Nijverheidsblad voor Poperinghe en omstreken. De algemeene Besprekingen te Washington en de Crisis van den Dollar. SPROETEN SPRÖTOL Huiduitslag Het Gezag De Kwestie van den Werkloozensteun. ZONDAG 30 APRIL 1933. -leden Zondag namiddag, om 3 uur, op het Kouterveld in finaal voor den 11 BEKER DER HOPPESTREEK De Evolutie va tie Ceisis. Een droevig Uil an. komen vroeg in het voorjaar. Voorziet U daarom tijdig van een pot Verkrijgbaar in alle Apotheken. Zullen de Demokralen den duim liggen inlmmnfniiiiiiiiniiiiiiiiiiïïïïIïïmiïiïiïïiTiTiïïïImniiiiiiiiiiiHitiiMiiiii .DERTIENDE JAAR. - NUMMER 13.' WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ABONNEMENTEN 1 Jaar, per post 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 Ir. Amerika 30 fr. Lotse Nummert 0.25 MEN ABONNEERT OP ALLE BELGISCHE POSTKANTOOREN DE GAZET VAN POPEKHE De poatabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. terne Plakbrieven bij ons gedrukt worden één maal gratis in ons blad overgenomen. Uitgevera-Eigenaari Gebroeders DUPONT, Yperstraat, 2. POPERINGHE. Postcheckrekening N' 46439. Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in ta zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Da naamloozo ingezonden artikels worden in do scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Het blad staat ter beschikking van alwie het goed meent met het algemeen nut en belang. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. minimum 3.00 fr. «o» Rouwberichten 0.80 fr. de regel, met mini mum van 3.00 fr. Co» Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dik wijls te herhalen rekla- men, prijzen volgens overeenkomst. Alle sankondigingen zijn op voorhand te betalen. Naar een automatische herverdeeling van het goud In den loop van de gesprekken tus- schen de Engelsche experten en de Amerikaansche experten te Washing ton hebben deze laatsten een alge meen ontwerp van internationale waardevermindering van het geld aan geboden. Het ontwerp steunt op drie hoofd zakelijke princiepen 1- Een internationale waardever mindering van het geld moet gelijk tijdig plaats hebben in al de landen. 2. - De waardevermindering moet het geld terugbrengen op een lager peil dan hetgeen thans als zijn werke lijke waarde beschouwd wordt. 3. - De waardevermindering moet op zulke wijze gebeuren dat een auto matische herverdeeling van het goud verzekerd is. Het Vraagstuk der Oorlogsschulden op het voorplan. De besprekingen tusschen M. Mac Donald en de Amerikaansche Staats mannen hebben Dinsdag in hoofdzaak geloopen over de kwestie der oorlogs schulden. De Engelsche eerste minister heeft namelijk een onderhoud gehad met senator Robinson, leider der de- mokratische meerderheid, aan wie hij uiteengezet heeft waarom Engeland niet langer den last der schulden dra gen kan. Er werd verder gehandeld over de kwestie van een moratorium voor den vervaldag van 1 3 Juni, gel dig tot het oogenblik dat de ekono- mische wereldconferentie een uitslag zal opgeleverd hebben. Deze bespre king was vooral bestemd om aan den demokratischen leider argumenten te bezorgen om in den Senaat de verde diging op te nemen van het voorstel tot verdaging van den vervaldag van 15 Juni, voorstel dat gebeurlijk zou ingediend worden door M. Roosevelt. Wat bereikt werd na de Amerikaansch-Engelsche besprekingen Nadat President Roosevelt en Mac Donald reeds over een aantal princieps kwesties, definitieve overeenstemming hadden bereikt, kwamen MM. Roose velt, Mac Donald, Herriot en de Ca- nadeesche minister Bennett voor de eerste maal met hun vieren bijeen. Ziehier de verschillende punten der overeenkomst 1- De Amerikaansche dollar en het Engelsch pond zullen op een na tuurlijke basis en ongeveer op de te genwoordige verhoudingen gestabili seerd worden. 2. - De beide regeeringen verplich ten zich niets te ondernemen om door kunstmatige waardevermindering de eene valuta tegen de andere uit te spelen. 3. - Het wordt wenschelijk geacht de prijzen op de wereldmarkt door opheffing van de tolmuren en met be hulp van een gekontroleerde wereld inflatie te doen stijgen. 4. - De kwestie betreffende het ge bruiken van zilver als valuta-basis, de kwesties der handelsverdragen en der oorlogsschulden zullen bij latere onder handelingen geregeld worden. De Conferencie van Londen op 12 Juni Engeland, Frankrijk en de Veree- nigde Staten hebben besloten, dat de ekonomische wereldconferentie op 12 Juni te Londen zal bijeenkomen. De inrichtende kommissie vergadert te Londen op 29 April om de uitnoodi gingen te verzenden. Dit is het belangrijkste nieuws dat sedert twee dagen uit Washington is toegekomen over de besprekingen tus schen President Hoover en MM. Mac Donald en Herriot. Ontwapening en Schulden. Woensdag werd uit Washington ook vernomen dat MM. Mac Donald, Her riot en Roosevelt op het punt zijn een overeenkomst te sluiten, waarin zoo wel het schuldenvraagstuk als de ont wapeningskwestie zouden geregelc worden. ledereen lijkt het eens om te wen- schen dat de kwestie van de oorlogs schulden, het welslagen van de ekono mische konferencie niet in gevaar bren- ge, en president Roosevelt zou aan MIV Mac Donald en Herriot de verzekering hebben gegeven dat bij, wat den ver yaldag van 15 Juni betreft, wel een formuul zal vinden om de betaling te verdagen. De kwestie der Muntstabilisatie. In de officieele kringen te Washing ton is men zeer hoopvol gestemd ten opzichte van het verloop der onder handelingen. Volgens sommigen waren de Engel- schen en Amerikaansche deskundigen het reeds in beginsel eens over een muntstabilisatie op grondslag van 3.5 dollars voor een pond sterling. Ook was er sprake van om den goudwaar- borg voor den geldomloop van 40 op 35 t.h. te brengen met dien verstande, dat de bankbiljetten voortaan ook voor 5 t.h. met zilver zouden gedekt worden Naderhand werd echter vernomen, dat de kwestie van het goud en van den datum der stabilisatie van pond en dollar nog niet geregeld is. De Volmacht van M. Roosevelt Een Engelsch-Amerikaansche nota, schijnt er op te wijzen, dat de vooruit gang in zake het schuldenvraagstuk, matig is. De mogelijkheid blijft even wel bestaan, dat president Roosevelt gebruik maakt van de hem verleende volmacht om den vervaldag van 1 5 Juni, voor het afbetalen der geallieer de schulden, uit te stellen. In die voorwaarden zal een defini tieve regeling waarschijnlijk eerst op de Ekonomische Wereldconferentie na gestreefd worden. M. Herriot keert heden Zaterdag uit Amerika terug. M. Herriot, die voldaan schijnt over den vooruitgang die te Washington werd verwezenlijkt, zal Zaterdag, sa men met de Fransche deskundigen de terugreis naar Frankrijk aanvangen. DE DOLLAR-CRISIS Wat gewordt er van den dollar De dollar zakt. Het is de wil ge weest van President Roosevelt, die vol gens eigen verklaringen er de verwe zenlijking mee beoogt, van een zuiver nationale politiek. Hij wil namelijk in het huidige marsme bekomen, dat de inlandsche producten in nominale waarde zouden stijgen. De invloed op internationaal gebied moet nochtans niet minder groot zijn en in de Europeesche landen wordt de daling van den dollar in 't algemeen met een slecht oog bezien, omdat zij de concurrentie-mogelijkheden van de Amerikaansche voortbrengselen ver groot. Dit laatste legt misschien een eigen aardig verschijnsel uit, dat zich op de beurzen heeft voorgedaan, en volgens hetwelk het dalen van den dollar al gemeen werd tegengewerkt. Men zou zeggen, dat de dollar niet vallen kan. Wanneer er dollars op de markt werden geworpen, vonden zij steeds koopers, als vertrouwden de spe culanten, dat hij niet langer dalen zou. En zoo zag men den dollar bij het segin der beurzen gekwoteerd worden aan prijzen, die overeenstemmen met 32.30 Belgische frank, om kort nadien reeds aan 32.50 opgekocht te worden. Op de Amerikaansche beurzen zelf, steeg hij een oogenblik tot 33.70 tegenover onze munt. Voor wat nu de andere munten be treft, werd algemeen vastgesteld, dat het pond daarentegen steeg, iets wat wel niet met een goed oog in de finan cieele middens van Engeland were vastgesteld. Sedert verschillende maan den verkocht de Bank van Engelanc telkens ponden, wanneer de koers op ging, zulks om de ingenomen econo mische positie te behouden. Verleden week ging het pond naar 1 25.65, wat 2 frank méér is dan voor heen, en bij het sluiten der beurs kwo teerde men zelfs 126.10. Dit beduidt klaar, dat de Bank van Engeland niet meer bij machte is geweest den lagen koers te behouden. De Duitsche mark schijnt zich te willen koppelen aan den dollar en is van 8.50 naar 8 frank teruggeloopen De Fransche frank met zijn sterke gouddekking, is de eerste wereldmunt aan 't worden, na de Belgische zoude we zeggen, indien Belgie een grooter Land zou zijn. Want de Belgische frank stond nog steviger dan de Fransche en hij ver beterde nog zijn stelling in de beurs van verleden week. De Nederlandsche gulden behield zijn posities zonder meer. De Reactie in Europa. In goed ingelichte Londensche fi- nancieele kringen is men over het al gemeen van oordeel, dat de weinige anden, die den goudstandaard hebben Dehouden, hem niet zullen verlaten, ïoewel men ten volle beseft, dat de moeilijkheden dezer landen waarschijn- jk grooter zullen worden. Men wijst er evenwel op, dat de goudvoorraden van de Banque de France bijna evengroot zijn als haar papiergeld-om- oop, terwijl de Nederlandsche en de Zwitsersche goudvoorraden aanzienlijk ïooger zijn dan het bedrag der in om- oop zijnde bankbriefjes. Wel is waar heeft Amerika, dat bij na de helft van den wereldgoudvoor raad bezit, plotseling den goudstan- aard verlaten, maar de positie van dit land is zeer verschillend van die van Nederland, Frankrijk, Belgie en Zwitserland, in welke landen geen wantrouwen tegen de banken bestaat. Men is er te Londen voorts over eens, dat Amerika door zijn overhaaste actie ernstige schade heeft toegebracht aan zijn reputatie van betrouwbaar nancieel centrum. In Engelsche kringen doen geruchten uit Parijs de ronde dat de Vereenig- de Staten aan Engeland en Frankrijk de instelling van een groote interna tionalen handel en de stabiliseering der valuta's te helpen bevorderen. Zullen de dollar en het pond gelijktijdig gestabiliseerd worden. De Engelsche en Amerikaansche eskundigen te Washington zouden ich t'accoord gesteld hebben op de noodzakelijkheid den dollar en hec pond sterling gelijktijdig te stabilisee- ren. Zij werden het echter nog niet eens nopens het bedrag. De Engelschen zouden het pond sterling willen stabiliseeren tegen 3 Zl dollar, de Amerikanen zetten 4 dollar vooruit. De dollar zelf zou aan 85 cent gestabiliseerd worden. C. S. YPER - F. C. POPERINGHE der. Sinds jaar en dag worstelt men er tegen het onvermijdelijke, maar het onvermijdelijke wint k Wanneer komt er beterschap Wie heeft niet gespot met Hitler Nooit werd er zooveel over de kri- zooals men het jaren geleden met Mus- sis gesproken dan nu, en dat is een feitsolini deed. dat men gemakkelijk kan uitleggen, j Toen de volkskenner die zich op Wanneer de na-oorlogsche vette ja- buitengewone wijze rekenschap geeft ren voorbij waren en de economische van den geest en den rang der tijden, crisis zich voordeed, vielen de eerste zijn derde rijk voorspelde, werd hij IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIr DRINKT MAS-CAR BIER. Illlllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllil Van over dertig jaar was er spraak van bestuurlijke ballons. Men heeft dat altijd als een wetenschappelijke room is werkelijkheid geworden, delaas die werkelijkheid heeft reeds talrijke, groote rampen gekost. In 1905 werd de Zeppelin II ver nield. De Fransche bestuurbare ballon de République onderging in 1 909 het zelfde lot. Er waren vier dooden. In 1913 verging de Duitsche ballon I bij Heligoland I 5 personen ver oren het leven. De L II werd door ontploffing ver nield te Berlijn, ditmaal was de lijst der slachtoffers 28 dooden. n 1914 had eene botsing plaats tusschen een Oostenrijkschen bestuur aaren ballon en een vliegtuig. Er waren dooden Te Baltimore ontplofte in hetzelfde jaar de Amerikaansche C. 8. Het was eene zware ramp 75 dooden en ge kwetsten. Eenige dagen nadien was het boven de Noordzee te doen 7 dooden door de ontploffing van de Engelsche N. S. III. In 1921 brak de Engelsche R. 38 door, boven Huil en plofte in de Hum ber 43 dooden. In 1923 verging de Fransche Dix mude in dezelfde voorwaarden als de Akron in het zicht van Sicilië. Vier en vijftig menschen verloren het leven in deze ramp. De Amerikaansche ballon Shenan doah brak in drie stukken in 1925 1 4 dooden. De Engelsche R. 101, werd in het jaar 1930 boven Frankrijk vernield Het was een erge ramp die 48 slacht offers telde. De Engelsche minister der lucht vaart was onder de dooden. En laatst hebben wij de ijselijk ramp van den Akron gekend die ie dereen nog in het geheugen heeft. Dit bilan doet huiveren en de lijst zal ongetwijfeld verlengd worden. Men vraagt zich af welke practische uitslagen de' luchtschepen hebben ge geven na dertig jaar van bloedige o fers en welke ontzagelijke sommen geld zijn er door het bouwen der luchtschepen verloren gegaan achtoffers. Het waren diegenen die eefden op goed kome 't uit, en geen voorzorgen genomen hadden om zich te behoeden tegen de slechte dagen. Maar de krisis blijft aanhouden en tilaan geraken de reserven op van al diegenen, die ernstige besparingen hadden gedaan en hunne zaken met veel omzichtigheid hadden bestuurd. De burgerij over 't algemeen en de neringdoenden en de handelaars in 't hijzonder geraken stilaan op 't zand, en niemand weet, wat er morgen zal gebeuren, indien er geen verandering comt. De tijden zijn zeer slecht geworden, en dat men zich niet bedriege aan den chijn Met de Paaschdagen was er veel volk aan de zeekust en wellicht zou men hieruit willen besluiten dat er nog veel geld is bij de burgerij en dat men het einde der krisis mag ver wachten. Wie zoo redeneert zou een grove misslag begaan. Inderdaad was er met ->aschen veel volk in de badsteden, det prachtig weder en de eerste Len tezon waren er wel voor iets tusschen Vlaar, men mag niet vergeten dat de beweging slechts gedurende de twee -'aaschdagen geduurd heeft, en dat reeds van den Dinsdag af de zeekust even doodsch was als in den vollen winter. Voegen wij erbij dat er absoluut geen verteer was en dat de menschen geene nuttelooze uitgaven doen en zich tevreden stellen met een strict mini mum. Een hotelier van de kust verzekert ons, dat, indien Paschen de voorbode moet zijn van het seizoen, het ergste moet verwacht worden. De krisis woedt nog heviger, niet alleen in ons land, maar ook in andere staten en 't is te hopen dat de confe rentie van Washington beterschap zal cunnen brengen, want het zal waarlijk niet te vroeg zijn. Wij gelooven dat er nog vele offers zullen moeten gevergd worden voora eer de toestand terug normaal kan worden. Het ware nutteloos te willen leven van illusies en er zal nog heel wat moed noodig zijn vooraleer de krisis zal overwonnen zijn. oor een halve waanwijze gehouden, als door gemakkelijke suksessen gek geworden, en het derde rijk is er, ge vestigd en bekrachtigd. Waarom heeft Hitler gewonnen Omdat hij het best beantwoordde aan het onuitgedrukt verlangen van de groote meerderheid der bevolking. Men kan dat nu gemeenschappelijk bedwelming of waanzin noemen, het is de uiting van een organisme dat zich tegen ondergang verdedigt. Gelukkig zijn wij in ons land nog zoover niet gekomen. De kleine aanval van extremistische toorts is, dank zij den eenvoudigen, maar solieden vaderlandschen geest der bevolking geluwd. Het anti-militarisme dat eveneens eene uiting is van gezagmiskenning, heeft reeds zijn beste pijlen verschoten. Laat ons hopen dat de regeering, nu ze voelt dat gansch de bevolking wenscht bevrijdt te blijven van gewel dige avonturen, de noodige maatrege- en zal treffen om alle inbreuken op iet gezag streng te beteugelen, om vooral den lust tot gezagmiskenning te ontnemen lust die als een kwajon gensstreek steeds weer opduikt bij on evenwichtige geesten, als ze van straf- eloosheid verzekerd zijn. Terwijl rondom ons de storm loeit, nnen wij veilig werken in eigene woonst, in eigen, als den man aan het stuur met gezag het roer bedient. Dat er een reusachtige ommekeer in de wereldorde aan gang is, zal we niemand betwijfelen. Gebeurtenissen van reusachtige be teekenis volgen elkander op met dui zeligwekkende snelheid. Wie had ooit durven voorspellen dat het pond sterling zou ophouden een goudwaarde te hebben De groot ste financieele instellingen brachten het pond sterling als goud in hun ba lance, en bewaarden die biljetten der bank van Engeland als de stevige re serve. Toch kwam de ramp. Was de dollar niet de munt bij uitstek Dollar papier, of dollar me taal, beiden waren goud. Amerika plooide onder 't goud. De levensstan daard van een werkman stond er vee hooger dan van een welgesteld burger bij ons, er waren meer miljardairs in 't dollarland dan kleine rentenierssters in Belgie en zie de krisis komt, treft het rijke land zwaarder dan ieder an aard om bokkensprongen toe te laten. We zijn aan een tijd gekomen dat er minder aan loutere politiek kan ge daan worden en meer aan financie en economie. Wanneer alles op losse schroeven staat, is het de tijd niet om zich op het forum te vermaken. ïlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Watch dc aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog voorzichtig af, doe er wat Purol op en strooi daarover heen een weinig Purolpoeder. Her haal dit eiken dag, totdat genezing it ingetreden. Purol in ooozen van 4 en frank Purolpoeder per bus 9 frank. Purolzeep per stuk 7>$ frank. Verkrijgbaar in alle Apotheken. In de Wetstraat verzekert men dat de tegenstand van de christen democraten i.als het geen comedie is geweest), op gehouden heeft. De meerderheid zal aldus een zijn om de volmachten aan de regeering toe te staan. Wie zou in dezen tijd de verant woordelijkheid op zich durven laden een ministerieele crisis te verwekken, waarbij de democraten van rechts hun rachje zouden inschieten Men denke aan de fabel van de hen die gouden eieren legde. De volgelingen van burggraaf Poul- et weten zeer goed dat zij hun plaats in een ander kabinet zouden verliezen. Bovendien verzekert men dat er een splitsing tusschen hen en de andere katholieken zou komen. De zaak is nu klaar te weten dat minister Jaspar naderhand heeft moe ten inzien, dat hij te veel toegegeven had aan de democraten en niet bij macht was zijn verbintenissen te hou den aangezien er geen geld genoeg was om de democraten tevreden te stellen. De christen werklieden hebben druk willen uitoefenen op hun burggraaf, doch men heeft hem voor de keus gesteld aan te blijven mits toegevin gen, of te vallen met het gansche mi nisterie, in geval hij bleef volharden. Het antwoord was niet twijfelachtig. De minister is te voorzichtig gewor den om zich den hals nog te breken als in 1926, derwijze dat de socialis ten, die hem met lofwoorden hadden overladen, hem onridderlijk in den steek lieten. Overigens zou het land niet dulden dat nog een rood-groen ministerie tot stand kwam. Met de grootste omzichtigheid dient thans geschipperd opdat opnieuw onze frank niet in het gedrang zou komen als in 1 926. Het volk is overtuigd dat dit zou gebeuren indien een bewind van socia listen met democraten van rechts moest regeeren. Wat in Amerika gebeurt is niet van De voorschotten aan de Gemeentebesturen. Men zal zich herinneren dat stappen bij de regeering werden aangewend, opdat zij zou afzien van haar beslissing om vanaf 1 Mei aanst. de voorschotten te staken aan de provincies en ge meenten, voor het uitbetalen van den werkloozensteun. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft aan de gouverneurs der pro vincies een nieuwen omzendbrief ge richt, waarin hij zegt dat het den Staat onmogelijk is om, na 1 Mei, nog som men voor den werkloozensteun voor te schieten aan de gemeenten, die niet de vereischte krachtinspanning hebben gedaan om de reeds gedane voorschot ten terug te betalen en om in de toe komst op eigen kracht te voorzien in de vrijwillig aangegane verbintenissen ten opzichte van de werkloozen. Echter zou er nog voor een kort ter mijn, vermoedelijk tot 15 Mei, iets kunnen gedaan worden voor de ge meenten, waar de werkloosheid bijzon der groot is en waar een maximum in spanning werd gedaan, om zich de daartoe vereischte geldmiddelen te verschaffen. Echter zou eerst de toestand van el- ce gemeente, die een aanvraag indient, afzonderlijk worden onderzocht en zou indien wij ons niet vergissen, het ge meentelijk bijgeld niet 3 frank per dag te boven gaan. Toepassing van den Staat van Behoeftigheid. Een aanvang is genomen met de toepassing van het koninklijk besluit betreffende den Staat van Behoeftig heid inzake werkloozensteun. Bij de vaststelling van het gemid deld loon uit de nijverheden, die in de streek overheerschen wat een belangrijk element uitmaakt bij de toe passing van den staat van behoeftig heid werd bevonden, dat dit, naar gelang de streken, schommelt tusschen 24 en 46 frank per dag. Het bedraagt onder meer 46 frank te Antwerpen, 44 frank te Brussel, 40 frank te Manage, 36 frank te Brugge, gemiddeld 34 frank in de provincie Limburg, 33 frank te Meenen, 32 frank te Luik, 28 frank in de half-industri- eele omgeving van Luik, 24 frank in de landelijke gemeenten bij Luik, 27 frank te Kortrijk, enz. In die omstandigheden is het onmo gelijk tot ieders voldoening den staat van behoeftigheid toe te passen. Ook heeft men besloten gemiddelde cijfers te nemen tusschen de loonen in de steden en die op het platteland. Is er een te groot verschil en komt men tot overdreven cijfers, dan zal een recht van beroep bij den minister gelden en de krisisfondsen zullen ge machtigd worden rechtmatige gemid delde loonen vast te stellen. Anderdeels is een koninklijk besluit in voorbereiding tc(t aanvulling van dat waarbij de staat van behoeftigheid wordt geregeld.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 1