Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. AUTOBUSWÏEN ömteoland WEEKBLAD 2S CENTIEMEN. ELFDE JAAR. NUMMER 41. abonnementen men abonneert op alle belgische postkantooren Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. De Algemeene FinancieeSe Crisis Eene groote conferentie verwacht in 1932. Een Duitsch-Fransche tol-unie Minder machines. M. Caillaux over de crisis. M. Francqui naar Amerika. ONEENIGHEID IN ONS MINISTERIE DE TAKSEN OP DE SIGARETTEN. BELANGRIJKE VERGADERING Lahaye Nestor, Burgemeester, Poperinghe GEEN SCHORSING IN DE WERKLOOSHEIDSTOELAGEN. DRINKT MAS-CAR BIER HET VERKEER IN LONDEN. Oud-Leerlingenbond der Staats-Mid- bare School te Poperinghe. EEN UITMUNTEND INITIATIEF DAT UITMUNTEND SLAAGDE. WAT IEDER KIEZER DIENT TE WETEN. OUD-LEERLINGENBOND DER STAATS-MIDDELBARE SCHOOL POPERINGHE. UURROOSTER der AVONDLESSEN van 1 October 1931 tot 1 Maart 1932 Dactylo den Dinsdag en Vrijdag, telkens van 6 tot 7 uur Fransch den Maandag en Woens dag, telkens van 7 tot 8 uur Engelsch den Dinsdag en Donder dag, telkens van 7 tot 8 uur Rekenen den Dinsdag en Vrijdag, telkens van 7 tot 8 uur Steno den Dinsdag en Vrijdag, telkens van 7 tot 8 uur Boekhouden den Dinsdag en Vrij dag, telkens van 7 tot 8 uur. PRESIDENT HINDENBURG 84 JAAR OUD. DRINKT MAS-CAR BIER Ontploffing te Roebaais. Dokwerker verongelukt te Duinkerke. I Jaar, in stad 1 2 fr. per post 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. o>— AANKONDIGINGEN Per regel 0.75 fr. De Poitabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat ken bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij om gedrukt worden één maal gratia in ons blad overgenomen. Poatcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht oen postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. minimum 3.00 fr. «o> Rouwberichten 0.8C fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. - «o» Bijzonder Tarief voor Notarissen on Deur waarders. Voor dik' wijls te herhalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Naar in verband met Laval's bezoek vernomen wordt zal in het aanstaande voorjaar een internationale financieele conferentie worden gehouden. De vraagstukken der oorlogsschulden en herstelbetalingen die in ieder geval bij het bezoek van Laval ter sprake zullen worden gebracht, zullen volgens Ame rikaansche regeeringskringen waar schijnlijk ook op deze conferentie wor den behandeld. De Amerikaansche minister van Fi- nanties, Mellon, is een groot vóorstan der van verlenging van het Hoover-jaar met minstens één jaar, doch in overige regeeringskringen schijnt men niet voornemens een of ander officieele actie te ondernemen, zoolang de uit werking van het Hoover-moratorium op het algemeene economische leven, niet duidelijk is gebleken. Intusschen wint de beweging ten gunste van een algemeene herziening der herstelbetalingen en oorlogsschul den steeds meer terrein. Senator Borah, de voorzitter der Se naatscommissie voor Buitenlandsche aangelegenheden, die na een lange af wezigheid hier is teruggekeerd, heeft in een onderhoud met persvertegen woordigers verklaard, dat hij volkomen instemt, met het plan van president Hoover, om de oorlogsuitgaven krach tig te beperken. Hij toonde zich zeer geestdriftig over het Hoover-morato rium in zake herstelbetalingen. Wat Laval's bezoek aan Amerika betreft, zeide hij te verwachten, dat dit inderdaad een duurzamen vrede en het economisch herstel van Europa ten goede zal komen, wanneer ook het verdrag van Versailles aan een gron dige herziening wordt onderworpen. Verder verklaarde hij er zich niet over te verwonderen dat Hoover heeft geweigerd zich kandidaat te stellen voor de volgende presidentsverkiezing. Borah zelf begeert ook geen kandida tuur. De heden te Bucarest gehouden zit ting der interparlementaire unie was grootendeels aan de kwestie der ont wapening en de economische wereld crisis gewijd. De Fransche afgevaar digde pleitte voor eerlijke moreele en materieele ontwapening en wees op de noodzakelijkheid van arbitrage voor internationale geschillen. De Duitsche afgevaardigde, Rijkspresident Lobe, betoogde, dat de economische wereld crisis het best door het tot stand bren gen van een tolunie tusschen Frankrijk en Duitschland opgelost zou kunnen worden, die als uitgangpunt voor een pan-Europa zou kunnen dienen. Van groot belang achtte hij het bezoek der Fransche ministers aan Berlijn. Voorts wees hij erop, dat, wanneer op de ko mende internationale ontwapenings conferentie geen resultaten zouden wor den verkregen, er voor de geheele we reld groote gevaren zouden dreigen. Ook de Hongaarsche afgevaardigde brak een lans voor ontwapening en verzoening. Slechts wanneer men ieder nationaal egoïsme ter zijde zou stellen, zou een uitweg uit de wereldcrisis ge- Vonden kunnen worden. De Parijsche Quotidien stelt een onderzoek in over de economische we reldcrisis en de middelen, om haar te bestrijden. Het blad publiceert het antwoord Van senator Jean Hcnnessy, die als middelen tot opheffing der crisis noemt een spoedige en rationale organisatie der landverhuizing en een beperking Van het gebruik van machines bij groo te openbare werken. Hij is van meening, dat het veel be ter is machienes buiten gebruik te stel len, dan gelden uit te geven voor on dersteuning van werkloozen. Senator Caillaux heeft te St. Ger main d'Arce, op een banket een rede gehouden over den economischer* toe stand der wereld. Hij betoogde dat Frankrijk, ondanks zijn buitengewoon sterke positie, niet veilig is voor de inwerking van de moeilijkheden, die zich overal voor doen. Het parool van het huidig oogen- blik is, het economische leven eerst na tionaal en te gelijker tijd internationaal herin te richten. Ten spoedigste moet de aanval op de valuta worden bestre den. Men moet een valuta-solidariteit van het oude vasteland voorbereiden. Een dringend gebod is de vernieuwing van het vertrouwen zonder dat de be schaving in gevaar komt. Caillaux noemde verder de overbe volking van Europa een der oorzaken van de huidige crisis en stelde voor, Afrika met het oude vasteland aaneen te smeden, niet alleen om den emigran- tenstroom naar Afrika te stuwen, maar ook om de Europeesche nijverheid de afzetgebieden te verschaffen, welke zij elders heeft verloren. Onze oud-minister Francqui, die den laatsten tijd zulk een belangrijke rol heeft gespeeld bij de debatten te Ge neve over economische vraagstukken, zal binnenkort naar Washington ver trekken. Flet is een privaat-reis, maar zij wordt in verband gebracht met het bezoek van den Franschen premier La- val aan Washington. Francqui is een persoonlijk vriend van president Hoo ver. Het valt niet te betwijfelen, dat Hoover en Francqui over de econo mische wereldsituatie zullen spreken. Naar men verneemt zouden de moei lijkheden, die tusschen zekere leden der regeering waren ontstaan, reeds grootendeels uit den weg zijn geruimd. De heer Van Caeneghem, minister van Openbare Werken, die elkeen ken de, meer als een technieker dan w.el als een dweeper, maar die toch in vuur en vlam was geraakt, door het feit, dat de heer Bovesse, minister van P. T. T. bevel had gegeven, de plechtigheid van Hasselt te diffuseeren, is inderdaad kalmer geworden. Tijdens zijn onderhoud met den heer Renkin, heeft de eerste minister hem inderdaad geantwoord, dat het feit, waarover geklaagd wordt, er een is dat absoluut en alleen afhangt van de bevoegdheid van den heer Bovesse, maar dat deze niettemin, vooraleer een besluit te nemen, hem als eerste minis ter op de hoogte had gebracht, en dat hij den maatregel had goedgekeurd. De heer Renkin nam dan ook de volle verantwoordelijkheid van het voorval en verzocht de Vlaamsche le den van de regeering meer kalmte te hebben. Zoodra de heer Van Caeneghem en speciaal de heer Heyman vernamen, dat in deze aangelegenheid, zij méér kans hadden hun portefeuille te ver liezen, dan wel de heer Bovesse de zij ne af te nemen, besloten zij niet meer aan te dringen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltln DE WEDDEN EN LOONEN. Een nieuwe formuul is gevonden voor de berekening van het schomme lend gedeelte der staatswedden en loonen. Men beschouwt dat de vaste wedden volgens barema, opgemaakt werden volgens het index-getal 735. Wanneer het index-getal schommelt tusschen 736 en 770 en tusschen 771 en 805 worden er telkens 5 bij de wedden gevoegd. Aangezien het indexgetal thans méér dan 770 bedraagt, blijven de wedden zooals nu, vermits, bij het vast gedeel te der wedde, nu 10 wordt bijbe taald. Indien het index-getal opnieuw hoo- ger zou komen dan 806 zonder hooger te worden dan 835, zou een nieuwe vermeerdering van 5 ingevoerd wor den. Moest het index-getal integendeel nog meer dalen en wel tot 770 zouden opnieuw 5 van de wedden en loo nen afgetrokken worden. De maatregel zou toegepast worden vanaf 1 Januari a. s. HJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii minimin iiiiiiiiiiiiiiiiii min ilium Wanneer het besluit werd getroffen, waarbij de taksen op de sigaretten wor den verhoogd, werd bepaald, dat de winkeliers tot einde September tijd zou den hebben, om de in magazijn zijnde stocks aan de oude prijzen te verkoo- pen. Door de crisis zijn deze stocks op verre na niet verkocht en een mi nisterieel besluit laat tot onbeperkten datum den verkoop toe van sigaretten in stock. Wanneer deze toelating door een speciaal besluit zal geheven worden, zullen de prijzen der sigaretten nood zakelijkerwijze van 20 tot 60 moe ten opgeslagen worden. Op initiatief van het Stadsbestuur van Poperinghe, had verleden Dinsdag om 3 uur namiddag, een belangrijke vergadering plaats ten stadhuize van Poperinghe, waaraan de heeren Burge meesters van Yper, Vlamertinghe, Pro ven, Rousbrugge, Watou, Reninghelst, Westvleteren, Crombeke en Poperinghe deelnamen, alsook de heeren Vermeu len en Gruwez Aimé, deze twee laatste vertegenwoordigende de Handelska mer van Yper. Deze vergadering had voor doel de geschikte, gezamentlijke werking te zoeken om de autobusdiensten te mo gen behouden, die thans Yper met Rousbrugge verbinden door Vlamer tinghe, Poperinghe en Proven, alsook Yper verbinden met Watöu, langs Vla mertinghe, Poperinghe en Abeele, daar bij twee Koninklijke Besluiten van 29 augusti laatstleden de uitbating dezer lijnen, gedaan door de heeren Dekim- pe en Desmet voor Yper-Rousbrugge, en heer Elie Decrock voor Yper-Watou niet goedgekeurd is. Na de zienswijzen, door verscheide ne Burgemeesters voorgelegd, overwo gen en besproken te hebben kwam men eenparig overeen volgend smeekschrift te zenden naar Zijne Majesteit den Ko ning. Poperinghe, den 6 October 1931. Sire, De Burgemeesters van Yper, Po- peringhe, Vlamertinghe, Proven, Rousbrugge-Haringhe en Watou, ten stadhuize van Poperinghe, ver- gaderd, kunnen niet latèn hunnnen spijt uit te drukken over twee Ko- ninklijke Besluiten van 29 Augusti 1931, verschenen in het Staatsblad van 30 September laatstleden. Bij 't eene wordt afgekeurd eene beraadslaging van 6 Maart 1931, waarbij de Bestendige Afvaardi- ging van den Provincieraad van Westvlaanderen de hh. Desmedt E. en Dekimpe J. van Rousbrugge bemachtigde om, gedurende een termijn van tien jaren, een open- baren, regelmatigen autobusdienst uit te baten tusschen Rousbrugge en Yper, langs Proven en Poperin- ghe. Bij 't andere wordt afgekeurd eene beraadslaging van 19 Juni 1931, waarbij de voornoemde af- vaardiging de heer Decrock Elie van Yper, bemachtigde om, gedu- rende een tijdperk van tien jaren, een openbaren, regelmatigen auto- busdienst uit te baten tusschen Yper en Watou, langs Poperinghe. De vergaderde Burgemeesters zien, door die afkeuring van in- gangzijnde,volksgeliefde en vrucht- bare diensten, werkzame, vooruit- strevende vergunningshouders, die schulden mieken om autobussen te koopen en dienstboden te huren, zwaar en pijnlijk benadeeligd, en hunne gemeenten en ingezetenen beroofd van nuttige, ja noodige, verkeersmiddelen. Zij vinden dat weg-en-weer-rij- dende autobussen de gemaakte we- gen mogen benuttigen, zoowel als de voetgangers en de velo-, moto- en autovoerders, waartegen nie- mand opkomt, en dat men geen goed verkeersmiddel mag beletten of afschaffen, onder voorwendsel dat hlet schade veroorzaakt aan trein of trammaatschappijen. Zij verheffen de stem tegen noodlottige maatregels, die de on- langs zoo beproefde oorlogsstreek de aangebodene hulp ontnemen en herleving ontzeggen, en vragen dat de autobusdiensten, die 10 hunner ontvangsten afstaan aan trein en tram, ook zouden mogen leven. Een gunstig antwoord verhopend zijn en blijven zij, van Uwe Majes- teit, Sire, de zeer eerbiedige en verkleefde dienaren. (volgen de handteekens van alle aan wezige Burgemeesters) Een afschrift van dit smeekschrift, wierd voor inlichting en beschikking, gezonden aar den heer Gouverneur der Provintie. Verders werd een telegram gezon den naar den heer Minister van Ver keerswegen, waarvan de inhoud luidde als volgt Minister van Verkeerswegen, Brussel. Ingevolge kennisneming van de Koninklijke Besluiten verschenen in Staatsblad Nr 273 van 30 Sep tember laatst, nopens de niet-goed keuring van verscheidene autobus diensten, komen Burgemeesters der streek te vergaderen en hebben besloten Ued. bij deze te vragen de uitvoering van de Koninklijke Besluiten voornoemd te willen op- schorsen en de uitbating van de autobusdiensten, nu bestaande tus schen Yper naar Rousbrugge en Yper naar Watou voorloopig nog toe te laten. Smeekschrift wordt heden gericht tot Zijne Majesteit den Koning. Een dringend gehoor wordt Ued. beleefd gevraagd op dag en uur door Zijne Excellentie te bepalen. Voor de Burgemeesters der be langhebbende gemeenten De Burgemeesters hebben vervol gens eenparig de heeren Burgemeesters van Yper en Poperinghe aangesteld om de zaak te pleiten bij het verhoor dat ongetwijfeld door den heer Minis ter zal toegestaan zijn. Woensdag namiddag reeds was het antwoord per telegram van den heer Minister toegekomen op het stadhuis te Poperinghe, meldende dat het ge- wenscht gehoor toegestaan is voor Vrij dag 9 dezer, om 1 1 uur 's morgens. De heeren Gruwez Aimé en Ver meulen J., verklaarden in naam van de Handelskamer van het arrondisse ment Yper, dat van hunnen kant alles zou betracht zijn, door alle middelen welke hun ter hand zijn om de thans aestaande autobusdiensten te behouden daar zij een belangrijken dienst ople veren voor den handel en nijverheid der streek en "dus alzoo ook voor de bevolking der gansche streek. Heer Gruwez gaf lezing van een smeekschrift dat van hunnen kant ook tot den heer Vlinister zou gericht zijn. Het ware wenschelijk dat de war ringen, welke op touw gezet zijn voor die zoo belangrijke en nuttige zaak der streek, met goede gevolgen zouden be- troond zijn. Hllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllltllllllllllllllllllllllli De raad van beheer van het Natio naal Krisisfonds, is tot een nieuw on derzoek overgegaan van de vroeger getroffen beslissing, waarbij aan de werkloozen een onderbreking in het toekennen van de tegemoetkoming werd opgelegd. De raad van beheer kwam tot de vaststelling, dat de toepassing van dien maatregel in volle winterperiode, en wanneer de krisis nog niet is afgeno men, tot ernstige moeilijkheden aan leiding zou geven. Hij besloot er toe den maatregel dit jaar niet toe te pas sen en de kwestie bij den aanvang van het volgend dienstjaar opnieuw te on derzoeken, De minister van arbeid en nijverheid heeft deze beslissing bekrachtigd. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll üJllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Eiken dag zon- en feestdagen uitgezonderd zijn er drie millioen menschen die met den morgend naar de stad komen, er den heelen dag wer ken en met den avond weer naar huis trekken. Denk eens... een goed derde der bevolking van Belgie die zich in enkele uren tijds verplaatst Meisjes, tiksters, snelschrijfsters, be dienden, allerlei ambachtslieden zijn allen in eene groote haast... Binnen 10 mijlen van Trafalgar Square, zijn er 580 passagiersstaties in Londen, zelfs 1 5 terminusstaties. In deze laatste 1 5 staties komen er dagelijks 9.000 trei nen toe. Onder de stad liggen zes verkeers wegen die naar de voorsteden gaan binnen de acht mijlen Van Charing Cross. Charing Cross is feitelijk drie spoor staties in eene waarvan zich drie spoor maatschappijen bedienden. Op sommi ge tijden zijn er tot 195 treinen die er per uur voorbijrijden en 2.836 in den loop van den dag. Benevens de spoorwegen, buurt- trammen en de elektriesche onder grondlijnen, zijn er nog 5.000 bussen die 1.500.000 passagiers per dag weg en weer brengen. In een vorige bijdrage maakten we gewag van het initiatief van den Bond der Oud-Leerlingen onzer Middelbare School. Blijkbaar werd die poging naar waarde geschat, want een flink aantal heeren en juffrouwen boden zich aan om de op voet-gebrachte leergangen te volgen. Ook in onze stad is er dus middel om iets degelijks tot stand te brengen, ook hier huizen dus tal van elementen bij wie de drang naar ont wikkeling nog geen doode letter is. Het is maar best ook. En het is te hopen dat de bescheiden poging van de inrichters groeien zal tot een stevige bestendige inrichting waar toewijding en ijver broederlijk met elkaar zullen arbeiden. Misschien spreken de cijfers nog overtuigender. Lieten zich inschrijven voor Fransch 1 6 leerlingen Engelsch 1 8 leerlingen Rekenen 7 leerlingen Boekhouden 5 leerlingen Steno-Dactylo 7 leerlingen Voor een begin is het schitterend. Dit was dan ook de meening van den heer Bossaert, voorzitter van den Bond, die de leergangen gemoedelijk opende in aanwezigheid van den heer Vandooren, schepen voor Onderwijs, den heer Bestuurder der School en de aetrokken leeraars. In een gepaste taal spoorde de heer Voorzitter de leerlingen tot werken aan, en ook tot waardeeren der school, waarover zooveel onzinnigheden ver spreid werden en nog worden. De heer Schepen voor Onderwijs, deed beroep op den ernst der leerlin gen en drukte de hoop uit dat iedereen regelmatig de lessen volgen zal. De verschillende klassen vormden zich onmiddellijk. Het werk begon. Vloge het gedijen I ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE sum Het gebeurt ongelukkig maar al te dikwijls dat wanneer de kiesstrijd aan gebroken is en de kiesbrieven besteld worden, menige kiezers er geen ont vangen en op hunne vraag wat de re den daarvan is, men hun eenvoudig antwoordt dat hun naam op de kiezers- ijst niet voorkomt. Vol verontwaardi ging hierover, richten zij zich dan tot de leiders, die den bestaanden toestand niet meer kunnen verhelpen en enkel run spijt hierover kunnen uitdrukken. Ten einde zooiets te voorkomen, aten wij hier eenige inlichtingen volgen die van groot belang zijn voor de kie zers en wij doen een krachtigen oproep opdat de belanghebbenden zich zouden verzekeren dat hun naam vermeld is op de voorloopige kiezerslijsten die zich ter inzage bevinden voor het pu bliek op het Secretariaat van iedere stad of gemeente, vanaf 23 September 931 tot 10 Februari 1932. De herziening der lijsten heeft plaats van I Juli tot 20 September 1931 zij worden voorloopig gesloten op 20 September 1931. Bezwaren moeten ingediend worden bij het Schepencollege, ten laatste op 20 November 1931. De lijsten worden bepaald gesloten op 10 December 1931 en worden van kracht op 1 Mei 1932. Om gemeentekiezer te zijn moet men I Belg zijn door geboorte of de naturalisatie verkregen hebben 2) Een-en-twintig jaar oud zijn op 1 Mei 1932 3) 6 maanden verblijf hebben in de gemeente, 't is te zeggen sedert 1 Januari 1931. Nochtans, dezen die een gemeente zijn komen bewonen tusschen 1 Januari en 20 Maart 1931, kunnen zich op aanvraag op de kiezerslijsten laten inschrijven. Die tijdruimte wordt door de wet verleend omdat de kiezers lijsten herzien worden van 1 Juli tot 20 September 1931. Deze aanvragen dienen gedaan aan het Beroeps- of Verbrekingshof. Er worden nog steeds nieuwe in schrijvingen aanvaard. Inschrijvingsrecht 50 fr. per cursus. Inlichtingen bij den bestuurder der Staats-Middelbare School, 1Groote Markt. Het Bestuur. illllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllltlllIIIIIIIIIIIIHIIIlllllliUlilllliUHil Zijn nergens kiezers, degenen die in eene gemeente komen wonen tusschen 20 Maart en 1 Juli 1931. Vrijdag vierde Reichspresident Hin denburg zijn 84e verjaardag. In tegen strijd met zijne gewoonte van dezen dag te gaan doorbrengen op een kas teel in de omgeving van Berlijn, heeft de Reichspresident thans Berlijn niet verlaten. Hij bleef in zijn paleis der Wilhelmstrasse, voor hetwelk een over- groote menigte defileerde gansch den dag door. De President ontving de ge- lukwenschen van den kanselier, de le den der Reichsregeering en van de re geering van Pruisen, alsook tal van hui detelegrammen en bloemen. Ter gelegenheid van dezen verjaar dag, werd eraan herinnerd dat het pre sidentschap van Hindenburg in de maand Mei aanstaande ten einde loopt en in zekere politieke middens wordt voorgesteld dat de President zou be houden blijven in zijne hooge bedie ning, na deze datum. Reeds werden voetstappen in dezen zin aangewend bij den Reichspresident, die levendig protesteerde tegen deze gedachte. Men denkt evenwel in de omgeving van den President, dat, indien de po litieke en ekonomische toestand niet verbetert tusschen dit en enkele maan den, het Duitsche Staatshoofd zich niet zou onttrekken aan de opoffering welke men van hem zou eischen en dat hij zou aanvaarden van op zijnen post te blijven. Door dit besluit zou een kies- kampanje vermeden worden, welke an ders schier op hetzelfde tijdstip zou vallen als deze voor de hernieuwing van den Pruisischen Landddag. In het werkhuis voor kunstzijdebe reiding van Georges Moerman, te Roe baais, heeft Zaterdag namiddag rond 4 uur een ontploffing plaats gehad, ter wijl drie vrouwen er aan den arbeid waren.De ontploffing was gevolgd door een brand. Dichte rookwolken stegen op en hevige vlammen sloegen uit. Een buurman zag vrouw Moerman in vlam men gehuld uit het werkhuis snellen en welhaast ten gronde ploffen. Hij greep eenige zakken en wikkelde ze- rond de ongelukkige. Twee andere: vrouwen kwamen alsdan uit het laaiend werkhuis geloopen, eveneens met de. kleeren brandend aan het lijf, doch de vlammen konden spoedig gebluscht worden. Het zijn de genaamde weduwe Quint, moeder van Mad. Moerman, 63 jaar, en Helena Desbonnets, 31 jaar. Vrouw Moerman, 35 jaar, werd naar het Fraternitégasthuis overgebracht. De ongelukkige bezweek er 's avonds in de hevigste smarten. Haar moeder was vooral verbrand een handen en gelaat, terwijl Helena Desbonnets het meest was geraakt aan het been, de borst en het gelaat. De brand kon spoedig ge bluscht worden. De dokwerker Fernand Leroy, 42 jaar oud, en vader van acht kinderen, was Donderdag morgen op de werf te Duinkerke, bezig met zakken cement te lossen. Opeens brak de kabel eener kraan los en een geladen bak kwam terecht op het hoofd van den werkman die op den slag gedood werd.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1931 | | pagina 1