Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. CHRIST MAS BIER De Heerschappij van het Geld. Werkloosheid en Werkloozensteun. GOED NIEUWS WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. abonnementen men abonneert op alle belgische postkantooren Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPÖNT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. WORDT DE EX-KROONPRINS RIJKSPRESIDENT VERHOOGING VAN ONZE POSTT ARIE VEN. Brievenport 75 centiemen Postkaarten 50 centiemen Naamkaartjes met meer dan vijf woorden, 50 centiemen Stortingen en checks van de postgi ro 75 centiemen. Het getal werkloozen. De verzekering, Hoe de verzekering werkt. De uitgaven. Overwogen maatregelen De niet-gesynclikeerde werkloozen LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE DE SPELBREKER BORAH IN ZIJN ELEMENT. DRINKT MAS-CAR BIER llllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllitllllllllimillllllliR 90* MAURICE LESAP, bloemist, Westoutrestraat,Poperinghe, laat weten dat hij wel 1000 schoone CHRYSANTHEMEN IN POTTEN te verkoopen heeft. Alle dagen zicht baar in de serren. Vrijen ingang. HOE CAILLAUX DE CRISIS WIL BESTRIJDEN. 1 Jaar, in (tad I 2 fr. per post 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. to> De Poatabonnenten in Bolgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons, Plakbrieven bij ons gedrukt worden een maal gratis in ons blad overgenomen. Postcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naaasloozo ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht aon posts*gel voor ant woord ta voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 0.75 fr. minimum 3.00 fr. «o» Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. «o» Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herhalen rek la men, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Het geld regeert als meester over de wereld Gansch het streven van den mensch in den huidigen tijd wordt beheersch door het geld. Het geld was altijd zeer groot in aanzien, maar nu is het de eenige zaak die nog telt. Altijd voelden de geslachten eerbiec voor het welslagen, ook voor den rijk dom als vrucht van een onverpoosc werken. Maar onze voorouders stelden deugd, talent, vernuft ver boven stof- felijken voorspoed. Geboorte, afkomst eerlijke armoede, treffelijk bestaan hadden den voorsprong op de geld beurs. De huidige wereld is veel eenvou diger. Men beoordeelt den uitslag niet meer ertoe geraken is alles en het geld is het zekerste bewijs dat men er toe gekomen is is men rijk, dan is men meester. Wilden de rijken in vroegere tijden in aanzien leven, dan moesten zij, be nevens fortuin, ook eenige zedelijke hoedanigheden bezitten of ten minste hoffelijk zijn. Aan de tegenwoordige rijken worden geen eischen meer ge steld aanzien, macht, invloed is enkel en alleen aan het fortuin verbonden. De rijkdom is in de huidige wereld gelijk de kracht in den barbaarschen tijd dan had men ontzag voor de spieren, nu voor de centen. De heerschappij van het geld strekt zich uit over alle gebied. In de politiek Wanneer vroeger de menschen aan politiek deden, dan was het om de belangen van den Staat te behartigen en niet de hunne en men ging er maar toe over als de welstand hen vrij had gemaakt van alle zorgen. Tegenwoordig zijn zij talrijk die de politiek maar gebruiken als een voet schabel om in de geldwereld te gera ken en om er door middel van hun ambt, een fortuin op te bouwen waar toe zij anders onmachtig waren. Ieder een weet dat de groote banken hun macht zwaar doen wegen op de poli tiek. Gaat men van den enkeling over tot de partijen, men vindt er dezelfde kenteekens. Iedere omwentelingsformuul is een bedekte aanbidding van het gouden kalf. Men spiegelt aan de massa een Staat voor, die iedereen zal onderhou den en de algemeene luiheid met pen sioenen zal beloonen. Terwijl zij alles doen om den rijkdom te vernietigen, vergrooten zij het getal dergenen, aan wie zij de verdeeling ervan beloven. De heerschappij van het geld strekt zich pok uit over de schoone letteren Zoo het rampzalig is wanneer een schrijver gebrek lijdt, is het even on gelukkig voor de letteren zoo hij rijk Wordt met boeken te schrijven. Er is geen verband tusschen de wezenlijke Waarde van een boek en de som welke Het opbrengt- De schrijver, die enkel Werkt otp zpoveel mogelijk boeken te verkoopen wordt van vrij man een slaaf en zoo hij, om zijn winst te ver meerderen, strpeft naar steeds grooter aantal, gaat hij weg van de hoedanig heid dat tot het gebied der kunst be hoort, om te komen tot de hoeveelheid dat het rijk is van den handel. Het geld beheerscht ook de schoone kunsten. Leest de nieuwsbladen en gij zult zien voor welke fabelachtige som men sommige meesterwerken versja cherd worden. Lieden die ze zoo aan- koopen, doen het meestal niet om hun innerlijke kunstwaarde, maar met de hoop dat hun handelsprijs nog zal ver grooten. Zulke menschen zijn geen lief hebbers, het zijn banaje handelaars en uit dien geest is de hedendaagsche schilderkunst geboren. Geen tijd meer Voor den schilder om goed werk te leveren. Neen, eenmaal zijn naam ge maakt, komt het er slechts op aan de Zoogezegde liefhebbers te gerieven. Zoo kan men alle klassen en ieder Vak der maatschappij nagaan en tel kens uitkomen op de eenigste drijfveer het geld. Vraagt het aan oude geneesheeren en advokaten die nog eergevoel heb ben, zij zullen u zeggen welke verwoe stingen de zucht naar geld ook in hun stand teweeg brengt. Vraagt het aan oude winkeliers en handelaars, die met een kleine winst tevreden waren en Oog het middel vonden om links en fechts dienst te bewijzen. Vraagt het oan oude eigenaars die hun huurders Van huizen en landerijen bijsprongen '0 tijden van rampspoed en tegenslag zij allen zullen u zeggen dat er een nieuwe wereld ontstaan is, waar er en kel nog van geld spraak is. Vroeger begon men des morgens vroeg met een luchtig hart de soms zware dagtaak en verheugde men zich des avonds na volbrachten arbeid. Nu hecht men zich aan de dagelijksche bezigheid enke voor het geld dat zij opbrengt of ver vloekt men ze wanneer men er niet genoeg uit trekt. Daarom besluiten dat de vroegere maatschappij beter was dan de huidige en meer hoedanigheden en deugden bezat, is wat ver gaan. Iedereen vroe ger, 't zij rijk of burger of werkman, schikte zich in zijn toestand omdat hij zich in een bestendigen toestand be vond hij kon sparen omdat de toe komst voor hem een zekerheid was. Maar in den huidigen tijd waarin de waarde van het geld pnstandvastig is, waarin alle prijzen voortdurend stij gen, waarin de Staat meereischend wordt naarmate hij verkwistender is. is er voor niemand noch vrede, noch rust. De rijke evenals de arme leeft niet meer gerust. Niemand weet nog, de zucht naar genot daargelaten, op voorhand te zeggen, pf hij zal toeko men. In die-' koortsachtige onrust wenscht iedereen veel geld te hebben om zeker te zijn er genoeg te bezitten. En in die voortdurende worsteling daalt het zedelijk gehalte der men schen, verslappen de karakters, gaat alle eerlijkheid stilaan te loor. Men wil aehendig zijn, men schrikt niet meer af voor loensche middelen, men wil iet spoor volgen van degenen die zich in enkele jaren een fortuin bemeester- den, al kleefde er zweet, bloed en ver drukking aan. Wilde men zich vroeger onttrekken aan de macht van het geld dan was een weinig karaktersterkte voldoende of een kleine beperking der eischen nu is er daartoe ware heldenrpoed noo- dig. En hoe zouden in deze tijden de enkelingen de pracht van het geld niet ruldigen, wanneer zij zien dat landen en volkeren aap zijn voeten geketend liggen Omwentelingen brachtep zelden iets goeds teweeg. Of de wereld er beter op worden zal nu het geld regeert, is een andere vraag, Hllllllllllllllll|ll|||||!!ll|li|ll||||l!l|ll||||l|!l||||l||l!|||||lt|||||||lllllllll! Zooals men weet denkt Maarschalk Hindenburg er niet meer aan, na afloop van zijn mandaat als president der Duitsche Republiek zich nogmaals voor het vervullen dezer functie beschikbaar te stellen. De maarschalk is thans 84 jaar oud, en hij zou zich liever uit het politieke leven terugtrekken. Daarom hebben de rechtsche par tijen een oogenblik gedacht aan de mogelijkheid om den katholiek Gessier, oud-minister van Oorlog te doen ver kiezen, die sinds enkele maanden heel het Rijk door propaganda-redevoerin- gen houdt voor de herbewapening van Duitschland. In zekere middens wordt die candi- datuur niet met goede oogen aanzien, en denkt rnep er ernstig aau ex-kroon- prins Frederik-Wilhelm als candidaat te stellen. Heel de partij van Hitier schijnt voor hem gewonnen, terwijl in de uiterst rechtsche pers een campagne ten voordeele van Wilhelm J1 zou be ginnen, dat deze nooit erg gezien is geweest door het Duitsche volk. Zooals men zich herinnert woont de voormalige kroonprins getrouw haast alle meetingen en betoogingen der Na zi's bij, in de hoop dank zij hun hulp, via presidentschap en later de diktatuur weer op den troon zijner voorvaderen te kunnen klimmen. Maar toch komt het ons voor dat het Duitsche volk nog gezond verstand genoeg bezit om een dergelijk avontuur van de hand te wij zen. Volgens ministerieel besluit zullen de nieuwe posttarieven slechts vanaf 9 November worden in voege gebracht. We krijgen dus een week verlenging. Opgepast dus Vanaf Maandag 9 November, zijn de posttarieven als volgt Een belangrijk punt, dat verschelde ne malen in den ministerraad behan deld werd, is dit der werkloosheid. Uit de statistieken blijkt dat deze sociale plaag in het laatste jaar eene onrustwekkende uitbreiding heeft ge nomen. En wanneer men thans den al gemeenen toestand der arbeidsmarkt nagaat, moet men voor den nakenden winter vreezen, dat de werkloosheic nog scherp zal toenemen, en dat de werkloozensteun van de Verzekerings kassen, van het Werkloozenfonds en van het Krisisfonds ontzaggelijke mil- lioenen zullen beloopep. Nu reeds zijn deze uitgavfen zoo hoog gestegen, dat men voor het einde van het jaar de fabelachtige som van vier honderd millioen frank zal berei ken. Men kan dus begrijpen dat deze so ciale dienst de regeering de grootste kompier en zorgen veroorzaakt. Want, het geld Pioet toch uit de Staatskas komen, Op 5 September 11. hadden wij in ons land 70.983 volledige werkloozen en 120.669 gedeeltelijke werkloozen. Verleden jaar, nagenoeg op denzelf den datum, warep deze getallen 12.226 volledige en 41.336 gedeel telijke werkloozpn. Op een jaar tijds staan wij dps yoor een aangroei der werkloozen van 58.667 volledige en 79.333 bij tus- schenpoozen werkloozen. Van maand tot maand groeit het eger aan, en de algemeene ekonomi- sche toestand biedt geene vooruitzich ten op verbetering, wel integendeel. Voor het oogenblik staan wij dus met ongeveer 200.000 werkloozen, In ons land bestaat de verzekering tegen werkloosheid, doch het dient ge zegd dat deze verzekering verre van algemeen is. Op ongeveer 3 millioen arbeiders, zijn er maar 71 7.757 aan gesloten bij de 1 75 verzekeringskas sen. De aangesloten arbeiders betalen eene bijdrage voor de verzekering. Het aedrag ervan verschilt van de eene kas tot de andere, doch het totaal voor al de verzekerden beloopt omtrent dertig millioen frank. Zoodra een arbeider werkloos valt verwittigt hij zijne verzekeringskas. On middellijk betaalt deze kas, hem de vastgestelde vergoeding uit. Deze ver schilt van de eene tot de andere kas en ook volgens de gestorte verzekerings aijdrage. In sommige gevallpn kan de vergoeding tamelijk hoog zijn, daar waar provincies en gemeenten toelagen geven. De werklooze felijft 50 tot 60 dagen ten laste ypp zijne kas. Na dit tijdverloop is de rol der verzekerings- cas ten einde. Men vergete niet dat iet Werkloozenfopds ook is tpsschen- gekomen voor de uitbetaling van fa milievergoeding. Na die 50 tot 60 dagen valt de werklooze ten Jaste van het Krisisfonds Vooraf stelt dit fonds een onderzoek in om te weten of de werklooze een Dehoeftige is en geen andere inkomsten sezit. Wordt de behoeftigheid erkend, dan aekomt de werklooze van het Krisis- onds 9 fr, per werkdag indien hij gehuwd is 7 fr. per dag indien hij ongehuwd is 3.50 fr. voor de echt- genonote en 3 fr. per kind beneden e 1 4 jaar. De tusschenkomst van het Krisis- onds duurt 30 dagen. Heeft de werklooze dan nog geen Droodwinning gevonden, dan wordt dit termijn van 30 dagen verlengd, en wel gedurende 125 dagen, indien het be wezen is dat de nijverheid, tot dewel- ce de werklooze behoorde, in een kri- sistoestand verkeert, 't is te zeggen dat ten minste 10 per honderd der werk uren verloren gaan. Na die 125 dagen zet het Krisis- onds zijne aktie stop gedurende 30 dagen. De werklooze wordt dan nog ge durende 30 dagen den werkloozen steun betaalt door de provincie slechts in 6 op de negen provincies). Na die 30 dagen provinciesteun valt de werklooze opnieuw voor 25 dagen ten laste van het Krisisfonds, op voor waarde dat de nijverheid, tot dewelke de werklooze behoort, nog steeds in een krisistoestand verkeert, d.i. 4 da gen per week moeten verletten. Na die 25 dagen is het definitief uit met den steun. De werklooze zal aldus gedurende 2 75 dagen ten laste van de verschillende organismen geweest zijn Het Nationaal Krisisfonds wordt al leen door den Staat van geld voorzien. Voor het jaar 1931 zullen de uitgaven 400 millioen frank beloopen. De Staat bekomt daarvan 25 per honderd te rugbetaling, 't zij 1 5 p. h. door de ver zekeringskassen en 10 p. h. door de gemeenten. De Staatsuitgave blijft dus 300 millioen. Doch, het departement van Nijver heid en Arbeid verleent de verzeke ringskassen eene toelage van de 2)3 der gestorte bijdragen, *t zij nagenoeg 20 millioen frank, wat het totaal der Staatsuitgave op 320 millioen brengt. In een ministerraad heeft M, Hey- man breedvoerige uitleg verleend over den huidigen toestand der werkloos heid en over den toestand der nijver heid, Allerlei voorstellen werden gedaan: Uitvoering van openbare werken stichting van een nieuw steunfonds, dat zou gespijsd worden door de bijdragen van de nijverheid en van de aan het werk zijnde arbeiders beperking van den arbeidsduur en invoering der 40 urenweek eenmaking van den werk loozensteun verscherping van het toe zicht tot beteugeling der misbruiken verplichting voor de werkloozen om 't even welken arbeid te aanvaarden, in afwachting dat zij in hunnen stiel weer werk vinden, en?, Deze verschillende voorstellen zul- e'n nader onderzocht worden, Dikwijl wordt er gevraagd Wat moet er geworden van de werkloozen die niet gesyndikeerd zijn Het antwoord is heel kort Zij kunnen geen cent werkloozen steun bekomen. Om dezen steun te genieten moet men ten minsten ZES Vlaanden in de verzekeringskas gestort ebben. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll WAT DE SOLIDARISTEN WILLEN In onze vorige nummers hebben we reeds geringe inlichtingen gegeven over de verschillende gedragswijzen der Yqnters of vlaamsch-nationalisten. We weten dus dat clit soort menschen, die tot nu toe niets zochten dan afbreken en storingen brengen in alles wat op 3elgische manier wordt ingericht, voor een gedeelte zijner aanhangers niet meer demagogisch genoeg is. Dat deze mistevredenen onlangs eene nieuwe partij hebben gevormd die tot het ui terst revolutionnair is. Aan het hoofd rebben we Van Severen, afgescheep- ten volksvertegenwoordiger van Roe- selaere Jules Declercq uit Brugge en de op kant gezette schoolmeester Claeys uit Yper, Hier in Yper heeft dezen laatste, secretaris van 't Vlaamsch Syndikaat en der Vlaamsche Ziekengilde, zijne Dureelen overgebracht naar de Bascule café l'Espérance welke zal dienen als lokaal, Hij verlaat dus 't Vlaamsch Huis met al zijne troepen. Hij stichtte reeds een afzonderlijk lad De Strijd genoemd. Het erkenningsteeken een toegenepen vuist gericht tot alwie het blad beziet Aan dit alléén ziet men reeds dat die nieuwe partij revolutionnair is. Zooals naar gewoonte, wanneer men eene nieuwe revolutionnaire kliek op richt, maakt men eerst en vooral ge- aruik van de onwetenden. Zoo is het dat de partij der solidaristen bestaat uit werklieden, ingelijfd in 't Vlaamsch syndikaat of beters gezegd 't is dit syn dikaat dat een nieuw programma heeft aangenomen. Uit wat een programma van derge- ijk syndikaat bestaat zal heel zeker wel interessant vallen voor onze lezers en bijzonderlijk voor de werklieden. Onnoodig te zeggen dat er in 't geheel niet over werkersbelangen is gespro- cen Integendeel, enkel is er kwestie van veroveren en van militie vormen. Als eerste punt van hun programma vinden De Algemeene Welvaart van de Groot-Nederlandsche Gemeenschap 2de punt De Verwezenlijking van de Wij vernemen dat, met ALLERHEILIGEN, de BROUWERIJ MASSCHELEIN, opnieuw haar vermaard jlllllllllülllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflIlllllllllllllilllllllllllllllllllHII komt uit te leveren. Liefhebbers van lekker bier eischen overal MASSCHELEIN's CHRIST-MAS BIER Nationaal Solodaristische beleving, door de vernietiging van de Belgische staat de staatkundige herziening van de Nederlanden 3de punt Het vero veren der Groot-Nederlandsche Ar beidsgemeenschap. Buiten het syndikaat tellen die so lidaristen nog twee onderverdeelingen: A) de politieke groep B) de militie. De politieke groep wil van geen Ka merzetels en is gekant tegen alles wat volksvertegenwoordiger is. Zelfs tegen de extremisten Leuridan en Ward Her mans. Zij wil de staat veroveren met het volk. De militie is een algeheele militaire inrichting. Den Yperschen Opperbevel hebber Gaston Arfeuille, in zijne rede uitgesproken op de syndikale vergade ring in 't Vlaamsch Huis gehouden in Oogst 11., toont ons hoe doordrongen militarist zij zijn, We kunnen waarlijk niet beters dan eenige lijnen weergeven van die belangrijke rede Wij zijn een strijdend volk I Wij zijn een volk dat in en onder de wapenen leeft op voet van oorlog De Vlaamsche Militie wordt het le ger van Vlaanderen. Die mannen mogen dus wel de dienstweigering pre- digen uit princiepsopvatting! Voor hen, die nieuwe solidaristen mag men zich in eenen oorlog tegen Duitschland niet verdedigen Maar men mag zijn eigen volk, zelfs zijn bloedverwanten kapot maken in een revolutie. Dezelfde Arfeuille zegt v&rder Onze vijand is het Belgisch re giem Onze vijand is Relgie Onze vijanden zijn de flaminganten die de militaire kredieten gestemd heb ben Vlaanderen heeft drie vijanden zegt tuj Frankrijk, de Franskiljons en de laminganten. Deze laatste zijn, zegt trij, de partijpolitiekers, die omwille van een Kamerzetel ons Vlaamsche volk bjedriegen en verkoopen Wij maken ons sterk, zegt hij, en begroe ten het oogenblik dat wij die volks verraders den kop zullen indrukken Kiezers heeft Vlaanderen niet noo- dig, maar wel kordate, durvende, we tende en willende mannen, in een woord soldaten Kameraden riep hij uit, nicht raisonieren, wordt soldaten eert schieten Al wat laag en valsch is schoppen wij voor ons voeten. Zoo sprak de arrondissementsleider der Vlaamsche Militie, Gaston Arfeuille Of hij wel die rede ineengekrabbeld ïeeft betwijfelen wij wel grootelijks. Dit riekt meer de pen van het altijd een en zelfde schoolmeestertje Claeys. Ziedaar beste lezers, waar eigenlijk de klerikalen, de dorpskaplanen en de vlaamsche katholieken ons leiden Wel regelrecht tot de revolutie. Dat opgewonden idealisten zulke gedachten uiten, ja, maar dat men in zulk avontuur onze goedzakkige werk- ieden meesleept, is wel een groote mis daad Ons werkvolk verlangt alleenlijk vrede en een behoorlijk leven in de gemeenschap Wat zouden zij wel zeg gen, al die werklieden, aangesloten bij iet Vlaamsch Syndikaat, moest Frank rijk, op wie hun leiders gedurig schel den, al die gesyndikeerden hun werk ontzeggen Ware het bij de Neder- anders dat zij opnieuw in het werk zouden geraken. Er is in Yper nog meer Naar men verneemt zoude het meerendeel der Stadswerklieden aan dat syndikaat aangesloten zijn met aan run hoofd, als bestuurlid van die revo- utionnairen een chef-hovenier van 't stad. Betaald en gevoed door de stads- cas. Wanneer men zulks te lezen vindt zou het niet algauw beginnen tijd te worden dat onzen schepen van Open- aare Werken daaraan stop zet, zooniet zal men beginnen te gelooven dat hij een trouwe medewerker dier solidaris tische revolutionnairen is. Vooruit Belgen, de handen uit de zakken om die bedreigde vuist tegen te werken. De Vrijheid Van al de Amerikanen die zich door hun direkte inmenging in de huidige internationale gebeurtenissen, een naam hebben verworven in de geschiedenis der Menschheid, zullen vooral presi dent Hoover en senator Borah blijven uitblinken, wellicht tot het einde der dagen. Schoon niet hieelemaal tenfeelfden titel De president heeft zich alleen reeds dotor zijn moratorium-voorstel terecht de sympathie en den eerbied verworven van heel de beschaafde we reld, voor zijn eerlijk bedoelde daad werkelijke poging naar verbetering van den toestand. Hij Was, per slot van rekening, de eerste om de handen uit de mouwen te steken. En nu weer heeft hij het initiatief genomen voor de Fransch-Amerikaansche besprekingen, te Washington, waarbij hij eens te meer blijk gaf van veel zin voor vriendschap pelijke en afdoende regeling var» de meest ingewikkelde staatskundige pro blemen. Borah zal echter zijn twijfelachtigen geschiedkundigen roem eer te danken hebben aan zijn zin voor het tegen overgestelde, aan zijn ongeëvenaarde spelverbrekers- en dwarskop-kwalitei ten. Het is niet de eerste maal dat die senator zich als een verwoede vijand van Europa in het algemeen en van Frankrijk in het bijzonder ontpopt. Maar thans heeft hij welgemoed en ra dicaal de gelegenheid aangegrepen die hem aangeboden werd, om ook eens de geheele Menschheid (de inwoners der Nieuwe Wereld incluis) van zijn kwaadwillige bedoelingen te overtui gen. Een andere uitlegging is inderdaad moeilijk denkbaar voor de zoo onbere deneerde als misdadige aanvallen die hij juist onder de tegenwoordige om standigheden liefst, op Fmnkrijk's standpunt inzake de internationale ge schillen, waagde. Daardoor heeft hij den einduitslag van de besprekingen tusschen Hoover en Laval leelijk gekomprometteerd, en bijna heel den boel in 't honderd ge schopt. Gelukkig bleken de onderhande laars echter opgewassen, zelfs tegen dergelijke kwaadwillige tegenwerking en werd tenslotte toch een benijdens waardig economisch resultaat bereikt, dat op zichzelf alleen de moeite van Laval's overtocht loont. Het werd on getwijfeld de eerste stap naar de lang verwachte en zoo noodzakelijke her ziening der oorlogsschulden. HlllllllllillllillllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllilllllUtttRltttlI- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiitiuiiiiR Op een banket dat in de Sarthe plaats had, heeft de heer Caillaux, oud ministerpresident van Frankrijk, een belangrijke redevoering uitgesproken over de economische crisis. Hij ging de oorzaken na van de hui dige moeilijkheden, en zegde dat hij de oplossing der ethnische en econo mische problemen zag in een betere bewerking van het Afrikaansche vaste land. Europa bezit honderd millioen méér inwoners dan zijn grond van het noodige kan voorzien. Op die manier zou, volgens hem, een voldoend afzetgebied gevonden wor den voor onze bedrijvigheid, terwijl ook de overbevolking gemakkelijk on derdak en werk vinden kon in dit nieuw in te richten werelddeel.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1931 | | pagina 1