SPROETEN SPRUTOL SlukziH PUROL Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. Naar een Militaire Dictatuur in Duitschland Grotten van HAN en van ROCHEFORT. bij Wiel rijden .WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 22 MEI 1932. SB Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Dfl Btgrooiiag van Landsverdediging en de Fronters. Da Voorzitter der Fransche Republiek. komen vroeg in het voorjaar. Voorziet li daarom tijdig van een pot Verkrijgbaar in alle Apotheken. DRINKT MAS-CAR BIER „Guiten land nadien overleden. ABONNEMENTEN 1 Jaar, in stad 12 fr per poit 16 fri Congo 23 fr. Frankrijk 23 fr. Amerika 30 frj MEN ABONNEERT OF ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN De Poatabonnenten in Belgio. die van woonet veranderen, moeten dit aangeven in 't poat- bureel dat ben bedient, en niet aan ana. Plakbrieven bij ona gedrukt werden dén- maal gratia in ona blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Poatcbeckrekening N' 48459. Telefoon 180 zenden leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in ti tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooae ingezonden artikel» worden in de acheurmand gegooid. Bij elk acbrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een poatsegel voor ant woord te voegen. Het blad ataat ter beacbikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. minimum 3.00 fr. Rouwbericbten 0.8( fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notariaaen en Deur waarder». Vofot dikt wijl» te herbalen rekla< men, prijzen volgen# ovareenkomat. Alle aankondigingen :uja op voorhand te betalen. Onder de bedenkelijke verschijnse len die men gelijktijdig met den aan groei van het nationaal-socialisme in Duitschland heeft kunnen vaststellen, verdiende de toeneming aanmatiging der hoogere officieren in het Rijk, wel een bijzondere plaats. Verleden week kwam, de tijding dat generaal Groener, die tot dan toe met onloochenbaar talent het Duitsch leger in het kader van Bruning's poli tiek bestuurd had, was afgetreden. Dit nieuws was een verrassing. Had generaal Groener inderdaad, na zijn rede in den Rijksdag, nog niet getoond dat hij absoluut niet van plan was, het veld voor de officieren, die zijn val achter de schermen voorbereidden te ruimen Wat was er dan gebeurd Verleden week belegden generaal von Schleicher, generaal von Hammer- stein en verschillende andere hoogere officieren, een vergadering in het mi nisterie van oorlog, te Berlijn, waarvan nu pas het een en 't ander uitgelekt is. Deze zitting was 'n soort van krijgsraad tijdens denwelke generaal von Ham- merstein zegde, dat generaal Groener zich onmogelijk had gemaakt en dat het leger geen Vertrouwen meer in hem stelde. Op enkele uitzonderingen na, sloten al de aanwezige generaals zich bij deze verklaring aan, waarna generaal von Sleicher, een proces-verbaal van de zitting opstelde, bestemd om aan den President von Hindenburg afgegeven te worden. Werd dit proces-verbaal aan den grijzen maarschalk besteld De meeningen loopen desaangaande uiteen. De eenen beweren, ja, maar de anderen zeggen neen. En deze laat- sten voegen dan bij, dat de generaal Groener en Dr. Bruning op de hoogte der gebeurtenissen gesteld, in gemeen schappelijk overleg besloten, voor de militaire kliek te capituleeren, ten einde den President der Republiek niet in een lastige positie te stellen. Waaraan wordt deze nederlaag van generaal Groener nu toegschreven De meeste aanhangers van het te genwoordig systeem in Duitschland, zijn van oordeel dat de regeering, na de beruchte onthullingen aangaande de militaire kuiperijen, onlangs te Mun- chen, zich in haar terechtwijzing aan de officieren te slap heeft getoond en zij werpen dan ook de schuld der ge beurtenissen van verleden week, op Dr. Bruning. Hadde de Kanselier na deze ontdekking, zijn tanden laten zien, zoo zeggen zij, dan zou hij heden het verlies niet moeten betreuren van een zijner behendigste medewerkers Dat de Duitsche regeering met het geval Groener erg in verlegenheid zit, bewijst 't beschaamd communiqué dat zij na de capitulatie van den mi nister van Oorlog, uitgaf. In dit Com muniqué werd gemeld, dat minis ter Groener voor het ministerie van binnenlandsche zaken opteerde, om de regeering, door het behoud van zijn twee portefeuilles, (Rijksweer en Bin nenlandsche zaken) niet aan nuttelooze aanvallen bloot te stellen Nu weet iedereen toch, dat er op het oogenblik in Het ministerie van binnenlandsche zaken in Duitschland, daadwerkelijk niets te verrichten valt, terwijl gansch het Duitsch ministerie van oorlog thans zoo goed als over hoop staat. Waarom gaf generaal Groener, die precies daar op zijn plaats was, dan de voorkeur van afstand aan de porte feuille der Rijksweer Maar gedane zaken hebben geen keer en de Duitsche regeering bevindt zich dus in een parket, waarvan de vloer wel geboend schijnt te zijn. Door wie zullen de ministers die nog zullen vertrekken nu vervangen worden Daarop kan moeilijk geant woord worden. Het algemeen gevoelen is, dat de crisis van heden slechts het voorspel is van een volledige frontsverandering in de buitenlandsche politiek van het Rijk, maar niemand weet wat de mili taire kliek in Duitschland eigentlijk wil. President Hindenburg weg en een militair Dictator in zijn plaats Het zijn nog maar geruchten, maar het zijn toch dingen waarmede niet te lachen valt in dezen benarden tijd. En zoo komt het dan ook dat de nakende crisis ginder, misschien meer nog onze aandacht verdient dan de crisis alhier. De Kamer bespreekt de begrooting van 's Lands verdediging. Dit is een geschikte gelegenheid voor de oppo sitie om aan dwarsdrijverij te doen. De sluizen der demagogie worden als naar gewoonte geopend. Het anti-mili tarisme vloeit dan boordevol. Als Vandervelde minister is, wordt telkens het ordewoord gegeven om wat kalmer te spreken en het budget te stemmen. Maar als hij geen minister is laat hij maar doen. De verdeelde fronters maakten dit maal een eenig front. Hermans, Leuri- dan, Debacker en het keffertje Romsée hadden alle veeten vergeten om tegen het Belgisch leger en natuurlijk tegen het militair accoord tusschen Belgie en Frankrijk van leer te trekken. Tevens was 't eene gelegenheid voor hen om de door hen opgehitste sim pele Joozen van dienstweigeraars te verdedigen. De atmosfeer was dus met electri- citeit geladen. In den loop der ministerieele rede voering barstte het onweder los. President Poncelet had zich eventjes moeten verwijderen. De socialistische ondervoorzitter Meysmans, had hem vervangen. Nu meenden de fronters dat de katten mochten dansen. Het leek inderdaad 'n bestoken spel. De splinternieuwe verdinaso Hen- mans riep op zeker oogenblik dat Bel gie niet meer op de jeugd mocht reke nen en ook niet meer op het Vlaamsch aloed in geval van nieuwen oorlog, dit is in geval ons vreedzaam land nog maals door het Duitschland van Hitier zou aangevallen werden. Terecht riep de oud-officier van den oorlog, de Burelt, (kath.den man van Utrecht toe dat die woorden hatelijk waren, De minister voegde zijn stem bij dit protest. De bekende plagiaire snouwde de rechterzijde toe Gij zijt profiteer- ders van den oorlog En hij Zonder den oorlog en de victorie zou die jon gen nooit 40.000 Belgische frank ver dienen net als de andere doorluchtige gekozenen der frontpartij. Daarop begon het spectakel. De im pulsieve Leuridan riep dan luidkeels Belgie i3 onze doodsvijand Die dwaze woorden verwekten een algemeene ontsteltenis op de banken. Iedereen verwachtte zich minstens aan een terugroeping van den tegen strever van Van Severen tot de orde, des te meer daar een socialist geroepen had Smijt hem buiten De ongelukkige president verloor het hoofd en hamerde, zonder ophouden, uiterst zenuwachtig zoo op den lesse naar dat men vreesde dat hij dit meu bel zou in stukken slaan. Toen Hermans, Borms in de zaak bracht, riep de h. Baelde (lib.) Wij zijn fier uwe vijanden te zijn, gij die u als vijanden van Belgie verklaart. Nogmaals riep op de socialistische banken iemand om de uitdrijving van die slechte Belgen te vragen. On s en fout schreeuwde Her mans als een bezetene. Men hoorde stemmen die riepen Schorst de zitting Sluit de zit ting Maar de voorzitter was te zeer verdiept in zijn gehamer op den lesse naar en er was geen spraak van een terugroeping tot de orde.en nog minder van Leuridan en den vriend van Van Beuningen voor eenige dagen rust in den omtrek van Gheel te doen nemen, hoewel hun zenuwen overspannen wa ren. De schorriemorrie eindigde wanneer voorzitter Poncelet ijlings den ontred derden Meysmans verving. De fronters zaten dan onder elkan der te lachen dat zij schokten net als kwajongen^. Hët wqis zichtbaar dat Hermans zich met Leuridan en de an deren verzoend had op den ïug van Belgie. Het meerendeel der Kamerleden en persmannen walgden voor de onbe schaamdheid van vlegels die een land vijandig zijn dat hun toelaat te leven, hun royaal 40.000 patatten schenkt, alswanneer honderdduizenden en goe de Belgen op hun tandvleesch loopen en bovendien hun toelaat gratis in ré servé te reizen waar de lastenbetaler niet binnen mag al belaait hij een volle plaats. Die lompers strijken zonder protest de Belgische franks op om Belgie te bevechten en te beleedigen. Ongelooflijk en toch waar J De Belgen kennen weinig den heer Lebrun, die thans de eerste burger van Frankrijk is. De leden van het Fransch-Belgisch Comiteit tot economische toenadering kenden hem doordien hij juist voor zitter van den Franschen tak was ge worden, terwijl de heer Magnette, de voorzitter van den Belgischen Senaat, voorzitter van den Belgischen tak is. Flet feit dat de heer Lebrun die pre- èidentie had willen aanvaarden, be wees reeds hoe hij ons land genegen is. Een eminente Franschman heeft eens Lebrun afgeteekend, die een vurig pa triot is. Zoon van een landbouwer, had hij, net als Doumer, door eigen krachten zijn weg door het leven gemaakt. Die ingenieur werd ten slotte minister van Kolonies. Hij is het zelfs meer dan eens geweest. Om een oorlog tusschen Duitschland en Franrkijk te vermijden, had de heer Caillaux, als eerste minister een ver drag met Begijn gesloten waardoor Frankrijk afstand deed van een stuk van zijn Congo. Een Duitsch oorlogsschip was voor Agadir gaan ankeren en Berlijn had een compensatie voor de bezetting van Marokko door de Franschen gevraagd. Zooals gezegd, transigeerde Caillaux. Het incident van Agadir had voor ge volg dat de nationaalste dei Fransche republikeinen, Raymond Poincaré. het bewind in handen nam. Dit gebeurde in Januari 1912. Dit ministerie zag zich met tegenzin verplicht het accoord van afstand te doen goedkeuren door de Kamer. In Duitschland had men toen als kanselier prins von Bulow en als minister van Buitenlandsche zaken h. Kiderlen-Wachter. De Fransche zegsman woonde de Kamerzitting bij waarvoor het accoord gedebateerd werd. Albert de Mun, de leider van rechts, lid der Académie Franq.aise, moest de eerste het woord nemen om 't accoord te bestrijden. De Faculteit, had hem verboden te spreken. Toch beklom de gewezen kurassier de tribuun, zeggende dat hij in elk geval het woord zou ne men om de rechten van zijn land te verdedigen. Zijn redevoering vloeide uit het hart, was prachtig van vorm en inhoud. Zonder een gebaar te maken beheerschte hij de vergadering. Voor de geletterden was het een meesterstuk. Gebroken, daalde de Mun van het spreekgestoelte en nooit heeft hij het nog beklommen. Dan was het de beurt van Poincaré den Lorreinschen prins, die zonder passie sprak en zakelijk als een jurist, het accoord verdedigde, noodgedwon gen, t' is waar. Jaurès wa3 de derde spreker. Hij verdedigde ook het accoord in de mee ning dat hpt den vrede zou dienen. De laatste spreker was minister Alb. Lebrun, Met een krop in de keel verdedigde hij de houding van de regeering. Hij wist dat Franrkijk zich liever mutileerde dan zijn toevlucht tot de wapenen te nemen. Die Lotharinger, vriend van Poin caré, Barrès en den lateien minister Maginot, patriot tot in de ziel, kreeg het te lastig. En hij begon te weenen. De stem werd dof en schokkend verliet hij onder de algemeene ontroering de tribuun. Het gevoel verzette zich tegen den afstand, maar de rede en de ver antwoordelijkheid deden toegeven. Zichtbaar leed de minister van Ko lonies om het offer dat zijn land uit vredelievendheid voor Europa deed. Aldus is de edele figuur van minis ter Lebrun niet vergeten. Als, ondanks die opoffering, de oor log toch door Duitschland gewild werd en dit land naar de dobbelsteenen greep, nam de gewezen minister dienst als chef d'escadron bij het veldgeschut en deed eenvoudig zijn plicht als een goede Franschman. DE OCEAANVLUCHT VAN LANKE REIGHERS. De Amerikaansche vlieger Lanke Reighers, die uit Harbour-Grace ver trokken was met bestemming voor Du blin en Parijs, kreeg een defect aan zijn toestel en was gedwongen op zee te dalen. Het vliegtuig kwam onzacht in aanraking met de golven. De vlie ger werd aan het aangezicht gekwetst Het vliegtuig werd door een stoomboot opgepikt. De vlieger was nog slechts 90 km, van de kusten van Ierland. Bij het schoone jaargetijde ontwaakt in ieder van ons weerom den lust tot reizen. Maar welk doel kiezen Deze die droomen van een uitstap, rijk aan felle ontroeringen en mooie herinne ringen, niet kostelijk en niet vermoei end, mogen we gerust aan uitstap naar de Grotten van Han en Rochefort aan bevelen. De Grot van Han vormt een onmeet- lijken doolhof van zalen en galerijen, welke soms een schrikbarend vertoon aanbieden. Vermelden we onder de meest bewonderden de geheimzin nige welke een eenigen aanblik bied van onderaardsche weelde en vastge- worden massas vol kleurenschakeering. De wapenzaal met een hoogte van 30 m. en de rivier die haar doorspoeld vormt een onvergeetlijk beeld van macht en grootheid. De zaal der dra- perijen, waar wondervolle stalactieten hun felle lichtspeling in de waterspie gel van een vijver terugkaatsen ein delijk de beroemde koepelzaal, reus achtige uitdelving welke den blik met moeite kan omvatten in gansch zijne uitgestrektheid (154 m. lang. 140 m. breed en 129 m. hoog). De Lease welke den berg inspoelt aan den af grond van Belvaux, komt na haren tot hiertoe onbekenden loop terug te voor schijn in de Grot van Han, waar hare ondergrondsche wateren zich vermen gen en het meer der inscheping vor men. Nog steeds onder den indruk dier wonderen, leidt een boottochtje tot den uitgang waar men zich nogmaals verlust in het aanschouwen van een schouwspel van tooverachtigen aanblik. De Grot van Rochefort, in de on middellijke omgeving is een eigenaar dige tegenstelling welke toe te schrij ven is aan vroegere omwentelingen in den aardbodem. Deze grot is zeer ver schillend bij de vorige en tevens be langrijk om te vergelijken. Op welke wijze kan men zich tot de Grot van Flan begeven Niets is eenvoudiger. Men stapt af in de statie van Rochefort (lijn Dinant- Jemelle) en men neemt recht over de statie de tram die U voert tot aan den ingang der grot. Door een lachend en weelderig landschap volgt deze lijn beurtelings de wendingen van de Lesse en beklimt de hooge rotsen van Faule, van welker hoogte men een indrukwek kend schouwspel der Ardennen geniet. De uurtabel voor treinen en trams zijn geregeld tot gemak van den Toerist en geven telkens aansluiting. Neem uw kaartje voor het bezoek der grot aan den tramstilstand, dorp te Han. llllllillllllllllllllil!!l!ll!llil!llilil!ii!!!l!lillill!ll!lllilllll!llilllllill!lllllll MIDDELBARE STUDIËN GETUIGSCHRIFTEN Voorbereidende Proeven - 1932. De afgevaardigde van de Regeering zal, in het Provinciaal Bestuur te Brug ge, bureel 12, van 9 tot 12 uur, de aanvragen om inschrijving op de voor bereidende en aanvullende proeven en om bekrachtiging van de middelbare studiëngetuigschriften Humaniora aanvaarden 1.) Voorbereidende en aanvullende proeven le zittijd) van I 5 tot en met 25 Juni 1932 2.) Voorbereidende en aanvullende proeven (2e zittijd) van 4 tot en met I 3 Augustus 1932 3.) Overleggen van de getuigschrif ten van I tot en met 9 Juli 1932. Zon- en Feestdagen zijn uitgezon derd, AMERIKA EN DE WERELDCRISIS. Een vaste wil om de moeilijkheden te overwinnen. Op een lunch te Londen, legde de nieuwe Amerikaansche gezant Mellon een geruststellende verklaring af om trent den financieelen toestand in de Vereenigde-Staten. Hij wees eerst op de moeilijkheid om een juiste opvat ting te geven van den toestand in een ander land dan het eigene. Uit de persberichten, zoo zeide hij tot de ver zamelde city-leiders, krijgt ge den in druk, dat in het Amerikaansche Con gres zoowel als in het land over het algemeen geen vastbesloten orde in hun zaken te stellen en het staatscre- diet tot eiken prijs te beschermen. Er heerscht verwarring over de mid delen om dat te bereiken, aldus Mellon doch van belang is het feit, dat het Congres naar de methode zoekt om milliard dollars uit nieuwe belastingen te verkrijgen, hetgeen niet gemakkelijk is, vooral niet aan den vooravond van nieuwe verkiezingen en midden in de crisis. Men begrijpt echter heel goed wat er gedaan moet worden. Niet al leen begrijpen dit de leiders der beide partijen en het Congres, doch ook de president, die van hooge leidersbe kwaamheden blijk heeft gegeven, door aan het Congres wetsvoorstellen voor te leggen, waarvan de meeste inmid dels reeds tot wet zijn verheven die er op berekend zijn de credietstructuur te versterken en het vertrouwen te her stellen. Wanneer het effect van deze nieuwe wetgeving gevoeld zal worden, zoowel in het bankbedrijf als in het algemeene zakenleven, zullen de Vereenigde-Sta ten in staat zijn hun voordeel te doen met elke verbetering, die in den alge- meenen toestand intreedt. Deze ver betering zal zijn Van een wereldherstel. De bankfaillissementen zijn vrijwel uitsluitend beperkt gebleven tot de kleinere en zwakkere banken, die slechts een betrekkelijk gering percen tage van het totaal der deposito's ver tegenwoordigen. De grootere banken hebben den storm merkwaardig goed doorstaan en de bankstructuur zelf, met de reusach tige middelen, en den geruststellenden invloed van het Federal-Reserve Sys tem als basis, heeft geen ernfetigb schade geleden, zoomin ten aanzien harer geldmiddelen als van haar sta biliteit. Ten slotte wil ik er op wijzen, be sloot Mellon, dat de deflatie in de Ver eenigde-Staten op ordelijke en kalme wijze wordt doorgevoerd, zonder sta kingen en relletjes en zonder de ge welddadigheden, die in het verleden dergelijke drastische aanpassingen aan nieuwe economische toestanden hebben vergezeld. Niemand vermag te zeggen wanneer en hoe wij aan de crisis zul len ontkomen. Ik weet echter, dat de dag zal komen waarop wij ons opnieuw op een stevige economische basis zul len bevinden en onzen opmarsch naar vooruitgang zullen kunnen hervatten. Amerika's steun toegezegd voor de verbetering van den Wereldtoestand. Op een aanvraag van den h. Churchil of hij over verdere inlichtingen beschik te aangaande de bijeenroeping van een wereldconferentie van het geld met het doel de prijsdalingen in de gansche wereld te keer te gaan en aangaande de houding van de Vereenigde-Staten, antwoordde de h. Simon, minister van Buitenlandsche Zaken, dat hij tot nu toe geen bevestiging had gekregen van het bericht als zouden de Vereenigde Staten ertegen gekant zijn. Hij wilde evenwel gebruik maken van de gelegenheid om er nogmaals den nadruk op te leggen dat de Staats secretaris van Finanties te Washington integendeel heeft verklaard dat elke poging om den wereldtoestand te ver beteren door de Vereenigde-Staten zal gesteund worden. DRINKT MAS-CAR BIER Zonneslag, Dragen en Stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met *011»**" Doos h en 7'/i frank In alle Apotheken- ONZE GRENSARBEIDERS EN DE PENSIOENWET. Betreffende de Belgische grensarbei ders werd den minister van nijverheid en arbeid in de Karner volgende vraag gesteld I Moeten de grensarbeiders gerang schikt worden als aan de wet onder worpen loontrekkenden of als buit.n dien6t verbandjstaande arbeiders ten opzichte van de toepassing van de eer ste en tweede paragrafen der wet van 14 Juli 1930 betreffende de verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van ouderdom en vroegtijdigen dood. Wel ke soort bijdrage moeten zij aan de Lijfrentkas storten en zijn de vier pa ragrafen van artikel 35 van bovenbe doelde wet op hen toepasselijk De minister gaf volgend antwoord De grensarbeiders kunnen wat be treft de toepassing der wet van 14 Juli 1930, niet als dusdanig gerang schikt worden noch onder de loon trekkenden, noch onder de buiten dienst verband staande arbeiders doch het staat aan de belanghebbenden vrij als vrije verzekerden hun bijdragen te storten. Zoodoende zal hun de ouder domsrentetoeslag waarop zij kunnen aanspraak maken, een maal dat zij den vereischten leeftijd bereikt hebben, niet overeenkomstig de bepalingen van ar tikel 35, maar wel krachtens artikel 38 van voornoemde wet worden toe gestaan. ONZE PAARDENKWEEK. De wereldkrisis zet ook de tanden in de paardenhandel en de paarden- teelt. De paarden zijn voor onze boe ren altijd een rijke bron van inkomsten geweest. Onze paardenuitvoer verte genwoordigde, voor den oorlog, in de handelsbalans eene som vair pmtrent 45 miljoen goudfranks. Indien wij nu, ten aanzien van de waarde, ongeveer 90 miljoen uitvoer den zijn wij, voor wat het getal betreft, beslist invoerders geworden. De volgende cijfers zijn het over wegen waard (eerste tien maanden). In 1928 8527 stuks (netto uitvoer) 1929 8271 uitvofer 1930 8543 ëtuks (netto invoer) ,1931 5613 stuks invoer. Onze geheele invoer verdubbelde van 1928 tot 1931 en onze totale uit voer verminderde met 2000 stuks. Totale invoer Totale uitvoer 1928 10.152 st. 1928 18.679 st. 1929: 9.617 st. 1929 17.888 st. 1930 27.012 st. 1930 18.469 st. 1931 22.265 st. 1931 16.652 st. Die toestand is natuurlijk verre van schitterend te zijn. Sedert eenigen tijd zendt Polen ons veel paarden. Voor 1928 en 1929 mag men den Poolschen invoer buiten reke ning laten, maar in 1930 en 1931 nam hij een aanzienlijke uitbreiding. 1930 1 1.442 ruinen en merries in 1931 14.982. Al de landen hebben hooge tolbar- reelen opgericht, om hunne paarden te beschermen. Die hooge tolrechten zijn voor onze paardenhandel zeer nadeelig Zij brengen ons afzetgebied in het buitenland in groot gevaar. Het spreekt van zelf dat de vreemde invoer van paarden ons groot nadeel berokkent. De regeering moet er, in deze moei lijke tijden, voor zorgen dat onze be faamde paardenteelt niet ten onder ga zij heeft maar het voorbeeld der andere landen na te volgen, die ons door hun overdreven beschermrechten den hals afwringen. Tegen abnormale toestanden moeten abnormale maatre gelen getroffen worden. Sardienen aan vijf centiemen per kilo. De visschersbooten die Donderdag in de haven van Alicante binnenkwa men, waren met zulke groote hoeveel heid sardienen geladen, dat de prijzen op 5 centiemen den kilo gevallen zijn. Nieuwe ladingen sardienen, die nog later in den dag toekwamen, moesten aan liefdadigheidsgestichten gegeven worden. Door Jachtwiel gedood. In de Fransche steenbakkerij te Montapeine, werd een pletmachien in werking gebracht, toen het jachtwiel in vollen draai opeens los geraakte en den werkman Paul Dupuis, 29 jaar oud, op het hoofd trof. De arme man werd vreeselijk gekweftst en is kort

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1932 | | pagina 1