Na den Oorlog Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. öuttenlanö .DERTIENDE JAAR. - NUMMER 8. Voor een eenvoudiger Belastingstelsel. De Plannen van Hitier JU-11 aM' WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. .1 'I- ZONDAG 19 FEBRUARI 19.13. ABONNEMENTEN I Jaar, per post 16 fr Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. Losse Nummer» 0.25 «o) MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Gebroede™ DUPONT, Yper.tra.t, 2, POPERINGHE. Nr 48459. Telefoon 180 Uitgevers-Eigenaars Postcheckrekening leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te xendaa tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naamlooss ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. SMWnjjM—m»m—tsKiKi Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINCEN Per regel 1.00 fr. minimum 3.00 fr. -€o>— Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. «o» Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur tvaarders. Voor dik wijls te herhalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle sankondigingen zijn op voorhand te beltalen. Nooit in ons leven vergeten we den afschuwelijken oorlog van 1914-1918. Voor degenen die hem beleefden, laat hij den allerdiepsten indruk na. Jaren is die wreede krijg uitgevoerd, maar we vragen ons toch zoo menigmaal af of er nu eigenlijk vrede is sedert het jaar 1918? Althans in Europa Vrede ds er, als men bedoelt geen wapengeweld, maar, anders is het le ven een voortdurenden strijd. Eenen strijd om het bestaan Anderzijds daagt het spook van het oorlogsmonster op waar het gaat om de bewapening voor de zoogezeide veiligheidswaarborgen. Er werden wel iswaar sedert den oorlog loffelijke po gingen gedaan tot algemeene ontwape ning, doch steeds vraagt men zich af, of het verdrag, als dat van Locarno, bij machte zal zijn om oorlog te ver hinderen in de toekomst Te Locarno werd immers in 1925 tusschen de West-Europeesche mo gendheden: Belgie, Duitschland, Groot Brittannie, Frankrijk en Italië, overeen gekomen om geen oorlog tegen elkaar te voeren en eventueele geschillen en conflicten langs scheidsrechterlijke weg op te lossen. Daar is ook de Volken bond met zijne schoone rol, maar is de Volkenbond soms geen orgaan dat bij gebeurlijke en ernstige geschillen, te kort zal bollen en niet, volstrekt niet in staat zal zijn een oorlog te be letten Zie maar eens in het geschil van Japan en China een paar jaar ge leden en heden ten dage alweer. We vragen ons ook af waarom al- die vredelievende organismen tot stand gekomen zijn Immers de We reldoorlog zou de laatste zijn de kleine grensgeschillen van kant gela ten Zijn de tien millioen soldaten niet gesneuveld met dat doel Om een betere beschaving te hebben, een be tere wereld, om geen oorlog meer te zien in de toekomst Dat laatste be loofden de machthebbers onder en na den oorlog. Pas na den oorlog, na tuurlijk. Er werd een duurzame vrede beloofd, een bestendig geluk voor speld. Ten slotte konden we samen vatten dat er na den oorlog een betere wereld zou geschapen worden. Helaas Nooit is een oorlog gekend geweest die zulk een diepen nasleep liet.Straks is de oorlog vijftien jaar gedaan en nog immer woedt een wereldwanorde. Crisis en werkloosheid zijn de kinderen van den oorlog. We vragen ons dan dadelijk af of er een betere wereld orde geschapen is door den oorlog die ook wilde doorgaan als een bescha- vingskrijg Maar het was een verdel gingsoorlog vernietiging van gezag, miskenning van den mensch. Een echte wereldwanorde werd er na den oorlog geschapen en nog ko men twistpunten na twistpunten als uit den grond gerezen. Wat zeggen de menschen als ze hun gazet gelezen hebben Wat is er toch miserie op de we reld Die hebben gelijk. In Rusland viert het blosjewisme hoogtij, dit bolsjewistisch gevaar dat na Rusland, ook de andere landen van Europa dreigt te overweldigen. Tro nen wankelden, anderen vielen reeds! En de communisten en de fascisten dan Werkelijk er is geen vrede na den oorlog al de staten staan voor on overwinbare moeilijkheden. Briand die wilde een betere wereldorde scheppen met de Vereenigde Staten van Europa maar wat is er van tot stand geko men Amerika stelde iets anders voorop om de naoorlogsche wereld crisis op te lossen uitstel der beta ling van oorlogsschulden. Later de spons er over vagen met Duitschland, maar, zelf voort de betaling eischen Ook dat marcheert maar niet en dat zooveel jaren na den oorlog Zullen de geldschieters het nog niet inzien dat het geld wegsmijten is indien ze in geval van oorlog geld te leen geven aan een oorlogvoerend land Op het einde van 1932 moesten verschillende landen de verschuldigde storting aan Amerika betalen. Zes lan den betaalden maar met tegenzin, en die waren Engeland, Tchekoslowakije Finland, Letland, Italië en Litauwen. Vijf andere landen weigerden te beta len, immers van Duitschland krijgen ze geen duit meer. Die vijf landen die weigerden aan Amerika te betalen, gijn Belgie, Frankrijk, Polen, Hon- garie en Estland. Ziedaar een nieuwe naoorlogsche toestand die nooit voor zien werd. De herstelbetalingen wer den geregeld door het fameuze ver drag van Versailles. Maar wat zagen we dag op dag worden van dit ver drag Het werd aanzien als een vodje papier. Of al niet veel minder. Daarom mogen we te meer zeggen dat de oorlog de oorzaak is geweest van een wereldchaos. En spijts dat alles gaan de bewa peningen hun gang in het militaristisch Europa. En men zou er nog aan den ken opnieuw de wapens op te nemen om nu den laatsten oorlog te voe ren Met recht zegt men den laatsen oorlog want we meenen dat de Eu- ropeesche beschaving alsdan den die perik zal ingaan Hoe ellendig is het nu al niet ge steld. Haalden we het zoo pas niet aan dat alle gezag miskend wordt, dat de zeden enorm zijn verwilderd Een ander kind dat uit den oorlog geboren is, dat is de strijd om de tol tarieven. Een nieuwe oorlog te meer na den oorlog, want men noemt hem den tarievenoorlog. Al de naoorlogsche toestanden te samen zijn de grootste les die we ont vangen kunnen namelijk dat een naaste oorlog geen betere toestand kan scheppen en veeleer den ondergang van het menschdom zou voor gevolg hebben. Zelfs van den laatsten oorlog vraagt men zich met recht af wie er den oor log gewonnen heeft. Dit als men de naoorlogsche toestanden nagaat. Nie mand heeft er ten slotte gewonnen want in Duitschland zoowel als in A- merika heerscht er werkloosheid en crisis. Het besluit valt licht te trekken ten eerste, de naoorlogsche toestanden zijn grootelijks de schuld van den we reldoorlog. Allengerhand kan de groo- te wonde geheeld door betrouwen en toegevendheid onder de Staten en door ontwapening. Ten tweede, wij zijn evenwel wat optimistisch en zeggen ook dat een nieuwe wereldoorlog pog zoo gauw niet zal tot stand komen, want kre dieten zouden er niet genoeg te vin den zijn. Ten derde, en alles wel ingezien, heeft de crisis voorzeker haar toppunt bereikt en ruimere banen zijn in het verschiet lllllllllllllllllllllllllllllllllHIllllilllttlllllllüllllllllllllllllllllillllllllllill ITALIAANSCHE LEENING De Italiaansche regeering had eene leening van 1 miljard uitgeschreven, tot opbeuring der Nijverheid. Dezje leening heeft een onverhooptén bijval behaald. In twee dagen tijds werd de som van 1 miljard 250 miljoen onder schreven. Illlllllllllllllllllllllllllllllllillllllillllllllilllllllillllllllllllllllllllllllilllllll EEN ONDERNEMENDE BLOEMIST. Een Parijsch bloemist is na diep gaande bestudeering van den econo- mischen toestand tot de overtuiging gekomen, dat de huidige omstandig heden er zich niet langer voor leenen de leus Zeg het met bloemen in toepassing te brengen. Niet alleen dat er thans velen zijn, voor wie een der gelijke uiting een hoogst ernstige aan slag op hun beurs zou beteekenen.maar tevens zouden vele ontvangsters van een dergelijke bloemenhulde vermoe delijk ondanks haar teedere aange daanheid liever iets nuttigs bij wijze van huldeblijk hebben gekregen. Om die reden heeft de bedoelde bloemist, een crisisruiker samen gesteld. Zulk een crisisruiker be staat uit sappige worteltjes, een paar knollen, uien en radijsjes, het geheel omgeven door een tpil van lichtgroene slablaadjes. Het is goedkoop en des ondanks schilderachtig. Trouwens de bloemist laat het aan zijn klienteel over te bepalen, aan welk tuinbouw- produkt de koopers de voorkeur ge ven. Dat produkt, waaraan zij volgens hun leus de voorkeur geven, heeft in den crisisruiker de overhand, ter wijl dan de overige produkten er op artistieke wijze omheen worden ge schikt. Naar de crisisruikers van den ondernemenden bloemist bestaat ge weldige vraag, daar ieder ze als een goedgeslaagde grap beschouwt. Of de aldus begiftigde dames met hun bos wortelen, knollen, uien of radijsjes even gelukkig zullen zijn als vroeger met een tuil heerlijk geurende roode rozen, is natuurlijk een heel andere vraag. Vóór den oorlog kende Belgie slechts het patentenstelsel. Wij willen niet beweren di(t dit stelsel perfect was, maar het had twee groote hoe danigheden. De belastingsplichtige wist altijd juist hoeveel hij te betalen had en de Staat kende op voorhand onge veer de inkomsten waarover hij be schikken kon om zijn budget te rege len. Heel dit stelsel, dat nochtans vol doening had gegeven vóór den oorlog, zoo dat vele menschen nooit hadden hooren spreken vr.n een kontroleur der belastingen, of dien mensch nooit had den gezien, werd na den oorlog ter zijde gelegd door competenties die eens den toestand gingen verbe teren. In plaats van verbeteringen aan te brengen, hebben zij ons fiscaal regiem in de war gestuurd, en de overgroote meerderheid van de belastingbetalers ontstemd. Nu worden de rechtstreeksche be lastingen verdeeld in een heele reeks contributies, zooals de bedrijfsbelas tingen, de grondbelastingen, de mobi laire belastingen, de straatbelastingen en nog al meer. Wanneer een mensch zijn lastenbrief ontvangt brengt hij ver scheidene nachten door zonder te kun nen slapen. De fiskale wetgeving is zoo ingewikkeld, dat zij een boekdeel uit maakt van ongeveer drie duim dik Rechtsgeleerden, juristen en ambte naren van den fiscus geraken er niet wijs uit. Hoe wil men dan dat een gewoon mensch een neringdoener, kleinhandelaar, of winkelier klaar ziet in dien doolhof van fiscale wet ten De menschen doen hun best om hunnen belastingsbrief op te stellen. Dit werk, iedereen weet het, is niet ge makkelijk en vergt soms vele opzoe kingen en nasporingen. We moeten be kennen dat al de betrokken diensten den lastenbetaler gewoonlijk zeer be hulpzaam zijn en de inlichtingen be reidwillig verschaffen, die gevraagd worden. Maar dat neemt niet weg dat de belastingbetaler nooit weet hoeveel hij moet betalen noch wanneer hij verlost is van den fiscus. Want vergeten wij niet dat niet alleen de rechtstreeksche belastingen de menschen plagen, maar ook de onrechtstreeksche of het zegel plakken. Het ware zeer wenschelijk dat hier een volledige wijziging werd ingevoerd Ook voor den Staat is eene vereen voudiging van het fiskaal stelsel noo- dig. Daar waar vóór den oorlog enkel 250 bedienden noodig waren, gebrui ken de bureelen van de contributies nu 1700 toezieners. Dan is het werk nog naar half gedaan, daar nog vele mil joenen te innen zijn voor 1930, en we zijn bijna drie jaar verder. Er is meer. De Staat weet zelf niet hoeveel inkomen hij zal kunnen berei ken met het huidige stelsel, en daar om is het bijna onmogelijk een dege lijk vooruitzicht te maken en van een budget op te stellen dat in evenwicht is. De Staat voorziet altijd meer in komsten dan de belastingen werkelijk geven kunnen, en dat was de oorzaak van het grootste gedeelte der schul den, die wij gemaakt hebben. Wij vragen dus dat het fiskaal stel sel onmiddellijk zou verbeterd wor den en de eenigste verbetering is te vinden in de vereenvoudiging van het inningstelsel. De menschen betalen nog liever iets meer dan altijd opzoekingen te moe ten doen voor den fiscus, die de las- tenbrieven als een stortregen laat uit strooien. Bij de vereenvoudiging van het stel sel zal de Staat ook groote en ernstige besparingen kunnen doen op het per soneel en hij zou dan ten minste op voorhand weten waarover hij zou kun nen beschikkpn om zijne uitgaven te regelen, Zullen wij die heilzame verbetering mogen verwachten BESTAAT ER EEN GEHEIM TRACTAAT TUSSCHEN ITALIË, DUITSCHLAND EN HONGAR1E IN DEN IERSCHEN VRIJSTAAT. De heer de Valera werd opnieuw tot voorzitter verkozen der uitvoeren de macht van den lerschen Vrijstaat, met 82 stemmen tegen 54, Men meldt dat de heer Cosgrave lastig gevallen werd door betoogers, dat de politie hem moest beschermen en naar zijn auto vergezellen. De heer Herriot vermoedde het bestaan ervan. In den loop der jongste vergadering van de Commissie van Buitenlandsche Zaken der Fransche Kamer, heeft een Kamerlid aan h. Herriot de volgende vraag gesteld Ik ben overtuigd, dat er in de maand Oogst van verleden jaar een geheim tractaat van aanvals- en verde digingsbondgenootschap tusschen Italië Hongarie en Duitschland geteekend werd. Gij waart destijds minister van Buitenlandsche Zaken, en moet mij dus daarop kunnen antwoorden. De h. Herriot heeft geantwoord dat hij het bestaan van dergelijk tractaat vermoedde, maar dat hij de Quai d'Or- say verlaten heeft, zonder het bewijs te hebben, dat het zou geteekend zijn. Deze vraag van het kamerlid en het antwoord van den heer Herriot maak ten een diepen indruk op de andere leden der commissie. Levering van vliegtuigen aan Hongarie De Parijsche Matin zegt, dait ontvangen inlichtingen op een te Buda pest gesloten accoord, tusschen de ver tegenwoordigers der luchtvaartdien sten van het Reich en Hongaarsche experten van het luchtvaartbestuur wijzen. Zooals altijd werd aan deze onderhandelingen een commercieele verklaring gegeven. Maar wat het meest tot nadenken stemt, is het leveren van 32 jacht vliegtuigen van Italiaansch maaksel aan Hongarie. Wat de Berlijnsche pers ervan zegt. De Duitsche pers bericht, dat men in de officieele Duitsche middens,niets afweet van een zoogezegd Italiaansch- Duitsch-Hongarisch aanvals- en verde- digings verdrag. Een Berlijnsch dag blad legt uit dat de overwinning van het nationaal-socialisme, een nieuwe phase in den strijd voor de herziening beteekent. De vereenigde krachten van Duitschland en Italië, zullen zich misschien reeds in den loop der eerst volgende weken doen gevoelen in den diplomatïschen istrijdi. In dien strijd zal Hongarie aan de zijde van Italië en van den Duitschen vriend staan. Het tractaat zou niet bestaan, maar ze zouden toch elkander goed verstaan Leening der Verwoeste Gewesten. 5 t. h. 1922. Vrijdag heeft te Brussel de 129e trekking plaats gehad van de Verwoe ste Gewesten, leening 1922, met 5 Reeks 131.876 n. 18 wint 250.000 fr. Reeks 98.41 1 n. 5 wint 100.000 fr. Reeks 98.41 1 n. 2 wint 100.000 fr. Al de andere nummers van de twee uitgekomen reeksen en al de nummers van Reeks 108.359 zijn uitkeerbaar met 300 fr. Illillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllfn HET STANDPUNT VAN ROOSEVELT TEN OPZICHTE DER OORLOGSSCHULDEN. In kringen, welke den nieuw geko zen president der Vereenigde Staten na staan, wordt verklaard, dat Roose velt inzake de kwestie der oorlogs schulden op de volgende vier punten heeft vastgelegd 1. De oorlogsschulden zijn te be schouwen als schulden. 2. De Amerikaansche regeering zal met iederen debiteurstaat afzonderlijk onderhandelen. 3. Bij de onderhandelingen moet rekening gehouden worden met de be talingscapaciteit van dep debiteur- staat. 4. De oorlogsschulden moeten scherp gescheiden worden gehouden van de herstelbetalingen, Voorts wordt erop gewezen, dat het Britsche voorstel, om de oorlogs schulden te regelen door middel van een afbetaling van tien procent, over eenkomstig het accoord van Lausanne voor Roosevelt onaannemelijk is. Roosevelt is overigens van meening dat persoonlijke besprekingen te ver kiezen zijn boven groote conferenties. Roosevelt telefoneert bijna dagelijks met Mac Donald en hij heeft de de mocraten in het Amerikaansche Con gres verzocht, zijn voorbereidingen niet te willen storen door overijlde debatten. De kritieken op de Engelsche voorstellen komen dan ook bijna uit sluitend van republikeinsche zijde. De Kanselier spreekt over de groote internationale vraagstukken. Uit een persgesprek dat Hitier heeft gevoerd met kolonel Etherton, is ge bleken dat Hitler van de staatsman nen der Wilhelmstrasse niets af te lee ren heeft, en dat h;j inzake internatio nale propaganda ten voordeele van het Reich, de besten waard is. De kanselier begon met een vurige pleidooi ten voordeele der ontwape ning, hoofdvoorwaarde om te geraken tot den vrede en den voorspoed. Zulks is vooral gericht tot de An gelsaksische naties. Van hen, zegde hij hangt de oplossing af van dit vraag stuk, daar het er vooral op aankomt te weten welk gewicht zij schikken te werpen in de schaal van de balans om van de ontwapening iets anders te ma ken dan een ijdel woord. Hij verklaarde ook dat hij op de hartelijkste wijze met Engeland wil sa menwerken tot de bestendiging van den wereldvrede, en dat hij hoege naamd niet zinnens is met iemand in botsing te komen, indien zulks te ver mijden is. Wat Duitschland noodig heeft op dit oogenbük is een vurig vaderlander, om het uit de huidige gevaren en moei lijkheden te helpen en te leiden tot een nieuw tijdperk van voorspoed en vrede. Hitier verklaart zich volstrekt ge kant tegen het Verdrag van Versailles. Duitschland zal de herziening moeten eischen van dit verdrag zij zou zelfs weldra kunnen gevraagd worden door de rest van de wereld. De houding van den nieuwen kanse lier zal verzoenend zijn voor al de vraagstukken, doch hij oordeelt dat men te Parijs moet doen begrijpen dat de voorwaarden in 1919 aan Duitsch land opgelegd, niet meer billijk en ook niet meer mogelijk zijn. Voor wat de maatregelen betreft, welke Frankrijk zou kunnen nemen, hierover zou slechts beslist worden, in dien het zoo ver is. Het Verdrag van Versailles is onrechtvaardig en Duitsch land wil het gewijzigd zien de her ziening wordt overigens met den dag noodzakelijker, door de voortdurende versterking der Fransche bewapenin gen. Alle landen moeten, evenals wij, verwonderd zijn over de massa geld waarover Frankrijk beschikt, 't Schijnt zooveel geld te bezitten dat het er geen blijf meer mede weet. Waarom al deze uitgaven voor bewapeningen M. Hitler is ongerust over de veiligheid van Duitschland Wij hebben het recht, zegde hij, met den Volken bond aan te dringen op deze veiligheid voor zoover Duitschland aangaat, en wij zullen het ook doen Een ander schandelijk onrecht waarvan Hitier het herstel vraagt, is de Poolsche doorgang die zou moeten teruggeschonken worden aan Duitsch land, al was het maar voor de louter Duitsche bevolking welke ©r woont. De kwestie dient gesteld, opdat er eer lang een regeling zou komen. Onder al de verklaringen van Hitier is er ten minste een, als ze gemeend is, welke geruststellend is. Volgens hem kan er hoegenaamd geen spraak zijn van den terugkeer der Hohenzol- lern's. Indien men aan de natie de kwestie niet stelt van Republiek of Monarchie, dan is het omdat zulks ver deeldheid zou teweegbrengen onder de partijen en moeilijkheden zou verwek ken op een oogenl^lik dat het er op aankomt vereenigd te blijven. De Kanselier verklaarde ten slotte dat de kwestie der kolonies met recht vaardigheid zal moeten geregeld zijn. Hitier zal den Kanselierspo&t niet prijsgeven, M. Freisler, een luitenant van Hitier, heeft verklaard dat Hitier zijn post van Kanselier niet zal verlaten en als het volk den 5 Maart bij de kiezing tegen hem uitspraak doet, de 700.000 soldaten van het bruine leger en van de Reichswehr zullen vechten om hem te handhaven waar hij is. De Herziening der Oostergrenzen. De kanselier Hitier heeft zich ook, in een persgesprek, uitgelaten over de kwestie der herziening van de Duitsche Oostgrens. Zijn verklaringen hebben geen goeden indruk gemaakt in de Oostenrijksche politiek middens. Men drukt de verwondering uit, dat Hitier zich onthouden heeft te spreken over Zuid-Tyrolen. BELGISCHE LANDBOUWWEEK EN LANDBOUW-TENTOONSTELLING TE BRUSSEL. Van 26 Februari tot 5 Maart 1933. Deze belangrijke tentoonstelling van Landbouwmachines en - produkten, die jaarlijks een overgroot succes beleefd, wordt op 25 Februari geopend in het Half-Eeuwfeestpaleis (Cinquantenaire) te Brussel. Tijdens deze week aan het land bouwbedrijf gewijd, zullen verschillige belangrijke voordrachten worden ge houden, waarvan hieronder het pro gramma Op Zondag 26 Februari Om 10.15 uur De Economische rol van de bemesting in de huidige om standigheden door M. Cools, inge nieur-agronoom bij den Belgischen Boerenbond Om 1 1 uur De vermindering der productiekosten in den landbouw door den Eerw. Fleer Colpaert, inge nieur-agronoom. Om 1 1.45 uur Le développe- ment inquiétant du Doryphore sera-ce un nouveau fléau pour l'agriculture door M. Gustave Peeters, ingenieur agronoom. Maandag 27 Februari Om 10.30 uur «Het aanleggen der Boomgaarden door M. Victor D'Haese, leeraar in fruitboomteelt. Om 1 1.30 uur Introduction a étude des insectes door M. Mau rice Colpin, hofbouwkundige. Dinsdag 28 Februari Om I 1.30 uur Is standardisee- ring mogelijk voor de prijzen der landbouwprodukten door M. Fr. Vrancken. Woensdag 1 Maart Om 10.30 uur La production et la consommation du beurre en Belgi- que door M. Maurice Van Brabant. Om 1 1.30 uur La nouvelle ré- glementation du Commerce des Se- mences, des Engrais et des Substances destinées a 1'Alimentation des Ani- maux door M. Albert Carlier, inge nieur-agronoom. Donderdag 2 Maart Om 10.30 uur Het inrichten en verbeteren van Veestallen onder op zicht van gezondheidsleer door M. Van Godtsenhoven. Om 1 1.30 uur L'Espagne agri- cole et I'embellissement de la vie ru rale door M. Albert Delos, ingeni eur-agronoom. Zondag 5 Maart Om 10.30 uur Teelt en Selectie der Katoenplant in Belgisch Congo door M. Jozef Van den Brande, inge nieur-agronoom. Om 11.30 uur «La Question de l'Azote door M. Félix Godart, in genieur-agronoom. De voordrachten zullen zeer stipt op de aangeduide uren beginnen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllillilll DUITSCHLANDS WATERWERKEN De Duitschers bezitten te Bremer haven een reusachtige sluis, de grootste van Europa, bestemd voor de door vaart van de groote transatlantiekers. De sluis is 372 meter lang en 60 me ter breed. Men heeft er, met 1000 werklieden, een vol jaar aan gewerkt. Er waren 5.788 koopwarentreinen noo dig voor den toevoer van de materialen en den vervoer van het uitgegraven, zand. In den bodem heeft men 25.000 palen moeten slaan. Men weet dat de befaamde sluizen van het Panama-kanaal, die in 1914 reusachtig toeschenen, te eng gewor den zijn voor den doortocht van ze kere schepen, en men zou ongelijik hebben van aan de Duitschers te ver wijten dat zij zoo vooruitziende ge weest zijn, bij het bouwen der sluis van Bremershaven. Een overvloedige sneeuwval te New-York. De stad New-York heeft Zaterdag de geweldigste sneeuwval beleefd van den winter, de hoogte bereikt van I 5 tot 20 cm. De overheid heeft 30.000 werkloozen ontboden om de straten van de sneeuw te ontdoen.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 1