Nijverheidsblad voor Popennghe en omstreken. ifÜËk öuitenland der Belgische Spoorwegen WEEKBLAD 25 CENTIEMEN ELFDE JAAR. NUMMER 10< De Hitlerianen in de Vlaamsche Beweging A. CROUSEL ZOON SCHRIJF KOSTELOOS CA1SSE CQMMERC1ALE DE ROULERS ZONDAG 8 MAART 1931, ABONNEMENTEN 1 Jaar, in stad I 2 fr. per post I 6 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. «o» MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcbeckrekening Nr 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 0.75 fr. minimum 3.00 fr. Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik' wijls te herhalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorband te betalen. Nog eene nieuwe nuance geloof. We spruiten zelf uit een brok i hoogeren stand dan X, en gevoelen er j ons heelemaal in thuis,» zegt de natio nalistische discipel van St. Ivo. Zulke verwaande ventjes zijn er nog. HET PENSIOEN ONZER OORLOGSINVAL.IEDEN De Toren van Babel De Vlaamsche Hitleranen hebben I tusschen nationalisten van het oud tes- nog een nieuwe nuance gevoegd bij de tament en nationalisten van het nieuw bestaande in de Vlaamsche beweging, testament. Er waren nog geen nuances genoeg. Un Wat de minimalisten betreft, zij on pur trouve toujours un plus pur qui dergaan het lot van de Russische mens épure, zegt het Fransch spreekwoord, jewiki. Zij zijn van den tand. De man Na de Hitleranen van heden komt wel nen van Van Cauwelaert worden door een andere secte. De Vlamingen lijden de Hitleranen meer vervloekt dan de meer dan ooit aan sectegeest. Die geest Franskiljons. is nu, als doorheen de eeuwen, hun j Zij tellen niet meer mede die Giron Er wordt hedendaags al zooveel ge sproken en geschreven over de pen Maar dit kan de rekening van de de- sjoenen onzer oorlogsinvalieden, als de mocratie niet maken. kwestie der levensduurte. Het wordt dus volop haarkenpluk Sommige menschen beweren dat er in Belgie te veel oorlogsinvalieden zijn, in verhouding met het leger dat gemor biliseerd werd. Er zijn tegenwoordig ruim 80.000 invalieden voor ongeveer 300.000 ge- mobiliseerden, zegge dus, één oorlogs- invalied op 4 gemobiliseerden. Daar naast, heeft ons leger ongeveer 40.000 gesneuvelden verloren. Dit maakt dat ongeveer één man op 3 buiten gevecht gesteld is geworden. De verhouding is ongeveer dezelfde in Frankrijk. Op 9 millioen strijders één man op 3 buiten gevecht. De Franschen hebben op hunne verlie zen 50 t. h. dooden en 50 t.h. vermink ten, terwijl wij 2 verminkten tellen voor 1 doode. Dit verschil is verklaarbaar, omdat wij een vestingsoorlog gevoerd hebben en de Fransche en Duitsche legers een operatie-oorlog. De Belgen verbleven D. N. G. zwakneid geweest. I dijnen. Van-Cauwelaert is voor hen Als men twee flaminganten tegeno- J Judas Iscarioot. Kweek dan kinderen ver elkaar plaatst zullen zij aan het kra- Aan te stippen dat de Hitleranen keelen gaan en een kliek of roetrie zich aanstellen als de beste zonen der I hêeft Frankrijkongeveeïandèrhalf rnil- stichten. Zoo zijn overigens alle Ger- H. Kerk. Een hunner papieren schrijft lioen verminkten geteld, dus ook onge manen. De Duitschers vertoonen die dat de bisschoppen hun onderdanigste ondeugd vooral schapen onrechtvaardig behandelen, Zooals zij er thans uitziet, vertoont terwijl zij nog het heil der Kerk van de de Vlaamsche beweging alle kleuren en staatskatholieken verwachten, die de nuances van den regenboog. nationale begrafenis van Bernheim heb Als de Vlamingen na bijna een eeuw j ben gestemd. Kortom onze Hitleranen, strijd nog niet bekomen hebben wat zij I wier broeders in Duitschland door de wilden in alle redelijkheid, dan is de bisschoppen van Beieren veroordeeld tweedracht er de schuld van. Nergens, worden, werpen zich hier op den buik in geen land terwereld woedt de onder- voor de bisschoppen, die een half jaar j 4 jaren in de loopgraven, hetgeen ver linge verkettering zoo algemeen als on-1 geleden het Vlaamsch Nationalisme klaart dat wij in verhouding'meer in der de flaminganten. veroordeelden. Waar is der oud ren valieden en minder doqden tellen dan Het is voldoende van een andere j fierheid nu gevaren. de andere legers> die bijna pnafgebro- I let is een echte hutsepot. ken, dan eens hier, dan eens daar, offensieve operaties geleid hebben Bij, die groote en bloedige veldsla gen, vielen er in verhouding meer doo den dan in den loopgravenoorlog. In de loopgraven werd een gekwestste terstond verzorgd, en in de meeste ge vallen gered. Op de slagvelden waar groote offensieven aan den gang waren bleven de gekwetsten, uren en soms da gen, zoo goed als onverzorgd liggen, zoodat er zeer veel bezweken, vóór dat zij het hospitaal bereikten, alswan- neer die martelaren, met dezelfde ver wonding, in de loopgraven zouden ge red geworden zijn. Op onze 80.000 invalieden zijn er ongeveer 40,000 verminkten en 40.000 zieken.Wij hebben in verhouding meer zieken dan andere legers en minder verminkten, omdat onze troepen 4 jaar lang in de ongezondste streek van heel het westelijk front zijn gebleven, in een overstroomd Yzergebied, het geen den grooten sleet bij onze solda ten verklaart. 40.000 zieken is niet veel, wanneer men rekening houdt met 't feit dat we 30.000 krijgsgevangenen telden in Duitschland, die omtrent allen 4 jaar lang in de Duitsche kampen gehongerd en getreurd hebben. Veel jongens zijn uit den oorlog te ruggekeerd, in hun merg aangetast, zonder dat ;i(ij het zelf vermoeden. Eerst na drie, vier, vijf, zes, tien jaar, wanneer hun sterkste jeugdjaren voor bij waren, hebben zij gewaar gewor den dat zij geknakt waren. Wij halen dit feit speciaal aan omdat er nog al eens gezegd wordt zij maken maar alle dagen invalieden bij en dat 10 jaar na de oorlog biet kan er werkelijk niet door (zoo als sommigen 't zouden willen) de ge goede invalieden van hun pensioen te berooven onder voorwendsel dat zij wat geld of eigendommlen bezitten. Lijden deze dan minder dan de an dere De arm van een miljoennair is een arm zooals deze van een werkman. Wij willen maar een stelregel de- Te Kortrijk heeft een vergadering I zelfde vergoeding voor hetzelfde ver- lerianisme hier uitbreiding, zoodanig I plaats gehad van 't KatholiekVlaamsch ]jeS) gelijke rechten voor gelijke plich dat de inkwisiteurs van Van Severen Nationaal Verbond van West-VIaan- ten, gelijk herstel voor gelijke offers, den dag zullen zien aanbreken dat het deren, waarop M. J. Van Severen, oud £r js geen andere oplossing, duldbaar woord Hodie, mihi, eras tibi, in het volksvertegenwoordiger van de front-1 ;n een democratisch land. Rijken en de tracht hem echter van de baan te schuiven een vijftal candidaten trek- cen intusschen reeds de aandacht op zich, of doen daartoe minstens opval- ende pogingen generaal von Seeckt, oud-bevelhebber der Reichsweer en de heeren Solf, Simons, Gessier en Dr. Schacht. Daar echter geen enkele van deze heeren over een voldoende populari teit beschikt, zal men wel niet bij een eerste stemming tot de aanduiding van kien nieuwen voorzitter komen. In zekere middens wil men Hinden- DUrg echter, bij de tweede stemming, doen vervangen door den ex-kroon- zegden die personen prins Wilhelm. Men rekent op het dub- lang bij vonden. Dele effect van de verrassing en van Voor hen, bestaat dus de handels de traditie om het plan tot uitvoering foor niet, en zij zullen ongetwijfeld meenmg te zijn van Pieter of Pauwel om als verrader en verkochte geschol den te worden. Men is ver van het woord van pastoor Verriest, die voor den oorlog placht te zeggen tot de Vlamingen Allemaal mee Onder de spperatisten twist men dat het kotje rookt. Men kan lezen dat een raad van Tien als vroeger te Venetie, het gewezen kamerlid Van Severen on waardig heeft geacht nog deel uit te maken van de Vlaamsche Nationalisten Men verwijt hem Hifleraan te zijn. De Volkische Beobachter, de moniteur van Hitier, hepft enkele maanden geleden, een artikel aan de Vlaamsche Hitlera nen gewijd, Het blad begroette Van Severen als hun kapitein, nevens den man der valsche documenten van U- trecht en den vlaaikensbakker van Lier, den gelukkigen I immermans. De re dacteur van de al-duitsche krant, was zelfs naar de stad van St. Gommarus gereisd om er hem te ontmoeten. Die journalist was gepiloteerd door zijn majesteit den koning van Vlaanderen, hoogst dezelve. Een Antwerpsch blad heeft het ar- LEENING 5 VRIJ VAN LASTEN Obligatiën van 1 000 fr. Uitgege ven aan 950 fr, Kostelooze inschrijving van heden tot 14 Maart 1931, bij 14, Guido Gezellestraat (Schaalstraat) POPERINGHE Agentschap van het GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE lil! OORLOGSSCHADE AAN PERSONEN De minister van financien heeft in de Kamer meegedeeld dat er nu nog 5.284 gevallen van oorlogsschade aan tikel laten, fotografeeren en als cliché j personen moeten opgelost worden, op de eerste bladzijde gedrukt. Een te- Van die 5.284 gevallen zullen er rechtwijzing van de betrokken perso-1 weldra 1.620 op de rollen gebracht nen is niet gevolgd. Daar over het ge val werd geschreven, mag men dus aan nemen dat de krant van Hitier de waar heid heeft gezegd. Nu stelt men de vraag Als Van Severen onwaardig wordt geacht nog bij de Vlaamsche Na tipnalisten te blijven, waarom steekt men geen vinger uit naar zijn kornuit worden van de rechtbanken voor oor- ogsschade 282 dossiers zullen aan de hoven voor oorlogsschade voorgelegd wotden 84 dossiers worden in be raad gehouden voor de rechtbanken én 22 voor de hoven- Om de hangende vlagen uit de voe ten te maken, werd het aantal Staats- van Heyst op den Berg Waarom laat comissarïssen, die zich bezighouden n\en pok Timmermans met rust, hoe wel hij jongst een boek opdroeg aan de prinses van Piémont Dit zal nog meer ingewikkeld worden dan het my sterie der H- Drievuldigheid. Is het misschien omdat de prins van Utrecht in de Kamer zit en Van Seve ren er buiten staat Wat Timmermans betreft, zijn stukken blijven de hoofd schotel van de katholieke patronages en de Duitschers maken veel van hem. Dus afblijven. Nochtans neemt het Vlaamsch Hit met de schade aan personen, versterkt. Vele belanghebbenden onderwerpen! hun geval aan de rechtbank, wat na tuurlijk hun geval vertraagt. Bij de rechtbanken werden plaatsvervangen de voorzitters aangeduid om mede te werken aan de beoordeeling der zaken. in op de LEENING DER NATIONALE MAATSCHAPPIJ DER BELGISCHE SPOORWEGEN, bij de (Voorheen G. DELAERE C Prijs van uitgifte 950 Fr. per obligatie van duizend frank. Intrest 5 VRIJ VAN BELASTING, zuivere opbrengst 5.30 Nadere inlichtingen worden met bereidwilligheid gegeven. zij er geen be te brengen. Dit: alles staat in «Welt am Montag» te lezen, maar dit blad neemt het ge woonlijk zoo nauw niet met*»de juist- leid harer berichten. !ilHUIllUl!UI!Ulll|||milllllllltlllUI{illlllHllll!llllllllllUl!l!llllUllUillUHIltUUllllIliHllllHltlU VIII HANDELSFOOR YPER 1931. deur en vensters sluiten gedurende de Paaschdagen. De voorbijgangers zullen zich afvra gen, wie er in dat huis gestorven is wat pijnlijk schouwspel, te midden der jubelende menigte en der straat kri oelende van vreemde bezoekers 1 DRINKT MAS-CAR BIER VOLHARDING Een Engelsch blad The White Hor- se Bulletin gaf dezer dagen, onder j den titel Don't Stop een bericht, waarvan dp zpp passende woorden Een der lezers van Het Nieuws van moeilijk tp yprtalen vallen, maar, waar- den Dag die onder de Duitsche be- BORMS TE DIEST van dp zin daaromtrent de volgende is: ndien iemand staakt reklaam te j maken, dan is er iemand die staakt te koopen zetting, te Diest, zijne vaderlandsliefde heeft moeten uitboeten, zendt aan dit blad het volgende verhaal, dat een nieuw licht werpt op den fameuzen Indien men staakt te koopen, dan Borms Vlaanderens grootsten man Er was een tijd, dat deze titel nog al regelmatig in de bladen verscheen, ir was dan spraak van de 7 milliard mark, die door de Belgische regeering na den wapenstilstand waren uitgewis seld, en die door het te niet gaan van de Duitsche markwaarde, meteen waar deloos waren geworden. Sedertdien is een regeling getroffen met Duitschland, nl. in Den Haag, waar dit Land aannam van ons in talrijke annuiteiten een gelijke som papier- ranks terug te betalen. De marken, die in de kelders van de Nationale Bank opgestapeld waren, mogen nu dus ver nietigd worden. Men gaat met dit werk beginnen. Terloops zeggen we dat er aan gewicht 1 40 ton van die papieren zijn, 't zij genoeg om een trein met veertien groo te wagons van 1 0 ton te vullen. houdt men op te verkoopen Indien men ophoudt te verkoopen, dan staakt men zijne fabrikatie Indien men ophoudt te fabrikeeren dan houdt men op van geld te winnen» Indien men ophoudt van geld te winnen, alles ligt stil Besluit Keep going Volhardt! En deze redeneering toepassende op onze jaarlijksche Handelsfoor Indien wij onze handelsfoor staken, dan zul- zooals René De Clercq zeggen durft. Uit het nummer van 3-3-31 nemen wij dit artikel over. v In het gevangenenkamp, te Diest ingericht door de Duitschers onder den oorlog, waren Vlamingen en Walen van malkander afgezonderd zij be trokken elk een vleugel der vesting. I Nochtans kwamen zij samen op de koer om te wandelen en te spelen. De mee- VOOR DEN GROOTEN VERZOENDAG len met de Paaschfeesten geen duizen- ste broederlijkheid heerschte onder hen de personen naar Yper komen. Samen werd door hen menige klacht Indien geen duizende personen naar ingediend over het gebrek aan water Yper komen, dan zullen er duizenden 0p de waschplaats die in veel opzich- zijn die niet weten, wat de handel en ten erg te wenschen liet, enz. De Duit nijverheid van Ypér vertoonen kunnen, sche bevelhebber beloofde verbetering Indien die duizenden niet weten wat en zie in het begin der maand Octo- Yper kan, dan zullen zij zich naar Yper ber kondigde hij het bezoek aan der niet wenden, als zij iets van doen heb- j overheden van Brussel, ben. j Al de lokalen, slaapkamers, keuken Wij zouden deze fabel kunnen zoo- enz., moesten gereinigd en gekalkt danig rekken, rekken,... orq eene ge- worden en op zekeren dag, rond 10 heele kolom te vullen. 1 ure, werd het bezoek afgekondigd. Gelukkiglijk is het princiep van het I Vermoedende dat een der kerels van bestuur der Yperscbe Handelskamer j den raad van Vlaanderen hen zoude Volharden het ia ook dé gedrags- j vergezellen, werden langs verscheide- lijn van het bestuur dér Handelsfoor j ne kanten mannen op loer gezet en van de talrijke deelnemers. Het De poorten vlogen open. Hooge of- moet nog voor yele. jaren het princiep 1 ficieren, in grqoten tenue, en in hun wezen van alwie de toekomst, het her-1 midden een burger kwamen op de koer leven en de welstand van Yper ter Bliksemsnel verspreidde zich de mare harte ligt, dat de fameuze verrader Borms bij hen was De kostelooze Tombola ingericht Oogenblikkelijk waren wij allen op door het bestuur der Handelsfoor zal de koer en tegen Borms werd gehuild veel bijdragen, om de bezoekers aan gefloten en ketelmuziek gespeeld. Wel te trekken. dra stormden de soldaten van 't kamp, Men weet reeds, dat elk ticket aan die waarschijnlijk gereed stonden, op den ingang genomen, recht zal geven ons af, en zij dreven ons met de ba- op een kosteloos biljet der tombola, jonet op het geweer in de kelders. Deze zal bestaan uit voorwerpen, ten Niettemin deed Borms onder de be deele door het bestuur der handelsfoov 1 scherming der DuV'Te bajonetten zij aangekocht en ten deele door de deel- ne ronde. nemers geschonken alle de prijzen Des anderendaags, ten I 0 ure, wer zullen in eene bijzondere zaal der foor, den wij opnieuw op de koer geroepen, in de Middelbare school, bijeen verza Drie hooge officieren lazen een beve meld en ten toon gesteld worden, om af, uitgevaardigd door den opperbe- onder de oogen der bezoekers te bren velhebber van Brussel, en waarin deze gen, de namen der milde gevers en de ons leelijk uitschold omdat wij den groote verscheidenheid der prijzen vriend der Duitschers beleedigd had- Welke de gelukkige winners der tombo- den Voor veertien dagen beroofde hij Vlaamsch wordt omgezet. De jeugd, die Van Severen meer en meer volgt, keert den rug aan de de mocratie die zij als een ouden rommel beschouwt. partij, ter verantwoording werd geroe-1 armen hebben dezelfde gevaren getrot Pen- seerd in den strijd, hetzelfde leed uit M. Van Severen, behoort tot deze gestaan in de hospitalen, dragen voor nationalisten die voor een politiek dezelfde verwonding dezelfde lidtee Groot-Nederland opkomen, terwijl hij kens. Een oorlogspensioen is geen gunst Te Gent heeft men gehoord uit den ook een sociaal programma voorstaat, doch een verworven recht, een eigen edelen mond van een paar ciceros die dat van Hitier en de Duitsche nationaal dom. Rijken, armen, staatsbedienden er tot scharen van den Uil spraken, dat socialisten werd afgekeken. De C»ouw- 0f niet, moeten allen van dezelfde een aristocratie, al moet ze intellectueel raad is het daarmee niet eens, en met rechten genieten. Hier mag niet aan zijn, noodig is in het land van Reintje uitzondering van de afgevaardigden geraakt worden en wij roepen heel hard Vos en Lamme Goedzak. De rest van voor Roeselaere-Thielt, namen zij een Handen af van de pensioenen onzer het volk kan als laten behandeld wor-1 motie aan die aan M. Van Severen, de brave oorlogsinvalieden den, net als in de verste tijden van de 1 keus laat, zijn opvattingen te laten va- middeleeuwen en ten tijde van de Ke- ren of de partij te verlaten, reis. En die tijd is lang voorbij. Naar De I ijd verneemt, zal het Zullen die nieuwe prinsen het voor- bij deze uitsluiting in de nationalisti- recht niet eischen voor zich zelf vreem- sche gelederen niet blijven en zou ook de talen te leeren terwijl hun onclerda- die van Wies Moens volgen, in af nen zich zullen moeten behelpen met wachting Van andere, hun moedertaal illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillll WORDT KROONPRINS WILHELM VOORZITTER VAN HET DUITSCHE RIJK la te wachten staan. Van nu af, zijn reeds een schoone reeks giften toegezegd de inrichters! schenken onvergelcl hun werk, hun tijd, ons als straf van alle vermake ijkheden boeken, spelen, muziekin strumenten, speelkaarten, enz., enz. Alles werd afgenomen en in veertien DE MARKENKWESTIE KALANDERHERVORMING De heer Droogmans, voorzitter van iet Belgisch Studiecomiteit tot hervor ming van den kalender, heeft aan den algemeenen secretaris van den Volken bond, het verslag gezonden over het onderzoek van dit comiteit over de kalenderhervorming. Het Belgisch comiteit verwerpt for meel het ontwerp, waardoor het jaar in 1 3 maanden wordt verdeeld. Het neemt de verdeeling aan in vier gelijke trimesters van elk 91 dagen, met één of twee dagen buiten week. Verschillende leden der commissie.wa ren echter van gevoelen dat de open bare meening moeilijk deze ondeiwer- ping der weken zal aannemen. Voor de stabilisatie van het Paasch- feest neemt het Belgisch comieit aan Paschen onveranderlijk vast te stellen op den Zondag die volgt op den twee den Zaterdag van April. We vragen ons af of die kalender hervorming zóó noodig is 1 UlIIlllllllHllllllltllillilillllllllltlllllülUllllilUKIltllllllllllilllllilUiillllllUIDlIlllimilllHlttUI IN 'T WESTEN IETS NIEUWS WAT NIEUWS OZONIA Zie bladzijde 2. Neger verstikt te Duinkerke. De steamer Ville de Strasbourg in de haven van Duinkerke geankerd, moest Zondag morgen ontsmet worden De bemanning had bevel gekregen aan wal te gaan. Maandag namiddag werd het schip terug aan de bemanning gele verd. Wanneer de matrozen aan boord kwamen, vonden zij in eene kajuit het lijk van een Senegaleeschen neger, sto ker. Deze moet Zaterdag nacht dron ken aan boord gekomen zijn en zal Zondag in de kajuit blijven liggen zijn, waar hij verstikt werd door de ont- smettingsgassen. Hoe die nieuwe feodaliteit het op frontersmiddens, de vloer schoonge heeft, leert ons het blaadje van den veegd voor de opname van de heele depute Vindevogel. Daarin heeft een Vlaamsch-nationalistische gemeen- jong advocaatje het aan den stok met schap in den schoot der katholieke een gekenden flamingant van het oud partij. de «V^elt jipi Montag» handelt Zoo wordt stilaan, jn de katholieke de heer von Gerlach over de presiden tieele verkiezing, die volgend jaar in (Duitschland zal gehouden worden. Hin denburg schijnt zonder mededinger te zijn, zoo hij er echter nog aan denkt zich weer voor te stellen. De rechterzij hunne daad en hun persoon, zij geven I dagen mochten wij niet op de koer ko onlichamelijke geschenken aan de torn- men en moesten wij in de kelderingen bola en voegen er nog wat anders bij1 blijven. De Ypersche handelaars, tentoon- Dit was nu een der verzachtingen stellers in de foor of ten huize, zullen die Borms in de kampen bracht niet ten achter blijven en door het De dagen schenen lang en droevig schenken van een prijs, symbool van maar alles werd in het werk gesteld hunne neiring, zullen zij alzoo de in-om deze toch gezellig door te brengen, richters aanmoedigen en de bijval der I De laatste strafdag i'$ een onverge- foor verzekeren. j telijke geweest yoo,r al de gevangenen Y *Y' I van Diest. Het was een Zondag. Na de Op zeer weinig uitzonderingen na, mis werd gl het af genomene terug ge hebben de handelaars in hun vitrien 1 geven en Y namiddags kwam de blij- uitgehangen, de prachtig gekleurde de mare dat onze straf uit was wij plakbrief der foor, alzoq hunne sym- mochten naar huis gaan. De strenge pathie bewijzende en hunne wederzijd- bewaking was ten einde gansch den sche verbintenis, tot het welgelukken nacht was het muziek en gezang. Nie mee te werken, mand sliep. Den Maandag namiddag Twee of drie handelaars, die noch- verlieten de eerste vrijgestelden het tans in straten van druk verkeer wonen kamp. En om de waarheid te zeggen, en bijzondere goe zaken doen wanneer wij vonden dat de Duitschers minder volksmassas naar stad komen, durfden hardvochtig waren dan de kerel, die de plakbrief weigeren, omdat - zoo J ons veertien dagen straf had bezorgd Instorting te Courrières. Op den bodem van den put 9, der koolmijnen van Courrières (Frankrijk) werden vier werklieden onder eene in storting bedolven. De reddingswerken werden onmiddelijk aangevangen, en drie der slachtoffers konden spoedig ontzet worden. De vierde mijnwerker, Jean Szymkuwioz, 26 jaar oud, was reeds dood toen men hem bereikte. Tragische dood eener Belgische Vrouw Vrouw Alleweireld, geboren Maria Van Exem, eene Belgische, wonende te Arque, in Fransch-Vlaanderen, was geopereerd en nadien mistroostig ge bleven. Nadat ze voor haar man en een van haar zonen een maaltijd bereid had, ging ze uit huis. Ze bleef lang weg en vader en zoon maakten zich ongerust. Ze ondervroegen de buren,, die de vrouw niet gezien hadden. Plots; ontdekte de zoon zijn moeder in een put achter het huis. Met zijn vader haalde hij haar uit het water, maar hulp kon niet meer baten. De ongelukkige laat acht kinderen na.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1931 | | pagina 1