Nijverheidsblad voor Popermghe en omstreken. 17 miljoen Werkloozen Jlieuw Posttarief vanaf 9 flovember 1931. ZONDAG 22 NOVEMBER 1931. m WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ELFDE JAAR. NUMMER 47. abonnementen men abonneert op alle belgische postkantooren Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. DE BELGISCHE HANDENARBEID IN FRANKRIJK. RECHTEN OP VLEESCH EN BOTER een regelmatige toelating hebben niets te vreezen. DRINKT MAS-CAR BIER HET GEMEENTEKREDIET KRIJGT 100 MILLIOEN TERUG. HET VLEESCHVERBRUIK Belangrijke cijfers. DRINKT MAS-CAR BIER CECILIAFEESTEN 1931. Zondag 22 November 1931 Maandag 23 November 1931 Maandag 30 Nov. en Dinsdag 1 Dec. HiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii ONTZETTENDE TOENAME DER ECHTSCHEIDINGEN. lÉiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiw KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ de winkeljuffer Jenny Goldstein. 18 DE PHILHARMONIE I jaar oud. De andere winkeljuffer Mej. Hilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllltl KONING ALFONSO VOOR DE CORTES GEDAAGD. FRANKRIJK EN DE ECONOMISCHE CRISIS. Drie dooden. Vier gewonden. Jaar, in stad I 2 f r. per poat 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. PERINGHE De Poatabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dar ben bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Postcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postaogol voor ant woord to voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 0.75 fr. minimum 3.00 fr. to» Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. to» Bijzonder Tarief voor Notarissen en Dear- waarders. Voor dik' wijls te herhalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Het groote probleem der interna tionale werkloosheid vormt thans weer het onderwerp van besprekingen in het Internationaal Bureel van den Ar beid te Genève. Het bestuur van het Internationaal Bureel van den Arbeic zal zich thans, onder leiding van haar nieuwen voorzitter M. Manheim, be zighouden met groote plannen die ont worpen zijn om in verschillende lan den groote werken uit te voeren, waar door men nader hoopt te komen tot een meer praktische oplossing van het geweldige vraagstuk der werkloosheid waarover men in de vergaderingen van den Volkenbond reeds lang genoeg getheoretiseerd heeft. Zooals men weet heeft Duitschland besloten om zijn wegennet uit te brei den, te vernieuwen en te verbeteren verschillende snelstroomende rivieren zullen door middel van groote water werken de kracht moeten leveren voor tal van electrische installaties. Voor het uitvoeren van deze werken is een krediet noodig van meer dan 100 millioen en men kan dan ongeveer vier a vijf millioen dagen productief werk verschaffen. In Oostenrijk heeft men plannen ontworpen om den Donau te kanali- seeren, 't bouwen van een hoogspan ningsnet, terwijl ook tal van nieuwe' wegen zullen worden aangelegd de onkosten voor deze werken worden ge raamd op duizend millioen shilling. In Belgie zal het graven van het Antwerpen-Rijn-kanaal en het aanleg gen van bijzondere autowegen aan tienduizenden arbeiders werk verschaf fen men hoopt daardoor 500 millioen arbeidsdagen ter beschikking te hebben voor de duizenden werkloozen men heeft hiervoor echter een krediet noo dig van 5000 millioen gouden franks. En juist in het aanvragen van de be- noodigde kredieten ligt de groote moei lijkheid het internationaal bureel van den arbeid, heeft er reeds de aandacht op gevestigd, dat dit vraagstuk alleen tot oplossing gebracht kan worden met behulp van de krediet-organisatie van den Volkenbond de mogelijkheid van een oplossing is verder afhankelijk van de positie, waarin zich de kapitaal markt bevind en of de voorgestelde werken ook inderdaad productief te noemen zijn. Het internationaal bureel van den arbeid heeft van sommige plannen al reeds te kennen gegeven, dat deze nog niet rijp zijn voor de uitvoering zoo wil men b.v. een electrisch net bouwen over geheel Europa en groote kanalen aanleggen die de hoofdsteden van Eu ropa onderling zouden verbinden. Maar er is op het oogenblik geen geld om die plannen uit te voeren, ter wijl er ook geen internationale orga nisatie bestaat, die zich met het tot stand komen van dit werk zou belasten. In ieder geval zal het internationale bureel van den arbeid de noodige aan dacht schenken aan die plannen die economisch voordeel zouden opleveren en waarvoor men de benoodigde kre dieten kan verkrijgen. In Genève gaat men van het stand punt uit dat er in ieder geval wat ge daan moet worden om het leed van de Werkeloosheid, dat in de naderende winter nog grooter zal worden, zooveel rnogelijk te helpen verzachten. In verband met deze plannen heeft het arbeidsbureel een onderzoek inge steld naar het aantal werkloozen in 1 4 landen van Europa, de Vereenigde Sta ten, Canada en Nieuw-Zeeland. Waren er in September 1930 reeds 1 1 millioen werkloozen, thans is hun aantal reeds gestegen tot 17 millioen, en men mag er gerust op rekenen dat dit cijfer nog belangrijk zal stijgen ge durende de wintermaanden. Het on derzoek strekte zich uit over 1 6 lan den. Duitschland was wel het zwaarste door de ramp der werkloosheid ge troffen. Daar is het aantal werkloozen gestegen van 2.800.000 tot 4.200.000. Vlaar ook in andere landen valt er een geweldige toename van het aantal Wekloozen te bevestigen. In Engeland Waren er in Augustus reeds 2.800.000, betgeen tegenover vorig jaar een toe- lame van 700.000 beteekent. In Italië *ijn er thans 723.000 en het vorig jaar 399.000 in Polen 432.000 tegenover 343.000 in 1930. Voor l schechow Slowakije bedroegen deze cijfers res pectievelijk 270.000 tegenover 70.000 en in Belgie I 76.000 tegenover 63.000 In f rankrijk is het werkloozencijfer *eer laag daar heeft rnen 53.000 Werkloozen en in 1930 bedroeg dit ^pntal slechts 1 1.000. De voorgestelde openbare werken kunnen echter nog geen oplossing bren gen voor 't vraagstuk der werkloosheic maar zij zijn slechts in staat om eenige verbetering in den algemeenen toestand te brengen. Het Internationaal Bureel van den Arbeid is van meening dat men bovendien den arbeidsduur per week moet verkorten met behoud van hetzelfde loon, ook moet er een inter nationale organisatie in het leven wor den geroepen. Tal van woeste gebieden moeten in ontginning worden gebracht. Ook de werkloosheidverzekering moet uitgebreid worden. De onder-directeur van het Interna tionaal Bureel M. Butler (Engeland), heeft een zeer interessante studie uit gegeven over de mogelijkheden van een oplossing van het vraagstuk der werkloosheid, die voor het Internatio naal Bureel van groote waarde zijn. In zijn slotconclusies wijst Butler er op dat de werkloosheid geen ziekte is die door de nijverheid met eigen mid delen kan worden opgelost, ook door een internationale organisatie of steun- verleeniging kan deze ramp niet af gewend worden. De tegenwoordige kri- sis schijnt ons vooral onder het oog te brengen dat de maiteyieele welvaart meer algemeen op de geheele mensch- reid verspreid moest zijn zonder onder scheid van land, ras, volk of politieke richting. Wij zijn nog lang niet in staat om die krachten te beheerschen die over de volkswelvaart beslissen. Alleen door internationaal te handelen zal men de welvaart der menschheid kunnen ver zekeren. Illlllllllllllllllllllllllllllillllllllllillllllllllllllllilllllllillllllllllllllllllllll DE GESPROKEN TALEN TE BRUSSEL. De cijfers, die thans worden mede gedeeld betreffende de talenstatistiek te Brussel, gaan uit van het stadsbe stuur, daar de officieele uitslagen al leen worden bekend gemaakt door het ministerie van binnenlandsche zaken. De uitslagen van de tienjaarlijksche volkstelling zouden luiden als volgt Aantal inwoners 200.433. Spreken enkel Fransch 67.633 enkel Vlaamsch 26.002 Duitsch 524 Fransch en Vlaamsch 96.042 Fransch en Duitsch 2.025 Vlaamsch en Duitsch 234 Fr., Duitsch en VI. 3.415 Kinderen beneden 2 jaar en vreemdelingen die geen en kele van de drie landsta len spreken 4.558 Inwoners die uitsluitend of het meest Fransch spreken Vlaamsch spreken Duitsch spreken Personen die geen enkele landstaal spreken 200.433 25.063 69.754 1.033 95.875 4.558 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllItH De hoogere ekonomische raad ver gaderde Maandag morgen in het mi nisterie van binnenlandsche zaken en heeft met 1 0 stemmen en zeven ont houdingen den maatregel aangenomen voorgesteld door de kommissie en uit eengezet in het verslag van M. Parein, hoofddeken van den Boerenbond. Die maatregel beoogt de vóóroorlogsche taks op het vleesch, vermenigvuldigd met zeven te herstellen en de rechten op de boter te brengen op hun vóór- oorlogsch goudbedrag. Voor 't vleesch zou de taks 1.05 fr. zijn per kilo en voor de boter 1.40 fr. per kilo. Het voorstel zal eerlang onder vorm van wetsontwerp aan het parlement voor gelegd worden. In het verslag waarvan sprake, zegt M. Parein onder meer De Belgi sche vleesch- en botervoorjtbrenging wordt bijzonder bedreigd door den vreemden invoer, vooral uit Dene mark en de Baltische gewesten. De invoer is veel aanzienlijker dan vroeger en de prijzen staan zeer laag omdat bijna al de grenzen gesloten zijn, zoo danig dat het mekanism van de vor ming der prijzen in de war is gestuurd op een enge wederlandsche markt waarop al de overschotten uitgestort worden. Het is te vreezen dat door de belemmeringen welke sedert onlangs in andere landen toegepast worden, de Belgische markt overrompeld zal worden door hoeveelheden vleesch en vee, derwijze dat de opslorping moei lijk zal wezen zelfs aan de huidige prij zen. De grensarbeiders in het bezit van In de streek van Maubeuge, waar de werkloosheid haar invloed doet gelden, overweegt men het voorstel de inwij king van vreemde werklieden stil te leggen. Zullen de Belgische grensarbeiders slachtoffers worden van dezen maat regel Men weet dat in 1928 een contract werd geteekend tusschen Frankrijk en Belgie betreffende het werk der Belgen en der Franschen in de grensstreek de Belgische grensarbeiders kregen toe lating in dienst te gaan in de nijverhe den der Fransche grensstreek op afle vering van een arbeidsgetuigschrift van een kaart door de burgemeesters afgeleverd en van een visa der Fran sche overheid de geldigheid verzeke rende gedurende twee jaar. Sinds en kele weken werd de aflevring van deze kaarten geschorst. Zoo dit Fransch-Belgisch akkoord was opgezegd geworden, dan zouden er 13.500 werklieden in zeer korten tijd naar Belgie worden teruggezon den 8.290 van deze arbeiders hebben n.l. hun zoogezegde toelatingskaart pas gehad op 30 September j1.terwijl de overige kaarten pas ophouden geldig te zijn op het einde van het jaar 1932. Het terugtrekken van deze werk- vergunningskaarten zou zeer ernstige gevolgen hebben voor sommige streken van ons land, als men bedenkt dat er enkel in den sector Robaais-Toerkonje Halewijn 30.000 landgenooten werk zaam zijn. Men herinnert zich wellicht dat er voor het Fransch Parlement wetsvoor stellen zullen worden ter behandeling voorgelegd, betreffende de verhouding dèr vreemde werklieden tot de Fran sche nijverheden, die een gegeven per centage niet overtreffen mag. Inlichtingen, welke vanwege het mi nisterie van Nijverheid, Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg worden verstrekt, zouden er op wijzen dat onze Franschmans voor het oogenblik niets te vreezen hebben. Er is n.l. geen de minste opzegging te vreezen voor de Fransch-Belgische overeenkomst in de ze zaak. Niettemin heeft de Fransche Ambas sade laten weten dat de werkinspectie zich uittermate streng zou toonen ten aanzien der werklieden (men beweert dat hun aantal vrij groot is) die een bezigheid zouden hebben gevonden in de Fransche nijverheid, zonder hiertoe ooit de noodige toelating van den dienst voor het handwerk te heb ben ontvangen. Te dezen opzichte doet men ons misschien ten onrechte opmerken dat een vrij groot aantal Belgische grens gemeenten in te groote mate het over schrijden der Fransche grens aan hun werklieden hebben toegestaan en dit met de eenige bedoeling hun tusschen- komst in het fonds der werkloozen te verminderen. Samengevat, mogen we aan onze grensarbeiders zeggen dat, zoo zij in regel zijn met den dienst van den handenarbeid, hun voor het oogenblik niets te vreezen valt. Enkel de toe stand der «binnengesmokkelde» grens arbeiders zou in gevaar kunnen ge bracht worden. lllllllllll mill III I III IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIII III I III llllllllllllll lil fr Het Gemeentekrediet van Belgie verkeerde in moeilijkheden daar het geen leeningen aan de gemeenten en provincies kon toestaan. Hierdoor werden vele gemeenten en provincies in groote moeilijkheden ge bracht, zoodat een afvaardiging van het Gemeentekrediet zich Dinsdag liet aanmelden bij de heeren Renkin en Houtart en na beraadslaging over den toestand verkreeg dat de Regeering onverwijld een som van I 00 millioen frank zal storten in de kas van het Ge meentekrediet op afkorting van de sommen door het Gemeentekrediet voorgeschoten aan de gemeenten en provincies voor rekening van den Staat. Dit zal toelaten den getroffen maat regel tot opschorsing van kredieten aan de gemeenten en provincies niet al te scherp toe te passen. De' Belg is altijd een groot vleesch eter geweest, en hij schijnt het nog te zijn. De tabellen uitgegeven door het ministerie van landbouw bewijzen dit ten volle, alhoewel we, in zake versch inlandsch slachtvleesch e? nog ver af zijn van 't gebruik van 1 926, laat staan dit van vóór den oorlog te bereiken. De cijfers betreffende het verbruik van slachtvleesch worden bekomen met behulp van de inlichtingen, verstrekt door de gemeentebesturen. Deze bezor gen, einde van elk jaar, eene lijst met het getal dieren, bij de particulieren voor eigen verbruik geslacht, volgens de bijzondere inlichtingen die de ge meentebesturen kunnen inwinnen. Ziehier eenige cijfers die wij ontlee- nen aan de eerste tabel Aan ossenvleesch werd er geslacht In 1926, 23.747.431 kilos in 1927, 14.619.038 in 1930, 1 6 mil joen 212.334 kilos. Aan stierenvleesch, in 1926, 13 mil joen 043.776 kilos in het jaar 1930 12.670.411 kilos. Koeien, in 1926, 44.189.682 kilos in 1930, 39.906.022 kilos. Kalfvleesch valt van 25.646.839 ki los in 1926, tot op 19.266.85 7 kilos in 1930. Vaarzen worden meer geslacht dan vroeger. Inderdaad in 1926 vinden we 2 7.103.486 kilos in 1929 zien wij er 32.12 7.901 kilos en in 1930 is het 2 7.41 1.734 kilos. 't Is voor het varken vleesch dat wij tot merkweerdige bevindingen komen. Voor den verkoop werden geslacht: 31.260.288 kilos in 1926 en in 1930, 96.835.960 kilos. Voor eigen gebruik: 43.596.090 kilos in 1926 en in 1930, 49.040:377 kilos. Men mag zeggen dat in ons land op 3 kilos geslacht varkens- vleesch er 2 voor den verkoop en 1 voor eigen verbruik wordt geslacht, wat bij geen enkel soort vee het geval is. Ook aan schapenvleesch wordt het verbruik grooter, doch bijna enkel voor den verkoop. In t geheel werden ge slacht 2.593.797 kilos in 1926, terwijl in 1927 het cijfer klom tot 3.307.89 7 en men in 1928 tot 4.065.968 kilos dom. Weet de lezer dat het verbruik van paardenvleesch in ons land ontzaglijk is toegenomen, ja, dat er meer dan tweemaal meer paardenvleesch dan schapenvleesch wordt geslacht In 192 7 werd 4.441.039 kilos paarden vleesch geslacht, en in 1930 steeg dit cijfer tot 8.5 3 1.8 1 6 kilos Ju Daarbij werd uit het binnenland in 1930 ingevoerd, 11.447.329 kilos paardenvleesch, tegen 7.711.419 kilos rundsvleesch, 8.435.661 kilos verkens- vleesch en 769.791 kilos schapen vleesch, wel verstaan alles hier in het and geslacht. De cijfers van bevrozen vleesch,uit ret buitenland ingevoerd, en hoofdza- celijk rundsvldesch betreffende, zijn ook welsprekend. Zij bedroegen 65.172.075 kilos in 925 35.952.410 kilos in 1926 en 44.367.050 in 192 7 om dan geleide- ijk te dalen tot 21.264.629 kilos in 1930. Wij eten nu nog slechts het der de van het in 1925 ingevoerde bevro zen vleesch. Komen we nu tot het totaal verbruik van versch en bevrozen vleesch in Bel gie, dan vinden wij dat het van 1925 tot 1929 schommelt tusschen 300 en 309 millioen kilos, terwijl het in 1930 323.740.678 kilos bereikte. Wij eten alles bijeen per inwoner nagenoeg evenveel vleesch als voor den oorlog 40.6 kilos in 1912 en 39.8 kilos in 1 930. Er dient opgemerkt dat het aldus berekend gemiddeld verbruik beneden de werkelijkheid blijft, en wel om de volgende redenen 1Het houdt geen rekening met het verbruik van het wild, van het ge kweekte gevogelte en van konijnen van inlandsche of vreemde herkomst, noch met ingevoerd ingemaakt vleesch. Voor de meeste der bovenvermelde produc ten is het moeilijk te berekenen hoe veel er van verbruikt werd. Een particuliere schatting raamt het huidig verbruik van gevogelte en ko nijnen vleesch op ongeveer 20 kilos per hoofd en per jaar. 2. De verkregen inlichtingen be treffende het slachten bij de particulie ren geven klaarblijkelijk in 't algemeen een lager cijfer dan het inderdaad is. ||;illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli^ OPGELtET T OPGEliET I j Binnenverk. Intern, verk. 2 Brieven per 50 gram0.75 2 tot 20 gram1.75 per 20 gram meer1.00 s Enkele postkaarten0.50 1.00 S Prentkaarten van Kerstmis en Nieuwjaar zonder briefwisseling0.10 0.35 met beleefdheidsformule (5 w.0.25 0.35 met meer dan 5 woorden0.50 1.00 Naamkaarten zonder briefwisseling0.10 0.35 2 met beleefdheidsformule (5 w.) 0.25 0.35 3 met meer dan 5 woo rden0.50 1.75 Drukwerken per 50 gram0.10 0.35 S Stalen per 50 gram0.10 0.35 (minstens 0.50) (minstens 0.75) 3 2 Zaakpapieren per 50 gram0.10 0.35 (minstens 0.70) (minstens 1.75) 3 2 Aanteekenrecht1.75 1.75 =5 Vast spoedbestellingsrecht1.75 3.50 Om 1 0 uur voormiddag Vergade ring in het lokaal. Om 1 1 uur Volksconcert op de Groote Markt. Om 1 uur Banket, tegen inschrij ving in 't lokaal. Om 4 Yl uur stipt namiddag Prijs- bolling voor de vrouwspersonen. Om 9 Zi uur Groot Dansfeest. Telkens om 7 uur stipt 's avonds Groot Tooneelkundig Avondfeest, met de kunstvolle medewerking van Mevr. Th. Cuypers en Mevr. L. Devuyst, too- neelspeelsters te Brussel, en Mej. Pin ceel, uit Poperinghe. Verminderde taksen voor de grensstreken, het Gr.Hertogdom, Congo, Nederl. Dejaegere, 21 jaar oud, verkeert ook in levensgevaar. Intusschen waren de pompiers ter plaats en konden verscheidene andere bewoners redden. Met grooten spoed werd het vuur, dat een uiterst groote uitbreiding had genomen, aangevallen en men gelukte er spoedig in dit te overmeesteren. Wanneer het vuur dan uitgedoofd was en men het huis door zocht, vond men het verkoolde lijk van een 1 3-jarige loopjóngen, midden de puinen van zijn bed op een zolderka mertje. Denkelijk was de jongen door den rook verstikt en vervolgens ver brand. Een pompier werd in den loop der reddingswerken gekwetst en naar het hospitaal overgebracht. Het onderzoek heeft nog niet uit gewezen welke de oorzaak van den brand zou zijn. Omtrent de maatregelen welke te gen ex-koning Alfonso zullen worden genomen op grond van de reeds ge melde besluiten der commissie, welke een onderzoek naar de schuld van den voormaligen vorst heeft ingesteld, wordt thans nader gemeld, dat, wan neer het proces in behandeling zal ko men, de Cortes zullen optreden als ge rechtshof terwijl de commissie als open bare aanklaagster zal zetelen. Zooals gemeld, is de commissie van oordeel dat de feiten, waaraan de ex- koning Alfonso zich schuldig heeft ge maakt, eigenlijk met den dood moet worden gestraft, doch dat zij, meent in den geest van de Cortes te handelen door veroordeeling tot levenslange ge vangenis voor te stellen. Wanneer de ex-koning zich weer op Spaansch grondgebied zou begeven, zou dan slechts de doodstraf moeten worden toegepast, wanneer zijn handelingen, een gevaar zouden opleveren voor de veiligheid van den staat en van de republiek. Na de formeele goedkeuring door de Cortes en de regeering der repu bliek zal het vonnis worden aangeplakt aan alle Spaansche gemeentehuizen en zal het worden medegedeeld aan de diplomatieke vertegenwoordigers van alle landen, alsmede aan den Volken bond. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfn Zondag heeft te Saint Lo, ter gele genheid van een landbouwerscongres, een feestmaaltijd plaats gehad, waar aan de Fransche minister van landbouw M. Tardieu, een redevoering heeft ge houden. Tardieu verklaarde o. m. Frankrijk bezit zijn gezond verstand. Indien andere landen in betalingsmoei lijkheden zijn geraakt, nadat zij heb berige en weinig helderziende geldge vers hadden gevonden, is het in geen geval Frankrijks taak zijn geld te ge ven, teneinde het verschil te betalen. Het gezonde verstand en de kracht van Frankrijk zijn opgewassen geweest te gen de gebeurtenissen in de jaren 1914 en 1917. Ook thans zal er geen defai tisme zijn, noch op handelspolitiek, in dustrieel, noch op landbouwgebied Ten slotte deed Tardieu een beroep op de oorlogsgeneratie, welke op de slag velden in de hoogste mate haar waarde heeft bewezen. Voor Frankrijk, aldus Tardieu, is nog niets verloren In alle Europeesche landen is 't aan tal echtscheidingen in vergelijking met de jaren voor den oorlog sterk toegeno men. Van 1913 tot 1930 was de stij ging van het aantal echtscheidingen per 100.000 inwoners in de verschil- ende landen als volgt Duitschland van 27.0 tot 61.6 Oostenrijk, van 1 1.4 tot 89.6 Zwitserland van 41 tot 67.5 Finland van 8.5 tot 20.4 Zwe den van 13.7 tot 34.7 Noorwegen van 20.5 tot 28.1 Denemarken van 28 tot 66 Engeland van 1.6 tot 8.6 Schotland van 5.3 tot 1 0.5 Nederland van 18.1 tot 35.5 Belgie van 15.9 tot 29.5 Luxemburg van 9.6 tot 2 7.4; Frankrijk van 37.7 tot 47.7. In de Vereenigde Staten kwamen er 163.3 echtscheidingen voor per 100 duizend inwoners en in Sovjet-Rusland 370. iUlllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DRAMATISCHE BRAND TE BRUSSEL. In den nacht van Vrijdag op Zater dag, rond 1 1.50 uur, is er te Brussel in de pasteibakkerij St. Antoine gelegen in het begin der Maurice Le- monnierlaan brand uitgebroken. De brand ontstond op het gelijk vloers en nam een snelle uitbreiding, zoodat in korten tijd de lift en de trap pen in lichte laaie stonden, aldus den weg versperrend aan de talrijke be woners welke allen reeds te bed waren. De bewoners verschenen in nacht gewaad, als waanzinnig van schrik en het was een tragische paniek. De be woners der hoogste verdiepingen na men de vlucht langs het dak. Deze der benedenverdiepingen klauterden zich vast aan de buitenzijde der vensterra men, met wanhopig ongeduld wach tend naar de komst der pompiers. De geburen welke toegeloopen waren hiel den beddedeken gespannen en riepen naar de aan de vensters vastgeklauterde bewoners naar beneden te springen. Twee winkeljuffers lieten zich van uit de tweede verdieping naar beneden vallen. Een gehuwde vrouw deed het zelfde van uit de derde verdieping. Alle drie liepen verwondingen op bij hun val en twee zelfs zoo erge dat zij bij hunne aankomst in het hospitaal overleden. Het zijn Mevr. Bouillon en

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1931 | | pagina 1