Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. Buitenland Bruning tegen Hitier De Uitvoer der Hclgische Ijmdbouwprodukten raar Frankrijk. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. abonnementen men abonneert OP alle belgische postkantooren Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. aankondigingen De Gemeentebesturen in het gedrang. HET GROOT LOT WINNEN IS NIET ALTIJD PLEZIERIG. ALS DUITSCHLAND NIET MEER BETAALT. DE VOLKSTELLING. DE INDEX-GETALLEN. WANNEER DE KONFERENCIE TE LAUSANNE DE FAILLISSEMENTEN. KAMER VOOR AMBACHTEN EN NERINGEN. HET REICHSPRESIDENTSCHAP IN DUITSCHLAND. De kans is gunstig voor Generaal Groener. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE DE NIEUWE LEENING. KRISIS VROEGER EN NU. DRINKT MAS-CAR BIER Loonsafslag in de Koolmijnen van Fransch-Noorden. Groote Munitiefabriek in de lucht gevlogen in Rusland. Kind gedood door een dolle koei. Granaat ontploft bij Amiens. Vulkaanuitbarsting in Guatemala. Onaangenaam avontuur van drie Soldaten. I Jaar, in »tad 12 fr. per po*t 16 fr Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr Amerika 30 fr. De Poitabocnenten in Belg-ia, die van woonat veranderen, moeten dit aangeven in 't poit- bureel dat ben bedient, en niet ua one. Plakbrieven bij om gedrnkt worden één maal gratie in om blad overgenomen. Poetcbeckrekening N' 48459. Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in ta zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noan. De naamlooae ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. awamneneRnzmanaanannzi^HWiannBan^^nziaBanwxaEaaMi Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht aan postzegel voor ant woord to voogen. Het blad staat ter beschikking van alwie bet goed meent met bet algemeen nut en belang. Per regel 1.00 fr. minimum 3.00 fr. toy Rouwbericbten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. <o» Bijzonder Tarief voor Notarissen en Dear- waarders. Voor dik wijls te herbalen rekla men, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorband te betalen. Dat het er, in de huidige financieele moeilijkheden, voor de gemeentebestu ren alles behalve rooskleurig uitziet, blijkt duidelijk voor ieder die belang stelt in den gang der openbare zaken. Stads- en gemeentebesturen komen re gelmatig aankloppen bij de Regeering om toch maar in het bezit te kunnen komen van hunne achterstallige aan deden in de opbrengst der Staatsbe lastingen, en om hulp te verkrijgen in den noodlottigen toestand geschapen door dc weigering van hun gewonen bankier, het Gemeentekrediet van Bel gië, om verdere leeningen toe te staan Want de moeilijkheden der Gemeen tebesturen zijn tweeërlei eenerzijds brengt het achterwege blijven der be lastingen den gewonen dienst der Ge meenten in de war, daar zelfs de noo dige gelden tot uitkeering der wedder, en bezoldigingen van het peTboneel ontbreken. Voeg daarbij dat de voort durende en steeds stijgende werkloos heid van de meeste gemeenten ontza gelijke bedragen vergt aan werkloozen- steun, terwijl de inkomsten gestadig dalen daar de belastingenrendeering fel lijdt, onder de vermindering van opbrengst der nijverheid en van der. handel, terwijl ook in onze plattelands gemeenten de landbouw diep bedreigd is door de crisis. En nochtans kan het door niemand in het gedacht komen den noodzakelij ken steun aan de beproefde gezinnen die, door hunne onvrijwillige wórkloos heid beroofd van hunne gewone in komsten, ontegensprekelijk recht heb ben op de tuscchenkomst en de hulp der openbare besturen. Doch even vast staat het dat de Staat, wiens kassen door de nijverheid en den arbeid wor den gevoed in de perioden van wel vaart, ook den volledigen werkloozen- steun op zich dient te nemen, en angst vallig vragen de gemeentebesturen zich af waai ze het geld zullen vandaar halen om aan de werkloosheid het hoofd te blijven bieden. Door vele dezer besturen was op uitnoodiging dei Regeering en met het doel de werkloosheid te bekampen, een programma van openbare buiten gewone werken ontworpen, waarvan reeds een deel in uitvoering was ge steld. Deze werken dienden voltrokken met buitengewone inkomsten, zegge met leeningen doch plots vallen,dooi de nooit voorziene inzinking van het Engelsch pond, de openbare leenings- kassen ledig, met het gevolg dat dt aangegane en beloofde leeningen on- meedoogend worden afgezegd en ge weigerd, waardoor de ontworpen wer ken moeten woraen uitgesteld of zelfs stopgezet, en de gemeentebesturen in de onmogelijkheid gesteld van aan hun ne verbintenissen te voldoen, met der. droevigen nasleep van betwistingen met de aannemers, processen, intresten van vertraag, enz. Tegenover die benarde toestanden bestaat nog enkel één redmiddel be zuiniging. inkrimping van alle uitgaven welke niet volstrekt noodzakelijk zijn. Wij verwachten dat elk burger, tegen over de saneering der openbare finan cien, zijn plicht zal weten te volbren gen. De Gemeentebesturen anderzijds, moeten hun plicht begrijpen en onver zettelijk doordrijven uit de begroo ting schrappen alle uitgaven welke niet volstrekt onvermijdelijk zijn in het oog gehouden het recht op bestaan van alle beambten en bedienden, en de gewe tensplicht tegenover het onderwijs. Daarom worden aan het hoofd onzer openbare besturen mannen gevergd met moed, doorzicht en wilskracht mannen bewust van hunnen gewetens plicht, mannen die er niet zullen voor terug deinzen aan de bevolking de toe standen klaar en duidelijk en volledig '.voor oogen te leggen opdat de anders onafwendbare failliet worde vermeden. Wanneer men eensgezind, wilskrach tig, en onbevreesd den strijd voor de gezondmaking onzer financies aandurft dan hebben wij de vaste overtuiging dat de redding nog kan en zal komen. HJII!llllillllllilii:ii|inil!llllllll!llliillllt!lllliinilltli!lllllllil!tllllllllllll NIEUWE BELGISCHE GEZANTEN IN HET BUITENLAND. De benoeming van graaf de Kerc- ve de Denterghem en van Prins Al- rt de Ligne, respectievelijk tot Bel *ch gezant te Berlijn en te Rome, is 7 Vis officieel. v)e Koning heeft beide nieuw be n\nde vertegenwoordigers van Bel- I C'*n den vreemde ten Paleize op een du, uitgenoodigd. Reeds voor de zooveelste maal ziet de Duitsche Rijkskanselier zijn vriend schapsbetuigingen door den leider der nationaal-socialisten afgewezen. Met de hardnekkigheid van een minnaar die de bons gekregen heeft, begon hij steeds met in hevige woede te ontste ken, dan tot bedaren te komen en fi naal weer zijn hulde aan te bieden aan den «schoonen» Adolf, die van zijn kant onverzettelijk bleef in zijn voor nemens en zelfs zijn weigeringen nog met den dag geslepener en meer kwet send maakte. Getuige zijn laatste onderhoud met Bruning, voor de herkiezing van den Rijkspresident. Alles scheen als van een leien dakje te loopen, tot plots een venijnige brief kwam aankondigen dat het af was. En in welke striemende bewoordingen nog wel 1 lierop heeft Bruning nu weer gere- plikeerd met een scruptum dat even eens niet van de poes is, het dient ge zegd, maar dat zoowat het effect maakt van vijgen na Paschen. Om den schijn te redden moest hij toch iets doen... Indien wij nog enkele maanden jon ger waren, dan zouden wij misschien nog geloof kunnen hechten aan de e- aergie die uit eiken regel van deze repliek straalt, maar thans na de platte broodjes die de kanselier voor Hitier gebakken heeft, om zoo te zeggen Jaags na de afkondiging van zijn laat ste noodverordening (die speciaal te gen de Hitlerianen heete gekeerd te zijn nu kunnen wij onze oogen niet meer sluiten voor vaststaande feiten. Allen goeden wil van de gematigde partijen in Duitschland ten spijt, zal de huidige regeering vallen en opgevolgd worden door een nationaal bewind, on der voogdij van Hitier. Daaraan valt niets meer te doen. En Bruning spant zich op het oogenblik in, om den over gang zoo zacht mogelijk te maken. Welke Engelschman zegde onlangs dat het huidige Duitsche kabinet reeds een verkapte Hitler-regeering daarstelde Het kan ook niet meer anders, hoe spijtig zulks voor de toekomst van ons werelddeel ook is. En alle zoogezegde «bronzen fronten» van de wereld kun nen daar niets meer aan verhelpen. Die staat van zaken vindt zijn oorzaak in de algemeene ontevredenheid in gansch Duitschland, en zal slechts eindigen te zamen met de economische crisis en den financieelen nood van het Rijk. De jongste 'ede van Hitier te Mun- chen herbegint de vijandelijkheden, zooals het logisch hoorde. Zijn bewoor dingen worden van langsom scherper. 1 hans belooft hij zelfs in 't openbaar een, volgens hem welverdiende straf, aan al de voorstanders van de revolu tie, de republiek en het huidig regiem. Tegen dergelijke onduldbare uitla tingen is de kanselier door zijn nood verordening gewapend. Het zou ons echter al zeer verwonderen zoo hij van deze wapens op dit oogenblik gebruik zou maken... tegenover zijn vermoede- lijken opvolger. lllllllllllllllllillllllllllllllIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllll'illlil Jozef Dochi is schoenmaker in een dorpje uit Transylvanie. Hij heeft het millioen gewonnen op eene loterij. Wat heeft de man mizerie gekend sinds hem dat geluk is overkomen Dochi is een naarstig werkman. Met zijn spaarduiten had hij zich een huisje aangekocht, iets wat sinds lang zijnen droom was. Toen won hij het groot lot van het millioen werd hem eene som van 800.000 lei uitgekeerd op het overige had de belastingontvanger beslag gelegd. Dochi was nu rijk. Voorzichtigheids halve veranderde hij niets aan zijn le venswijze. Het geld plaatste hij op een bank. Eenige maanden nadien werd hem gemeld dat de bank faljiet was gegaan. Op dat oogenblik eischte de belastings ontvanger hem andermaal 1 30.000 lei als rijksbelasting op het groot lot. Dochi vond de grap goed. Maar hij lachte niet lang. De belastingsopziener wien hij de zaak uitgelegd had, zeg de dat er hem niets anders te doen stond dan te betalen. In het ministerie van F inancies te Boekarest zei men hetzelfde de belasting betalen is wet telijk verplicht. Men heeft het huisje van Dochi ver kocht en met wat de belastingontvan ger hem liet, had hij nog juist genoeg om zijn advokaat te betalen. Wint dan ne keer één miljoen De leidende ministers slapen niet meer gerust sedert de verklaring van Pruning. Als Duitschland werkelijk niet meer wil betalen en geen bluf verkoopt zal de regeering zich verplicht gevoelen voor circa 750 millioen de Duitsche schijf besparingen te doen. Renkin en Houtart zullen zich gedwongen voe- en de strengste zuinigheid in alle open bare diensten op te leggen. Zullen zij de noodige daadkracht daartoe hebben Zullen de Kamers zich daartoe leenen? Ir kunnen voorzeker nog talrijke be sparingen gedaan worden. Aldus sprak men van de eventueele afschaffing van de landbouwschool voor meisjes te La ten en het hooger kunstinstituut van Ter Kamerenbosch van verschillende nkrimpingen, in gestichten die van het ministerie van Justitie afhangen en die overtollige luxus zijn. Er zijn nog an dere belangrijker posten die men zou verminderen. Dit alles wordt overwo gen. Blijven leven, blijven duren is een evenszaak voor hel land, dat zich als iet bewezen is dat een besparing nuttig en noodzakelijk is, zich tegen die maat regelen niet zal kunnen verzetten. Er lekt ook weinig uit van hetgeen 3elgie zal doen om zijn bevoorrechte positie tegenover Duitschland te verde digen. Men ziet nu in dat Belgie door ingeland verlaten is. Nochtans was de auitenlandsche politiek van Jaspar, En- gelschgezind en absoluut niet Fransch- gezind, zooals de oppositie wilde doen gelooven. Zijn jongste ministerie was door en door anglomaan. Die gevoe- ens hebben geen aarde aan den dijk gebracht, maar voor gevolg gehad een verwijdering tusschen Belgie en Frank rijk. Nochtans is er maar hoop op Frank rijk om nog iets van Duitschland te bekomen. De jongste anti-Fransche veldtocht der meeste Vlaamsche bla den heeft de verkoeling nog verscherpt. lülllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllfllllüllllllUIIIIÜIIIIIHIIt We hebben reeds enkele bijzonder heden gegeven over de volkstelling van 1930. Deze getallen krijgen nochtans slechts een waar belang, bij vergelij king met de getallen van de voorlaat ste telling, die van 1920. Ziehier dus een vergelijkende tabel van het inwonersaantal per provincie rovincie 1920 1930 Brabant 1.522 000 1.680.000 Antwerpen 1.017.000 1.173.000 West-Vlaan. 804.000 902.000 Oost-Vlaan. 1.107.000 1.149.000 denegouwen 1.220.000 1.2 70.000 Luik 923.000 973.000 imburg 300.000 368.000 ^uxemburg 224.000 221.000 Namen 348.000 356.000 Volgens een- mededeeling van het Ministerie van Nijverheid en Arbeid, werden de Index-getallen op I 5 Janu ari als volgt vastgesteld Jan. Dec. Rijk 752 764 Brussel en omgeving 783 802 Antwerpen en omg. 784 793 Gent en omgeving 722 734 Luik en omgeving 720 736 Provincie Brabant 754 766 Prov. Antwerpen 762 771 West-Vlaanderen 746 759 Oost-Vlaanderen 734 746 Henegouwen 762 777 Luik 733 748 Limburg 752 766 Luxemburg 772 777 Namen 756 768 De stabilisatie-index voor het Rijk bedraagt 95.6 punten tegen 9 7.1 de vorige maand. Illllülilllüllllllllllllllüllllllillllllllllilllllillllllllllllllllilllilllilllllllill BELGIE O? DE ONTWAPENINGSKONFERENCIE De Belgische afvaardiging ter ont- wapeningsconferencie, welke den 2 Fe bruari te Genève begint, zal Brussel Zondag 31 dezer verlaten en samenge steld zijn uit M. Hymans en Dens, ministers van buitenlandsche zaken en landsverdediging P.-E. Janson, Car ton de Wiart, Poullet Melot en gene raals Galet en Nuyten. HJIII11IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUII1IIIIIIIIIIIII1IIII1IIII1IIIIIIIUIIII1IIIIIIII11III HET ZOMERUUR. Het Zomeruur zal dit jaar veel vroe ger in voege komen als de voorgaande jaren. In Frankrijk is de terugkeer van het Zomeruur vastgesteld in den nacht van Zaterdag 2 op Zondag 3 April. In Belgie zal het zijn in het begin der derde week van de maand April. In Engeland zal het Zomeruur inge voerd worden in den nacht van I 6 op 1 7 April. Te zamen 7.466.000 8.092.000 Het getal inwoners is dus in Belgie vermeerderd van 626.000. tiiniiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De dienst van statistieken van het Internationaal Handelsinstituut heeft een lijst opgemaakt van de faillisse menten in de volgende landen In Belgie, waren, over een tijdvak van 9 maanden, 554 faillissementen in 1931, tegen 575 in 1930, 444 in 1929, 495 in 1928. In Duitschland, over 10 maanden, 1 1.206 in 1931, tegen I 1.340 in 1930, 9.846 in 1929, en 7.984 in 1928. In de Vereenigde Staten van Noord Amerika, over 8 maanden, 19.037 in 1931, tegen 6.249 in 1930 6.092 in 1929, en 5.668 in 1928. In Engeland, over 8 maanden, 3.1 48 in 1931, tegen 4.426 in 1930 4.140 in 1929, en 4.434 in 1928. In Italië, over 9 maanden, 18.896 in 1931 tegen 12.196 in 1930, 11.478 in 1929, en 1 1.197 in 1928. HJIIIIlll!llll!llllllll!l!llllllllllllllllllllllllll!llllllillllllllllllllll|||||||||!lll Ingevolge het Koninklijk Besluit van 2 Juni 1931 kunnen alle middenstands organisaties die ten minste drie jaar werkzaam zijn, hunne aanvraag doen om lid te worden van de Provinciale Kamer voor Ambachten en Neringen. De aanvragen moeten gedaan wor den, ofwel rechtstreeks bij het Ministe rie van Landbouw (Dienst van den Middenstand) ofwel bij de Kamer voor Ambachten en Neringen, secretariaat Zwarte Leertouwerstraat, 34, Brugge alwaar modelaanvragen 'te bekomen zijn. (medegedeeld) De Engelsche regeering heeft te Pa rijs voorgesteld de konferencie, welke Vlaandag laatst moest beginnen, te hou den op het einde van Juni. Dit voor stel heeft te Berlijn geen gunstig ont laai genoten. De Duitsche politieke middens zouden inderdaad willen, dat de konferencie zoo gauw mogelijk kon plaats hebben. Nogmaals roepen zij uit dat een verlenging van het Hoover- Vloratorium onaannemelijk is, daar er in een nieuwe erkenning van het Young plan is gelegen. Men begint zich anderzijds te Ber- ijn zenuwachtig te toonen, omdat Duitschland geen deel mag nemen aan de huidige besprekingen tusschen En geland en Frankrijk. Dat is echter een rechtstreeksch gevolg der houding van den Reichskanselier sedert het begin van Januari en van zijn weigering op het Engelsch voorstel betreffend de verlenging van het Hoovermoratorium Vlen beseft thans te Berlijn dat de Duit sche halsstarigheid de twee bijzonder ste schuldvorderaars (Frankrijk en En geland) nader bijeen heeft gebracht Deze twee mogendheden zoeken on derlinge verstandhouding tegenover den schuldenaar, die bij voorbaat elke schikking welke niet in zijn voordeel is, van de hand heeft gewezen. lllllllllllllllllllllillillilllllKlllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllilllIr: Tusschen de Reichsregeering en de leiders van de nationaal-socialistische partij zijn nog altijd onderhandelingen aan den gang betreffend de aanstaande verkiezing van den Reichspresident Men zou nagenoeg t akkoord zijn op de keus van een kandidaat en gene raal Groener, minister der Reichswehr en minister van binnenlandsche zaken wordt van nu af reeds aangewezen als de opvolger van von Hindenburg. Eerst onlangs kwam een kandida tuur Groener te berde het voorste schijnt op koTten tijd zijn weg gemaakt te hebben. De generaal zelf is er mee ingenomen en steunt werkdadig zijn eigen kandidatuur, waarvoor men thans bezig is een kieskomitiet samen te stel len waarin men zooveel partijen mo gelijk wil vertegenwoordigen. Er is nog niet vastgesteld welken vorm maarschalk von Hindenburg aan de vernieuwing van zijn mandaat za verzaken. Men weet dat Frankrijk den invoer der volgende landbouwprodukten heeft gecontingenteerd hout. varkens, speen varkens, levend gevogelte (andere dan reisduiven), levende tamme konijnen, doode konijnen, versch vleesch en koe- vleesch, varkensvleesch, rundvleesch en ander. Bevroren schapenvleesch, rundvleesch en ander. Varkenvleesch gezouten of gepekeld, rauw niet toebe reid, ander dan hespen, hespen andere dan van Praag toebereid, niet gekookt varkensvleesch. Eieren in schaal, eier dooiers en eiwit, boter, kaas. Levende runders, toebereide vleeschwaren. Bloe men. Versch schapenvleesch. Vleesch in blik. Geconcentreerde melk, gesui- cerd of niet, melkpoeder met suiker. Om deel te mogen nemen aan de verdeeling van de aan Belgie toege kende contingenten,dienen de volgende ormaliteiten vervuld 1Voor de eieren in schaal. De uitvoerder moet zich in betrekking stel en met M. Holvoet, sekretaris van het Syndikaat voor den in- en uitvoer van eieren, te Olsene dit organism werd Delast met het voorstellen der verdee- ing van het contingent eieren in schaal De verdeeling van het contingent voor het 1" kwartaal van dit jaar, zal maandelijks gedaan worden door het Departement van Landbouw en de aan vragen om contingenteeringsgetuig- schriften moeten aan M. Holvoet toe komen vóór den 8" van elke maand. Voor de verdeeling van het contin gent van Januari zullen de aanvragen om getuigschriften aanvaard worden tot den 30". De uitvoerders, waarvan de aanvragen na dien datum zouden toekomen, loopen gevaar niet in aanmerking te komen voor de verdee- ing van het contingent. M. Holvoet is in het bezit van formulieren yoor aan vragen en getuigschriften, op te maken door de uitvoerders, en waarbij een fiskale zegel van 5 fr. en een postzegel van 1.75 fr. moeten gevoegd worden. Bij hun eerste aanvraag om een con- tingenteeringsgetuigschrift, moeten de Delanghebbenden een verklaring voe gen van den Franschen vrachtonderne mer,die in 31 zich met hun zendingen reeft beziggehouden, en waarop ver meld staan, buiten de datums en num mers der tolaangiften, de hoeveelheden in 1931 in Frankrijk uitgevoerd. Bij afwezigheid van een verklaring van een verklaring van een vrachtondernemer, moet de belanghebbende door middel van alle andere bewijsstukken, de be- angrijkFieid aangeven van zijn verkoop in Frankrijk in 1931. 2. Wat betreft den invoer van hout, levende runders, toebereide vleeschwa ren, bloemen, versch schapenvleesch, vleesch in blik, geconcentreerde en ge suikerde melk, melkpoeder met suiker, eiwit en eierdooiers, moeten de aan vragen om getuigschriften ingediend worden bij het Ministerie van Land bouw van Frankrijk, te Parijs. 3. Voor de gecontingeerde produk- ten die onder de in bovenstaande 1 en 2 vermelde niet begrepen zijn, moeten de uitvoerders zich in betrekking stel len met den Ekonomischen Dienst van het Ministerie van Landbouw, I 4, Ka pellestraat, Brussel. Formulieren van aanvragen en getuigschriften zijn er ter hunner beschikking, en de te ver vullen formalieteiten zijn dezelfde als voor de eieren. Het Ministerie van Landbouw te Brussel, is bereid alle gewenschte in lichtingen aan de belanghebbenden te verschaffen. HJ!lll!ll!inillllllllllllilll!llllllllllllill!HlllllllllllllUIIIIIIIIIII)llllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiii Betreffende de voorgenomen leening wordt meegedeeld, dat het er zal gaan om een bedrag van twee miljard frank De interest zal op 6 ten honderd vast gesteld worden. Er zullen verscheidene trekkingen met aanzienlijke loten mee gemoeid zijn. Ook wordt van sommige zijden beweerd, dat de uitgifte zal ge schieden in titels van 500 fr. dat er vier trekkingen s jaars zullen zijn, tel kens met een lot van I miljoen frank Om de inschrijving voor het publiek te vergemakkelijken, zou men zich slechts te wenden hebben tot de win ketten van den Staat, postbureelen enz. Nopens de laatste opgesomd punten was er echter Maandag nog geen definitief besluit genomen, De huidige ekonomische krisis, die eigenlijk einde 1929 begon, maar waarvan wij hier in Belgie maar eerst einde 1930 en in 1931 de gevolgen segonnen te ondervinden, is een der angste die de wereld ooit gekend leeft. De vorige krisis, in 1920, duur de op verre na zoolang niet. 1914 was eigenlijk ook een jaar van ekonomische crisis, doch wegens den oorlog is daar van niet zooveel gemerkt geweest. Sedert de Napoleonsche oorlogen reeft de wereld krisissen gekend in 815, in 1827, in 1836, in 1847 (die Dijzonder erg was, niet het minst in Belgie), in 1857, in 1866, in 1873, in 882, in 1890, in 1900 en 1907. Zoo als men ziet, volgen de krisissen el- aar op met een afstand van 7 tot 10 jaar. Het algemeen gevoelen is dat de depressie haar langste punt heeft be reikt de voorraden zijn overal fel geslonken en er zou logischerwijze een zakenhervatting moeten kornen. Doch eilaas het vertrouwen ontbreekt en telkens komen nieuwe gebeurtenissen, roofdzakelijk van politieken aard 't schroomvallig herlevend vertrouwen opnieuw schokken, zooals nu weer eens het geval is met Duitschland's verklaring, dat het geen herstelschul den meer zou betalen. De steenkoolmaatschappijen van in ransch-Noorden hebben eene verga dering gehouden. Na eene langdurige bespreking werd Deslist een loonsvermindering van 12 per cent in twee schijven toe te passen per cent den i l~ebruari en 0 per cent den I 6 Maart aanst. Men verneemt thans eerst dat de groote munitiefabriek der soviets te Po dolsk, op 90 kilometers afstand van Vloskow, op den vooravond van Kerst dag, in de lucht is gevlogen. De ont ploffing en de brand erdoor verwekt, vernielden al de bijzonderste gebou wen. De sovietspers heeft de gebeur tenis niet medegedeeld. De 1 7-jarige Eugénie Grebonval, in dienst op eene hoeve te Authil, was Dezig met de beesten te verzorgen, in den stal. Het dochtertje van den eige naar, de 3-jarige Yolande Dubost, be vond zich eveneens in den stal. Opeens werd een der koeien woedend, wierp zich op de dienstmeid en op het kindje die beiden vertrappeld werden. De kleine Yolande is aan hare verwondin gen bezweken. De meid werd in angst- wekkenden toestand naar het gasthuis van Rowaan overgebracht. In het bosch van Foucault, te Lon- gueval, bij Amiens, waren twee Bel gische werklieden, de 34-jarige Ver meulen en Constant Vanovermeer, 27 jaar oud, bezig met een boom te snoei en, toen een hunner met zijn snoeimes een schroefgranaat raakte, welke al daar sedert den oorlog was blijven hangen aan de takken. Eene geweldige ontploffing volgde. Vanovermeer, die vreeselijk verminkt was, bezweek bij zijne overbrengst naar het gdsthuis. Vermeulen werd erg gekwetst aan het hoofd en de beenen. Uit San Salvador, Amerika, wordt gemeld dat drie steden van Guatemala Santa Lucia, Antigua en Cotzualhuapa, vernield werden door de uitbarsting van den Akatenangovulkaan. Andere steden zijn omgeven van een dikke wolk rook en asch. Antigua is eene stad van 1 5.000 inwoners, gelegen tus schen de hoofdstad van Guatemala en de grens van de Salvadorstaat, in het midden van een vruchtbare en dicht bevolkte streek. De gezondheidsdienst van de Fran- sche stad Rochefort-sur-Mer, maakte over acht dagen aan de bevolking ken baar dat er twee konijnen gektolen waren die ingeënt waren met tering en kankerbacillen, Sedert dien dag werd

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1932 | | pagina 1