Binnenland GEMEENTERAADZITTING GOEDE PERMANENTEN WELLA» CH. DEGROOTE-VLIEGHE BURGERSTAND VAN GROOT KUNSTCONCERT i STAD POPERINGHE. VERSLAG DER van Vrijdag 4 Oogst 1933. Om 6.20 wordt de vergadering geopend onder voorzitterschap van den H. Burge meester Lahaye. Afwezig Raadsleden Lié- taert, Devos en Sansen. 1. Verslag der laatste zitting. De h. Secretaris geeft lezing van het proces verhaal der'laatste zitting, dat door al de le den goedgekeurd Wordt, ter uitzondering van Schepen Gombert die zich onthoudt om de gelegenheid te hebben volgende verkla ring te doen. Schepen Gombert. Ik onthoud mij om dat ik op de laatste zitting, belet wegens ziekte, niet tegenwoordig was. Ik had dan graag gevraagd aan den heer Brutsaert, en dit vraag, ik nu, of hij wel gezegd had in de voorlaatste vergadering Mijnheer de Bur gemeester, gij moet hier orde houden, het gaat wat ver, gij zijt hier toch het hoofd H. Brutsaert. lk heb dat alzoo niet ge zegd. Schepen Gombert. lk vraag dus aan den heer Secretaris opdat hij mijne vraag en het antwoord van heer Brutsaert zou in lasschen in het verslag van vandaag. H. Denys. De heer Burgemeester heeft U toch gevraagd te zwijgen. Schepen Gombert. Daar is niets van, de heer Burgemeester heeft gezegd Laat ons kalm blijven en een beslissing nemen En als ik deze zaak opnieuw ophaal, is het om ze eens voor goed te vereffenen. Doch ik zie met spijt dat de heer Sansen hier niet tegenwoordig is, dat hij zich voorzichtig ach ter de schermen houdt, en daar ik van nie mand iets zeggen wil in hunne afwezigheid, overhandig ik hetgeen ik zeggen wilde aan den heer Secretaris. Gelief heer Secretaris een dubbel te be zorgen, van hetgeen ik schreef, aan de plaat selijke weekbladen, zoo ze het begeeren. (Zie op 't einde van dit verslag, afdruk van dezen brief.) H. Denys. De heer Sansen is hier waar schijnlijk niet omdat de vergadering op een Vrijdag geschiedt. Schepen Gombert. lk ken dat, doch' gij krijgt ook uw deel in hetgeen ik schreef, zooals gij ook uw deel hebt in het opmaken der leugenachtige verslagen van de Pope ringenaar Dat spel zal eindigen, ten goede of ten kwade, de maat is vol. H. Denys. De heer Sansen schrijft in zijn gazet wat hij wil. Mij is daarvan meester. Schepen Gombert. Gij zult nog zooveel moeten leeren. H. Brutsaert. fl. Gombert mag ik vra gen wat dien brief bevat en moet die in het verslag van vandaag ingeschreven worden Schepen Gombert. Neen, alleenlijk mij ne vraag en uw antwoord, dit is voldoende In dezen brief is de handelwijze kenbaar ge maakt van de heeren Sansen en Denys, waar mede ik, op politieke gebied, niet de minste betrekkingen kan hebben, zoolang zij hunne handelwijze niet wijzigen. Daarna neemt de h. Burgemeester het woord om aan zijne Collegas van den Raad kennis te geven dat hij, in naam van het Stadsbestuur en de Bevolking, aan den H Janssens de Bisthoven, bij zijn aftreden als Gouverneur der Provintie, eenen brief van bedanking gestuurd heeft voor de menigvu! dige diensten welke hij aan onze Stad be wezen heeft gedurende zijne langdurige loopbaan aan het hoofd der Provintie. Bij de aanstelling van den Heer Baels als opvolger van H. Janssnens de Bisthoven zond ik ook een brief van gelukwensching, in naam van de Stad en de bevolking. 2. Verkoop door de C. O. O. aan de stad Poperinghe van een perceelken grond, Sie E, deel van nr. 592a, om in den openbaren weg in te lijven. 3. Aankoop door de stad Poperinghe, van het streepken grond, waarvan spraak hier boven. H. Burgemeester. Deze punten hebben betrek op een perceelken grond gelegen langs de Nieuwe Militaire Kerkhofstraat. De Stad vraagt om ongeveer 10 vkm. aan te koopen, ten einde in den draai der straat deze te verbreeden om het vervoer te ver gemakkelijken. Deze punten worden algemeen goedge keurd. Schepen onthoudt zich. H. B. ■utsaert vraagt dat de Stad zoo gauw mogelijk de lijntrekking in de Maurice De Wulfstraat zou vereffenen. Scheden Vandooren belooft voldoening binnen kort. 4. Verkoop door de C. O. O. aan heer Elie Butin, van een perceelken bouwgrond, Sie E, deel van nr. 592a, orn verscheidene woonhuizen er op te bouwen. H. Burgemeester. De toelating wordt gevraagd door de C. O. O. om aan den H Butin, aannemer, ongeveer 10 a. grond te mogen verkoopen om er huizen op te bou wen. Gezien de bestaande woningnood en den voordeeligen afstandprijs (20 fr. de v. m.) stel ik voor een voordeelig advies te geven. Goedgekeurd mits onthouding van Sche pen Gombert. 5. Verkoop door de C. O. O. aan den heer Nestor Suffis, van een perceelken grond, Sie E, deel van nr. 587u, om een woonhuis er op te bouwen. H. Burgemeester. Er is hier spraak van een gelijksoortige aanvraag, langs zelfde straat. Deze vraag komt uit van d'heer Nestor Suffys, handelaar, die beschikt is op dit per ceel van omtrent 3 a. 25 ca. een woonhuis te bouwen. De aangeboden prijs bedraagt 20 fr. de v. m. Goedgekeurd mits onthouding van Sche pen Gombert. 6. Afstand door de C. O. O. aan den Bel gÏ8chen Staat van verscheidene streepkens grond, Sie A, deel van nrs. 548d, S54c, 551c, 553a, en 552c, om in de staatsbaan in te lijven. H. Burgemeester. Deze streepkens grond, samen groot omtrent I a. 86 ca. moe ten dienen tot verbreeden der staatsbaan Po- peringhe-Rousbrugge en zijn gelegen op de gemeente Proven. Gezien hunne ligging is de aangebodene afstandprijs van 3 fr. de v. m. voldoende. Ik stel een gunstig advies voor. Goedgekeurd zoo hierboven. 7. Bekrachtiging der benoeming op 5 Juni 1930 van Jufvr. Deplancke, als onderwijze res aan de aangenomene school der Zusters Benedictinessen. Schepen Vandooren. Vroeger was, in dusdanig geval, eene beslissing van het sche- nencollegie voldoende, deze beslissing werd in dezer Voege genomen op 5 Juni 1930. De hoogere Overheid eischt alsnu eene bekrach tiging van den gemeenteraad, 't Is hetgeen u voorgesteld wordt. Algr-r.e:ne goedkeuring. w i 8. Aanstelling van een Comiteit tot werk verschaffing aan de onvrijwillige werkloozen. Schepen Vandooren. - Ik acht het noodig over deze zaak eenige inlichtingen te geven. Nieuwe maatregelen zijn door den Staat voorgeschreven om de werkloosheid ter hulp te komen. Over een tientaldagen wierden al de Bur gemeesters en Gemeentesecretarissen van 't Arrondissement Yper, door den h. Arrondis sementcommissaris, op eene vergadering te Yper uitgenoodigd om deze zaak eens gron dig te bespreken en om op de hoogte gesteld te worden van de beslissingen door het Staatsbestuur genomen, om op dit punt, tot een voldoenden uitslag te geraken. Een comiteit dient in iedere gemeente in gericht te worden, om, met medewerking van het plaatselijk bestuur, aan de werkloo zen werk te verschaffen, door het uitvoeren van openbare werken, bijzonderlijk reini gen van waterloopen, delven van grachten, onderhoud van wegenis, in één woord, wer ken die niet noodzakelijk aan openbare aan besteding dienen toevertrouwd te worden en door de gemeenten direkt kunnen ter uit voering gegeven worden. Zulkdanig comiteit wordt samengesteld met als Voorzitter de h. Burgemeester en als Secretaris, de h. Secretaris der gemeente of hunne plaatsvervangers. De leden worden onder de werkgevers en onder de arbeiders, voor ieder ten getalle van twee, aangeduid. Het Schepencollege heeft volgender wijze dit comiteit, voorloopig, aangewezen Voorzitter Gombert Willy, schepen van Openbare Werken. Secretaris Couttenier Maurice, gemeen tesecretaris. Leden Werkgevers Bataille Oscar, aanne mer van openbare werken Laconte Camille baas-metser. Leden Arbeiders Ampen Achille, fabriek werker Cappoen Cyrille, metsersgast. De syndikaten zijn verplicht de lijst hun ner werkloozen aan dit comiteit mede te deelen. Uit deze lijst zullen de werkloozen aan geduid worden die de werken voor de Stad zullen moeten uitvoeren op straf van geen werkloozensteun meer te trekken, zoo zij weigeren. Bij het Tusschengemeentelijk Werkloo- zenfonds van Yper, wordt het dagloon be paald op 3.50 fr. per uur, de gemeenten zijn aan dit tarief verbonden. De werklieden mogen niet meer uren wer ken dan het getal uren waarvoor zij werk loozensteun trekken binst de verloopen maand. Wie betaald er nu dezen steun Een gemeenfonds door den Staat ingericht en door de Gemeenten gespijsd in verhou ding van het getal inwoners en van het kadastraal bebouwd inkomen der gemeenten Voor Poperinghe beloopt het aandeel per maand I 1.886.15 frank. De gemeenten zijn in drie klassen verdeeld nijverheids-gemeen ten, landbouwgemeenten en gemeenten ge deeltelijk als nijverheids- en landbouwge meenten aanzien. Het Crisisfonds betaald de uitgevoerde werken met het Fonds door de gemeentelijke toelagen gevormd, waarbij de gemeenten nog I I 0 dienen toe te voegen. Het is te hopen dat deze getroffene maat regelen den besten uitslag zullen opleveren maar daarom zal er van eenieder goeden wil vereischt worden. Het is spijtig te moeten bestatigen dat al deze maatregelen door de gemeenten alsnu moeten genomen worden. Het Staatsbestuur heeft met al hare sociale wetten de gemeen ten tot over het hoofd in schulden gebracht en nu dat den finantieeelen toestand van het land in zeer bedenkelijken toestand verkeerd is het nu dat de hulp der gemeenten inge roepen wordt om het land te redden. H. Brutsaert. Die wetten hebben meest al gemaakt geweest in tijden van voorspoed H. Lefebvre. 't Meeste getal der werk loozen zouden toch gaarne werken en aan alles kan er verbeteringen gebracht worden Schepen Vandooren. Wij hebben U gewaarschuwd, maar al onze waarschuwin gen wierden slecht opgevat en bij de werk loozen in een slecht daglicht gesteld. Zoo eischte men onder ander van de landbou wers daguren, welke zij in dezen crisistijd, onmogelijk konden betalen. De personen aangeduid om van het comi teit deel te maken hebben ons nog hunne bijtreding niet verzekerd, wij zullen aandrin gen om tot een voldoende oplossing te ge raken. Schepen Gombert. Ik kan dit voorzit terschap niet aanvaarden. Als Schepen van Openbare Werken, lid van de Commissie van Openbaren Onderstand en met mijne eigene zaken, heb ik reeds meer dan genoeg. Daarbij ik vind het gemakkelijk voor het Staatsbestuur. Het brengt eerst alles in de war en dan laten zij het aan ons, om hunne dwalingen te herstellen. H. Burgemeester. Als uit te voeren werken vinden wij het delven van dijken het reinigen der beek op de Werf en de beek komende van Reninghelst al onder den steenweg naar Yper. Wij zullen trachten zoohaast mogelijk hand aan 't werk te slaan. Na nog eene gedachtenwisseling waaraan het meerendeel der raadsleden deel nemen, loopt deze bespreking ten einde. 9. Aanstelling van vier landbouwers tot nazicht der opgaven van graangewassen, door de landbouwers aangegeven. H. Burgemeester. Het schepencollege stelt voor de H.H. Desomer Camille, De- smytter Emile, Vancayseele Maurice en Devos Maurice, allen landbouwers te Poperinghe. Schepen Vandooren. De optelling is reeds door de politieagenten gedaan. In 1932 was er 503 ha. tarwe en 137 ha. rogge. in 1933 is er 518 ha. tarwe en 136 ha. rogge. Het werk der commissie is dus zeer ver gemakkelijkt. H. Brutsaert. Deze optelling is voorze ker gedaan in het vooruitzicht van het ver kenen van Staatspremien aan de landbou wers die deze vruchten zullen kweeken. Algemeen goedgekeurd. 10. MEDEDEEL1NGEN. Maatschappij van Goedkoope Woningen. H. Burgemeester. - Ten einde tot het stich ten eener filiale der Nationale Maatschappij van Goedkoope Woningen te kunnen over gaan, wordt de stad verzocht een afgevaar digde bij het Middencomiteit te Brussel aan te wijzen. Het schepencollege stelt Dr. Brutsaert voor die tot eenieders voldoening, deze bediening waarnam bij de WestVlaamsche Maatschappij Vervolgens worden er nog opmerkingen gedaan door sommige Raadsleden, als volgt: H. Lefebvre vraagt dat de houten staken door de Electriciteitsmaatschappij voorloopig geplaatst, in sommige straten van stad, zou den vervangen worden door ijzeren stelsels aan de huizen vastgemaakt. Hij vraagt ook nog het reinigen van een steenput in de Boeschepestraat en het weg ruimen van den afval in den Achterwegel, Schepen Gombert belooft deze opmer kingen te doen onderzoeken. Overwelving der vaart en riooleering. H. Burgemeester. Over eenige weken g'.ng ik naer Brussel, vergezeld van Schepen Gombert, om bij de bevoegde ministers over deze zaken te handelen. Men gaf ons daar voor antwoord dat, voor het oogenblik, gezien de benarden toestand van 's lands finanties er geen subsidie voor deze werken kon verleend worden. Wij zul len dus de uitvoering dezer nuttige werken tot betere tijden moeten uitstellen. Schepen Gombert. lk heb daar gezien in Het Nieuws van den Dag dat er spraak is van een ontwerp, dat de vaart van Komen Yper, Nieuwpoort zou vervoegen. Indien dit ontwerp voort gaat, moet alles in het werk gesteld worden opdat Poperinghe er ook bij- kome, anders is het de dood van onzen han del. Wij betalen reeds meer transport voor onze goederen dan de steden of dorpen die door een vaart bevoordeeligd zijn. Wij be talen dan opnieuw duurder transport dan anderen daar wij stroomopwaarts moeten om onze goederen te verkoopen. Daarbij vind ik het niet toegelaten, en er zou moeten erg geprotesteerd worden bij de Maatschappij van IJzerwegen, die twee ma ten en gewichten gebruikt in het toepassen van de vervoerkosten. Weet gij dat de ge meenten, die bevaarbaar water hebben, op hunne kolen b.v., 25 afslag hebben op den transport. Omdat de Staat geen onkos ten gehad heeft om alhier een vaart te del ven, omdat hij geen kosten heeft voor het onderhoud van een vaart, betalen wij 25 c/c meer dan dezen die uit het bezitten van een bevaarbaren vaart al de voordeelen trekken, 't Is ongeoorloofd I Electrisch Net. Schepen Gombert. Daar er aanvragen gedaan werden, om de aansluiting te beko men, buiten de bepaalde uitbreiding van het Electrisch Net, zonden wij volgenden brief naar den Heer Ingenieur te Meenen M. de Ingenieur CHAUVIN, Bestuurder van den Dienst van Electriciteit, te Meenen. Ons stadsbestuur heeft kennis genomen dat de werken der uitbreiding van het Elec trisch Net in onze stad aanvang genomen heeft. Het zij ons nochtans toegelaten Ued. te vragen, wel te willen, vooraleer bepaald de werken vast te stellen, een klein onderhoud te aanvaarden met het Schepencollege op het stadhuis te Poperinghe, datum en uur door Ued. te bepalen. In die samenkomst zouden wij dan kun nen de te doene werken bespreken en defi nitief vaststellen. Gelief, Mijnheer de Ingenieur-Bestuur der, de verzekering te aanvaarden onzer grootste achting en genegenheid. De Burgemeester, N. LAHAYE. De Electriciteitsdienst gaf ons volgend antwoord Aan de Heeren Burgemeester en Schepenen der Stad Poperinghe. Mijnheeren, Uw schrijven van 20 Juli laatst. Het spijt oris u te moeten berichten dat op datum van ontvangst van uw schrijven zijnde 24 Juli, het planten der palen, op enkele na, is geëindigd. Het is ons dus onmogelijk wijzigingen toe te brengen aan het vroeger vastgesteld programma. Wij hopen dat er geen inerke lijke bezwaren noch moeilijkheden zullen uit voortspruiten. Hoogachtend. Voor de Ingenieur-Bestuurder (get.) R. TYCKE. Zooals ge ziet is er geen verdere uitbrei ding mogelijk. Wij zullen moeten het moge lijke doen om alle jare eene verdere uit breiding te doen van ons electrisch net. Nieuwe Inkomsten. Schepen Gombert. Daar wij altijd geld te kort hebben, denk ik dat er nog naar verschillende inkomsten kan gezien worden Gij hebt reeds allen bestatigd dat er op verschillende plaatsen in onze stad, planken geplaatst werden aan sommige huizen. Deze planken werden er vast gemaakt zonder de minste aanvraag aan de stad. Daarom stel ik voor eene som van vijftig frank per plank en per jaar te doen betalen voor deze van 3 vkm. 75 fr. voor deze van 3 tot 5 vkm. en 100 fr. voor de grootere planken. Ik vind dat er ook absoluut zou moeten betaald worden door dezen die de trottoirs of voetpaden gebruiken voor hunne uitstal lingen. Er zijn voetpaden waar niemand meer door kan. Ook zou men eerst eene aanvraag moeten doen om de toelating te bekomen tot het uitstallen op de voetpaden, want in sommige plaatsen levert dit te veel gevaar op. Ware er ook geen middel om te beletten dat sommige lieden artikels komen verkoo pen in herbergen, artikelen die dikwijls voortkomen van falingen, of die vergeten geweest zijn te betalen Niemand mag hier beweren dat ik dit vraag om de lage prijzen te beletten. Dat iedereen zijne goederen op de markt verkoope, niemand zal daartegen zijn doch dat lieden die, jaren door, hun standgeld betalen, onderkropen zijn door anderen die, tot op de marktdagen toe, in herbergen verkoopen, zonder een cent aan de stad te bepalen, dat is onaanneembaar. Om dit te beletten zou er misschien een stadsreglement kunnen gemaakt worden H. Lefebvre vraagt zoo de stad, aan de werkloozen, den gemeentetoeslag voor de maand Mei niet zou willen uitkeeren. Schepen Vandooren zal het bedrag van dezen toeslag vragen aan het Tusschenge meentelijk Werkloozenfonds te Yper, ten einde deze betaling te kunnen doen. Er wordt aan raadslid Desmytter beloofd dat de werken van besteeniging bij het Ka non eerst in rang komen en dat er zal ge zorgd worden over het gerij met autobussen. De zitting eindigt om 7.45 uur. Op verzoek van H. Schepen Gombert, drukken wij, zonder verdere verantwoorde lijkheid, dezen brief over. PERSOONLIJKE BRIEF VAN H. SCHEPEN GOMBERT. Het verslag in De Poperingenaar over de voorlaatste zitting is een aaneenschake ling van deugnieterij, leugen en broodroof. ,lk schreef aan den Uitgever volgenden brief op 10 April. In uw verslag der zitting van den Ge meenteraad te Poperinghe op I April laatst leden, lees ik in uw nummer van 9 April, het volgende Schepen Gombert. De Jury zal be staan uit mannen van dezelfde soort zooals gij, weer eenige van die christenen Deze zin is niet weergegeven gelijk ik hem zegde. Hier is textueel hetgeen ik verklaar de De Jury zal van zelfs bestaan uit eenige christene middenstanders. Met mijne woorden te verdraaien, geeft gij te verstaan dat ik gekant ben tegen alle christenen (dus tegen den godsdienst) het geen volstrekt geen waar is. Verder zou ik gesprpken hebben over het uitwijden van een duiker in de Yperstraat. Dat is ook mis ilk heb gezegd Wanneer de rioleering zal gelegd worden van de Kleine Markt tot aan de vaart op de Groote Markt, zou, ter zelfder tijde, den trottoir op de Groote Markt van één meter uitgewijd worden. Gelief dus, heer Uitgever, deze terecht- wijzigingen in uw weekblad van 16 dezer in te lasschen onder het stadsnieuws. Den I 0 April kreeg ik volgend antwoord Met uwe opmerking ga ik niet akkoord; er werd wel gezegd Weer eenige van al die christenen. Die spreuk werd door mij en mijn verslaggever aangeteekend. Uwe tweede opmerking is juist (dit be treft den duiker der Yperstraat) en die te- rechtwijziging zal gedaan worden. Deze laatste terechtwijziging werd op een eigenaardige manier gedaan. Indien hij en zijn verslaggever gemist hebben aangaande den duiker van de Yper straat, dan kunnen zij (en zij hebben het) ook gemist hebben aangaande Weer eenige van al die Christenen. Ik heb gezegd De Jury zal van zelfs bestaan uit eenige Christe ne Middenstanders. Ik sprak van broodroof. De zin welke hij geeft aan hetgeen hij schrijft Weer eenige van al die Christenen is aangehaald met opgezetten wil, om mij bij mijne klanten op de gemeenten te doen doorgaan als zijnde tegen den Godsdienst, dus, om mij schade te berokkenen, en dat ten voordeele van een zijner apostels, ook vroeger hevig Nationa list, die noch een anders meening, noch vrij heid eerbiedigt, daar hij en nog anderen ook bekrompen van geest, met slechte kazen reist, en bedreigingen uitdrukt van alle gel- delijken steun af te trekken (geld welke rondgehaald is bij iedereen), zoo de ouders hunne kinderen uit de Ecole Moyenne 1> niet wegtrekken. Wat Godsdienst betreft, houd ik eraan hier te verklaren dat ik er alleszins zooveel heb als hij. En, indien ik mijn christelijke plich ten kwijt, ik het doe uit overtuiging, terwijl hij verplicht is het te doen, wil hij zijn win kei niet zien verkwijnen en wil hij de abon nenten op zijn leugenaarsblad op de ge meenten doen aangroeien. In zijn verslagen ziet men nooit anders of Heer Gombert windt zich op, hij schiet in gramschap, enz., telkenmale er iets gezegd wordt dat waarheid is, en dat hem niet aan staat. Hij mag gerust in zijn blad schrijven hetgeen ik in de zitting zegde, de lezers zijn bevoegder dan hij om er een oordeel over te vellen. Lang genoeg heeft hij verslagen gemaakt achter de schermen maar aange zien hij nu onder ons zit, is de tijd gekomen om rekenschap over zijn verslagen te geven. Van hetgeen ik over hem en Heer Denys zegde in de voorlaatste zitting, trek ik geen enkel woord in. De HH. Brutsaert, Desmytter en Devos zijn bekend als katholieken uit een stuk en met zulke lieden is er middel van besturen Wat de HH. Denys en Sansen betreft, voor die lieden heb ik, op politiek gebied, niet den minsten eerbied, zoolang zij hunne han delwijze niet veranderen. Hoe kan het anders Heer Denys, die hevige Nationalist, zegde, nog geen twee jaar geleden, aan den heer Carpentier, leider der Nationalisten en die dan nog lid was van den Katholieken Kring Fleer Carpentier, gij moet onnoozelaar zijn van in den Katholie ken Kring nog lidgeld te betalen, de Katho lieke Kring heeft geen reden meer van be staan, en het jaargeld dat gij daar betaalt, dient om tegen onze eigen schenen te schop pen. En wat ziet men Nog geen jaar later is het dezelfde heer Denys, die hevige bekam- per van den Katholieken Kring, die er als voorzitter zetelt. Dezelfde heer Denys die, met zijn fameu zen Poll, ons Kamerlid in Poperinghe heeft doen verliezen. (Een volksvertegenwoordiger ter plaats is een groot voordeel voor stad) De heer Brutsaert werd dus in dien Poll geklopt. O, op zulke treffelijke, hoffelijke broederlijke, christelijke manier door den gecamoufleerden Nationalist. (Leden van den Katholieken Kring spreken er nog schande van.) Het gevolg daarvan was dat men ons hier voor de Kamers, een zekeren Deman in de armen wierp, die, alhoewel gekozen als Volksvertegenwoordiger, nog den post van Sekretaris van Rousselare blijft behouden Wij hadden hier met dien Deman niets te zien, want wij hadden hier de Man, en dat was Mijnheer Brutsaert, die voor Poperinghe al deed wat hij kon. Heer Denys is een man die er komen wil en die zich niet het minst bekommert of zijn manier van komen eerlijk en loffelijk is. Gemeenteraadslid Sansen is Nationalist, Katholiek of anderen tist, zoolang er geld bij te winnen is ten andere zijne reis naar Brugge in 1926, in gezelschap van den leider der Nationalisten, Heer Leuridan, en dit bui ten de wete van de Commissie van den Ka tholieken Kring, zegt ons genoeg tot wat de uitgever van de Poperingenaar in staat is. Wat deed hij met het Vaandelfeest van N. S. B. Hij weigerde het feestorde in zijn blad in te lasschen. Waarom nam hij het feestorde op voor Kemmel en Rousbrugge, feesten van zelfden aard Voor de omliggende dorpen maakt hij re- klaam in zijn eigen stad werkt hij tegen. En het zijn die mannen die altijd afkomen met het behertigen der stieldoeners, De uitgever van de Poperingenaar geeft de N. S. B.ers uit voor liberalen of ver dwaalde Katholieken. Las men niet vroeger in zijn* blad dat er moesten 10 Borms zijn. Wat was hij dan Men las ook Die met ons niet is, is tegen ons. Dus geen onzijdigheid, geen vrijheid. Ruziemaker, twistzoeker, dat is de uitge ver van de Poperingenaar Wanneer het hier in stad rustig is, valt de Poperinge naar gedurig aan en zoekt met leugens en verdachtmakingen deze te bevuilen die zijn gedacht niet deelen. Zijne handelwijze in het Vlaamsch Huis geeft de waarde van den man weer. Hij treedt op als aandeel houder, en zoolang de intresten regelmatig betaald zijn blijft hij, doch zoodra er onee- nigheden bestaan en dat er gevaar is van verlies, vraagt hij het geld zijner aandeelen terug. Dat is het karakter, dat is het portemon- naiegedacht van den uitgever van de Po peringenaar Bij hen dus, geen onzijdigheid, geen vrij heid. Bij ons, Gemeentebelangers, is er vrij heid voor iedereen. Wij doen het mogelijke om alleman, gelijk van welk politiek gedacht hij ook weze, voldoening te geven. Het be wijt is dat er thans leveringen aan Stad en Openbaren Onderstand gedaan worden door iedereen, hetgeen vroeger toen zijn kliek de meerderheid had, slechts mocht gedaan worden door zijn politieke vrienden. Bij ons werken mannen van alle politieke gedachten en maken deel der politieke gil den die zij verkiezen en zijn niet verplicht, zooals bij hen, deel uit te maken van hunne politieke inrichtingen. Wij verplichten ons werkvolk niet zich te schikken naar onze grillen gelijk zij het doen. Al wat wij beoogen is vrijheid voor ieder een. Een groep jongeren tracht alleman met hun fanatisme onder de voeten te houden. En dat zal ik bekampen zoolang ik kan, en met de medehulp van dezen die nog met vrij heid bezield zijn, zullen wij onverpoosd wer ken teneinde de slaventijden van voor den oorlog nooit meer terug te zien. Ik herhaal het dat dit de redens zijn waar om ik onmogelijk met de Heeren Sansen en Denys, op politiek gebied, niet de minste be trekkingen hebben kan. Hetgeen ik zeggen wilde, schreef ik op, ten einde aan den Uitgever van de Pope ringenaar de gelegenheid niet te geven op nieuw mijne woorden te verdraaien, zooals hij meermalen deed. W. GOMBERT. STADSNIEUWS ZONDAGRUST. Alle Apotheken open tot middag heden Zondag nanoen alleen M. 1NGHELRAM. ONZE GEMEENTESCHOOL. Het eindexamen Lagere Studie, Schooljaar 1933 is voor onze gemeenteschool nogmaals een groote bijval. De zeven leerlingen die er aan deelnamen, bekomen hun diploma. Hun namen volgen Thoris, Maurice 324 p. Capoen, Robert 298 p. Degruyter, Robert 294 p. Maes, Oscar 271 p. Buseyne, Maurice 264 p. Theeten, Albert 263 p. Debyser, Daniel 257 p. Die leerlingen behalen de eerste, derde en vierde plaats onder de deelnemende leerlin gen van schoolkring Poperinghe. Een bewijs van degelijk onderricht gege ven door ijverige meesters. Uitslagen zijn bewijzen. DAAR ZIJN ER NOG die aan hoofd pijn, Migraine, Rhumatiek en Grippe willen lijden, wij hebben hun nochtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 7.00 en 12.00 fr. VLASLADING OMGEKANTELD. Donderdag namiddag kwam een hoogbeladen wagen met vlas door de Yperstraat gereden, toen gekomen aan den draai, nabij de Drie Koningen het voer omkantelde, aldus den weg voor meer dan een uur versperrende. GARANTIE INDÉFRISABLE 50 FR. en 75 FR. met 6 mise en plis. Ouderdomsteenweg POPERINGHE WOONSTVERANDERING. Ik heb de eer het geachte publiek ter kennis te brengen dat ik mijn winkel van Kruidenierswaren, Conserven en allerlei Eetwaren, heb overgebracht van de Valkestraat naar de YPERSTRAAT, 83, waar ik een nog grootere keus van al lerlei fijne waren kan aanbieden. Albert DRUANT- VANDEVOORDE Yperstraat, 83, Poperinghe. WERKLOOSHEID. De stand der werkloosheid in onze stad was deze week als volgt Dinsdag 200 Woens dag, 196 Donderdag, 207 Vrij dag, 181. YPER. Schepene omvergereden Zondag avond, rond 9 /i uur, reec M. Lemahieu, schepene van den bur gerstand, per velo naar huis. Gekomen aan het Fransch kerkhof St. Charles, ontmoette hij twee autos die met volle lichten den weg naar Yper opreden Meenend dat alle hinder voorbij was, keerde hij rechts af om naar huis te gaan, doch werd aangereden door den auto van M. Heursel, juwelier, wonen de in de Boterstraat, met het ongeluk kig gevolg dat hij ten gronde geworpen en met gebroken sleutelbeen opgeno men werd. Het noodige onderzoek werd ingesteld. POLLINCHOVE Brand Zon dag voormiddag, rond I 1 uur, is er brand uitgebroken in het huis bewoonc door Arthur Desmadryl, aan de Hoog- staede-Linde. Aan blusschen viel niet te denken. Geheel het huis en de stal lingen, alsmede den inhoud, zijn de prooi der vlammen geworden. Er be staat verzekering. VEURNE. Ballon opgestegen. Tot slot der kermisfeesten werd Zon dag laatst een luchtballon opgelaten te Veurne. De luchtbal dreef in de rich ting van Yper en is er 's avonds ronc 8 uur neergekomen. MEESSEN. Driejarig kindje de voetjes afgepikt. De kleine 3-jarige Georgette Delmotte was met haar va der, Donderdag namiddag naar het korenveld mede gegaan om er koorde kens te gaan halen. Rond vijf uur was het pikmachien gereed om het koren af te pikken. Inmiddels, was tijdens de afwezigheid van den vader, het kind in het koren geloopen, dewijl het ma- chien aan den gang werd gezet. Het kindje dat niet opgemerkt werd in het koren werd door de pikmachien beide voetjes afgeslagen. Onmiddellijk werd het naar de kliniek van Yper gevoerd. Beide voetjes zijn voor het ongelukkig kindje verloren. BRIELEN. Auto-ongeval. Langs de groote baan kwam rond den middag een auto snel aangereden, toen gekomen aan de heiberg de Rust plaats de geleider wilde remmen voor een draai, doch hierdoor kantel de het voertuig om en sleepte een eind voort. Gansch de kapping was ver nield en de ruiten aan stukken. De ge leider had eene groote wonde bekomen aan het voorhoofd. OOSTENDE. Moedige redding. - Op het strand te Oostende waren kinderen aan 't spelen op de vooruit stekende golfbrekers, toen twee hun ner weggespoeld werden door een zwa re golf. Zij gingen werkelijk verdrin- cen, ware het niet geweest, dat de heer Marcel Migeon hen nagesprongen wa re. Het mocht hem gelukken de meis jes op het droge te brengen. VEURNE. Verkeersongeval. August Lepoutre, bouwkundige, kwam met zijn rijwiel in de Pannestraat gere den nabij de gendarmerie werd hij aangereden door een autokamion van Florizoone uit Oost-Duinkerke. Lepou tre wilde een zwenking maken zonder het gevaar te bemerken en kwam te recht onder den auto en de wielen lie pen hem over het lijf. Lepoutre werd opgenomen en naar de kliniek over gebracht. Hij klaagt van inwendige pijnen. Zijn rijwiel werd gansch ont redderd. De gendarmerie heeft ter plaats de noodige vaststellingen ge daan. STEENKERKE. Doodelijk ongeluk. Op de hoeve van den landbouwer Rommelaere Henri, was men Maandag aan het koeimelken met een machien, toen het 7-jarig zoontje even kwam zien, doch te dicht het machien kwam en gevat werd door het uiteinde van den drijfas. De ongelukkige werd en kele malen tegen de ontsnappingsbuis van den motor geslingerd en toen men op zijn akelig noodgeschrei ter hulp snelde en hem uit zijn hachelijken toe stand verloste, was hij reeds levenloos. De droefheid der ouders grenst aan wanhoop. POPERINGHE, VAN 4 TOT 11 AUG. 1933. GEBOORTEN 303. Vanalme Etienne, z. v. Abel en Vanalme Alice, Leysele. 304. Vanlede Christiane, d.v. Leo en Marescau Seraphina, Vlamertinghe. 305. Degrave Jacqueline, d.v. Camillus en Coutereel Julia, Loo. 306. Mittenaere Gerard, z.v. Achille en Pannekoucke Rachel, Switch Road. 308. Lebbe Antoine, z.v. Maurice en Pareyn Alice, Pottestraat. OVERL1JDENS 132. Loones René, 2 maanden, van Moeskroen. 133. Dufour- mont Christiane, 2 maanden, van Moeskroen. 134. Vereecke Maria, 66 j., echtg. Pa- pegaey Carolus, Abeelesteenweg. 13 5. Mahieu Theresia, 7 I j., wed. Gheus Carolus, St. Michielsgesticht. 136. Depoorter Lu cie, 77 j., wed. Denys Seraphin, Switch Road. HUWELIJKEN Baert Jules, onderwijzer en Boone Bertha, z.b. b.v. Poperinghe. HUWELIJKSBELOFTEN 75. Ghesquiere Gerardus, werkman en Benoy Cybille, dienst meid, b.v. Pop. 76. Debeir Lucien, brou wersgast en Lefever Maria, z.b. b.v. Pop. 77. Alderweireldt Joseph, autogeleider van Proven en Papegaey Jeanne, dienstmeid van Pop. 78. Vankemmel Gerard, tabakbe werker en D'Alleine Alice, fabriekwerkster b.v. Pop. 79. Louf Henri, werkman van Oostvleteren en Devinck Marie, fabriekw., van Pop. Vriendelijke uitnoodiging aan Vrienden en Kennissen tot de JAARMIS, welke zal gezongen worden op Zondag 13 Oogst 1933, om 9 uur in St. Bertinuskerk, voor Heer CYRIEL DERAEDT, echtgenoot van Vrouw ANNA DEWANCKER. Vanwege Echtgenoote en Kinders. Leening der Verwoeste Gewesten. 5 t. h. 1922 Donderdag heeft de 1 3 5e trekking plaats gehad van de leening 3 t.h. 1 922 der Verwoeste Gewesten. Reeks 132536 n. 19 wint 250.000 fr. Reeks 77708 n. 1 0 en 191 708 n. 2 winnen elk I 00.000 fr. De andere num mers der uitgetrokken reeksen zijn uit- keerbaar met 300 fr. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilï: STAD POPERINGHE. ZONDAG 20 OOGST 1933 om 4 uur stipt namiddag, gegeven in den hof van het HOTEL SKINDLES, GASTHUISSTRAAT, door de Harmonie YPRIANA onder de leiding van M. FRANCOIS DERIDDER. PROGRAMMA Florentiner March Fucik arr. Fr. de Coninck Matin, midi et soir a Vienna von Suppé Une soiree pres du Lac Leroux voor Hautbois. Sol.: M. Maur. Ossieur. Ballet des deux Pigeons Measager La dernière Sérénade Fr. Vandewalle voor Saxoph.-Alto. Sol.: M. R. Verdoene. Rapsodie Hongroise II Liszt arr. Bury VRIJEN INGANG Provincie West-Vlaanderen. PROVINCIALE COMMISSIE TOT BEVORDERING VAN TUINBOUW- EN KLEINVEETEELT Er wordt ter kennis gebracht van de Boeren- en Tuinbouwgilden, de Hoender- Konijnen- en Geitenkweek- syndikaten, de Werkersverbonden, de Landenaarsvereenigingeu, enz., dat de Provinciale CommissL tot Bevordering van den Tuinbouw en de Kleinvee- teelt in West-Vlaanderen, evenals vo rige jaren, gedurende hiet wintersei zoen 1933-1934, in de lokaliteiten waar zulks nuttig geoordeeld wordt en voor zooveel de beschikbare credieten het zullen toelaten, kostelooze voor drachten zal laten geven over Tuin bouw (moes- en fruitteelt) en klein- veeteelt (hoender- konijnen- geiten- kweek, enz.) De aanvragen voor het bekomen dezer voordrachten moeten bij de Pro vinciale Commissie (Provinciaal Be stuur) ingediend worden voor I Sep tember 1933. Deze verzoekschriften moeten de namen vermelden vai. de voorgestelde voordrachtgevers. (Medegedeeld^

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 2