Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. verzaa 'ht depiji w\ geneesidewond De Nieuwe Koers der Fransche Politiek. Onzekerheid in Duitsehland Ile Regeering Renkin Het Vlas. ZOND AC 29 MEI 1932, abonnementen men abonneert op alle belgische postkantooren de Postabonnanten in Belgie, dia van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat ben bedient, en niet Dat alleen reeds wijst erop, dat de iiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiniiiiHiiiiitiifHiiiHiiKiijiimHniinimniiHHüi DRINKT c MAS-CAR BIER .TWAALFDE JAAR. NUMMER 22/ i,ïnfiwmi-'Tnr)«a» WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. I Jaar, ia «tad 12 fr. par post 16 fri Congo 25 fr.' Frankrijk 23 fr. Amerika 30 fr. Plakbrieven maal gratis in bij Als de nieuwe president der Fran sche Republiek gekozen is, dan is zijn eerste bezoek, protocolair, aan zijnen voorganger. Van het paleis van Versailles wordt hij dan, met een lijfwacht van natio nale gardes naar het Elysée gevoerd, op zijn doortocht even traditionee toegejuicht door de menigte, en in zijn toekomstig verblijf wordt hij dan door den afgetreden voorzitter verwei komd, met min of meer gemeende har telijkheid, naarmate deze laatste het meer of minder beu is in deze vergulde kooi. Ook thans werd dit protocool trouw nagfeleefd. Alleen leidde zijn eerste triomfantelijke tocht den nieuwen pre sident naar een sterfhuis, en den voor ganger die hem verwelkomen moest vond hij er tot was verstard op z'n doodenbaar. En dit schouwspel zal wel zwaar ge drukt hebben op zijn vreugde over een succes dat veel grooter geworden is dan hijzelf of iemand anders het ver wacht kan hebben. Want hij werd gekozen met niet min der dan 639 stemmen op de 826. Voor een maneuver als deze welke de heer Mülerand in 1924 tot aftreden dwong en die niet anders dan als een staatsaanslag te betitelen is schijnt de heer Lebrun niet te moeten vreezen. Dat wil zeggen Het laat zich niet ver wachten dat de radicalen en de socia listen weigeren zullen, ook uit zijn han den de opdracht tot het vormen van een regeesring te aanyaarden. Daarvoor hebben te veel radicalen Voor hem gestemd, en het is reeds een veeg teeken voor het welgelukken van een nieuw linker-kartel, dat, bij deze stemming, de socialisten zich zoo een stemmig van de radicalen hebben ge scheiden, Inderdaad hebben zij hun I 1 4 stem men op het Nationaal Congres veree- nigd op gezel Paul Faure, als wraak neming zeggen hun bladen, omdat Paul Faure, in het kiesdistrict van Le Crep- sot, van zijn kamerzetel werd berooft. Onder de drukking van den heer Schneider, (den patroon van de for midabele werkhuizen van Le Creusot, dien men de Fransche Krupp noemt) zoo zegt de socialistische pers. Zal de persoonlijkheid van den nieu wen President geen grooten invloed uitoefenen op de wijziging van den koers der politiek Sn Frankrijk, dan duiden de omstandigheden, waarin hij tot dezen hoogsten post verheven werd en de grppte meerderheid waarmede zulks geschiedde, er toch op, dat deze koers niet zoo erg afwijken zal van den tot hiertoe gevolgden als een mo ment kon worden gevreesd. De ingetogenheid, de bezadigheid, die onder den indruk van het ontstel lende drama op M. Doumer, de laatste uren van den verkiezingsstrijd ken merkten, zullen zonder twijfel nawer ken op de onderhandelingen, die tot de vorming van de nieuwe regeering moeten leiden, en dus tot de nieuwe oriëntatie van de politiek in Frankrijk. En zooveel mogen we wel wagen, te voorspellen dat er ook nu van een gouvernement, waarop de socialisten «enigen overwegenden invloed zouden kunnen uitoefenen niets tprecht komen zal. Hun uiterste rechterzijde en de ui terste linkerzijde der radicalen, die el kaar raken, zouden natuurlijk wel wil len, maar op deze scheiding zal de soldeering van de twee groepen toch niet gebeuren. Als onder de condities die door den h. Blum aan de radicalen werden ge dicteerd, bijvoorbeeld reeds de na tionalisatie van de spoorwegen voor kwam, moet men al vrij onnoozel zijn, om te gelooven, dat de radicaal-socia listen op deze voorwaarde zouden kun nen ingaan. Hoevelen van hun kopstukken in derdaad, en candidaat-ministers, zou den niet in de beheerraden van de groote spoorwegmaatschappijen, als de Nord, P.L.M., Paris-Orleans, Est, Midi en de Alsace-Lorraine zitten Zoo weinig gelooven de socialisti sche bladen in Frankrijk op 't oogen- blik aan de mogelijkheid van een gou vernement, dat op een linker-kartel steunen zou, dat zij nu reeds den naam van alvast een der leden van het hui dig-kabinet Tardieu als minister van financies in de nieuwe regeering voor- uitzetten dezen van h. Pietri. om gedrukt worde* ié a blad overgenomen socialisten er zich aan verwachten, dat de radicalen liever steun zullen zoeken bij de linker-groepen van de vorige gouvernementeele meerderheid dan bij hen, en, naar men op het Nationaa Congres te Versailles vernemen kon zou de leiding van de radicaal-socialis tische partij, deze toenadering van de overwinnaars van 8 Mei tot de ver slagenen nog gemakkelijker willen ma ken, door niet den heer Herriot als kabinetsvormer vooruit te zetten - die zich trouwens in deze functie in 1924-25 jammerlijk gediscrediteerc heeft maar de heer Painlevé, die zich voor den heer Lebrun heeft te ruggetrokken, en alzoo reeds het voor beeld van toegevendheid leverde je gens den linkervleugel van des heeren Tardieu's meerderheid. En de h. Her riot zou zich dan met het departement van buitenlandsche zaken bevredigen. Wat ons ten opzichte der interna tionale politiek van Frankrijk die ons van zoo nabij raakt gerust kan stellen want wat deze betreft, was Herriot het steeds volkomen met de h. Tardieu eens. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Pottcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in ta zenden tegen den Dondsrdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag neen. D* naamloos* ingezonden artikel* worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht ssi postzegel voor ant woord t* vo*gen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr, minimum 3.00 fr. co»— Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 Ir. ca» Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls ts herhalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle lanköncfï'g'mgen zijn op voorhand te betalen. DE TABAKTEELT. Aangiften bij. bet Accijnskantoor. Er wordt in herinnering gebracht dat ieder tabakplanter, overeenkomstig ar tikel 3 van de wet van 20 Oktober 1919, verplicht is een teeltaangifte, volgens het voorgeschreven model, op iet kantoor of hulpkantoor van accijn zen in te dipnen vóór I Juli of binnen de acht dagen na het planten indien iet later geschiedt. Formulieren van aangifte zijn op gedoelde kantenen tp verkrijgen. De aangifte mag per post verzonden wor den. Bovendien moet de planter van meer dan 1000 planten, uiterlijk op 30 April van het jaar na de teelt, aangifte deen van de werkelijke ingeoogste hoeveel- leid droge tabak, Het accijnsbeheer zal de te yelde staande tabaksplanten nauwkeurig na tellen. De accijnsplichtige, die verzuimen zou de teeltaangifte in te dienen, zoo mede degene die een onjuiste aangifte zou doen, zullen de bij de wet voor ziene straffen verbeuren, LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE Jlllllliilliilllllllllllillllllllllllllllliililllllllllllllillllillllllllilllllllllllllll OPGEPAST VOOR DE VLIEGEN. Met de warmte hebben de vliegen bezit genomen van onze woningen. Vliegen zijn op zichzelf geen vieze dieren, zij zijn het door de dingen waarop zij neerstrijken verder zijn zij lastig gged- Liefst krijgen wij er geen bezoek van, Men weet nooit welke kwaal of ziekte ze soms met zich voe ren, Om geen last van vliegen te hebben is het geraden er jacht op te maken in dezen tijd. Wie er in slaagt om, in Mei, zijn kamers van vliegen te bevrij den, nu ze jong zijn, zal heel waar schijnlijk er niet veel last van hebben in den zomer. EEN EEUWIGDUREND UURWERK. In het laboratorium van een der grootste Amerikaansche fabrieken voor het vervaardigen van ejectrische toe stellen, heeft men een «eeuwigdurend» uurwerk vprvaardigd, dat wel is waar geen perpetuum mobile vormt, doch dat toch bijna onbegrensd lang kan loopen zonder reparatie te behoe ven. Men behoeft het uurwerk niet op te winden, aangezien het electrisch gedre ven wordt. Het behoeft ook niet stop gezet te worden voor het vernieuwen van versleten onderdeelen, omdat er daar maar heel weinig van zijn en om dat de aandrijving geschiedt met be hulp van tandraderen die eigenlijk geen tanden hebben. Deze raderen zijn wel het meest ty pische onderdeel van het uurwerk. Zij hebben weliswaar tandachtige uitsteek sels, doch deze grijpen niet in elkaar zooals bij gewone tandraderen en wer ken slechts magnetisch op elkaar in, zoodat afslijting door wrijving niet be staat. Om ook bij de lagers defecten zooveel mogelijk te voorkomen, zijn deze uit een hard edelgesteente ver vaardigd. Bij het uurwerk behoort een neventoestel, dat de wisseling der ma gnetische velden in de tandrijen regelt. Alhoewel de politieke toestand in Duitsehland op *t oogenblik ver van geruststellend is, en geen enkele mo gelijkheid op staatsgrepen volledig uit gesloten blijft, schijnt het toch dat liet eerste nieuws over een militaire dicta tuur in het Rijk eenigszins overdreven was, alhoewel toch niet gansch uitge sloten. Dr. Bruning blijft nog altijd de touwtjes in handen houden. Voor hoe lang, dat blijft de vraag. Wordt hij nu enkel geduld om het buitenland gerust te stellen, of geniet hij werke lijk nog van eenige autoriteit in de Duitsche meerderheidskringen, dat is natuurlijk moeilijk van hieruit op te maken, maar volgens de officieele be richten, ziet het er niet naar uit dat hij, als Rijkskanselier, op 't oogenblik al de pijp aan Marten zou geven Een geruststelling is altijd al het nieuws dar de beruchte generaal von Schleicher de hem aangeboden porte feuille van de Rijksweefl afgeslagen heeft. Geruststellend in dien zin, dat de militaire camarilla (want die be staat onloochenbaar bij onze Ooster buren, en met haar ook den steeds verderfelijken invloed van het leger op de politiek) niet door haar aanvoer der zal vertegenwoordigd zijn in de nieuwe Duitsche regeering, voor zoover zij er door iemand anders wel zal in vertegenwoordigd zijn, Acht von Schleicher de druiven nog te groen voor een militaire dictatuur, of stelt hij zich tevreden met een lichte verplaatsing naar rechts van het gou vernement, om daardoor weeral een stapje dichter bij de oplossing van Hit- er te geraken In elk geval is zelfs de meest gun stige oplossing een nieuw ministerie 3runing, zonder overwegenden invloed van rechts -nog niet van aard om ons bepaald gerust te stellen, voor wat de toekomst van Duitsehland betreft. Het feit dat het militair budget niet aanmerkelijk verlaagd werd, te midden der economische crisis, gevoegd bij iet bericht als zou de aangroei der nationaal-socialistische partij zoo groot zijn dat nieuwe leden moeten gewei gerd worden, is weinig geruststellend voor de verdere leefbaarheid van den ruidigen staatsvorm. De Rijkskanselier staat op 't oogen- olik voor een vreeselijk dilemna of rij houdt de Hitlerianen buiten de re geering, en dan behoudt de oppositie schoon spel met op de gevolgen der crisis te speculeeren of hij neemt ze in zijn regeering op, om hen te doen deelen in zijn verantwoordelijkheid, en dan is meer dan waarschijnlijk zijn steun bij de linkerzijde verdwenen dan staat hij feitelijk aan het hoofd van een zujver-rechtsche overgangs- regeering naar de Hitler-dictatuur toe, en deze rol wenscht hij, vooral voor iet buitenland niet te spelen. Een gunstige uitkomst ligt alleen in een mirakuleuze genezing van de won den die de economische crisis in het ^ijk geslagen heeft. Valt te zien of dit wonder zal gebeuren Ergo, Bruning moet vallen is het nu niet, dan is het enkele maanden ater, want de stroom is te sterk ge worden. Van tegenhouden is nu geen sprake meer DRINKT MAS-CAR BIER BEWAKING DER VREEMDELINGEN IN FRANKRIJK De aandacht der Belgen wordt getrokken op de nieuwe schikkingen. Men gaat in Frankrijk de papieren der vreemdelingen zeer streng kontro- eeren. Alhoewel de Belgen er onder een stelsel van begunstiging leven,is het toch nuttig er op te wijzen, dat zij die er wonen of er willen naartoe gaan, moeten zorgen dat ze in regel zijn met de wet. Ze moeten dus hun eenzelvigheids- kaart, afgeleverd door de policiepre- fektuur, doen teekenen. Veel Belgen zijn niet in regel ze stellen zich bloot aan moeilijkheden en een zware boet. Er werden reeds nieuwe policieschikkingen genomen, maar het is niet alles. Men ziet nog uit naar middelen om de doeltreffende kontrool der vreemdelingen in Frank rijk te verzekeren. Elke vreemdeling wiens aanwezig heid op Fransch grondgebied onge- wenscht toeschijnt zal onverbiddellijk over de grens gezet worden. De Nieuwe Regeering. Maandag namiddag heeft M. Renkin zijne regeering samengesteld en des avond heeft hij de lijst ter goedkeuring aan den Koning voorgelegd. Zij is als volgt samengesteld M. RENKIN, eerste minister en mi nister van Financies, katholiek. M. P. HYMANS, buitenlandsche za ken, liberaal. M. F. COCQ, justicie, liberaal. M. PETITJEAN, kunsten en weten schappen, liberaal. M. FORTHOMME, vervoer, liberaal M. BOVESSE, posten, telefoon en telegraaf, liberaal. M. CROKAERT, landverdediging, katholiek. M. CARTON, binnenlandsche zaken katholiek. M. TSCHOFFEN, kolonies, katho liek-demokraat. M. VAN DIEVOET, landbouw, ka tholiek. M. G. SAP, openbare werken, ka tholiek. M. H. HEYMAN, nijverheid, arbeid en sociale voorzorg,christen-demokraat Vallen dus weg, de christen-demo- kraten MM. Van Caeneghem en Van Isacker en de liberaal M. Dens. De nieuwe ministers zijn M. Sap, katholiek M. Tschoffen, christen-de mokraat en M. Forthomme, liberaal. De Nieuwe Ministers. M. Forthomme is liberaal volksver tegenwoordiger voor Verviers. Hij is een zakenman van groote waarde, zeer ervaren in ekonomische kwesties, in buitenlandsche handelsaangeleg'enhe- den en in binnenlandsche staathuis houdkunde. Hij is reeds minister van Landsverdediging en van P.T.T. ge weest. Nu komt hij aan het hoofd van departement van Vervoer. M. Gustave Sap is geboren te Cor- temarek den 21 Januari 1886. Hij is sedert 1919 Professor van ekonomische wetenschappen aan de faculteit van Rechten aan de Handelsschool der U- niversiteit van Leuven. Hij trad in de <Camer in 1919 en vertegenwoordigt er sedert dien de katholieke partij van iet arrondissement Thielt-Roeselare. M. Paul Tschoffen was destijds de christen-demokratisch vertegenwoordi ger op de lijst der Luiksche Katholieke Jnie en zetelde vele jaren in de Kamer. In den Vlaamschen strijd rondom het vraagstuk der eerste Vlaamsche be stuurlijke wet schaarde hij zich aan de zijde der Vlamingen, hij werd daarom in zijne eigen partij te Luik gehekeld en afgekeurd, en nam ontslag als po- itiek afgevaardigde der Katholieke Unie. M. Tschoffen werd dan door de Hooge Vergadering gekozen tot ge coöpteerd senator. In de regeering van Jaspar was hij ook minister van ko lonies. De Eedaflegging. Dinsdag morgen heeft Z.M. de Ko ning in het Paleis van Brussel zijne nieuwe ministers MM, Forthomme, Sap en Tschoffen ontvangen. Deze werden den Vorst voorgesteld door M. Renkin Zij legden in handen des Konings den grondwettelijken eed af. Voor het Parlement. Woensdag zijn de politieke werk zaamheden hervat geworden. De re geering Renkin is voor het Parlement gekomen en heeft in eene verklaring het land bekend gemaakt welk pro gramma zij wil verwezenlijken. De Regeeringsverklaring in de Kamer. Te 2 uur opende voorzitter Poncelet de vergadering en verleende onmid dellijk het woord aan M. Renkin, die lezing gaf van de Regeeringsverklaring in het Fransch. Er waren weinig ka merleden afwezig. De regeeringsverklaring werd in het Vlaamsch voorgelezen door M. Van Dievoet, minister van landbouw. Na de aflezing, ging men aanstonds over tot de bespreking, die ingezet werd door h. Huysman3, socialist. Daarna hield de h. Devèze eene rede die heftig onderbroken door de socia listen. M. Marquet stelde voor de pensioenen af te schaffen voor allen, die meer dan 50.000 fr. inkomen heb ben, en verklaarde dat men om de werkloosheid te bestrijden zal verplicht zijn den 6 urendag in te voeren. Dan kreeg h. W. Hermans het woord en als bij tooverslag loopt heel de zaal ledig, alleen M. Butaye en mini ster Carton bleven in de zaal. Donderdag werd de bespreking voortgezet, waarna de HH. Poullet en Devèze, volgend dagorde voorstelden De Kamer keurt de Regeeringsver klaring goed en gaat over tot de dag orde Over deze dagorde zal Woensdag aanstaande gestemd worden. De Regeeringsverklaring in den Senaat Hier werd de regeeringsverklaring gelezen in het Fransch door M. Hymans en in het Vlaamsch door M. Heyman. De bespreking over de verklaring zal enkel Dinsdag aanstaande plaats hebben. Voor deze lezing "werd de kiezing goedgekeurd van M. Missiaen, van Yper, als plaatsvervanger van M. Mar tens, provinciaal senator voor West- Vlaanderen, die overleden is. De nieuwe senator legde den grond wettelijken eed in het Vlaamsch af. Illllllillllllllllllllllilllllllllllllllllillllllllllllllllllllilllüllllllllllllllllirr: - I1 V 1 Doos 4 ©n 7'/j frank. In alle Apotheken. De Vlaamsche boer heeft zich altijd op de vlasteelt toegelegd, en lange ja ren bracht die teelt hem groote voor deden bij. Dit legt uit dat de teelt dezer kostelijke plant meer en meer uitbreiding nam. Maar nu ook onder gaat zij die noodlottige gevolgen eener ongenadige krisis. Vanaf 1930 heeft de vlasteelt dan ook in Vlaanderen afgenomen. In dit jaar bedroeg de bezaaide oppervlakte 22.800 hektaren in 1932 daalde de uitgestrektheid op 14.500 hektaren. De Vlaamsche boer geeft het nochtans niet haastig op het moet dus zijn dat de vlasteelt hem groote verliezen be rokkend heeft en nog veroorzaakt. Men vindt een der oorzaken van den achteruitgang der vlasnijverheid in een deiner gebruik van lijnwaad. Het ka toen verdrong bet lijnwaad gelijk de cunstmatige zijde nu den strijd aangaat tegen het katoen. Katoen en kunstzijde zijn dus twee machtige mededingers van het vlas. Het Russische vlas heeft hier sedert een tijdje reeds tegen bespottelijke prijzen binnengedrongen, de prijzen merkelijk doen zinken, niet alleen in Vlaanderen, maar geheel West-Europa door. Frankrijk en Holland hebben tegen iet vlas der oneerlijke Soviets, de dum pingsmannen, krachtdadige maatrege len genomen, om hunne vlasteelt te beschermen. In 1932 besteedde Frank rijk daaraan de som van 60 miljoen frank. Holland zal er in den loop van 1932 ongeveer 15 miljoen frank aan besteden. Frankrijk gaat altijd voort met vlas- stroo uit te voeren, en het zal, evenals Holland, gezwingeld vlas op de we reldmarkt brengen, daar die waar door een echten staatsdumping is bevoor- deeligd. En Belgie Belgie heeft als plicht de nationale vlasteelt te beschermen, gelijk alle andere landen doen. Het moet deze nijverheid niet alleen aan moedigen, maar zelfs beschermen. DRINKT MAS-CAR BIER MIDDELBARE STUDIËN GETUIGSCHRIFTEN Voorbereidende Proeven - 1932. De afgevaardigde van de Regeering zal, in het Provinciaal Bestuur te Brug ge, bureel 12, van 9 tot 12 uur, de aanvragen om inschrijving op de voor bereidende en aanvullende proeven en om bekrachtiging van de middelbare studiëngetuigschriften Humaniora aanvaarden 1.) Voorbereidende en aanvullende proeven le zittijd) van 1 5 tot en met 25 Juni 1932 2.) Voorbereidende en aanvullende proeven (2e zittijd) van 4 tot en met 1 3 Augustus l 932 3.) Overleggen van de getuigschrif ten van 1 tot en met 9 Juli 1932. Zon- en Feestdagen zijn uitgezon derd. Leening der Verwoeste Gewesten Leening 5 t. h. 1923. Vrijdag heeft de Brussel plaats gehad Oorlogsschade 5 ten De volgende loten R. 30.915 n.4 uitk. R. 279.333 n.5 uitk. R. 12.363 n.l uitk. R. 76.922 n,4 uitk. R. 171.771 n.2 uitk. 1 08e trekking te der Leening van honderd 1923. zijn uitgekomen met 100.000 fr. met 100.000 fr. met 50.000 fr. met 50.000 fr. met 50.000 fr. Volgende reeksen zijn uitkeerbaar met 10.000 frank. 20.183 n.4 29.030 n.4 65.764 n.l 72.733 n.4 131.626 n.3 183.059 n.3 203.317 n.4 213.343 n.5 213.400 n.4 213.497 n.5 223.310 n.4 262.161 n.l 344.036 n.4 368.294 n.4 382.957 n.3 De andere nummers van deze reek sen zijn uitbetaalbaar met 550 frank. Kind door een auto vermorzeld te Boeschépe, De kleine Anaré Degelche, 3 jaar oud, werd te Boeschépe omgeworpen door den auto van M. Comyn, 50 jaaf oud. Het kind werd in erbarmelijken toestand naar het gasthuis van Belle overgebracht. Alhoewel de toestand erg is, hoopt men toch op redding. Brand veroorzaakt door den bliksem te Lederzeïe. Nabij de statie van Lederzeïe is de bliksem gevallen op bet huis van M. Lucien Bergeman. Men kon nog juist het kindje redden dat in zijn wiegje lag. Ook kon men nog eenige meubel» en kleederen in veiligheid brengen. Het vuur werd gedoofd door den geweldi gen stortregen, die erop volgde. Noodlottige onvoorzichtigheid. De 1 2-jarige Roger Langlais, van Billancourt, had in een koffer een ge laden revolver gevonden. De knaap, fier over zijne vondst, trok met het wapen de straat op en toonde het aan zijn makkertje Henri Ricaud, 10 jaar oud. Hij zou eens laten zien boe een revolver afgeschoten wordt. Een schot knalde en de kleine Ricaud kreeg den kogel in het rechter schouderblad. Het werd in hopeloozen toestand opgeno men. Mijnwerker gedood. Vincent Zaradeck, 43 jaar oud. van Brai, was aan den arbeid in een schacht der koolmijn Thiers. Opeens werd de man getroffen door neerstortendjschoor hout en werd den ruggegraat gebroken. Toen men de ongelukkige kon ont zetten had hij reèds opgehouden te le ven. Hij laat eene weduwe en twe© kinderen achter. Werkman het hoofd afgereden. De 34-jarige Frans Bochenek was bezig met spoorwegriggels te lóssen aan put 1 5 der koolmijnen van Lens. Opeens werd de wagon, waarop hij zich bevond, aangebeukt door eenige andere wagons. De ongelukkige stuikte ten gronde en werd het hoofd afgere den door de wielen van den wagon. Gestorven in den Predikstoel. De E.H. Suffys, pastoor van Sercus dichtbij Hazebrouck, is Donderdag schielijk in den predikstoel overleden, terwijl hij een sermoen hield. Een Woonwagen omgekanteld. Te Montreuil zonk een wiel van een woonwagen in een kuil, in den steen weg ontstaan. De woonwagen, gevoerd door M. Henri Renocourt, 52 jaar oud groentenkoopman, vader van vijf kin deren en wonende te Montreuil, kan telde om. De voerder stuikte onder den wagen en bleef op den slag dood. Werkman vreeselijk verbrand. Zekere K. Dangremont', werkman in de fabrieken van Haulnez, bij Be- thune, was aan het werk met feene soldeerlamp in de handen toen deze eensklaps ontplofte. Het vuur sloeg over op de kleederen van den werkman en hij geleek weldra een levende toorts Op zijn hulpgeroep kwamen zijne ge zellen toegesneld en met de hulp van dekens en zakken konden zij de vlam men dooven. De ongelukkige wa9 ech ter reeds vreeselijk verbrand en werd bewusteloos naar het gasthuis overge bracht, alwaar hij in de ijseliikste pils nen overleden js.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1932 | | pagina 1