Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. öuitenlanö ZONDAG 3 APRIL 1632. Een Oorlog aan Engeland verklaard HHBÏHHIIHIIII Na de Verpoozing.... 0e Nieuwe Financieele Maatregelen. .TWAALFDE JAAR. NUMMER 14.. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN, ABONNEMENTEN I Jaar. in (tad \2 fr per pod 16 fr Congo 25 fr Frankrijk 25 fr Amerika 30 fr. MEN ABONNEERT OF ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN De Poatabonnenten in Belgia, die van woonat veranderen, moeten dit aangeven in 't poat- bureel dat ken bedient, en niet aan oma. Plakbrieven bij cna gedrukt wordea één maal gratie in ona blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Poatcbeckrekening Nr 43459. Telefoon 160 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te eenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamloos* ingezonden artikel» worden in de achenrmabd gegooid. Bij elk acbrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een poataegel voor ant woord te voe Het blad ataat ter beachikking van alwie bet goed meent met bet algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. minimam 3.00 fr- Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum ven 3.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notariaaen en Dear- «raardere. Voor dike wijle te berbalen rekla- men, prijzen volgen» overeenkomat. Alle aankondigingen zijn op voorband te batalen. DE VALERA IN ACTIE Wat direct verwacht mocht worden, nadat Ierland aan z'n hoofd een zot, soort Hitier en Borms, gesteld heeft, dat is zich aan 't verwezenlijken Het Groene Erin heeft aan En geland den oorlog verklaard. Het is nog een onbloedige oorlog maar daarom niet minder geriskeerd voor het Iersche volk. Want de strijd welken het aanbinden wil tegen Enge land, zal op alle manieren die van den aarden pot worden tegen den ijzeren. De nieuwe minister-president, die a! van even zuiver ler3chen bloede is als Hitler van zuiver Duitschen hij is namelijk een overgehaalde Spanjaard heeft thans verklaard, dat zijn gou vernement voortaan weigeren zal, den eed van trouw aan den Engelschen ko ning af te leggen, en meteen weigeren, nog verder de som van drie millioen pond sterling aan Engeland af te dra gen, die de jaarlijksche afkorting is van het bedrag dat Engeland betaald heeft voor de onteigening van de gronden in Ierland, die aan den lerschen vrijstaat werden overgedragen en aan de boeren verpacht. De Britsche natie heeft eerbied ge noeg voor de tradities om van de weigering van den eed van trouw aan den Koning een minstens even erge zaak te maken als van de staking der betalingen door Ierland. Wij mogen er zelfs van denken, dat langs Engelsche zijde de kwestie van den eed nog de heele zaak met Ierland domineert. Om er zich vanaf te maken, zegt de Valera wel, dat deze eed indruischt te gen het geweten van het Iersche volk, dat hij een rem is aan zijn vrijheid, en dus een beletsel voor de goede betrek kingen tusschen zijn land en Engeland; maar den grootsten nadruk legt hij op deze stelling dal de eed van trouw aan den Koning niet voorgeschreven wordt door het F.ngelsch-lersch ver drag, hetwelk de basis vormt van den vrijstaat Ierland dat hij slechts een formuul van beleefdheid is waarvan het Iersche parlement ten allen tijde afzien kan, wanneer het meent dat zulks de wensch zou zijn van het volk in zijn land. En dan heeft de uitslag der verkie zingen, waardoor de Valera aan het roer werd gebracht, wel bewezen dat zulks inderdaad de wensch en de wil van het Iersche volk is. Alles is minder waarschijnlijk dan dat de regeering te Londen op dit punt zoo gemakkelijk zal capituleeren. Zij zal deze verklaring van de Valera be schouwen ab een affront voor de Kroon en zelfs de Labour-mannen zoo traditioneel is men in Engeland wel zuilen over de Kroon heen, de heele Engelsche natie door deze weigering van de Valera beleedigd zien. En zoo zal het niemand behoeven te verwonderen dat een Engelsch gou vernement, aan welks hoofd de socia list Ramsay Mac Donald staat, aan het nieuwe kabinet te Dublin beteekenen zal, dat Ierland zich te houden heeft aan 't verdrag, dat het met Engeland heeft aangegaan, cn dat dit verdrag wel degelijk aan nl!e Iersche ministers en volksvertegenwoordigers den eed van trouw oplegt, niet als een formuul van vassaliteit, maar als de bevestiging van het accoord dat de Iersche Vrij staat tot de groote Britsche volkenge meenschap blijft behooren. En pas nadat de nieuwe regeerders te Dublin getoond zouden hebben, alle ooren te missen voor dit beroep op de eerbiedwaardigheid van de internatio nale verdragen, zal het gouvernement eraan denken om hun op andere ma nieren te leeren, dat Groot-Brittannie niet met zich laat spotten en sollen. Het spreekt vanzelf dat de Admi raliteit geen kruisers voor Dublin leg gen zal, met hun kanonnen op het par lementsgebouw gericht, om den Ier schen afgevaardigden den eed van de trouw af te persen. Wat zou, onder 'n dergelijke pressing, een eed ook waard zijn Maar de Iersche nationalisten ver laten zeiven het hooge terrein van de formules en van de princiepen om zich op het lage gebied van de «zaken», van de «financies» van de «economie» te begeven, en daar komen ze dadelijk onder het schot van Londen, al mobi liseert de Britsche regeering zelfs nog geen hond tegen Ierland. Reeds is c!e Valera gewaarschuwd, dat hem, als antwoord op z'n weigering om Ierlands schuld aan Engeland nog verder af te betalen, dat te wachten staat, wat wij direct voorspeld hebben na zijn overwinning De volkomen logische konsekwentie namelijk van zijn eigen gedragslijn Als hij zijn land geheel uit het Brit sche staatsverband losmaken wil, En geland voortaan wil beschouwen als een volkomen vreemden staat, dan spreekt het absoluut vanzelf, dat, om gekeerd, Ierland ook door Engeland als een volkomen vreemde staat be schouwd wordt, en in de officieele kringen te Londen wordt dan ook al gezegd, dat men de V alera's oorlogs verklaring niet beter beantwoorden kan dan door de pas gestemde tolta rieven, waardoor alle vreemde produc ten getroffen worden, direct ook toe te passen op de producten uit Ierland En dan zal het Engelsch gouverne ment nog niet het verwijt behoeven op te loopen, dat het zijn protectionis me uitbreidt. Dat zal dan namelijk slechts een zeer wettig middel zijn om langs een anderen kant aan de drie millioen pond te geraken, die de Ieren aan Engeland jaarlijks schuldig zijn, en die ze wei geren, rechtstreeks te betalen. Als de Valera met een aarden pot tegen den stalen ketel van Londen nu vechten wil, laat hij dan oppassen voor de scherven. D. N. G. miHllllllltlllllHililillllllllllillllllillilllllltllIHlIltlllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIfll ZAL MEN HET AANTAL PARLEMENTSLEDEN VERHOOGEN De wetgevende verkiezingen zullen plaats hebben in Mei 1933. Is de da tum nog ietwat verwijderd, toch houdt men er zich in bevoegde middens reeds erg mee bezig. En sedert geruimen tijd, stelt men er zich de vraag, hoeveel volksverte genwoordigers cn senators zullen ge- tozen moeten worden. De Grondwet hepaalt, dat het aan tal leden der Kamar3 wordt vastge steld door de Kieswet, doch dat het in geen geval hooger mag zijn dan één volksvertegenwoordiger voor 40 duizend kiezers, en dat het aantal ge kozen senators de helft bedraagt van iet aantal volksvertegenwoordigers. Dus moeten er minstens 40.000 kie zers in een arrondissement zijn, opdat dit arrondissement één volksvertegen woordiger zou mogen kiezen, maar de kieswet mag ook vaststellen, dat er slechts één voor 43.000, voor 50.000 of desnoods nog meer kiezers zal aan geduid worden. De kwestie wordt nu opgeworpen, omdat, indien het getal 40.000 wordt behouden, het aantal volksvertegen woordigers in 1933, in gevolge de nieu we tienjaarlijksche telling, merkelijk grooter zou worden. Er zouden dan 202 volksvertegen woordigers moeten gekozen worden, in plaats van 187. De provincie Ant werpen, waarvan het inwonersaantal fel gestegen is, in de laatste tien jaar, zou er 5 bijkrijgen, waarvan 3 voor het arrondissement Antwerpen, 1 voor Mechelen en 1 voor Turnhout. De provincie Brabant, zou er insge lijks 5 meer hebben. Oost- en West- vlaanderen elk 1Henegouwen 1L.uik 1, Limburg 2. Daarentegen zou het arrondissement Virton-Neufchateau er maar 2 hebben in plaats van 3. Wat den Senaat betreft, het aantal dezes leden zou niet minder dan met 1 4 eenheden stijgen. Inderdaad, vermits het aantal volks vertegenwoordigers 202 zou zijn, zou dit der gekozen senators 101 bedra gen. 't Zij 8 meer dan tot hiertoe het geval is 2 meer voor Antwerpen, I voor Mechelen, 2 voor Brussel, I voor Leuven, 1 voor Mons-Soignies en I voor Verviers. Van den anderen kant wordt het aantal provinciale senators vastgesteld als volgt één senator per 200.000 in woners, met één bijkomende voor elk overschot van minstens 125.000. Op deze basis, zouden er vier provinciale senators méér zijn 1 voor de provin cie Antwerpen, 1 voor Brabant, 1 voor Oost-Vlaanderen en voor Luik. Eindelijk, vermits het aantal geco öpteerde senators de helft bedraagt van de provinciale senators, zouden er 4 méér zijn. Aldus zou het aantal senators dat nu bedraagt 93 gekozenen, 40 pro vinciale en 20 gecoopteerden, worden: 101 gekozenen, 44 provinciale en 24 gecoopteerden, 't zij 169, waarbij na tuurlijk altijd als senator van rechts wege, Prins Leopold te voegen is. Daar in Belgie nochtans de bevol king nog steeds stijgende schijnt en daar van den anderen kant reeds her haaldelijk werd vangedrongen op wat minder gebabbel en wat meer actief werk, schijnt men niet geneigd, noch in regeeringsmiddens, noch in ernstige politieke middens, om dezen weg op te gaan. En de beide Kamers zullen zich dus in den loop van het jaar wellicht uit te spreken hebben over een formuul, die bijv. zou kunnen zijn, het behoud van het statu-quo het veranderen van het getal 40.000 in 50.000 of zelfs het aanduiden van een maximum-aan tal volksvertegenwoordigers, dat dan eerder lager, dan hooger zou zijn dan het huidige, en dat velen op 150 zou den vastgesteld willlen zien. Wat er ook van zij afwachten is nu de boodschap LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE Na de Paasch-rust, die slechts eeni- ge dagen geduurd heeft, zal de poli tieke strijd over de gansche wereld ïernomen worden. In Duitschland hebben we eerst eene tweede uitgave van de presidentieele verkiezing, welke op 10 April moet plaats hebben. Het is met eene groote Delangstelling, dat wij den uitslag er van afwachten. Zal Hitier zijne macht zien verminderen of aangroeien ?Moei- ijk is het op voorhand te zeggen, voor welke kandidatuur de kleine partijen zich zullen uitspreken. Op I I April herneemt de conferen tie van Ontwapening haar werking. Volgens de pessimisten, zouden de mi- itaristen van alle landen overeenge- comen zijn om een zekere herwape ning van Duitschland te dulden ten einde aan de reeds gewapende landen toe te laten, zelf hunne huidige legers te behouden. Dat ware natuurlijk eene onherstel bare ramp, en van dit oogenblik af zouden wij moeten vaarwel zeggen aan eiken droom van werkelijke Ontwape ning. Wij moeten evenwel de uitslagen der Conferentie afwachten en niet voortvarend zijn op dit gebied. Ook de Volkenbond zal wel een beetje werk hebben met het Sino-Ja- pansch geschil. Wel werden de oorlogs verrichtingen voorwaardelijk stopge zet, maar het geschil zelf is op verre na niet opgelost. In Frankrijk hebben wij de groote verkiezingen op 1 7 April. Deze verkie zingen zullen eene bijzondere betee- kenis hebben omtrent de politiek, wel ke door de nieuwe regeering zal ge volgd worden. Het is onmogelijk op dit gebied voorspellingen te doen, want niets kan op dit oogenblik laten ver moeden in welke richting de h ransche kiezers zullen stemmen. Ten slotte zijn er verkiezingen in Pruisen, Beieren en Wurtenburg. Deze verkiezingen ook zullen laten uitstra len, hoe de bevolking van deze landen gestemd is. Wanneer men al deze verwikkelin gen achter den rug zal hebben, dan zal men een zeker oordeel kunnen vel len omtrent de economische toestand in de toekomst. Niets evenwel geeft het recht te veronderstellen, dat alles ongunstig zou uitvallen voor de alge- meene pacificatie onder de volken en de staten. Wij meenen integendeel dat men niet pessimistisch moet gestemd zijn en dat alles veel beter zou kunnen vergaan dan men eerst durfde verho pen. Paschen bracht eenige dagen rust en verpoozing. Wellicht zullen staats lieden en politiekers deze dagen be nuttigd hebben om overleg te plegen en tot goede gedachten te komen. De Paaschrust zal ook de gemoederen wat bedaren en de zenuwen verkoelen, het geen meer dan noodzakelijk is om tot eene gezonde oplossing en tot een edel moedig besluit te kunnen komen. De landen zullen wellicht ook een beetje van hun «egoisme sacré» weten af te leggen om bij middel van toegeving en van verdraagzaamheid tot eene be tere verstandhouding te kunnen komen. Laat ons ten slotte verhopen, dat Paschen het verstand zal verlicht heb ben van al diegenen, die het beleid der staten en der volken in handen hebben. MEER INKOMSTEN. De Belastingen. Kamer en Senaat hebben dus het financieel herstelplan der regeering tot evenwichtiging der begrooting goed gekeurd. De verschillende maatregelen van dit herstelplan zijn einde Maart of met 1 April ten uitvoer gelegd geworden. De lastenbetaler moet dus weten wat er hem te wachten staat. Daarom willen wij hier beknopt de financieele maat regelen toelichten. Rechtstreeksche Belastingen. Algemeene regel al de rechtstreek sche belastingen zijn verhoogd met I 0 per cent. Door rechtstreeksche belas tingen wordt verstaan mobilaire taks op de dividenden, intresten, enz. be drijfsbelasting cedulaire belasting(de- ze die in de plaats van de supertaks is gekomen) taksen op de automo biels, de vermakelijkheden en de spe len taks op de opening van drank huizen. Uitzondering deze verhooging van I 0 p.c. is niet toepasselijk op de grond belasting, op de koepons van renten en daarmede gelijkgestelde waarden, op de bedrijfsbelasting der inkomsten beneden 35.000 fr. Uitleg 1 Voor de bedrijfsbelas ting op het inkomen was in het ont werp de som van 20.000 fr. vastgesteld als onbelastbaar gedeelte. De wet heeft dit cijfer verhoogd op 35.000 fr. Dit cijfer moet genomen worden netto 't is te zeggen na aftrek van al de las ten. Dit komt overeen met een brutto inkomen van ongeveer 44.000 fr. Dus, beneden dit brutto inkomen is er geen verhooging verschuldigd. 2) Voor de grondbelasting deze kon moeilijk verhoogd worden, daar men reeds volop bezig is met deze be lasting schromelijk te verhoogen door de perekwatie van het kadaster. Het gevolg van deze perekwatie zal zijn dat de kadastrale inkomsten, op de welke de grondbelasting wordt bere- cend, door den band zullen verdubbeld worden. Deze verzwaring zal bijzonder drukken op de eigenaars, die hun eigen huis bewonen, daar de voortverhuur ders van eigen huizen de belasting op de huurders zullen schuiven. Het schijnt dat na de perekwatie het belastbaar gedeelte wel zal verdrievoudigd of ver viervoudigd zijn. Op het belastbaar gedeelte mochten de eigenaars vroeger een zesde afhou den voor onderhoudskosten. Thans mag er een vijfde afgerekend worden. Vroeger was de belasting 10 per cent. Thans is dit bedrog herleid op 7 per cent. De provincies en de gemeenten mogen voort opcentiemen blijven leg gen. Onrechtstreeksche Belastingen. Algemeene regel al de onrecht streeksche belastingen worden ver hoogd met 10 oer cent, zijnde de erfenis-, registratie- en hypotheekrech ten de zegeltaksen, alsmede de met het zegel gelijkgestelde taksen (over drachtstaks, factuurtaks, taks op roe rende verhuringen en op het vervoer, weeldetaks, taks op de betalingen we gens huurprijs van brandkasten in de banken, taks op de beursverrichtingen en de reporten, taks op de rekeningen van voorschotten in de banken, jaar lijksche taks op de ter beurs genoteer de titels, jaarlijksche taks op de verze- keringskontrakten, taks op de jacht, betaling voor aanplakking). De wet voorziet dat het bedrag van het recht in hoofdsom en opcentiemen in voorkomend geval, afgerond wordt tot de hoogere deciem. Voorbeelden I. Het formaatzegel van 2.50 fr. wordt gebracht op 2.75, som af te ronden tot de hoogere de ciem, 't zij 2.80 fr. 2. Kwijtschriftzegel. Het verhoogde bedrag is 0.20 -f- 0.02 0.22 fr. per 500 fr., te vereffenen zooals volgt a) Kwijtschriften van meer dan 30 tot 100 fr. inbegrepen 0.10 -f- 0.01 0.1 1, af te ronden tot fr. 0.20; b) Kwijtschriften van meer dan 100 fr tot 500 fr. inbegrepen 0.20 -f- 0.02 0.22, af te ronden tot fr. 0.30; c) Kwijtschriften van meer dan 500 fr. tot 1000 fr. inbegrepen 0.40 4- 0.04 0.44, af te ronden tot fr. 0.50; En zoo voorts wegens fr. 0.22 per 500 fr., de uitslag afgerond zijnde, des gevallend, tot de hoogere deciem. De kwijtschriften van 30 fr. en min der, blijven vrij van alle recht. 3. Zegel der handelseffecten 0.50 -j- 0.05 0.55 fr. per 1000 fr. Neemt een effect van 8.1 00 fr. Het recht wordt berekend als volgt 9.000 tegen 0.55 p. d. 4.95, som af te ronden tot fr. 5.00. 4. Overdrachte en weeldetaks ge wone taks 2.20 per cent forfaitaire taks 4.40 p. c. weeldetaks 6.60 p. c. of 8.80 p. c. Neemt eene faktuur van 1.252 fr. vatbaar voor de taks van 2.20 p. c. De basis der heffing wordt, zooals in 't verleden, voort afgerond tot het hoo ger tiental, 't zij 1.260 fr. De taks van 2.20 p.c. geeft fr. 27.72, som af te ronden tot fr. 27.80 De personen die waarden bezitten, verkocht door het beheer of buiten gewoon gezegeld tegen het oud bedrag moeten, alvorens er gebruik van te ma ken, ze aanvullend zegelen of ze doen zegelen bij middel van plakzegels, van het buitengewoon zegel of van het visa voor zegel. Een tarieftafel van al de zegelrechten en met het zegel gelijkgestelde taksen zooals ze voortspruiten uit de verhoo ging van 10 p. c., zal in April aan staande verschijnen. Men kan erop in- teekenen tegen 3 frank mits zich schrif telijk te wenden tot het ministerie van financiën (dienst der overdrachtstaks) Wetstraat, 14, te Brussel. Tol- en Accijnsrechten. Algemeene regel al de tol- en ac cijnsrechten worden in princiep ver hoogd met 15 p. c. Uitzondering er wordt uitzondering gemaakt 1. Voor de geconsolideerde rechten, 't is te zeggen, deze welke in de handelstraktaten met vreemde mo gendheden vastgelegd zijn 2. Voor de rechten op tabak, suiker, alkooi, en voor de verbruikstaksen, welke bij de accijnsrechten gevoegd zijn. Uitleg hier valt op te merken dat deze verhooging v/einig zal opleveren. Wij zeggen hooger dat al de rechten in princiep verhoogd worden. De voorziene uitzonderingen leggen de be- teekenis van dit in princiep uit. Im mers, meer dan het derde van onze tol- en accijnsrechten zijn geblokkeerd in onze handelstraktaten. Wij mogen die dus niet verhoogen. Bijzondere taksen. Het herstelplan voorziet eene reeks bijzondere taksen 1Op het Belgisch bier 1.60 fr. per kilo verklaarde grondstof. 2. Op het vreemd bier 1.20 fr. per hectoliter bij den invoer. 3. Op de koffie 1 fr. per kilo on gebrand. 4. Op de zware oliën 1 0 centiemen per kilo. Uitleg Bij deze bijzondere rechten moet nog gevoegd worden de 1 5 p. c. der tol- en accijnsrechten. Dus betaalt het Belgisch bier eigenlijk 1.85 fr. en de koffie 1.15 fr. Wat de belasting op het Belgisch bier betreft doen wij opmerken dat deze voor den oorlog 10 centiemen per kilo verwerkte grondstof beliep na den oorlog en tot verleden jaar, 1.20 fr. en nu, 1.85 fr. Deze ver hooging komt neer op een opslag van 5 Zi centiemen per liter bier van 4 graden, 't is te zeggen de gewone bock bieren. Toepassing. Deze nieuwe belastingen en taksen worden van kracht Voor de koffie met terugwerkende kracht op 7 Maart. Voor de mobilaire taks, de bedrijfs belasting sedert 1 April. Voor de automobiels, de vermake lijkheden, de spelen, de drankhuizen, vanaf het tijdperk ingaande op 1 April. Voor de tol- en accijnsrechten, de overdrachttaks, weeldetaks, kwittan- ciezegel, faktuurzegel, enz, sedert 29 Maart. MINDER UITGAVEN. Besparingen. De regeering Heeft ook eene reeks maatregelen voorzien voor de inkrim ping harer uitgaven. Wedden en Pensioenen. Vanaf 1 April worden de wedden en de pensioenen verminderd met 10 p. c. Aldus keert men terug op het peil der perekwatie van 1928. Oeze vermindering van 10 p. c. is ook toepasselijk op IDe gezinsvergoedingen die het wettelijk minimum te boven gaan, met uitzondering voor de bedienden die minstens drie kinderen ten laste heb ben Het blijft wel verstaan dat de ver goedingen voor het Ie en het 2e kind behouden blijven. 2. De geboorte- en huisvestingsver goedingen en alle vergoedingen in 't algemeen. 3. De vergoeding van 400 fr. per maand der militiancn, die meer dan 8 maand dienst doen, en de vergoeding van 150 fr. per maand der wederop- geroepen militairen voor kampoefenin gen. 4. De frontstrepen, de militaire pen sioenen en de pensioenen der staats- agenten. Nota de gewone ouderdomspen sioenen en de invaliedenpensioenen worden niet verminderd. Het gaat al leen om de Staatspensioenen van mi litairen en ambtenaars. Uitzondering De vermindering van 10 p. c. op de wedden wordt niet toe gepast voor de gehuwde agenten, die minder dan 20.000 fr. winnen. BESTUURLIJKE UITGAVEN 15 per cent vermindering. De regeering heeft voorgeschreven dat de verschillende administraties van den Staat maar 85 per cent mogen uit geven van de sommen in de begrooting voorzien, dus inkrimping met 15 per cent. Dit betreft de uitgaven voor ma terieel, subsidies, onderhoudswerken. Provincies en Gemeenten. De provincies en de gemeenten zijn verplicht op de wedden, pensioenen en bestuurlijke uitgaven dezelfde vermin deringen toe te passen, als deze van de regeering. Het Delgingsfonds. Elk jaar stortte de regeering eene som van 83 millioen frank in het Del gingsfonds. Dees jaar zal die storting niet verricht worden. Tijdelijke Maatregelen. In princiep zijn al deze financieele maatregelen van tijdelijken aard, zijn de voor de dienstjaren 1932 en 1933. Wij zeggen in princiep want het is zoo goed als zeker dat die maatre gelen van bestendigen aard zullen blij ven. Vooruitzichten. Aldus hoopt de regeering te verwe zenlijken 655 millioen mindere uit gaven en 545 millioen meerdere ont vangsten. Totaal 1.200 millioen, of de noodige som om de begrooting in evenwicht te houden. Na de zelfmoord van den Luciferskoning Ivar Kreuger. GRETA GARBO GELDELIJK ZWAAR GETROFFEN. Uit Amerika werdt bericht dat Gre ta Garbo, die een Zweedsche is, het grootste deel van haar vermogen heeft verloren ten gevolge van de Kreuger- crisis. Men neemt aan dat deze mededee- ling juist is, daar het in den aard van een zoo voorzichtige vrouw als Greta Garbo moe3t liggen, haar vermogen in aandeelen van haar landgenoot te beleggen. Men vermoedt ooi: dat zij thans nog wel eenige jaren te Hollywood zal blij ven, ten einde haar verloren fortuin terug te winnen. In een dorschmachien verongelukt Zekere Silvester Marquette, 52 jaar oud, hoevewerkman te Leers-Noord, was in Februari laatst in de hoeve der Motterie aan den arbeid bij een dorsch machien. Hij was op een hoop stroo- schoven geklauterd, doch verloor het evenwicht en viel op den transmissie- riem van het dorschmachien. Hij werd gekwetst aan de borst, doch zijne won de scheen niet gevaarlijk. Korten tijd daarop voelde hij hevige inwendige pijnen, zoodat hii te bed moest blij ven. Zijn toestand verergerde steeds en thans is de ongelukkige overleden. De lijkschouwing werd door het parket bevolen. Kanon ontploft in Polen. lin het manaeuverplein van Luwalski in Polen, was het 4e artillerie op eene schietoefening. Een houwitser ontplof te in het kanon, dat met vreeselijk ge weld aan stukken vloog. Een soldaat werd gedood en twee andere werden erg gekwetst,

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1932 | | pagina 1