Etalageprijskamp PUROL Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. Zijn Tanden Toon en.... De groote kujsgi HANDEN 7^ OP WITTEN-D0NDER0A6 Een uurtje met het oudste vrouwtje van Poperinghe I Onze Binnenlendsche Politiek GROOTE Zijn er groote gebeurtenissen op til DERTIENDE JAAR. - NUMMER 15. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 9 APRIL 1933. Uitgevers-Eigenaar» Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2, POPERINGHE. DEN HONGERMARSCH Meer dan 96 jaar op dezen aardbol l STAD POPERINGHE ROSALIE DEQUIDT EN VOLGENDE DAGEN. VERSLAG DER OPENBARE ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD ABONNEMENTEN I Jaar, per post 16 fr Congo 25 fr Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. Losse Nummers 0.25 <o» MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN POPERINGHE De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. -s- Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Postcbeckrekening N' 48439. Telefoon 189 lader medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zanden tegen den Donderdag noon. Kleine berichten tegen den Vrijdag noon. Do naamlooao ingoaondon artikole worden in do schoormand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. minimum 3.00 fr. Co» Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 3.00 fr. co» Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herhalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle sankondigingen zijn op voorhand te betalen. Alle wanorde komt voort uit de slapheid van de overheid. Wie gerespecteerd wil worden, die beginne met z'n tanden te toonen. Verwerft slechts eerbied, hij die zich eerbiedigen doet. Dit trio van elementaire waarheden wordt op 't oogenblik op meer dan één plaats weer eens schitterend be wezen. Bij ons al met den fameuzen hon- germarsch die Brussel had moeten bereiken. Op order van Moscou hadden onze communisten daarvan iets willen ma ken zooals den pelgrimstocht van de Amerikaansche werkloozen, waarmee men te Washington zooveel last en dol heeft gehad. Maar, indien Moscou iets te Washington geleerd had, dan is ge bleken dat minister Devèze er nog heel wat meer had geleerd. Hij heeft niet geaarzeld om te doen wat ieder verstandig en vastberaden autoriteit doen moet, wanneer wanor de en opstand dreigen Eenvoudig... het offensief genomen. Ditmaal hebben we eens niet moe ten wachten totdat het kalf verdronken was, om den put te zien vullen. Met de mobilisatie van zijn gendarmen is de minister ditmaal de mobilisatie van de revolutionnairen voor geweest. De voorschriften der provinciegouverneurs hebben uitstekend geholpen. Geen en kele groep is erin geslaagd om een kolom te vormen en dus nog veel min der om de hoofdstad te bereiken. Zon der eenig opstootje van belang werden alle formaties, zoowel in het Waalsche als in het Vlaamsche land, in de kiem reeds gesmoord. En welk uitzicht zagen we de socia listische pers hierbij trekken Een heel aardig Zij lachte namelijk de honger- marscheerders vierkant uit. Niemand riep zoo luid over het fiasco van dit Moscovietisch opzet. Maar... ze meende, voor haar fat soen ook te moeten lachen om de mobilisatie van de gewapende macht, om die imposante vendels gendarmen te voet en te paard die niet eens de gelegenheid gekregen hebben om sabel of revolver te trekken. Het zou moeilijk zijn, op onnooze- ler .manier het daarom voor het waarom te nemen. Het spreekt inderdaad toch vanzelf dat, indien de hongermarsch zulk een fiasco geworden is, dit uitsluitend dient te worden toegeschreven juist aan de maatregelen die er tegen ge nomen waren. De communisten hebben zich een voudig koest gehouden omdat ze za gen, dat de overheid zich ditmaal eens niet zou laten doen. De vrees voor de builen is altijd het eerste begin van de wijsheid geweest. Een moment kon er wel gevreesd worden dat de socialisten iets te vroeg zouden gelachen hebben om 't over dreven machtsvertoon» tegen de op roerige beweging die niet bestond. Inderdaad, als eenige honderden communisten die, bij al hun hon ger toch nog centen genoeg gehad moeten hebben voor een spoorwegbil jet per spoor naar Brussel waren gekomen, dan zal het wel in de hoop geweest zijn, dat ze op die manier de waakzaamheid der gendarmen zouden kunnen verschalken, en bij verrassing een aanval tegen de beurs uitvoeren. Men weet hoe de politie van den h. Max zich niet heeft laten overrompe len, maar dat is niet zonder eenige moeite gegaan. Zooveel is in alle geval zeker indien de overheid te Brussel niet zoo zeer op alle gebeurlijkheden voorzien ware geweest dat dan de hoofdstad het tooneel van toomelooze uitspattin gen geworden ware. In dezelfde orde van gedachten kan het conflict tusschen de huidige Duit- sche regeering en de Joden worden beoordeeld, en hierin ligt dan weer een kostbare en... afstraffende les voor de socialisten. Het is een feit dat de sociaal-demo craten in Duitschland zich door Hitier letterlijk laten wurgen, en dat hun par- tijgenooten in 't buitenland geen hand willen, kunnen, of durven uitsteken om hen te helpen. Maar... wat doen de Joden Wat verwezenlijkt de Joodsche solidariteit? Dat over de heele Joodsche wereld een kruistocht tegen de Hitleriaansche terreur wordt gepreekt, waarvan de resultaten direct al zoo pijnlijk voel baar worden, dat de Duitsche regeer ders naar de vier windstreken roepen, dat ze iedereen met de strengste straf fen bedreigen, die nog een haar op het hoofd van een Jood krenken zou En... Hitier en Goering mogen nu ook al den economischen oorlog tegen de Joden zoo «grundlich» organiseeren als von Schleiffen den wereldoorlog had georganiseerd, indien de Joden zoo energiek kop houden, zoo fiks met hun tanden toebijten als ze deze da delijk hebben getoond dan is het zoo zeker dat zij dezen oorlog op het middeleeuwsche Duitschland winnen zullen, als de geallieerden den wereld oorlog gewonnen hebben. De eerste klop telt altijd dubbel. N.. G. Er zijn ook duistere wolken aan het uitspansel boven ons land. Er kan in gegaan worden dat men aan de Wet straat ten volle beseft dat men in zake allerlei toelagen, te ver gegaan is om de christelijke democraten tevreden te stellen. Aangezien het getal werkloozen me de aangroeit, zal men 250 millioen te kort hebben op de beramingen die men gemaakt heeft na het accoord met de christelijke democraten. Men kan er niet uit. Het is waar dat een Brusselsch katholiek blad voorstelt de Fransche wijn hooger te belasten. De confrater heeft zeker vergeten dat, als de wijn te duur is, men den wijntand uittrekt en bijgevolg dat de gehoopte 1 50 mil lioen inkomen voor den Staat een zeep bel zijn. Bovendien zou Frankrijk onze Belgische arbeiders en andere landge- nooten naar hun vaderland kunnen doen verhuizen, want dan is het tarie- venoorlog en die oorlog zou ook de Belgische havens treffen. Niets is dom mer dan dreigementen te laten hooren wanneer men niet zeker is ze te kun nen uitvoeren. De toestand van Euro pa laat ons ook de weelde niet toe een tarievenoorlog aan Frankrijk te verklaren. Waarschijnlijk zullen Bel gische handelaars in wijnen een aan zienlijken stock liggen hebben, om in geval van de gehoopte maatregelen de prijzen op te slaan in de hoop op een zoet winstje. Vous êtes orfèvre... Er zijn wel een hoop Belgen die red ding verwachten van de keldering van onzen frank De regeering is wijs genoeg om zich niet in een wespennest te wagen, noch de particuliere belangen van senators of volksvertegenwoordigers-wijnhande- laars te dienen. Daarvoor is de Staat niet gemaakt. Het ministerie zal dus elders moeten zoeken. De toegevingen moeten van de christelijke democraten komen.Aan hun ministers de plicht ze te overhalen. Kan het niet, dan zal gebeuren wat gebeuren zal. Ofwel zou een drieledig ministerie tot stand komen als in 1926, met uit sluiting vad de christen-democraten, ofwel een ontbinding der Kamers en nieuwe verkiezingen. Het gerucht loopt dat de eerste mi nister het koninklijk besluit van ont binding in zijn lessenaar heeft liggen. Woensdag kwam het kabinet op nieuw bijeen om de zaak te onderzoe ken. Het is niet uitgesloten dat, indien de christen-democraten zich niet willen overtuigen dat de kas ledig is, het mi nisterie ontslag neemt. Wij kunnen hier bijvoegen dat de geldmiddelen om de staatsagenten, pensioenen, toelagen aan werkloozen en verdere staatsuitgaven te dekken, nog reiken tot de maand Juni en dan is het uit en amen ingeval geen hoog dringende maatregelen worden geno men om de Staatsmachien te laten voortwerken. Het land moet weten hoe laat het is. Alle belanghebbenden, zij die be talen en zij die ontvangen, moeten den toestand kennen. Het oudste vrouwtje van Poperin ghe is tegenwoordig wel zeker Rosalie Dequidt, of beter gekend op haren hoek als Metje Botthé Zij woont op den wijk Luttertap nabij de hofstede van Heet. Verdonck, bij hare dochter en schoonzoon Achiel Botthé-Depoorter. Zij werd te Poperinghe geboren op 25 December 1836 en trad in 1859 in den echt met Carolus-Frederick De- poorter, van wie zij zeven kinderen had en die in 1916 overleed. Dat Metje zich nog in bloeiende gezondheid bevindt, dat weten de men schen van den hoek maar al te best. Dagelijks zien zij haar op de boorden der grachten, terwijl zij bezig is gras aan 't snijden voor hare geliefde ko nijntjes of keuntjes zooals «Metje» iet zegt. Ook konden we 't niet nalaten haar eens een bezoek te gaan brengen en trokken er, met 't goede weêr, eens naartoe. We kwamen bij boer Ver donck, haar naaste gebuur, en samen met hem trokken we naar het nette wit gekalkte ouderwetsche huisje van Ach. Botthé, waar Metje woont. We treden het oude nederig huisje sinnen en vinden er Metje gezeten op een stoel nevens eene mand, terwijl ze beeten snijdt voor hare geliefde aeestjes. De dochter is aan 't bakken, terwijl de man op 't werk is, en de deindochter aan 't fileteeren Elk 'n goên dag. Elk 'n goên dag. Dag Metje hoe is 't al Goed, goed, hoe zou 't zijn. Ge ziet er goed uit, voor j'en oude. Voor m'n oude, 'k zou 't ge- looven, nog nooit ziek geweest. Nog nooit ziek geweest Neen, vroeger had ik wel eens de koorts, doch dat was gauw voorbij, een beetje tisane en 't was gepas seerd. Ja g'hebt het nochtans niet al tijd zoo goed gehad. Ah dat, neen *k, vroeger in de jaren 40 was 't ook slechte tijd, nog slechter dan nu, dan moesten de men schen hun stuuten gaan schooien en droog opeten, zonder n beetje butter In dien tijd heb ik ook wel eens honger geleden, maar je ziet dat 'k daarom nog niet dood èn zijn. Dood waarom zou je dood gaan Binnen drie jaar wordt ge er hondrd en dan komen we u halen per auto om u ten stadhuize te voeren en te vieren. Ja, ja Ge zoudt dat toch wel willen ze ker Ba ja 'k, waavan nie. Dat is koeten, Metje we gaan je nu eens je portret trekken. Trekken ke moen ik nie trok ken zijn, 'k èn portret, als 'k in den spegel kijken. Toe, toe 't, Metje je moe je laten trekken. E wè ja, de menschen gaan pei- zen dat 'k zot kommen. En in een oogwenk was Metje op en verdween in haar kamer om een stond je later terug te verschijnen ge- wasschen en gekamd en uitgeklopt op heur piekebeste. Kijk, Metje zet je daar en neemt maar j'n pijptje. En fier als op haar eerste-cómmunie, zette Metje haar op een stoel voor de deur en klik ze stond er op. Wel, wel, wel wuk gaat er nog ol gebeuren zegt Metje verwon derd. We treden weer het huisje binnen en zetten ons aan tafel met Metje om een koutertje te slaan. Ga je nu 'n pijpje stoppen, Metje Ba ja 'k enée. Hier Metje en stopt maar 'n goeie. Metje stopt en smakelijk trekt ze met vollen borst aan haar pijpje. 't Is goeien, zegt ze. Dat is 't lang leven, als ik dat moest laten, dan zou 'k dood gaan. Intusschen had de dochter ons een lekker glaasje bier voorgezet en klin ken we eens de glazen met Metje die er ook eentje meepakt. En Metje vertelt en Vertelt uit den ouden tijd, dat we verwonderd staan over hare memorie en het gemak waarmede ze ons dit alles ver telt. Lang, lang nog zou ze hebben ver teld, ware 't niet dat de tijd van ver trek daar was. Een flinke handdruk aan Metje met de belofte eens terug te komen om verder te spreken over haar nakend honderd jaar. Dan zal het feest zijn in Poperinghe en Metje zal er gaarne bij zijn. 'k Gaan me kloek houden tot toen, zegt Metje A la bonheur, Metje C. Aan hooger hand volgt men met de grootste aandacht wat buiten de gren zen gebeurt. Duitschland is een hek senketel, meer dan ooit, meer dan in 1918 en 1923. Men weet daarom niet wat daaruit komt. De ingekomen inlichtingen uit Mos cou en Warschau spreken duidelijk van een verscherping van den toestand tusschen Duitschland en Polen, alsook tusschen Duitschland en Soviet-Rub- land. Het is niet uitgesloten dat beide Slavische landen schouder aan schou der zouden staan in geval Duitschland de zaken op de spits dreef. In dit ge val zou Frankrijk zich moeilijk kunnen onttrekken aan een tusschenkomst aan de zijde van Polen. Het communistisch Rusland kan niet lijden dat de Duitsche communisten als Reichsfeinde behandeld worden. De vervolgingen van de Joden ma ken den toestand van Duitschland nog moeilijker. Van daar de ommekeer der Britsche en Amerikaansche pers, waar de Israëlieten iets te zeggen hebben. Die ommekeer is des te merkwaar diger daar de Joodsche financie van de City en Wallstreet pro-Duitsch was net als vóór den oorlog, toen lord Rothschild nog einde Juli 1914 Lloyd George tegenhield om Engeland aan de zijde van Frankrijk tegen Duitsch land te doen tusschenkómen. Zeker is het dat het de eerste maal niet is dat Duitschland het tooneel is van antisemitisme. Aan het Hof te Berlijn was het troef. H. Stocker, leer meester van den lateren Wilhelm II, was de apostel van het antisemitisme, Hitler is de opvolger van Stocker. Zijn regeering protesteert te War schau in afwachting dat zij het ook te Brussel en Parijs zal doen ter wille van de protestaties en meeting der Joden in Belgie en Frankrijk tegen haar op treden, waarvan de Israëlieten het slachtoffer zijn. Dit kan zware gevolgen hebben. ruw, rood of bescha- 1 digd,worden weervlug gaaf en zacht met Doos 4 en 7'A frank. In alle Apotheken Zie lijst der deelnemers en verder schikkingen op 3' blad VAN ZATERDAG 1 APRIL 1933, om 6 uur Op gesteld uur wordt de vergadering ge opend door den heer Burgemeester Lahaye. Afwezig de Raadsleden Desmytter en Devos. Een twintigtal toehoorders bevinden zich in de vergaderingszaal. Men gaat aanstond over tot de bespreking van het dagorde. 1. Goedkeuring van het verslag der laat ste zitting. De h. Secretaris geeft lezing van het ver slag der laatste zitting, dat zonder opmer kingen goedgekeurd wordt, 2. Goedkeuring der politie-verordening, door den Burgemeester bij hoogdringendheid genomen op 25 Maart laatstleden. De voornoemde politieverordening wordt door den h. Secretaris afgelezen en door de tegenwoordige raadsleden, zonder bespreking goedgekeurd, met algemeenheid van stem- 3. Goedkeuring der rekening van de C. O. O. voor het dienstjaar 1932. Ziehier de bijzonderste posten dezer re kening ONTVANGSTEN Overschot van 1931 324.699.26 Buitengewone ontvangsten 8.480.55 Huishuren en landpachten 410.471. Censpacht en jachtpacht 1.352. Talliekapping 366.60 Opbrengst inschrijvingen Groot Boek der Belgische Schuld, Gemeentekrediet en Provinciaal Krediet 39.920.86 Goedvinden voor verblijf in de Gestichten 38.944.40 Aandeel in de Pensioenen der Ouderlingen 16.521.24 Aandeel in de Verkoopprijs van gronden op 't Kerkhof 5.137.50 Inkomst Fondatien 250. Ontvangst voor Orde 738.22 Totaal der Ontvangsten 846.883.63 UITGAVEN Wedden der Bedienden 21.397.50 Wedden der Geneesheeren 17.250.75 Bestuur en Bureèlkbsten 911.95 Toelage aan Pensioenkas 1.395.50 Grondlasten 1.083. Verzekering tegen Brandgevaar 1.803.60 Herstelling aan Gebouwen, Hof steden en Gestichten 200.640.91 Onderhoud en bewaking der bosschen 1.462.64 Stichting van Jaargetijden, Fon datien en Lijfrente 3.854. Uitgave voor Orde' 738.25 Onderhoud van Ouderlingen en Weezen 99.248. Onderhoud van Zieken in het Gasthuis 56.983. Onderhoud van Meubelen en Kleederen 9.468.05 Geneesmiddelen 14.361. Begraafkosten 2.115. Hulpmiddelen in geld, of natura 48.109.95 Behoeftigen verzorgd in Vreemde Gestichten 26.923.05 Aandeel te betalen in het Gemeenefonds 75.135.30 Onvoorziene kosten 3.680.94 Totaal der Uitgaven 586.562.39 BALANS ONTVANGSTEN 846.883.63 UITGAVEN 586.562.39 OVERSCHOT 260.321.24 Schepen Gombert doet opmerken dat het overschot, dat wat hoog schijnt, moet dienen om voort te besturen totdat de pach ten, met October aanstaande, ontvangén worden. Algemeene goedkeuring, behalve de ont houding van Schepen Gombert, als lid der Commissie. 4. Nazicht der kas van de C. O. O. Het proces-verbaal van nazicht der Kas op 27 Maart 1933, stelt vast als Ontvangsten 295.788.05 Uitgaven 162.581.72 en als in Kas 133.206.33 Algemeene goedkeuring, met onthouding als hiervoren. 5. Aanvraag tot verkoop uit ter hand door de C. O. O. van een perceel bouwgrond, sektie E, deel van nr. 587 h, te Poperinghe, Nieuw Militair Kerkhofstraat. H. Burgemeester. - Het aanbod wordt gedaan door heer Alois Buseyne, kuiper te Poperinghe, om een perceel grond te koo- pen van omtrent 2 a. 50 ca, gelegen langs de Nieuwe Militair Kerkhofstraat en dit op voet van 20 fr. de vierkante meter, om er een huis op te bouwen. Gezien er alhier nog altijd woningsnood bestaat, en ook den voordeeligen prijs in acht nemende, stel ik voor een gunstig ad-' vies uit te brengen. Algemeene bijtreding, mits onthouding als hiervoren. 6. Aanvraag voor de openbar» verkooping door de Kerkfabriek van O. L. Vr. van een woonhuis met grond, gelegen in de Boesche- pestraat. H. Burgemeester. - Er is hier spraak van een bouwvallig huis, voortkomende van een legaat door Vrouw Sophia Therry, Wed. Frederic Ureel, aan de Kerkfabriek gedaan in 1915. De herstellingswerken zouden groote on kosten vergen, waarvoor db Kerkfabriek geene voldoende geldmiddelen bezit. Met den opbrengst van den verkoop, zouden de meest dringende herstellingswerken aan het Kerkgebouw kunnen uitgevoerd worden. Ik stel voor de gevraagde toelating ta verleenen. Algemeene goedkeuring. 7. Goedkeuring der Begrooting van de Kerkfabriek van O. L. Vr. voor het jaar 1933. Deze begrooting bedraagt in ontvangsten en uitgaven de som van 22.476.10 frank, Algemeene goedkeuring. 8. Goedkeuring der Begrooting van de Kerkfabriek van St. Bertinus voor het dienst jaar 1933. Deze begrooting beloopt in ontvangsten tot de som van 59.056.62 fr. en in uitgaven tot dezelfde som. Algemeene goedkeuring. 9. Aanvraag voor stadstoelage door den Nationalen Oudstrijdersbond voor het geven van zijn vlaggefeest op 25 juni aanstaande. H. Burgemeester. - Op 25 Juni aanstaande wordt de Vlag van dezen Bond ingehuldigd. Ter dezer gelegenheid zullen er feestelijk heden ingericht worden, die eenen grooten toeloop van volk naar onze stad zullen te weegbrengen. Het zal dus voor Handel en Neringdoeners, eenen voordeeligen dag zijn. Het Schepencollege is van gedacht eene toelage van 3000 fr. te verleenen. Dit is eene som gelijk aan deze, over eenige jaren, toe gestaan aan beide Turnmaatschappijen voor het geven hunner Gouwfeesten en ook in verhouding met deze som voor de Carna valstoeten verleend. H. Denys. - Wat schikt den Bond zooal te doen voor dit feest Schepen Gombert. - Er zullen voetstappen aangewend worden om het feest door een Militair Muziek te laten opluisteren. Schepen Vandooren. - Het is goed ver staan dat de toelage zal genomen worden van de som in het Budget van Stad inge schreven voor Feesten. Geene nieuwe som zal daarvoor voorzien worden. Algemeene goedkeuring. 10. Aanvraag voor stadstoelage door den Kristen Middenstandsbond van Poperinghe, voor het geven van een prijskamp voor uit stallingen op Witten Donderdag en volgende dagen. H. Burgemeester. - Het Schepencollege doet het voorstel eener toelage van I 000 fr. voor dit jaar. Zonder het nut te betwisten, zijn wij toch van gedacht dat zulkdanig feest maar weinig vreemd volk zal aanlok ken en dus weinig bate aan de neringdoe ners zal bijbrengen. Schepen Gombert. - Ik verwacht mij ook niet aan eenen grooten toeloop van vreem de menschen, ten anderen winkeliers, stiel en neringdoeners, deden de vorige jaren ook hun best om hunne uitstallingen op die dagen op te tooien en te versieren. Zij de den dat op hunne kosten, 't was ook im mers voor hun persoonlijk profijt en ik zie niet goed in waarom de Stad daarin zou moe ten geldelijk tusschen komen. En ook, geheel deze prijskamp van uit stallingen schijnt aan velen onzer Stadsge- nooten eene gansche pfalitieke inrichting. Te Yper gaat dat geheel anders. De Han- delakamer, zonder politieke kleur, houdt zich daarmede bezig, hier is het de Kristen Mid denstand die de zaak aantrekt, dus nogeeus is de politiek daarmede bemoeid. Ik ben radikaal tegen eene toelage als de meerderheid van den gemeenteraad in het Comiteit niet vertegenwoordigd is. H. Denys. - De verhouding tusschen de toelage voor Vlaggefeest (3000) welke wij daar zooeven eenparig stemden en de toelage voor het feest waarvoor de meer derheid maar enkel eene toelage van 1000 fr. voorstelde, schijnt ons niet redelijk, 2000 fr. zou meer voldoening geven. Schepen Gombert. - Aan politiek doen wij niet. Wij hebben reeds genoeg van uwe daden gezien alhier in Poperinghe, zij wa ren altijd door de politiek gekenmerkt. Gij waart eerst Katholiek, dan voerdet gij he$

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 1