Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. Guiter>lar>d Bestrijding der Werkloosheid II ZONDAG 6 DECEMBER 1031. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. abonnementen men abonneert op alle belgische postkantooren de Pe.tabonnenten ia Belgie, die Tan woon.t veranderen, moeten dit aangeven ia 't post' bureel dat hen bedient, ea niet aaa «as. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUP0NT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. ELFDE JAAR, —NUMMER 49. Jaar, in stad I 2 fr. per po»t 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. «o» DE GAZET VAN POPERINGHE Plakbrieven bij ene gestrekt werden eéa- anaal gratis ia ons blad evergeaamea. Postcheckrekening Nr 45459. Telefoon 150 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te lenden tegen den Donderdag naan. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Da nnaaslaaaa iageseadea artikels warden in da scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postaogol voor ant woord to voogon. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 0.75 fr. minimum 3.00 fr. Rouwberichtea 0.50 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. -agp Bijzonder Tarief voor Notarissen en Dent* waarders. Voor dik' wijlt te herhalen rskla men, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. De uitwerkselen der hevige krisis welke wij doorworstelen, drukken hard op alle klassen der samenleving. Doch, hoe uitgebreid ook de beproevingen mogen wezen welke de krisis aan de begoede klassen oplegt, toch mag men zich niet ontveinzen dat het de kringen der geestes- en handenarbeiders zijn, die van hun broodwinning beroofd, het wreedst getroffen worden. De bestrijding der werkloosheid moet daarom alle andere bekommerin gen overheerschen. Het is mogelijk dat sommige werk loozen zich over hun lot tevreden ver klaren. Doch de overgroote meerder heid in de werkersklas, wier deugden van ijver en moed onoverprijsbaar zijn, lijdt geweldig wanneer de terugwer king eener ekonomische nederdrukking haar tot werkloosheid doemt. Onze werklieden zijn erdoor niet enkel getroffen in hun stoffelijke be langen zij voelen ook hun mensche- lijke waardigheid bedreigd. 't Is waar, de werkloozensteun kan hun in een zekere mate dat kritische tijdperk helpen doorkrasselen. Men mag nochtans niet ontveinzen dat, van hun standpunt uit, zoowel als van uit 't nationaal standpunt, die steun slechts als een tijdelijke uitweg mag aanzien worden. En wat dan gezegd van de bedien den die plotseling broodloos gesteld, geen uitzicht op steun hebben De Ministerraad besloot maatregelen ten hunnen voordeele te treffen. Reeds werd een oproep gericht tot de private edelmoedigheid. Laat ons hopen dat de breedstbegunstigden met mildheid dien oproep zullen beantwoorden, aldus een werkdadig hulpbetoog mogelijk ma kende t-en bate van zooveel ongeluk- kigen, heden met hun gezinnen in het diepste gebrek gedompeld. Krisisfonds, werkloozensteun, dat is alle maal zeer goed. Het zijn heelmid delen. Het doel, waarop alle pogingen zich moeten samenspannen, is het te gengaan der kwaal. Wat moet men doen, 't is trachten werk te bezorgen. Met veel juistheid trad M. Omer Provost reeds op als een overtuigd ver dediger eener politiek van steun aan de nijverheid met de bedoeling uit breiding der werkloosheid tegen te werken en sluiting van een grooter ge tal fabrieken te verhinderen. Van hare zijde onderzocht de re geering wat er op gebied van openbare werken en nationale uitrusting kan gedaan worden. Het op te lossen vraagstuk is, laat ons het niet verduiken, uiterst ingewik keld. Belgie heeft een Hinken troef in han den een sterke standaardmunt. Wij mogen deze niet laten in gevaar bren gen. Moest men naar de socialisten luisteren, wij zouden lijnrecht naar een politiek van verkwistingen gaan die vlug op een nieuwe inflatie zou uitloo- pen. Niets zou de hand- en geestesar- beiders meer nadeel kunnen berokke nen. Men moet zich dus goed in 't brein prenten dat eene politiek van onbe dachte uitgaven rampspoedig moet Wezen. Men mag niet méér uitgeven dan t geen waarover men beschikt, en en kel en alleen nuttige uitgaven doen. Het zou een gevaar wezen de laatste middelen van t land tot voldoening Van lokale behoeften te verspreiden. Die middelen moeten integendeel Voorbehouden worden tot uitvoering Van werken van openbaar nut, van Werken die vruchtbarend moeten we zen op ekonomisch gebied. Een aktieplan op dat terrein mag Uit de lucht niet gegrepen worden. Integendeel dient het zorgvuldig in gestudeerd te wezen. Zijne opstelling moet met een grondig onderzoek van Uiteenloopende vraagstukken gepaard gaan. Vooreerst moet een inventaris der beschikbare geldmiddelen opge maakt worden. Daarna dient onder Zocht welke werken wenschbaar zijn en ekonomisch rendeerend kunnen blijken. Eindelijk, de lijst dezer werken opgemaakt zijnde, moet een keus erin gedaan worden en den voorrang ver leend aan dezen die de tewerkstelling van 't grootste getal werkloozen vergen Laat ons overtuigd wezen dat onze •"egeering, voor wie het nationaal be lang de allereerste bekommering is, Zich op de hoogte zal toonen van haar geweldige taak. Onder de werken die zich desgeval lend opdrongen, bevinden zich op on tegensprekélijke wijze deze aan het wegennet uit te voeren. Doch hier ook moet de krachtin spanning de nuttigste richting nemen en moeten zekere hoofdwegen een voorrang hebben. Een der verkeerswegen, wier in goe den staatstelling zich opdringt, is voor zeker de Koninklijke baan door Leo pold II ontworpen om, in zijn gedacht, de verschillende badplaatsen onzer kust te verbinden. Het ontwerp van onzen grooten koning werd grooten- deels verwezenlijkt. Doch, zooals het bij ons dikwijls gebeurt, was de uitvoe ring ervan niet volledig. Het eind van De Panne naar Nieuwpoort werd niet gelegd en de baan, gaande langs St. Idesbald, Coxyde, St. Andries aan Zee, Oost-Duinkerke-baden, Groenendijk bad, bevindt zich in erbarmelijken toe stand. Het is onontbeerlijk dat deel in orde te zien brengen, zooals het onont beerlijk is alle toegangswegen te ver beteren die, dwars door Vlaanderen de groote steden van Noord-Frankrijk met onze zeekust verbinden. De inzinking van het pond moet voorzeker een nadeeligen nasleep heb ben voor het belangrijk hotelbedrijf der kuststreek. Er bestaat veel kans voor ons een deel onzer 'Engelsche klandij te verliezen. Laat ons maatre gelen nemen opdat een Fransche klan dij haar plaats neme. Een openbaar werk als dat waarop wij de aandacht vestigen zou niet al leen wergelegenheid bieden aan de werkloozen van onze gewesten en daar bij op afdoende wijze de belangen der kustbewoners dienen, doch tegelijk, zou zij bestellingen bezorgen a&n de steengroeve^ van Wallonië en aldaar op de nederdrukking der ekonomische bedrijvigheid kunnen remmen. Aldus, door een voorbeeld tusschen duizenden genomen, kan eens te meer een bewijs geleverd zijn van de nauwe wederzijdsche aansprakelijkheid der belangen die al de Belgische provincies verbindt. H. V. L. DE GRENSARBEIDERS WORDEN NIET ALS VREEMDELINGEN BESCHOUWD. De kommissie van den arbeid der Fransche Kamer heeft een tekst aan genomen betreffend de regeling van de vreemde arbeidskrachten. Volgens de zen tekst moet de inwijking van vreem de arbeiders onverwijld stop gezet worden, wanneer de regeering het zoo gezegd dekreet van werkloosheid zal uitgevaardigd hebben. En de regeering zal gemachtigd zijn dit dekreet te ne men, zoogauw ten minste 50.000 vra gen naar werk niet kunnen ingewilligd worden. Maar de grensarbeiders zullen door dien maatregel niet getroffen wor den, daar zij niet als vreemdelingen beschouwd worden. Anderzijds zijn de werkgevers verplicht de verklaring te doen van de vreemde arbeiders die door hen aangeworven of ontslagen worden. ^lllllllllllllllllillllllllllilllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllUIIII DE VLIEGVELDEN IN BELGIE. Het blijkt uit een verklaring van den minister van Verkeerswegen, dat er op dit oogenblik twintig vliegvelden be staan in Belgie. Het zijn 1 de publieke vliegvel den, toebehoorende aan den Staat, aan een stad, aan een Belgische maatschap pij of aan een Belg, en waarop alle luchtvaartuigen mogen landen Brus sel, Antwerpen, Oostende, Zoute, Gos- selies, St. Hubert en Luik. 2) De private vliegvelden Sint Truiden, Andenne, Peer, Hody en Rou- mont. 3) De militaire vliegveldfen Nijvel, Goidsenhoven, Schaffen, Bier- set-Awans, Wevelghem, Brasschaet, Beverloo en Elsenborn. De aerodrooms van Brussel, Antwer pen, Oostende, De Zoute en Luik wor den onderhouden door het ministerie van Verkeerswezen, de private vlieg velden door de eigenaars en die van het leger door het ministerie van Lands verdediging. De geïnde taks voor het neerkomen op de vliegvelden van den Staat be draagt 6 centiem per paardekracht, wanneer de eigenaar van het vliegtuig geen hangaar in huur heeft, en 3 cen tiem wanneer de eigenaar huurder is van een der instellingen op het veld. Deze taksen worden verdubbeld voor een nachtlanding. Nochtans genieten de loodsen van de toerismeclubs en van het Internationale Luchtvaartver- bond een respectievelijke vermindering van 50 en 25 ten honderd. Een Wetsontwerp. DE NIEUWE VOORGESTELDE INVOERRECHTEN. Minister Van Dievoet heeft op het bureel der Kamer een wetsontwerp neergelegd, waarbij verschillende in voerrechten op landbouwprodukten en andere worden verhoogd. Het ingediend ontwerp strekt, eener- zijds, tot het vermenigvuldigen met 7 van het recht op de boter, de tolrech ten aldus aanpassend bij onze munt waarde, en anderzijds tot het herstellen van de rechten op het slachtvee en op het vee, mits ze insgelijks tot hunne waarde van voor den oorlog te ver- hoogen. Toen bedroegen de tolrechten het volgende 5 frank per 1 00 kgr. op de ossen 4 fr. per 1 00 kgr. op de stieren 3 fr. per 100 kgr. op de koeien en vaarzen; 2.50 fr., nadien 2 fr. vast recht per schaap 1 fr. vast recht per lam. En voor wat het vleesch betreft 1 5 fr. de 100 kgr. voor den invoer van geheele beesten en halve beesten 30 fr. de 1 00 kgr. voor den invoer in losse stukken. Dusdoende hoopt men een meerdere inkomst te bereiken als volgt Voor het vee fr. 6 millioen Voor het vleesch fr. 58 millioen. Voor het pluimvee fr. 1 millioen. Voorwat de boter betreft, het recht zou van 20 centiemen op 1.40 fr. ge bracht worden en de bijkomende ont vangstschatting zou 1 0 millioen bedra gen. De verhooging der tolrechten op de andere landbouwprodukten. Het wetsontwerp bepaald zich echter niet alleen tot de verhooging der tol rechten op vleesch, vee en boter. Ook andere landbouwprodukten werden in aanmerking genomen. Zoo bijv. de Havervlokken, waarvan eertijds de rechten bij de verhooging op havergraan van 3 op 28 frank de 100 kgr. worden gebracht. Daar dit recht van 28 frank aanleiding geeft tot gegronde klachten, stelt het wetsont werp voor ze te brengen op 36 frank. De Bananen, wier recht krachtens een thans niet meer bestaand handels verdrag was vastgesteld op 1 2 fr. per 1 00 kgr. zullen nu een recht te betalen hebben yan 25 fr. per 100 kgr. het geen ongeveer overeenkomt met 9 t.h. der waarde. De bijkomende opbrengst zou onge veer 2.500.000 frank beloopen. Citroenen en oranje-appelen: de eer ste waren onderhevig aan een recht van 18 frank en de tweede aan een recht van 5 frank per 100 kgr. De regeering stelt thans voor het recht voor beiden te brengen op 27 frank, of minder dan 14 t.h. der waar de. De bijkomende opbrengst daardoor verwezenlijkt wordt geschat op 1 2 mil lioen frank. Versche appelen De in verpakking van 20 kgr. of minder gewicht inge voerde versche appelen, worden thans met een recht van 150 frank de 100 kgr. getroffen de andere appelen be talen 3 frank de 1 00 kgr., als zij on verpakt zijn, en 5 frank de 100 kgr. als zij anders ingevoerd worden. Ofschoon de onverpakte appelen van vrij gewone kwaliteit zijn, en men ze vooral invoert met het oog op het vervaardigen van appeldrank, appel deeg of gelei, is het recht van 3 frank toch te gering dit recht kan zonder bezwaar op 9 frank gebracht worden, 't zij op een bedrag van minder dan 5 t.h. der waarde. Het zal een ontvang3tverhooging geven van ongeveer 2 millioen. Minerale Oliën Voor wat de mine rale oliën betreft, waarvan het grootste gedeelte tot hiertoe vrij was, wordt er in het wetsontwerp op gewezen dat het wenschelijk is van een verbetering daar te stellen, voorwat het dichtheidsge halte betreft, vooral met het oog op het te keer gaan van onregelmatighe den. De volgende wijziging wordt daar toe vastgesteld Voor de geraffineerde of gezuiverde lichte oliën de dichtheidsgraad 0.78 door de dichtheid 0.788 vervangen Voor de zware oliën eveneens de dichtheid 0.83 door 0.845 te vervan gen. Vermoedelijk geeft dit een meerdere opbrengst van 20 millioen frank. Vleeschpreparaten De veranderin gen voorgesteld voor deze posten zijn, in verband met de ontworpen verande ringen aan het regiem van het vee en het vleesch. Vermoedelijk bijkomende opbrengst 6 millioen frank. Margarine en andere Kunstboter Deze produkten waren voor den oor log, evenals de boter, belast met 20 fr. per 1 00 kgr. en het zou bijgevolg geen opzien baren moest dit recht gelijkma tig met dit op de boter verhoogd wor den, t.t.z. op 140 fr. per 100 kgr. De regeering is echter van meening dat Kunstboter speciaal voor de volks voeding bestemd is en dat bijgevolg een laag tolrecht wenschelijk is. Het recht hierop, dat thans 60 frank be draagt, zal enkel worden opgevoerd tot 1 00 frank per 1 00 kgr. Vermoedelijk bijkomende opbrengst 1 millioen. Bier, Floningdrank en andere gegiste dranken Voorwat het vreemde bier betreft is de Regeering van oordeel dat er rekening moet gehouden worden met de tusschengekomen accijnsverhooging en dat het coefficient 4, thans in voege, door coefficient 5 zou moeten vervan gen worden. Hetzelfde zou gelden voor den honingdrank en de andere gegiste dranken. Dit zou een meerdere op brengst verzekeren van 4.500.000 fr. Andere wijnen, niet in flesschen ver vat, en met een alkoolgehalten boven de 15 graden, betaalden een bijko mend recht van 3 frank voor elk tiende van graad boven de 1 5 graden. Voor gesteld wordt dit recht te brengen op 3.30 fr. en het toepassen van het bij- recht volgens alkool aan te wenden, wanneer de wijn meer dan I 2 graden titreert. De bijkomende verwachte op brengst bedraagt hier 1 3 millioen fr. Tabak Onbewerkte en niet ge stroopte uithèemsche tabak betaalde voor den oorlog een tolrecht van 55 fr. per 100 kgr. Thans bedraagt dit 240 fr. Er wordt levendig aangedron gen op het aanpassen der tolrechten van voor den oorlog, vermenigvuldigd door 7, hetgeen 385 fr. zou geven. Nochtans, rekening houdend met de verschillende lasten welke reeds op de tabak wegen, acht de regeering dat een verhooging tot 350 fr. per 1 00 kgr. zou cunnen volstaan. Dit zou een bijkomen de ontvangst verwezenlijken van 20 millioen. De accijnsrechten. De voorgestelde wijzigingen betrek kelijk de accijnsrechten zijn in verband met. de overeenstemmende verande ringen, ontworpen aan de tolrechten. Dezelfde veranderingen dienen aan gebracht aan de bepalingen der oliën, waarvan de vervaardiging in Belgie aan den accijns onderworpen is voor de margarine zullen de accijnsrechten van 5 frank op 30 frank per 1 00 kgr. gebracht worden. Verbruikstaks. De regeering stelt voor de verbruiks taks op den alkool te wijzigen als volgt: de tegenwoordige bedragen van 800 frank en 1 600 frank zouden gebracht worden op 1000 en 2000 frank, wat een aanvullende ontvangst zou geven van 40 millioen frank. Voor wat de tabak betreft stelt de regeering voor van een gelijksoortigen maatregel te treffen voor de rooktabak snuiftabak en de droge pruimtabak als deze welke eertijds werd getroffen door de wet van 22 Juli 1931 met betrek king op de cigaretten. Voor deze wer den de oude bedragen van 10 tot 30 t.h. der waarde gebracht op 20 tot 60 t.h., dus verdubbeld. Alleen zou de verhooging hier niet zoo sterk zijn van 10 tot 20 t.h. der waarde zouden zij gebracht worden van I 3 tot 25 t.h. De aanvullende ontvangst wordt ge rekend op 25 millioen frank. Bijzondere bepalingen. De vreemde onbewerkte tabak reeds vroeger ingeklaard maar nog niet in bewerking gesteld zal onderworpen zijn aan een aanvullend recht, gelijk aan het verschil tusschen het nieuw en oud bedrag. Aan den Minister van Financies wordt de macht verleend om de noo dige maatregel te treffen tot het ver zekeren der inning van het accijnsrecht op den schuimwijn vervaardigd in Bel gie. Deze zelfde macht is hem reeds toegestaan betrekkelijk andere rechten en taksen. Ook voor de margarine wordt de minister van Financies ge machtigd de noodige maatregelen te treffen tot het verzekeren der inning van het recht vastgesteld bij artikel 5 en voor het regelen der afschrijving van dit recht alsmede voor de bewa king der fabrieken en der roetsmel- terijen. De wet zal van kracht zijn te begin nen van den dag na dezen waarop het onderhavig ontwerp werd neergelegd, dus zooals gemeld met ingang van 2 7 November 1931. Uitzondering echter wordt gemaakt voor de nieuwe rechten op de versche appelen, welke zullen in toepassing ge bracht worden voor denzelfden tijd als de wet de goedkeuring zal houden van de handelsovereenkomst in kwestie en voor de verbruiksrechten op de ver vaardigde tabak, daar het noodig is vooraf de roosters der fiscale bandjes voor de rook-, snuif- en pruimtabak te herzien en de nieuwe bandjes te ver vaardigen. Het wetsontwerp bezorgt de schat kist een meerder inkomen van 1 56 mil lioen frank voor de tolrechten 6 mil lioen frank voor de accijnsrechten en van 65 millioen frank voor verbruiks- recht en taks, hetgeen een totaal geeft van 227 millioen frank. IIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIHIIIIIHtlllllllll)llillllllltilil^lllllll))IH SPOORWEGMATERIAAL. Aan den heer minister van Verkeers wegen werd volgende vraag gesteld Zou de heer minister mij willen laten weten 1. Hoeveel a) reizigerswagens b) goederenwagens (voor reizigers- en goederentreinen) de Nationale Maat schappij van spoorwegen op dit oogen blik in gebruik heeft 2. Hoeveel van ieder dezer soort wagens voorzien zijn van een W. C. 3. Of een reiziger of een bediende van den trein, die zich bevindt in een wagen zonder W. C. en aan eene na tuurlijke behoefte moet voldoen, het recht heeft zonder gevaar gestraft te worden het noodsignaal te ge bruiken en de trein stil te houden Antwoord 1De Nationale Maat schappij der Belgische Spoorwegen be schikt thans over a) 8.808 rijtuigen en 1.781 pakwa- gens en voertuigen êHijk gesteld met het reizigersmaterieel b) 115.078 wagens (handelseffek- tief) en 4.058 wagens voor verschillige diensten 2.474 goederenpakwagens en 961 ferry-bootwagens 2. 75 t.h. der 8.808 rijtuigen zijn van W. C. voorzien 3. In meestal der treinen bevinden zich een zeker getal W. C., zoodat de reiziger immer van rijtuig kan veran deren gedurende de stilstanden. Voor wat het noodsein betreft, mag de reiziger er geen gebruik van maken, tenzij in geval van gevaar, ongeval of aanslag. IlllllllllllllUilllinjltllllltllljllltllllljllllljl iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiir DRINKT MAS-CAR BIER iiiliiliiiliiliijij)jij)ijiii]iiiijiiiiiiiii|iiiil|iiiiiiijiiiiiiiiiiililiiiliiiiiiiiliiii! ajiiiiiiiiiiiililliiiliiiiiliiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii Leening der Verwoeste Gewesten 4 t. h. 1921. Dinsdag morgen heeft in de Natio nale Bank de 88" trekking plaats gehad der leening van oorlogsschade 1921. Het lot van een half millioen wordt ge wonnen door de obligatie S. 1621 84, n. 4. Al de andere nummers van deze se rie, alsmede de volgende series zijn uitbetaalbaar met 250 fr. 86 402 1115 1862 1866 2322 2616 2900 4283 4652 5039 5347 7441 7651 1 1948 12860 13997 14680 1541 1 16244 1 7227 1 7618 19188 21490 22247 23422 23622 23732 23752 26669 26751 27032 27143 28125 32164 32181 32269 33963 34557 35198 35455 35586 3665 1 38543 39723 39773 39997 41200 41481 41634 41 703 42675 43496 44004 44499 45837 46778 48956 50592 51017 51 791 55641 55826 56370 59932 60814 61386 62139 62357 64171 66759 68866 69989 70238 71547 72089 73503 73746 75544 75881 76132 76487 78527 78600 79408 80270 80704 81274 83821 86124 86365 86368 87581 90791 9081 1 96809 97046 97184 97340 97470 100342 100980 102438 103719 103754 103906 106444 106692 106954 107708 108633 109240 110641 1 13489 1 13555 113849 1 14556 116076 1 16829 117116 117368 119640 119842 120882 121004 121168 122345 122666 123302 123337 124466 124527 124622 124649 125152 126943 126982 127046 127924 128109 128789 129462 130847 130867 131618 131635 132039 132345 133954 134430 134655 135007 136305 136361 137870 137963 138239 138881 139828 140856 141438 141992 145901 146769 147155 147884 147893 149619 150145 152151 152655 153606 155425 156246 157279 159545 161 171 161852 162184 162736 163357 165158 165320 166027 167341 167894 168811 169029 169169 170109 171859 1 73053 173607 1 74225 174580 175980 176648 1 78638 180653 180691 180818 180844 183822 184990 185337 186964 188504 190609 190702 191587 193310 194673 198233 199625 NAKLANK DER TEXTIELSTAKING IN FRANSCH-NOORDEN. De Belgische Grensarbeiders. Onze lezers herinneren zich nog de langdurige werkstaking, welke over eenigen tijd de textielbedrijven van Fransch-Noorden heeft stil gelegd. Tal rijke Belgische arbeiders uit onze streek waren er door getroffen en moesten verletten. Deze Belgische arbeiders werden ten onzent beschouwd als on vrijwillige werkloozen en trokken hier de voorziene vergoedingen. In den Senaat werden nu den minis ter van nijverheid en arbeid daarover volgende vragen gesteld De Belgische arbeiders, die werken in de textielfabrieken van Roebaais- Toerkonje en betrokken waren in het conflict dat bedoelde nijverheid heeft geteisterd, hebben, naar aanleiding van een besluit van den ministerraad, een bijzondere tegemoetkoming genoten die moest worden berekend op grond slag van gemiddeld 1 0 fr. per dag en per arbeider verzekerd tegen werkloos heid. De noodige sommen moesten wor den betaald door tusschenkomst van het Nationaal Krisisfonds. Zou de minister kunne aanduiden 1De data van aanvang en einde van het vergoedingstijdperk alsmede het aantal vergoedbare dagen daarin be grepen 2. Het gemiddeld aantal ar beiders die gedureftde iedere week van dit tijdperk werden vergoed het glo baal aantal dezer werklieden 3. De verdeeling der rechthebbenden per werkloozenkas waarbij zij aangesloten zijn 4. Het globaal aantal dagen die werden vergoed op voet van den hier boven vermelden grondslag en de glo bale uitgave Het antwoord op die vragen luidt 1a) Data van aanvang en einde van het vergoedingstijdperk ten laste van het Nationaal Krisisfonds van 1 8 Vlei tot 27 Juli b) Gemiddeld aantal vergoedbare dagen 60. 2. a) Gemiddeld aantal arbeiders die gedurende iedere week van dit tijd perk werden vergoed 17.742 b) Globaal aantal arbeiders die werden vergoed 23.757. 3. Verdeeling der rechthebbenden per werkloozenkas Christene centrale der textielarbeiders 6.261 Socialis tische centrale der textielarbeiders 1 2 duizend 504 Liberale vakbonden 1.010 Christene centrale der hout bewerkers 212; Christene Centrale van gemengde vakken 22 1 Christene centrale van de arbeiders der leder- en kleedingnijverheid 27 Werkloozen kas Helpt Elkander Kortrijk 36; Werkloozenkas Voor ons Volk Ise- ghem 1.009 Christene centrale der metaalarbeiders 16; Socialistische centrale der metaalarbeiders 11; Christen vakbond, Moeskroen 2.419; Werkloozenkas «La Prévoyance» Mee- nen 1 6. 4. a) Globaal aantal dagen die wer den vergoed 1.096.075 b) Globale uitgave (op grondslag van 10 fr. per dag) 1 0.960.750 frank. De Winter in Amerika. Vrijdag heeft, te New-York, de Win ter op ruwe wijze zijn intrede gedaan. Na een betrekkelijke zachte tempera tuur in de laatste dagen zakte de ther mometer schier plotseling 26 graden. Het werd vinnig koud en het begon overvloedig te sneeuwen. Wanhoop van een oorlogsinvalied. Men heeft in eene steengroef te Mou- lin-'sous-Touvent, nabij Compiègnes in Frankrijk, nog rookende verkoolde menschengebeenten gevonden. Uit het onderzoek, door de plaatselijke gen darmerie geopend ,is kunnen vastge steld worden dat een hoefsmedersgast, Jules Pailette, 49 jaar oud, wonend in een naburig dorp, zich ijselijk verminkt had en zich vervolgens levend had la ten verbranden. De ongelukkige, die tijdens den oorlog gekwetst werd en de schedelboring ondergaan had, gaf herhaaldelijk zijn inzicht tot zelfmoord te kennen. Hij was gehuwd en huisva der. Roofmoord te Cantaloube. Langs de groote baan van Mauron, te Cantaloube, in Frankrijk, heeft men het lijk gevonden van den landbouwer Henri Faydou, 61 jaar.De man was ver moord geworden bij middel van een geweerschot, dat hem de borst door-

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1931 | | pagina 1