PUROL Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. Voorteekens van Herstel oudt Uw handen zacht De Oorlog der toekomst abonnementen men abonneert op alle belgische postkantooren De Werkloosheid in Belgis ««•DERTIENDE JAAR. NUMMER 10. w»»*•'nanunrmn WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. -esse ZONDAG 5 MAART Id33. I Jaar, per post I 6 fr Congo 25 fr. Frankrijk 23 fr. Amerika 30 fr. Losse Nummers 0.25 -4 to» De postabonnenten in Belgis, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. De Heer Franck over den financieelen Toestand. Te Brussel had Maandag de gewone al- gemeene vergadering plaats van de aandeel houders van de Nationale Bank. De heer staatsminister Louis Franck, goeverneur, ze telde de zitting voor en sprak te dezer ge legenheid een groote rede uit, waarvan we den tekst hieronder laten volgen Onze munt is steeds steviger geworden. Op het oogenblik toen onze laatste al- gemeene vergadering plaats greep, heb ik als mijn meening uitgedrukt dat de bodem van de crisis bereikt was geworden en dat bescheiden maar niet te min vaste voortee kens van een herstel begonnen te verschij nen. Maar ik voegde er bij, dat er tijd en volharding noodig waren om de helling op te geraken en dat men hoog en laag zou kennen in de afwenteling van de crisis. Ik meen geen enkele reden te vinden om deze opinie te wijzigen. Zij die vandaag pessimistischer zouden gestemd zijn dan vroe ger, zouden ongelijk hebben. Onder alle oogpunten is de financieele en geldelijke toestand van ons land kunnen be houden blijven en sedert een jaar is hij zelfs nog steviger geworden en de wijzigingen die deze toestand mocht ondergaan hebben, zijn eerder verbeteringen. Trouw aan onze zending hebben wij tij dens het gansche boekjaar een gematigd discontovoet behouden, een stabiele wissel koers en een zoo ruim mogelijk crediet, bin nen de perken van onze statuten. Ons goudbezit van meer dan 13 milliard 150 millioen frank is steeds het grootste dat wij ooit gehad hebben en de verhouding goud tot het geheel der verplichtingen op zicht, die een jaar geleden ongeveer 65 °/c beliep, is vandaag 67.49 r'r. Onze munt is bijgevolg in den loop van 1932 nog steviger geworden. De thesaurisatie neemt af. Voor de eerste maal sedert anderhalf jaar stellen wij vast, dat de thesaurisatie zoowel van biljetten als van goud verminderde. Het klein getal goudstaven dat men, na de En- gelsche crisis, in onze Bank is komen afhalen werd de een na de andere weer aan onze winketten teruggebracht. Zoowel in ons land als elders trof men menschen aan die met vrees bevangen, zich eagles ponden en andere vreemde gouden munt op de vrije markt hebben aangeschaft Maar zij hebben zich weldra rekenschap gegeven hoe ijdel hun vrees is geweest en ook worden ze nu bewust dat zij deze geldstukken aan veel hoogere prijzen hebben betaald dan de ef- fektieve waarde en dat ze dit verschil zullen te dragen hebben, op het oogenblik wanneer zij zullen willen verkoopen. en dat ze boven dien nog de intresten van hun geld ver speeld hebben. Wij hebben g,evallen gekend waar het verlies meer dan 10 c/p bedroeg Ook de thesaurisatie van biljetten neemt af. De vermindering van den omlopp wijst het reeds aan maar rechtstreeksche vast stellingen komen het nog staven. De onlangs door het Gemeentekrediet uitgeschreven lee- jtitng werd ongeveer voor drie kwart alleen opgenomen door inschrijvers, zonder dat het geld werd afgehaald op loopenjje bankreke ningen of spaardeposito's. Wij hebben pnder meer eveneens kunnen vaststellen dat tus- schen de billetten, welke in onze kassen te- rugkeeren, de groote billetten van 10.000 en 1000 frank heden in overwegend aantal aangetroffen worden. Wij zijn verheugd te kunnen vermelden dat enen weer tot den gezonden zin terug keert, Thesaurisatie verplicht de banken tot credietinkrimping en is bijgevolg in hooge mate schadelijk aan handel en nijverheid. De nationale rentetitels zijn 9 gestegen. Een andere ypststelling is eindelijk nog dat onze nationale rentetitels vorderingen maken. Sedert einde November Wonnen de A. N. 1. C. en de Geconsolideerde 6 a 7 c/c, de Spoorwegen 9 terwijl de Binnenlandsche Leening 5 en de Nationale fd,ersf(e.0'ng I 2 wonnen. Spaarlust komt dus weer terug, naar het voorbeeld der groote markten in tijde van crisis is er met rede veel vraag naar titels met vast inkomen, omdat zij een verzekerde opbrengst hebben. Zelfs nog aan de huidige koersen, zijn onze rechtstreeksche en on- rechtstreeksche renten een eerste klas-be legging. Indien onze uitvoer zwaar heeft geleden zoowel in hoeveelheid als en vooral in waar de en opbrengst, is tevens de invoer in ge lijken tred verminderd, zoodat de balans van den bijzonderen handel voor 1932 nog een treffend evenwicht van 92,12 daarstelt. Al deze factoren zijn bemoedigend. Een crisis is ten slotte een vraagstuk van aanpassing. Een volk dat vertrouwen heeft in zijn munt, in zijn rentetitels en in zich zelf is zeker den tegenspoed te overwinnen. Nog groote moeilijkheden moeten overwonnen worden. Uit dit alles wil ik niet besluiten, dat er geen groote moeilijkheden meer zouden op te lossen zijn. In de eerste plaats dient orde te worden gebracht in de openbars financies, dan moet voldoende evenwicht wordsr. bereikt in de verkoopprijzen en de kosten var, productie in nijverheid en landbouw. Voorts ruiftjiere vrijheid in den omloop van goederen en ka pitalen tuaschen de volken Eindelijk moet weer het vertrouwen in de wereld worden herwonnen door de bepaalde regeling van de financieele naslepen van 4*0 oorlog, door het invoeren van den goudeD standaard als basis van het internationaal crediet en door een vredespolitiek. Dit zijn ongetwijfeld ontzaglijke problema's «n in de practijk zijn zij vol moeilijkheden. Maar Uitgevers-Eigenaar» Gebroeders DUPGNT, Yper» trast, 2, POPERINGHE. Postcheckrekening N' 48459. Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in ta xandea tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag uctsn. Da naamloos* ingezonden artikels wordeu in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr, minimum 3.00 fr. to»— Rouwberichten 0.60 fr. de regel, met mini mum van 5.00 fr. <o» Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herhalen rekla men, prijzen volgens overeenkomst. Alle tankondigingen zijn op voorhand te betalen. nochtans is niet een van al die voorwaarden onmogelijk te verwezenlijken. Zij zijn alle noodzakelijk, want de eene reageeren op de andere en het zal volstaan ernstige voort gang in al deze verschillende richtingen te bereiken om het herstel te bespoedigen. Wat kan men onder dit opzicht verhopen De openbare financies. In al de landen hebben in deze laatste jaren de openbare machten geleefd boven hun middelen. De algemeene inzinking van de prijzen is de wanverhouding in den finan cieelen toestand nog komen verhaasten. Van daar de wantoestanden in de begrootingen, ledige schatkisten, en bovendien onmoge lijkheid voor nieuwe of weinig ontwikkelde landen nog kapitalen te vinden en bijgevolg bestellingen te doen aan de Belgische nij verheid. Bij ons hebben, na een eerste poging in den aanvang van 1932, de Regeermg en het Parlement, tijdens de laatste maanden voor I 450 millioen nieuwe inkomsten weten te vinden en door bezuinigingen in de be grootingen een vermindering van uitgaven van ongeveer 1100 millioen. Het zou onrechtvaardig zijn deze kracht dadigheid niet te waardeeren. Voorwaar, men kon zeker nog grootere bezuinigingen verhopen, maar de directe af houdingen opgelegd aan ambtenaren, gepen- sionneerden van alle slag, zelfs aan de werk- loozen, zijn buitengewoon pijnlijk. Boven dien was de tijd waarover de Regeering be schikte kort en de oplossing zeer dringend. Het evenwicht van de gewone begrooting, zooals het nu werd bereikt, is de uitwerking van krachtdadige en ernstige maatregelen, en strekt tot alle eer van de Regeering. Men mag den wensch uitdrukken, dat de Kamers ten spoedigste hun vroegere stemmingen zul len bevestigen en het onderzoek en goedkeu ring van de begrootingen verhaasten. En het weze een voorbeeld voor de provinciën en de gemeenten, om met dezelfde krachtdadig heid hun financieel beleid te herstellen. Men vergete niet, dat het grootste gevaar dat de democratie bedreigen kan, ligt in de financieele wantoestanden en moeilijkheden. Eenmaal het evenwicht in de begrooting hersteld, zal het crediet naar de landen, die moeten leenen, terugkomen, en wanneer het om productieve plaatsingen gaat, zullen zij geldschieters vinden. De elementairste voorzichtigheid gebiedt trouwens aan allen geen misbruik te maken van leeningen. De voorwaarden toonen alras het gevaar aan van overdrijving in deze za ken. Het is dus met overschot van gelijk dat de Regeering eerst en vooral het inzicht heeft de vlottende schuld terug te betalen of te consolideeren. Zelfs het verlangen nieuwe openbare werken uit te voeren, mag zulks niet uit het oog doen verliezen. Het is trou wens een begoocheling te gelooven dat het mogelijk zijn zou bijv. door openbare wer ken in ernstige mate de werkloosheid te zien verminderen. De prijzen en de crisis. Het is niet voldoende het evenwicht te herstellen en bezuinigingen in de openbare financies te betrachten, dit moet ook gelden voor de private ondernemingen. Voortbrengeen en uitvperen beantwoor den aan niets, zoo piet tezelfdertijd spoor staven, caoutchouc of suiker, graan en ce ment worden uitgevoerd, en in gedachten hoeft men daaraan ook bankbiljetten te voe gen tpn beloope van het geld dat peen ver- liegt, wanneer verkocht wordt apn prijzen beneden den voortbrengingsprijs. Zulks is heden ten dage helaas maar al te dikwijls het geval, Op dit gebied eveneens, zal er eerst her stel zijn, omdat noodzakelijkerwijze de voort brengers die minder gunstig geplaatst zijn of slacht geoutilleerd, zullen verdwenen zijn. Al de kunstmatige maatregelen zullen niets beletten, zij zullen slechts het herstel ver tragen. Het is een verkeerde opvatting integen deel te gelooven, dat het einde van de crisis alleen kan verwacht worden van een terug keer naar de prijzen van 1929. Zij waren aanzienlijk veel hooger dan de prijzen van vóór 1914, ofschoon de voortuitgang van de techniek eerder naar vermindering van de voortbrengingsprijzen zou hebben moeten leiden. Wanneer nochtans in de huidige om standigheden verhooging van prijzen niet gebe.ej uitgesloten is, moet men zich noch tans gepp begoocheling ma ken door te ver onderstellen, dat de buitensporige prijzen der paren, die de crisis voorafgingen en die een der oorzaken daarvan waren, zullen te rugkomen. Alles moet integendeel strekken tot vermindering der voortbrengingskosten, derwijze dat men zich aan prijzen aanpast, dia yeel lager zijn en die het verbruik zullen begunstigen. Onze nijvejb.ejd legt zich daarop met krachtdadigheid toe *n yeelal met verrassen de uitslagen ook de arbeidende klas be grijpt deze noodzakelijkheid. Dc ovrlo^sschulden en het economisch nationalisme. Het is een ongelijk der zwakkei} voor- ke<uf Jte geven aan oplossingen, die hun eenige ïnsp^npjng vermijden. Een dezer zwak heden is de thesi«, fat de oorzaken van de kwalen van den dag poufaij tfil} grondslag liggen in muntfactoren en ip fyet bij^pnder aan d? zeldzaamheid van betaalmiddelen die op goud berust.;?*; pf aan concentratie van het goud in enkele landen. F.n n9chtans op geen enkel tijdstip der economische geschie denis waren zulke overvloedige geldmiddelen in de wereld en het crediet goedkooper. Zulks is niet alleen het geval in landen met 4pp gouden standaard, maar ook in Engeland dse aan verzaakte geld wordt op korten termijn yit^eleend aan \-c/c en op langen termijn aan 4 tof 4 /i Waar- tijï) doen deze massa's beschikbare kapitalen aan goetjkoope rente de economische be drijvigheid ni*t herleven Omdat het ge bruik van gffld zicb jlipt in voedoende voor waarden van zekerheid ep niet redelijke sen op winst aanbiedt en er gemis aan ver trouwen bestaat. Opdat deze toestand zich wijzige, moet niet alleen het evenwicht in de begrooting en in de nijverheid, waarvan wij hierboven spraken, hersteld wezen maar ook en in de eerste plaats moeten de Regeeringen de oorzaken van de verwarringen, die een hin dernis zijn voor de economische herople- leving, doen verdwijnen. Die oorzaken zijn u allen bekend het zijn, naast de politieke onrust, in de eerste plaats, de regeling der oorlogsschulden en de moeilijkheden, die door economisch na tionalisme aan den internationalen handel worden in den weg gelegd. Het past aan de Regeering en alleen aan de Regeering deze hinderpalen uit den weg te ruimen. Het is niet het oogenblik opnieuw deze problema's te bespreken. Ons verslag heeft er over ge sproken en hun belang wordt nog op klare wijze in het licht gesteld door het Voorbe reidend Comiteit van de Conferentie der Experten te Genève. Vele landen zijn weer in de oude sleur van het mercantilisme hervallen. Het ideaal dat hen beheerscht, is veel te verkoopen in het buitenland en in het binnenland al voort te brengen wat zij noodig hebben, derwijze dat zij niets of zoo weinig mogelijk in den vreemde zouden hoeven te koopen. Kan men verhopen dat de Internationale Economische Conferentie tot gezondere op vattingen zal leiden De Engelsche regeering beroept er zich op dat zij met het nieuwe tarief de toi- barreelen uit den weg zal ruimen. In de Vereenigde Staten wenscht de democratische partij, die de macht in handen heeft geno men, eveneens een ruimere tolpolitiek te voeren. In Frankrijk laten zich stemmen hoo- ren, om den huidigen gang van zaken aan te klagen. Overal lijdt hat stelsel van con- tingenteering en protectie schipbreuk. De Conferentie bevindt zich dus in gun stige voorwaarden om te gelukken. Maar daartoe moet zij het problema met al de gegevens onder het oog nemen, en namelijk zich bezighouden met het schul- denvraagstuk en de tariefpolitiek zooniet zal zij alleen tot ijdele besluiten vol goeden wil geraken en zonder sanctie. Indien daarentegen het problema der gou- vernementeele schulden ophield te drukken op de internationale betrekkingen, indien een oprechte terugkeer zich voordeed door een zuivere vrijheid in den omloop der ka pitalen en der goederen, zouden wij spoedig betere tijden beleven. Zelfs dan nog zouden er nochtans oor zaken van internationale poljtieke wrijving bestaan. Maar in de ellendige tijden vinden 11e extremistische strekkingen ingang en alle avonturen een vruchtbaar terrein geeft integendeel aan de wereld haar vroegere welvaart terug en gij zult tezelfdertijd doen betrachten naar meer maat en vrede. iiailtlii!ll«lll!llll!llllilltlllll!ll!iIllll!IllllllllIll!!lliUIJl!lll!ll!ll!II!IIIIIÜ De laatste statistieken over de werk loosheid, betrek hebbende op de be staande toestand in het begin van Ja nuari, hebben de verbetering niet be vestigd, die de voorgaande opgaven lieten verhopen. Het getal volledige werkloozen, dat op 155.000 gevallen was, is op 171.000 gesprongen dit der gedeeltelijke werkloozen steeg van 145.000 op 155.000. Eenp terechtwijzing is gebracht gp- weest a^n het cijfer def vplledige werkloozen, dat vporkwam in de rpe- dedeeling aan de hladen..'t Getal vol ledige werkloozen bedraagt 171-000 en niet 177.000. Het getal werklieden ingeschreven in de werkloqzenlcassen bedraagt 9)9.000 in plaats van 899.000 zooals geweest ia. Men mag niet vergeten dat de eerste cijfers al tijd voorloopig zijne en aanleiding kun nen geven tot terechtwijzingen, als deze die wij nu melden. Die verzwaring is gedeeltelijk toe te schrijven aan den welbekenden in vloed van den Winter, die tot hiertoe zich niet uitte in de statistieken. Het is ook waarschijnlijk dat de inventa rissen of de gedeeltelijke werkloosheid, op het einde van het jaar, medege- holpen hebben tot het zwellen der sta tistieken. Melden wij ook dat het getal werk lieden, in de werkloozenkassen inge schreven, niet ophoudt van toe te ne men. 't Bereikt tegenwoordig 919.000 tegen 825.000 in de verleden maand Mei. De vermeerdering van het getal werkloozen op het einde van Deccm- ber komt vooral van de metaalnijver heid, die supplement gaf van 3000 volledige en van 7000 gedeeltelijke. De weefnijverheid van haren kant meldde een aangrpejpB Van 4Q0Q vol ledige werkloozen meer de hopt- en meubelnijverheid boekte 1000 volle dige werkloozen meer. Zeggen we pir>fje)ijk jjat c|g cjpkvyer- kers 2400 weifkloozen meer telden, wat verwondering baart, aangezien de haven van Antwerpen in de maand December, in zeer voldoenden toestand verkeerden. Er liepen inderdaad 840 schepen binnen, cijfers dat men sedert een jaar niet meer bereikt had. Men moet de volgende statistieken afwachten, op het einde van Januari opgemaakt, om te wefen ir> hppvef dp ^angroei uitzonderlijk is, De Infanterie zal geen rol meer te spelen hehben. Er is in den laatsten tijd reeds heel veel geschreven over den oorlog der toekomst. Van verschillende zijde is reeds ant woord gegeven op de vraag hoe zal de oorlog gevoerd worden en hoelang zal dezen menschonteerenden strijd duren Thans is ook het antwoord gegeven door iemand, die jaren geleden reeds de ondankbare rol van oorlogsprofeet met sukses heeft vervuld. De Engel sche generaal sir Hamilton, die tijdens den oorlog opperbevelhebber was van de strijdkrachten der Geallieerden op Galipoli, had reeds lang voor het uit breken van den wereldoorlog, ja zelfs reeds voor den Russissch-Japanschen oorlog, den loopgrachten oorlog voor speld. De Japaneezen hebben er reeds in beperkte mate en met sukses gebruik gemaakt, waardoor de juistheid van de meening van generaal Hamilton, die destijds bij den Generalen Staf nog slechts een ondergeschikte rol ver vulde, geheel werd bevestigd. Op de jaarvergadering van de vereeniging van Engelsche frontsoldaten van het Britsch legioen, heeft generaal Hamil ton thans een beeld ontworpen van den oorlog der toekomst. Wij halen woordelijk aan wat Sir John Hamilton daar gezegd heeft Wanneer de ontwapeningskonfe- tie op eene totale mislukking uitloopt, dan zal een nieuwe oorlog in de naaste toekomst werkelijkheid worden. Maar deze oorlog zal dan slechts evenveel dagen duren, als de wereld oorlog jaren in beslag nam. Waarschijnlijk zal dan over ons een ondergang der wereld in vier dagen losbreken. De groote massa der infan terie van beide partijen zal met elkaar in het geheel niet in aanraking komen. De oorlog der toekomst moet zich en zal zich ook als volgt ontwikkelen de totale motorische strijdkrachten van beide zijden zullen elkaar ontmoeten, op het land, in de lucht, op zee en onder water. Dat staat vast. De positie der te genwoordige legers dwingen de stra tegie dien weg in te slaan en er is geen andere mogelijkheid in het vij andelijk land een basis te veroveren voor hare luchtstrijdkrachten met een luchthaven en eene benzine-statie. Dat is de eerste inzet van het samentreffen der motorische strijdkrachten, en de overwinning van dit eerste optreden zal beslissend zijn vpor geheel den oor log: De tanks en vliegtuigen der over winnaars zullen de vijandelijke infan terie en artillerie met evenveel gemak kunnen verpletteren als een paar hon derd jaar geleden een dozijn zwaar gepantserde ridders kon afrekenen met een geheel zwaar gewapende maar on gepantserde boeren. Als dan de vredesvoorwaarden zoo als die door de overwinnaars worden opgelegd, niet voorwaardelijk worden aangenomen, dan begint een onmee- doogenlooze vernietigingsoorlog tegen de burgerbevolking. Maar zoover zal geen enkele regee ring het laten komen. Overwinning of nederlaag, dat zal in den oorlog der toekomst binnen enkele dagen, in een enkelen veldslag beslist worden. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllll wet Purol! Harde, ruwe of gesprongen handen worden in één nacht, gaaf en zacht roet 't Best? poor de handen. Poos 4 en fr.-In alle Apotheken. I1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIII1IIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Leening der Verwoeste Gewesten 4 t. h. 1921. Woensdag morgen, ten I 0 uur, had de 98" trekking plaats der Trekking van de Leening 4 t. h. 1921 der Fede ratie van de Coöperatieven vpor Oor logsschade. Het lot van 500.000 fr. is gewonnen door de obligatie 15 der reek* I 19429. De andere 19 nummers van deze reeks zijn uitkeerbaar met 250 fr. STAD POPERINGHE. VERSLAG DER OPENBARE ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN ZATERDAG 25 FEBRUARI 1933 Om 6.1 5 uur opent de h. Burgemeester Lahaye de vergadering. De Raad is voltallig. Een tiental toehoor ders bevinden zich in de zaal. Er wordt onmiddellijk overgegaan tot het bespreken der dagorde 1 Punt. Verslag der voorlaatste en laatste zitting. De h. Secretaris geeft lezing dezer ver slagen, welke zonder opmerkingen goedge keurd worden. H. Brutsaert in naam van de Raad wenscht den heer Burgemeester geluk met de ver nieuwing van zijn mandaat als hoofd der stad. Hij hoopt dat, in het vervolg zooals voorgaandelijk, de h. Burgemeester de ver gaderingen met onpartijdigheid en takt zal weten voor te zitten, en dat hij zal werken in het belang der gansche bevolking. De H. Burgemeester bedankt en belooft van tot eenieders voldoening zijne bediening te zullen vervullen. Schepen Vandooren. De leden van het Schepencollege hebben onder elkander de verschillende diensten verdeeld op de vol gende wijze Heer Lahaye, burgemeester Politie en betwistbare zaken. Heer Vandooren, schepen Openbaar On derwijs en Geldwezen. Heer Gombert, schepen Openbare Wer ken. Heer Bossaert, schepen Burgerstand. Voor wat de verscheidene commissien be treft die in den schoot van den Gemeente raad bestaan, deze werden met gemeen ver drag samengesteld. Ik moet doen opmerken dat ieder lid van het Schepencollege van rechtswege van al de Commissies deelmaken. Elk raadslid zal eene lijst overhandigd worden met de samenstelling dezer Com missies. H. Brutsaert vraagt aan den Schepen van Onderwijs of de Raadsleden de toelating kunnen krijgen om de Gemeenteschool te mogen bezoeken. Schepen Vandooren antwoordt daarop dat zij daartoe het recht hehben. 2 Punt. Driemaandelijksch nazicht der Kas van de Commissie van den Openbaren Onderstand. Dit punt wordt verschoven tot eene vol gende zitting. 3 Punt. Aanvraag door de Com. Op. Onderstand om een perceel bouwgrond te mogen uit ter hand verkoopen te Poperinghe Sektie D, nr. 687a. H. Burgemeester. De h. Carpentier Omer, bouwkundige te Poperinghe, heeft eene aanvraag gedaan aan de Commissie van Openbaren Onderstand om. een perceel bouwgrond te koppen, liggende langs den Steenweg naar Yper, rechtover de Tramsta tie voor eene oppervlakte van ongeveer 1 3 A mits cfen prijs vau 15 fr- de vierkante meter 't zij vppr de tptale som van 19.500 fr. De aanvrager zal er eene woning doen bouwen. Gezien den voordeeligen prijs, als ook den woningsnood die alhier nog bestaat, stel ik voor een gunstig advies uit te bren gen, Schepen Gombert. Dit perceel heeft eene breedte van 25 m, langs den steenweg naar Yper en eene diepte van 52 m. Er zijn langs den steenweg veel kostelijke aan- vullingswerken uit te voeren, de aangebo dene prijs is dus zeer voldoende. Algemeene bijtreding. Schepen Gombert lid van het bestuur, onthoudt zich. 4 Punt. Aanvraag door de Kerkfa briek van St. Bertinus om het Woonhuisje der Duinkerkstraat, sektie F, nr. 724, te mogen openbaar verkoopen zonder voor behoud. H. Burgemeester. In eene voorgaande zitting werd de openbare verkooping van dit huis in de Duinkerkstraat toegelaten op eenen instelprijs van 21.500 fr. Op den dag der verkooping werd er geen enkel aanbod gedaan, daar den instelprijs verhoogd met de onkosten meer dan 25.Q0Q fr. zou be dragen, hetgeen eenieder overdreven vond. De Leden van de. Kerkfabriek van Sint Bertinus doen nu eene nieuwe aanvraag om dezen eigendom opnieuw openbaar te mo gen te koop stellen, zonder rekening te moeten houden van een vooraf bepaalden instelprijs. Gezien den bouwv^llige.n stunt van dit huisje, stel ik voor dp aanvraag in te wil ligen. Algemeen* btjtreding. 5 Punt. Inschrijving door de stad van een deel van het kapitaal eener Maatschap pij tot het Bouwen van Goedkoope Wonin gen, H. Burgemeester. De Nationale Maat schappij voor Goedkoope Woningen vraagt aan de Stad voor welk deel zij zou willen tusschenkomen in het Maatschappelijk Ka pitaal der Filiale welke alhier zou opgericht worden. Wat is uwe meening daarover H. Brutsaert. lk ben van gedacht deze tusschenkomst te bepalen op 25.000 frank, waarop 1)5, 't zij 5000 fr. dient gestort te worden. Zulks ware in verhouding met wat op andere plaatsen geschiedt. Schepen Vandooren. Het ware geradig deze som in onze begrooting voor 1933 in te schrijven, ontfer Afdeeling Openbare Liefdadigheid. Vrijstaande Uitgaven. Onmiddelijk Sullen wij de Nat. Maat. te BrusseJ ya.n onze beslissing verwittigen. Algemeene goedkeuring. 6 Punt. Opcentiemen te stemmen op de cedelhelastingen voor 1933. ^chepcn Vandooren. Verleden jaar bedroegen deze 60 op de grondbelastingen, bedrijfsbelastingen en op roerende zaken. Voornamelijk de bedrijfsbelastingen, in dezen crisistijd, brachten min op dan wij voorzien hadden. De lasten, bijzonder deze ons voor de sociale wetten opgelegd, stijgen op onrustwekkende wijze. Aan het Crisis fonds en het Werkloozenfonds te zamen, zijn wij voor 1932 rond de 35 7.000 fr. verschul digd en voor 1933 voorziet men weinig ver mindering. Wij zijn dus verplicht voor dit jaar, de opcentiemen te brengen op 80. Alle moge lijke besparingen zullen moeten ingevoerd worden om te kunnen het jaar sluiten zonder te kort. Gelukkiglijk dat de nieuwe klas seering der gemeenten, volgende op de tien jarige volkoptelling, voor de Stad voordeelig uitvalt. Zullen wij over dit punt seffens stemmen of liever de bespreking van het Budget af wachten. H. Brutsaert. Ik vind uitstel onnoodig, eenieder is voldoende ingelicht. Algemeene goedkeuring. 7 Punt. Begrooting der stad voor 1933. Schepen Vandooren. Wie uitleg ver langt over het eene of andere punt gelieve het te zeggen. De h. Secretaris geeft lezing van al da artikels van het Budget, wij geven hier de bijzonderste puntten INKOMSTEN Gewone Ontvangsten: 1.479.401.88 fr, waaronder Opbrengst verhuur van gebouwen 10.500. Opbrengst van grondvergunningen op het kerkhof 25.000.—— Aandeel der Stad in de Staatsbe lasting op de vermakelijkheden 17.000.— Idem op de motors en autovoer tuigen 20.000.— Gemeentelijke taks op honden 8.000. Opcentiemen op grondbelastingen 362.600. op de bedrijfsbelastingen 1 73.300. op roerende zaken 3.000. Opbrengst der wegenistaks voor 1932 en 1933 240.000— Aandeel der Stad in het Fonds der gemeenten 280.000.— Afhouding van I 6 °P de wedden en loonen der ambtenaars, be dienden en politieagenten 33.280. Opbrengst van verkoop en verhuur van barakken van het Koning Albertsfonds Opbrengst keurrecht op het slachtvleesch Teruggave door de Comm. van Openbaren Onderstand in het Gemeene Fonds Opbrengst der Stadsschaal Opbrengst der Happeprea Toelage van Staat en Provintie voor jaarlijks herstel der wegenis 27.500. Onvoorziene ontvangsten 10.000. Ontvangsten voor Orde 18.838.17 Buitengewone Ontvangsten 870.363.69 fr, waarin wij vinden Overschot van 1931 36.686.79 Achterstellig aandeel in de be tastingen 225.000. Bedrag der ontvangene leening om het aandeel der Stad te bekomen in het bedelven der Vleterbeek 100.700.— Toelage der Provintie in voor noemde werken 49.133.10. Ontvangen van het bedrag der leening gedaan voor het aandeel der Stad in de kosten der be- steeniging der Duivinnedreef 55.000.- Bedrag der leening om het aandeel der Provintie te betalen in deze besteieniging 27.507.50 Toelage van Staat in zelfde be- steeniging 27.500. Ontvangen van het bedrag der lee ning om de kosten onzer Stad te betalen in den opbouw van twee klassen aan de Tusschenge- meentelijke School te Abeele 26.000. Toelage van Staat en Provintie in den opbouw dezer School 59.573.- Aandeel der gemeente Watou in zelfden opbouw 26.064 Ontvangen van het bedrag der lee ning voor aankoop van Pompiersm,ateriaal 81.059.30 Ontvangen van het bedrag der lee ning om het achterstellig aandeel te betalen van het aandeel der Stad in het Werkloozenfonds voor 1932 85.800 HERHALING DER ONTVANGSTEN Gewone 1.479.401.88 Voor Orde 18.838.17 Buitengewone 870.363.69 6.000 15.000— 75.000— I 2.000. 12.000 <4 i'" f Algemeen bedrag 2.368.603.74 UITGAVEN Gewone (verplichte en vrijstaande 1.478.1 60.65 ziehier de bijzonderste Jaarwedde van Burgmeester en Schepenen 3.250 van Gemeentesecretaris, Ge meenteontvanger en bedienden 146.045 Aankoop boeken van Burgerstand en zegels 3.500 Bureelkosten van het Plaatselijk Bestuur 9.000. Onderhoud gemeentebouwen 25.000.- Uitgaven betreffende de kiezingen 3.000 Drukken van kiezerslijsten 5.000 Aankoop van boeken en druksels van Stad 9.000 Herstel en onderhoud der wegenis 90.000.— Reiniging der waterloopen en on derhoud der pompen 7.000.— Onkosten voor keuren van het slachtvleesch 15.000 Onwaarden in de rollen van 1932 10.000 Gezinsvergoedingen (wet van 4 Augustus 1930) 8.200.— Vergoeding voor boventallige bedienden 20.000.— Openbare feesten en aankoop van materiaal 13.000.— Prijsuitreiking ter gelegenheid van keuringen en markten van paarden, enz. 3.500 Vergoeding en kosten voor innen der markttaksea

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 1