Al Oorlog in «Vlaanderen» Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. Buitenland ZONDAG 22 FEBRUARI 1931. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN ELFDE JAAR. NUMMER 8. Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Uitgevers-Eigenaars Postcheckrekening Beraamt Borms een Staatsaanslag DE HEERSCHENDE KRISIS DRINKT MAS-CAR BIER DE ENGELSCHEN IN DE STREEK OPGEPAST VOOR DE RUPSEN DRINKT MAS-CAR BIER iffliiiiiiHiiimHiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifliiuraiiiiiintiiiiiiirtiiiiiiiiiiiwttiBiiiii DE OPBRENGST VAN ONS KOLENBEKKEN EEN NIEUWE OORLOG WORDT ONVERMIJDELIJK GEACHT EENE VASTENAVONDZITTING DER KAMER De meening van den opperbevelhebber vap, de Amerikaansche Vloot Autobotsing te Roebaais Hartroerende Dood van een Franschen Oud-strijder ABONNEMENTEN Jaar, in stad I 2 fr. per post 1 6 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. «o» MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Nr 48459. Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 0.75 fr. minimum 3.00 fr. Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. «o» Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herhalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Dat pr in ons land partijen bestaan, dat deze partijen onder elkaar ruzie maken en wel eens méér ruzie dan het voor het heil der gemeenschap strikt noodzakelijk is, dat wordt door de zoo genaamde Vlaamsche nationalisten graag yitgelpgd als een bewijs dat de Relgische nationaliteit op losse schroe ven staat en gedoemd is om in elkaar te storten. In het Nederland van hun liefde en het Duitschland van hqn droomen, daar zijn natuurlijk géép diverse partijen en leven de mengchgn, in vrede en een dracht, als schaapkens in een warme kooi Maar, hoe zal het in hun eigen zelf standig Vlaanderen gesteld zijn Zal ook daar partijstrijd onbekend zijn Zullen alle wijsgeerige en economische opinies er op tie hersenen worden af gedrukt naar één en hetzelfde cliché Ziedaar een van de niet weinige vragen waarop zij ons steeds het antwoord pchuidig blijven. Ze zullen echter goed doen, zich daaromtrent geen indigestie aan illu sies te eten want, zooóls de tóestand er voor hun nu uitziet, hebben ze van den «Staat Vlaanderen» nog niet méér, dan juist de partijen en de ruzie O vtp 't opgf.nblik leyeren de verhou dingen in dézen problematieken staat zoowat het beeld op van die in Spanje, weerkaatst dpqr een lachspiegel. Wijzelf gaan niet probeeren om uit eigen opmerking en ervaring het bilan pp te maken van den toestand in ons «Vlpanderen». Dat laten we over aan beter ter zake bevoegden i aan iemand die er middenin staat bijvoor beeld aan den heer Beeckman, een der belhamels van de activistische studen tenbeweging te Leuven, die op het ju bileum der Oost-Vlaamsche studenten- gijde, de ról van Caasandra is komen spelen. Zijn feestrede zette hij in met ae pcmsfntatie dat op dit pogenblik in het Vlaamsche Nationalistische kamp een zeer bedenkelijke toestand heerscht, dip noodlottig kan worden voor het welslagen der beweging. Het helpt niets, zoo zeide hij, zulks te willen verzwijgen of verdoeze len En dan schetste hij den toestand als volgt Enkele menschen, die te zamen over een drietal weekbladen beschik ken, werpen zich op als de onfeilbare pausen van het Vlaamsche Nationalis me, de puurste onder de puren, de radicaalste onder de radicalen. Plechtstatig kondigen zij politieke dogmata uit, en al wie niet dadelijk bereid is om in koor hun formulen te beamen, wordt gebrandmerkt als verrader, noch min noch meer. Medestanders worden uit koele be rekening prijs gegeven aan de ver dachtmaking er wordt kunstmatig een atmosfeer van vertrouwen ge schapen en de grofste scheldwoorden worden geuit aan het adres van be proefde strijders. Het terrein van de rustige, eerlijke discussie over beginselen, over doel stellingen en methode werd verlaten; (Je bpuggen voor een samenwerking op het gebied der practische actie van eiken dag worden wrokkig opgebla zen. Qeen spraak van objectieve be schouwing en een welgemeende cri tiek. Wie durft te spreken over de nood zakelijkheid onze beweging te leiden volgens een op voorhand uitgestip peld plan van actie, waarbij aan het toeval zoo weinig mogelijk wordt over gelaten, waarbij iedere dag zijn te vervullen taak krijgt en met de ge paste middelen langs de ladder der tusschenliggende doeleinden naar het uiteindelijke doel wordt opgemar cheerd. Wie daarbij durft te spreken van rekening te houden met de gegeven realiteit, van zin voor het opportune van onmiddellijk streven naar het Re reikbare. Voor dezen liggen de stem ppls klaar waarmee hem dadelijk het merk van defaitist of minimaliseprder der zaak op het voorhoofd wordt ge slagen, Resultaat elk persoonlijk initiatief wordt in de kiem gedood, kostbare krachten worden nutteloos verspild, er is geen plaats voor een doeltref fende actie óp groote schaal. 1 let gezond en vruchtbaar politiek denken mag niet te loor gaan. Er wordt stokpaardje gereden op zoogenaamde zuivere beginselen, die bij nader onderzoek niet eens begin selen blijken te zijn. Politieke vormen, die uiteraard af hangen van tijd en omstandigheden, worden voorgesteld als het uiteinde lijke doel van de Vlaamseh nationa listische beweging, Bepaalde methoden worden aange grepen, en wie ze niet aanvaardt, wordt buiten de gemeenschap van het nationalisme gestooten. Hebben we niet moeten beleven dat het woord Vlaamseh Nationalisme zelf, dat dan toch door het gebruik een bepaalde beteekenis had gekre gen op een zekeren morgen, door een van die enkele menschen een gansch andere begrips-inhoud werd gegeven. In den grond is het deze begripsver warring die het onmogelijk maakt dat er aan onze Vlaamsche Nationale. Be weging een algemeen®, een gezagheb bende, een vertrouwen inboezemde leiding wordt gegeven de^t er' een nauw omschreven plan yap actie wordt opgemaakt. De tuchteloosheid en de bandeloos heid nemen hand over hand toe. Schier iq elkq gemeente van Vlaande ren is er iemand die jn d@ stof van een leider gevoelt en zich geroe pen voelt om met een ontstellende zelfzekerheid zijn medestrijders af te breken Deze heele rede hadde de h. Beeck man kunnen sameny£\ttpp \n <^e drie woorden, welke aan de zwelgers in vu rige letters verschenen op den muur van 't paleis yeip Relsezar Mene, mene, tekel, upharsin Ook het hee le Vlaamsche Nationalisme is gewikt, gewogen en,., te licht bevonden. De activistische papiertjes melden, dat, tengevolge van deze alarmeerende rede, te Leuven een openbaar debat plaats vinden zal tusschen Joris Van Severen, die het «Vlaamsche heir» als onderafdeeling ygn de Nazis onder het bevel van I litlér stellen wil, en Herman Vos, die daar als «federalist», dus als oelglcistische verrader uit zal tomeq. In afwachting van dit debat zitten, zijn zij natuurlijk de radicaal sten, de extremisten van Vlaande ren En de bewoordingen van René De Clercq's Lucas Bols-proclamatie mogen ons doen veronderstellen, dat zij er, met Borms aan 't hoofd, aan denken, om zich met een krachtigen en vastberaden greep opnieuw van de leiding meester te maken. Zij droomen van een Raad van Vlaanderen samengesteld naar het model van dien tijdens den oorlog' Door en uit beproefde vrienden en me destanders, die dictatoriale macht zou uitoefenen, met Borms als proconsul aan het hoofd, en die allen zou ban vloeken, verketteren en uit de bewe ging verbannen, die nog zouden kun nen denken aan het behoud van het Belgische staatsverband ep zejfs van den Belgischen nafitxy. En... jqtussehen zou deze dictatuur de wereld en den Vlamingen in 't bij zonder dan reeds een voorsmaakje ge ven van het regiftn, dat aan een «Zelf standig Vlaanderen» zou te wachten staan, moest het ooit uit hun krankzin nigheid geboren kannen worden. Nooit zou «Vlaanderen» eyp derge lijke stompzinnige, y^rthukking hebben gekend en na 6 maanden proef met hun zelfstandigheid zou zelfs de verduldigste onder de afstammelingen van De Cpr»inc.k en de Artevelden zich nog liever bij de Hottentottep af de Doschjesmannen wenschen. D, N. G. heeft deze laatste reeds een daad gesteld, die in het Nationalistische kamp de beroe ring ten top heeft doen stijgen In zijn blad, dat zooniet het alge meen orgaan yap de. fronters is, maar toch van alle soorten fronters wil leven is hij, kort en klaar, overgegaan tot de... verloochening van Borms. Het bericht over de aanstaande her instichting van den Raad van Vlaan deren werd meegedeeld. Hat was toegekomen in den vorm yan een ma nifest, van een solemneele boodschap aan het Vlaamsche volk, uitgevaar digd door dichter René de Clercq, aan den schenkbank yan Wyngnd Foc.kinck of de «Drie Hoschjes te Amsterdam. Van Vlaanderens grootsten man, zoo ving deze proclamatie aan, heb ik het bindend woord, dat de Raad van Vlaanderen in Maart a.s. hersticht zal worden En zeker hoorde René de Clercq reeds, in zijn Verbeelding, in alle klok ken van «Vlaanderen den weergalm van deze blijde boodschap en zag hij reeds in de drinkzaal van den Rijks dag te Berlijn opnieuw de potten bier gereedstaan, met een Spaanschen kraag van lillend schuim... Men stelle zich dus maar z'n ont nuchtering voor, toen hij van Herman Vos deze douche kreeg Wij ontvingen gistermorgen een stuk, onderteekend «René De Clercq» waarin deze voor de maand Maart de stichting aankondigt van een Raad van Vlaanderen. Deze mededeeling is voorbarig en weinig ter zake dienend. Voorbarig en weinig ter zake die nend het bindend woord var Vlaanderens grootsten man We kunnen er niets anders van ma ken, dan dat Herman Vos dit groote en gevaarlijke woord gewaagd heeft om een formeelen Staatsaanslag te ver ijdelen. Want, alwie de evolutie van 't activisme na den oorlog met een bee tje aandacjit hepït gevolgd, zal zich het geval het dpidelijksj: zoo vporstejlqn Zij dip den wagen aan 't rollen brachtpn, ppder het Duitsch bewinc en die beweren, geleden, met hun per soon betaald te hebben, de ex-gevan genen en naar Duitschland of Hollanc gevluchten, voelen zich thgns naar achter geschoven door de nieuwgeko menen in de beweging, door de nieuw gekomenen in de beweging, door hen die er nooit wat vopr uitgestaan, rnaar er des te meer profijt uit getrokken hebben. Vol gepropt met wrok als ze Nauwelijks is het jaar ingetreden en reeds is men in Engeland volop aan het vormen van verschillende groote bede vaarten bezig, welke in 1931, Yper met zijn omliggende kerkhoven ep slagvelden zullen komen bezoeken. Ook zullen de toeristen dees jaar wat meer te zien krijgen dan vroeger, daar de kathedraal stepds rpepr PB meer ver sierd is §n klaar geraakt. De werken aan de halletoren zullen volop aan den gang zijn. Vooralsnu zijn d^ bedevaarten ge steld de eprste óp Paschen van den 4 tot den 7 April de tweede yan 23 tot 26 Mpi. De derde ingericht door de Ypers League, komt aan den 6 Juni en zal hier drie dagen vertoeven. De maarschalk Plumer zal op 7 Juni (Mes- sinesdajr) een pjeqljitigen dienst'bijwo nen, welke zal gedaan worden fp de joriskerk- De y-ierde bedevaart gedurende de 3ankholydays, zal zich te Yper bevin den van den 1 tot den 4 Oogst, Een groot-nijveraar meent de oor zaak der bijtende krisis te kennen. Zie hier wat hij daarover op eene verga dering verklaard heeft De huidige krisis is eene krisis van onderverbruik en overproduktie. Met wat meer eensgezindheid onder de nij- veraars hadde men ze kunnen ver zachten. In 1926, drie maanden na het stich ten van het staal-kartel, zijn de prij zen onmiddellijk gestegen de vragen naar koopwaren stegen ook. De aldus verwezentlijkte winsten war«n sommi gen niet voldoe-pde, ledereen heeft meer willen hebben dan hem redelijk toekwam. Zoo is men tot eene over produktie gekomen, zoodat er m.eer aanbod dan vraag was. Men moet Ook rekening houden van de landen die de markt verlaten heb ben, zooals het verre Oosten, China en Indie, Zoo had men eene groote markt van verbruikers minder, Hadde men eene enge samenwerking tusschen Belgische en vreemde mj've- raars gehad, dan hadde men in de maand September die prijzeninzakking niet beleefd. In de oogenblikken yan krisissen als deze, die wij OU doorworstelen, is het niet met te strijden Offl te weten wie èr de sterkste of de zwakste is, dat men den toestand verbeteren kan. Nochtans kunnen de kapitalen voor een korten tijd verdwijnen, maar de fabrieken blijven staan. Welk is nu de oplossing De voortbrengselen rationaliseeren en de coëfficiënten in gang onderzoe ken op zulke wijze dat iedereen een voldoende deel hebbe. Wilde men dien weg opgaan, dan zag men op korten tijd den grooten vporspoed in de me taalnijverheid terugkeeren, Wat de maatscltappelijke ontwerpen der regeering betreft, zij zijn volko men onevenredig met den huidigen toestand. De nijverheid kan geen nieu we lasten meer dragen, men zou ze in tegendeel moeten verlichten. Het is zonneklaar dat in tijden van langdurige krisi» pverzware lasten, zoo als de Belgen qr nog steeds te dragen hebben, de wolvaart van handel, nij verheid en landbouw stremmen. Wij hebben het reeds geschreven en we herhalen het in zulke tij dep moe ten alle uitgaven, die niet noodzake lijk zijn, op. kant gesc.Koyen wóïd.en tot in bs'ieré. tijdyty. Dat heeft onze regeering ongelukkig lijk vergeten, lllli tijdens de laatste maand van het jaar 419.180 ton voortgebracht tegen in November 403.920 ton. De voortbrengst per bekken be draagt 35.090 ton voor de Borinage 54.200 ton voor het Centrum 95.300 ton voor het bekken van Charleroi 95.650 ton voor de provincie Luik I 38.940 ton voor de andere provincies Voor wat het vervaardigen van bri ketten en eierkolen betreft, bedroeg de voortbrengst in December 1930, 138.760 ton tegen 128.220 ton in No vember, hetgeen voor de verschillende bekkens gaf 8.960 ton voor de Bo rinage 19.450 ton voor het Centrum; 69.070 ton voor Charleroi 6.180 ton voor de Beneden-Samber en 35.100 ton VQOï de provincie Luik. ll!lllllllllll!tltlllillllll!llllllll!tlll!lllllllll!lllillllll!llll!lll!lll!lllll!l!l!lt1IUIlllll!llll!llllllllllillllll DE INCIDENTEN TE DIXMUDE Afwijzing van de burgerlijke partij Vroeger meldden we het verloop van he-t proces der vliegers voor de rechtbank van Veurne met betrekking op de incidenten te Dixmude, en de vraag van het Comiteit der Bedevaart, om. zich als burgerlijke partij aan te stellen, en 125.000 frank schadever goeding te eischen. Dinsdag heeft het Openbaar Mini sterie zijn advies kenbaar gemaakt, en gevraagd dat de rechtbank den eisch van het Comiteit zou verwerpen. Het Openbaar Ministerie gal als meening te kennen, dat er geen rechtstreeks juridisch verband bestaat tusschen het feit, waarvoor de vliegers vervolgd worden ep de eventueele schade, die het Comiteit der Bedevaart zou gele den hebben. De vliegers worden im mers enkel vervolgd voor het uitwer pen van druksels zonder toelating. Het Openbaar Ministerie besluit dus dat er geen aanleiding bestaat om een burgerlijke partij te laten optreden, met eisch tot schadevergoeding. Door den rechter werd nota geno men van B.it advies, waarna de zaak uitgesteld werd tot binnen veertien da gen voor uitspraak van de rechtbank in zake de al of niet aanstelling van een burgerlijke partij. iiiiiiiiiiiiisiiiiiiiiintiiiiiiuiitiiitinuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiipmffliffittuittiiuiffliBHiuumuiiii DRINKT MAS-CAR BIER In verscheidene gewesten van het and werd de fruitoogst van het vorige jaar erg beschadigd door een rupsen- plaag. Strenge maatregelen dienen geno men om qen nieuwe, plaag te voorko men. Reeds wordt van overal gewezen op een buitengewonen overvloed van rupseneiers e.n beqrzen. In den winter is de bestrijding der rupsen het meest doelmatig en geschied ze met de minste kosten. Er dient dus zonder uitstel toe overgegaan. Al de fruit- en sierboomaanplantin- gen moeten nauwkeurig onderzocht worden de twijgen met ringskens der «ringelrups» en nesten van den Bas- taardsatijnvlinder zullen afgeknipt, zorgvuldig opgezocht en verbrand wor den. Elk droog blad nog aan de tak ken gehecht, dient verwijderd. Deze behandeling geschiedt zeer ge makkelijk met de rupsenschaar (spe ciaal snoeimes aan het uiteinde van een lat gevestigd) dat alle boomgaard kweekers moeten bezitten. De eiermassas van den «plakker» welke men op de. schors samengehoppt vindt, zal rneq afkrabben, wel zorg dragende ze niet op den grond te laten vallen, maar ze op te vangen en te verbranden, Men zou de eiermassas nog kunnen vernietigen door ze te bevochtigen met petroleum, lijnzaadolie, enz., waarbij een derde teer, creosote of carboni- leum gevoegd is. De wet verplicht zoowel tqj de ver delging der eiers als tot den rups zelve, en zij geeft aan de bevoegde overheid de macht om, in geval van inbreuk, er van ambtswege, op de kosten der overtreders, te doen overgaan, onge- minderd de rechterlijke vervolgingen. Het algemeen beheer der mijnen kondigt thans de cijfers af van de hoe veelheid kolen wplke er tijdens de maand December 1930 werd opge haald in onze Belgische mijnen. Deze cijfers wijzen uit dat tijdens dezelfde maand er op 23.9 werkdagen 2.298.310 ton kolen werden naar bo ven gebracht, tegen 2.194.870 ton op hetzelfde aantal werkdagen in den Novembermaand. Gedurende December is de voorraad kolen nog vergroot. Deze bedroeg op Januari 2.483.190 ton tegen 2 mil joen 393.700 ton op 1 December. Per bekken zijn deze voorraden ko len te verdeelen als volgt 907.890 ton voor het bekken van, Charleroi 478.030 ton vopr dit yan Borinage 408.070 ton voor het bekken van het Centrum 376.520 ton voor het nieu we bekken van de Kempen 2 78.440 ton voor de provincie Luik en 36.540 ton voor dit van Beneden-Samber. Tijdens de rnaand December be droeg het aantal arbeiders in de Belgi sche koolmijnen gebezigd 1 59.086 man tegen 1 60.5 33, voor de vorige maand. Dit aantal arbeiders was over de ver schillende bekkens verdeeld als volgt 45.819 arbeiders voor het bekken van Charleroi 34.864 voor de pro vincie Luik 31.975 voor de Rolinage; 22.835 voor het bekken van het Cen trum 21.333 voor het nieuwe Kem- pische bekken en 2,^(jQ voor dit van den Beneden-Samber, De dagelij ksche opbrengst ïn De cember bedroeg yoor elke arbeider van gelijk welke categorie 584 kgr. en 4.569 kgr, voor de werklieden welke in de kooladers werkten. In November waren deze cijfers 5 75 kgr. en 4.566. Wat de voortbrengst van de cokes betreft, daarvan werden in het land De opperbevelhebber van do Ame rikaansche vloot, admiraal Pratt, heeft voor de vereeniging tot onderzoek van oorlogsoorzaken en voorkoming van nieuwe oorlogen een rede gehouden, waarin van internatjpnaal standpunt, belangrijk wps> dat hij een nieuwen oorlqg onvermijdelijk achtte-. Volgens het Verdrag van Kellogg is die staat aanvaller, die weigert zich bij een conflict aan arbitrage te onder werpen. Het Londensche vlootverdrag is, volgens den admiraal, gegrondvest op de overtuiging, dat Engeland en de Vereenigde-Staten nooit oorlog zul len behoeven te voeren tegen elkaar. In toekomstige oc.Lgcn zullen zij in tegendeel gezamenlijk optreden, hetzij actief wanneer onzijdigheid egoïstisch of onrechtvaardig zou zijn, of als de Westelijke cultuur pp het spel stond, hetzij passief jer- handhaving van den vrede en omschrijving van conflicten. Het Londensche vlootverdrag heeft aan twee mogendheden de heerschapp aan twee mogendheden de heerschap pij ter zee gegeven, en deze £$1 bij een eventueelen oorlog jtv dienst van de rechtvaardigheid, gebruikt worden. Ten aanzien yan de vrijheid der zeeën zei de admiraal, dat het stand punt der neutralen, die de vrijheid der zee vragen om aan den oorlog te ver dienen, egoistisch en onhoudbaar is. Veel menschelijker is in een derge lijk geval een volkomen blokkade om aan het moorden snel een eind te ma ken. Amerika heeft in het verleden zelfs op rechten der neutralen inbreuk ge maakt, bij voorbeeld bij de blokkade van Havanna in den Spaanschen oor log en in het jaar 1917, toen het op de Hudson Nederlandsche schepen in beslag nam, nadat het van te voren voor zichzelf vergaande neutrale rech ten geëischt had. Pratt wees verder nog op de inrich ting van de verzorging der burgerlijke bevolking van oorlogsvoerende staten met levensmiddelen uit onzijdige lan den, zon Ier dat daarbij zakelijke winst gemaak' rerd. Het is reeds meermaals gebeurd dat op Vastenavond een lawaaierige ver gadering van de Kamer plaats had. Heden, op Carnaval, hebben de Fron ters die traditie in eere willen herstel len. Zij die door hun afwezigheid schit teren, wanneer er een debat plaats heeft over de crisis, de werkloosheid, het duur leven of andere sociale vra gen, waren ditmaal op post. Het gold immers met slijk te werpen op de na gedachtenis van de luitenant-generaal Bernheim, oud bevelhebber van het Belgisch Noorderleger, dat het bosch van Houthulst veroverde, den sleutel van den Duitschen tegenstand aan den Yzer. Met slijk hebben de fronters der Kamer dus geworpen. Die parlemen taire extremisten krijgen toch van de spoor omdat zij te lauw en te flauw zijn. Men dreigt hen over boord te gooien en met een nieuwen Raad van Vlaanderen. Het Vlaamseh facisme steekt even dreigend het hoofd op. Zoo worden de ongelukkigen in een nijptang geklemd of anders verliezen zij nog hun zetel waaraan 42.000 fr. verbonden zijn. Op den dood van ge neraal Bernheim konden zij dus azen als gieren op een lijk, zooals ook op de dooden van Dixmude. Die necromanen hebben dus lijken noodig voor hun on gezonde propaganda. Het voorwendsel was het wetsont werp waarbij de begrafenis van het overschot van generaal Bernheim op 's lands kosten zou gebeuren. De fron ters verzetten er zich tegen. Daardoor ontstond kabaal. De rollen waren on der de fronters. Een hunner heeft ver klaard dat de nationale eer aan gene raal Bernheim een onbetamelijkheid was, Dit eindigde natuurlijk met een terugroeping tot de orde. En alles ein digde met de stemming van het wets ontwerp. Een paar katholieke Vlamin gen hebben zich onthouden om huichel achtige redenen. Zij hebben niet dur ven spreken noch stemmen als hunne vrienden de fronters. Overigens was het. klaar dat de katholieke Vlamingen der Kamer het eens waren met de fron ters in zake de incidenten van Dixmude Het gaat er eenvoudig om de recht bank van Veurne en het beroepshof van Gent te beinvloeden. Het proces der vliegers is immers hangend voor de rechtbank van Veurne. Men moet erkennen dat de onder voorzitter die de vergadering leidde, zeer toegevend was voor zijn vriend korporaal Ruwaard Debeuckelaere en den veearts Vandeneynde, zijn politie- ken vriend, die op dezelfde lijst geko zen werd. Om terug te keeren tot generaal 3ernheim, sprong het in het oog, dat iet lawaai ging over de wijsgeerige denkwijze van den overledene. De dweepers die aan de uiterste rechter zijde zitten en de klerikale fronters, lebben niet kunnen verdragen dat de generaal tot asch verbrand werd. Maar men kan toch niet eischen dat die Is raëliet kerkelijk begraven werd en dat een lijkdienst plaats heeft in de hoofd kerk van Brussel. De klerikale fronters die de meest reactionnairen onder de Vlamingen zijn zullen de zaak uitbuiten bij de kiezers hunner streek. Het is zielsverheffend en het was Carnaval. Dinsdag aanstaande zal de historie van Dixmude voortgezet worden. Zaterdag avond, rond 7.30 uur heeft op het kruispunt der College- en Pel- lartstraten te Roebaais, eene botsing plaats gehad tusschen den auto, ge voerd door Albert Penson, en dezen van M. Charles Duquesne. Deze laat ste auto, waarin Mej. Bonte en M. en Mad. Cesar Valery gezeten waren, die denzelfden morgen in het huwelijk wa ren getreden, kantelde om, doch ge lukkig liepen de inzittenden slechts on beduidende verwondingen op. M. Alfred Grattepunche; redacteur- briefwisselaar van L'Lcho de Paris te Kamerijk, officier van den grooten oorlog, ontving Zaterdag voor zijn moedig gedrag aan het front, het Rid derkruis van het Eere-Legioen. Onrmd- delijk na de plechtigheid, toen hij door zijne vrienden geluk gewenscht en ge vierd werd, stierf hij plotseling aan de gevolgen eener hartverlamming, door de ontroering verwekt.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1931 | | pagina 1