|%g Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. n 'V 5PRUTOL 'MMNL ma Buitenland Qreneest ha t huidje PUROLPOEDER .TWAALFDE JAAR. - NUMMER 24.^ WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 12 JIJNI 1932. abonnementen Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. I m aankondigingen De Poolsche Doorn in hel Duitsche Vlecsch. De Economische Conferentie van Lausanne. Wat Engeland ervan verwacht Wat Frankrijk ervan vermoedt. In den Ministerraad. DE KWESTIE VAN DEN WERKLOOZENSTEUN. Vier categorien van gemeenten. DRINKT MAS-CAR BIER iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiim Von Papen en zijn ministers Arme Menschen GROOT JUBELFEEST GROOTE JUBELKOERS 60 Km. goede baan voor Beginnelingen 650 Fr. Prijzen en Premiën van de kleine mei en houdi hei droog mei HOE OUD ZE ZIJN. ONZE OOSTERGRENS. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE Een ophefmakend boek ie Londen verschenen. Vrouw jaan hongerstaking gestorven in het gevang. «wssaageaiöWM Jaar, in atad I 2 fr per po«t 16 fr Conga 2$ fr Fraukrijk 23 fr Amerika 30 fr. MEN abonneert op alle belgische postkantooren H N - 1 l ft ril De Poatabonnenten in Bolgia, die van woonat veranderen, moeten dit aangeven in 't poat- burecl dat ben bedient, en niet au cms. Plakbrieven bij ona gedrukt worde* één maal gratia in ona blad ovorganomen. Poatcheckrekening Nr 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in ta zanden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noan. Da naamlooxa ingezonden artikel, worden in de acbeurmand gegooid. Bij elk achrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht >ca poatasagal voor ant woord ta voegen. Met blad ataat ter beachikking van alwia het goed meent met het algemeen nut en belang. Per regel 1.00 fr. minimum 3.00 fr. <o» Rouw berichten 0.8(1 fr. de regel, met mine mum van 3.00 fr. tol Bijzonder Tarief voor Notariaaen en De«r- waardera. Voor dik- wijla te herhalen rekla- men, prijzen volgena overeenkomat. Alle aankondigingen zijp op voorhand te betalen. De zoogenaamde Poolsche Corri dor die West- van Oost-Pruisen scheidt, zit den Duitschers als eenen doorn in het vleesch. Spreek den meest gematigden Duit scher erover, en hij zal aan 't koken gaan en u verzekeren, dat, moest het erop aankomen, hij nog gaarne tegen de Polen van leer zou trekken. Men moet aannemen dat de nieuwe kaart van Duitschland, met een pro vincie die thans geheel van het overige des Rijks ligt afgdscHeiden, als een eiland tudschen Polen en L.ithuanie, voor een Duitsch oog een ergerniswek kend schouwspel is. Maar langs den anderen kant kun nen de Duitschers onmogelijk wegpra ten, dat deze corridor gebied is, dat zijzelven aan de Polen hebben ont nomen, en dat, niettegenstaande ruim een eeuw lang Duitsch verbasterings- werk, Poolsch gebleven is tot op dezen dag. Het bewijs is, de erkenning door de Duitschers-zelven van dit historisch en aardrijkskundig feit te vinden in Duitschlands grootsten atlas, den An- drées Handatlas van 1899, waarin, op de kaart der talen- en rassenindee- ling van Europa, de huidige Poolsche corridor reeds als Poolsch taalgebied afgeteekend en gekleurd staat. Dit stroomgebied van de Weichsel is altijd de natuurlijke uitweg van Po len naar de zee geweest. Er is er trou wens geen andere mogelijk. En hoe willen de Duitschers dat ver rechtvaardigen, wanneer zijzelven er kennen ddt, indien zij in 1914 de «wel gebroken hebben», zulks was, uit den nood Jat hun land door de geal lieerden omsingeld zou worden. Ln dan hadden ze hier nog maar enkel een economische omsingeling te vreezen, die hun nimmer een enkelen uitweg afsluiten zou of hun een ovsr- zeesch gebied zou ontnemen. Hoeveel meer recht hebben de Polen dus niet om zich uit al hun macht te verweren tegen het opzet van de Duit schers om hen in den letterlijken zin te isoleeren, hun hoofdslagader af te binden en hun land alzoo te veroor- deelen tot volkomen uitdroging Nochtans zien we op 't oogenbiik Duitschland tegenover Polen de tactiek beoefenen van den wolf tegen het lam. Den Polen worden in de Duitsche pers allerlei booze inzichten met Dant- zig toegeschreven, allerlei inbreuken op de bepalingen van het verdrag van Versailles, betreffende deze havenstad, in de schoenen geschoven, opdat het Duitschland, als benadeeligde en ge krenkte partij, op zeker moment weer eens zulk een verdedigend offensief ditmaal tegen Polen zou kunnen be ginnen, als het er in 1914 een tegen hrankrijk en Rusland ingezet heeft. En we hebben gezien, dat ze alvast maar begonnen zijn, met te Dantzig zelf, alle verordeningen van Flinden- burg ten spijt, de Hitleriaansche «Stos truppen» gemobiliseerd te houden. Zoodat voor geen enkele vrees groo- ter reden bestaat dan voor deze dat het eerste werk van het gelijkberech tigd Duitschland, van het Duitsch land dat zich opnieuw zou mogen wa penen wezen zou Polen aan te randen. Nu al zal ook de meest raisonnabele Duitscher u zeggen Ware 't maar alleen tegen de Polen ta doen, en bestond niet het gevaar dat Frankrijk hun de hand boven het hoofd zou houden, dan trok ik mee nach Warschau op, liever vanavond nog dan morgenvroeg De meest raisonnabele Duitschers Onder dezen rekenen wij voor 't oo genbiik ook de Duitsche socialisten Welnu de Duitsche socialisten geven klaar te kennen, dat, indien zij zich ook al tegen iederen nieuwen oorlog zouden verzetten, zij zich toch genood zaakt zouden zien, een uitzondering te maken voor een oorlog tegen Polen. Het hoofdorgaan van de Duitsche sociaal-democratie gaf hier zeer duide lijk te verstaan, dat de zoogenaamde Poolsche corridor zijn partijgenoo- ten evenzeer hindert als welken ande ren Duitscher ook en dat ook zij iedere beweging van de Polen in dezen corri dor en te Dantzig beschouwen als een uitdaging tot hun vaderland. Zelfs de sociaal-democraten willen er geen moment aan terugdenken, dat de bevolking in dit gebied een eeuw lang zoo zuiver Poolsch gebleven is, dat zij nooit andere dan Poolsche af gevaardigden naar den Pruisischen landdag heeft gezonden, en dat dus deze stjreek altijd een onrechtmatig verkregen wingewest van Duitschland is geweest. Enerkennen de Duitschers dat tenslotte niet altijd zelf, wanneer zij bij den Volkenbond en op andere plaatsen nog opkomen voor de rech ten der Duitsche minderheden in de aan Polen afgestane ex-Duitsche landstreken Illllllllllllilll!ll!lllillllllll!lllllillll!l!llllll!ill!lllll!llif!!lli!!!i!ll!ill!ll!l De Britsche minister van l inancies, Neville Chamberlain, heeft in een on derhoud met een journalist de hoop uitgesproken, dat de conferentie van Lausanne den weg zal effenen naar een definitieve regeling der herstelbe talingen en oorlogsschulden. Daarna, zoo zeide hij, dienen er echter op een nieuwe conferentie, wel ker arbeidsveld zoo ver mogelijk moet worden uitgebreid, onverwijld de an dere economische vraagstukken bespro ken te worden. De Britsche afvaardiging voor Lau sanne zal vermoedelijk op 1 3 Juni uit Londen vertrekken. De Times-correspondent uit Was hington meldt, dat Stimson heeft me degedeeld, dat de Amerikaansche re geering wel is waar niemand naar Lau sanne, maar bevoegde personen naar de Londensche conferentie zal zenden. Door de mededeeling, dat te Lausanne vrmoedelijk alleen de herstelkwestie zal besproken worden, is de Ameri kaansche minister van Buitenlandsche Zaken, klaarblijkelijk bevredigd. Ech ter maakte hij de opmerking, dat op dit punt de andere mogendheden te Deslissen hebben. Volgens de jongste geruchten zal waarschijnlijk Mellon of Norman Da- vis als leider der Amerikaansche af vaardiging optreden. De News Chronicle schrijft in een artikel, dat, wanneer de Duitsche delegatie te Lausanne niets anders te zeggen heeft dan een positief neen de conferentie natuurlijk zal mislukken. Wij hadden aangenomen, zoo zegt iet blad verder, dat Duitschland niet ongeneigd zou zijn, Frankrijk als te genprestatie voor een regeling der kwes tie der herstelbetalingen op ander ge bied tegemoet te komen, waardoor een werkelijk algemeene regeling tot stand zou komen en een eind zou worden gemaakt aan den huidigen internatio nalen toestand en daarmede tevens aan de gevaren die allen en niet het minst Duitschland bedreigen. Plet Engelsch initiatief, te Londen een economische wereldconferentie te houden, vindt sterk de aandacht van de Fransche pers, doch gedeeltelijk met een zekeren argwaan. De Echo de Paris vterklaart Klaarblijkelijk streeft Engeland met zijn plan een tweeledig doel na, n.l. eenerzijds ervoor te zorgen, dat op de conferentie van Lausanne het geheele gedeelte betreffende de economische politiek en alles wat niet direct met her stelbetalingen verband houdt niet be handeld wordt. Op deze wijze wint Engeland een termijn van eenige weken, teneinde hierin zijn positie te kunnen bepalen. Inmiddels vindt de Rijksconferentie in Ottawa plaats en weet de Engelsche regeering, of zij op het sluiten van voor keurovereenkomsten met de andere le den der Engelsche familie kan re kenen, waarnaar zij haar houding te genover Europa zal vaststellen. Anderzijds streeft Engeland ernaar de Vereenigde Staten te winnen voor een goudvaluta-stelsel, waarbij Enge- land's belangen gebaat zijn. Dit land wenscht n.l. de oude heerschappij van de Londensche geldmarkt hersteld te zien, door een nauwe samenwerking met New-York aan te ga^n. Ook Le Journal is van meening dat Engeland iets in het schild voert, en inflationistische bedoelingen heeft. Kringen die nauw verwant zijn aan het fransche ministerie van buitenland sche zaken maken slechts eenig voor behoud over het tijdstip en het hoofd programma van deze conferentie, die niet het slot van de Britsche Rijkscon ferentie, dus de maand Ocobter zal afwachten. Een tweede conferentie van Lausanne wordt echter voor zeer ge schikt gehouden. De nieuwe Fransche regeering zal zeker in deze richting werkzaam zijn. De raad in vergadering van Maan dag laatst, heeft besloten een commis sie te benoemen waarvan deel uitma ken, de h.h. Heyman, Tschoffen, Pe- titjean en Cartori om de inzake werk loosheid te volgen politiek vast te stel len. Een voorstel werd reeds gedaan vol gens hetwelk de arbeiders in vier ca tegorien zouden gerangschikt worden, namelijk die der landelijke gemeenten de half industrieele gemeenten,de groo- te industrieele gemeenten en de agglo meraties. De gemeenten der eerste categorie zouden verplicht zijn 3 frank, die der tweede 4, der derde 5 en der vierde 6 frank te verstrekken per dag en per man, voor het Werkloozenfonds. Dit ontwerp is evenwel nog slechts een ontwerp. Hooger-genoemde commissie zal de ze week de zaak besludeeren en Maan dag aanstaande verslag uitbrengen in den ministerraad. Ilili!llil!i!li!l!illll!!llliii:illllll!!!ll!llilllllill!ll!lllllll!llllii:iiil!lllli:m Von Papen is zoo onbeduidend niet als zekere bladen beweren. De Ameri kanen zijn, zijn misdaden van 1914- 9 I 5 niet vergeten. Men weet dat var, zekere zijde fel geijverd wordt om een toenadering tüsschen de Fransche en Duitsche katholieken te bewerken. Ook onder de Belgische katholieken wordt in dien zin, maar met weinig bijval, geijverd. Von Papen ging daarom veel naar Parijs. Men zegt dat hij er invloedheb bende Franschen wilde wijsmaken dat zij alle belang hebben een Fransch- Duitsch verbond te sluiten en Polen te laten schieten. Ook in Engeland wordt in dien zin geintrigeerd. De Engelschen zijn niet Poolschgezind. Zij gelooven nog niet aan de stabiliteit van den Poolschen staat. Daarom zouden zij geen vinger uitsteken om Polen bij te staan. De nieuwe minister van buitenland sche zaken von Neurath is een be kwaam diplomaat, die bewijzen van zijn bekwaamheid gegeven heeft te Rome. Daarvoor werd hij beloond met den post van Londen waar hij ook niet bij de pakken heeft gezeten. Generaal von Schleicher is de spi ritus rector van het ministerie. Hij be schikt over de Reichswehr. Wie over het leger en de gewapende macht be schikt, is meester van de orde of de wanorde. In hem ziet men den meester van Duitschland. Hindenburg mag nu verdwijnen. De dictator van morgen is Schleicher. Van hem zal het afhangen of een Hohenzollern den troon beklimt of een ander. Men was van meening dat de rol van Hitler maar eene van tweeden rang meer is, daar de junkers, die van geen socialisme willen hooren, zelfs als het nationaal is, en altijd de kruim van Pruisen zijn geweest, vast besloten zijn Hitler te likwideeren, desnoods met de Reichswehr als het noodig zou blijken. De Hitleriaansche militie zal des noods de Reichswehr als kader krijgen. Men meent dat Duitschland naar een periode als cjie van Hongarie gaat. Scleicher kan aldus als hij wil de lol van regent spelen in afwachting dat de monarchie zou hersteld worden. Dat de Vereenigde Staten met leede oogen de gebeurtenissen in Duitschland gadeslaan is een feit. Men vergete niet dat Wilson de verdwijning van alle Duitsche potentaten heeft geeischt. Voor Amerika ware het herstel der Duitsche monarchieën een slag in het gezicht. Misschien hopen de Duitschers dat, eens de eerste misnoegdheid voor bij, de Amerikanen, die zooveel katten te geeselen hebben, maar de oogen zou den sluiten. Vele Duitschers meenen ook dat een ministerie Herriot de oogen zou sluiten in geval de kleinzoon van Wilhelm II nog den troon beklom. In Whitehall houdt men zich goed op de hoogte van wat in Duitschland gebeurt. Men wil niet meer verrast wor den als in 1914. Thans heeft men tijd om na te den ken, want er worden reeds bittere klachten gehoord. De rijkste mensch der wereld is M. Andrew Mellon, tegenwoordig Ameri kaansche afgezant te Londen. Het for tuin van dien duts bedraagt maar tien miljard dollars of 350 miljard franken Het fortuin van Henri Ford zou nu maar iets van 140 miljard frank be dragen dit van John D. Rockfeller is maar 42 miljard frank waard. W.G. Sinclair heeft 14 miljard frank en F.W. Vanderbilt 12 miljard frank. De oudste zoon van Henri Ford is tegenwoordig 28 miljard Belgische frank waard. Hoeveel het morgen zal zijn, weet men nog niet. Gaan wij nu eens naar Engelsch Indie. Nizam de Hyderabad bezit voor 70 miljard frank juweelen en voor 35 miljard gouden staven. Een andere In dische dompelaar heeft jaarlijks vijf miljard 1 00 miljoen inkomen en stort aan de Engelschen 210 miljoen belas tingen. Zijn fortuin schat men op 105 miljard Belgische franken, zijne edel gesteenten niet inbegrepen. In I 929 telde men in de Vereenigde Staten 31.345 miljonnairs wier kapi taal niet onder een miljoen dollars stond of 35 miljoen frank. Nu zijn deze Crecussen nog met 1 1.763. De andere zijn door de mand gevallen, omdat ze niet genoeg hadden. We zijn nu in Europa. De twee rijk ste menschen zijn twee Duitschers. De eerste is een ridder der industrie, wiens naam nog maar een half jaar gekend is. Die man, M. Frick, is 9 miljard 350 miljoen waard. Die vertegenwoordiger der zware nijverheid is dus 850 miljoen Belgische franks zwaarder dan Fritz Thyssen. Dan ziet men in Engeland den 1 levtog van Westminster het hoofd om hoog steken met 7 miljard 650 miljoen franks. Stappen aan met een goed pak mil joenen Francois Coty, Aga Khan een Muzelman, de geheimzinnige sir Basil Zaharoff, lord Derby, enz. Voor zijn schandige dood was Kreu- ger meer dan 5 miljard Belgische frank rijk, maar het was nog niet genoeg. Zooveel hebben ook Simon Patino, een man uit Bolivie en de Japansche scheepsreeder baron Mitsu. De familie Stinnes moet nu tevreden zijn met 340 miljoen frank. Het is wat weinig ilillilll!lllilll!iilllllilll!!llllillllllililllllllll!!ll!llllillllllliilillllllllllllll! I» O spoedig door Verkrijgbaar in alle Apotheken. !lili!!lll!lllllll!lll!liiili!!ll!illlllll!!!llilllllllilil!l!l!l!!!lllllll!l!l!!lll!illl' DE VREESELIJKE WAPENS Ontwapening Wapenbeperking Een tastbaar feit de bewapening van de legers wordt in snel tempo ge moderniseerd zoodat we mogen spre ken van nieuwe vreeselijke wapens. De Amerikaansche soldaat heeft het gewone geweer geruild tegen een auto matisch geweer met een magazijn voor tien patronen. Er is de nieuwe kogel de Halgas ullrakogel die pantserplaten van een halven duim dikte doorboort. Er is de nieuwe Fransche tank, we gende 60 ton, die door middel van de elektriciteit in beweging wordt ge steld en eene snelheid van 1 3 km. per uur bereikt. Er is het nieuwe kanon met eene draagwijdte van 153 km., sterker dus dan de Duitsche Bertha Er is de nieuwe Amerikaansche tor pedo, onzichtbaar aan de oppervlakte der zee en hebbende 'n snelheid van 64 knoopen. Er is de Duitsche gaspijl tegen de vliegers. Er is het Engelsche afweerkanon, dat 25 granaten van 7 kgr. 500 ieder per minuut kan afvuren, met een draagwijdte van 12 kilometer. Er is het Engelsche vliegtuig met 6 machiene-geweren, welke gelijktijdig kunnen afgevuurd worden. Er is nog de Engelsche torpedo van 24 duim dikte, welke de dikste pant serplaten doorboort. Er is Er is dat de Britsche kavalerist nu voorzien zal worden van een zeer lichte machinegeweer in plaats van d karabijn dat450 schoten per minuut lost Wordt dat nu de zuivere ontwape ning STAD POPERINGHE. VEURNESTRAAT. OP ZONDAG 12 JUNI 1932 gegeven met de medewerking van het Stads bestuur en opgeluisterd door de Muziek maatschappij «De Koninklijke Philharmonie» ter gelegenheid der 1882 GOUDEN BRUILOFT 1932 der echtelingen Debyser Leopold en Dezeure Leonie, den 24 Mei 1882, in het huwelijk getreden. Om 9.45 Plechtige Ontvangst der Jubi larissen door de Geestelijke Overheden in Sint Janskerk. Om I 1 uur Ontvangst ten Stadhuize door de Stedelijke Overheid. Onmiddellijk daarna OPTOCHT stoets gewijze naar de Veurnestraat, we)J<e ter dezer gelegenheid prachtig zal versierd zijn. Bij het inkomen der straat, zullen de Ju bilarissen er verwelkomd worden door H. A. Deckmyn, wijkmeester en zijn waardig ge volg. Om 3 uur namiddag Koningvissching, voor de leden der Visschersgilde St. Pie- ter in de stedelijke vischkom. ,Om 4 uur namiddag Eerste prijs 125 fr. en bloemtuil, verder 100-75-60-50-40-30-25-20-15. Er zullen bijzondere Jubelpremies van I 5- I 0-1 0-1 0-1 0-5-5-5-5-5 fr. toegekend worden aan de I 0 eerstgeklasseerde Poperinghenaars. De bloemtuil zal door de jubilarissen aan den overwinnaar overhandigd worden. Inschrijving vanaf 2.30 uur bij Emile Van- spranghe. Vertrek bij A. Decadt. Aankomst bij De Warande Prijsuitreiking In den Roozendael De inrichters zijn niet ver antwoordelijk voor de gebeurlijke ongevallen. Onmiddellijk na de koers Overhandiging van Geschenken, vanwege de bewoners dei- straat, aan de Jubilarissen. 'S AVONDS PRACHTIGE VERLICHTING. De bewoners der straat worden vriendelijk verzocht ter gelegenheid dezer feest hunne huizen te versieren en te bevlaggen. HET INR1CHTINGSCOMITE1T. Illllllllllllllllllllllllilllllllllilllllllllllllllllllliillllllllillllllllllllliiailln Purolpoeder, de bus 9 frank, is «venais Pt»rel, A en 7!/2 frank, verkrijgbaar in alle Apotheken. I»* II UUJU III Uit de Vatikaansche stad ging het bericht uit dat de H. Vader op het einde der maand zijn 75e verjaring ■zal vieren als het oudste regeerende hoofd van Europa. Dit doet denken aan den ouderdom van andere Staatshoofden. Gustave van Zweden is 73 jaar. Ko ning Georges van Engeland is er 66, Victor Emmanuel van Italië 62, Chris- tiaan van Denemarken 6 1Haakon van Noorwegen 59, Albert van Belgie 5 7, en Wilhelmina van Holland is er 51. Koning Alexander van Joegoslvie is 43 jaar. Zog van Albanië is reeds 38, alsook Carol van Roemanie en Boris van Bulgarie. De vier laatste koningen regeeren nog maar enkele jaren en hun konink rijk is klein ofwel van twijfelachtigen aard. iuiii:iii:iiiiiiiiiiniiiiiii!iiii;iii!ii!iiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiHiiii HIJ HAD HET VAST Ze zaten up stammenee, te luusteren naar een van de kompajie, die weere- gekeerd wos uit de Kongo. Up ekee, zei ne, 'k wos achter volgd deur ne leew, en je wos zoo dichte bie me da'k zunnen aseme foel- de in munnen nekke. Wuk peis-je da'k ton dei De kraag va' je veste rechte zetten zei Pier de leugenare. llllllHIIIIIIIII!l!lllllllllllll!ll!l!!llillllllll!ll!lll!llllllllllllllllllllllll!IHR HET MEEST DAGBLADEN. Duitschland heeft voorzeker meer dagbladen en tijdschriften dan gelijk welk land. Duitschland heeft 3.353 DAGBLADEN. Er zijn er maar 1.942 in de Vereenigde Staten. In evenredigheid met de bevolking heeft Zwitserland nog het meest dag bladen een voor elke 8000 inwoners. Denemarken heeft 2 72 nieuwsbla den een per elke I 3.000 Denen. De Duitschers hebben een blad voor elke 18.700 inwoners. In de Vereenig de Staten is er maar een dagblad op elk 61.000 inwoners, De nieuwe minister van Landsver dediging M. Crockaert, na de plans te hebben ingestudeerd, die de heer Dens had doen opmaken voor de verdedi ging onzer Oostergrens heeft zich nu met generaals Thidyfay, Simonet en Tasnier ter plaatse begeven. Zij hebben de Maasvallei bezocht, stroomafwaarts van Luik en hielden in 't bijzonder stil te Visé en Eben- Emael, waar verdedigingswerken voor zien en begonnen zijn. De minister begaf zich daarna naar Battice en vervolgens naar Pepinster en keerde, langs het fort van Embourg naar Luik terug. De heer Crockaert is voornemens zich eerlang naar de grens te begeven, waar de studies reeds op actieve wijze door zijn voorganger werden begonnen en nu worden voortgezet. De minister is er toe besloten alle gepaste midde len in het werk te stellen opdat het volledig bedrag van de credieten, ver leden jaar voor de versterkingswerken verleend, in 1932 zou worden aange wend. 'IllllllllillllllilllllllliilllllllllllilllilllllIlllllllllllllllllllllllllllltllltlllllUI DE DOOD DER RUSSISCHE TSAREN-FAMILIE. Naar men meldt is te Londen onder den titel Ontbinding van een Rijk een boek verschenen dat ophef zal ma ken. Dit boek is geschreven door rnis3 Meriel Buchanan, dochter van sir Geor ge Buchanan, thans overleden en die binst den grooten oorlog en de Russi sche revolutie gezant was te Petrograd. Miss Buchanan beticht het Engelsch ministerie van buitenjandsche zaken haar vader verplicht te hebben de waarheid te verduiken inzake de hou ding der Engelsche regeering tegeno ver den tsaar en zijne familie. De En gelsche regeering, zoo zegt de schrijf ster, belette Niklaas II en zijn familie op het vreeselijkste uur van het gevaar zich naar Engeland te begeven waar hun leven in veiligheid zou geweest zijn. Haar vader had den wensch uitge drukt voor zijn dood over die zaak uitleg te verstrekken. Flij wilde een boek uitgeven om de waarheid te doen kennen betreffende de poging van de tsarenfamilie om uit Rusland te ont snappen. Dus ging hij documenten raadplegen in het ministerie van bui tenlandsche zaken te Londen en daar werd hem verklaard dat, indien hij zijn ontwerp uitwerkte, hij niet alleen zou vervolgd worden voor schending van de Official Secrets Act maar dat zijn pensioen hem zou ontnomen wor den. Sir George Buchanan, die arm was, daar hij zijn persoonlijk fortuin in de Russische revolutie had verloren, had zich te zwichtten voor de bedreiging. De waarheid is, volgens zijn doch ter, dat sir Buchanan vanwege de En gelsche regeering een telegram had ont vangen, waarbij de toelating werd ge weigerd om den tsaar, zijn gade en zijn kinderen naar Engeland te laten vluch ten. Alzoo stonden die ongelukkigen bloot aan een afschuwelijk einde. Lijk ontdekt in een Zwemkom. In de zwemkom te Bethune heeft men het lijk ontdekt van een man. In de kleederen vond men papieren op naam van Paul Louchart, 44 jaar oud, van Parijs. De dood moet reeds een tiental dagen ingetreden zijn, daar tie man nog gezien werd in de omstreken van Bethune. De policie stelde een 6n- derzoek in om te weten of het hier gaat om een zelfmoord, een ongeluk of eene moord. Een herbergierster uit Angres, bij Bethune vrouw Decoupigny, die we gens diefstal tot twee jaar gevang was veroordeeld, had een hongerstaking in het gevang begonnen. De vrouw be weerde dat zij onschuldig was. On danks alle waarschuwingen bleef zij in haar houding volharden en weigerde eenig voedsel te nemen. Thans is zij van uitputting overleden,.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1932 | | pagina 1