De Japanners stappen op Jehol af. BURGERSTAND VAN over HET BIER DRINKEN. OM REDEN VAN CARNAVAL ZONDAG 5 MAART 1933, 3sr damescoiffeu.se -m: Toelage voor Hoptentoonstelling 1.000. Onvoorziene uitgaven 10.000. Pensioenen en rustgelden, aandeel der Stad 27.625. Jaarwedde en vergoedingen aan Politiecommissaris en agenten 111.147. Aandeel der C.O.O. in de grond- vergunningen op het kerkhof 5.500. Onderhoud van het kerkhof 3.000. Openbare verlichting 30.000. Kuischen en nethouden der straten 58.000. Brandverzekering stadsgebouwen 2.500. Vergoeding en onderhoud alaam van het Pompierskorps 10.000. Vergoeding tijdelijke politieagenten 3.009. Onderhoud en beplanting van openbare hovingen 3.000. Aandeel van Stad in het Gemeene Fonds 75.000. Aandeel der Stad in de onderhouds kosten in bedelaarsgestichten en in weldadigheidsscholen 10.000. Aandeel der Stad in het Nationaal Crisisfonds 150.000. Tpelagen aan ziekengilden 5.000. Toelage voor het bouwen van Goedkoope Woningen 10.000. Vergoeding aan Kroostrijke Gezin nen bij nieuwe geboorten 3.500. Aandeel der Stad in het Werk- loozenfonds 230.000. Aflossing der kosten van aankoop der barakken van het Koning Alberts Fonds j 7.000. Aandeel der Stad in de kosten van het Lager Onderwijs 42.900. Fonds der Meestbegaafden 3.843.90 Kosten der Schiftingscommissie 600. Aandeel der Stad in de wedden, der tusschentijdige onderwijzers 6.000. Aandeel der Stad in de kosten der Staatsmiddelbare School 15.500. Uitgaven betreffende het Medisch Toezicht 5.000. Toelage aan Muziekmaatschappijen 6.000. Toelage aan Kantwerkscholen 3.000. Kosten Academie (teekenschool) 7.000. Krediet voor prijsuitdeelingen 2.500. Toelage aan het Bisschoppelijk Collegie 11.125. Toelage aan de Vrije School «Het Vogeltje» 1.000. Toelage aan de Hoogeschool van Leuven voor Vlaamsche Kursussen 500. Vergoeding voor onderhoud der oorkonden (archieven) 3.000. Familievergoeding aan het onder wijzend personeel 5.000. Gevestigde schulden, jaardoodingen en intresten 169.613.25 Uitgaven voor orde: 18.838.17 fr. Buitengewone Uitgaven: 865.618.13 fr waaronder de bijzonderste zijn intresten aan het Gemeentecrediet op kredietopening 15.500.- iop loopende rekening 1 2.000. Buitengewone werken aan gemeen telijke wegenis 36.500. Buitengewone kosten aan Stads gebouwen aan lokalen en mobilair der scholen Toelage aan Sanatorium De Lovie 4'' aflossing Achterstellig aandeel in de Ouderdomspensioenen Herstel der Kerkhorlogie en toren van St. Bertinus 7.901.90 Kosten van Onderhoud en Herstel der Switch Road 12.000. Aanleg der electrische verlichting in stadsgebouwen 3.000. Kosten van opbouw van Schoolhuis en lokalen te Abeele I 1 1.700. Aflossing van 1)6 der achterstel lige pensioenen der onderwijzers 1 1.331.79 Aflossing op het aandeel 1931 te betalen in het Fonds der Gebrekkelijken 67.256.20 Achterstel voor 1930 en 1931 te betalen in de provintiale Pensioenkas 22.619.80 Aandeel voor 1931 te betalen in het Delginsfonds der Oude Pensioenkas 2.629.10 Bijwerk ten laste van Stad in het bedelven der Vleterbeek 9.000. Aankoop der tienjarige bevolkings- boeken en fichen 11.937.70 Niet teruggegeven deel der kre dietopening 1931 89.830. Teruggaaf te veel ontvangen in het Fonds der gemeenten voor vroegere jaren 30.861.34 Kosten der aanbestedingswerken voor het bedelven der Vleterbeek 147.399.70 Buitengewone onkosten aan mate riaal der hoppepressen en Stadslood 1 2.000. Toelage Carnavalstoet (1931) 4.000. Kosten voor werk en levering voor 't aanleggen van Openbaren Hof I J.528. HERHALING DER UITGAVEN Gewone (verpl. en vrijst.) 1.478. fs6065 Voor Orde ,18.838.17 Buitengewone 865.618.13 30.000.- 35.000.— 5.000.— 44.812.50 Totaal der Uitgaven 2.362.616.95 BALANS INKOMSTEN 2.368.603.74 UITGAVEN 2.362.616.95 m BATIG SLOT 5.986.79 Deze Begrooting, gisteren door de Com missie van Geldwezen zorgvuldig nagezien en onderzocht, gaf maar tot de volgende opmerkingen meer aanleiding. Art. 15 der Gewone Ontvangsten. Schepen Vandooren doet opmerken dat den opbrengst der gemeentelijke opcentiemen (80) uit hoofde der nieuwe klasseering der Gemeenten, grooter zal zijn dan eerst voor zien was, wat lhet vermoedelijk cijfer met rond de 40.000 fr. zal doen stijgen voor wat de grondA»elastingen aangaat en van 20.000 fr. voor wat de bedrijfsbelasting be treft. Art. 91 bis Gewone uitgaven. Schepen Vandooren. Door den meer deren opbrengst d*r opcentiemen, mag het Aandeel der Stad in het Nationaal Crisis fonds gebracht worden van I I 5.000 fr. op 150.000 fr., ten einde den achterstel van 1931 gemakkelijker te kunnen betalen. Art. 183 der Buitengewone uitgaven. Buitengewone onkosten van materiaal der hoppepressen en stadslood 12.000 fr. Schepen Vandooren. Deze kosten wer den uitsluitelijjk veroorzaakt door toepassing van het nieu,w reglement der hoppeschaal, dat de hoppe der omliggende gemeenten toe laat en de noppe in prima en gewone kwa liteit rangschikt. De opbrengst van keur en presrechten was natuurlijk dit jaar maar van gering be lang en niet in verhouding rrftet de gedane kosten door de Stad. Ik heb daarover onder handeld met den H. Staatsagronoom Simoens, ten einde eiene toelage te kunnen bekomen van het Ministerie van Landbouw, door wiens aandringen de kosten gedaan werden tot verbetering van kuituur en handel. Dr. Brutsaert. Naar ik vernomen heb 20U de premie van primahop dit jaar een frank per pond hop bedragen. Op het kre diet dat voorzien is door de H. Minister zou er mogelijks een zekere som overschieten om in de opkosten door "ta<* gedaan, in zekere maat tusschen te komen. Schepen Vandooren. Zoo het noodig is zullen wij deze zaak ten gepasten tijde aan den H. Minister herinneren. Vooraleer over te gaan tot de stemming over de Begrooting vraagt Raadslid Denys het woord. H. Denys. Gisteren avond in de ver gadering der Commissie van Geldwezen be zat ik nog de noodige inlichtingen niet om eene aanvraag voor toelage in te dienen vanwege de Maatschappij Den Christen Middenstand dit voor eenen prijskamp van uitstallingen op Witten Donderdag en moge lijks de volgende dagen. In eene bijeenkomst denzelfden avond na de bespreking van onze begrooting gehouden, gaf men mij daartoe opdracht. Schepen Vandooren. Hoeveel zou deze toelage wel moeten bedragen. H. Denys. Vier duizend frank, het Stadsbestuur zou zich geen last moeten aan trekken, onzen Bond zou zich daarmede be zig houden en Vreemdelingen aan Stad zou den de Jury uitmaken voor het toekennen der premiën. H. Burgemeester. Deze som is voorze ker overdreven, wij zouden misschien iets kunnen doen, maar zooveel niet. H. Brutsaert. Laat ons zeggen 2500, of nog wel 2000 fr. Schepen Gombert. Wij trachten alle mogelijke besparingen te doen en gij komt met zulke cijfers voor den dag en volgens ik begrijp zou er van de 4000 fr., welke gij aan de stad vraagt, reeds een groot deel dienen om trein- en verblijfkosten te beta len der vreemdelingen welke gij schikt als Juryleden aan te stellen. Schepen Vandooren. Waarin zullen de ze feestelijkheden bestaan en wat geeft den Bond voor zijn aandeel H. Denys. Voor zijn aandeel zou den Bond 2000 fr. geven, verdere inlichtingen over de feestelijkheid kan ik tot nu toe nog niet geven, doch gij hebt wel 4000 fr. voor de Carnavalstoet gegeven. Schepen Gombert. De Carnavalstoet lokte veel volk van de aanpalende gemeen ten aan, het was dus een profijt voor de neringdoeners der stad, terwijl uwen prijs kamp voor uitstallingen niet een vreemden bezoeker naar stad zal lokken, buiten uwe juryleden. Ook ten tijde dat wij de 4000 fr. toelage voor de Carnavalstoet gaven, be schikte de stad over grootere inkomsten. Daar het nu zoo niet meer is, moeten er besparingen gedaan worden, en mogen er absoluut geen nieuwe posten van uitgaven meer bijgevoegd worden. Schepen Vandooren. In princiep ver werpen wij het voorstel niet, maar wij vra gen om het nader te onderzoeken. 4000 fr. is fel overdreven gezien den toestand der Stads kas en in acht nemende het profijt door de neeringdoeners uit het feest te trekken. Wei nig of geen vreemdelingen zullen ter dezer gelegenheid de Stad bezoeken. De winkeliers en neeringdoeners die het met het beher tigen hunner intresten wel meenen, hebben telken jare hunne uitstallingen op Witten Donderdag zelf bekostigd. H. Denys. Mogen wij hopen op eene toelage Schepen Vandooren. Vooreerst zegdet gij dat de Stad zich geen last moest aan trekken. Ik ga daarop seffens antwoorden dat de Stad nooit tusschenkomt op geldelijk gebied zonder recht te hebben om zeker na zicht uit te oefenen over de werkingen van de Maatschappij die het feest inricht. Als de Carnavalcommissie, of Tuinbouwbond feesten gaven die veel vreemdelingen naar de Stad lokten, was het Stadsbestuur op de hoogte van de bedrijvigheid dezer Maat schappijen. Ik voeg hier nog bij dat het woord toe lage doet veronderstellen dat er hulp noo dig is en die hulp wordt door Stad maar ver leend in verhouding van de tusschenkomst der Maatschappij zelf. Twee duizend frank door uwe Maatschappij uit hare kas gege ven en 4000 fr. door de Stad als toelage te verleenen, zou opspraak bijbrengen.Car navalstoet door zijne omhalingen en Tuin bouw door zijnen verkoop van ingangsti- ketten of tombolanummers, zorgden dat zij in de onkosten persoonlijk en op gevoeliger wijze konden tusschenkomen als gij 't meent voor uw feest. Doet schriftelijk uwe aanvraag en geef ons wat meer inlichtingen, en in eene vol gende vergadering van den Gemeenteraad kunnen wij mogelijks tot eene voldoende op lo5sing geraken. Verleent de Stad toelage, deze kan genomen worden uit de som voor zien voor feesten, een nieuw artikel dient in de begrooting niet gebracht. H. Denys. Mag ik vragen of er geen middels bestaan om den verkoop, bij leuren, van kolen in stad te zien verbieden. Schepen Gombert. Ik ben met den heer Secretaris naar het Provinciaal Bestuur te Brugge geweest, ten tijde der verkoopingen van schoenen, dit op verzoek van zekere schoenmakers van stad, en om mogelijks zulks te verbieden. Er werd ons aldaar ge antwoord dat zulk verbod onmogelijk was, de handel is vrij. Men beloofde ons noch tans iets te vinden die ons zou toelaten den verkoop te verbieden in de huizen die maar toevallig voor winkel dienden, maar tot nu to# kregen wij niets. Vooraleer over te gaan tot de stemming van de Begrooting, doet H. Brutsaert de volgende verklaring Bij de laatste gemeentekiezingen kwam de vroegere minderheidsgroep op verschil- lige lijsten vóór. Ik houd er aan te verklaren dat wij ons bij deze stemming zullen ont houden daar het een gebruik is dat de min derheid zulkdanige houding aanneemt. Schepen Vandooren. Is dit ten gevolge van een speciaal punt van de Begrooting dat u soms niet bevalt H. Brutsaert. Geenszins, het is uit prin ciep. De Begrooting wordt alsdan goedgekeurd door de meerderheid, de minderheid ont houdt zich. S Punt. Aanvraag tot kredietopening te gelden op de inkomsten der stad voor het dienstjaar 1933. Schepen Vandooren. Nu dat ons Bud get gestemd is, mogen wij eene aanvraag tot Credictopening bij het Gemeentekrediet indienen. Verleden jaar, ons steunende op de beraamde inkomsten der belastingen, bekwamen wij eene credictopening van 500.000 fr., maar gezien de mindere op brengst der belastingen, hebben wij maar 400.000 fr. ontvangen. Dit jaar voorzien wij hoogeren opbrengst, laat ons ten minste 500.000 fr. vragen, men zal ons toch maar geven in verhouding der belastingen die ten onzen voordeele ontvan gen worden. Algemeene goedkeuring. Bijgevoegd Punt. Openbare verpachting van landgoederen door de C.O.O. H. Burgemeester. Wij zouden kunnen dit punt bij hoogdringendheid op het dagor de brengen. Instemming. Schepen Vandooren. Er is hier spraak van enkele perceelen land verpacht voor een termijn van 9 jaren. De oude pachtprijs is, door de aanbieders. verhoogd met 40 %t alwanneer de C. O. O. een teruggave toegestaan heeft van 20 op al hare pachtprijzen. Dit was een loffelijke beslissing van dit bestuur in dezen crisistijd. Schepen Gombert. Niet lang geleden had de Gemeenteraad zijn advies te geven over het voorstel van de C. O.O. om aan hare pachiers 20 terug te geven, wat een mindere inkomst vertegenwoordigde van 80.000 fr. voor deze liefdadige instelling. Men gaf een gunstig advies. Maar toen deze zaak voor de Bestendige Deputatie gebracht werd, ging het zoo gemakkelijk niet. Aldaar eischtte men een gedetailleerde staat voor iederen pachter, ten einde nauw keuriger ingelicht te kunnen zijn alvorens eene beslissing te nemen. Nu moet zelfde Bestendige Deputatie, na ons advies ingewonnen te hebben, eene o- penbare verpachting van landgoederen van zelfde C.O.O. goedkeuren, waaryan den uit slag 40 c/c hooger is dan den ouden pacht prijs. Men zal daar zeker maar aardig op staan zien. Een bewijs dat besturen van langs om moeilijker komt. De Raad brengt een gunstig advie3 uit. Schepen Gombert onthoudt zich als lid van het Bestuur. 9 Punt. Mededeelingen. Dr. Brutsaert. Het Staatsbestuur zoekt naar middelen om de werkloosheid te be strijden en volgens wij dezer dagen in de dagbladen lazen, zou het eene aanzienlijke som bestemmen voor het uitvoeren van open bare werken en voor toelagen aan de ge meenten die zulke werken zouden doen uit voeren. Ware het nu het gepast oogenblik niet om zich een3 bezig te houden met de overwelving van den vaart. Schepen Gombert. Voor dit werk, als ook voor de riooleering, hebben wij reeds menigvuldige voetstappen aangewend en briefwisselingen gehad met de betrokkene diensten. Maar de zaak blijft altijd even ver. In eenen laatsten brief schreef men ons dat, geheel waarschijnlijk, den geldelijken toestand onzer stad niet zou toelaten die werken uit te voeren, en dat de laatste wij zigingen voor die plans op te maken nog moesten gedaan worden. Den 14 Juni 1932 werd er naar Brussel geschreven voor het overwelven van de vaart en naar Brugge voor de rioleering. Den 27 Oogst werd er opnieuw aangedrongen bij beide besturen, maar tot nu toe kregen wij geen antwoord. Een afschrift dezer brieven kan gegeven worden. Schepen Vandooren. Zullen wij sub- sidiën krijgen voor de overwelving van de vaart Voor het reinigen van dezen water loop kregen wij er geen, alhoewel de open bare gezondheid daarin de hoofdrol speelde benevens de overstroomingen. Er zijn volgens mij, werken die de werk loosheid beter zouden bestrijden. Ik wil zeg gen werken die in verhouding meer kosten aan daguren dan aan gebruikt materiaal, zooals reinigen van waterloopen, delven van grachten en onderhouden der graviers en landbouw wegen. Dr. Brutsaert. Uwe aanhaling is gegrond maar het besluit der Regeering is pas uit gekomen en wij moeten trachten ons deel te krijgen van die belangrijke som. Schepen Vandooren. Voorzeker wan wij kunnen onmogelijk telken jare vele duizende franken blijven betalen voor del ven van dijken en waterloopen, waarvan de kosten ten grooten deele ten laste vallen van de aanpaalders, kosten welke op al de aanpalende gemeenten door deze laatste af- gedregen worden, tenzij zij deze werken zelf uitvoeren. Schepen Gombert. De h. Brutsaert zegt dat er eene som van 600 miljoen voorzien is voor werk aan werkloozen te bezorgen en. dat wij er ons deel van moeten trachten te krijgen. Ik heb weinig hoop op al de beloften der kamerheeren, ziehier waarom. Zooals gij bestatigt, komen er van langs om meer las ten en taksen op alle standen der samen leving terecht. En ik bestatig dat, wanneer wij Middenstanders, onze inkomsten zien verminderen door het betalen dezer nieuwe taksen wanneer ambtenaren en bedienden hunne bezoldiging verminderd zien wanneer sommige in werk gebleven werklieden in het crisisfonds zullen te betalen hebben dat de hooggeplaatste mannen, het voorbeeld niet gegeven hebben dat alle klassen van hen verwachtten. Het waren Ministers en Kamerheeren die moesten gezegd hebben, de Staatskas is uit geput, alleman moet het zijne bijbrengen om het Land te redden en wij de eersten. Zij moesten het voorbeeld getoond hebben van onbaatzuchtigheid, doch dat deden ze niet. Ze moesten gezegd hebben weg met de cumulards. En wat zien wij, mannen die een positie bekleeden van 52.000 fr. en er nog eene bij aanvaarden van depute. En men spreekt dan van bezuinigingen en be sparingen, 't is niets anders dan comedie. H. Brutsaert. In het ministerie is men hard aan het werk... Schepen Gombert. Zwijg van het mi nisterie, onze werklieden werken hier acht uren en in het ministerie misschien nog geen uur per dag. H. Burgemeester. Wij zullen *ns zoo haast mogelijk met deze zaak bezig houden. STADSNIEUWS. ZONDACRUST. Alle Apotheken open tot middag heden Zondag nanoen alleen Apotheek H. NOTREDAME. DAAR ZIJN ER NOG die aan hoofd pijn. Migraine, Rhumatiek en Grippe willen lijden, wij hebben hun nochtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredatno, Groots Markt, Poperinghe, in doozen van 7.00 en 12.00 fr. Schepen Gombert. Wij vragen aan den H. Desmytter, nog wat geduld te hebben voor wat aangaat den beloofden gravier van de Bankelinde naar het Vogeltje, 't Is het eerste werk dat zal uitgevoerd worden, zoo dra wij aan geld geraken. H. Desmytter. In de huidige omstan digheden versta ik zeer goed dat dit werk vertraging zal ondergaan. Ik ben voldaan zoodra ik de overtuiging heb dat het aan leggen van dezen gravier het eerste belang rijk werk is dat aan de gemeentewegen!: zal uitgevoerd worden. H. Vancayseele. lk herinner ook de belofte welke het Schepencollege deed, be trekkelijk het leggen van een gravier van de Wulfhillestraat naar St. Jan-ter-Biezen. Schepen Gombert. Deze komt in twee den rang. De gemeente Watou moet daar voor een groot deel tusschenkomen. Hebt wat geduld, want er is geen voordeel wer ken te doen uitvoeren als men de aannemers maanden en maanden achter hun geld moet laten wachten. Wat het kuischen van de beek op den Werf en verder op betreft, waarover H. Van cayseele onlangs sprak, wij zullen trachten eene oplossing te vinden. H. Vancayseele bedankt over de gegeven inlichtingen. H. Liétaert. Mag ik vragen hoe het staat met het ontworpen reglement voor de standplaatsen der autos op de marktda gen. H. Burgemeester. Wij hebben van ver schillende gemeenten inlichtingen bekomen en zullen trachten in een der eerstkomende zittingen een reglement voor te leggen. H. Liétaerï verklaart zich met dezen uit leg tevreden. De zitting wordt om 8 uur geheven. a!Hiiininiiiiiii!Hii!iiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii;iiiiiiiiii]iiiii!iiiiiiiiiiiiiir DRINKT MAS-CAR BIER BERICHT -m LUCIEN VANDEVOORDE-DAVE, beenhouwer, Yperstraat, Poperinghe, laat weten dat hij van MAANDAG af, vleesch zal verkoopen bij zijn vader Jules Vandevoorde, Yper straat en bij zijn schoonvader Georges Dave, Boe schepestraat. Elk zegge 't voort. WERKLOOSHEID De stand der werkloosheid in onze stad was deze v/eek als volgt Zaterdag, 526 Maan dag, 529 Dinsdag, 512 Woensdag, 467 Donderdag, 431 Vrijdag, 467. RECHTSZAKEN. In Juni 1932 had Soenen Victor, veehandelaar te Poperinghe, in eene handelszaak, vóór de rechtbank van Yper, eenen gedingbeslissenden eed afgelegd ten nadeele van Camille Quaghebeur, land bouwer eveneens te Poperinghe. Deze laatste diende hierom klacht in tegen Soenen, bij 't Parket, uit hoofde van val schen eed, en, na een streng onderzoek, heeft de Boetstraffelijke Rechtbank van Yper, Donderdag laatst, Soenen dan ook uit dien hoofde veroordeeld tot vier maanden gevang, zonder uitstel. Harde, maar goede le3 voor hen die in zaken hun eerlijkheid wel eens op zak laten! (Medegedeeld) WYTSCHAETE. -— Dood gevon den. Vrouw Lucie Derycke, echtge- noote Antoon Degrave, 51 jaar oud, werd Zondag door haar man dood gevonden. Zij was moeder van zeven kinderen. De vrouw leed aan kanker en had reeds een heelkundige bewer king ondergaan. YPER. Omvergereden. Dins dag rond 5 uur, kwam C. Kerrick brievenbesteller, 55 jaar, met zijn velo van Brielen naar Yper gereden, daar hij zijne dienstronde gedaan had. Ge komen aan Yper-Hoekje, werd hij door den voorbijrijdenden auto van H. V. van Dixmude, omvergereden, met het ongelukkig gevolg dat hij ten gronde geworpen en met gebroken schouderbeen opgenomen werd. Hij zal minstens gedurende 2 mhanden verhinderd worden zijn dienst te her nemen. Carnavalstoet. Zondag behaalde de Carnavalstoet een welverdiend suc ces. Het weder was gunstig en het volk stroomde. De stoet was niet te lang, doch behelsde prachtige nummers, waaronder het meest uitkwamen de Kozakken van Leuven de Gilles van La Louvière en de Mexikanen van Yper. Ook de bloemen van Poperinghe behaalden veel bijval.. Botsing. Woensdag morgen kwarn een auto de baan van Vlamertinghe opgereden. Gekomen aan den over weg van den Sterhoek, bemerkten de inzittenden niet dat de barreelen geslo ten waren en reden maar door. De bot sing was geweldig. Gelukkiglijk liepen de inzittenden maar lichte kneuzingen op. De auto echter kreeg het leelijk te verduren. VINCKEM. Noodlottige val. De huisgenooten van C&ndaele Fr., veldwachter, hadden geschilderd en nieuw behangpapier geplakt. Zij had den daartoe een beweegbare trap ge bruikt die met haken moest vastge maakt worden. Het werk geëindigd, dan werd de trap op de gewone plaats teruggezet, doch ongelukkiglijk had men vergeten den trap vast te maken. Onvoorziens ging de veldwachter den hoogen trap op, die zijlings omkantel de met het noodlottig gevolg dat de man ten gronde stuikte en het schou derblad en een ribbe gebroken werd. LENDELEDE. 3-Jarig Jongentje versmoord. Woensdag namiddag, rond 3 uur, terwijl vrouw Debods, eenige boodschappen was gaan doen, speelde het 3-jarig zoontje op den koer der hofstede, welke omringd is van een grooten wal. Toen de afwezigheid van het kindje werd bemerkt, was het ongeluk reeds gebeurd. Het knaapje was in het water gesukkeld en ver smoord. Juist toen de moeder thuis kwam haalde men het lijkje boven. De droefheid van de ouders is onbeschrijf lijk. Over minder dan twee jaar werd een zoontje levend verbrand in ko kend water. RUM3EKE. Pijnlijk ongeluk. De echtelingen J. Bernaert- Valentine Delsomme, 33 jaar, wonende te Ise- ghem, waren samen per velo naar Roe- selare gereden, 's Avonds keerden zij huiswaarts langs de vaart Roeselme- Oyghem. Rond 6 uur tusschen Cach- tem en Rumbeke glipte de vrouw, die vooraan reed, met haar velo uit en viel in de vaart. Door de duisternis kon de man geen hulp bieden aan zijn echt- genoote en riep om hulp. Seffens kwa men personen toegesneld en werden peilingen gedaan. Slechts enkelen tijd later kon men het lijk der ongelukkige ophalen. De smart van den man is hart verscheurend. GHISTEL. De zaak De Waele. René Rabayc. van Heist-aan-Zee, aangehouden als verdacht van moord op den genaamde De Waele, die op 22 November laatst op geheimzinnige wijze verdween en wiens lijk uit de vaart van Nieuwpoort werd opgetrok ken, had beroep nangetcekend tegen het arrest der raadkamer van Veurne, die hem onder aanhoudingsmandaat had geplaatst. De Kamer van beschul diging van het Hof van Beroep van Gent, heeft het aanhoudingsmandaat afgeleverd tegen Rabaye, bekrachtigd. HEULE. Brand. W;oensdag morgen rond 1 1 Zï uur, i3 een gewel dige brand uitgebroken in de vlasfa briek van Victor Tack, landbouwer en viashandelaar. Achter de fabriek staal een gebouw van drie beuken. Een de zer waar tien zwingelplanken stonden werd de prooi der vlammen. Verschei dene balen gezwingeld vlas en eene partij geroot werden ook de prooi der vlammen. De pompiers waren seffens ter plaats en konden de naburige ge bouwen vrijwaren. De schade is groot. ROLLEGHEM. Oude trouwlusti gen. Op de wijk Knok te Rol- legem, werd Maandag een heuglijke en niet alledaagsche huwelijksverbin tenis gevierd. De 73-jarige weduwnaar Camiel Vynckier is er voor de derde maal in het huwelijksbootje gestapt met de 76-jarige weduwe Adolfina La seure. Vynckier heeft reeds 20 kinde ren gehad uit zijn eerste huwelijken. Illllillllllilillillllllllllillilllilllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllll EEN CRISISBELASTING IN CONGO. Het belangrijk deficit van het bud get van Congo en de noodzakelijkheid voor de kolonie, om aan het moeder land financieele hulp te vragen, heb ben de regeering verplicht in Afrika eveneens een crisistaks toe te passen, die natuurlijk aangepast wordt aan den kostprijs van het leven in de kolonie. Het rato van deze taks werd aldus vastgesteld, dat de kleine loonen geen te zwaren last zouden moeten dragen. Het is progressief en schommelt van Zl op de loonen beneden de 40.000 frank, tot 5 op de wedden boven 200.000 frank. !l!i!l!llll!llllll!ll!!!llll!ill!ll!ll!!'lllll!!l!ll!lljl!llllllllllllllll!lllillllllllll TOONEELSPELER VALT OP EEN DOLK TE BOTTENIJS. Eene vereeniging van Dottenijs gaf Zondag een koncert, waarbij het dra ma «De twee Weezen» werd gespeeld. Tijdens het zevende deel moeten de twee gebroeders een dolkgevecht leveren, waarbij de eene Jacques, ge dood wordt. De 23-jarige E. Balcaen, vervulde de rol van Jacques. Deze liet zich op zeker oogenblik vallen. De ou de dolk, een 30-tal centimeters lang, die hij in de hand had, drong hem door de rechter bil terwijl de punt in den onderbuik terecht kwam. De ongeluk kige lag van achter op het tooneel, trok moedig den dolk uit de wonde en verdween achter het tooneel. Het publiek had weinig of niets van het tragisch geval bemerkt. Op aandringen van Balcaen werd voortgespeeld. Deze werd door een geneesheer verzorgd en zijn toestand is bevredigend. •!lllll!llllllllllllllllllllllllll!ll!illlll!!!llllllilllll!lilllllllllllllllll!lilillli! HET JAPANSCH-CHÏNEESCHE GESCHIL. Nog steeds is het geen oorlog tus schen Japan en China, doch men is er ferm aan het vechten en groote veld slagen werden reeds geleverd ter ver overing van de provincie Jehol door de Japanners. De Mandchoerische troepen, ge steund door de Japanners, hebben a de Chineesche stellingen in de Jehol- streek ingenomen. Verscheidene ste den werden reeds bezet en de troepen rukken op naar de stad Jehol. De Volkenbond blijft onmachtig in zake dit geschil, evenals in dit dat Pa raguay en Bolivia verdeeld en zonder oorlog doet vechten. Groote ontmoediging heerscht on der de Chineesche troepen, waarvan reeds verscheidene brigaden overge- loopen zijn. 50.000 Chineezen gereed om op te rukken naar het front. Volgens zekere geruchten zou Nan king eraan denken 50.000 flinke strijd krachten naar het front te sturen. In het Noorden blijft de toestand ongewij zigd. De Japanners versterken nog hun ingenomen stellingen. 1 ot nogtoe zou den de Japanners nog niet af te reke nen gehad hebben met het gros der Chineesche troepen. In de streek waar er gevochten wordt heerscht een Sibe rische koude. De Japansche ruiterij, gesteund door een brigade voetvolk, heeft zich mees ter gemaak van de stellingen van Ling- Yen en Chin-Feng. Vandaar kunnen de Japanners nu uit twee richtingen den opmarsch beginnen op de stad Jehol, doorheen de 120 kilometer vlakten welke de hoofdstad van de bergen scheiden. In de vlakte kunnen de Chineezen om zeggens geen weer stand bieden. Weldra zullen de Chi neezen over den grooten muur gejaagd zijn. Alsdan zal Japan zijn doel heb- sen bereikt, doordat de Chineezen uit de provincie Jehol zullen verdwenen zijn, en deze provincie alsdan deel zal uitmaken van den onafhankelijken staat Mandchoerie, POPERINGHE, 24 FEBR. TOT 3 MAART. GEBOORTEN 67. Garmyn l.uc, z.v. Cy- rille en Lambrecht Maria, Crombeke. 68. Raevens Jacqueline, d.v. Gaston en Vanha- tost Anna, Boomgaardstraat. 69. Missin- ne Nol-la, d.v. Emilius en Eeckhout Elisabeth Vlamertinghe. 70. Slosse Marie, d.v. Ro bert en Ryon Laura, Ótavele. 71. Debyser Jacqueline, d.v. André en Samyn Julma, Bellestraat. 72. Verdonck Rofaël, z.v." Jozef en Delannoy Julma, Dickebusch. 73. Wildermeersch Jozef, z.v. Jules en Le- terme Irma, Kemmei. 74. Vanacker Go- delieve, d.v. Emiltts en Debeir Maria. Wa- tousteenweg. 75. Vanbecelaere Simonne, d.v. Maurice en Vandenberghe Alice, Abee- lesteenweg. 76. Theeten André, z.v. Adri- en en Hennebicq Irma, Pottestraat. OVERLIJDENS 35. Van Cayseele Jéro-j me, 40 j., z.v. Renatus en Vanspranghe Flora, Ypersteenweg. 36. Joye Jeanne, 24 j.. echtg. Parent Maurice. Boeschèpe (fr. 37. Lava Augustinua, 77 j., wed. Christi- aen Justine, Boeschepestraat. PROVEN, JANUARI en FEBRUARI 1033. GEBOORTEN Berquin Jacques, z.v. Guil- laume en Mortaigne Yvonne. Top Simon- I ne, d.v. Gérard en Bryon Maria. STERFGEVALLEN Marchand Maria. 34 j., echtg. Coeckelberghe Remi. Poisson- nier Leonie, 76 j., wed. in I huwelijk van Alderweireldt Karei en in 2'' huwelijk van Matton Louis. Lanssens Marie, 76 j., ong., kloosterzuster met naam Zuster Martha. Bekaert Cyriel, 66 j., wed. in Ihuwelijk van Delcourt Marie en in 2' huwelijk van Vandenberghe Octavie. Criem Seraphine, 86 j., wed. Gryson August. Laseure Achil- le, 64 j., ong. Elslander Hector, 54 j., echtg. Logie Irma. HUWELIJKEN: Monkerhey Jules van Pro ven met Swynghedauw Maria van Rousbrug- ge. Decrock Leopold van Proven met Messuwe Julienne van Hondschoote (Nord). d'Udekem d'Acoz Charles Baron, van Drongen met van Outryve d'Ydewalle Su zanne van Proven. Boussemaere Maurice, met Vanden'oussche Maria, beide van Pro ven. Vandenbussche Guillaume van Pro ven met D'Amour Maria van Poperinghe. Bossaert Maurice, wed. van Cools Marguerite van Proven, met Delanghe Julia van Pollin- chove. Matton Guillaurne met Camer- lynck Georgette, beide van Proven. Heer en Vrouw Nestor VERHAEGHE- COENE en ZOON, noodigen beleefd Familie, Vrienden en Kennissen uit tot de PLECHTI GE JAARMIS, die zal gezongen worden op Maandag 6 Maart 1933, te 9 uur in Sint Bertinuskerk, voor hun overleden Ouders H. en Vr. Louis VERHAEGHE-ARTOIS, en H. en Vr. Eugëne COENE-BEDDELEEM. Beleefde uitnoodiging aan Familie, Vrien den en Kennissen tot het bijwonen der JAAR MIS, op Dinsdag 7 Maart 1933, om 9 Yi uur in St. Berter.skerk, voor Heer ABEL VERDONCK. Vanwege Ouders en Broeder. Dank op voorhand. In 1930 hebben de Belgen 666 mil joen liters bier verzwolgen hetzij een uitgave van 3 miljard 600 miljoen frs. Men doet opmerken dat in 1920 93 miljoen 145.813 kilos mout ge bruikt werden voor de bierbrouwerij. In 1924 174 miljoen 519.425 kilos. In 1926 als gevolg van de crisis ver minderde dit bedrag, om in 1928 weer te stijgen tot 184.679.000 kilos en in 1931 tot 221.217.000 kilos. Belgie houdt het rekord in bierdrin- ken. Oh die pottezuipers In Belgie immers worden 186.4 liter per kop en per jaar gedronken. (Deze die geen bier drinken inbegrepen). De Engelschen drinken 68.7 liter de Duit- schers 74.7 liter de Tcheken 77.0 liter de Zwitsers 63.1 liter de Ne derlanders 25.2 liter. Meer dan een derde van die 186.4 liter per jaar en per kop zijn zware biere:",, dit is met een alcoholgehalte van 4 graad en meer. Waar gaan we naartoe... met dien geweldigen dorst 4ltlllllllllllllltllllll!lUllllinilllllillinillllllllil!lilllllllllllllllll!lll|||!l]t vermakelijkheden ZONDAG S MAART 1933. HERBERGKERM1S A la Ville de Messines bij Alphonse Bonduelle, Ouderdomsteenweg. GROOT BAL Au Café Francais bij Julien Debeir, Yperstraat, door de Gebroeders Modeste. EERSTEN TAP In den Welkom bij Nestor Hosdey, bijgenaamd de Purdutte, Prootstraat. MAANDEL1JKSCHE SCHIETING aan de liggende pers bij Em. Decrock, statie. Oppervogel, 80 fr. ieder zijdvogel, 40 fr. ieder kalle, 20 fr. 6 hoekvogels van I 8 fr. 43 kleine vogels van 12 fr. Inleg 15 fr. Af trek 10 op de 5 hoogvogels en niets op de andere vogels. Boven de 60 schutters al vogels van 14 fr. Beneden de 60 één vogel van 12 fr. per man min. Inschrijving tot 2 uur. Einde rond 6 uur. Illllilllllllllllilllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllülllllllllllllllllllli n door Jéröme Bellein, met accordeon en Jazz- Band, in de herberg In de Lelie bij Hector Benoot, Veurnestraat, Poperinghe. Begeeft zich op aanvraag ten huize, voor snijden en onduleeren. Zich wen den Nieuwstraat, 12, Poperinghe,

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 2