Plechtige Inhuldiging der Vlag yan den Nationalen Strijdersbond, Afdeeling Poperinghe. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT VREEMDE VLIEGERS BOVEN DUITSCHLAND NAKLANK DER NSB. FEESTEN 13' JAAR. NUMMER 27. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 2 JULI 1933. ABONNEMENTEN 1 Jaar, per post16 fr. Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. De Nieuwe Vlag. 25 JUNI 1933 Met een innig verlangen hebben ve len naar dien dag uitgezien om hun gedacht en streving, hun meening en werking openbaar te kunnen uiten en vooruitbrengen. Dat anderen eerder met tegenzin, om niet te zeggen met misprijzen, dien dag afwachtten, was algemeen bekend. Maar dat hun onverschilligheid, hun tegenwerking en hun onverdraaglijke dwangmiddelen niets hebben kunnen beletten om het eerlijk streven onzer Nationale Strijdersbond te stuiten, was de talrijke opkomst van leden in 't lo kaal, om 9 u. 's morgens. Met het flink trompetterskorps, al len leden van de afdeeling, stapten we fier naar 't stadhuis, waar de H. Burgemeester, omringd van de heeren Schepenen Vandooren, Gombert en Bossaert, de Heeren Brutsaert, Van Cayseele en Tally, gemeenteraadsle den, de Heer M. Couttenier, gemeen- tescretaris, na en korte toespraak, de vlag overhandigde aan den Heer N. Liétaert, ondervoorzitter der afdeeling, in vervanging van den Heer Voorzit ter H. Casteleyn, die door ziekte be let was deze plechtigheid bij te wonen. Na den heer Burgemeester bedankt te hebben trokken we opnieuw stoets gewijze naar de hoofdkerk waar het Vaandel door Z. E. H. Deken Ver- vaecke gewijd werd, om vervolgens in groep de hoogmis bij te wonen. Na de hoogmis werd een stillen en eenvoudige hulde gebracht aan de gesneuvelde soldaten en burgerlijke slachtoffers en onder het blazen der Veldmarsch en het buigen der vlaggen werden bloemen neergelegd door den Heer N. L.iétaert, den heer J. Vandenbulcke, provinciaal voorzit ter, alsook door een afgevaardigde van het British Legion. Makker Vandenbulcke hield er een korte toespraak, waarin hij allen op wees steeds den grootsten eerbied te koesteren voor onze gesneuvelde mak kers, daar zij alles geofferd hebben tot redding van ons duurbaar Vaderland. Hij bedankte ook de Engelsche afge vaardigden om hunne bijtreding aan die hulde. Om deze morgenplechtigheid te slui ten werd een flink ineengestoken «Mor genconcert uitgevoerd door de Ko ninklijke Philharmonie onder leiding van Luitenant Moreau. Dat de uitvoe ring in de smaak viel van de toehoor ders bewezen de oprechte toejuichin gen welke den bestuurder en de mu zikanten telkens ten deele vielen. Intusschen kwam er heel wat bewe ging in stad daar langs alle kanten van stad de afdeelingen toekwamen. Het weder was ons gunstig gestemd en maakte de vorming van den stoet ook mogelijk om 1 4 u. in de Veurnestraat. Dat de vorming gemakkelijk van stapel liep, hoeft niet gezegd, daar ieder aangestelde Kommissaris bewust was van zijn opgelegde taak en 't was ook slechts met een kwartier vertra ging dat de stoet zich in beweging stelde. De stoet vertrok langs de Guido Gezellestraat, Bruggestraat naar 't Sta tieplein, waar de muziek van 't 3P Li nieregiment de stoet afwachtte en ver volgens onder 't spelen van hun beste stapmarchen naar de Groote Markt toog, waar vóór de tribune der over heden de défilé gespeeld werd. 't Was het beste oogenblik om den optocht in oogenschouw te nemen. Als eerste groep met de Konink lijke Philharmonie aan 't hoofc stapten de afdeelingen Kortrij Schelde en Leie Becelare Wevelghem en Meenen volgden een talrijke groep van Beveren Yzer, de macht van 't Westen van Vlaanderen verder Bisse ghem, Yper, Gavere, Brugge en een goede vertegenwoordiging van Dottignies. De tweede groep werd vooraf gegaan door de gedrilde en fier stappende muziek van Dixmude gevolgd van hun groot getal N S. Bers en V. S. Kers. Volgden Gheluwe, Gulleghem, de talrijke afdeeling van Haeltert, Iseghem, Blankenberghe en West-Nieuw- kerke. De muziek van Abeele met afdee- i ling N. S. B. en V. S. K., ging de der de groep vooraf en waren gevolgd door Kemmel, Komen, Kruiseecke, Waasten, Cuerne en Langemarck.. De steeds bereidwillige en onver moeibare Watounaars vormden de vierde groep met hun muziek en talrij ke afvaardiging volgden Oostduin- kerke, Marcke, Meessen, een flinke opkomst der afdeeling Rousbrugge en bijzonderlijk de talrijke groep van Per- vyse, die het meest indruk verwekte bij de overheden en warm werd toe gejuicht om hun flinke opkomst (100- tal) en hun sprekende tucht onder de gelederen. Vervolgens Reckem, Roe- selare, Vlamertinghe met hun trompet terskorps, Staden, Veurne en de verst- komende afvaardiging van Wetteren. Het geestdriftige en alomaantreffen- de muziek van Kortrijk vormde de vijfde groep, gevolgd door hun afdee ling en deze van het British Legion van Yper, dat steeds ten dienste staat wanneer het oudstrijdersfeesten geldt om de internationale kleur te volledi- gen hadden ook de fransche afdeelin gen van Cassel en Boeschepe niet na gelaten hun medewerking te verleenen. Niet te verwonderen dat de Engelsche en Fransche afvaardigingen warm wer den toegejuicht. Eindelijk sloten de plaatselijke af deelingen Eendracht, Nationale In- valiedenbond, N. S. B. en V. S. K. met een groot ledental, dezen optocht. Vervolgens gingen ze langs de Keer van den Omrriegang, CasseLtraat, Noordstraat en Gasthuisstraat om zich te scharen rond de Tribune der over heden op de Groote Markt. De vlaggen vormden Apotheose rond de tribune waarop we bemerkten de Kolonel de Wilde, afgevaardigde van Z. M. de Koning, de Heer Burge meester, omringd van de Heeren Sche penen Vandooren, Gombert, Bossaert, de gemeenteraadsleden Van Cayseele en Tally, de H. M. Couttenier, gemeen tesecretaris, de H. van Merris, vrede rechter, de heeren Voorzitters van ve le stedelijke maatschappijen, de com mandanten Timperman en Sohier, de E. H. Pastoor van Houthem-bij-Yper, en de heeren voorzitfers der aanwezige maatschappijen. Dadelijk nam Kolonel de Wilde het woord en schetste ons in 't vlaamsch de droevige jaren van den oorlog 1914-18. Herinnerde ons den laffelij- ke inval der Duitschers Luik viel, weldra Namen en Antwerpen volgde maar den Yser kwam en dit laatste stukje grond van ons duurbaar Vader land mocht nooit overschreden wor den. Het was den aftocht van den vij and. Tot slot van deze rede overhandig de hij in naam van Z. M. de Koning, plechtig het nieuwe vaandel aan den Heer N. Liétaert, ondervoorzitter der afdeeling, waarop een dreunende Bra- bangonne aangeheven werd. Vervolgens, in 't Fransch, richtte de Kolonel zich tot de Fransche strijd makkers, waar hij hen tevens herin nerde aan de oorlogsjaren die zoowel voor hen als voor ons Belgen een ramp geweest zijn. Hij was verheugd de Fransche vlag te ontwaren te midden de Nationale driekleuren, dit ten be wijze van de oprechte solidariteit wel ke heerscht onder de oudstrijders. Ook de Engelsche strijdmakkers stuurde hij het woord toe om hun te herinneren aan de talrijke slachtoffers welke ze achtergelaten hebben hier vooral in deze streek. Hij drukte hen zijn bewondering uit omdat hij hun M. Vierstraete en Kolonel de Wilde, tijdens hunne reden. moed en strijdvaardigheid gekend had onder den oorlog, en omdat ze nu nog steeds bereid zijn hun medewerking te verleenen wanneer het Nktionale oudstrijdersfeesten geldt. Een luid gejuich beantwoordde deze toespraken. Vervolgens kwam H. Vandenbulcke voorzitter van het provinciaal bestuur aan het woord en bedankte alle te genwoordige overheden en afdeelin gen. Herinnerde den oudstrijders hun rechten en plichten en beloofde hen dat het bestuur niet zal rusten vooral eer alle recht bekomen is. Een warme toejuiching bedankte den deer Vandenbulcke. Daarna nam de H. N. Liétaert, in volgenden zin het woord Mijnheer de Kolonel, Mijnheeren Burgemeester en Schepenen, Makkers Oudstrijders, Geacht Publiek, Mijn Kolonel, Ik dank U, in naam van de Nationale Strijdersbond van Poperinghe, voor de vlag ie Gij ons komt te overhandigen. Ik aanvaard ze met liefde, en in naam mijner makkers, beloof ik U plechtig ze in goede handen te hebben toevertrouwd Gij zult ons steeds vinden geschaard onder de breede plooien dezer driekleurige vaan om te herinneren dat wij Belg zijn en boven al beminnen Ons Land Ons Vaderland Ons Belgie Mag ik U vragen, mijn Kolonel, onze tolk te zijn bij Zijne Majesteit de Koning en Hem te dezer gelegenheid onze oprechte gevoe lens van eerbied, onderdanigheid en getrouw heid aan het roemrijk Vorstenhuis te herin neren en tevens onzen vurigen dank uit te rukken, voor Hunne kostbare bescherming, e oudstrijders ten bate. In naam mijner makkers der afdeeling Poperinghe, aanvaard nogmaals Heer Ko lonel, onzen oprechten fen voortdurenden dank. Heer Burgemeester, iWij bedanken U, Heer Burgemeester en eveneens gansch het Gemeentebestuur, voor en milden steun die Gij ons toebrengt, ons toelatende het welgelukken van dit Vader landslievend feest te vezekeren. Nog nooit zijn er bij U, Heer Burgemeester, nuttelooze voetstappen aangewend geweest, alswanneer het betrof hulde te brengen aan het Vorsten huis, aan 't Vaderland, aan Uwe geliefde Medeburgers. Aanvaard dus nogmaals Mijnheeren, in naam van ons allen onzen innigen en ge- voeligsten dank. Mijnheeren, Makkers, Geacht Publiek, t Is met hoogmoed dat ik uwe talrijke pkomst begroet. Wie zou ooit hebben gedacht dat onze stad eens dit grootsche schouwspel zou heb ben gekend eene zoo machtige schaar strijdmakkers vergaderd te zien om onze Vlag in te huldigen. Wij zijn fier U Welkom toe te roepen, moogt ervan overtuigd wezen dat wij getroffen zijn door de bereidwilligheid waar mede gij onzen oproep hebt beantwoord, is een bewijs te meer van onze broeder lijke solidariteit. De bevolking die ons insgelijks hare die pe genegenheid betoond, ontvange hier de uitdrukking onzer dankbaarste gevoelens. Aan allen die medegeholpen hebben tot het wellukken van dit schoone feest onzen vurigen dank. En om te eindigen 't is uit volle borst dat ik roepe LEVE ONS VORSTENHUIS I LEVE BELGIE VRIJ EN ONVERDEELD I Als vierde spreker trad op den H. Devriendt, voorzitter der afdeeling Brugge. Met een kalm voorkomen, maar doordrijvenden wil, legde hij ons llen voor oogen de noodzakelijkheid tot den strijd want na de afschuwe- ijken strijd van 14-18, hoeft er op eden gestreden te worden ter verove ring van ons recht. Beloften zijn holle woorden, de verwezenlijking moet ge schieden en wanneer de oudstrijders ïun leven hebben ten beste gegeven ter vrijwaring van het Vaderland, mag nu ook het Land de oudstrijders niet in den rug stampen en vooral niet roeren aan de oorlogspensioenen. Een dreunende toejuiching be sloot deze rede. Tot slot sprak Makker Vier straete, de Kampioen van 't Westland zooals Makker De vriendt hem voorstelde. Natuur lijk is hij geen onbekende meer, maar het doet immer goed hem te hooren spreken, omdat hij het volk weet te boeien en recht voor de vuist is. Hij legde de plichten der oud strijders voor, maar herinnerd hen ook hun rechten en 't is niet omdat de regeering de volmacht bekomen heeft dat ze mag roeren aan de renten en pensioenen der oudstrijders Om te eindigen ver konde hij luidop dat de Popering sche afdeeling er fier mag op gaan, spijts tegenkanting en laf- felijke aanvallen, zoo een groot feest te hebben verwezenlijkt. Hij bedankte de overheden om hun ne tegenwoordigheid en de bevolking voor hun genegenheid tot N. S. B. met hunne huizen te willen bevlaggen, dit spijts alle oneerlijks uitlatingen van eenige fanatieken. De vlaggen bogen en een dreunende Marseillaise God save the King en een Brabangonne werden in de diepste stilte aanhoord en voleindigden de plechtige overhandiging der vlag. Om 17.30 u. had een prachtig ge legenheidsconcert plaats door de mu ziek van het 3" Linieregiment onder leiding van Luitenant Moreau. Dat de aangekondigde stukken in de smaak vielen bewees de overgroote menigte die zich rond de kiosk had geschaard. De Marche Hongroise, Le Chasseur Maudit, Les deux Pigeons en de Ouverture Solennelle, werden kunstvol en op volmaakte wijze uit gevoerd. Intusschen werd overgegaan tot de uitreiking en verloting der premiën en ieder vaandeldrager ontving zijn pak tabak. Een groot Kunstconcert uitgevoerd door de Koninklijke Philharmonie sloot dit welgelukte feest. De meester lijke uitvoering van Richard III en Bal let de Faust, werd warm toegejuicht en de talrijke toehoorders hebben er den merkwaardigen vooruitgang onzer aloude Philharmonie onder leiding van Luitenant Moreau kunnen bewon deren. 't Is ook met 't innig verlangen naar een nieuw soortelijk feest dat al len met vreugde naar huis trokken. Het feest van Zondag zal geboekt staan in de annalen van N. S. B. als de triomf van de Poperingsche afdee ling. Ook bij de inwoners zal het lang in 't geheugen blijven omdat het buiten veler verwachting een welgelukt en zegevierend feest geweest is. Het strekt ter eere van 't bestuur dat niets gespaard heeft tot de verwe zenlijking van een waardig vlaggefeest. Illlllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllülllllllllllllllllülllllll! Tot staving van hun aanspraak op het recht tot herbewapening, hebben de Duitschers absoluut een bewijs noodig voor hun stelling dat ze «weerloos» zijn, en tot dusver hebben hun vijan den hardnekkig geweigerd, hun een dergelijk bewijs aan de hand te doen, hoe ijverig ze daartoe ook door de re geering te Berlijn werden uitgedaagd. Integendeel zelfs Hoe meer inbreu ken de Duitsche regeering maakte op het tractaat van Versailles, hoe bruta ler het de betaling van zijn schulden weigerde, des te haastiger betoonden zich zijn tegenpartijen uit den oorlog om hun panden in Duitschland los te laten en hun troepen, lang vóór den te Versailles bepaalden tijd, uit de Rijn streek terug te trekken. Men mag gerust zeggen, dat de heele nieuwe oorlogsgeest in Duitschland, uit de toegevendheid, de laksheid van de ex-geallieerden geboren werd. Het Briandisme heeft het Hitle- risme gebaard. En, indien de ex-geallieerden nu den Duitschers het laatste lapje van hun pacifistisch masker willen zien afwer pen, dan moeten ze maar ingaan op hun eisch betreffende de teruggave'van den zoo genaamden Poolschen cor ridor Dan zullen de Duitschers het recht om zich opnieuw te bewapenen, het welk ze nog vragen en iederen dag met iets sterkeren aandrang dan den vorigen, openlijk nemen, zooaL ze 't trouwens al lang in 't geheim aan 't nemen zijn. Hiervoor meenen ze echter voorloo pig nog altijd iets als een excuus noo dig te hebben, welk excuus dan moet zijn dat zij werkelijk worden bedreigc en dat ze dus aanspraak mogen maken op middelen om zich te verdedigen. Maar... hoe zichzelven een dergelijk excuus verschaft, als geen enkele hun ner vijanden ook maar het kleinste dreigend gebaar in hun richting doet Een aanval op hen kan op drie manieren geschieden Over het land, langs de zee en uit de lucht. Hoe willen ze echter de twee eerste van zulke aanvallen en scène zetten Ze kunnen toch geen eigen soldaten in vreemde uniform steken en dezen dan ergens een schending van de Duit sche grens laten fingeeren En aan den truc om een hunner eigen kruisers onder een vreemde vlag, de haven van Kiel te doen bombardeeren, valt nog minder te denken. Daarom ligt het voor de hand, dat ze de derde manier moesten kiezen Een aanval uit de lucht insceneeren. Het sensationeele bericht werd dan ook door de Duitsche agencie Conti wereldkundig gemaakt Vrijdagochtend zijn vliegers van een onbekend model boven Berlijn verschenen en hebben beleedigende manifesten tegen de regeering van het Rijk uitgestrooid. Het bericht voegde erbij, dat deze papiertjes vooral neerkwamen op het kwartier van de ministeries. Doch het spreekt vanzelf dat die strooibiljetten, eer dat ze uit zulk een duizelingwekkende hoogte, als het be richt vermeldt, op de ministeries neer kwamen, een heel eind door den wind meegevoerd moesten zijn en dat ze dus ook vele honderden meters verder moesten uitgeworpen zijn, dan op de plaats waar een vlieger een proef met iet mikken van bommen op de Rijks gebouwen nemen zou. Maar intusschen moet deze vliegde- monstratie dan toch gelden als het be wijs, hoe gemakkelijk Berlijn van uit de wolken zou te bombardeeren zijn, en hoe volmaakt weerloos de Duitsche uchtvloot daartegenover zou staan. Het is uitgekomen, dat door de re geering-zelf dit thema aan alle Duit sche gazetten ter uitspinning was opge geven. Bij het telegram der agencie Conti was, ten behoeve van alle Duit sche redacties, het order gevoegd, om iet in vette letters te plaatsen op hun eerste bladzijde, en er de conclusie uit te trekken, ieder op zijn manier, dat voor het Duitsche Rijk het recht op een behoorlijke luchtvloot voortaan onbetwistbaar is. ...Wat alle Duitsche redacties dan ook doen, met een iiver, een fantasie en een verontwaardiging, als ging het prijs, terwijl, om de deugnieterij om cracht te geven, talrijke gemeentebe sturen telegrammen naar Berlijn zen den met de uitdrukking van haar angst en haar indignatie. Het schoonst onderscheidde zich hier wel het stadsbestuur van Weimar, dat aeweerde, deze geheimzinnige vliegtui gen ook boven deze stad gezien te lebben In geen van de telegrammen en de commentaren daarop uit Duitschland wordt de vermoede nationaliteit van deze aeroplanen genoemd, maar als de agencie Conti haar eerste bericht over t geval betiteld had als «Roode vlie- gerpest boven Berlijn», dan liet het zich gemakkelijk begrijpen, dat de neergedwarrelde briefjes eruitgezien moeten hebben als communistische pro testen tegen de Hitler-terreur, en dat men dus de Russissche regeering voor deze luchtaanval aansprakelijk wenscht te stellen. En dat zou dan het eenige handige zijn in dit opzet, al is ook deze truc dan doorzichtig als kristal. Het ligt inderdaad voor de hand, dat de publieke meening in de landen van Westelijk Europa het gemak kelijkst te winnen zou zijn voor het teruggeven van zijn wapens aan Duitschland, wanneer zij gelooven kon dat Duitschland deze wapens vooral zal bezigen tot het opwerpen van eén wal tegen het bolsjewisme uit het opwerpen van een wal tegen het bols jewisme uit het Oosten. En, zoo beschouwd, is er dan zeer gemakkelijk een verband te brengen tusschen de historie van deze bolsjewis tische luchtpropagandisten en een be richt, waarmee het Engelsche blad Reynolds Newspaper voor den dag kwam en dat een opschudding heeft verwekt, die, bij nadere overweging, echter sterk door twijfel en ongeloo- vigheid werd getemperd. Dit bericht luidde dan, dat Hitier door twee afgezanten te Londen had doen onderzoeken, of de regeering van Mac Donald te spreken zou zijn voor minister Goering, indien deze haar zou komen voorstellen, tezamen aan Soviet- Rusland den oorlog te verklaren, om eens en voor goed met het bolsjewisme gedaan te maken. Om in dezen oorlog dan het spit te kunnen afbijten, zou Duitschland zijn leger mogen herstellen, en na de afre kening met de dictatoren van Moscou zouden Duitschland en Engeland, dan Rusland .koloniseeren Zou Hitier werkelijk op zulk een plan zitten broeden, dan zal het ont haal, hetwelk het nieuwtje uit Rey nolds bij de Engelsche publieke opi nie geniet, hem nu al wel geleerd heb ben, dat hij op... onfrissche eieren zit, en dat hij kosten op t sterfhuis gedaan heeft, indien hij dezen luchtaanval heeft geinsceneerd om de Britten van het Bolsjewistisch gevaar uit de lucht voor heel Westelijk Europa te over tuigen. N. G. (lllllllllllllllllllllllHlltlllllHIllllllllllllllllllllllllllllllllUlltlllillllHltHil De Katholieke Partij van Poperinghe schijnt erg ziek en de Poperingenaar schijnt er vurig naar te verlangen hare eindeklok, hoe eer hoe liever, te hoo ren luiden. De Nationalisten, (zijne kweekelin- gen) werden uit den Cirkel gekegeld, als men ze niet meer noodig had, en een groot gedeelte van het Muziek liep ïen achterna. De Kristene Werklieden, na zich met dem van den Cirkel afgescheurd te lebben, houden zich kloek in 't Volks- ïuis. verschansd. Bij de verkiezingen is iet elk zijn vuur en elk zijn tabak. Naar de Kristen Middenstanders, Keeren vele handelaars en neringdoe ners den rug, om zich aan te sluiten lij den Burgersstrijd, die boven en luiten politiek, hunne stoffelijke belan gen belooft te behertigen. Wat blijft er nu nog over van de Dloeiende politieke vereeniging, die wij over jaren kenden Eenige Bakkers en Beenhouwers die den Donderdag, binst den Winter, een partij kaartspelen, en, binst den Zo mer, eene partij gaan bollen en dit nog voor het persoonlijk profijt, of uit persoonlijke genegenheid voor den lo- caalhouder. Doch, wij bedriegen ons 1 De H. dartebonders vieren er hoogtij, 't zal ïun lokaal worden en blijven. De oude catholieken loopen daar in hunnen weg men tracht ze moê te maken. Niet waar Vlijnheer Brutsaert Alles was nu rustig in stad.de verkie zingen waren achter den rug en onze vredelievende bevolking trachtte dezen astigen krisistijd, door onderlinge sa menwerking en goede verstandhouding te doorworstelen, zooals het in alle tleine steden eene noodzakelijke ge woonte i9. Voor de Poperingenaar was dat te schoon In troebel water visschen is, uit eigen belang, zijn dagelijksch werk en hij nam de gelegenheid van het Vlaggefeest der N.S.Bers te baat, om alhier opnieuw twist en tweedracht onder de bevolking te komen zaaien. Leugens en Bedrog waren, zooals altijd, zijne sluwe wapens en verdeeld- eid bewerken onder de bevolking, zijn waar doel. Een feest dat aan Oud-Strijders tot eere strekt en bij de neringdoeners pro fijt aanbrengt, stond hem in den weg. det feest bekampen, om aan andere enkwijzen, welke hij verdedigt, lucht te geven, was zijne leus de opvatting ervan in een valsch daglicht stellen, was zijne hoogste bekommernis dit alles blijkt uit zijn nummer van Zon dag 1 I dezer. Ondankbare Pharizeër Hebt gij reeds vergeten dat velen onder deze Oud-Strijders, welke gij nu met mod der tracht te bevuilen, met gevaar van ïun leven in de loopgrachten van den Yzer, uw goed en have trachtten veil te houden, terwijl gij in uwe winkels te Poperinghe en Watou, zonder groot gevaar, uwe zakken zat te vullen. Foei wij herhalen het: Ondankbare Al de loensche listen door de Pope ringenaar in het werk gesteld tegen zij ne tegenstrevers, hebben aan de katho lieke partij oneindig veel kwaad b>-

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 1