P A JL A O B VANDAAG EN VOLGENDE DAGEN Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. - T H EATER IllS^ De Nieuwe Belastingen De Meest besproken Oorlogsfilm voor de eerste maal te Poperin gHe, in KLANK en ZANGFILM ZONDAG 10 MEI 1931. WEEKBLAD i 25 CENTIEMEN ELFDE JAAR. NUMMER 19. abonnementen i aankondigingen Hel bolsjewistische spook daag! ai op in Spanje KLANK», ZANG= Yperstraat, 38 EIN SPREKENDE CINEMA POPERD O «Cjga» IEDERE NA V 0I\ D OM 8 IJUli Zondag namiddag om 2 en 4.30 MET ONSTERFELIJK MEESTERWERK 1 Jaar, in stad 12 fr. per post 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN GAZET VAN POPERINGHE De Postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat Ken bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. M Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheckrekening N' 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. Per regel 0.75 fr. minimum 3.00 fr. Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herhalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. De revolutie begint den Spanjaards al zuur op te breken. Men heeft de onrustwekkende be richten over de houding der werkloo- zen te Madrid en te Sevilla gisteren gelezen. De heer Maura, de minister van binnenlandsche zaken, heeft ver klaard, dat hetgeen hem het ergst be kommert, het vraagstuk der werkloos heid is. Natuurlijk Daar gebeurt thans, wat wij van den eersten dag af voorspeld hebben,en wat ieder verstandig mensch verwachten kon. De werkloozen, die hun mizerie aan het koningdom toeschreven, hebben zich ingebeeld, dat de republiek hen onmiddelijk aan bezigheid en aan brood zou kunnen helpen, en daar ei al straks een halve maand verloopen is, en zij geen verandering in hun toe stand zien, beginnen ze te hoop te loopen. Geen verandering, dat is te zeggen, toch wel Naar de republikeinsche re geering zelve toegeven moet, is de toe stand nog erger geworden. Tal van pri vate personen en ondernemingen, die groote werken hadden aangevat, nieu we gebouwen aan 't optrekken waren, hebben alles stopgezet, en het aantal werkloozen is nog met vele duizenden gestegen En te Sevilla hebben ze reeds den boel op stelten gezet. In massa-optocht zijn ze voor 't stad huis werk en brood komen eischen, en hun houding was zoo dreigend, dat de winkeliers in allerijl hun rolblinden naar beneden lieten. Sommigen deel den maar levensmiddelen uit, om niet geplunderd te worden. En... tegelijkertijd met deze Jobs tijdingen komt het bericht, dat de heer Lerroux, minister van Buitenlandsche Zaken, er geen bezwaar tegen heeft, dat aan Trotzky toelating wordt ver leend om zich in Spanje te komen ves tigen 't Geval van Kerensky heeft dezen minister dus niet geleerd. In alle lan den trouwens schijnen de socialistische aanstokers van omwentelingen met de zelfde blindheid geslagen. Als "Trotzky naar Spanje wil komen, dan zal 't zeker wel niet zijn om er een appelsienenplantage aan te leggen of zich te bekwamen in het toreador- vak. Natuurlijk komt hij er dan om Spanje's deelneming aan de wereld revolutie te organiseeren. Want Trotz ky's zoogezegde ongenade is een wasse nneus. De rol van verstoote- ling wprd hem door Moscou toebe deeld, qpdat hij des te gemakkelijker als verspreider van de bolsjewistische bacil jn de andere landen zou kunnen binnendringen en er z'n werk doen. En als die onnoozele Lerroux thans de grenzen van Spanje voor hem open zet, dan begint hij eenvoudig te vlech ten aan een strop voor zijn eigen hals. Maar intusschen doen hijzelf en al zijn collega's in het geïmproviseerde kabinet te Madrid al het mogelijke om door hun gematigheid 't vertrouwen van het buitenland in hun nieuwe re publiek te winnen. Reizigers die in den jongsten tijd de Spaansche steden bezochten, verze keren dat er op straat weinig of niets van de verandering in den toestand te merken is. De nieuwe regeering laat voorloopig de teugels slap op den nek van 't volk hangen. Van al hun bedrei gingen, tijdens de monarchie, voeren de republikeinen er zoo weinig moge lijk uit. In plaats van, zooals ze steeds ge wild hebben, de diplomatieke betrek kingen met het Vatikaan op staanden voet af te breken, hebben ze niets gau- wers weten te doen dan den pauselij ken nuncius te Madrid gerust te stellen wat betreft de rechten van de Kerk en de vrijheid van den eeredienst En hoe zijn de brave republikeinen niet teleursgesteld geworden, die er vast op hadden gerekend dat, éénmaa in het bezit van bet Staatsarchief, hun minister van Buitenlandsche Zaken daaruit direkt het geheim verdrag met Mussolini zou te voorschijn halen en het smadelijk zou verscheuren, ten aan schijn van het jubelende volk De heer Lerroux heeft in dit archief gesnuffeld en moeten verklaren, in be woordingen, die geen schijn van twijfel meer overlaten dat dit beruchte ver drag met Mussolini nooit bestaan heeft. Her ^preekt Zoo ongeveer vanzelf, daf 'de republikeinsche agitatoren, nu zijzelven de macht in handen hebben maar één doel kennen deze zoolang mogelijk te bewaren. Dat is de historie van alle nieuwe heeren En, ook als alle nieuwe heeren trachten ze thans bij hun tegenstrevers sympathien en medehulp te winnen, die ze allicht met de sympathie en de hulp van velen hunner vrienden betalen zullen. Zoo hooren we al van een bittere misnoegdheid onder de republikeinsch gezinde officieren, omdat de republiek de medewerking van de royalistische officieren heeft aanvaard. Hierom heb ben tal van officieren, die de republiek hielpen vestigen, reeds hun ontslag ge vraagd En dan blijft het nog altijd broeien tusschen Madrid en Barcelona. Kolo nel Macia, de hoofdman der Catalo- niërs, die toch niet rusten zal, alvorens hij óók tot président van een republiek is uitgeroepen, heeft reeds in de pers doen zeggen, dat de woorden en de houding van den minister van binnen landsche zaken, Maura, hem bitter te leurstellen, en in zijn agitatie voor af scheiding van Madrid heeft hij, zooals men gezien heeft, reeds ons, Belgen, aan zijn zijde willen betrekken. Ter gelegenheid van den 1 Mei, heeft men in Catalonie een massa-be- tooging van dankbaarheid ingericht voor de gastvrijheid die de Catalaan- sche handelingen en uitgewekenen steeds in Belgie genoten hebben, en deze erkentelijkheid kunnen wij aan vaarden, daar wij erkennen moeten dat de Catalaansche bannelingen in te genstelling met de Italiaansche ons nooit eenigen overlast hebben bezorgd. DRINKT MAS-CAR BIER minimum We hebben in ons vorig nummer reeds de voornaamste bepalingen me degedeeld van de nieuwe regeerings- ontwerpen, waarbij allerlei belastingen worden verhoogd. Wij kunnen er hier nog wel eens op terugkomen, om voor enkele onder haar, nog een paar bijzonderheden toe te voegen. Zoo kunnen we, voor wat betreft de speciale belasting op de hooge inkom sten erop wijzen, dat het getal, te be ginnen waarvan de bepaling van kracht wordt van 300.000 op 100.000 wordt verlaagd, wat natuurlijk een veel groo- ter aantal belastingbetalers, onder toe passing van deze speciale belasting val len doet. In de belastingen met het zegpl ge lijkgesteld, moeten we pok de weelde- taks citeeren, die in 't algemeen van 6 op 8 wordt verhoogd. )Vat de erfe nisrechten betreft, hebben we reeds voor elk der graden van verwantschap de minimumtarieven ppgegeyen. Hier volgen de volledige details met be trekking tot de belangrijkheid der som men Erfenis in rechte lijn. Heden is de schijf tusschen 6 en 8 rrffllioen onder worpen aan 4,50 om, boven 1 0 mil- lioen tot een maximum van 5.50 te stijgen, In het nieuwe stelsel is 5 het op de schijf tusschen 6 en 8 millioen toe te passen percentage en stijgt dit, boven 20 millioen, tot 10 Erfenis tusschen echtelingen zonder gemeene kinderen. - De schijf tus schen 6 en 8 millioen frank is heden onderworpen aan het belastingpercen tage 1 I en dit percentage gaat, boven 10 millioen, 1 3 niet te boven. In het door de regeering voorgestelde stel sel is voor de schijf van 6 tot 8 mil lioen het percentage I 1.50 en, boven 20 millioen, stijgt het tot 19. Erfenis tusschen broeders en zusters. Vastgesteld op 17.50 voor de schijf van 6 tot 8 millioen, beloopt het huidige percentage van het successie recht 20,50 boven 10 millioen. Het gaat voortaan van 1 7.50 en bereikt, boven 20 millioen 25 Erfenis tusschen ooms en neven. Voor de hiervoren beoogde schijven worden in het voorgelegde stelsel de percentages 22 tot 26 door die van 22 tot 32 vervangen. Erfenis tusschen grootooms en ach terneven en alle andere personen. Daar waar de percentages, onder het huidig stelsel, voor de beoogde schij ven, respectievelijk 27.50 tot 32.50 en 35 tot 41 beloopen, worden ze in het voorgestelde stelsel respectievelijk door de percentages 2 7.50 tot 40 en 35 tot 50 vervangen. De percpntagé-\Aer:hpoging wprdt toegepast; pp erfenissen, die openvallpn vanaf het van kracht worden van dit wetsontwerp. GENEESKUNDIGE RUBRIEK HET ZETMEEL EN DE SUIKERS IN DE VOEDING We hebben de rol van de suiker in het lichaam en van het zetmeel en de suikers in de voeding onderzocht. We komen er nogeens op weer. Waarom Om deze kleine studie te voltooien en omdat dezs kwestie hoogst belangrijk is in zake voedingshygiène. Wanneer ge deze spijzen in ruime mate als voedsel gebruikt wint ge er veel bij, want zoo ge aan vleeschspij- zen (vleesch en eieren) wilskracht en sterkte vraagt, is het ten koste van uwe beurs. Kan men zich een nijveraar indenken die kostbare houtsoorten zou versto ken in zijn stoommachine Wanneer men op een verstandige manier koolhydraten (zetmeel en sui kers) gebruikt, geeft men de mensche- lijke machine een uitmuntende brand stof die geen bevuilende afval achter laat. Terwijl de koolhydraten verbranden veranderen ze in water dat we gemak kelijk uitwerpen, en in koolzuur dat we uitademen. Aldus gaat het niet met vleesch en andere soortgelijke spijzen waarvan men hedendaags zooveel misbruik maakt. Deze spijzen laten afval na, asch zoo ge wilt, waarvan men zich van lang om minder kan ontlasten, vooral als men oud wordt en misbruik gemaakt heeft van vleeschspijzen. Hieronder schuilt een wezenlijk ge vaar onze beurs en onze gezondheid zullen zjch beide beter vinden bij een verstandiger en zuiniger gebruik van zetmeelhoudende spijzen en suiker. We stellen belangwekkende dingen vast, wanneer we onder dit oogpunt ieder van onze maaltijden beschouwen. In Belgie bestaat het klassiek ont bijt uit geboterd brood met koffie, of koffie en melk. Dit is een verstandig samengesteld maal. Brood bevat vol doende eiwitstof en veel koolhydraten; het is, wat zijn samenstelling betreft, het goedkoopste voedsel. Wanneer men er boter of margarine bijvoegt, wordt het een ideaal voedsel. Op het middagmaal kan men kri tiek uitoefenen men maakt te dik wijls misbruik van vleesch (eiwitstof) en men gebruikt te weinig koolhydra ten. Men eet te weinig aardappelen of brood. Daarpm kan een gesuikerd tus schen of nagprpcht (rijst, taart, confi turen, enz.zeer nuttig de noodige hoeveelheid koolhydraten aanvullen. Dezelfde kritiek is opk in vele ge vallen toepasselijk op het avondmaal. Vel1© personen, vooral van gezetten leeftijd, maken misbruik van vleesch spijzen. Deze vervullen een belangrijke rol in de voeding, doch, ze moeten, bij volwassenen en ouderlingen, de basis niet zijn van het avondmaal. Dikwijls loofden we de goede hoe danigheden van de suiker dit ver wondert misschien velen. Men zegt waarschijnlijk dat suiker dezelfde uit werkingen heeft als aardappelzetmeel of het zetmeel van het brood. We gaan hiermede t'akkoord, doch nooit hebben we eraan gedacht het eene door het andere te vervangen. Hetzij suiker in «natura» of ver mengd met andere spijzen, verbruikt worde, steeds moet men ze als een uitmuntend voedingsverrijkend mid del beschouwen. We hebben bewezen dat ze reeds op voorhand verteerd is dat ze wei nig plaats inneemt en smakelijke zoo wel als goed verteerbare eigenschap pen meebrengt. Is dit alles dan niets De aardappel - de nationale patat - bevat een schoone hoeveelheid zetmeel, t'Akkoord Maar hoeveel aardappe len moeten we binnenzwelgen om den noodigen voorraad op te doen, en wan neer we die massa binnen hebben, moeten wij ze ook verteren. Zulks zou niet waar zijn, indien we, zooal's de Italianen en Aziaten rijst aten. Maar zouden we kunnen verza ken aan onze gekookte, gefruite, ge bakken en tot puree bereide aardap pelen. Het zou mij persoonlijk onmo gelijk zijn, U aan te sporen om rijsteter te worden. Suiker is dus een toespijs. Niets an ders, doch een kostbare toespijs. Men zegt ons dat ze geen vitaminen of rpi- nerale zouten bevat dut yveten we drofnmels gped j Edoch, wannper we vruchtenmoes zogten. een appelsien suikeren, vindt rpen daarin ook vitaminen en minerale zouten. En wanneer men de kleinen BUN 'T WESTELIJK FRONT GEEN NIEUWS Verwezentlijkt naar het wereldberoemd boek van Oudstrijder Erich-Maria REMARQUE. De film in het leven geroepen om onpartijdig den oorlog weer te geven, zooals hij werkelijk is geweest in 1914-1918, met al zijn wreedheden en zijn moorddadige uitwerksels. DE FILM IN DUITSCHLAND VERBODEN. De film in z'n geheel (zonder uitknipsels). KINDEREN BENEDEN DE 16 JAAR NIET TOEGELATEN na tafel eenige suikerbollen of versna peringen geeft dan hebben ze geduren de den maaltijd ruimschoots vitaminen en minerale zouten genut. Aan dezen heeft onze voeding waar lijk geen gebrek, integendeel. Alleen bij kinderen werd gebrek aan de te genwoordig zoo aangeprezen vitami nen vastgesteld. (Rachitis en ziekte van Barlow) De hygiène puriteinen willen onze kinderen hun chocolatablet, hun sui kerbollen of taartjes ontriemen, in af wachting dat ze ons zullen verbieden onze koffie of rijst te suikeren ze gunnen ons daarentegen wel het ver bruik van honing of suikerhoudend fruit. We hebben vaak de uitstekende hoe danigheden van ons inheemsch fruit en van de appelsienen geprezen. We moeten evenwel doen opmerken dat de suiker van sommige uitheemsche vruchten zeer duur is. Volgens gedane berekening kost 1 kgr. banaansuiker 100 fr. 't Is haast voor niet Welnu, behalve een weinig zetmeel en veel cellulose bevat een banaan totaal niets. Raadpleeg nopens de vitaminen van de banaan, het meesterlijk werk van Giernonet en Raudouin. En jaarlijks voert men hier voor vijftig millioen frank bananen in Zijn daarbij fruitsuiker en beetsui- ker niet als broeders Zetmeel, dex trose, maltose, saccharose, glucose, dit alles wordt in een ommezien glucose in het lichaam. Waarom honderd frank betalen voor een kilo fruitsuiker die naderhand vol komen gelijk wordt aan alle andere suikers Maar de tanden... Welja, laat ons over de tanden spreken. Er zijn broze kindertanclen die bij gebrek aan kalk niet genoeg ontwikkeld werden er zijn slecht verzorgde tanden er zijn ein delijk melktanden die, met of zonder suiker, toch moeten verdwijnen. Maai4 cle maag... Veel menschen maken misbruik van gebakjes of sui kergoed allerhande. Het valt uit te maken welk deel de suiker zelf neemt in de ongevallen die hun overkomen. Ook zijn er zieken, zegge zieken, die, zooals Dokter Pron onlangs be wees, suiker slecht verdragen. En zelfs in dit geval, zoo raadt de fransche ge leerde aan, is suiker steeds verteerbaar wanneer ze is opgelost in 10 deelen water. Hetzelfde geldt voor het uitmun tend product voor zuigelingen gev condenseerde melk, die zeer goed de brakingen voorkomt en een uitstekend voedsel voor zuigelingen is. Laat ons dus, meer dan tot op heden het geval was, zetmeelhoudend voed sel gebruiken. Laat ons suiker onder al zijn gedaanten benuttigen het is even economisch als gezond. Maar er wordt soms misbruik ge maakt, zal men antwoorden. In ons land is voor geen misbruik te vreezen integendeel. Wij verbruiken in Belgie niet genoeg suiker 20 kgr. per per soon per jaar (in natura of vermengd met andere spijzen). Welnu, in Zwitserland' verbruikt men 42 kgr. 500 in Amerika 49 kgr. 600; in Denemarken 51 kgr. 700 in Aus tralië 58 kgr. Ge ziet dus dat hier geen overdaad geschiedt ge ziet dat Belgie, groote suikervoortbrenger, slechts matig sui ker verbruikt, vergeleken bij andere landen, te matig zelfs, gezien de sma kelijke en voedingrijke eigenschappen der suiker, te matig ook gezien zij zich zoo uitstekend vermengt met fruit (con fituren en vruchtenmoes), met cacao, met zetmeel (rijst, gebak, enz.). Dr Fabrice. III! DE UITVINDER VAN DE LUCIFERS Het gebeurt meer dat uitvinders in armoede sterven. Hiervan halen de bla den weer een typisch geval aan, name lijk dat van den uitvinder der lucifers. Deze was een Wurtemburger, een zekere Johann-Fredrich Kammerer, hoedenmaker van beroep, maar die liefhebberde in scheikunde. Jen gevolge van omstandigheden zonder groote beteekenis, was hij in de gevangenis terecht gekomen, waar hij zijn scheikundige proefnemingen voortzette. Toevallig' merkte hij op hoe een houtje met fosfoor bestreken, ont vlamde de lucifer was gevonden. Kammerer, die na zijn gevangentijd toelating vroeg om een luciferfabriek te exploiteeren, liep een weigering op: die fabrikatie was te gevaarlijk Inmiddels had Kammerer een partij lucifers verzonden naar Frankrijk en Engeland, met het gevolg dat weldra overal fabrieken oprezen. Toen nu in Duitschland eindelijk de verbodsver ordening werd ingetrokken, vatte ook Kammerer de exploitatie van zijn ont dekking aan. Maar het buitenland had inmiddels de lucifersvervaardiging zoo zeer verbeterd, dat de uitvinder niet konkureeren kon. Hij kende armoede en verbittering en stierf in 185 7. BERICHT AAN DE MILICIANEN Te beginnen met de klas 1932, zul len milicianen, die, bij hun oproeping, houder zijn van het diploma van dok ter in de geneeskunde, twaalf maand aktieven dienst volbrengen en van de opleidingswederoproepingen ontslagen worden. Eevenals vroeger, zullen milicianen die, bij hun oproeping, houder zijn van het diploma van apotheker, slechts 8 maand aktieven dienst volbrengen en eveneens van de opleidingswederop roepingen vrijgesteld worden. Studenten in de genees- of de art senijkunde die, bij hun oproeping, hun einddiploma niet bezitten, moeten 1 4 maand aktief dienen en zijn, boven dien, tot een wederoproeping van zes weken en tot twee wederoproepingen van acht dagen elk, gehouden. Zij wor den bij schooleenheden ingedeeld voor gedeeltelijke vorming van de aanvul lingskaders der wapens, terwijl mibci- anen, houder van het diploma van doc tor iu de genees- of de artsenijkunde, alleen in aanmerking komen <?rrv de aanvullingskaders van d.?A Gezond heidsdienst te helpen vormen. Studenten,, voornemens hun militai ren dienst eerst na afloop van hun stu- 'dies te volbrengen, moeten jaarlijks, tusschen I en 20 Mei, bij het gemeen tebestuur der plaats waar zij voor de milicie werden ingeschreven, het bij artikel 11 der wet op de milicie, wer ving en dienstverplichtingen voorziene uitstel aanvragen. VREEMDE ARBEIDERS IN FRANKRIJK. Het Fransch Staatsblad heeft eene nota afgekondigd over de beweging der inwijking van arbeiders uit den vreemde gedurende het jaar 1930. De meedeeling kan haar belang heb ben in den huidigen tijd van krisis en werkloosheid. Er zijn 221.619 vreemde arbeiders in Frankrijk gekomen. Daarvan waren er 92.828 voor den landbouw bestemd Men telde 58.408 Italianen, 54.907 Polen en 23.832 Belgen. Met kleiner getal volgen de Spanjaards, de Duit- schers, de Tcheko-Slowakieï's en de Joegoslaven. Er was in 1930 anderzijds een uit wijking van 43.789 vreemde arbeiders die naar hun land terugkeerden. De netto-inwijking bedroeg bijgevolg I 77.839 personen. Het groot getal Ita liaansche en Duitsche inwijkelingen moet toegeschreven worden, voor de eersten aan de werken der Koloniale Tentoonstelling, voor de laatsten aan levering van handenarbeid ter herstel- titel. Voor wat betreft het eerste kwartaal van 1931, er zijn 14.692 arbeiders in Frankrijk ingeweken, maar 29.31 7 zijn uitgeweken. De Belgische inwijkelingen waren ten getalle van 351, maar men telde 486 uitwijkelingen. DRINKT MAS-CAR BIER HOEVEEL ER ZOO AL GEROOKT WORDT In Belgie is het nog al moeilijk een ernstige statistiek te hebben over de hoeveelheden tabak, die er elk jaar worden opgerookt. In Frankrijk daarentegen, waar de tabak in regie wordt verkocht, en waar de sigaretten door de zorgen der regie zelf worden vervaardigd, heeft men een statistiek gepubliceerd over de vier laatste jaren, alleen voor wat betreft de gemaakte sigaretten. Deze statistiek ziet er uit als volgt 1927 II milliard 100 millioen. 1 928 1 3 milliard 300 millioen. 1929 (5 milliard 900 millioen. 1930, 17 milliard 800 millioen. Zpoals men ziet, gaan de getallen gestadig naar omhoog en de regie heeft moeten besluiten tot een uitbreiding van fabricatiemiddelen. NAAR HET EINDE DER WERELDCRISIS De bekende Engelsche economist Sir Josiah Stamp, die van een handels zending uit Canada terugkeerde, heeft een verklaring aan de dagbladschrij vers afgelegd waarin hij zegt, dat de intrede van Soviet-Rusland op de we reldmarkt een reeks nieuwe vraagstuk ken heeft opgeworpen, maar dat de graandumping geen onoverkomelijke hinderpaal voor de hervatting van den wereldhandel daarstelt, niettegenstaan de het een ernstig vraagstuk vormt. De stilstand van den graanuitvoer is een groote factoor van de wereld crisis. Volgens Stamp zal de crisis niet vóór drie maanden een einde nemen.;

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1931 | | pagina 1