StukziUen PUROL Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. SPR0ETEN_ SPRUTOL öuitenlanc) De Kwestie van den Werklozensteun. bij Wielrijder! WEEKBLAD 25 CENTIEMEN, ZONDAG 16 APRIL 1933. abonnementen men abonneert op alle belgische postkantooren Gebroeder* DUPONT, Yper.tr.at, 2, POPERINGHE. Uitgevers-Eigenaar* Voor onze Tabakplan Iers. VRIJE VERKOOP VAN HUN TABAKOOGST. komen vroeg in het voorjaar. Voorziet U daarom tijdig van een pot Verkrijgbaar in alle Apotheken. Accijns- en Verbruiksrechten op Gesneden en Ongesneden Tabak. Mogen onze planters hun tabak- oogst vrijelijk verkoopen Voor eigen verbruik Voor den verkoop. DRINKT MAS-CAR BIER DE WERELDCRISIS EN DE WERKLOOSHEID. Een algemeen overzicht. België wordt miskend Be Duitsche Vrede in 1914 In het gewezen droog Amerika De Opheffing van het Bierverbod in Amerika GEMEENSHAPPELIJKE FABRIEKSMERKEN De Talen in het Leger. Vlaamsche opleiding 1 2 -1 3 m. 9279 Fransche opleiding Duitsche opleiding LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE DE KNAPZAK VAN DEN WIELRENNER. HET FRONT BROKKELT AF. Europa aan de spits. Treinplunderaars te Duinkerke. De brand van Radio-Toulouse. Een houwitser ontploft. DERTIENDE JAAR. - NUMMER 16. 1 Jaar, per post I 6 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. Losse Nummers 0.25 «o» DE GAZET VAN POPERINGHE De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. N' 48439. Telefoon 180 Postcksckreksning lader medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen ia te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. De naansloane ingoaenden artikels worden in de scbenrmassd gegooid. ■DomBnsmnnnMHnnnnmmHamnnsaBngmnn^HBBaaMmnna Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. minimum 3.00 fr. to» Rouwberichten 0.80 fr. da regel, met mini mum van 3.00 fr. to» Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders, Voor dik wijls te herhalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Allo sankondigingen zijn op voorhond te betalen. Onze lezers weten, dat in het Staats blad een Kon. Besluit verschenen is, dat de nieuwe voorwaarden vaststelt voor de bepaling van den Staat van Behoeftigheid. Ziehier hoe er voor de vermindering van den werkloozensteun zal gehan deld worden. De Klachtencommissies van de Werkloozenkassen, waarin, onder an dere leden, ook de vrederechter van het kanton zitting heeft, zullen per gewest het bedrag der inkomsten vast stellen, boven hetwelk er geen behoef tigheid meer bestaat. Dit bedrag zal van streek tot streek verschillen, naar gelang de plaatselijke levensvoorwaar den. De inkomsten van den werklooze zullen berekend worden naar het loon dat hij verdiend heeft met een, twee, drie of meer dagen te werken, en naar al zijn andere inkomsten van welken aard ook, uitgenomen de uitzonderin gen in het Koninklijk Besluit voorzien. Wanneer men nu het bedrag dezer inkomsten en het bedrag van den nor malen werkloozensteun samentelt, en wanneer men dan vaststelt dat het ge zamenlijk bedrag van inkomsten en steun het bedrag der behtoeftigheid overtreft, dan zal de normale werk loozensteun verminderd worden met het overschot, zoodat het inkomen van den werklooze juist het peil van den staat van behoeftigheid bereikt. Men weet hoe de staat van behoef tigheid berekend wordt. Worden aanzien als zijnde in staat van behoeftigheid 1. De persoon die alleen leeft, in dien de wekelijksche bestaansmiddelen het vergelijkingsloon niet 4 maal be reiken 2. Het gezin van 2 personen, indien de wekelijksche bestaansmiddelen het vergelijkingsloon niet 6 maal bereiken; 3. Het gezin van 3 personen, indien de wekelijksche bestaansmiddelen het vergelijkingsloon niet 12 maal berei ken 4. Het gezin van meer dan 4 per sonen, indien de wekelijksche bestaans middelen het totaal van 1 2 maal het vergelijkingsloon, vermeerderd met 2 maal hetzelfde loon per persoon boven de 4, niet bereiken. Bovenbedoelde bedragen worden vermeerderd met éénmaal het verge lijkingsloon per week en voor ieder kind van minder dan 1 4 jaar ten laste. Een paar voorbeelden zullen dit verduidelijken. De klachtencommissie heeft voor een bepaalde streek het vergelijkings loon per dag vastgesteld op 30 frank. Het Koninklijk Besluit zegt dat een ongehuwd werklooze niet in staat van behoeftigheid verkeert, indien zijn in komen per week gelijk is aan 4 zulke dagloonen of 120 frank. Indien nu die persoon twee dagen per week werkt aan 40 frank per dag, en geen andere inkomsten heeft, zal hij dus over 80 frank per week be schikken. Het verschil tusschen het be drag van den staat van behoeftigheid 120 frank en zijn inkomen van 80 fr. is dus 40 frank. Die ongehuwde werk looze zal dus 40 frank van het crisis fonds ontvangen. Werkt hij drie dagen per week aan 40 frank dan wint hij 120 frank of juist het bedrag van den staat van behoeftigheid en zal hij dus geen steun meer ontvangen. Neem nu het geval van den werk- loozen gezinsvader met één kind boven de 14 jaar. Zijn staat van behoeftig heid bedraagt, volgens het Kon. Be sluit, 9 keeren het vergelijkingsloon der streek of 30 frank, zijnde 270 fr. per week. Die gezinsvader werkt bij voorbeeld 4 dagen aan 30 frank en wint dus I 20 fr. per week. Het crisis fonds zal hem het verschil tusschen 270 en 120 frank, of 150 frank bijleggen. Aan de hand van het Besluit zal men aldus de berekening kunnen ma ken voor al de gevallen. Verleden week had de Kamer de bespreking van de accijns- en tolrech ten op hare dagorde genomen. Dit ontwerp bevat een belangrijke post voor onze tabakplanters. Graaf de Lie- dekerke, verslaggever, heeft dit vraag stuk onderzocht op volgende kwestie Het antwoord op deze vraag luidt Voor zijn eigen verbruik of voor den afstand aan derden, zelfs onder den vorm van ongesneden bladeren, mag elke tabakplanter over eene hoe veelheid tabak beschikken overeen stemmend met de gemiddelde op brengst van hoogstens 1000 planten van zijnen oogst 16 stuks plantsoen brengen gemiddeld I kilo droge tabak op). Terzelfdertijd als het accijnsrecht moet de belanghebbende voor die ta bak een evenredig verbruiksrecht, vol gens bepaalde grondslagen, betalen. De hoeveelheden tabak waarover de planters aldus kunnen beschikken,ver tegenwoordigen gezamenlijk meer dan 30 ten honderd der globale opbrengst. Anderzijds, mag de planter, met het oog op den verkoop, de tabak voort komende van zijnen oogst, in onbe paalde hoeveelheid, zelf kerven of doen snijden door een kerver mits, bui ten het accijnsrecht, een evenredig ver bruiksrecht te betalen onder den vorm van aanbrengen van fiskale bandjes. Om als kerver toegelaten te worden wordt geen enkele bijzondere voor waarde vereischt het volstaat dat de planter dit vrage aan den controleur der accijnzen van het gebied. De plan- ter-kerver hoeft als formaliteit slechts een magazijnboek te houden, en is verplicht de gekorven tabak, voor dat hij weggehaald wordt, aan het nazicht van de kommiezen der accijnzen te onderwerpen. De planters mogen dus, zonder tus- schenkomst van handelaars of fabri kanten, hunne opbrengst rechtstreeks aan de verbruikers verkoopen. Maar, zonder ernstige moeilijkheden, zou het niet mogelijk zijn, in dit opzicht, aan de planters meer toe te staan door hun onbewerkte tabak in bladeren, in onbeperkte hoeveelheid en om 't even wien, te laten verkoopen. De wet die het evenredig verbruiks recht (bandjesrecht) invoert, wil, in derdaad, dat alle bewerkte tabak in pakken voorzien van fiskale bandjes gedaan worde. De aan de planters toegestane in schikkelijkheden vormen reeds eene afwijking aan dien regel. Het princiep der wet zou miskend zijn, moest men verder ingaan, hetgeen onvermijdelijk de baan zou openstellen voor misbrui ken, dan wanneer, tot nog toe, dank zij de getroffen voorzorgen, het stelsel geen aanleiding geeft tot ernstig be drog. Door het Internationaal Arbeidsbu- reel gepubliceerde statistieken wijzen op een verhooging van de werkloos heid over de gansche wereld. In Bel gie bedraagt de verhooging 35 Slechts in vier landen Duitschland Australië, Canada en Polen valt een kleine vermindering waar te nemen. Ziehier eenige getallen uit de syn dicale statiestiken In Januari 1933 telde men in Ame rika 12.000.000 werkloozen tegen 11.589.000 in November 1932. Australië 1 16.052 werkloozen in Januari 1933 tegen 122.340 in Octo ber 1932 en 1 18.732 in Januari 1932 Frankrijk 368.929 werkloozen in Maart 1933 tegen 292.552 in Decem ber 1932 en 337.129 in Maart 1932. Belgie 207.1 12 werkloozen in Fe bruari 1933 tegen 331.1 12 in October 1933 en 153.925 in Februari 1932, Eens te meer wordt ons land mis kend. De nieuwe president der Ver- eenigde Staten heeft ons land niet uit genoodigd deel te nemen aan den cau cus te Washington. Moet dat ons verwonderen Heeft men na den wapenstilstand ons crediet en onzen roem niet ver speeld Werd ons land te Genève niet uit den raad van den Volkenbond ver dreven om vervangen te worden door den vijand van 1914 Reeds in oorlogstijd voorspelden er hoogstaande Belgen wat nu gebeurt. De h. Klobukowski gezant van Frank rijk, verhaalt dat hij den 3 September 1914 te Antwerpen door den Koning werd ontvangen. De laatste Koninklij ke woorden van het gesprek waren Belgie vertrouwt erop in de toekomst niet door zijn bondgenooten te zullen verlaten worden Men zal heden nog beter die woorden begrijpen, komende uit den mond van een wijzen vorst, die zich met geen begoochelingen, noch schoone woorden, of beloften paaide. Gedurende den oorlog zegde het hoofd der regeering, de heer de Bro- queville, tot zijn omgeving lk vrees de toekomst Wanneer de oorlog zal geëindigd zijn, zou Belgie kunnen ver laten worden De Roosevelt van heden die de Ver- eenigde Staten leidt, is de Roosevelt niet, die gedurende den oorlog Wilson verweet niet dadelijk den oorlog aan Duitschland te hebben verklaard wan neer de Duitsche troepen van von Em- mich de Belgische grens overschreden, nadat de Duitsche gezant von Below- Saleska de ellendigste en hatelijkste der comedies had gespeeld om de Bel gische regeering en natie te bedriegen. Wij kunnen ons troosten Belgie heeft vreemde ambassadeurs te Brus sel, zooals het eigen ambassadeurs heeft bij zijn ex-geallieerden of geas socieerden. Men kan niet aannemen dat de Ver- eenigde Staten ons niet uitgenoodigd hebben omdat wij in December niet betaald hebben. Dit zou miserabel zijn vanwege de groote Amerikaansche re publiek, die door haar ambassadeur te Brussel moet weten in welken hachelij- ken toestand Belgie verkeert omdat het in 1914 zijn plicht heeft vervuld om zijn eer te handhaven. liillllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllr. Begin November 1914, dus na den slag van den Yzer, had de Luxemburg- sche minister Eyschen zich naar den Haag begeven om door een diplomaat die naar Havre vertrok, den raad te geven zich tot den Paus Benedictus te wenden, om den vrede te bekomen. Eyschen, die een vriend van den keizer en den kanselier van het vodje papier was, verzekerde dat Belgie alle schadevergoedingen zou bekomen. De Belgische regeering was van meening dat op zulk initiatief niet mocht ge antwoord worden. Het was de derde poging van dit slag welke zoo scherp verworpen werd. Weet men wat Duitschland van Bel gie wilde Afstand van alle forten aan Duitsch land. Volkomen meesterschap van de Vlaamsche Kust, en de Spoorwegen, 'n economischverbond opgelegd door Duitschland afschaffing van het Bel gisch leger. Mits deze voorwaarden, mocht Koning Albert naar Brussel te- rugkeeren. Men weze niet verbaasd over zulke voorwaarden. Duitschland stelde wel den vrede aan Frankrijk voor, en dit na den Marneslag, op voorwaarde dat Duinkerke en Calais, Duitsch werden Het bekken van Briey moest eveneens Duitsch worden. Elzas-Lotharingen bleven, moeten wij het zeggen, in de Duitsche handen. Het pangermanisme heeft Duitsch land in den oorlog gestooten. Is het dan te verwonderen dat dit zelfde pangermanisme dat zich in den oorlog en nu onder Hitler met Duitsch land vereenzelvigd heeft, nog steeds door de activisten, de panneerlanders, of aldietschers, Vlaamsch Belgie van het rijk wil afscheuren om de havens van Antwerpen, Gent, Zeebrugge, Oos tende, Nieuwpoort, Duinkerke, Calais, Boulogne, Dieppe, Havre, Cherbourg, en Brest te bemachtigen Laat ons niet blind zijn. De Duit sche politiek is niet veranderd sedert Waterloo, In den nacht van 6 op 7 April wer den in 19 Staten van Amerika, juist om I 2 uur, het bierverbod opgeheven welker gebeurtenis in vele steden op feestelijke en uitbundige wijze werd gevierd. Te New-York, waar de brouwerijen besloten hadden slechts Vrijdag mor gen om zes uur, bier te schenken, was het rustig. Te Milwaukee daarentegen werd de terugkeer van de natte periode met plechtigheden gevierd. Bij groe pen van duizenden trokken de bur gers door de straten. Zij begaven zich naar de brouwerijen, liederen zingend. De brouwerijen stonden open om ze te ontvangen. Het bier werd gratis geschonken, waardoor een grabbel- partij ontstaan was. De menschen voch ten om een plaatsje bij de loopende kranen, waar ze het bier in flesschen en tomateblikjes opvingen. In een zekere brouwerij werden de kisten bier door de menigte naar bui ten gedragen en de flesschen onder el kaar verdeeld. Te Chicago hoorde men overal de liedjes van meer dan 1 3 jaar geleden. Gedurende de eerste uren na mid dernacht werden te Chicago ruim 70 duizend vaten leeggedronken. Te Portland en Oregon was de ge- heele biervoorraad een kwartier na middernacht reeds in de dorstige kelen verdwenen. Een aanzienlijke partij vaten werd naar de vliegvelden gereden om zoo spoedig mogelijk naar verre steden en dorpen te worden verzonden. De spoorwegen hadden speciale maatregelen getroffen om het vervoer goed van stapel te kunnen doen loo- pen. Extra treinen liepen naar alle richtingen, speciaal om het bier onver wijld te kunnen afleveren. Zonneslag, Dragen en Stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met Doos 4 en 7'/i frank In alle Apotheken. Door den Minister van Arbeid en Nijverheid is een wetsontwerp neer gelegd geworden ten bureele der Ka mers, betreffende de gemeenschappe lijke fabrieksmerken. Bij deze gele genheid laten wij hiernavolgend eeni ge voorbeelden volgen van gemeen schappelijke merken Unis France Spes (Syndicat pour l'Exportation Suisse) S.D.C.F. (Syndicat de défense de la Grande Couture Fran- qaise) V.N.F. ~s> (Vereenigde Ne- derlandsche Fabrikanten) Uni Bei- ga Vuja (Vereeniging van uur werkmakers en juweliers van Antwer pen en omgeving). Van een ander soort zijn de benamingen welke meer de herkomst der produkten weergeven zooals Boomsche Steen Semois Tabakken en anderen. De oude wet van I 879 voorzag niet in de bescherming der gemeenschap pelijke merken. Dit verzuim zou dus door den tekst der nieuwe wet worden aangevuld, zoodanig dat de belangen der gemeenschap, zooals b.v. der vak- vereenigingen, korporaties, gewestelij ke groepeeringen, enz., zouden wor den verdedigd. Een photokopie van den officieelen tekst van dit wetsontwerp kan koste loos worden verkregen bij Gevers, Aalmoezeniersstraat, 70, Antwerpen, op eenvoudige aanvraag. Zij alsnog aangestipt dat den tekst der nieuwe wet nog voorziet in de vol gende voordeelige bijzonderheid, dat de desbetreffenden hun eigen merk kunnen gebruiken neven het gemeen schappelijk merk, zoodat deze nieuwe wet een werkelijk voordeel zou daar- stellen zoowel in de handels- als in de industrieele kringen, Elk jaar vraagt men aan de mili- tianen of zij een Vlaamsche of een Fransche of een Duitsche opleiding wenschen. Een Vlaming heeft dus het recht, te vragen in een Fransche eenheid ge plaatst te worden en een inwoner van Wallonië mag ook vragen in een Vlaamsche eenheid ingeschreven te worden. Voor de Duitschsprekende militianen zijn een paar compagnies voorzien in Luiksche regimenten. Het aantal Vlamingen die nog in het leger een Fransche opleiding wen schen daalt elk jaar en is nu, om zoo te zeggen onbeduidend geworden. Op iets meer dan 23.000 Vlaamsche mi litianen hebben er tenauwernood 1 300 een Fransche opleiding gevraagd, waarvan 73 7 van den begoeden stand, die gezien hun studies of hun ambt, I 2 of 13 maanden dienst doen en 597 onder de gewone militianen. Deze Franschsprekende Vlamingen worden verdeeld als volgt I 2-1 3 m. 8 m. Antwerpen 96 43 Limburg 56 48 Oost-Vlaanderen 113 105 West-Vlaanderen 349 331 Arrondissement Leuven 123 70 737 597 Zooals men ziet, vindt men het grootst aantal zulke militianen dan nog in West-Vlaanderen, waar aan de grens half-Waalsche gemeenten zijn en in het arrondissement Leuven. Voor wat heel het Land betreft, zijn er begrijpelijkerwijze meer militianen die Vlaamsch spreken dan Fransch. De verdeeling is als volgt 8 m. 12576 Totaal 21855 12-13 m. 10784 8 m. 7494 Totaal 182 78 I 2-1 3 m. 113 8 m. 198 Totaal 31 1 Hier ook ziet men, dat de jongens uit de Brusselsche burgerij, in de 12-13 maanden den doorslag geven aan de Fransche opleiding, terwijl de Brus selsche volksklas Jen doorslag geeft in de 8 maanden aan de Vlaamsche opleiding. Voor het vertrek van een grooten wielerwedstrijd vraagt de leider van een sportclub gewoonlijk aan zijn bij een verzamelde mannen waarmee ze hun knapzak wenschen gevuld te zien. De renner zegt dan, tamelijk onver schillig kip, sandwiches met hesp of confituur, bananen, taartjes, chocolade gedroogde pruimen, enz,... want hij hecht er te weinig belang aan om aan het een of het ander den voorkeur te geven. Hij weet wel dat deze spijzen, al naar gelang van den graad van zijn vermoeidheid, min of meer door zijn maag zullen kunnen verwerkt worden, maar hij weet ook dat de suiker ge makkelijk verteerbaar is en hem de noodige krachten schenkt om zijn einddoel in de beste voorwaarden te bereiken. Suiker is voor het lichaam van een kampioen even noodig als de lucht die hij inademt. De baankoerser hecht dus veel be lang aan zijn suikerklontje. Ook Fran cis Pélissier, die heel zeker de profes sor is van alle baankampioenen, raadt den bevoorrader aan de knapzakken zijner leerlingen-renners niet alleen te vullen met suiker, maar er ook zoo veel mogelijk gesuikerde spijzen bij te voegen, zooals b.v. rijstkarameltaart met veel suiker bestrooide taartjes, ge suikerde wafeltjes, enz. De ondervinding heeft Francis Pé lissier geleerd hoeveel men van gesui kerd voedsel mag verwachten. Die we tenschap leidde dezen grooten Fran schen wielrenner tot de talrijke over winningen, welke hij tot heden glorie rijk mocht boeken. De h. Mortier, die tien jaar lang zoo goed als hoofdredacteur van De Schelde was, en die er met een ver woedheid zonder weerga, onder den naam van Spectator het Vlaamsch Nationalistisch evangelie van den dag in heeft verkondigd, liet in de Volks gazet een proclamatie verschijnen, waarin hij het frontisme afzweert en zijn bekeering tot het socialisme ver kondigt. Het betoog van Mortier is dat het Vlaamsch Nationalisme geen doel meer heeft sedert den Vlamingen alle kan sen werden gegeven om zich naar eigen aard te ontwikkelen en te leven in den Belgischen Staat en dat de Vla mingen dus beter werk verrichten door zich aan te sluiten bij eene der groote Belgische Partijen. Hij zelf geeft dan maar 't voorbeeld wordt socialist en de Volksgazet meldt dat de kameraden van Deurne dezen bekeerling met vreugde in hun rangen hebben opgenomen. Zoo solied is dus de Vlaamsch-Na- tionalistische overtuiging zelfs bij haar apostelen De eene na den andere legt haar af als een jas, of een hoed die uit de mode is. siuiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiifiiiimiiunimiiuifl 'T GEBRUIK VAN DE TELEFOON OVER DE WERELD. In de laatste tien jaar is het aantal telefoons met 70 ten honderd gestegen In de geheele wreld zijn er thans 101.401.420 telefoons in gebruik,waar van de meeste in Europa ,waar op elke 200 personen gemiddeld 2 telefoons zijn. In Azie is het aantal telefoons se dert 1921 met 153 ten honderd ge stegen. Vooral in Japan is het gebruik aanzienlijk toegenomen. Afrika blijft eenigszins ten achter. Hier werden er sedert 1921 slechts 247.000 nieuwe toestellen geplaatst tegen 520.169 in Australië. In Denemarken wordt het meest ge bruik gemaakt van de telefoon. De stad met de meeste telefoons is San Francisco, waar gemiddeld ruim 40 toestellen per i 00 inwoners zijn. Stockholm staat op de tweede plaats met 30, dan komt Helsingfors met 14 Parijs met 1 3 en Berlijn met 12, Lon den heeft 10 en Tokio 4 telefoons per 1 00 inwoners. In Amerika en Canada neemt het aantal telefoongesprekken af, hetgeen een gevolg is van de huidige crisis. Donderdag avond werden vier ke rels door bewakers verrast, toen zij een goederenwagen aan 't plunderen waren in de statie van Duinkerke. Er ontstond een verwoede jacht en een der bewakers, Albert lngelaere, ging een der plunderaars bereiken, toen hij aan een riggel haperde en viel. Een schot ging af en de 28-jarige Victor Vandichele van Malo, werd in den buik getroffen en bleef op de plaats liggen. Toen de bewaker viel, was de revol ver, dien hij in de hand hield, afge gaan en had den plunderaar getroffen Deze werd naar het gasthuis overge bracht, waar hij kort nadien overleed. Het parket is ter plaats afgestapt. Zooals men weet is de post van Radio-Toulouse Woensdag nacht ver nield door een brand, welke ontstaan was in het auditorium. Men denkt dat het vuur veroorzaakt werd door de onvoorzichtigheid van een muzikant. Het auditorium was bemeubeld en voorzien van licht ontvlambare stoffen zoodat het vuur op korten tijd een uiterst groote uitbreiding nam. Het logist van den postoverste, ingericht in een zaal van het gebouw, kon ge vrijwaard worden. Men kan moeilijk de aangerichte schade ramen, maar het grootste deel van het elektrisch materiaal werd gehavend. Er zou ver zekering bestaan. Donderdag avond begaven zich drie mijnwerkers van Auchy, naar eene ou de loopgraaf, La Redoute ten ein de het buskruit te halen uit een hou witser. Tijdens het gevaarlijk werk ontplofte de houwitser en de drie on- voorzichtigen bleven op den stag doo4*

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 1