PULDIGP van Hët SfljKiïOMUJII SI. IBESBULD op Pol Kaslee!be iovie uiduKs Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. door Hare Majesteit de KONINGIN. OPROEP lot de BEVOLKING ZONDAG 17 JULI 1932. abonnementen men abonneert OP ALLE BELGISCHE postkantooren TOEGANG VRIJ EENIGE SCHIKKINGEN Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. aankondigingen LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE DE LEEUWENVLAG EN DE BELGISCHE DRIEKLEUR. DRINKT MAS-CAR BIER FORDFABRIEK IN ENGELAND. Met Succes bekroond. DE HERSTEL-CONFERENTIE TE LAUSANNE. Hoe het akkoord gesloten werd. Leening der Verwoeste Gewesten 5 t. h. 1922. Serie 104.105 nr 4 is uitbetaalbaar met 250.000 frank. Serie 104.105 nr 15 en Ser. 104.105 nr 19 zijn elk uitbetaalbaar met de som van 100.000 frank. GOEDE RAADGEVINGEN. De laatste indrukken. I Jaar, in atad I 2 fr. per pust 1 6 fr* I Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr Amerika 30 fr. to»— De Poitabonnenten ia Belgia, die van wooaat veranderen, moeten dit aangeven in 't poet bureel dat ken bedient, en niet aan one. Plakbrieven bij ent gedrukt worden één maal gratie in one blad ovarganoaien. nan IIEDEX /OXDAG 17 JULI 193?, om 3 uur VOLGENDE CONCERTEN WORDEN IN HET PARK GEGEVEN Door het muziek van den Katholieken Kring, onder leiding van den heer Karei Heylbroeck, leeraar aan het Conservatorium te Ger.t. 1. Marche uit het Opera Tanniiauser Wagner 2. Titus, openenigsstuk Mozart 3. Onvoltooide Symphonie 1Deel) Schubert 4. Les Vers Luisanls, gavotte Lisscke 5. Er komt een Vogel gevlogen Becker Door het muziek der Koninklijke Philharmonic onder leiding van den heer Eugène Van Elslande, Officier d'Académie, Ridder van het Orde van Leopold II. I Koningin Elisabeth, marche militaire 2. Selection sur Tannhauser 3. I.es Mésanges, pour flutes Solistes MM. Oreel O. et Oreel A. 4. Pomóne, suite de Valses E. Van Elslande Wagner arr. Van Elslande Door de Harmonie De Volksvreugd van den heer Marcel D'Heere. 1Marche Universelle 2. I.a Renommee, openingsstuk 3. Matitana, fantazie op de Opera 4. Kabouterdans 5. Le Chevalier Breton, solo voor Tuba 6. Bi 1 Bo Ba 1 Congoleesche Dans 7. Balgemunnel, trage walz Wittmann van Proven, onder leiding L. Vermaelen Eenhaet J. Kessels Fr. Van Dyck A. L. Doyen Ad. 1 iermans Rob. Migot AANKOMST IN POPERINGHE-STATIE Hare Majesteit komt toe in Poperinghe-Statie om 1 5 uur. Zij wordt daar ontvangen door den Heer Gouverneur van West-Vlaanderen den Heer Lahaye, Burgemeester van Poperinghe de Heeren Bekaert en Brutsaert, Beheerders van het Sanatorium Mevrouw Barones Jans- sens de Bisthoven, Mevrouwen Lahaye, Bekaert en Brutsaert. De Heer Carton, Minister van Binnenlandsche Zaken en Volksge zondheid, de Grootmeester van het Huis der Koningin en twee Eere- Dames zullen Hare Majesteit vergezellen. Per auto worden allen naar De Lovie overgebracht. AANKOMST IN DE LOViE Bij het afstappen uit haar auto worden Hare Majesteit bloemen aangeboden door een kind. Redevoering door den Heer Bekaert Voorstelling der Overheden door den Heer Brutsaert, in volgende orde Mgr. Lamiroy, Bisschop van Brugge de Beheerraad van het Sanatorium Senators en Volksvertegenwoordigers Voorzitter van den Provincieraad Leden der Bestendige Deputatie Pro- vintiale Griffier Arrondissements Commissaris Provintiale Raadsleden Burgemeesters van Proven en Crombeke Dok ters Derscheid en andere Geestelijke Overheden Burgerlijke Overheden (Gemeenteraad van Poperinghe), enz. Daarna zal Hare Majesteit de gebouwen en ziekenzalen bezoeken. Om 5 uur Lunch de Overheden door bet Beheer van het Sana torium aangeboden. Illlllllllllllllllllliillllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllll STAD POPERINGHE. GEACHTE MEDEBURGERS, Op ZONDAG aanstaande, 17 dezer, zal Hare Majesteit, Koningin Elisabeth, plechtiglijk het Sanatorium St. Idesbald op het kasteel De Lovie inhuldigen. Hare Majesteit komt aan in de Statie van Poperinghe, rond 3 uur namiddag. Vandaar zal Zij haar langs de Yperstraat, Groote Markt, Gasthuisstraat, Pottestraat en Crombekestraat, met haar gevolg, per auto naar het Sanatorium begeven. Bij hare aankomst alhier ter Statie wordt Zij door den heer Bur gemeester onzer stad, in de tegenwoordigheid van den heer Gou verneur van Westvlaanderen, door het Hof afgevaardigd, plechtig lijk verwelkomd, in naam der gansche bevolking. Wij zijn ten volle overtuigd dat onze geliefde Koningin, die ge durende den oorlog zooveel blijken gaf van diepe genegenheid voor haar Volk en die nog immer alle liefdadige werken steun en troost verschaft, door gansch onze bevolking met den verschuldigden eer bied zal begroet worden. Ten einde een treffend bewijs te geven van genegenheid en ge trouwheid aan ons duurbaar Vorstenhuis, vragen wij beleefd nan onze medeburgers hunne huizen met de vaderlandsche driekleur te willen bevlaggen. Poperinghe, den 14 Juli 1932. De Burgemeester, N. LAHAYE. Poatcheckrekeaing N' 48459. Telefoon 189 Ieder medewerker blijft Terantwoordelijk Toor zijne bijdragen. Bijdragen in ta zanden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Da naaailooM ingezonden artikel* worden in da •cheurmaud gegooid. Bij alk achrijyen naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht aan paetaagal voor ant woord ta voegen. Het blad itaat ter beachikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belaag. Per regel 1.00 fr.' minimum 3.00 fr. Co»— Rouwberichten 0.8( fr. de regel, met mini* cuutu ven 5.00 fr. Co»— Bijzonder Tarief voor Notariaten an Daar waarder*. Vong dik wijl* te herhalen rekla- men, prijzen volgent overeenkotnat. Alle aankondigingen zijn op voorhand ta betalen. DE BELGISCHE LEENING FRANKRIJK. IN 1000 of 5000 fr. Franse! De Belgische leening in Frankrijk bedraagt 800 miljoen frank in Fransch geld of 225.456.000 belga, 't zij meer dan 1 miljard in Belgisch geld ze wordt uitgegeven aan 5 /i bh, in obli- I gaties van geld. De openbare uitgifte werd deze week gedaan en was in 24 uren tij da gedekt. De Regelinfj van den Werkloozemteun Het Staatsblad kondigt het Kon Besluit af, waardoor de kwestie van den werkloozensteun op een nieuwe eenvormige wijze wordt geregeld. Het Besluit is voorafgegaan van een opdracht aan den Koning, waarin de redenen van het besluit worden uiteen gezet. De tekst van het besluit luidt als volgt Art. 1In alle gevallen waarin het Nationaal Crisisfonds den last draagt van de hoofdtoelagen, zullen deze toelagen worden betaald volgens den in de statuten van de werkloozen- kas voorzienen maatstaf zonder noch tans te mogen overschrijden a) 9 frank per dag voor de onge- huwden, weduwnaars of gedivorceer- den van meer dan 25 jaar en voor de gezinshoofden b) 7 frank per dag voor de onge- huwden, weduwnaars of gedivorceer- den van minder dan 25 jaar en kinder loos, alsook voor de gehuwde vrouwen die niet als gezinshoofd of vrouwen huishoudsters worden beschouwd. Art. 2. Boven de aan de gezins hoofden verleende hoofdtoelagen word hun door het Nationaal Crisisfonds een gezinstoelagen verleend van 3.50 frank per dag voor de vrouw huishoudster vermeerderd met 3 frank per kind van minder dan veertien jaar en per kind van meer dan veertien jaar en minder, dan zestien jaar, dat een onderwijsinrichting of een vakschool bijwoont, of dat, ingevolge lichamelij ke onbekwaamheid, in de onmogelijk heid is te werken. Art. 3. Tot een beloop van de hierna voorziene maxima, en dit ge durende een door de betrokken open bare machten bepaalde jaarlijksche werkloosheidsperiode, is het Nationaal Crisisfonds gemachtigd den dienst van de verdeeling van den provincie- en gemeentebijleg te verzekeren aan de werkloozen, door tusschenkomst van de aangenomen werkloozenkassen. Ongehuwde en kinderlooze weduw naars of gescheidenen van minder dan 25 jaar 4 fr. in de gemeenten van de eerste categorie, 3.50 fr. in die van de tweede 2.50 fr. in die van de derde, 2 fr. in die van de vierde, 1 fr. in die van de vijfde Idem van meer dan 25 jaar 4.50 fr. 4 fr., 3 fr., 2 fr. en I fr., naargelang van de categorie van de gemeente Gezinshoofden zonder kinderen of met één kind 6 fr., 5 fr., 4 fr., 3 fr. of 2 fr. Idem met 2 kinderen 6.50 fr., 5.50 fr., 4.50 fr., 3.50 fr. of 2.50 fr. Idem met 3 kinderen 7 fr., 6 fr., 5 fr, 4 fr. of 3 fr. Idem met 4 kinderen 7.50 fr., 6.50 fr., 5.50 fr., 4.50 fr. of 3.50 fr. Idem met 5 kinderen 8 fr., 7 fr., 6 fr., 5 fr. of 4 fr. Idem met 6 kinderen 8.5 Ofr., 7.50 fr., 6.50 fr., 5.50 fr. of 4.50 fr. Idem met 7 kinderen 9 fr., 8 fr., 7 fr.. 6 fr. of 5 fr. Idem met 8 kinderen of meer 9.50 fr., 8.50 fr., 7.50 fr,. 6.50 fr. en 5.50 frank. De voorschotten zullen, per dag en per werklooze, zoo voor de provincies als voor de gemeenten, 50 t.h. van de hooger voorziene maxima niet mogen overschrijden. Het woord kinderen dient geno men in den zin zooals in bovenstaand artikel 2 aangeduid. De rangschikking der gemeenten per categorieën, met het oog op de toe passing van deze bepaling zal worden bepaald rekening gehouden, in eerste plaats met de getalsterkte der bevol king en, in bijkomende orde, met de plaatselijke omstandigheden. Deze rangschikking zal worden vast gesteld bij besluit gezamenlijk geno men door den Minister van Nijverheid Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg en door den Minister van Binnenland sche Zaken en Volksgezondheid. Art. 4. De aan de werkloozen toegekende vergoedingen mogen de twee derden van het dagelijksch loon niet overschrijden. Het loon, waarmee dient rekening gehouden is het normaal loon, gedurende de week waarop de vergoeding betrekking heeft betaald aan de arbeiders behoorende tot de zelfde beroepscategorie als de werk looze. De paritaire commissies van recla maties zijn bevoegd om het bedrag der loonen te bepalen, zich steunende op de locale gebruiken en, vooral op de in de streek bestaande loonsover- eenkomsten. Nochtans wordt de grens van de twee derden op de drie vierden ge bracht voor het gezinshoofd met ten minste drie kinderen ten laste. Art. 5. De werkloozen die het getal statutaire vergoedingen van hun werkloozenkas hebben uitgeput moe ten een verklaring van inkomsten voor leggen. Worden van het voordeel der tege moetkomingen uitgesloten, de werkloo ze behoorende tot een gezin wiens we- kelijksche inkomsten de maxima, be paald bij het ministerieel besluit hou dende vaststelling van 't begrip «noou» overschrijden. Hetzelfde besluit zal rekening ge houden met liet verschil tusschen deze maxima en de werkelijke inkomsten van het gezin, den eventueelen aftrok bepalen die moet geschieden op de tegemoetkomingen verschuldigd aan een gezin wiens inkomsten beneden gezegde maxima blijven. Art. 6. Alle bepalingen van de koninklijke en ministerieele besluiten die de verzekering tegen werkloosheid betreffen, en welke bepalingen tegen strijdig zijn met dit besluit,worden op geheven. Art. 7. Onze Minister van Nij verheid, Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg is belast met de uitvoering van dit besluit, dat den 1 Augustus 1932 van kracht zal worden. Ilillllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllirr. Naar de Dictatuur in Duitscfdand In Duitschland is de kiescampagne in vollen gang de nazi's, zich steunen de op de bijvalkansen van von Papen te Lausanne, verklaren zich overtuigd van de overwinning, van hun partij programma de gematigden en de de mocraten, van hun kant, beweren dat von Papen te Lausanne de vruchten oogst van hetgeen Bruning zaaide en de nieuwe houding van de Duitsche delegatie, die zich genoodzaakt ziet van haar politieke eischen afstand te doen om niet d'n ondergang van Duitschland te bewerken door het torpedeeren der conferentie, schijnen eer de partijgan gers van Bruning in het gelijk te stel len en een groote streep door Hitiers rekening te trekken Maar toch is de algemeene indruk in Duitschland dat de democraten en de gematigden er niet zullen in gelukken een ernstige meerderheid bij de ko mende Rijkisciagverkiezingen te ver werven. Die tour de force zou, in derdaad, al heel onwaarschijnlijk zijn, daar de nazi's en de nationalisten sa men tegen hen te velde trekken. De kansen op dictatuur stijgen dus met den dag, in Duitschland, want hoe zal het Rijk er uitzien na de verkiezin gen van 31 Juli Bij een definitieve overwinning der rtationaal-socialisten krijgen wij het Dritte Reich met de Hitler-dictatuur, en wanneer de ver kiezingsuitslagen geen afgeteekende meerderheid aanduiden, zal von Papen (of lieVer von Schleicher) zich ver plicht zien er met den ruwen borstel aan te gaan, ten einde de orde in het huishouden te handhaven. Er wordt zelfs reeds gefluisterd dat de regeering zich terdege op deze even tualiteit heeft voorbereid, door het tref fen der volgende schikkingen De Rijkspresident zou een volledig onaf hankelijk ministerie samenstellen, dat over dictatoriale volmacht zou beschik ken en in geen enkel opzicht reken schap verschuldigd zijn aan den Rijks dag. Daarbij zou een soort van Hooger Huis worden in leven geroepen, samen gesteld uit leden door den President aangewezen, dat de maatregelen der regeering pro forme zou bekrach tigen. Men rekent er op deze veranderin gen aan de Grondwet van het Rijk door een goed voorbereide volksstem ming te doen aanvaarden, door de aandacht der bevolking te trekken op de politieke moeilijkheden van het Rijk en de partijgangers der twee groote strekkingen in Duitschland, de repu blikeinen en de monarchisten, in be dwang te houden door hun het schrik beeld van een eventueele overwinning hunner tegenstrevers Voor oogen (e houden. In elk geval heeft von Hindenburg verklaard dat hij niet te vinden is voor deze nieuwe combinatie, indien zij niet door een degelijk plebisciet bekrach tigd wordt. Het Staatsblad kondigde een Kon Besluit af waardoor een beslissing ver broken wordt van den gemeenteraad van Denderleeuw, die besloten had den 1 I Juli alleen de Leeuwenvlag aan het gemeentehuis te hangen. De overwegingen, waarop de be slissing van de verbreking steunen, mo gen wel aangehaald worden. Zij lui den als volgt Overwegende dat door die beslis sing de gemeenteraad de prioriteit heeft miskend, waarop het nationaal zinne beeld bij al de openbare betoogingen waaraan de openbare overheden deel nemen of medewerken, recht heeft Overwegende dat niet mag ge doogd worden dat de vlag die luidens artikel 125 der Grondwet, door de Belgische Natie werd aangenomen, op stelselmatige wijze en met opzet ge weerd wordt van de eereplaats welke haar aan den gevel der gemeentehuizen toekomt Overwegende dat in deze voor waarden bovenvermelde beslissing van bewusten gemeenteraad het algemeen belang krenkt Gelet op artikel 87 der gemeente wet En dan volgt het besluit. 'IlllliilllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllV Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep; droog dan voorzichtig af en doe er wat Purol op. Herhaal dit el- ken dag, zoo lang het noodig is. ran k Ford heeft in Engeland eene kleine fabriek opgetimmerd.met 100.000 ton nen gewapend cement, 8 millioen hou ten blokken voor 't plaveien van vloe ren en wegen, 180.000 vierkante me ters glas, eene waterleiding van 9 ki lometers lengte, en brieken alsook staal in onzeggelijke hoeveelheid. Die fabriek, die nu in werking tre den zal, daar waar voor korten tijd een moeras stinkend poelde, zal twee autos kunnen leveren per minuut. Dit alles is een nieuw bewijs van den geheimzinnigen toestand der heden- daagsche maatschappij Men sterft van honger nevens eindlooze opeen stapelingen van waren ontwikkelen hij zal een onmisbaar weerstandsvermogen bekomen wanneer hij trapsgewijze het verbruik van sui ker verhoogt. llltlllllllllllllllllllllllllllllllilllilllllllilllllllllillllllllllllllllllllllllllltlUi DRINKT MAS-CAR BIER lllllltllllllllllllllllllllllllllllHltllllllllllllllllillllilllllllHIIItlIHlilllllllllf '4 1 TREKKING VAN 9 JULI Zaterdag morgen te 10 uur heeft de I 22e trekking plaats gehad der lee ning van Oorlogsschade 5 t.h. 1922. De uitslag De andere nummers van deze series en al de nummers van series 45.180 en 117.811 zijn uitbetaalbaar met 300 frank. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllltllllllfn De sport heeft in Belgie een buiten gewone uitbreiding genomen men vindt talrijke liefhebbers op alle sportgebied. Hier lokt de football een hoop belang stellenden, daar de wielrijderskoersen, elders tennis of loopkoers, en op som mige plaatsen het boksen. Voor elk dezer soorten sport wordt groote spierkracht gevergd, die gedu rig aan hersteld en onderhouden moet worden om de oefeningen tot het einde toe vol te houden. Deze kwestie werd grondig bestu deerd, met het oog van de groote vol van de suiker in de werking der spie ren. Men is er van overtuigd dat sui ker onmiddellijk verteert, en op staan- den voet de verloren krachten doet weervinden. De sportman zal door een regelma tige training zijn spieren in hooge mate Een algemeen accoord werd einde lijk te Lausanne getroffen, waardoor de herstelschuldenkwestie geregeld wordt. Duitschland verbindt 2ich daarbij, zonder politieke voorwaarden, een be drag te betalen van 3 milliard goud mark, te voldoen in obligaties, die 5 rente zullen dragen. De aflossing be draagt I de obligaties, die na 15 jaar niet geplaatst zijn, worden geannu leerd. De dienst van de Dawes- en Young-leeningen is hierbij niet inbe grepen, evenmin de Belgische marken- leeningen en de kosten van de Ameri- kaansche bezetting. Behalve een overeenkomst tot rege ling van het herstelvraagstuk tusschen Duitschland en de mogendheden- schuldeischers zal nog een afzonderlij ke overeenkomst worden gesloten, in zake de regeling van het Europeesch herstelvraagstuk. Volgens deze over eenkomst zullen de schadevergoedm- gen voor Oost-Europa voorloopig tot 1 5 December worden uitgesteld, terwijl op de a.s. economische wereldconfe rentie een commissie tot definitieve regeling van deze kwestie zal worden ingesteld. Daarnaast zal nog een overeenkomst worden gesloten tusschen de mogend- heden-schuldeischers, ter regeling van het vraagstuk der geinterallieerde oor logsschulden, terwijl hieraan een pro tocol over de houding van Engeland en Frankrijk in zake de bekrachtiging van de overeenkomsten van Lausanne zal worden toegevoegd. Zaterdag morgen had de ondertee- kening der documenten plaats, die be staan uit een algemeen protocol een eindovereenkomst en vijf bijvoegsels, zijnde 1de overeenkomst met Duitsch land omtrent de regeling van 't herstel vraagstuk 2. de overgangsmaatregelen betref fende Duitschland 3. het besluit in zake het niet-Duitsch herstel 4. het besluit betreffende Midden- en Oostelijk-Europa om den financiee- len toestand dier landen te saneeren, hun hulp te verleenen voor het plaat sen hunner granen en voor hun norma len omloop der deviezen 5. het besluit nopens de economische en financieele wereldconferentie en be treffende de stichting, in den schoot der conferentie, eener financieele en eener economische commissie van ieder tien leden, een vertegenwoordiger van de Vereenigde-Staten inbegrepen. Wat betreft het niet financieel ge deelte, zal een tamelijk lange verkla ring worden afgelegd, waardoor zal bepaald worden dat de overeenkom sten van Lausanne een eindpunt zullen stellen achter het verleden. Er werd bepaald dat, zoo de huidige overeenkomst niet mocht bekrachtigd worden door de respectievelijke par lementen, onmiddellijk en zonder ver der omhaal een nieuwe conferentie zou worden belegd. Ook tot het bijeenroepen eener we reld-conferentie werd met algemeene stemmen besloten. De heer Herriot heeft een redevoe ring uitgesproken, waarin hij zich ver heugd verklaarde over den afloop der conferentie. Hij deed een beroep op al de trouwe harten en op al de vol ken om den geest te scheppen die het vertrouwen brengen moet. De Belgische afgevaardigde, mini ster-president Renkin, heeft verklaard dat hij zeer verheugd is over den af loop der conferentie. Thans gaan wij weer naar het algemeen vertrouwen Uit Amerika wordt anderzijds ver nomen, dat de beambten der regeering zich bereid verklaren thans een voor stel van de Europeesche Staten in over weging te nemen. Door een Congres lid werd echter voorgesteld zekere voorwaarden van ontwapening aan een eventueele schrapping der OOrlügS- schulden te verbinden, - *i*.. j J

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1932 | | pagina 1