Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. ZONDAG 26 APRIL 1931. «o» Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Uitgevers-Eigenaars Postcheckrekening De eerste dagen van de Republiek. Pogingen om met den nieuwen bezem goed te vagen. Aan alle verklaringen van de thans verantwoordelijke leiders van het Spaansche volk is te zien, dat ze vol strekt nog niet gerust zijn over de naas te toekomst van hun Republiek. Zij stappen voort als over ijs van één nacht, en om te beginnen wachten ze er zich voor, om de teugels die ze 't volk hebben aangelegd, al te strak te trekken. Zij beseffen zeer goed dat ze al heel slecht geinspireerd zouden zijn, wan neer hun eerste werk wezen moest censuur en staat van beleg uit te roe pen, de vrijheid der opinies en de per soonlijke vrijheid aan banden te leg gen en... dus hun toevlucht te nemen tot precies dezelfde maatregelen als deze van Primo de Rivera, dezelfde om welke zij de monarchie hebben om ver gegooid. En, in deze orde van gedachten, heeft de nieuwe regeering niet geoor deeld dat ze zich verzetten mocht te gen de publicatie van de boodschap van den vertrokken Koning. Dat is geen zoo onhandige zet. De nieuwe regeering geeft er zichzelve een breed gebaar door, terwijl zij zeer goed weet, dat ze toch niet hadde kunnen beletten, dat het volk van deze konink lijke boodschap kennis kreeg. Want laat ze de scherpste censuur uitoefenen op de pers, den invoer van buitenlandsche bladen verbieden.wat doet ze dan met de radio Isolatie van een land tegen de ver spreiding der gedachten is voortaan volmaakt onbegonnen werk. Maar door zich niet te verzetten tegen de publi catie van 's Konings manifest uit Hen- daye, bezorgt de nieuwe regeering zich zelve in "alle geval reeds den schijn, alsof ze niet bang is voor den Koning noch voor dezes argumenten. Intusschen behoeft niemand zich te verbazen over den inhoud van dit ma nifest. Dat Alfonso XIII al zijn rechten voorbehoudt, is toch volkomen natuur lijk. Formeel is er niets gebeurd, wat hem tot bepaalden troonsafstand kon dwingen. Dat betoogt trouwens een der voornaamste bladen van Madrid-zelf El Debato met evenveel klaarheid als logica De huidige ministers, zoo luidt deze uiteenzetting, kunnen een gouverne ment vormen, dat door de feiten opge drongen is, maar dit gouverriement mist nog alle rechtkundige bekrachti ging. Zij kunnen op geen enkelen an deren titel aanspraak maken dan op ds noodzakelijkheid voor Spanje om een regeering te bezitten. Alleen omdat op dit oogenbiik ieder ander gouverne ment onmogelijk blijkt, is het gezag in hun handen gekomen, En dan vraagt El Debato Wie heeft het huidige gouverne ment aangesteld Gewis niemand die daar wettelijk het recht toe bezit: of die dit recht tot dusver op constituti- onneele basis heeft uitgeoefend noch een constituante, noch de Natie-zelve door middel van plebisciet, noch zelfs het volk van Madrid, dat zekere ge meenteraadsleden tot minister heeft be noemd, en niets anders Zoo zal t wel heelemaal zijn. De uit slag der gemeenteraadsverkiezingen was hoogstens een aanduiding van den volkswil, een manifestatie ten voordee- le van het republikeinsch regiem, en indien de Koning goed gedaan heeft, daarvan onmiddelijk de konsekwentie te aanvaarden en zich uit het land te verwijderen, opdat zijn volk verder in vrede deze nog zuiver theoretische uitroeping van de republiek langs de wettelijke wegen in practijk zou kunnen stellen, dan was het zeker niet aan hem om deze in practijkstelling reeds voor uit te Ioopen en afstand te doen van rechten die nog niemand hem op grond der constitutie en der tradities van zijn land, heeft kunnen ontzeggen. I erwijl, door zijn formeelen troons afstand uit te stellen tot dat de Repu bliek wettelijk zal uitgeroepen zijn en haar leefbaarheid bewezen hebben, de Koning zijn land allicht de moeite en de kosten van een nieuwe uitroeping der monarchie zou hebben gespaard, ingeval het weer eens, als zes en vijftig jaar geleden, van armoe tot herstel Vafi de monarchic zou mofeten over gaan. Jn afwachting zenden de nieuwe re geerders maar naar ajle windstreken berichten uit over de kalmte en de orde in het land, en dat is gewoonlijk een veeg teeken. Al deze officieele geruststellingen kunnen niet verborgen houden, dat er op menige plaats reeds bloed heeft ge stroomd en dan niet onder royalisten en republikeinen, maar onder republi keinen onderéén. I e Sevilla is reeds door het ultra- democratisch bestuur de staat van beleg afgekondigd moeten worden. Een aanzienlijke bende had er storm geloopen tegen een kazerne om er zich van de wapenen en munitie meester te maken en op andere plaatsen hebben zij wapendepots geplunderd. Dat heeft dan aanleiding gegeven tot schietpar tijen tusschen soldaten, politie en be- toogers,waarbij langs weerszijden reeds talrijke dooden gevallen zijn. Deze al te ijverige en haastige ver dedigers van de Republiek noemt de regeering te Madrid communisten en uit alles blijkt dat ze voor deze com munisten nu al veel meer schrik heeft dan voor de aanhangers van het Ko ningdom. Altijd dezelfde historie De Mirabeau's en Vergniol's zien reeds Marat en Robespierre, de Kerenski's reeds Lenine en Stalin. In een gesprek met een reporter van den Parijschen Matin heeft de nieu we minister van Buitenlandsche Za ken, de heer Leroux, reeds de troebe len te Sevilla en die te Barcelona, op rekening willen schuiven van de losge laten gevangenen. Het is dan ook wel een kapitaal idee van de nieuwe regeering geweest om, als gave van blijde inkomst, de alge- meene amnestie af te kondigen Niet slechts voor de politieke veroordeel den heeft zij de deuren der gevange nissen doen openzetten, en dat is te verstaan wanneer al deze politieke ge vangenen toch tot hun partijgenooten zullen- hebben behoord, maar ook voor de veroordeelden van gemeen recht en dus over het land een vloed van dieven, brandstichters en moorcfe- naars losgelaten. kleeft de nieuwe Republiek werkelijk gemeend, dat ze zich teg,en de even tualiteit van een gewapend verzet van de zijde der eerlijke lieden die de mo narchie steunen, de hulp verzekeren moest van het geboefte uit de gevan genissen Dat ze het schorremorrie, het uitvaagsel van de samenleving tot een soort pretoriaansche wacht rond het nieuwe regiem zou kunnen scharen? Dan zullen de Nieuwe Heeren wel groen en schuw hebben opgekeken, toen ze zagen dat het eerste werk der losgelaten schurfthonden was... hun verlossers zeiven naar de kuiten te hap pen. ...Gelijk het trouwens altijd en over al gaat. D. N. G. Leening de Verwoeste Gewesten. Leening 5 t. h. 1923. Maandag morgen heeft de 95" trek king plaats gehad der leening 5 t.h. der Verwoeste Gewesten. Twee loten van 1 00.000 fr. zijn ge wonnen door reeks 102217 n. 1 en reeks 305 1 06 n. 5. Drie loten van 50.000 fr. zijn ge wonnen door reeks 42094 n. 2 reeks 79772 n. en reeks 383128 n. 5. Vijftien loten van 10.000 fr., zijn gewonnen door R. 28734, n, 5 R. 5)009, n. 2 R. 79787, n. 1 R. 81682, n. 2 R. 87105, n. I R. 109919, n. 2 R. 146088, n, 5 R. 154346, n. 5 R. 15 7471, n. 3 R. 185746, n. 4 R. 202733, n. 3 R. 208809, n. 4 R. 227076, n. 3 R. 324122, n. 3 R. 381473, n. 4. IN DE TEXTIELNIJVERHEID VAN FRANSCH-NOORDEN. Zondag morgen werd te Roebaais een algemeene vergadering gehouden der textielarbeiders, aangesloten bij het socialistisch syndikaat, en der metaal werkers gebezigd aan den onderhoud van de textielmachienen. Een dagorde werd gestemd, protest uitbrengend te gen de loonsverlaging, toegepast op werkloosheid en met steeds stijgende het oogenbiik dat de arbeidersklas met levensduurte heeft af te rekenen. De werklieden hebben verklaard dat zij vertrouwen stellen in hun afgevaardig den om de onderhandelingen voort te zetten voor het beste der belangen van het werkvolk. Dë kommunisten hebben Zondag namiddag 'éene betooging ge- houdén. Zij zullen in staking ga<pi dén dag, daf dfe loonsverlaging zal toege past worden. GENEESKUNDIGE RUBRIEK DE SUIKER IN HET LICHAAM De suiker speelt een even belangrijke rol in het lichaam als de benzine of de kolen in den motor of de stoommachie- nen. Maken we evenwel dadelijk dit on derscheid de suiker waarover wij het hier gaan hebben is niet precies gelijk aan de suiker die wij gewoon zijn als dusdanig te verbruiken. De eene is als de broer van de andere doch de twee de heeft slechts een lichte wijziging noodig die zich gedurende de spijsver tering voordoet, om heelemaal gelijk te worden aan de eerste. Geheel de levensfunctie wordt, gere geld door de suiker-glucose. Zooals de auto benzine verbrandt om te kunnen rijden, zoo ook verbranden wij suiker wanneer wij een stap verzetten, een vinger bewegen, ja zelfs wanneer we spreken. En, wanneer wij volkomen rust genieten, blijft niettemin ons hart slaan en blijven we ademen, juist om dat onze ademhalingsspieren en onze hartspier suiker-glucose verbranden. Vanwaar komt zij Welke zijn de bronnen waaruit wij deze levensbrand stof putten Ze zijn talrijk, maar kunnen best herleid worden tot twee. Eerstens, beet- suiker, rietsuiker, fruitsuiker dan al de meelstoffen die we vinden in de spijzen, zooals aardappelen, tarwe, rijst, maïs, en allerhande meel en zet- meelhoudende stoffen. De voedingssuikers ondergaan in de darmen zeer vlug een kleine wijziging waardoor ze onmiddellijk organieke suiker worden. De meelstoffen daaren tegen moeten een werkelijke spijsver tering ondergaan, vooraleer die ge daanteverandering kan plaats hebben. De uitslag is in beide gevallen dezelf de hetzij ge aardappelen eet of een klontje suiker opzuigt, op het einde vormt zich toch glucose of organieke suiker. Deze, weder opgenomen door de ka nalen van de spijsverteringsorganen, wordt vervolgens door het bloed naar zijn nieuwe lotsbestemming geleid. Zoo ge het goed vindt, zullen wij ze daar volgen. Het is belangwekkend en leerrijk te weten wat er van gewordt. Ge hebt juist gegeten. Hierdoor hebt ge uw voorraad benzine of liever glu cose opgedaan. Het lichaam zal dezen voorraad niet verspillen behalve bij een lijder aan suikerziekte Na de glucose een kleine wijziging te hebben doen ondergaan, zal het lichaam haar grootendeels in reserve plaatsen. Zoo doen ook wij met ingemaakt goed of conserven. De glucose wordt glycogeen dewelke al naar gelang de behoeften van het lichaam, weder glucose wordt. Waar wordt deze voorraad suiker opgestapeld Eerst in de lever, die de groote stapelplaats van de organie ke suiker is dan in de spieren, 't is te zeggen in de voornaamste bewe gingsorganen. De suiker ligt daar om zoo te zeggen gebruikensgereed ter plaatse want, zooals we reeds vroe ger deden opmerken, kan men zich niet de kleinste beweging indenken, zonder tusschenkomst van de suiker, zonder suikerverbranding, juist zooals met de benzine, in verhouding tot do aange wende krachtinspanning der spier on beduidend werk, luttele verbranding zwaar werk, verbranding van een groo te massa suiker. Een enkel cijfer zal volstaan om deze zaak duidelijk te maken men schat dat een mensch die normaal wérk ver richt, op 24 uren tijd 450 grammen of bijna een halve kilo glucose verbrandt zoo die persoon een volledige rust ge niet, zal de verbranding merkelijk ver minderen, doch zij zal niettemin nog zeer belangrijk zijn, doordat de bewe gingen van hart en ademhalingsspieren, van spijsvertering en zenuwstelsel, eveneens een aanhoudende tusschen komst van organiek suiker zullen ver- eischen. Het bloed draagt onophoudend sui ker mede naar de verschillende levens organen, en geeft hun aldus kracht en leefbaarheid. Men heeft zelfs, zonder bedoeling, een kunstmatige ziekte bij den mensch kunnen verwekken, door het inspuiten van te groote dosissen insuline. De suiker verdween geheel uit het bloed er vormde zich hypoglycemic en de zieke bevond zich in erbarmetijken staat, jci; in stéVvensgevaarzulke ver schijnselen worden op de eenvoudig ste wijze genezgn laat cfen stervende eenige klontjes suiker opknabbelen. Flet kind, vóór zijn geboorte,' is om zeggens, gedrenkt in glycogeen al de cellen van zijn klein wezentje bevatten er in overvloed. Als zuigeling vindt het in de moedermelk of de koemelk een bijzondere suiker (lactose) wier eigenschappen overeenstemmen met deze der ander suikers. De melk bevat per liter 50 gr. van deze suiker, 't zij ongeveer de waarde van acht klontjes witte suiker. Dit is meer dan voldoen de, aangezien het kleintje nog zoo wei- ■iig var» zijn spieren vergt. Later, zal het kind in een meer afwisselende voe ding, rijk aan zetmeel en suikerstoffen, de noodige weerstand putten om het hoofd te kunnen bieden aan eene van dag tot dag grooter wordende kracht inspanning. De eiwitstoffen dienen in hoofdzaak tot den opbouw van het lichaam, tot zijn groeikracht en tot hernieuwing der gebezigde stoffen. De vetstoffen daarentegen, wier voorname rol niet te miskennen valt, dienen tot vorming van voorraden. Maar de hoofdbestanddeelen onzer werkkracht, deze die ons onmiddellijk de noodige bruikbare kracht zullen le veren om beweging, macht en werk voort te brengen, dat zijn de koolhy draten, dat zijn de meelstoffen, dat zijn de suikers die zich omvormen tot de bloedglucose en voor het lichaam zoo onmisbaar zijn als benzine voor den motor en als kolen voor de stoomma- chienen. Tot besluit van dit praatje, waar van de toepassingen, ofschoon zeer belangrijk, misschien niet dadelijk in 't oog vallen, hebben wij nochtans een terechtwijzing aan te stippen de ko len branden en... laten asch na, doch, zulks is niet het geval met benzine. En daarin zit juist de meerderheid van suiker en meelstoffen boven alle voe dingswaren. Hier heeft men geen last van asch of ander afval, die moet weg geruimd, zooals bij de eiwilstoffen, die zich omvormen tot ureum, tot uri nezuur en tot een heelen boel vuilen rommel, die ten laatste de menschelij- ke machine bevuilen en ons leiden tot ge'wrichtontsteking, arteriosclerose, o- verspanning, enz. Onthouden wij vooral volgende praktische besluiten vleesch, eieren, eiwithoudende voedingsstoffen zijn ons onmisbaar, wij hebben ze noodig, maar niet te veel. Wij mogen van hen niet vragen kracht en werk voort te brengen daartoe wenden wij ons beter tot de koolhydraten, de zetmeelst.offen', de suiker. Het middel is goedkooper en is min der gevaarlijk, daar het geen asch ach terlaat, en, wij zagen het immers, de natuur handelt zelf zoo. Dr Fabrice. OUDERDOMSPENSIOENEN. De H. Henon deed volgende vraag aan den minister van Sociale Voorzorg. Een gezin van twee echtgenooten allebei van,meer dan 65 jaar oud trek ken 3.200 fr. als ouderdomspensioen. De echtgenoot is in een gesticht. Hoeveel zou de echtgenoote trekken a) indien zij verzekerd was ofwel als loontrekkende, ofwel als vrije verze kerde b) indien zij niet verzekerd was, omdat de wet op haar echtgenoot toepasselijk i? of toepasselijk was De echtgenoote is in een gesticht. Hoeveel trekt de echtgenoot dan Ik verzoek u mij daaromtrent een vast antwoord te willen geven, omdat deze gevallen zich nogal dikwijls voor doen. De minister gaf volgend antwoord Wanneer twee echtgenooten geschei den leven, omdat een hunner in een gesticht vertoeft, moet, voor de toeken ning van de verhooging van het ouder domspensioen, artikel 32 van de wet van 14 Juli 1930 toegepast worden. Daarin wordt bepaald cjat, in geval van feitelijke scheiding der twee echt genooten, elke echtgenoot de helft der verhooging trekt. Daaruit volgt dat de verhooging van 3.200 fr., toegekend aan het gezin, be doeld door het achtbaar lid, met de helft, dus 1.600 fr. aan eiken echtge noot betaald wordt. Het is zonder belang dat de vrouw, al dan niet, stortingen deed bij de Lijf- rentkas, vermits het hier eene verhoo ging ten gunste van den man betreft. Doch, moest de man nyeriijclen, en indien deze vrouw, gt(bore,n is sedert 1 Januari 1863' on dé wettelijk» stor tingen niet deed, dan zpii dy haar toe te kennen v^rhpoging berekend wor den volgens het barema opgemaakt voor dp personen geboren in 1863, 1864 en 1865, en die geen stortingen deden. Een berucht Proces. DE MASSA-MOORDEN VAN DUSSELDORF. Men herinnert zich nog de talrijke moorden en moordaanslagen welke zich op het einde van 1928 en tot in November 1929, in de omgeving van Dusseldorf (Duitschland) voordeden. Al deké moorden en moordpogingen gebeurden daaromtrent op de zelfde manier, namelijk door wurging. Ook waren het meestal vrouwen welke er het slachtoffer van waren. De politie was door deze geweldige reeks misda den als uit haar lood geslagen en het was als bij toeval dat men op het spoor van den dader kwam. Een meisje dat door den beruchten moordenaar was aangevallen geweest en als bij mirakel had weten te ontsnappen, schreef een brief naar een vriendin, waarin zij over het gebeurde sprak. De moeder dezer vriendin kreeg den brief in handen en gaf hem over aan de politie. Het meisje Maria Bulties, werd door de politie on dervraagd, en dank zij haar aanduidin gen gelukte men erin den dader te ont dekken. Deze werd door 1 2 agenten aangehouden. Nu sedert Maandag 1 3 dezer maand is het beruchte proces over deze zaak voor de rechtbank van Dusseldorf be gonnen. Peter Kürten, zoo heet het monster, heeft er heel natuurlijk al zijn schurkenstreken bekend en uiteengezet, zelfs ging hij zoover te verklaren dat hij heel wat andere moorden in het zicht had en dat hij niet een spier zou vertrekken zoo men hem onthoofde. Na tien dagen te hebben geduurd is dit berucht proces nu ten einde ge loopen en Dinsdag la,atst heeft het hof uitspraak gedaan en volgende straf uitgesproken. Kürten wordt schuldig bevonden aan negen moorden, twee gevallen van ver krachting en twee pogingen tot ver krachting. Voor elk dezer moorden, wordt hij veroordeeld tot de doodstraf. Voor zeven moordpogingen wordt hij veroordeeld tot een totaal van zestig jaar gevang, verminderd tot vijftien jaar, ingevolge het strafwetboek. Kür ten wordt van zijn burgerlijke rechten beroofd en is voor het overige van zijn leven onder de bewaking der politie. In totaal dus Negen maal onthoofd, 1 5 jaar gevang en voor zijn leven on der bewaking der politie Niet te veel, zulke monsters kunnen niet genoeg afzien IN HET RIJK DER MODE. Naar verluidt zou, met de lange rok ken, ook het korset terugkeeren in de mode Een andere mode blijkt ook opnieuw zich te willen doen gelden het dragen van baard en snor. In Engeland, het land met de gladgeschoren kinnen en lippen, worden weer de genoemde na tuurlijke sieraden van het mannelijk aanschijn gezien. Verder is ook de monocle in aantocht te Berlijn wordt dit glas niet alleen door voor; ame heeren, maar ook door de dames gedragen Ook in de ware! 1 van de mode is het een gaan en komen oude dingen keeren terug, terwijl jonge dingen gauw oud geworden, weer verdwijnen, om later opnieuw van zich te doen hooren. GRAMOFOONPLATEN IN DRAADVORM. Naast de tallooze Europeesche vin dingen op gebied van stemmencon- serveering in den vorm van gramo- foonplaten, is thans ook een Ameri- kaansche verschenen. Men heeft een gramofoonplaat vervaardigd, die, eigen lijk gezegd geen gramofo>Q«ptaat is, maar een gramofoondyaad;, waarop de verschillende klajpken door middel van nauwelijks zfohtbare oneffenheden zijn vastgelegd. Deze draden hebben dit voordeel, boven de gewone platen, dat hun lengte, praktisch gesproken, onbe perkt is. Men kan deze platen, uren lang op een speciaal daarv.oor vervaar digde machine der onderbreking laten spebuy en lange muziekstukken of voordrachten aan één stuk opnemen. Een pond' gewone staaldraad kan op deze wijze- ten lezing van 5 kwartier beyatteu Men kan op dergelijke platen ook gemakkelijk verbete ringen aanbrengen, door deze eerst met een magneet in verbinding te brengen en dan weer door het opname-toestel te laten gaan. Wat zullen we nogal te zien en te hooren krijgen DE BELASTINGEN IN MAART. Terwijl in Februari de ontvangsten 536 millioen bedroegen, beliepen zij in Maart 715 millioen, 't zij een ver hooging van 1 80 millioen. De ontvang sten der rechtstreeksche belastingen zijn gevoeliger en bewijzen dat de ver richtingen in een actief stadium zijn getreden. De opbrengst der grondbelastingen blijft nog onbeduidend, maar daaren tegen geven de mobilaire taks en de bedrijfstaks zeer góede uitslagen. Goe de vooruitgang ook in tol- en accijns rechten met 2 1 4 millioen inkasseering in Maart tegen 167 millioen in Febru ari. Voor tolrechten is de ontvangst voor het eerste kwartaal 43 millioen bene den de butgetaire schattingen. De ac cijnzen daarentegen bedragen om zoo te zeggen juist het cijfer der beraming 2 38 millioen beraming en 235 millioen opbrengst. In het enregistrement bedragen de ontvangsten 1 66 millioen op 624 die voorzien waren. De registratierechten blijven beneden het normale en bren gen slechts 13 millioen op, tegen 177 millioen die werden voorzien. Daaren tegen werden slechts 50 millioen suc cessierechten voorzien voor het eerste kwartaal en de opbrengst beloopt I 00 millioen. De zegelrechten en de trans missietaks brachten op 370 millioen op 385 voorzien. BELANGRIJKE CIJFERS. Wat de administratie van Belgie zooal kost De wedden der Staatsbedienden be liepen In 1914 144.800.000 fr. In 1931 2.670.000.000 fr. zijnde 18 keeren meer dan vóór den wereldoorlog 1914-18. En dan zijn er de tractementen van de onderwijzers niet bij, die beliepen In 1914 120.000.000 fr. In 1931 1.967.000.000 fr. zijnde 16 keeren meer dan vóór den oorlog. Wat men uitbetaald aan pensioenen In 1928 1.265 millioen In 1929 1.560 millioen In 1930 1.650 millioen In 1931 2.150 millioen Van die 2.150 millioen gaan er in 1931 I 00 millioen, dus meer dan de helft, naar de invalieden van den oor log alleen. Wat er in Belgie gespaard werd op één jaar In 1929 kwam bij als spaargeld op Spaar- en Lijfrentkas van den Staat 1.263 millioen op de banken samen 3.000 millioen op den boerenbond 300 millioen op den postcheck 236 millioen Samen 3.536 millioen HET VOORZITTERSCHAP DER FRANSCHE REPUBLIEK. Wie zal M. Doumergue opvolgen Terwijl president Doumergue zijn laatste officieel bezoek brengt als voor zitter van de Republiek de lezers weten, dat het staatshoofd zich naar Funis heeft begeven komt dringen der de vraag op wie er den 1 3 Mei als zijn opvolger te Versailles zal ge kozen worden. Vele namen worden er steeds in de Pransche pers genoemd en wel in de eerste plaats de naam van den man, die den l 3 Mei, 's middags om twee uur, te Versailles zelf de zitting van de Na tionale vergadering zal openen Paul Doumer, den voorzitter van de Senaat. Het is niet de eerste maal, dat Dou mer candidaat voor he presidentschap is. Reeds in 1906. Doumer was toen voorzitter van de Kamer, stond hij te genover den toenmaligen Senaats-voor- zitter, Fallières, die met 449 stemmen tegen 371 op Doumer werd gekozen. Doumer heeft in Kamer en Senaat vele aanhangers. Ook Briand, wiens medewerker hij herhaaldelijk is ge weest, steunt zijn candiclatuur. Doumer geniet algemeene achting en het feit, dat drie van zijn zonen in den oorlog zijn gesneuveld, een vierde gestorven is aan de gevolgen van den oorlog, verhoogt slechts den eerbied, dien men voor hem koestert. Ook de gewezen minister-président en geleerde, Paul Painlevé, wordt als candidaat voor het presidentschap ge noemd. Zeven jaar geleden was hij dat eveneens, maar werd verslagen door ABONNEMENTEN 1 Jaar, in stad 12 fr. per post 16 fr. Congo 25 fr. S> Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN OPERINGHE De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Nr 48459. Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 0.75 fr. minimum 3.00 fr. Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. «o» Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herbalen rekla men, prijzen volgen overeenkomst. A' aankondigingen zijl voorhand te beta! >i 111!

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1931 | | pagina 1