attentat Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. Z1 öuitenlanö abonnementen aankondigingen HOE PACIFISME HECHT NAAK OORLOG LEIDT. .TWAALFDE JAAR. - NUMMER 39. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 25 SEPTEMBER 1932. Jaar, in stad 12 fr. per post 16 fr Congo 23 fr. Frankrijk 23 fr. Amerika 30 fr. MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN i De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan om. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheckrekening N' 48459. Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden Vegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooze ingezonden artikels worden in do scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. Per regel 1 minimum 3.00 fr. 1.00 frj Houw berichten 0.8Q fr. de regel, met mini mum van 3.09 fr. Bijzonder Tarief voor, Notarissen en Deur waarde». Voor dik "wijle te herhalen rekla men, prijzen volgen overeenkomst. Alle aankondigingen :cijn op voorhand te betalen. Duitschland staat op zijn recht om te vechten. ...Als er geen dieven meer waren dan zou er geen politie meer noodig wezen, en als er geen politie meer was, dan... zouden er nog veel méér dieven zijn. We herinneren ons niet meer, door welken diepgeleerden professor in de sociologie we deze stoutmoedige stel ling eens hoorden vooruitzetten, maar we moeten er al sterker en sterker aan terugdenken, bij den loop der interna- nionale gebeurtenissen, na den oorlog, en zeer in 't bijzonder dan in Duitsch land. Zoover zijn we dus al gekomen mei al de stemmingmakerij tegen het be grip nationale verdediging dat het Duitsche volk, zonder zijn schuld te hebben afbetaald, en na, niettegen staande dat, toch twee jaar vóór den gestelden tijd zijn panden te hebben te ruggekregen, met de meest vol maakte brutaliteit opkomt voor zijn recht om zich opnieuw ten oorlog te bereiden. Een andere beteekenis is onmogelijk te geven aan het ultimatum dat het tot Frankrijk gericht heeft, en nu Engeland probeert om ten minste een zedelijke voldoening aan de Duitschers te geven, door het princiep van hun gelijkbe rechtigheid in zake bewapening te er kennen, maar mits zijn belofte dan. dat het van dit recht geen gebruik za. maken, nu snauwt het de regeering van Londen af, met de boodschap Houd er u buiten Dat eitje willen we alléén met de Franschen pellen De socialisten kunnen er nog maar altijd niet de beteekenis over hun harl krijgen, dat deze arrogancie van Duitschland een rechtstreeksch resul taat van hun anti-militarisme is, van hun pacifisme ondanks alles, van de uitslagen die hun propaganda voor on voorwaardelijke ontwapening in de ex geallieerde landen tot dusver heeft op geleverd. Sommigen hunner gaan nog altijd voort met te betoogen, dat, integen deel, aan het verzet tegen de onvoor waardelijke ontwapening bij de gewe zen vijanden van Duitschland, de her opleving van het militarisme in Duitsch land is te wijten. Zooals bijvoorbeeld Kamiel Huys- mans, die in zijn blad deze stelling tracht te doen ingang vinden De heropleving van den militairen geest in Duitschland is de schuld van de Ontwapeningsconferentie. De Prui sische militaire kliek, die op weer wraak aast, heeft bij het Duitsche volk alleen maar zooveel gehoor gevonden, omdat dit volk ziet, dat de andere lan den niet ontwapenen willen. Hadden te Genève alle ex-tegenstanders var Duitschland zich bereid verklaard om heel hun oorlogstuig te vernietigen, dan zou het Duitsche volk zeer zeker ook niet meer over zijn herbewapening te spreken zijn geweest. ...Zooals om de thesis van den geleerden socioloog terug te nemen alle dieven van hun beroep zouden afzien en hun inbrekersgerief vernie tigen, indien men begon met de politie af te schaffen Deze vermakelijke paradoks zou door Huysmans misschien met eenig succes te verdedigen kunnen zijn, in dien de eerste proeven die met vermin deren van den druk op Duitschland genomen werden, werkelijk den uitslag hadden opgeleverd, dien men ervan Verwachtte. Dat wil zeggen indien de opvol gende verlichtingen en kwijtscheldin gen van zijn oorlogsschulden en d< Voorbarige ontruimingen van zijn bezet grondgebied, het Duitsche volk in zijn geheel milder hadden kunnen stemmen en geleidelijk den revanche-geest erin uitdooven. Maar iedereen zal moeten toegeven dat precies het omgekeerde is gebeurd: In plaats van het wraakvuur in d Duitsche harten te kunnen dooven, heeft al de verzoeningsgezindheid, door de Entente-landen aan den dag gelegd dit vuur slechts met nog hooger vlam men kunnen doen oplaaien en verder om zich heen doen grijpen. En het is dus wel een beetje zot, te veronderstellen', dat, wanneer, door aan Duitschlands eischen 90 procent toe te geven, men het weer zoo wilc gemaakt heeft als in 1914, men het met een slag temmen en volslagen on gevaarlijk maken zal door het de volle honderd procent toe te geven. Dat zou zoo ongeveer hetzelfde zijn alsof men wagenwijd de kooi zou open zetten van een tijger, dien men, door allerlei liefkoozingen en lekkere beet jes, tien jaar aan één stuk, alle dagen slechts nog woester hadde kunnen ma ken. Dit nu voor wat het particulier geval van Duitschland en zijn gewezen te genstanders betreft. Maar laat de ge waagde thesis dat de algemeene ont wapening nog méér bevorderlijk is voor den oorlog dan het militarisme, zich niet zeer gemakkelijk veralgemee- nen Wat is tot hiertoe altijd de bijzon derste factor geweest voor de eerbie diging van de internationale verdra gen Wat anders dan de vrees voor oor log Zooals het respect dat de dief nog voor en anders eigendom kan hebben, zijn onderscheid tusschen het mijn en het dijn altijd het eerst gelegen hebben in zijn schrik voor de politie. Indien alle individuën en alle ver- eenigingen van individuën, die Sta ten heeten, steeds eerlijk en te goe der trouw waren, en nooit eenigen eisch wilden steunen dan op het onbetwist bare recht zonder ooit tot geweld hun toevlucht te willen nemen, dan zouden inderdaad politie en legers vol komen overbodig zijn. Maar, wat zal de Staat, die van zijn bewapening heeft afgezien, nog te stel len hebben tegen een buurman, die zekeren schoonen dag, alle tractaten zal verscheuren, geen enkele verplichting tegenover hem meer zal willen nako men, geen schulden meer erkennen, en op den koop toe nog een stuk van zijn grondgebied opeischen Niets méér, natuurlijk, dan de vrede lievende burger, die, vertrouwend op de eerlijkheid en loyauteit van al zijn medemenschen, de sloten en grendels van zijn deur zou hebben weggenomen, zijn revolver in de gracht geworpen, en die zekeren nacht door 't frissche gekittel van een pistoolloop onder z'n neus zou worden wakker gemaakt, met de boodschap Uw geld of uw leven Wat zal den vrijbuiters in de inter nationale diplomatie nog beletten, om alles te eischen wat ze op zeker mo menten maar begeeren kunnen van een Staat, die de middelen niet meer bezit om zijn eigendom te verdedigen Het resultaat zal dan zijn, dat het reeds zoo verwerpelijke Recht van den Sterkste vervangen zal zijn door het nog veel ergere Recht van den slechtste, den brutaalste, den misdadi- ste dat wil zeggen het interna tionaal duel door den internationalen roofoverval. D. N. G. IS HET GERAADZAAM ONZE KINDEREN VROEGTIJDIG WAT TE LEEREN Dit artikel is bedoeld als eene waar schuv/ing. Het is bedoeld als een waarschuwing voor alle moeders, die gaarne met haar verstandig kind pronken en het daarom al heel jong leeren tellen, versjes opzeggen en liedjes zingen. Buren, vrienden en kennissen vin den het heel aangenaam, als zoo een kleine kleuter al met allerhande ge leerdheid voor den dag komt. Er wordt gelachen en moeder die krijgt een warm compliment. Zoo'n verstandige jongen he Nu die zal wel kunnen leeren Wat een vluggerd Moeder is trots en de binnengehaal de roem is voor haar niet zelden een aansporing om op den ingeslagen weg voort te gaan en haar peuter allerlei dingen vroegtijdig te leeren. Maar moeder vergeet dat behalve het kleine lichaampje ook de hersent jes van het kind terdege groeien moe ten en dat die groei belet wordt door te veel inspanning. Nu wordt van de kinderhersentjes toch heel den dag door min of meer arbeid gevergd. Vooral een van nature levendig en opmerkzaam kind ziet allerlei vreem de dingen in zijn jonge leventje, waar over het aan peinzen staat en waaro ver het duizend en een vragen gaat stellen. De volwassenen behoeven hier niet te forceeren. Want dan is er gevaar dat de jonge geest overladen wordt en in zijn groei belet. Pedagogen en dokters, menschen dus, die het weten kunnen, zijn van meening dat het absoluut niet goed is een kind voor zijn vijfde jaar zooge naamde schoolkennis bij te brengen, daar zijn hersens daarbij te veel te lijden hebben. De peuter heeft tot den tijd toch al heel wat te leeren. Hij moet leeren loopen, hollen, springen, klimmen, hinken en glijden. Hij moet heel wat dingen leeren, waar wij niet aan denken, omdat we ze zoo van zelf sprekend vinden. Zoo moet volgens deskundigen een kind van twee jaar, zelf kunnen drin ken uit een bekertje. Het moet zich alleen kunnen bezig houden met zijn speelgoed en die klee- dingstukken kunnen uittrekken, die niet te veel moeite veroorzaken. Op zijn derden verjaardag moet hij zich zelf kunnen aankleeden, al gaat het nog wat onbeholpen. Hij moet speelgoed opruimen zonder er aan herinnerd te worden. Op zijn vijfden verjaardag moet het kind grootere vaardigheid in al deze dingen vertoonen. Het moet hebben leeren stilzitten om te luisteren naar een verhaal of een liedje het moet er zijn aandacht bij kunnen bepalen en zelfs eens een liedje leeren zingen. Het moet goed en vreedzaam met andere kinderen hebben leeren spelen en zich zelf niet bschouwen als een koninkske, wiens wil steeds wet is. Het moet geleerd hebben dat het een is, zooals er velen zijn en dat die velen allemaal dezelfde rechten heb ben als hij. Ziet u moeder, al die dingen moet uw kind leeren maar geen schoolken nis. Gewoonlijk is die zoogenaamde kennis trouwens ook uitsluitend geheu genwerk, zoodat de kans groot is dat het kind er op school, waar het ver stand mede aan het werk wordt gezet niets aan heeft. Uw kleine jongen zal bij voorbeeld niets hebben aan tellen, als hij niet kan rekenen. Alleen bij het rekenen krijgen de getallen beteekenis. Overigens is het droog geheugen werk zonder het minste nut. Kom moeder, laat uw kind, echt kind zijn, en leert het niet zooals de apen geleerd worden. Leer hem wat goed en nuttig voor hem is, maar stop hem niet vol met schoolkennis, laat dit gerust over aan de school. Laat hem maar spelen... de tijd, dat hij op de schoolbanken zitten moet, is toch lang genoeg. Bovendien bewijst ge er het kind geen dienst mee. Integendeel Laat het bijbrengen van schoolkennis gerust over aan de school. Daar gebeurt dit volgens een aepaalde en goede methode. Daar leert ret kind met zijn makkertjes mee. Ik ben bang dat mijn kind niet zoo vlug is en daarom leer ik het zeker mee. Zoo redeneert menige moeder. En zoo redeneert ze geheel verkeerd. Want als het verstand van uw kind niet zoo heel groot is, mag het zeker niet geforceerd worden. Praat dan liever, wanneer de school tijd is aangebroken, met den onder wijzer of onderwijzeres. Tien tegen een weet die er wel raad op om uw jongen of meisje op een geschikte manier te helpen. van 9 October aanstaande. DE WAARDE VAN ONZEN FRANK HOE MOET MEN STEMMEN Het wit puntje zwart maken, boven den naam van onzen Burgmeester, ALZOO LEZERESSEN EN KIEZERS Houdt ge aan het ONPARTIJDIG BESTUUR der GEMEENTEBELAN- GERS, stemt dan voor bovenstaande Candidatenlijst, zoo zal VRIJHEID en VREDE in onze Stad behouden blij ven, onder het wijs bestuur van onzen Volksvriend BURGMEESTER LAHAYE llillllllllllllllliliilllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllüllilinilllliH Leening der Verwoeste Gewesten Trekking van 2 0 September Dinsdag morgen heeft de 112e trek king plaats gehad der leening van oor logsschade 5 ten honderd 1923. De uitslag Serie 282.451 nrl wint 500.000 fr. Serie 140.714 nr5 wint 100.000 fr. Series 89.763 nr4 145.955 nr5 en 284.241 nr2 winnen elk 50.000 frank De andere nummers van deze serie? zijn uitbetaalbaar met 550 frank. VREESELIJK MOORDGAS. De Russische ingenieur Komanoff is dood gevonden in zijn laboratorium te Moskow. Hij deed er proefnemingen met scheikundige voortbrengsels,waar mede hij een gas vervaardigd had dat dezen die het opslorpen doof en blinc maakt. Er is zelfs geen enkel masker dat beletten kan het gas te laten door dringen. De ingenieur is het eerste slachtoffer geworden van zijn moord dadige uitvinding. LAHAYE Nestor, Brouwer, landbouwer, burgmeester Vandooren Julien, Hophandelaar, schepen. Desomer Camille, Landbouwer, uittredend lid. Gombert Willy, Huidevetter, schepen. Vancayseele-Decorte Maur., Landbouwer, uittredend lid. Tally Remi, Werkman, uittredend lid. Liétaert Nestor, Handelaar, uittredend lid. Bossaert Achille, Makelaar in hoppe. Lebbe Omer, Landbouwer. Lobeau Emile, Hophandelaar. Depoers Emile, Landbouwer. Denut Arthur, Herbergier. Persoone Jules, Landbouwer. Drie andere lijsten werden ook reeds aangekondigd. Deze zijn Socialisten. Clement Jules, An- dries Cyriel, Logie Remi, Poutier Ma ria, Vanuxem Lucien, Leupe Remi, 3eerens Pierre, Vanhee Camille, Am- pen Albert, Pareyn Albert, Lefever ucien, Catteeuw Remi, Tetaert Fmiel. Kristen Werklieden. Lefebvre I Ii- aire, Feys Gaston, Dumelie Georges, Vitse Maurits, Cappoen Cyriel, Donche Valeer, Decreus Maurits, Vandevyvere vamiel, Mahieu Jeroom, Papegaey Mestor, Vitse Jeroom, Lermytte Mau rits, Verstraete Daniel. Katholieken. Denys Albert, De- smytter Emile, Brutsaert Henri, Devos Vlaurits, Sansen Valere, Lebbe Alfons, Devos Germain, Debaene Joseph, Rou- seré Alfons, Igodt Joseph, Bollengier André, Boerhaeve Maurits, Van Cay- seele Nestor. Aangeduid als verslaggever voor den Senaat, over de Schatkistontwer- pen,heeft senator Ingenbleek gemeend over de stevigheid onzer munt te moe ten uitweiden in zijn verslag en we meenen het interressant zijn oordeel aan onze lezers voor te leggen. Ziehier wat hij schrijft Het past hier te doen opmerken dat de wetgever drastische maatrege- en heeft genomen, opdat dergelijke out niet andermaal zou worden be gaan. Toch wordt in sommige kringen gevreesd, dat de Regeering zich ge noopt mocht voelen een beroep te doen op de Nationale Bank om zich betaal middelen aan te schaffen en dat, uit dien hoofde, de omloop der bankbil jetten ten onrechte zou toenemen. De wets-besluiten van October 1926, die de maatregelen hebben voor geschreven met het oog op de munt- stabilisatie, gaan uit van de hoofdge dachte dat bet crediet van de Nationale 3ank van dit van den Staat moet wor den gescheiden. Deze bepalingen beletten, dat de -legeering machtiging zou kunnen be tomen tot het uitgeven van een enkel aillet dat niet statuair zou zijn gedekt. De eenige vrijheid die aan den Minister van Financies, naar luidt van de statuten der Bank, wordt gelaten, restaat in het recht bij deze laatste Schatkistbons te disconteeren tot een aedrag van 100 millioen. Bovendien mag de Bank slechts binnen zeer enge grenzen Staatsfond sen bezitten, en worden de voorschot ten aan partikulieren op Staatsfondsen afhankelijk gesteld van de machtiging te verleenen door de Raden der Re genten en Censoren. Volgens den jongsten weekstaat van de Bank, zijn dergelijke voorschot ten zeer gering zoowat 300 millioen, alswanneer er ongeveer 27 milliard o- aligaties van de Staatsschuld bestaan, Duiten degenen die aan de buitenland- sche Regeeringen werden afgeleverd. Aldus, zelfs zoo de Regeering het wilde doch zij wil krachtdadig het tegenovergestelde zou zij van de Nationale Bank, de uitgifte niet kunnen rekomen van billetten tot dekking ha- rer Schatkist, dan zoo de beide Kamers iet wetsontwerp goedkeurden dat bij ren aanhangig werd gemaakt. Nooit zal het Parlement het vertrouwen van ret land beschamen met zijn toestem ming te schenken aan een maatregel die de meest hatelijke berooving zijn zou. Om de volle waarjde te onderstre pen van de strengheid onzer wetgeving, zullen wij zeggen dat, in de Vereenig- de Staten, de jongste Glass-Steagall wet aan de Federal Reserve Bank, nog grooter gemak van herdisconto ver leent en hun zelfs toelaat Staatsobli gaties te benuttigen als waarborg voor de billetten, boven het wettelijk mi nimum van 40 t.h. gouddekking. ^JlllllllllllllllllllllllllllllllllltUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll PALACE-THEATER Yperstraat, 38 Poperinghe. Verders doen geruchten de ronde als zouden een paar lijsten van Natio nalisten ofte Fronters in aantocht zijn. Heden Zaterdag avond zullen we er meer over weten. In alle geval zal de keus groot zijn doch gemakkelijk, een dop boven den naam van onzen Burgmeester Lahaye, en de zaak is geklonken. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DRINKT MAS-CAR BIER iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim ONZE SCHATKISTBONS. De Schijf vervallend op 1 October, De Schatkistbons ter vervanging der schijf welke op I October vervalt zullen uitgegeven worden aan 97 Zl t.h. en terugbetaalbaar zijn aan 102 Zl, hetgeen een interest van 6.10 t.h vertegenwoordigt ze zullen vrij zijn van alle taksen. De gansche schijf overgenomen door de Belgische ban ken die, na de dragers van tienjaar lijksche bons gediend te hebben als zij in de verlenging toestemmen, de niet geplaatste bons voor zich zullen be houden. De uitgifte zal vanaf aanstaan den Maandag geschieden en de ban ken zullen een kommissieloon van 2J/2 t.h. trekken. De tijd toegestaan aan de dragers van tienjaarlijksche bons die de terugbetaling wenschen, zal be trekkelijk kort zijn. ZATERDAG 24 September, om 8 u. ZONDAG 25 September om 4 en 8 u. DINSDAG 27 September om 8 u. WOENSDAG 28 September om 8 ur DE KWESTIE DER OORLOGSSCHULDEN. 'ïARlf SSOSUCTION MET DE FILM DER WILDERNIS Fransch Sprekende, geluidsfilm met Vlaamsche Onderschriften. Niettegenstaande de groote kosten voor dezen bijzonderen film, zijn de Prijzen der Plaatsen slechts 3 4 5 en 6 frank. Voorloopig geen Engelsche stappen. De datum, waarop de schuldenaar- anden aan Amerika den wensch te cennen moeten geven uitstel van beta- ing hunner oorlogsschulden te verlan gen, verliep verleden week. Naar gemeld wordt, zal de Engel sche regeering naar aanleiding hiervan geen stappen doen. Er zijn twee rede nen voor deze houding. In de eerste plaats zou Engeland, als het zich be roept op de desbetreffende clausule van de Engelsch-Amerikaansche schuld overeenkomst slechts een klein deel van het te betalen bedrag uitgesteld cunnen krijgen, namelijk het bedrag van de terugbetaling op de hoofdsom en niet het veel hooger bedrag aan intrest. In de tweede plaats zou het te aerde brengen van dit punt door En geland het geheele schuldenvraagstuk op den voorgrond plaatsen bij de aan staande presidentsverkiezingen in A- merika en dit wenschen beide regee ringen te vermijden. Men is te Londen van oordeel, dal door de schuldenaars geen stappen moeten worden ondernomen voor de presidentsverkiezingen voorbij zijn. Vernomen wordt, dat deze houding van Engeland zal worden nagevolgd door de meeste andere schuldenaars- regeeringen. Het zal natuurlijk den schuldenaars mogelijk zijn na de A- merikaansche presidentsverkiezing en voor de betalingen moeten plaats vin den, dit is tusschen 9 November en 1 5 December, zich eventueel tot Amerika te wenden, om herziening der schul den. Men verwacht echter, dat geen definitieve regeling in zoo korten tijd can worden verkregen. Men is voor een algemeen, doch tijdelijk morato rium, dat de onderhandelingen over de schulden in 1933 na de economi sche wereldconferentie zou vergemak- celijken. Uit Amerika. De Amerikaansche minister van fi nancies heeft zich uitgelaten over het opschorschen der betalingen van de oorlogsschulden aan Amerika. Hij heeft er in dit verband op ge wezen, dat alle schuldenaar-staten, die van het recht van uitstel van betaling gebruik willen maken, de Amerikaan sche regeering hiervan voor Donder dagavond van verleden week mede- deeling moesten doen. Tot nu toe heb ben slechts Engeland, Letland en Po len een dergelijk verzoek gedaan. Het Amerikaansch departement van Staat spreekt alle geruchten tegen over zoogenaamde besprekingen, die te Londen over de aflossing der oorlogs schulden zouden zijn gevoerd en waar aan de Amerikaansche senator Reed en gezant Mellon zouden hebben deel genomen. Onder zijn kar vermorzeld. De werkman Nestor Cousin, 32 jaar oud, in dienst bij den ondernemer M. Patton, te Meaux, kwam langs de baan gereden met een kar steenen, getrok ken door twee paarden. Een der die ren verschrikte en begon woest te springen. De voerman wilde het intoo- men, doch viel onder den wagen, en een der wielen reed hem over de borst kas. De man werd op den slag gedood. Kind versmacht bij het eten van i een stuk wortel. Te Wasquehal, Fransch-Noorden, heeft en tragisch ongeluk plaats gehad De echtgenoote Coeyman, bereidde het middagmaal en was bezig met wortels krabben. Haar zoontje Eugène, 1 3 maand oud, liep in de keuken rond de tafel. Zonder dat de moeder het zag, nam het kind een wortel, stak hem in zijn mondje, doch verslikte zich. De moeder sprong toe, doch kon onmo gelijk het stuk wortel uit de keel van haar kind halen. Als wanhopig riep de vrouw om hulp. De geburen kwamen toegesneld, doch het was reeds te laat. Het kind was door verstikking bezwe ken. Een toegeloopen geneesheer kon nog slechts het overlijden vaststellen. Brand te Luzerne. Een brand waarvan de oorzaken niet gekend zijn, heeft gewoed te Lu zerne, in een groot gebouw, waar ver scheidene ambachtskorpsen, onder de welke schrijnwerkers en schilders, hun lokaal hadden. De schade beloopt tot één millioen Zwitsersche franks,

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1932 | | pagina 1