Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. Zoo wordt de Atmosfeer vergiftigd DE COMPTOIR CHARBONNIER B'AMERCSUR Buitenland Kolenbekken van LUIK (Belgie). i DERTIENDE JAAR. - NUMMER 9.« WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. - Naar het Kamp De Nood der Boeren in Frankrijk en in Duitschiand. BELANGRIJKE ZAAK KOLEN EN ANTHRACITEN DRINKT MAS-CAR BIER i—w.*ia urnT - i iir "n ZONDAG 26 FEBRUARI 1933. ABONNEMENTEN I Jaar, per post I 6 fr Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. Losse Nummer» 0.25 «o» MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Uitgevers-Eigenaars Gebroeders DUPONT, Yp er straat, 2, POPERINGHE. Poatcheckrckening N' 48459. Talefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen ia te naden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noess. De naamlooM ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. au Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant- rd te voegen. woord Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. minimum 3.00 fr. to»— Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini-' mum van 5.00 fr. «o» Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herhalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle sankondigingen zijn op voorhand te betalen. Tusschen Frankrijk en Italië. Logenstraffingen langs weerskanten. De Fransche afgevaardigde Ybarne- garay meende dezer dagen de wereld in beroering te mogen brengen met de onthullingen van een verdedigings- en aanvalsverdrag tusschen Italië, Honga rije en Duitschland. Aan preciesheid liet deze onthul ling weinig te wenschen over. Volgens den heer Ybarnegaraye werd het on derteekend op 7 Augustus 1932. Dan werd aan deze ophefmakende mededeeling toegevoegd, dat Italië reeds een heel eskader vliegmachienen aan Hongarije geleverd had. Men wist zelfs te vertellen, dat Italiaansche vlie gers deze machinen overgebracht had den, zoo hoog boven de wolken, dat ze van op de aarde niet te zien waren, en dan per spoor naar hun land waren teruggekeerd. Het heeft ook in alle gazetten der wereld gestaan, dat in de Commissie voor Buitenlandsche Zaken in de Fransche Kamer aan den heer Herriot gevraagd is geworden, of hem, die den 7 Augustus nog kabinetshoofd en mi nister van Buitenlandsche Zaken was, daarvan niets bekend was, en dat de heer Herriot hierop zou hebben geant woord, dat hij in de gelegenheid ge weest was, dit geval te onderzoeken wat niet zooveel minder was dan een bevestiging. En zie, daar verschijnt nu in de Popoio d'ltalia het officieel orgaan van Mussolini, een artikel, dat alge meen aanzien wordt, als zijnde van de band des dictatoren zeiven, en waarin heel dez geschiedenis op de heftigste manier gelogenstraft wordt. Tot den heer Ybarnegaray wordt in dit artikel gezegd dat hij liegt, indien hijzelf niet het slachtoffer van eenen kwaden grappenmaker zou zijn, en de heer Herriot krijgt erin te lezen, dat door zijn tusschenkomst dit schan daal ongehoorde afmetingen geno men heeft. De Popoio d'ltalie meent uit dit incident het volste recht te mogen put ten om te twijfelen aan den vredeswil van Frankrijk en in het bijzonder dan aan de oprechtheid van alle pogingen aan Fransche zijde tot verbetering der betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië. In zijn verbolgenheid over deze mis leiding, aarzelt de Duce niet om Frank rijk ervan te beschuldigen stikgassen te verspreiden om paniek te wekken onder de Europeesche volken en hij laat zich dan gaan tot deze zeer erge formeele aanklacht dat Frankrijk niet ontwapenen wil en niet zal ont wapenen, dat het van niet een geweer zal afzien, maar, om zich voor de we reld een alibi te bezorgen, noodig heeft spoken van bondgenootschappen op de Alpen en aan den Rijn op te roe pen Waarna Mussolini besluit Niemand bedreigt Frankrijk, ten zij Frankrijk zelf met zijn formidabele bewapening, dat het onverpoosd ver meerdert, met zijn geest van intrige, zijn ambities, zijn egoisme, zijn pyra- midale, ingewortelde onwetendheid van de ontwikkeling en de noodwen digheden van andere volken en met zijn door de kanonnengieters betaalde pers, die den vrede van Europa en van de wereld bedreigt Deze uitval heeft wel zeer sterk den schijn van een opluchting voor den schrijver. Hij bevat alles wat Musso lini aan Frankrijk te verwijten heeft en aan den heelen toon ervan voelt men klaar, dat het hem deugd doet, eindelijk eens een gelegenheid te heb ben gevonden, hem door Frankrijk-zelf aan de hand gedaan, om het eens zoo onomwonden te kunnen zeggen. Maar... als 't dan tot daar is moe ten komen, als dan in den Franschen geest deze wonde goed en wel gesla gen is,woorden gezegd en neergeschre ven zijn, die op geen manier nog com pleet zijn goed te maken, dan zien we vervolgens twee logenstraffingen van Fransche zijde verschijnen. Eene van de regeering te Parijs zei ve, langs den weg van de Havas-agen- cie, waarin verklaard wordt, dat er in de commissie voor Buitenlandsche Za ken nooit, onder welken vorm ook, gesproken is geworden over een zoo gezegd verbond tusschen Italië, Hon garije en Duitschland, en dan eene van (le zijde van Herriot, die de nota v§n Havas bevestigt, en formeel tegen spreekt dat er ooit in de commissie voor buitenlandsche zaken over een Italiaansch-Hongaarsch-Duitsch bond genootschap sprake zou geweest zijn. De Fransche ministers van vandaag als die van gisteren zijn natuurlijk eminente staatslieden, azen in de inter nationale politiek, tegen wie wij, sim pele journalisten, als tegen den Eiffel- toren op te zien hebben maar nu meenen we ons, in onzen eenvoud, toch te mogen afvragen, waarom het huidig gouvernement te Parijs en de ex-president Herriot hebben moeten wachten met hun logenstraffing van dit bericht, tot dat het in Italië aldus de ontstemming heeft doen overkoken. Waarom heeft Herriot de bewering van den heer Ybarnegaray, als zou hij in de Commissie van Buitenlandsche Zaken het bestaan van zulk een Ita liaansch-Hongaarsch-Duitsch tractaat erkend hebben, niet op staanden voel kunnen tegenspreken Als dat een kwakkel was, waarom dan gewacht om haar dadelijk de vleu gels te kraken, tot dat zij over heel Europa haar vlucht zou hebben geno men en overal onrust en paniek ge zaaid, juist in een tijd, dat de mensch- heid voor alles rust en vertrouwen noo dig heeft om weer op haar verhaal te komen Indien de Fransche regeering en M. Herriot ook al volkomen onschuldig mogen zijn aan wat Mussolini terecht deze verspreiding van stikgassen noemt, dan is 't niet minder dan een misdadige domheid van hunnentwege dat ze niet direct ingegrepen hebben tegen hen die dan deze gassen ver spreidden. Er kunnen gevallen zijn dat zwij gen zilver is, maar spreken goud. N. G. «IlllllllllllllllllllllltllllllllllllUllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllIll Terugroeping in 1933 voor al de wapens. De terugroeping voor de Schiet- en Veldoefeningen in 1933 zijn als volgt vastgesteld Ruiterij, pantserauto's, vestingtroe pen. Andere wapens en diensten Jaar klas 1930. 1Infanterie. 2e, 3e, 4e, 5e, 6e en 9e linieregiment, bataljons-mi- traljisten en infanterie-batterijen der Ie en 2e infanteriedivisies van den 1 April tot 2 7 Mei. Ie, 2e en 3e onbereden jagers, het I e regiment grenadiers, regimentkara- biniers Prins Boudewijn, 8e linieregi ment, bataljons-mitraljisten en infan terie-batterijen der 5e en 6e infanterie divisies van 1 3 Juli tot 23 Oogst. Ie, 7e, 10e, lie, 12e en 13e linie regimenten, bataljons-mitraljisten en infanteriebatterijen der 3e en 4e infan- teriesdivisies van 30 Augustus tot 10 October. 2. Ruiterij en pantserauto's van 31 Mei tot 1 I Juli. 3. Regimenten Karabiniers-Wiel rijders van 6 Juni tot 1 5 Juli. 4. ArtillerieIe, 2e en 3e Ar tillerieregimenten van 29 Maart tot 9 Mei. Voor de II/2 A. zal de datum later vastgesteld worden. 6e, 1 1 e en 14e artillerieregimenten van 9 Augustus tot 22 September. Bereden Artillerie van het korps ruiterij van 13 tot 23 Juni. Rijdende Artillerie en gemotoriseer de artillerie van korps ruiterij van 20 Juli tot 30 Augustus. Legerartillerie van 25 Augustus tot 5 October. Een zeker aantal telefonisten-seiners en stukrijders zullen evenwel, ten be hoeve van de maneuvers in het kamp van Beverloo, wederopgeroepen wor den op navermelde tijdstippen le, 2e en 13e artillerieregimenten van 13 Juli tot 23 Augustus. 3e, 8e en I 5e artillerieregimenten van 30 Augustus tot 10 October. 5- Genietroepen. 2e geniere giment per bataljon, van 27 Maart tot 1 Mei van 29 Mei tot 8 Juli van 24 Juli tot 2 September. 3e Genieregiment per bataljon, van I Mei tot 10 Juni van 26 Juni tot 5 Augustus van 23 Augustus tot 7 October. 4e Genieregiment per bataljon, van 3 April tot 1 8 Mei van I 2 Juni tot 22 Juli van 16 Augustus tot 23 September. Bataljon Wielrijders van 7 Au gustus tot 1 6 September. Bataljon Pontonniers van 2 Octo ber tot 1 0 November. Spoorwegtroepen van 1 6 Augustus tot 23 September. De datums waarop de dienstplich tigen van de grondverdediging tegen luchtvaarttuigen, de luchtvaart, de seintroepen, de vruchtwagens, de ves tingtroepen, de vervoerkorpsen, de in- schietdienst der artillerie, weder opge roepen worden, zullen door de korps- kommandanten vastge-steld worden. Vervoerwezen. De dienstplichti gen van de jaarklasse 1930 en de uit- gestelden van de jaarklasse 1930 en de uitgestelden van vroegere klassen van het autovervoerwezen, moeten ge durende het jaar 1933 een tijdvak van zes weken in het kamp doorbrengen. De wederoproeping zal geschieden in acht tijdstippen, namelijk op de vol gende datums 6 Februari, 20 Maart, I Mei, 12 Juni, 24 Juli, 4 September, 16 October, 2 7 November. llllllllllll!iIlllllllllllllllillllllllll!llll!ll!lil!llillllllllIllllllSilllillllllllllt DE WEDERWAARDIGHEDEN VAN DEN VOLKENBOND. Benarde toestand te Genève De meeste landen hebben op dit oogenblik te worstelen met allerhande moeilijkheden van economischen, fi- nancieelen en socialen aard, en dat is wellicht de reden, waarom de aandacht schijnt te zijn afgekeerd, van hetgeen er op dit oogenblik te Genève gebeurt. De grootste moeilijkheden bestaan buiten twijfel in het geschil, opgere zen tusschen Japan en China. Tot nu toe zijn de twee landen niet in oor log, in den rechterlijken zin van het woord, maar het feit, dat de Volken bond na maandenlange pogingen te hebben ingespannen, en alle middelen te hebben uitgeput om het geschil te kunnen regelen, niet gelukt is in deze zending, doet veronderstellen, dat Ja pan kost wat kost zijn veroverings campagne wenscht door te drijven in Mandchoerije. Hoe deze zaak zal uitvallen kunnen we niet voorzien, maar alles doet ver onderstellen, dat de internationale toestand in den Stillen Oceaan niet zeer geruststellend is. Niet alleen Japan en China zijn in het conflikt betrokken, maar ook an dere groote mogendheden zooals A- merika en Rusland, zonder Engeland, Frankrijk en zelfs Holland te vergeten. Men ziet dus dat den toestand hier zeer ernstig is, en de Volkenbond staat onmachtig tegenover dit geschil. Wij moeten evenwel de laatste intantie af wachten vooraleer aan alle hoop op een juridische regeling vaarwel te zeg gen. Een andere moeilijkheid bestaat in de kwestie van Ontwapening. Het is reeds een jaar, dat de Algemeene Con ferentie aan het werk is, en tot nu toe hebben we niets anders gekregen dan lange redevoeringen, allerhande be sluiten en een karrevracht voorstellen en plannen, maar van een werkelijke Ontwapening was er geen spraak. Eindelijk bestatigt men den onsa- menhangenden toestand die heerscht op economisch gebied, wanneer wij de werking van de conferentie nagaan, die de kwestie van de 40 uren arbeid bespreekt. Als men daarop moet wach ten om een redmiddel te brengen aan de stijgende krisis, dan is men ver gezet. Eindelijk moeten wij bestatigen dat twee groote landen, Frankrijk en Duitschland, geen vaste regeering heb ben op dit oogenblik, en wij moeten dus geene gewichtige bepalingen ver wachten, zoolang de nationale politie ke leiding van die twee landen niet ernstiger is ingericht. En dat is zeker nog een der gewich tigste redenen, dat het werk te Genève zoo futloos blijft aanslepen en dat men in geen enkel gebied tot eene redelijke en afdoende oplossing kan komen. Wij moeten ons dus nogmaals wa penen met wat geduld en betere da gen dfwachten. Belgie fs natuurlijk, gelijk meest al de andere landen, het slachtoffer van dien akeligen interna tionalen toestand, en daarom moeten wij op eigen kracht rekenen om te verhelpen wat er te verhelpen valt. Wij kunnen overigens van dien ver warden internationalen toestand ge bruik maken om eens ernstig uit te zien hoe wij best onze belangen en hoe wij orde kunnen brengen in zekere toestan den, die in jaren van overvloed en weelde geschapen werden, maar die niet dienen behouden te blijven. Dat is het werk van Herstel, waar toe iedereen, die het goed meent met de belangen van 't land, dient mede te werken in de maat van zijn vermogen, Over de betooging der belasting betalers te Parijs, die voor 't grootste deel gevormd werd door de boeren, schreeft Léon Daudet des anderdaags Onthoud den datum van Woens dag 25 Januari 1789... duizendmaal verschooning van 25 Januari 1933, datum der eerste boerenmanifestatie te Parijs deze heeft met den eersten slag niet haar doel de Bastille... 'tis te zeggen het Palais Bourbon, bereikt maar in alle geval is hier een begin geweest Indien de betoogende landbouwers te Parijs er niet in gelukt zijn, zoo als onze soldaten eenige jaren geleden de Kamer van Volksvertegenwoor digers te bereiken en te overrompelen dan is het omdat de regeering hen door politie te paard en te voet uit elkaar had doen drijven maar in hun orgaan La Voix de la Terre heb ben ze reeds met een revanche ge dreigd Als ze terug naar Parijs ko men, dan zullen ze hun zeisen mee brengen. Indien Léon Daudet, bij deze be dreiging, een waarschuwing in de Fran sche historie wilde zoeken, dan moest hij niet tot aan de revolutie van 1 789 achteruitgaan, maar nog ruim vier eeu wen verder Tot aan den boerenopstand in 1 358 onder de regeering van Jan I, terwijl deze door den Koning van Engeland, Edward III gevangen gehouden werd, welke opstand in de geschiedenis be kend gebleven is als de «Jacqueterie». Tot uitzinnigheid gedreven door de verwoestingen welke de kroonpreten dent Charles de Bóoze op het land aanrichtte, bij zijn militaire operaties tot verovering van Parijs, waar nog de dauphin, die later Charles V worden zou, de kroon zijns vaders verdedigde, en door de ellende welke de toen nog in volle gang zijnde honderdjarige oor log op het platteland veroorzaakte, liepen in alle dorpen van het Noorden van Frankrijk de landbouwers te wa pen, bestormden de kasteelen, sloegen er alles neer, wat hun in den weg kwam, geen vrouwen of kinderen uit gezonderd, en deden er honderden in vlammen opgaan. Deze wilde furie was vooral tegen den adel gericht, en gewis zou zij over heel het Fransche land, als een alles- vernielend vuur om zich heen gegrepen en de heele feodaliteit verslonden heb ben, hadden in den uitersten nood niet alle edelen hun krachten samengesla- gen om dezen boerenopstand in een zee van bloed te smoren. Zweeft dit beeld uit de donkere middeleeuwen de Franschen boer voor oogen, wanneer hij vandaag dreigt,met zijn zeis naar Parijs terug te keeren In alle geval -is dat dan nog vrij gerust stellend voor de Kamerleden, die zich tegen dit middeleeuwsch wapen toch nog altijd door de revolvers en des noods de mitrailleuzen van de politie en de soldaten beschermd kunnen weten. Maar 't is met dat al reeds een be denkelijk geval, dat in dezen tijd de gekozenen des volks, de mandatarissen van het Algemeen Stemrecht, de ge volmachtigden van het meest democra tisch regiem, zich evenzeer door de landbouwers zien bedreigd als het meer dan vijfhonderd jaar geleden de ede len en de groote grondbezitters waren. De nood der boeren is in alle lan den van Europa nog niet even nijpend maar overal spruit hij voort uit dezelf de oorzaken. En, indien wij de groot ste dezer oorzaken de eerste noemen moeten, dan is het de absoluut on verantwoordelijke tol die op de land bouwproducten geheven wordt door de lange rij van trafikanten die zich scha kelt tusschen den boer en den ver bruiker. Zooals het in Frankrijk is, zoo is het ook ten onzent, en zoo zal 't wel overal zijn Op den weg dien een aardappel af te leggen heeft van den riek die hem uit den grond tot aan de vork die hem in den mond steekt, is hij door min stens een dozijn ketting-handelaars op gevangen, die ieder een zeer hoog pro cent aan hem verdienen willen, zoodat hij den verbruiker allicht tien keeren meer kost, dan de voortbrenger er ooit voor gekregen heeft en zoo als het met dezen aardappel gaat, zoo gaat het met al de producten van den in LEVERT RECHTSTREEKS, ZONDER EENIG TUSSCHENPER- SOON, ALLE SLACH VAN VAN HET THUIS GELEVERD EN TER PLAATS GELEGD, PER STORT- KAR OF AUTOKAMION. LEVERING IN EEN OMTREK VAN 10 KILOMETERS RONDOM POPERINGHE. VOOR DE BESTELLINGEN Jules VAINDEVOORDE, MAURICE DE WULFSTRAAT, 1, POPERINGHE. Tel. 65. en in het Hotel De Katholieke Kring Poperinghe. Tel. 77. boer, met zijn graan, zijn groenten, zijn fruit en zijn vee. Voor den prijs die een slager van één varken maakt, levert de boer hem meer dan één varken. En zoo tieren op den landbouwer ontelbare parasie ten, terwijl hij de prijzen van zijn voortbrengselen voortdurend ziet da len, zonder eenig merkbaar profijt voor den verbruiker. In ieder geval zoo is de toestand in Frankrijk, waar ook den wijnbouwer op dezelfde manier het leven gaande weg onmogelijk wordt gemaakt. In Duitschland behoort ditzelfde vraagstuk tot de grootste en de felst- nijpende welke zich aan het gouverne ment van Hitier opdringen. Er is een optelling gemaakt van de schulden die de boeren nog niet betaald hebben en voor West- en Oost-Pruisen en Silezie alleen is men al gekomen tot boven het milliard 800 millioen mark En nu heeft de partij van Hugen- berg, Hitier een wetsontwerp voorge legd, volgens hetwelk de Staat deze schulden in zekeren zin zou overnemen in alle geval zichzelven borg stellen voor de betaling ervan, en dat zou dan zoo gaan Er zou een Rijksgrondcredietkas gesticht worden, waarbij de landbou wers die schulden hebben, bons, obli gaties zouden kunnen bekomen, welke zij tot vereffening van hun schuld zou den kunnen uitgeven, die hun schuld- eischers zouden moeten aanvaarden, en die door den Staat gewaarborgd en, als iedere andere obligatie, verhandel baar zouden zijn. Deze bons zouden dan door de schuldenaars geleidelijk moeten wor den ingelost dit wil zeggen de boer, die tot betaling van zijn schulden, zulk een obligatie aan de Rijksgrond credietkas zou hebben gevraagd, zou de hem aldus voorgeschoten som bij jaarlijksche afkortingen moeten' terug betalen, en jaarlijks zouden dan ook - zooals dat met de titels van staats- en gemeentelijke leeningen gebeurt een deel der uitgegeven bons ingetrok ken en tegen species worden uitge wisseld. Alleen.is er in dit plan geen spra ke' van intrest. Deze zou dan eigen lijk door de schuldeischers van de boe ren, die deze bons krijgen, gedragen moeten worden, en daar deze schuld eischers lang niet zooals in de Mid deleeuwen, allen landedelen zijn, maar leveranciers van allen aard, zoo zouden de kosten voor de redding van den boerenstand feitelijk over alle klassen en standen van den Duitschen Staat, en grootendeels over de indu strie en dus over de stedelijke bevol kingen verdeeld moeten worden. En... deze noodzakelijkheid zal Hitier wel tot nadenken stemmen, wanneer het zeker niet vooral de landbouwers zijn, die zijn voetstuk hebben opgebouwd. Maar dat hij iets voor de boeren doen zal, is volstrekt zeker. Als Mus solini en als alle dictatoren, ziet hij zeer duidelijk in, dat de landbouwen de stand de vaste basis vormt van ie- deren Staat, en dat voor een groot deel de nood dezer tijden en de ont wrichting der wereld-economie te wij ten zijn aan den overvloed van ket ting-handelaars dat wil zeggen van personen, die zich stellen tusschen den voortbrenger en den verbruiker, ter wijl zijzelven altijd maar meer van het leven genieten willen, altijd 'maar meer verbruiken dus, zonder zeiven iets voort te brengen. ZOU DE EX-KROONPRINS RUPPRECHT, PRESIDENT VAN BEIEREN WORDEN Uit Berlijn verneemt Havas dat het onderhoud tusschen president Hinden burg en staatsraad Schaffer, hoofd der Beiersche volkspartij weer de aandacht vestigt op de geruchten, volgens welke de Beiersche regeering zou van plan zijn, een post van hoofd van den Bei- erschen staat in te richten. Waarschijnlijk heeft Schaffer den rijkspresident gevraagd, wat zou ge beuren indien op 5 Maart de rijksre- geering niet de meerderheid had in den Rijksdag. De Hitlerianen en de nationalisten verklaren openlijk, dat de huidige re geering in elk geval zal aanblijven. Hitier heeft dat zelf bij herhaling ge zegd. Deze houding der partijen zou wel den wensch van Beieren vergrooten, om een Beiersch staatshoofd te kiezen, wat de bijzondere plaats van Beieren in het Rijk zou versterken. Om dat ontwerp te verwezenlijken is een wijziging der Beiersche grond wet noodig, waarvoor een meerder- derheid van de twee derden der stem men vereischt wordt. Daar de steun der volkspartij verzekerd is, zou de beslissing vooral van de houding der Beiersche socialisten afhangen, en men denkt dat, ten overstaan van de poli tieke strekking der rijksregeering, de socialisten zich niet tegen de verkiezing van een president van den Beierschen staat zouden verzetten. Eindelijk zou men ook op den steun der monarchis ten kunnen rekenen, omdat de nieuwe president niemand anders zou zijn, dan de gewezen kroonprins Rupprecht von Wittelsbach. In verscheidene politieke; kringen is men de meening toegedaan, dat de. Beiersche regeering een verscherping van de huidige geschillen met het Rijk wil vermijden, om des te gemakkelij ker haar eigen plannen te yerwezen- lijken. De politieke kringen van Berlijn ner men de grootste stilzwijgendheid be treffende deze zaak in acht. Brand te Toerkonje. Vrijdag ontstond brand in de maga zijnen eener onderneming van plafon neerwerken, toebehöorende aan Mad. Guelton. Het vuur was ontstaan in het haar, dienende tot vervaardiging van den mortel. Twee lansen werden in werking gebracht en na een uur blus- schen was alle gevaar voor uitbreiding geweken. De magazijnen zijn evenwel de prooi der vlammen geworden. De schade wordt op 1 1 5.000 fr. geschat. Gevaarlijk Oorlogsgetuig. De 32-jarige Felix Hugo,werkend in een fort bij Metz, was bezig met Duit- sche granaten te vernielen toen, door het vroegtijdig ontploffen van een tuig hij op den slag gedood werd. Wielrijder onder Autokamion. Langs de nationale baan van Bethu- ne naar La Bassée, reed een kamion met sleepwagen, gevoerd door Marius Savoye, van Bethune uit tegenover gestelde richting kwam de 18-jarige Carpentier C., van Auchy-les-Mines, per velo aangehold. De ongelukkige werd tusschen de kamion en een ander voertuig gevat en op den slag gedood. Hij was den schedel gebroken. Het par ket werd verwittigt.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 1