ZJ Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. ZONDAG 28 JUNI 1931. WEEKBLAD i 25 CENTIEMEN ELFDE JAAR. NUMMER 26. Hoover's Moratorium Voorstel Een Golf van Optimisme Het Young-plan getorpilleerd DRINKT MAS-CAR BIER Leening de Verwoeste Gewesten. Leening 5 t. h. 1923. Trekking van 20 Juni Serie 133.222 nr 2, uitb. 1.000.000 Serie 274.174 nr 3, uitb. 100.000 Serie 63.430 nr 1, uitb. 50.000 Serie 123.685 nr 5, uitb. 50.000 Serie 380.814 nr 3, uitb. 50.000 De Doodstrijd der eerste Duitse he Republiek Via dictatuur naar stichting van het derde Duitsche Rijk. MOET DE WERELD DE SOVIETS VREEZEN LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE Bericht aan de Werkgevers De Ouderdomspensioenen in België. De Wet van 14 Juli 1930 komt op 1 Juli 1931 in voege. De Militaire Credieten DE TIENJAARLIJKSCHE TELLING DE TALEN IN HET LEGER. DRINKT MAS-CAR BIER HET LEOPOLD II STANDBEELD TE OOSTENDE. WÊÊ/mmmmmm ABONNEMENTEN 1 Jaar, in stad I 2 fr. per post 16 fr. Congo 25 fr. P Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. «o> MEN ABONNEERT OP ALL.E BELGISCHE POSTKANTOOREN VAN POPERINGHE De Postabonnenten in Belgie, die van woonst j veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat Ken bedient, en niet aan on*. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. 1 Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 0.75 fr. minimum 3.00 fr. «o» Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. - Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herhalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. S3E5U Het voorstel van president Hoover om de betaling van alle oorlogsschul den en leeningen voor een jaar op te schorsen heeft over heel de wereld een golf van optimisme doen gaan. Een golf van optimisme in dezen zin dat iedereen er voor zichzelven, in zijn onmiddellijk persoonlijk belang iets goeds van verwacht, maar met deze zwarte schaduw er dan over, in Frankrijk vooral en ten onzent dat de gemeenschap er den strop zal aan heb ben. En zoo wordt door dezen coup de theatre dan nog eens bijzonder scherp de eigenaardige toestand van na den oorlog verlicht dat alle indi viduen het financieel beter hebben, terwijl alle gemeenschappen, alle Sta ten in de oude wereld er in dit opzicht erger aan toe zijn. Waar ge ook uw oor te luisteren zet, in 't café, in den trein, op 'tvóór- of achterbalcon van de tram, overal zult ge in t voorstel van Hoover het voor werp herkennen van de meest opge wekte gesprekken. En aan al de beurzen van de wereld heeft het een duw in de hoogte gege ven. Dat kan cle goede kant van 't geval zijn, en wie zegt of president Hoover het daarom niet in de eerste plaats ge daan heeft om de zaken uit hun ver- voozing wakker te doen schudden en het «vertrouwen» te doen herleven, dat de groote motor :s van het wereld- bedrijf, een motor die tot gisteren toe- wel hopeloos ontredderd scheen. Want, we kunnen het ons niet vast genoeg in den kop hameren de crisis die we op 't oogenblik doovwostelen is er boven alles een van vertrouwen. Het economische gebouw staat in dezen tijd voornamelijk op een basis van papier. We zijn niet meer zoo rijk als we in werkelijkheid zijn, maar als we er ons verbeelden dat we zijn. En wanneer tot vóór een jaar of drie alles zoo goed ging op de wereld, dan was 't omdat de menschen de aandeelen in alle mo gelijke zaken en ondernemingen, in hun speculatiekoorts, tot dikwijls het tiendubbele van de wezenlijke waarde hadden opgejaagd. Wij hebben dezen toestand vergele ken aan het opkoken van een pan melk over 't vuur. Dit vuur was het vertrou wen, dat aangeblazen werd door het optimisme en de stoutmoedigheid, en hoe harder er geblazen werd, des te voller werd de pan... en des te méér melk meende iedereen rijk te zijn. Tot dat het vertrouwen verzwakte. Er werd al minder en minder geblazen de melk zakte maar en de meesten kwa men tot de treurige ervaring dat ze in hun panneken eigenlijk niet méér had den dan een velletje over den bodem. Maar.., dat was ook weer overdre ven. Was de waarde van de meeste pa pieren tot in het krankzinnige opgedre ven geworden, toen 't vertrouwen eenmaal ingezakt was, werden er vele tot verre beneden de reëele waarde in gedrukt. En... nu zou het voorstel van Hoover wel als eerste effect kunnen hebben ook indien het niet zoo be doeld zou zijn dat weer een nivel leering tot stand komt tusschen het hoogtepeil van het waanzinnig optimis me en het laagtepeil van een pessimis me, dat op zijn beurt waanzinnig was aan 't worden. Want als de heropleving van het al gemeen vertrouwen, die gisteren op alle beurzen van de wereld zoo krachtig aan den dag trad, nog eenigen tijd mag voortduren, dan zal daarom nie mand wel méér wezenlijke waarden, laat ons zeggen méér goud in zijn kas krijgen, maar de speculanten zul len zich weer kunnen inbeelden dat ze rijker geworden zijn en sterk door deze inbeelding, dan weer meer willen ver teren, met het natuurlijk gevolg, dat er ook weer méér vervaardigd en meer verkocht zal moeten worden en dat alle nijverheden dus weer op dreef zullen geraken. Maar,altijd op voorwaarde dat dit vertrouwen geen strooivuur zij en dat het wakker gehouden kunne worden tot dat de crisis van pessimisme waar onder de wereld het ergst lijdt, bezwo ren is. Bij de meeste zieken is het begin der genezing niets méér nog dan het geloof dat zij weer genezen zullen. Laat de kranke zekeren morgen opstaan met een gevoel, hoe klein dan ook, van grooter behaaglijkheid, en laat hij dan zichzelven overtuigen dat zijn genezing aangevangen is... dan is deze genezing ook aangevangen. En dit princiep, waarop dokter Coué zijn heele, zoo interessante theorie van de auto-suggestie als universeel genees middel optrok, heeft président Hoover thans in practijk gesteld. De groote, beangstigde, vraag is nu echter maar, of de eerste indruk, het eerste effect ervan, bestand zullen blij ken tegen een controol van 't nuchtere zakelijke verstand, tegen het onder zoek en de gevaren zelfs, die er voor de eene en de andere der betrokken patiënten aan verbonden kunnen zijn. Want dit onderzoek wijst al dadelijk uit, dat wijzelf, de Belgen, deze reme die al bijzonder duur te betalen zouden hebben en dat ze ons dan nog heel zuur zou kunnen opbreken. Het schoone beginsel van Hoover is Alle schuldenaars van Amerika, krijgen één jaar uitstel van betaling, op voorwaarde, dat ze op hun beurt aan Duitschland één jaar uitstel verleenen van de betaling zijner schuld aan hen- zelven. Direct voordeel hiervan geniet na tuurlijk alleen maar Duitschland, doch daar zou gemakkelijk overheen te stap pen zijn, indien de Europeesche schuld- eischers van Duitschland, niets méér te doen hadden dan de bedragen die ze ieder jaar van het «Reich» ontvan gen, op het crediet van de Vereenigde Staten over te boeken. Dat is wel het geval voor Engeland, dat schier geen directe schade op zijn grondgebied door Duitschland's schuld geleden heeft, en dus niet zooveel méér van Duitschland ontvangt dan het aan Amerika betalen moet. En daarom zijn de Britten natuurlijk het best over M. Hoovers voorstel te spreken. Maar Frankrijk, Italië en wijzelf, wier landstreken door den invaller wer den verwoest, ontvangen, krachtens 't Young-plan, alle jaren méér dan ze aan Amerika moeten betalen. Betaalt Duitschland ons het volgend jaar niets, dan zou dat voor ons budget een scha depost van ongeveer 600 millioen fr. beteekenen, en... waarmee stoppen we zulk een enorm gat Ook kan de Belgische regeering wel zonder aarzelen haar stem voegen bij deze uit Parijs, die zich met kracht verzetten tegen iedere poging om in breuk te maken op de grondslagen van het Young-plan, en met den noodigen nadruk den eisch stellen dat het aan Duitschland te verleenen moratorium ngéén geval de bedragen zou gelden, clie Duitschland rechtstreeks verschul digd is voor het herstel van de ver woestingen die het aanrichtte. Volkomen terecht doet men opmer ken, dat door een internationaal ac- coord in den Haag het princiep reeds werd vastgelegd, dat aan de regeling van deze speciale schulden geen wijzi ging meer zal worden gebracht, en dat is zoo waar, dat op dit princiep een Belgische Wet gemaakt werd, zoodat iedere verandering, er door het voorstel Hoover aan gebracht, aan de goedkeu ring van ons parlement behoort te wor den onderworpen. En ten overvloede kan onze regee ring nog al onze bondgenooten herin neren aan hun dure eeden dat Belgie, hetwelk ofschoon volkomen onschul dig aan den oorlog, voor hen allen het spit heeft moeten afbijten, hoe ook de overwinning zou zijn, volkomen zou worden schadeloos gesteld en her bouwd... nog veel schooner dan het ooit tevoren geweest is zei Asquith. Er kan zeer veel te zeggen zijn voor het idee dat alle schuldeischers van Duitschland het Reich voor eene failliet moeten helpen redden, maar... dat is allerminst een reden om Belgie naar verhouding te belasten met het leeuwenaandeel in de kosten van deze proefneming. D.N.G. III!! De trekking van Zaterdag 20 Juni voor de leening van oorlogsschade 5 t.h. 1923, gaf volgenden uitslag De andere nuraers van deze series zijn uitbetaalbaar met 550 frank. De huidige binnenlandsche toestand van het Duitsche Rijk wettigt ten volle de moeite om er op deze plaats een oogenblik, en dan zoo onpartijdig mo gelijk, stil te staan. Inderdaad is het onbegonnen werk den gestadigen vooruitgang der Natio- naal-Socialisten te ontkennen, zooals het evenmin niet opgaat de huidige re- geering-Bruning nog langer voor eer- lijk-republikeinsch te aanzien. In welke republiek ter wereld, de Fransche reactionnaire niet uitgezon derd, zou het mogelijk zijn dat een lid van het voormalig vorstenhuis, en dan nog liefst de erfprins ervan, in het openbaar, voorzien van al de mogelij ke monarchistische onderscheidingstee- kens en omringd door de hoogste eer bewijzen, een waar leger van monar chisten in uniform zou schouwen, en tegenwoordig zijn bij de hevigst mo narchistische plechtigheden waar dito redevoeringen worden uitgesproken door generaals en aanvoerders van het voormalige monarchistische leger En toch zagen wij zulks ongestraft in Duitschland plaats grijpen, niet lang geleden, te Breslau, nabij de Poolsch- Duitsche grens. Daarbij komt dan nog dat de Hit- lerianen, dank zij hun wassenden in vloed in het Rijk, eerst bedekt en thans openlijk uitkomen voor restauratie van de Hohenzollerns op den Duitschen waardigheid evenwel. Maar deze laatste maatregel is geenszins bedoeld als een noodwendige overgang van de republiek naar de monarchie maar wel als gevolg op den onuitgesproken angst om den mis bakken Wotan-Wilhelm in zijn Wal halla te Doorn, te beleedigen. Eens Zotte Gielen dood, dam komt de monarchie er vanzelf al dus redeneeren zij. Naar alle waarschijnlijkheid zal de oude maarschalk Hindenburg, als een trouw dienaar van de keizerlijke dyna stie, de door hem gespeelde comedie tot het bittere einde voortzetten, en bij de volgend jaar te houden president- tieele verkiezingen zijn candidatuur voor het voorzitterschap der republiek intrekken. De hem toebedachte rol van bemid delbaar is uitgespeeld hij kan op rust- geld gaan. Weliswaar heeft hij den oorlog voor de Hohenzollerns verloren, maar hij heeft niettemin met al zijn krachten meegeholpen om vpor hen den vrede te winnen. Deze voorstelling der feiten is zoo waar, dat zelfs de Duitsche socialisten in hun jaarlijks congres vereenigd te Liepzig, de mogelijkheid onder oogen zagen om kortelings weer aangewezen te zijn op de minderheids-oppositie in den Rijksdag. Zij waren het er allen over eens dat de regeering Brunings het vertrouwen der Duitsche republi keinen heeft beschaamd, en door de houding van enkele hunner leden goed te keuren, die niettegenstaande de par- tijtucht toch tegen de credieten voor pantserkruisers A en B stemden, heb ben zijzelven volmondig erkend dat juist door gezegde credieten te stem men hun rol als leidende partij in het Duitsche staatsverband was afgeloo- pen. Verder stelden zij het toenemend aantal Hitlerianen en Jong-Duitschers vast, niet alleen in het monarchistische Beieren, maar zelfs in het hoogste Noorden van het Duitsche Rijk, zonder ook maar één voorstel aan de hand te doen om dien stijgenden nationalisten vloed te keer te gaan. Voor de goed reden dat een dergelijke propositie bij voorbaat tot mislukken zou gedoemd zijn. Ook de nieuwe noodverordening van Bruning is in zekeren zin een ma- noeuver ten voordeel der monarchie, daar zij niet nalaten zal de belasting betalers over heel het Rijk te ontstem men over het dictatoriale optreden der pseudo-republiek, die het in geen enkel opzicht halen wil bij het autocratische Duitschland van vóór den oorlog. Dr. Schacht, de oud-gouverneur der Rijksbank, en daarenboven een over tuigd monarchist, tracht van bedoelde belastingbetalers te winnen door ge- woon-weg de plannen van Hitier te onderlijnen, die zeggen geen herstel ling betaling meer, zoolang de econo mische toestand in Duitschland niet op het normale peil staat. En dan nog maar de oorlogsschulden betalen met het verwezentlijkte boni. Zoo bewerkt men den man in de straat. Het beruchte herbevolkingsplan van Jung Deutschland wil, van een anderen kant, het middel aan de hand doen om de werkloosheid te bestrijden, binnen t kader van groot-Duitschland, en binnen de mogelijkheden eener restauratie van het keizerrijk. De eenige man die de na-oorlogsche tradities van een Rathenau en een Stresemann nog eenigszins schoon heel uit de verte hoog hield was Dr. Curtius. Niettegenstaande zijn toegevingen aan den drang der rechterzijde, zijn eng-nationalistische houding inzake de Duitsche minderheden in Polen, en zijn onvermoeibaren strijd om verdragen herziening,bleef de politiek van dezen staatsman toch steeds zeer begrijpelijk stond hij bekend als een vurig aanhan ger van den Volkenbond en dezes vredelievende tegemoetkomingen, en was hij, vóór alles, een verwoed re publikein. Doch het rijk van dezen man is haast uit. De nationalistische rechterzij de verlangt, figuurlijk gesproken, zijn hoofd... en zal het krijgen ook. Dat voorvoelt eenieder. Mocht het Bestendige Hoogere Ge rechtshof te Den Haag zich tegen de Duitsch-Oostenrijksche Tol- overeen komst uitspreken, dan heeft de minis ter van buitenlandsche zaken afgedaan. Valt de beslissing ten gunste van Duitschland uit, dan zal het politiek debat over deze kwestie in den Vol kenbond, te Genève, wellicht zijn laat ste zijn. Ofwel moet de uitslag zijner bemoei ingen, na Chequers, ten goede komen aan de Duitsch nationale gedachte, wat beteekent dat zelfs Dr. Curtius zou be keerd zijn tot den nieuwen groot-Duit- schen godsdienst, met alle mogelijk heden voor de herinrichting van de monarchie. Al deze vaststellingen brengen ons er toe het besluit te trekken dat de republiek, in Duitschland, virtueel heeft opgehouden te bestaan, waarna het onvermijdelijke einde nog slechts een kwestie van enkele jaren zijn kan. Dit alles is dan het gevolg eener reactie op de erge middelmatigheid der eerste Duitsche republiek, die op haar heurt een reactie was op de min derwaardigheid van het vóór-oorlog- sche keizerrijk, Bij de instelling van een nieuw, der de Duitsche Rijk, zal natuurlijk een tegenovergestelde politiek gevoerd worden van de huidige of beter zij zal wellicht in den grond dezelfde blij ven, maar enkel meer openhartig, meer afgeteekend zijn. Zoo is helaas, de bittere waarheid. En of dit nu een gevolg is van de te gemoetkomende entente-politiek van na den oorlog, ofwel van het karakter zelf van het Duitsche volk, dat niet opgewassen schijnt tegen vrijheid en gelijkheid en eer de voorkeur geeft aan tucht en dwang, dat is een andere kwestie. Het voornaamste voor ons is, zoo haast mogelijk de noodige maatregelen te treffen opdat de in aantocht zijnde, nieuwe Duitsche monarchie niet meer eenzelfde gevaar voor den Europee- schen vrede daarstellen zou als de voormalige, vóór-oorlogsche. En die maatregelen ziyn legio. Wij hebben ze tot nogtoe maar voor het kiezen. N. G. Het fameus plan van Staline bevat vooral twee groote deelen een aan gaande de nijverheid en een betreffen de den landbouw. Het is meer onwaarschijnlijk dat de Soviets erin slagen geheel Rusland te industrialiseeren en door dumping de geheele wereld eene vreeselijke mede dinging aan te doen tenzij misschien op de markten van Azie. Met den landbouw is het echter an ders gesteld. Het is vooral op dit be drijf dat de bolchevisten het oog ge richt houden. De Landbouwdumping is door de Soviets berekend om overal de boeren tot den bedelstaf te brengen de boeren die beschouwd worden als zijnde de grondslag der maatschappe lijke orde. Iedereen weet dat elke economische crisis begint met de instorting der koer sen van het graan- Eens de landbouwer in ellende gestort, is de beurt aan de njiverheid die stilvalt en dan worden de omwentelingen gemakkelijker. De Franschman Bainville, beweert, dat de beschaafde wereld zich verde digen moet, zoo niet loopt ze een groot gevaar tegemoet. Hierop dient echter aangestipt dat zonder de boeren het plan van Staline mislukken moet en dat het juist de Russissche boer is die ongenadig gekant is tegen het collectiviseeren van zijn hofstede. Dat alleen is de reden waar om de Soviets zich tot nu toe misre kend hebben. Maar opdat de beweging in omvang en kracht toeneme, moeten al de ver bruikers medewerken. In den tijd dat we met geen crisis te worstelen hadden, kocht men zoo wat lichtzinnig zonder minste toezicht. Men zou gezegd hebben dat hooge prijzen allen bekoorden. Zoo heeft met het geweten van een groot getal handelaars misvormd en ze naar uitzinnige eischen medegesleept. Het oogenblik is gekomen dat zon der zwakheid het tegenovergestelde be werkt wordt. Elkeen moet naar de echte, naar de juiste prijzen vragen, elkeen moet de waren van cle verschillende huizen ver gelijken, elkeen moet gaan daar waar hij het best en tevens het goedkoopst bediend wordt. Kortom iedereen moec naar het ge zond verstand terugkeeren, alleman zal daar baat bij vinden de verkoopers zoowel als de koopers. De wet van 1 4 Juli 1930 betreffende de verzekering tegen de geldelijke ge volgen van ouderdom en voortijdigen dood, treedt in voege met ingang van Juli aanstaande, wat de loon-arbei- ders aangaat. Deze wet is toepasselijk op alle loon arbeiders, mannen en vrouwen, van welke nationaliteit ook, op een al dan niet vaste wijze bij een patroon werk zaam. Zij is dus ook toepasselijk op de huisbedienden en op de dagloonwer kers. De regeling op de verscheidene ka- tegorien van loonarbeiders toe te pas sen wordt bij de volgende Koninklijke besluiten bepaald 1 Loonarbeiders op een vaste wijze voor de rekening van een werkgever werkzaam konink lijk besluit dd. 15 Mei 1931 2) De loonarbeiders als maakloonwerkers en stukwerkers bezoldigd tegelijkertijd voor de rekening van verschillende werkgevers, in de werkplaats of in de woning werkzaam koninklijk besluit dd. 21 Mei 1931 3) Loonarbeiders alleenlijk of hoofdzakelijk in drinkgeld bezoldigd, koffiehuisbedienden, k'ell- ners, kellnerinnen, taxigeleiders, enz., koninklijk besluit dd. 16 Mei 1931 4) Loonarbeiders alleenlijk of hoofd zakelijk in natura bezoldigd waarde van de loonen alzoo in natura uitbe taald koninklijk besluit dd. 19 Mei 1931 5) Personen, die per dag of per halven dag voor rekeningen in de woning van verschillende werkgevers werkzaam zijn (dagwerksters, hove niers in dagloon, enz.) koninklijk be sluit dd, 20 Mei 1931 6) Loonarbei ders belast met het laden en lossen van zeevaartuigen en met het onder houden en herstellen van zee- en bin nenvaartuigen koninklijk besluit dd, 18 Mei 1931. De werkgevers worden er dringend toe verzocht kennis van de wet en van bovenvermelde koninklijke besluiten te willen nemen, waarvan de exempla ren in het Ministerie van Nijverheid, Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg Dienst voor Ouderdomspensióenen, Karmelietenstraat, 33, Brussel, te koop zijn. De werkgevers worden ervan ver wittigd dat zij, indien zij de wet ten opzichte van het personeel van hun dienst niet toepassen, vatbaar zijn voor de straffen voorzien bij art. 64 en 65 van bedoelde wet en dat zij, in alle geval, er toe zullen gehouden zijn de schade te herstellen, die zij aldus aan den verzekerde en, in geval laatstge noemde komt te sterven, aan zijn we duwe, hebben veroorzaakt. Werkgevers, opgepast dus Woensdag laatst werd er in de Ka mer gestemd over den Regeering3tekst voor de Militaire Credieten. De 200 millioen voor de verdedi ging der grens en van de Maas, werd aangenomen bij rechtstaan en zitten. De 10 millioen voor onteigeningen in de streek ten zuiden van Gent, wer den aangenomen met 95 stemmen te gen 78 en 1 onthouding. Het geheel der Begrooting van Bui tenlandsche Ontvangsten en Uitgaven waarin de militaire kredieten begrepen zijn, wordt goedgekeurd met 94 stem men tegen 77. Verleden jaar had in ons Land de Tienjaarlijksche telling plaats en tot hiertoe hebben ongeveer 500 gemeen tebesturen aan het ministerie van Bin nenlandsche Zaken de persoonlijke fi ches reeds ter hand gesteld door de gezinshoofden opgemaakt. Deze fiches worden te Brussel gede- pouilleerd, door een 50-tal speciaal met dit doel aangeworven bedienden. Men kent reeds de juiste bevolkings getallen van ongeveer 400 gemeenten en men hoopt tegen het einde van het jaar klaar te zijn met al de gemeenten van het Land. Dit heeft een groot be lang met het oog op de gemeentever kiezingen van toekomend jaar. Inder daad zal het aantal gemeenteraadsle den en schepenen in talrijke gemeenten door de verhooging of eventueele ver laging van de bevolking gewijzigd wor den. Wanneer de bevolkingsgetallen zul len opgeteld zijn, zal men eerst over gaan tot het opmaken der bordereelen betreffende het geslacht, den burgerlij- kèn stand, de geboorteplaats, de natio naliteit, het beroep, de gesproken ta len, den graad van onderwijs. Deze bewerkingen zullen door mid del van de meest moderne machines en met al den wenschelijken spoed uit gevoerd worden. In hoever de Vlamingen gebruik maken van de faculteit, die hun door het kabinet Jaspar werd toegekend, om zich in een Vlaam?che eenheid, met Vlaamsche onderrichting en Vlaamsch bevel, te laten inschrijven, blijkt uit de officieele statistiek voor de klas van 1931, die opgeeft dat op 41.173 mili- tianen, er niet minder dan 22.942 het Vlaamsch verkozen, terwijl slechts 1 7.937 een Fransche en 294 een Duit- sche opleiding verlangden. Ziehier de verdeeling per provincie: VI. Fr. Antwerpen 6265 184 Brabant 3774 3896, West-Vlaanderen 4538 602 Oost-Vlaanderen 6198 268; Limburg 1947 165. Henegouwen 131 5 781. Luik 89 4109/ Luxemburg 0 1359) Namen 3 1573, Hieruit blijkt dat slechts een I 00-tal: militianen der Vlaamsche provincies, een Fransche opleiding vroegen, en dat daar nog 600 bijzijn uit de grens-ge- bieden van West-Vlaanderen. Zondag 19 Juli a.s. zal de Koning de onthulling bijwonen van het stand beeld Leopold II. Deze onthulling zal plaats hebben om I 5 uur, om den Ko ning toe te laten zich 's morgens naar Veurne te begeven. De Koning heeft den wensch uitge drukt zelf een schouwing te doen van de vaandels der vaderlandslievende en andere maatschappijen. Vergezeld van de Koningin, prinses Astrid, de prinsen Leopold en Karei, prinses Clémentien, zou de Koning de schouwing houden van de vaandels, welke in een rij langs den dijk zouden gesteld worden. De zeeparade zou ter zelfder tijd plaats hebben. Wij vernemen dat een duizendtal Belgische maatschappijen zich reeds heeft laten inschrijven om aan deze vaderlandsche betooging deel te ne men.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1931 | | pagina 1