Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. Gouden Bruiloft te Poperinghe WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. abonnementen Amerika en de Oorlogsschulden. De nieuwe Fransche Kamer. Misreking van vonScldeiche .TWAALFDE JAAR. NUMMER 25. ZONDAG 19 JUNI 1932. I Jaar. in atad 1 2 fr par po.t 16 fr Conga 2} fr Frankrijk 25 fr Ameiilui 30 fr.: MEN ABONNEERT OP ALI.E BELCISCHE POSTKANTOOREN Da Poatabonneoten in Bolgia, dia van woonat veranderen, inoetcn dit aangeven in 't poat- bureel dat ben bedient, en niet aan oaa. Plakbrieven bij on. gedrukt worden één. maai grati. in on* blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Poetcbeckrekening N' 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zanden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamloose ingezonden artikel» worden in dn «cbenrmand gegooid. Bij elk echrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een po«U«g*l voor ant woord te voegen. Met blad itaat ter beachikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. minimum 3.00 fr. —{O)—» Rouwberichtea 0.80 fr. da regel, met mini; mum van 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notariteen an Daar waarder*. Voor dit wijl* te herhalen rskle men, prijzen volgent' overeenkomtt. Allei aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Op eerste zicht is de jongste beves tiging van het Amerikaansche stand punt inzake de oorlogsschulden niet erg vriendelijk, en vooral zeer kort zichtig. Er wordt nog eens het versleten ar gument in boven water gehaald, dat het toch onbillijk zou zijn, de bevolking der Vereenigde Staten alleen de kos ten van den wereldoorlog te doen be talenmaar of het in den tijd onbil lijk was dat diezelfde bevolking de on- menschelijke winsten van den wereld oorlog alleen opstreek, daarover wordt geen woord gerept. Zouden dan de laatste verwikkelin gen in den binnenlandschen economi- echen en financieelen toestand van de States, nog de oogen niet geopend heb ben van de verantwoordelijke bewind- menschen te Washington Zou de op tocht van de oud-strijders en van de werkloozen hun nog niet geleerd heb ben dat de tot nogtoe gevolgde poli tiek de verkeerde was Maar laten wij liever, samen met de Britsehe pers, aannemen dat het hier om een princiepskwestie gaat Ameri ka komt er Europa, voor de Conferen tie van Lausanne, aan herinneren dat er nog zooiets als oorlogsschulden be staat, en dat ook zooveel mogelijk met de rechten van Washington moet wor den rekening gehouden. Dit is de plicht van de huidige regeering, daar zij niets anders kan dan de politiek doorzetten die het Congres haar voorhoudt. Alleen komt een dergelijke manier van doen erg ongelegen, en is zij zelfs van aard om de zoo broze gunstige at mosfeer rond de komende herstel-c sn ierende te benadeelen, zonder dat er voor Amerika eenig profijt zou aan verbonden zijn. Het wordt dus de hoogste tijd dat het Congres de volle verantwoordelijk heid neemt van een noodzakelijke koersverandering, die trouwens sinds jaar en dag door Wallstreet word voor gesteld en waarvan thans zeker een groote meerderheid van het Ameri kaansche volk kewonnen is. En zoo dit den Congresleden niet als mogelijk voorkomt, dat zij dan zoohaast moge lijk de plaats ruimen voor het nieuwe parlement en het einde van hun zittijd vervroegen. Algemeen wordt ingezien dat een volgende regeering, dat de nieuwe pre sident gewonnen zal moeten zijn voor twee oplossingen de herziening der drankwet en de regeling (mogelijk zelf de schrapping) der oorlogsschulden. De voornaamste candidaten, Roose velt en Al. Smith, hebben zich reeds daarover uitgesproken de laatste heeft er zelfs de schitterende formule op ge vonden, dat de Vereenigde Staten wel zichzelven zouden betalen door een volledige schrapping der schulden, en jaarlijks de Europeesche betalingen af houden van het weer stijgende cijfer der handelsbalans. En zoo zou het ook gaan. Waarom dan niet die politieke wij ziging cordaat doorgevoerd, in plaats van door aarzelen en afwachten de thans gunstige omstandigheden weer voor een heelen tijd wie weet niet voor altijd te bederven Toen Amerika scheen te willen, ten tijde van het Hoover-moratorium, dan bleef Europa aarzelen, en nu Europa meewil, aarzelt Amerika. De inzet van het heele spel is echter veel te kost baar om er op zoo n lichtzinnige ma nier mee om te springen. Eens Lausanne behouden achter den rug, moet Washington een flinke geut water in zijn wijn doen op de econo mische wereld-conferentie van Londen, waar de uitslagen van Lausanne zullen worden gehomologeerd en aangepast binnen het kader der wereld-economie. D. N. G. ïilllllilllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllll VALSCHE BANKBRIEFJES VAN 50 FRANK. I Iet bestuur van de Nationale Bank deelt mede, dat valsche briefjes van 50 frank of 10 belga in omloop zijn gebracht. Een briefje werd namelijk reeds in beslag genomen. Het draagt het num mer 1072 M 0231, is van het type Anto Carte, groen met gele grond kleur. Het briefje is gemakkelijk te her kennen, door het te dik napier en den slechten druk, vooral aan de keerzijde Ook het watermerk is zeer onvolledig. De nieuwe Fransche kamer heeft dus officieel bezit genomen van het Paleis Bourbon, onder aanvoering van haar ouderdomsdeken, den kranige» drie- en-tachtig jarigen h. Grousseau. Het is gebleken dat Frankrijk ver tegenwoordigd wordt door een agrari sche kamer De tijd van advocaten en journalisten is uit De huidige Ka mer is samengesteld uit zoo maar even tjes 63 landbouwers en landbouwinge nieurs, naast 45 geneesheeren, 43 ge diplomeerden van technische facultei ten, en dan pas 33 advocaten en I 7 publicisten en dagbladschrijvers. Men ziet het Frankrijk is een land- 'oouwstaat hier zijn de mannen talrijk die vandaag de ploeg hanteeren, mor gen het land regeeren en overmorgen opnieuw de spade vastnemen. Onder de 45 geneesheeren zijn er trouwens een groot aantal plattelands dokters, die dus eveneens rechtstreeks in verbinding staan met landbouwers en landlieden. De advocaten hebben van hun kant de bloem van de balie naar de Kamer gezonden, met mannen als de Moro- Giafferi, Carnpinchi en Torres, terwijl het eigen nobel gild door niet minder dan 7 dagbladbestuurders en hoofd opstellers is vertegenwoordigd Ook vari deze groep zal dus moeilijk kwaad te spreken zijn, Groote moeilijkheden leverde echter de verdeeling der zetels op, om de goede reden dat er drie te kort waren De oude Kamer zetelde met 612 leden en die zaten al zoo dicht op elkaar dat er geen speld meer tusschen kon. En nu zijn ze met 615. In der haast wer den er drie plaatsen bijgetimmerd, en de zaak was weeral in orde. Maar toen begon het lieve leven pas Waar zouden de heeren afgevaar digden des volks plaats nemen In de democratische republiek Frankrijk zit nu eenmaal bijna niemand graag angs de rechterzijde, en de linkerzijde is overbezet Onder Lodewijk XVI was het vraag stuk heel eenvoudiger dan werden de leden der Nationale Vergadering geplaatst volgens de beginletter van de provincie waaruit zij kwamen. Later in de Conventie, zetelden de Giron dijnen rechts en de Jacobijnen links, met de extremisten op de allerhoogste banken, de zoogenaamde «montagne» De wijfelaars werden beneden, tus- schenin geplaatst, en hun verblijfsoord werd smalend «het moeras» genaamd. Later, onder het Directoire, kregen de leden van den Raad der Vijfhonderd hun plaatsen aangewezen door een spe ciale loterij. Maar die oplossing was te schoon om te blijven duren Bij de eerste zitting van de nieuwe Kamer hebben de leden van de radi caal-socialistische partij een aanval in regel gewaagd op de stellingen der so cialisten, en deze, de oude volksver huizingen indachtig, hebben zich op hun beurt, bovenarms op de minder talrijke communisten geworpenmaar daarmee is de zaak niet bepaald opge lost. De radicaal-socialisten en de so cialisten zitten, maar de communisten staan Men kan hun toch niet verplich ten de leegstaande plaatsen in het cen trum en op de rechterzijde in te nemen. PRINSELIJKE VERLOVING Een telegram uit Londen meldt, dat Prins Karei, Graaf van Vlaanderen, tijdens zijn jongste verblijf aan de Bel gische kust voor eenige weken, her haaldelijk naar Engeland is getrokken en dat een idylle zou ontstaan zijn met een dochter van een der oudste herto gelijke huizen van Engeland. Het telegram voegt eraan toe, dat de reis van ons Vorstenpaar in verband zou staan met deze aanstaande verlo ving Prins Karei, is 28 jaar oud. IIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllilllilillllllllillllilllllllllllllHllllllllIHlIlllli 'T DRANKVERBOD IN AMERIKA Hoover Iaat een referendum toe. Naar vermeld wordt heeft president Hoover goedgekeurd, dat het onder werpen van het drankverbod-vraag stuk aan een uitspraak van het volk zal worden opgenom'en in het pro gramma der republikeinsche partij voor de komende presidentsverkiezing. In politieke kringen doet het gerucht de ronde dat senator Borah definitief met president Hoover gebroken heeft, aangezien Hoover zinnens zou zijn het referendum over het drankverbod op het verkiezingsprogramma te plaatsen. Iedereen weet dat het ministerie von Papen in Duitschland feitelijk geleid wordt door generaal von Schleicher. Wie die man eigenlijk is Een hooger officier aan wie, wegens zijn speciale politieke handigheid, de plaats van po litiek raadsman werd gegeven bij der. hoogeren legerstaf tijdens den grooten oorlog nadien werd hij de voornaam ste leider der Rijksweer, na den be voegden minister, en in de Berlijnsche salons is hij een oude bekende. Op alle legaties loopt hij sinds jaar en dag vrijelijk in en uit, en overal ge niet hij van een zekere populariteit, alhoewel niemand zelfs zijn mede standers niet een bepaald vertrou wen hebben in de oprechtheid zijner bedoelingen. Zonder bepaald valsch te zijn, is hij op en top een diplomaat, die meesterlijk de kunst verstaat om zijn ware inzichten tot het allerlaatste oogenblik geheim te houden, en dan zijn slag te slaan. von Schleicher is natuurlijk een over tuigd monarchist. Hij beroemt er zich trouwens op de methodes van de voor- oorlogsche keizerskliek voort te zetten, en laat zijn invloedrijke kleine poli tieke groep daarom met denzelfden naam bestempelen die vroeger aan de bewerkers» van Wilhelm II werd ge geven de Camarilla. In elke omstandigheid heeft hij dan ook bewezen een beslist tegenstander van de nationaal-socialisten te zijn, in zooverre dat hij niet hooren wil van het oprichten van een «Dritte Reich». Hij vreest eveneens dat Hitler, eens dat hij de macht in handen krijgt, over geen opbouwend programma beschikt, en Duitschland naar den algeheelen on dergang zou leiden. Daarom heeft vooral de politiek aan gelegde generaal gedacht te moeten in grijpen, omdat hij zag dat Bruning er niet in slagen mocht het Hitleriaansch gevaar door onderlinge onderhande-1 ingen en accoorden te bezweren. Plet lag echter in zijn bedoeling, de door hem gevormde regeering te doer aanvaarden door het Centrum en dul den door de nazi's in dit opzicht is zijn plan echter faliekant uitgevallen, met als gevolg dat de onmiddellijke verkiezingen voor den Rijksdag niet meer te voorkomen waren. En nu is vet de algemeene opvatting, over den Rijn, dat de Hitlerianen hierin een grootsche zegepraal zullen behalen. Wel wordt eveneens op een groote aanwinst van de sociaal-democraten en misschien wel van het Centrum gere kend, maar daar niemand feitelijk de nieuwe regeering steunt, konvt haar val als onvermijdelijk voor, wanneer von Schleicher ten minste niet te vinden is voor een dictatoriale en op wapenge weld gebaseerde regeering... met al haar eventueel -noodlottige gevolgen voor de eenheid van het Rijk. Tenzij hij persoonlijk de plaats wil ruimen voor een handlanger van Ad. Hitier Door Zon Verbrande Huid, Stukziiten bij Wielrijden en Stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met DE STRAAL DES DOODS Allerlei belangwekkende bijzonder heden worden, de laatste dagen, ge fluisterd over de jongste wetenschappe lijke proefnemingen van senator Mar coni met den zoogenaamden Straal des doods In verband met deze proefnemingen zijn uit Londen, thans weer kisten vol machines naar Genua gezonden, waar ze aan boord gebracht worden van de Elettra het bekende jacht van den senator. Marconi heeft een jaar geleden al, in verband met proeven met ultra-korte golven, verklaard, kans te zien, op grooten afstand kleine dieren, speciaal vogels en muizen te dooden. De geleerde schijnt den laatsten tijd inderdaad nieuwe proeven in die rich ting ondernomen te hebben en de re sultaten moeten verbluffend zijn. Het is echter tot nog toe, hopeloos te trachten daarover iets nader te we ten te komen, want noch van Marconi, noch van zijn medewerkers, is dien aangaande een woord los te krijgen. DIETSCHE NOYAUTEERING. De Jubilarissen LEOPOLD DEBYSER en DEZEURE LEONIE, den 24 Mei 1882, in het huwelijk getreden, omringd van hunne talrijke familieleden. ziek onze oudjes een flinke serenade Zondag laatst wa9 't volop feest in de Veurnestraat. Men vierde er de vijf tigste verjaring van het huwelijk der echtgenooten Leopold Debyser-Julin Dezeure. Om 9.45 uur 's morgens kwamen de flinke oudjes ter kerk van St. Jan, hunne parochie, waar ze door de gees telijkheid verwelkomd en gelukge- wenscht werden. De hoogmis werd ter hunner eer als dankzegging opgedra gen. Na de mi3 togen onze oudjes, in open calèche en gevolgd door hun talrijk nakomelingschap, naar het stad huis, waar het stadsbestuur hen een ontvangst had voorbehouden. Bij het stadhuis wachtte het muziek der Ko ninklijke Philharmonie hen op en begroette Pol en Julie, bij hun aan komst met een dreunende Braban^on- ne, waarop de Jubilarissen de trappen opklommen, waar de gemeenteraad hen opwachtte en verwelkomde. De ontvangst had plaats in de trouwzaal, waar de H. Burgmeester N. Lahaye, eenige treffende woorden voor de ju bilarissen overhad en hen flink geluk- wenschtte. Beide oudjes zaten op hun gemakske in den prachtigen zetel dien zij van het stadsbestuur ten geschenke kregen en ontvingen er uit de handen van den H. Burgmeester nog elk een prachtige bloemengarve, welken zij fier naar hun woning mededroegen. Een lekker glaasje wijn werd er nog ge schonken en gedronken op de gezond heid van Pol en Julie, waarop de stoet het stadhuis verliet om rnet muziek voorop naar de Veurnestraat te trek ken. Aan den ingang der straat, stond de kranige wijkmeester, hl. A. Deckmvn, de jubilarissen op te wachten en, bij gestaan door zijne toegewijde HH. Schepenen, verwelkomde hij de jubi larissen en zegde hen hoe fier de be woners der straat zijn over hen, zeg gende dat het de straat is van het lang leven en der goede verstandhouding. Verder ging de stoet tot aan het huis der gevierde echtelingen, waar het mu- bracht. Om den dag te volledigen en de feeststemming vol te houden, hadden 's namiddags nog tal van volksverma ken plaats, waaronder de koning- vissching der St. Pietersgilde, in de Stedelijke Vischkom, een groote be langstelling genoot. Het was de FI. Maur. Beugnies, die den koningvisch bovenhaalde. Verders hadden we nog een schitte rende velokoers, waaraan niet min dan 42 renners deelnamen en zorgden dat er dapper gereden werd, de eerste groep immers, legde de 60 km. af in min dan 2 uren, wat een gemiddelte van meer dan 30 km. in 't uur dair- stelt. De uitslag luidde I. Vandaele Robert, Komen 2. Moerman Joseph, Woesten 3. Pattin Maurice, Komen 4. Hosdey Jules, Poperinghe 5. Everaert Remi, Voor- mezeele 6. D'Alleine Georges," Pope ringhe 7. Mestiaen Louis, Meessen 8. Raeghe Julien, Meessen 9. Ver- cammer René, Vive St. Baafs 10. Deneire Georges, Poperinghe. Bij de aankomst waren onze jubila rissen er dan ook maar bij, 't was Im mers Pol die den overwinnaar een prachtige bloemtuil overhandigde, hem gelukwenschend en zeggend ware 't maar over vijftig jaar, 'k zou meege daan hebben Daarop was het de beurt aan de ju bilarissen om te zien hoe ze door de straatbewoners geliefkoosd zijn, ze kregen een heele vracht geschenken en waren zoo ontroerd dat ze niet genoeg woorden vonden om hun dank uit te drukken. Hoe gelukkig toch, die oud jes Lang nog in den avond bleef de be weging groot in de straat, waar een prachtige verlichting ter eere der jubi larissen plaats had, en menig glaasje werd geledigd op de gezondheid van Pol en Julie. Tot binnen tien jaren, dan vieren we Pol en Julie in 't diamant, en dan, dan zal het nog meer stuiven. C. DE TOESTAND IN DUITSCFILAND De kwestie der Monarchie. Op de zitting van den Rijksdag heeft de nieuwe minister van binnenlandsche zaken, von Gayl, zijn aanstelling als voorzitter bekomen in een lange rede verklaarde hij dat het thans nog niet het oogenblik was om de politiek van het nieuw kabinet in t lang uiteen te zetten. Er zijn dringender aangele genheden, en voor dit alles is het nog te vroeg. Hetzelfde geldt voor de wijziging der grondwet van Weimar wij zullen ons echter met ernst aan deze taak wij ten. In verband hiermee moet ik echter uitdrukkelijk doen opmerken dat het gepraat over een herstel der monarchie theoretisch is en dus schandelijk ge bazel. Zelf verklaarde von Gayl zich een partijganger van de monarchie, maar die kwestie moet thans niet worden opgelost. Eerst moet de toestand ver beterd worden. De liefde van de nieu we regeering gaat niet naar een bepaal de groep, maar naar gansch het Duit- sche volk. Over de kwestie der politieke vrij heid zegde de minister dat de moge lijkheid zal geboden worden om de propaganda voor de Rijksdagverkie zing zoo breed mogelijk te voeren de noodverordeningen zullen verzaent worden. De wil des volks moet ondub belzinnig tot uiting komen. Mocht dit niet geschieden, dan zal van alle machtsmiddelen worden gebruik ge maakt om de orde te handhaven. WAT ZEGT DE EX-KEIZER. Waarom heeft Hindenburg nu ver klaard dat hij niet op 2 October zou aftreden ten gunste van den ex-kroon- prins Eenvoudig omdat de oude heer nog leeft op zijn kasteel te Doorn in Gel derland. De gewezen keizer Wilhelm II heeft nog ambitie net als alle onttroonde vor sten, die allen hopen nog eens op den troon te gaan zitten. Hij heeft nooit afstand van die hoop gedaan. Hij heeft zelfs zijn oudsten zoon verhinderd zich in Maart laatstleden te laten verkiezen tot Rijkspresident. Daar hij over de beurs beschikt heeft de held van Ver dun moeten buigen. Men weet dat Wilhelm II thans 73 jaar oud is. Hij is zeer naijverig. I lij zal zijn rechten op den troon van Prui sen nooit afstaan, hoewel hij weet dat hij niet populair is aan de oevers van de Spree. Dit is de knoop. Maar de 85-jarige Hindenburg zal niet blijven leven, hoopt men te Doorn en elders, ten ware hij zelf keizer wilde worden als Mac Mahon na de weige ring van den graaf van Chambord, be werend dat hij afstamde van de oude koningen van Ierland, hoewel 'ijn stamvader in Frankrijk er met de laat ste Stuards was gekomen en een een voudig geneesheer was als een der hel den uit de Comdies van Molière Wat er ook van zij, het manifest van von Papen is een «invitation a la valse» om de monarchie te herstellen. Maar wie zal de kroon op het hoofd zetten Wilhelm II of Wilhelm III Meermalen hebben wij er reeds op- gewezen dat de openlijke activistenrij niet de meest te duchten is. De minst gevaarlijke vijand van Belgie is de mis lukte martelaar Ward Hermans. Veel meer dienen we op onze hoede te zijn voor de vermomde Dietschers, Groot-Nederlander3 en Deutsch-F!a- men die zich nog weinig of niet ver brand hebben, en die thans vooruit gestoken worden voor de oprichting van allerlei nieuwe Vlaamsche vereeai- gingen, die zich dan bewegen op alle terreinen van de openbare bedrijvig heid. Bij de stichting dezer nieuwe bon den hoort ge geen enkel woord,waar tegen ge als goede Vlaamsche Balg bezwaar kunt hebben. Het komt er dan telkens slechts op aan, om de Vlamin gen die eenzelfde belang of dezelfde betrachtingen hebben, buiten alle po litiek, te vereenigen, tot verdediging van deze belangen, speciaal in onze Vlaamsche gewesten en tot verheffing van 't algemeen intellectueel Vlaamsch peil. En op de medewerking van alle Vlaamsche bladen en zelfs wel van de Fransche wordt een beroep ge daan. Want niet zoogauw is de vereeniging dan gesticht, of ge 2iet haar het Belgi sche vaarwater stilaan verlaten en in den Vlaamsch-nationalistischen stroom worden geloodst, die over Holland, regelrecht naar het groote Germaan- sche vaderland leidt. Bij de eerste feestelijke gelegenheid wordt de eeuwige «Vlaamsche Leeuw» tot «nationaal lied» uitgeroepen en wee den onvoorzichtige, die het wagen zou, in dit midden een plaats te vragen voor het «Belgisch nationaal lied IIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIllllilllUIIIHIIlllllllllilllllllllllllllillltlUIUIHWl DE WET OP DEN ALKOOL. Het wetsontwerp waarbij wijzigingen gebracht worden aan het in voege zijn de regiem op den verkoop van den al- kool, is voor eenige weken in bespre king gebracht. Deze bespreking moet evenwel nog voortgezet worden. Op het bureel der Kamer hebben de heeren Devèze en Max, volgend amen dement neergelegd, aan art. 6 Na de woorden Deze bepaling i3 niet van toepassing op de lokalen waar bij toepassing van artikel 4, de eer koop toegelaten is Toevoegen het volgende Zij is evenmin van toepassing, in zooverru het sterke dranken betreft, welke door hotel-restaurant- of caféhouders, voor hun eigen gebruik in hun persoonlijke, vertrekken in voorraad worden gehou den, mits zij, binnen de 48 uren na het aanschaffen dezer dranken door de betrokkenen den aard en de hoeveel heid ervan bij den Minister van finan cies hebben aangegeven. Het valt nu te zien of dit amende ment zal aangenomen worden. HlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltillllllllilliillllltllllllHlllttllllllUtt DE AFSCHAFFING VAN DEN EED VAN GETROUWHEID. De Britsch-Iersche kwestie. De Senaat van den lerschen Vrij staat heeft in tweede lezing het eerste gedeelte der wet op den eed van ge trouwheid, waardoor de formuul van den eed van getrouwheid aan de Kroon wordt afgeschaft, goedgekeurd. Daar tegenover werd met 30 stemmen tegen 22, art. 2, waardoor de derde afdee- ling der Iersche grondwet werd teniet gedaan, verworpen. De stemming beteekent dus een ge deeltelijke nederlaag voor de Valera. De Senaat hechtte dus zijn goedkeu ring aan het gedeelte der wet waarbij de formuul van den eed afgeschaft wordt, maar hij verwierp twee belang rijke artikels van de wet waarvan het eerste de afschaffing voorzag van de afdeeling der Grondwet die aan liet Britsch-Iersch verdrag kracht van wet geeft met prioriteit van geldigheid op de Grondwet zelf. Het tweede artikel bevatte het amendement dat de Grond wet aan het verdrag bindt. Inmiddels schijnen de onderhande lingen Thomas-de Valera niet nutteloos geweest te zijn, daar zij te Londen zul len voortgezet worden. Het is zelfs waarschijnlijk dat de Valera door Ko ning George zal ontvangen worden. Men gelooft dat de Valera ernstig be zorgd is over het gevaar dat een econo- mischen oorlogstoestand met Engeland voor Ierland zou opleveren. De Eve ning News geeft als meest practische oplossing de Britsch-Iersche kwe3tiq een rijkstribunaal te brengen, voor

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1932 | | pagina 1