Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. Buitenland De Aanslag op het Verdrag van Versailles nTWAALFDE JAAR. - NUMMER 37.- ■MMIBMB WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. hT ■r*«WnM— ZONDAG 11 SEPTEMBER 1932. ABONNEMENTEN I Jaar, in atad 12 fr. per poat 16 fr. Conga 2J fr. Frankrijk 25 fr. Amarika 30 fr. MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN De Poatabonnanten in Belgia. die van woonst Teranderen, moeten dit aangeven in 't poet- bureel dat ken bedient, en uiat aan oiu. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen, J11 II l IISTI Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcbeckrekening N' 48439. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in ta eenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooss ingezonden artikels worden in do schoormand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen, wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. minimum 3.00 fr. j tot— Konwberichten 0.81^ fr. de regel, met mini mum van 3.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herhalen rekla- msn, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen' zijn op vooihand te betalen. EEN ONHANDIGE DUITSCHE ZET. Generaal von Schleicher mag al eer. knappe baas zijn, wanneer het binnen lnndsche politieke accoordjes en salon gekonkel betreft, inzake internationale politiek komt hij nu een flater te be gaan die geen enkele bureeloverste van het ministerie van buitenlandsche za ken hem zou willen nadoen! Zonder den grond van de kwestie te willen aanroeren, die voor Duitschland begrijpelijkerwijs onaantastbaar is, kar. men toch minstens zeggen dat de mi nister der Rijksweer zich leelijk vergis, heeft in de manier waarop hij de mili taire eischen van Duitschland aan di buitenwereld heeft bekend gemaakt. Het is niet met sporengerinkel en sa belgerammel dat men iemand van zijr vredelievende bedoelingen overtuigt, ook al eischt men gelijkstelling op me' andere staten. De publieke opinie ir elk land ter wereld, is op 't oogenblil. op vrede gesteld, en daarofn wordt ner gens de eisch van von Schleicher mei sympathie ontvangen. Natuurlijk heeft de generaal, die eer. prachtig schaakspeler moet zijn, gere kend op de moeilijkheid waarin zijr tegenspelers zich bevinden om hem desnoods met geweld, het doorvoerei van zijn inzichten te beletten. Gesteld dat Duitschland, zooals vor Schleicher het aankondigde, trots bui teplandschen tegenstand, toch zijn pro gramma van militaire gelijkstelling doorvoert, dan zal wel niemand er aar denken dit van nabij te gaan beletten, meent hij, En die berekening zou niettemir gunstig uitgevallen zijn, indien hij me. meer omzichtigheid ware te werk ge gaan, door alleen de verantwoordelijke staatslieden te bewerken, in plaats var den man in de straat. Nu heeft hij, door zijn herhaalde krijgshaftige redevoeringen, de gemoe deren in Frankrijk zóó fel opgezweept dat een toegeving vanwege de Fransche regeering zoo goed als uitgesloten wordt. Menschen zijn ten slotte geen pions. Daar waar hij mogelijk voldoening zou gekregen hebben, uit vrees om hei volk theorien van geweld te moeter. voorleggen, ontmoet de generaal-minis ter thans slechts onwïil, gerugsteund op de overtuiging van het Fransche volk. Zoo goed hebben de Duitsche poli- tiekers-van-beroep dit reeds gevoeld, dat zij thans al trachten de onbezonnen daad van hun militairen leider te mi- nimaliseeren en daardoor te vergoe lijken. Nu heet het dat de nota die aan den Franschen gezant te Berlijn overhan digd werd, feitelijk geen nota kan ge noemd worden. Het is hoogstens een overzicht van den toestand, voorzien van enkele losse kantteekeningen door den minister van buitenlandsche zaken. Er wordt vanuit Berlijn gewezen op de besprekingen die Bruning destijds over de gelijkberechtigheid voerde met l ardieu en met Stimson, die later op gerakeld werden door von Papen te Lausanne, en die nu weer te berde zou den komen ...maar daarbij wordt ver geten te vermelden op welk een berg van unaniem verzet deze Duitsche voorstellen toen gestooten zijn. Men zou even goed kunnen zeggen: Wij eischen thans de onmiddellijke en volledige afschaffing van heel het ver drag van Versailles, vermits alle Duit sche regeeringen tot nogtoe hun onte vredenheid over dit verdrag hebben uitgesproken Hoeveel keeren zal men tenslotte moeten verklaren en herhalen, dat daarop niet kan worden ingegaan, zoo lang Duitschland een element van ge- Vaar en wanorde blijft uitmaken in de beschaafde wereld De logische weg naar heropstanding op elk gebied is voor Duitschland ge legen in een volkomen terugkeer naar orde en rust, en naar een buitenland sche politiek zonder wrok en revanche gedachten. Het gaat niet op achteraf te komen aandraven met de verklaring dat Ber- lijk ook vrede neemt met de ontwape ning der andere landen, op gelijken voet met Duitschland. Het ligt er een vingerdik bovenop dat een dergelijke eisch alleen gesteld wordt, omdat de onuitvoerbaarheid daarvan zoo klaar is als de dag. Immers, welk een verlokkelijke prooi Voor Soviët-Rusland zou een bijna to taal ontwapend Europa niet uitmaken? En wanneer wij nu toch tot de kern van heel de kwestie willen doordrin gen Heeft Duitschland recht op her bewapening, op gelijken voet met de overige, omringende landen Dan moeten wij rnet een kiachtig neen x> antwoorden, en wel voor de volgende reden Duitschland beziet de zaak enke lar.gs den theoretischen kant, althans voor het oogenblik. Von Schleicher verklaarde dat het hem alleen te doen is om het princiep, en dat hij zelfs niet eens over de middelen beschikt om méér te doen. Maar het heeft geen oog voor de practijk, die ons geleerd heeft dat een ontwapend Duitschland een niet te onderschatten factor van vrede is in Europa. Een herbewapend Duitschland, eerst matig maar later ongetwijfeld van top tot teen, zou de onrust in Frankrijk weer aanwakkeren. Een bewapenings wedloop zou er ongetwijfeld weer het gevolg van zijn, en de kans op herha- ing van 1914 is daarbij niet uitge sloten. Natuurlijk bevalt het Duitschland niet erg dat het precies Frankrijk moet zijn dat gewapend is, en Duitschland ongewapend. Maar komt dit tenslotte niet op hetzelfde neer, in de practijk, wanneer hierdoor elke noodlottige oor log zoowel aan het eene als aan het andere land bespaard blijft Die misschien kwetsende regeling aebben de Duitschers tenslotte te dan ken aan diezelfde Hohenzollerns, die zij thans weer op het punt staan als de redders van het Vaterland in ïuis te halen. De tijden van misplaatsten nationa- en trots zijn trouwens allang voorbij, en het komt ons voor dat onze Ooster- juren beter zouden doen zich over den tegenwoordig heerschenden vrede te verheugen, en hem te benutten tot hun eigen economisch herstel..dat tenslotte iet éénige uitgangspunt kan zijn van een heropstanding op onvermijdelijk geheel hernieuwde basis. Von Schleicher zou moeten leeren de toekomst blikken, zonder zijn zicht door het ééns roemrijke verleden en het zoo troebele heden te aten benevelen. N. G. 9ÜUi!!llilllllllillllillllll{ll!llllllliilllllll!illllllllllillllllllIIIIIII!ll!lllllll DE INVALIDITEITSPENSIOENEN IN HET LEGER. 2407 Die aan invaliditeitspensioen werden uitbetaald -uitenant-generaals fr. 29.154 Generaal-majoors 55.962 •Colonels 1 73.544 -.uitenant-kolonels I 76.234 Vlajoors 370.643 Cap.-Commandanten 247.855 Capiteins 1.81 1.159 uitenanten 196.203 Verders zijn er 4.820 militairen be neden den graad van onderluitenant, waaraan, over het tweede trimester van 932 eene som van 4 millioen 356.97 1 r. als invaliditeitspensioen werd uitbe taald, llllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllillillllillilllillllllllllllllllilllUllllltlll WERD HET DIEPSTE PUNT VAN DE ECONOMISCHE INZINKING BEREIKT Aan den H. Minister van Landsver dediging werden volgende vragen ge steld Zou de achtbare heer minister zoo goed willen zijn mij de volgende vra gen te willen beantwoorden. De in werkelijken legerdienst met volledig traktement, en daarbij nog een invaliditeitspensioen genieten, hoeveel dit voor de volgende graden beloopt Hoevel is het bedrag van de 26 lui tenant-generaals in werkelijken dienst Hoevel het bedrag der 20 luitenant- generaals als invaliditeitspensioen Hoeveel is het bedrag der 37 ge neraal-majoors in werkelijken dienst Hoeveel is het bedrag der 3 1 gene raal-majoors als invaliditeitspensioen? Hoeveel is het bedrag der 1 27 kolo nels in werkelijken dienst Hoeveel is het bedrag der 1 1 5 kc- onels, als invaliditeitspensioen Hoeveel is het bedrag der 1 33 lui tenants-kolonels, in werkelijken dienst? Hoeveel is het bedrag der 1 1 6 lui tenant-kolonels, als invaliditeitspensi oen Hoeveel is het bedrag der 331 ma joors, in werkelijken dienst Hoeveel het bedrag der 323 majoors als invaliditeitspensioen Hoeveel het bedrag der 1.986 kapi teins, in werkelijken dienst Hoeveel het bedrag der 1.61 7 kapi teins, als invaliditeitspensioen Hoeveel het bedrag der 1.420 lui tenants in werkelijken dienst Hoeveel het bedrag der 353 luite nants, als invaliditeitspensioen Hoeveel het bedrag der 120 onder luitenants in werkelijken dienst Hoeveel het bedrag der 10 onder luitenants, als invaliditeitspensioen Hoeveel het bedrag der mindere graden en simpele soldaten als invali diteitspensioen, en het getal daarvan op den huidigen oogenblik De H. Minister gaf daarop volgen de antwoorden Blijkens een staat dd. 1 April 1932 aedraagt het getal officieren die in ac tieven dienst zijn met volle wedde 24 luitenant-generaals 39 generaal-majoors 1 I 9 kolonels 1 34 luitenant-kolonels 334 majoors 2 1 8 kapiteins-commandanten I 689 kapiteins 1 486 luitenants' en onderluitenants. Die als eigenlijke wedde, over het tijdperk van het eerste trimester 1932 hebben getrokken Luitenant-generaals fr. 331.265 Generaal-majoors 275.486 Kolonels 823.616 Luitenant-kolonels 815.709 Majoors 1.923.582 Kap.-Commandanten 854.518 Kapiteins 5.001.907 Luit. en onder-luitenants 2.817.667 Blijkens een staat, dd. 1 April 1932, bedraagt het getal officieren die een invaliditeitspensioen genieten en met volle wedde in actieven dienst blijven I 9 luitenant-generaals 31 generaal-majoors; 1 1 1 kolonels 1 2 1 luitenant-kolonels 267 majoors 205 kapiteins- commandanten 1 489 kapiteins 1 64 luitenanten. Nog steeds daalt de conjuctuur. De groothandelsprijzen zakken steeds die per. De productiecijfers zijn in alle anden ver beneden het peil van en- cele jaren geleden gekomen. In een nieuw verschenen werk van den Ame- rikaanschen economist Condifle, uitge geven door den volkenbond, blijkt dit o. a. uit de volgende statistiekjes. Productiecijfers voor enkele landen 1928 100. Mei Jan. Maart Mei 31 32 32 32 Duitschland 72 55 56 58 Canada 92 73 71 Ver. Staten 78 65 60 55 Trankrijk 102 83 77 73 apan 103 97 108 ■'olen 72 52 53 55 Ingeland 87 91 Zweden 81 85 88 79 Alleen voor Amerika was dus de maand Mei de slechtste. De vraag is nu of het diepste punt van de inzinking werd bereikt. Het Vaderland (Den Haag) vat de meening van Condiffe als volgt sa men Alleen door internationale samen werking zal men tot herstel kunnen ko men. In Juli nu is er ernstig begin ge maakt met deze samenwerking Lau sanne heeft een der groote belemme- ingen, die tot nog toe aan het herstel in den weg stonden, opgeruimd te Ottawa heeft men naar een formule van Britsche rijkssamenwerking ge zocht die de verdere internationale sa menwerking veeleer bevordert dan moeilijker maakt en aan de voorberei ding der economische samenwerking wordt ernstig gewerkt. Het vertrou wen in een verdere rustige politieke ontwikkeling keert langzamerhand te rug, al zijn er nog een aantal weinig overzichtelijke elementen, zooals de si tuatie in Duitschland en de komende verkiezingen in Amerika. Iijtusschen gaat men toch steeds beter inzien, wat er dient gedaan te worden. In Ameri ca schijnt de krachtige actie tegen ver dere deflatie, die steeds nieuwe verlie zen voor den handel opleverde, met succes bekroond te worden. Condliffe althans oordeelt vrij optimistisch over voorloopige resultaten. Anderzijds wijst ook de Nederlandsch Belgisch Lu- xemburgsche conventie van Ouchy in de goede richting. In de richting name- jk van afbraak, althans van verlaging der tariefmuren. Condliffe oordeelt zeer gunstig over den invloed, die er van deze conventie zou kunnen uitgaan Als dit vrij theoretisch stuk inderdaac gevolgd wordt door een reëele handels overeenkomst, die eveneens de krach ten van den vrijhandel versterkt, dan zal dit ook wel het geval zijn en dan mag men aannemer}, dat Nederland en Belgie, dank zij hun voorbeeld, een vrij belangrijke rol zullen spelen op de komende economische wereldconferen tife. Intusschen kan men slechts op den uitkijk blijven op dit punt zoowe als op vele andere. De vraag, of Juli inderdaad het diep ste punt van de inzinking geweest is, kan vooreerst nog niet met zekerheid beantwoord worden sniiuiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniitimiiiiiiiiiiiii Duitsche Belonging der Staalhelmen. Berlijn onder het teeken van den Staalhelm. De hoofdstad van Duitschland was Zaterdag en Zondag algeheel onder iet teeken van den Staalhelm Na de betooging van Vrijdag avond in tegenwoordigheid der prinsen van de familie van Hohenzollern, en na de officieele ontvangst, richtte de Vereeni- ging, Zaterdag avond, een groot Sport- eest in, in het Stadium van Grunen- wald. Zondag, vanaf 5 uur 's morgens, en angs acht samenloopende wegen, kwa men de 160.000 oud-strijders van de vereeniging naar den aerodroom van iet Tempelhof. Ter gelegenheid van dit Kongres ontving Berlijn het bezoek van een aantal hooge personaliteiten de kroonprins, de kroonprinses, de prinsen Eitel-Frederich, Oscar en Wal- demaar van Hohenzollern, hertog Ka- rel-Edward, prinses Sybille met den croonprins van Zweden, hertog Alfred rieclrich van Mecklemburg, hertog Jo- achim-Edward van Anhalt, prins Ernst von Sachsen-Meiningen, Ook veldmaarschalk von Mackensen admiraal Roeder, verscheidene gene raals, bevelvoerders over de afdeelin- gen van de Reichswehr en al de leden der regeeringen waren eveneens aan wezig. Op het Tempelhofplein waren 35 reusachtige luidsprekers opgesteld om de redevoeringen wijd en zijd te ver spreiden. Van op een soort van houten toren, voor de gelegenheid opgetim merd, werden de marchbevelen, per microfoon, gegeven. In de straten van Berlijn overheersen te het grijs-loopgraaf-uniform, en de jruine uniformen van de nazisten wa ren er schier niet te zien. Zondag avond werd de terugkeer der betoogers door 120 bijzondere treinen en door duizenden automobie- en verzekerd. Voor de 180.000 Staalhelmen, een eger, werd het eten, voor 25 veld- ceukens bestemd, door honderd twin tig groote autokamions aangebracht; voor de uitdeeling van ontzaglijke hoe veelheden koffie, limonade en bier 20.000 paar worsten en 30.000 liters melk, waren 850 koffiehuisbedienden en kokspelers uit restaurants opgeeischt Zondag, van het samenkomen tot iet uiteengaan der Staalhelmen, wer den de duizendtallen nieuwsgierigen, gekomen om een les van Wehrgeist» van krijgsgeest te nemen, door 2000 policieagenten op afstand gehouden. De Eed der Staalhelmen. Hieronder geven wij de eed door majoor Seldte voorgezegd en door de 80.000 Staalhelmen met een dreu nend Wir geloben es gezworen Wij willen geen verdeeldheid wij willen geen burgeroorlog. Wij strijden uit liefde voor het Vaderland en voor iet algemeen belang. Zweert van ver- eenigd en sterk als ijzer en als staal te zijn tegen de vijanden van het Va derland en tegen de vijanden van de Staalhelmen. Wij willen eene sterke natie zijn. Zweert dat gij zorgen zult voor een lichaamlijken en zedelijken toestand, welke u toelaat altijd ten dienste van het Vaderland te zijn. Zweert dat gij altijd loyaal de «zwart witte en roode» kleuren zult dienen En het Duitschland uber alles dreunde donderend uit de duizendste monden. De kroonprins is, tijdens de plech tigheid niet in aanraking met de leden der regeering gekomen. Hij woonde op afstand de parade bij. Doch bewe zen werd het eens te meer dat er tus- schen de Hohenzollern s en de groote Duitsche militaire betoogingen nauwe janden gesmeed zijn. OORLOGS- EN INVALIDITEITS PENSIOEN. De wetsontwerpen op het financiee herstel zullen offers vragen aan alle categoriën burgers. Zonder dat het bericht officieel zij schijnt het toch zeker, dat voor wat de oorlogs- en invaliditeitspensioenen be treft, de volgende wijzigingen worden overwogen 1. Een jaar afschaffing van alle oor logspensioenen van 10, 15, 20 en 25 ten honderd 2. Afschaffing van alle oorlogspen sioenen toegekend aan hertrouwde oor logsweduwen 3. Afschaffing van alle pensioenen toegekend aan militairen in actieven dienst 4. Vermindering met 5 c/o van alle oorlogspensioenen van 30 ten honderd en meer 5. Herziening van alle invaliditeits- dossiers van alle oorlogsinvalieden, geen recht hebbende op de vuur taart 6. Verandering van Oorlogspen sioen (Art. 7) in Dienstpensioen (Art. 12) voor alle invalieden, wier twaal niet opgedaan werd aan 't front. LEEST EN VERSPREIDT c DE GAZET VAN POPERINGHE DE MASKERS DER DUITSCHERS AF Na de carnavalparade van de Stahl- ïelm te Berlijn, waarbij heel naief ge tracht werd de betoo^ing voor een eenvoudige sportdemonstratie te doen doorgaan, zijn de maskers vanzelf af gevallen. Indien men tot nogtoe gelooven kon aan een zekere, voorwaardelijke trouw vanwege de huidige rijksregeering aan de Grondwet van Weimar en aan de republikeinsche instellingen, dan is die overtuiging thans voor goed te niet gedaan. Want hoe rijmt men anders die twee twee dingen samen Vrijdagavond, op een grootsche volksvergadering van de Stahlhelm verklaarde de leider dezer op militaire leest geschoeide organisatie dat zijn volgelingen als hoofddoel had den de vernietiging van de Grondwet van Weimar... met daarbij den on dergang van het Verdrag van Versail les, natuurlijk, maar dat willen nu alle Duitschers, zonder onderscheid. Terwijl van diezelfde Stahlhelmver- eeniging de Rijkspresident (die toch voor alles de Grondwet moet doen eerbiedigen) eerevoorzitter is en blijft, aarzelden de heeren ministers von Pa pen, von Gayl en von Schleicher geen oogenblik om bij de militaire parade van Zondag aanwezig te zijn... naast den kroonprins, zijn gemalin en de le den van dezes familie, nog wel. Alleen werd nog een min of meer respectabele afstand gelaten, tusschen von Papen en den zoon van Wilhelm II, maar dat was maar alleen om nog eenigszins de vormen in 't oog te hou den en misschien ook wel om den van achteraf toch republikeinsche toekomstigen keizer x> het gezelschap ministers te besparen... Wij kunnen dus gerust beweren dat op 't oogenblik Duitschland geregeerd wordt door de getrouwe onderdanen van de Hohenzollerns, die alleen maar den geschikten tijd afwachten om hun heer en meester uit Doorn terug te roepen. Of die tijd ooit komen zal, is een andere kwestie. Tot nogtoe worden zij slechts in hun politiek gevolgd door ouderlingen en gezette burgers van ge middelden leeftijd. Maar het is hun plan een zoogenaamde onafhankelijke regeeringspartij te jstichten, die von Papen steunen zou bij zijn parlemen tairen arbeid om daarna natuurlijk als een rijpe vrucht in den schoot van de kiezerskliek te vallen. Wij moeten een elite vormen, zeg de oberst Seldte van de Stahlhelm, die ons vaderland naar nationalistische be ginselen bestuurt Die élite moet niet meer gekweekt worden, zij is er al, en zij heeft op het oogenblik het roer in handen, in Duitschland. Als het van haar alleen afhing, dan zat de een of andere Wil helm II of III, dat komt op hetzelfde neer, morgen vroeg al te Potsdam met de voeten onder tafel, zijn lichtge- kookt morgeneitje te pellen. Dat mogen wij vooral niet vergeten HET BROOD VAN DEN SOLDAAT. Gezien de oogst van tarwe, dit jaar, bijzonder overvloedig is en de kansen op uitvoer heel klein, i3 er besloten 1 0 inlandsche tarwe te mengen bij het uitheemsch graan, dat dient voor het vervaardigen van het brood der soldaten. Te dezer gelegenheid herinnert het ministerie van Landsverdediging eraan dat de bloem geleverd aan de militaire bakkerij gebuild wordt tegen 20 Het brood van den soldaat wordt dagelijks gebakken in de legerbakke- rijen die van moderne apparaten voor zien zijn. Al de militaire bakkerijen werken met de electriciteit. IIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllüHlilllllllllUjl DE VOGELS VERLATEN ONS. Het is in den loop van deze maand, dat de verschillende soorten trekvogels onze gewesten verlaten. Dezer dagen komen de nachtegalen, de kwikstaartjes en overzwaluw reeds aan de beurt. Rond den 10en dezer maand trekken de roodborstjes en de regenvogels weg een dag later de wa tersnippen rond het midden der maand de leeuwerikken en de huiszwa luwen, en eindelijk rond den 25e" der maand de zanglijsters. Voor deze talrijke vertrekken is een compensatie het winterkoninske keert terug. üilllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlL EEN OPWEKKENDE SPECERIJ IN DE VOEDING. Om den eetlust op te wekken, of jeter gezegd, om de afscheiding der maagsappen te bevorderen voegt men specerijen bij het eten zooaL peper, azijn, citroen, enz. sommige van die specerijen vervullen tevens een voe- dingsrol, zooals suiker en vet. Wanneer men confituur met suiker vervaardigt vrijwaart de suiker de con- ïtuur voor bederf terzelldertijd, be- comt men een eerste rang-voedsel dat cracht en warmte schenkt. In het fruit jestaat de suiker onder vorm van glu cose, en in de beet onder vorm van saccharose. De suiker in den handel mag 99 Zi p. hond. saccarose bevatten Er werd in den laatsten tijd een grooter suikerverbruik waargenomen en dit verbruik zal nog verhoogen wan neer men in de verschillende rangen der samenleving de groote rol van de suiker in de voeding beter zal hebben eeren begrijpen. Want tot heden bestaat er nog meer dan één vooroordeel tegenover de sui ter. Wanneer men zal aangetoond heb- jen dat de suiker het beste, zooniet iet eenige surrogaat is van den alcool, zullen de tusschengerechten en de con fituren welke nu nog maar alleen door de meer begoeden geëten worden, ook op de tafel van de werkende klas ver schijnen. Dan zal het fruit, zoowel rauw als gekookt en met suiker toebereid, een veel ruimere plaats in ons dagelijksch menu innemen.Dit tot grooter nut van ons lichaamgestel. Droevige Jachtpartij. Eenige jagers waren Zondag op jacht te St. Vaast-Equeville. Terwijl zij een ïaas vervolgden, legde zekere Alfred ^efevre, 39 jaar oud, aan, om te schie ten het tweede schot ging van zelf en te vroeg af, met het ongelukkig ge volg dat een zijner makkers, M. lvon 3ichon, 5 I jaar oud, spoorwegbedien de, in den rug getroffen werd en dood ten gronde viel. Gedood om een pak tabak. Een droevig tooneel heeft zich in eene woning te Soissons voorgedaan. Daar woonden Marcel Zolly, 41 jaar oud, met vrouw Geneviève Dumont en haar zoon Leon Barbier, 2 5 jaar oud. Vrouw Dumont verweet Zolly, die reeds eenigen tijd zonder werk was onnoodig geld verkwist te hebben door iet koopen van een pak te duren ta- jak. Zolly, die wat gedronken had, werd woedend en bedreigde de vrouw met een mes. Toen kwam Barbier er tus schen, ontnam hem het mes en bracht er hem een steek mede toe in de rich ting van het hart. Zolly viel dood ten gronde. De moordenaar, aangehouden, jeweerde zoo gehandeld te hebben om zijne moeder te verdedigen.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1932 | | pagina 1