MOTOKOERSEH VELOKOERSEN ZONDAG 27 OOGST 1933 Binnenland o«3.000 FR. PRIJZEN 2.000 FR. PRIJZEN STAD POPERINGHE. VOOR VIER FRANKEN GOEDE PERMANENTEN W E L L A CH. DEGROOTE-VLIEGHE VRIJE TRIBUUN. VAN DE JACHT BURGERSTAND VAN VAN OVERAL ROND. VERMAKELIJKHEDEN loozensteun voor dat tijdstip, aan het Klarh- tenkomiteit van den Tusschengemeentelijken Werkloozensteun van Yper voor te leggen, dit om de verantwoordelijkheid van het Stads bestuur te dekken* Ziehier nu den brief door ons aan het Klachtenbureel van Yper gezonden Poperinghe, I Augustus 1933. Mijnheer de Voorzitter der Rechtbank van Eersten Aanleg, Voorzitter van het Klachtenkomiteit bij het Werkloozenfonds te Yper. De hoppepluk is aan het naderen en ons Bestuur is van gevoelen dat er bijzondere maatregelen dienen genomen te worden be treffende de werkloozen. Hoppe-plukken kan door eenieder gedaan worden, de bewijzen zijn er, daar er hon derden en honderden jaarlijks van uren wijd uit den omtrek alhier komen om het werk te helpen verrichten. Er zijn voor het oogenblik ongeveer 230 volledige werkloozen op ons grondgebied en ons Bestuur is van meening dat al deze lieden, tot welken stiel zij ook behooren, aan den hoppepluk zouden moeten helpen om alzoo de Kas van het Crisis- of Werkloozen fonds eenigszins te verhelpen. Indien hon derden vreemdelingen alhier in den hoppe pluk werk vinden, zoo kan ongetwijfeld een persoon, die ter plaats woont hem ook eene plaats verschaffen voor het plukken van hop. Wij bidden Ued. dus zeer beleefd wel te willen uwe instemming geven dat geen'e werkloozen gedurende den hoppepluk van den werkloozensteun zullen genieten uit re den dat er werk te verrichten is en dat de niet-werkende bijgevolg dienen te worden aanzien als vrijwillige werkloozen. Gelief, Mijnheer de Voorzitter, de verze kering te aanvaarden onzer grootste achting en diepen eerbied. HET STADSBESTUUR. Hier volgt het antwoord der Klachten kommissie van Yper Kommissie van Reklamatien Werkloozenfonds IEPER. leper, op 16 Oogst 1933. Mijnheer, In antwoord op uw geeerd schrijven van 1 Oogst 1.1. laat de klachtenkommissie Ued. weten dat zij in hare vergadering van 3 Oogst 1.1. uwe vraag heeft overwogen en laat zij Ued. weten dat Ihet de algemeene wensch is der klach tenkommissie zooveel mogelijk de werkloo zen aan den arbeid te zien. 2. de reeds aangegane kontrakten tusschen landbouwers en vreemde werklieden noch tans moeten geeerbiedigd worden. 3. de Klachtenkommissie verhoopt dat de werkloozen een voldoende loon als hommel plukkers zullen genieten. Aanvaard, Heer Burgemeester, de verze kering onzer hoogachting. Namens de Kommissie de Sekretaris. Aan den Heer Burgemeester van Poperinge. Laat mij toe hier onzen spijt uit te druk ken over het laattijdige antwoord welke ons overgemaakt werd. Onze brief is gedagteekend van I Oogst, we zien dat de Klachtencommissie op 3 Oogst onze aanvraag onderzocht heeft en zij laat ons maar op 16 Oogst hare beslissing kennen Veertien dagen waren intusschen verloopen en wij staan met den hommelpluk aan de deur 1 En wat zegt dit antwoord 1dat het de algemeene wensch is der klachtenkommissie zooveel mogelijk de werk loozen aan den arbeid te zien Dit is geen nieuW3, dat voelen wij het best in onze beurs 1 2. dat de reeds aangegane kontrakten tus schen landbouwers en vreemde werklieden nochtans moeten geeerbiedigd worden Dit weten wij ook. Dit is een werkkon- trakt dat door werkgever en arbeider dient nageleefd te worden gelijk alle andere. 3. dat de Klachtenkommissie verhoopt dat de werkloozen een voldoende loon als hom melplukkers zullen genieten. Dit is een punt dat, naar jaarlijksche ge woonte, door het Hopverbond en het Kristen Werklieden Verbond, in gemeen overleg, vastgesteld wordt en waarvan de beslissing altijd nageleefd wordt, en dit buiten de tus schenkomst van stad. Ik vind daarin geen voldoende antwoord op ons voorstel. H. Lefebvre. In dit antwoord is toch iets dat schoon is, te weten fatsoenlijk loon. Schepen Vandooren. Ik kom daar zoo even te zeggen, en de leden van het Klach tenbureel waarin uwe syndicaten voorzeker hunne vertegenwoordigers hebben, weten het ook genoeg, hoe en op welke manier de Ioonen der hommelplukkers vastgesteld worden telken jare. In hun antwoord komt deze zaak maar van ondergeschikt belang, in verhouding met onze vraag. H. Brutsaert. Op wat steunt die over eenkomst H. Desmytter. Men is t' akkoord ge raakt op 0.50 fr. per kilo en de kost voor de vreemdelingen en 0.65 fr. per kilo zonder de kost voor de andere plukkers. H. Brutsaert. Hoeveel kan er alzoo ver diend worden Schepen Vandooren. Dat kan men moeilijk zeggen, dit hangt natuurlijk af van de kwaliteit der hop. H. Lefebvre. Men rekent dat men ge middeld 40 kilos per dag kan plukken. H. Desmytter. Op die basis kan men een redelijk loon verdienen. Schepen Vandooren. Daarmede weten wij nu nog niet zeker, ten minste uit het bekomene antwoord, of wij de controol der werkloozen met den pluktijd mogen schor sen. Hetgeen ik U verder nog zal mede deelen, doet er grootelijks aan twijfelen. Ik herhaal het, zoo wij de controol moeten doen dan zullen wij ons aan de ons opgelegde voorschriften vervoegen. Wij hebben noch tans onze verantwoordelijkheid willen dek ken en onverdiende opspraak, ten onzen op zichte trachten af te weren. Schepen Vandooren. Wij hebben van wege de federaties der Socialistische Werk loozenkassen van het Arrondissement Yper, een rondschrijven ontvangen over de toe passing van het Kon. Besluit, inzake het op vorderen van werkloozen. bij het uitvoeren van werken voor de gemeenten. Ik zal er U lezing van geven. H. Brutsaert. Hoe staat het met die Commissie door de gemeenteraad in 'hare laatste zitting voorgesteld. Schepen Vandooren. Uit reden dat eenige aangeduide leden, tot nu toe, nog hun mandaat niet aanvaard hebben, is er nog geen vergadering kunnen gehouden wor den. Wij zullen nogeens aandringen. Tot heden was het nog moeilijk om vooruitgang te doen, om reden van een verschil van ziens wijze bij de toepassing der nieuwe schikkin gen. De h. Arrondissementscommissaris liet ons weten dat, in het loon van 3.50 fr. per uur, de bijleg van 10 door de gemeenten te doen, begrepen was. De syndicaten be twisten deze zienswijze, dus reeds een eerste moeilijkheid. Daarbij is het bedrag van den steun in Juli aan de werkloozen verleend, nog niet definitief bepaald dus eene tweede moei lijkheid, daar het cijfer van Juli moet dienen tot het vaststellen der uren werk welke aan de werkloozen mag opgelegd worden in Au gustus. Dus eene vermoedelijke vertraging voor het in gang zetten van de werking der Com missie. Wat wij voor het oogenblik zeker zijn. "t is dat wij reeds voor elk der maanden Juni, Juli en Augustus, eene som van I 1.886.1 5 frank afgehouden worden door het Gemeentekrediet, hetgeen in het vervolg ieder maand zal geschieden, boven de I 0 c/c buitengewonen opleg op de daguren. Daarna geeft de H. Vandooren lezing van den omzendbrief waarvan hierboven sprake. De bijzonderste punten er in vervat, zijn de volgende De openbare besturen mogen alleenlijk de werkloozen opvorderen voor de uitvoering van openbare werken. De tegemoetkoming van het Kon. Besluit MOET met 10 c/c verhoogd worden. Deze bijleg MOET ELKE WEEK door de opeischende gemeente betaald worden. Het loon der streek is vastgesteld op 3.50 fr. per uur, hetwelk kan verhoogd worden bij gevaarlijken of ongezonden arbeid. Om te weten hoeveel uren dat men den werkman mag doen werken, in de maand der opeisching, neemt men den steun van het Nationaal Krisisfonds van de vorige maand, vermeerderd met den bijleg van 10 en men verdeelt door het uurloon 3.50 fr. Bijv. Een werklooze trok in de maand Juli 350 fr. steun, voeg daarbij 10 en verdeelt dit totaal door 3.50 350 35 385 3.50 =110. die werklooze mag niet meer dan I 10 uren werk opgelegd worden in de maand Augustus. De gemeenten moeten de werklieden tegen ongevallen verzekeren. De verplichtingen om aan jonge fabriek werkers hen voor eene belangrijke som geld alaam te doen aanschaffen, zullen voor de commissies gebracht worden. De gemeenten zijn verplicht minstens één maal per dag eene controol in te richten, indien de gemeente er geen tweede inricht, dient deze tweede door het Werkloozenfonds of door de Werkloozenkas zelf gedaan te worden, want het Kon. Besluit VEREISCHT eene tweede controol. De uren van controol moeten zijn, de eer ste tusschen 9 en I I uur en de tweede tus schen 14.30 en 16.30 uur. De met het toezicht belastte agent, moet de controolkaart stempelen, zelfs als er ver moedens van bedrog of misbruik bestaan. De Tusschengemeentelijke Werkloozenfond- sen, aan wie de klachten dienen gericht te worden, moeten eene beslissing nemen, maar intusschen moeten de gemeenten voorts stempelen. In geval deze voorwaarden niet nageleefd worden zal de Federatie der Soc. Werkloo- zenkassen aan hare leden zeggen wat hen te doen staat. Vanwege de andere syndikaten ontvingen wij geene omzendbrieven, enkel hebben wij kunnen lezen in het orgaan der Kristene Werklieden, dat zij met die princiepen na genoeg t' akkoord gaan, want de socialisten roepen nogal dikwijls de meening in van Député Deman. Alswanneer de Socialisten aan de gemeente Waasten verbieden aan de Werklooze Vrou wen, van sokken te doen stoppen, verbieden de Christenen hunne mannen van de wijn kelders van Burgemeesters en Schepenen te kuischen, of hunne patatten uit te doen. (Hoe kluchtig in eene zaak van het hoogste belang. N. d. R.) Gij ziet dat al deze voorschriften nog zoo simpel niet zijn. H. Brutsaert. Wij zouden toch moeten vooruitgaan met het werk dezer Commissie alhier. Ik beken dat het nochtans niet ge makkelijk zal gaan. Schepen Vandooren. lk vraag niet beter, want men houdt ons reeds sedert drie maanden ongeveer 400 fr. daags af en wij hebben tot nu toe, sedert het begin dezer maand, alswanneer de nieuwe reglementatie in voege trad, nog geen werk zien doen. Het eerste dat te doen staat na de samen stelling der Commissie, is de lijsten der werkloozen aan te vragen te Yper, alsook het bedrag der sommen hun, als steun, verleend in de vorige maand. H. Burgemeester. Om tot eene oplos sing te geraken, wil ik wel deeluitmaken van deze commissie. Schepen Vandooren. Uwe Schepenen kunnen altijd helpen als het noodig is. Laat ons nogeens aandringen bij de personen die tot nu toe, nog hunne medewerking niet beloofden, en dit met de hoop thans te ge lukken. De vergadering gaat uiteen om 7.30 uur. Koersplein det GROOTE HEERLIJKHEID WOESTENSTEENWEG. ontvangt U van nu tot einde December dit blad ten uwen huize. 'V- 'WtV. ,-r VjVv.»' 'list- STADSNIEUWS ZONDAGRUST. Alle Apotheken open tot middag heden Zondag nanoen alleen Apotheek VANDEPLAS. DAAR ZIJN ER NOG die aan hoofd pijn, Migraine, Rhumatiek en Grippe willen lijden, wij hebben hun nochtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 7.00 en 12.00 fr. om 2 uur namiddag VOOR ALLE BEGINNELINGEN. Het succes van den koers is verzekerd door de deelneming van verschil lende der beste renners. De inrichtende maatschappij is niet verantwoordelijk voor de gebeurlijke ongevallen. VOOR DE AUTO-MOTO CLUB VAN POPERINGHE De Secretaris-Schatbewaarder, De Voorzitter, ACH. BOSSAERT. ALB. MASSCHELEIN. We vernemen uit De Panne dat, tijdens het groot Galafeest, dat Vrijdag I 8 dezer werd gehouden in de Thé Royal s> de prachtige beker Kronen Pilsner geschonken door onze stads genoot M. Alb. Masschelein, gewonnen werd door onze stadsgenoote Mej. Charlotte Van de Casteele. Onze welgemeende gelukwenschen. GARANTIE INDÉFRISABLE 50 FR. en 75 FR. met G mise en plis. Ouderdomsteenweg POPERINGHE WERKLOOSHEID. De stand der werkloosheid in onze stad was deze week als volgt Zaterdag, 184 Maan dag, 171 Dinsdag, 160 Woensdag, 157 Donderdag, 158 Vrijdag, 156. CONCERT. Zondag laatst be haalde het concert, gegeven door. de Harmonie Ypriana in den hof van het Hotel Skindies, een welverdiend succes. Het gansche programma werd meesterlijk uitgevoerd, inzonderlijk de twee nummers voor hautbois-solo en voor Saxophone-alto-solo. Een welge meend proficiat voor de beide solisten en hun verdienstelijke bestuurder. RENINGHELST. Kleingeestigen. Volgens mijns dunkens bestaat er niets in de wereld zoo gemeen, en dus ook niet op eene gemeente, dan de veelbelovende menschen die vier land bouwers benadeeligen en zelfs hunne hop afsnijden Kleingeestigheid Wil deze persoon of personen zich wenden naar bovengenoemde landbouwers, zij zullen er voor hunne moeite beloond worden met Café en druppels en pi- con, ten einde zich te beteren en volle absolutie te verkrijgen. J. V. YPER. Schrikkelijk ongeluk. Zaterdag morgen rond 9 uur, kwam J. Debuivre, 44 jaar oud, met zijn auto de groote baan Veurne-Yper afgere den. Tusschen Oost-Vleteren en den Lion Beige, kwam hij langs den stoom tram gereden. Opeens werd hij ver blind door den afgelosten doom en botste met geweld op een aldaar staan de bierwagen. De man werd levensge vaarlijk gekwetst opgenomen en in al lerijl naar het hospitaal van Yper over gebracht, waar hij bij zijne aankomst overleed. De ongelukkige kwam van Coxyde, alwaar hij zijne vrouw en kind welke er voor een tijdje verblijven, was gaan bezoeken. De auto was to taal vernield. ZANDVOORDE. Gruwelijk on geluk. Zondag namiddag, rond 4 uur, trokken Omer Kimpe, met zijn gezel Jan Verbrugghe, per tilbury op wandel. Aan den onbewaakten over weg werd het gespan gevat door den sneltrein Oostende-Brussel. Het voer tuig werd aan stukken geslagen en bei de inzittenden gedood. Het paard, ver schrikt, sloeg op de vlucht en kon en kel te Zandvoorde-dorp worden stil gehouden. Omer Kimpe, was slechts 25 jaar oud en de jongste van een huis gezin van 2 I kinderen. Jan Verbrugghe was 33 jaar oud, gehuwd en vader van een 7-jarig zoontje. CAESKERKE. Schrikkelijk on geluk. Maandag morgen ten 8 \A uur, keerde M. Vernier, van Roebaais, met zijn gezin per auto huiswaarts, toen gekomen aan den onbewaakten over weg te Caeskerke, de auto gevat werd door den bloktrein Adinkerke-Brussel. De auto werd door het locomotief in den flank gegrepen en op zijde geslin gerd, waar hij in brand schoot. De trein stopte en het personeel snelde ter hulp der slachtoffers. Een der kinderen was dood. Twee andere evenals de vrouw van M. Vernier waren doodelijk ge kwetst en zijn naderhand overleden. M. Vernier, zijne moeder en zijn vierde kind waren min erg gekwetst. Zij wer den naar de kliniek van Veurne over gebracht. Het parket kwam ter plaats. Het is aan dezelfde overweg waar drie jaar geleden M. Gilliods met drie an dere Bruggelingen gedood werden. BEVEREN-AAN-LEIE. Lijk op- gevischt. Dinsdag namiddag terwijl vlaswerkers van den nijveraar M. Osc. Donckele, bezig waren langs de Leie met vlas op te halen, zagen zij plots een lijk aan de oppervlakte drijven. De politie werd verwittigd en deze ge holpen door de werklieden vischte het lijk op, dat bij gemis aan identiteits stukken niet kon vereenzelvigd worden. De drenkeling schijnt rond de 60 jaar oud te zijn en draagt hooge schoenen, fantaziebroek en zwarte vest. Hij had en valsch gebit in en droeg een pince- nez. De gendarmen hebben het on derzoek in handen. RUYSSELEDE. Koersongeval. T ijdens een wielrijderskoers voor beginnelingen heeft de renner Truy- aert uit Schuyfferscapelle, zulk een on gelukkige val gedaan, dat hij met ge broken been opgenomen en dadelijk naar het gasthuis overgebracht werd. HAZEBROUCK. Doodelijk on geluk. De kleine Michel Guillemain, het zesjarig zoontje van de baanwacht ster te Hazebrouck, speelde met zijn klein zusje bij den overweg, toen de kleine onvoorzichtige over den over weg liep. Juist kwam een goederen trein aangereden. Het arm ventje werd door den voorlaatsten wagon zoo erg aan het hoofd geraakt, dat hij op den slag gedood bleef. AAN «DE POPERINGENAAR Het antwoord van De Poperingenaar was maar povertjes, in zijn schrijven weer legt hij niets. Hij spreekt van driekleurigen Schepen Driekleurig is zeker Rood-Geel-Zwart de kleuren der Nationale Vlag, en deze liggen mij het meest aan het hart. Voor De Po peringenaar is deze driekleur maar een middel tot uitbating. Hij schrijft dat ik liberalen ontvang in MIJN lokaal (dat ik een lokaal bezat wist ik niet Verder kroonhalst hij en zegt dat ik een hevigen liberaal ben en de liberalen der streek zeggen dat ik geen liberaal ben I? Van de Poll in de Katholieke Kring weet De Poperingenaar goed dat ik van geen Poll der Kamerverkiezingen spreken wil. Her lees mijn proza, deze is nochtans, volgens uw schrijven, plat genoeg. Ik schreef Het GEVOLG ervan (van den Poll dus) heeft toegelaten aan de De mangezinden voor den dag te komen met het volgend argument Heer Brutsaert is in zijn eigen stad geklopt door een geca moufleerden Nationalist (voor de gemeente kiezingen) wat zal het worden voor de Ka merkiezingen in de aanpalende gemeenten Moest er Poll geweest zijn voor de Ka mers, dan zou M. Deman slechts de stem gekregen hebben van eenige Roeselaarnaars in stad verblijvende, alsook deze van eenige hooge oploopers, die Heer Brutsaert in den Poll voor de gemeente zoo eerlijk behandeld hebben. Wat uwe aangehaalde plakbrieven betreft laat ik weten dat ik mij die stemming niet veel aantrok, daar ik slechts op de lijst voor kwam om een candidaat te vervangen, die op het laatste oogenblik niet optrad. Ik draag niemand in de wolken, noch Heer Brutsaert, noch eender wie. Ik bestatig al leenlijk dat er met de Gemeenteraadsleden die ik noemde, waaronder de Heer Brut saert, middel is van besturen, en hoe meer men met hem onderhandeld, hoe meer men het ondervind, terwijl gij nog nooit iets ge daan hebt als er niets bij te winnen was. Kroonhalzen en boffen ken ik niet, bij mij komen lieden van alle politieke gedachten, die lieden komen als het hun best past, en zijn altijd welkom hetgeen vroeger niet was. Alsdan moest iedereen buigen en van 10 meters ver, met de klak in d'hand, wach ten tot het pastte ze te ontvangen. Kruipen en krijschen doe ik niet, noch voor katholieken, socialisten, nationalisten of liberalen. De politiek welke ik voer, is deze die ten vordeele is van de belangen der Stad. Opnieuw bestatig ik dat ge met de vuige politiek uw brood moet verdienen. Wat mijne kinderen betreft, die naar den Ecole Moyenne niet gaan, is dit tenge volge de vrijheid welke wij bezitten (en welke gij niet hebt) om onze kinderen te zenden waar wij het goeddunken. Moest men dat bij U doen, ge zoudt rap mogen opkra men, en 't Poperingenaartje met 't Mannetje uit de Maan, zou weldra in de maan verdwe nen zijn. Katholieken zijt gij uit portemonnaieliefde. Waarom werd er zoolang gewacht om De Poperingenaar katholiek blad te noemen Was het omdat men dacht dat de Nationa listen hier de groote rol gingen spelen want van zoohaast dat deze partij aan het dalen was, betitelde gij dit blad als katholiek, en dit enkel in 1931. Gij zijt zoo fel gekant tegen de Gemeen- tebelangers welke gij ten allen tijde liberalen noemt. Doch ge moet toch weten dat bij U de grootste schuld ligt van het ontstaan de zer partij I Toen in 1921 overeengekomen was geen kiezing te houden, was er een voorstel om acht zetels toe te kennen aan den Katholie ken Kring en vijf zetels voor Ons Huis. Maar wanneer men dit voorstel voor de Commissie van den Katholieken Kring uit een zette, sprong Vader Abraham recht en riep Wij hebben altijd gestreden en we zullen nog strijden En daa'rop zegde de uitgever van De Poperingenaar Ik ben van het gedacht van Meester en daarbij al de liberale flaminganten zullen ook voor ons stemmen. Moest de lijst van Ons Huis voor den dag komen, ze zou maar twee zetels be komen Doch ge waart in uwe voorspelling be drogen en den dag na de stemming, zegde ge mij Wij hebben ons bedrogen, doch wij zijn niet koppig en we zien dat het volk uwen kant genegen is Eenige weken liet ge de Gemeentebelan- gers met vrede, doch het duurde niet lang en het woord vrede, door U gedurig ge bruikt, was een utopie geworden en ge begon de Gemeentebelangers aan te vallen I Nu tot later en indien ge goesting hebt, daar heb ik nog iets liggen van ten tijde dat de Liberale Partij van Poperinghe voor U zoo slecht niet was. W. GOMBERT. OPENING EN SLUITING IN 1933-1934. In het Staatsblad van Zaterdag heeft men de volgende schikkingen afgekondigd betref fend de opening en de sluiting der Jacht in 1933-1934. Art. I. - De opening der onderscheiden wijzen van jagen op de verschillende soorten van wild is op de navolgende datums be paald voor gansch het land, behalve in de velden waarop zich graangewassen of andere korrel- of zaaddragende planten bevinden, rijp of rijpend te velde staande, of afge maaid, maar liggend op den grond a) Op 2 September, te 8 uur 's morgens, voor den Patrijs, den Haas, den Kwakkel, den wachtelkoning, de boschsnip, den schot- schen boschhaan en den boschhaan, met uit sluiting van het berkhoen, alsook de jacht met den drijfhond. Het Konijn mag in het open veld gescho ten worden vanaf 2 September, te 8 uur 's morgens b) Op 30 September voor de Fazanthanen de herten (de spitherten uitgezonderd), de hinden, de reebokken en het hazelhoen, ais ook voor de groote jacht c) Op 14 October, voor de Fazanthennen d) Op 1 November, voor de reigeiten. Art. 2. - Het schieten van spitherten dam herten en damhinden, van berkhoenen, van groote woudhoenen (hanen en hennen) als ook de jacht met den hazenwindhond zijn verboden. Art. 3. - Het jagen in de velden, waarop zich graangewassen of andere korrel- of zaaddragende planten bevinden, rijp of rij pend te velde staande, of afgemaaid maar liggend op den grond, is VERBODEN en zal inzonderheid gestraft worden met de bij artikel 6 der wet van 28 Februari 1882 voorziene straffen. Dit verbod is niet toepasselijk op gras en voeder van allen aard, op bieten, aardappe len, rapen of andere planten die niet geteeld worden met het oog op de graan of zaad opbrengst, op de oogsten van gebonden rechtgezette of opgehoopte graan- of zaad gewassen, noch op de herfstgewassen. Art. 4. De sluiting der jacht is bepaald als volgt a) Na 30 November, voor de fazanthen nen, den patrijs en den schotschen bosch haan b) Na 31 December, voor den haas, de herten, de reebokken, 4e rleegeiten, den kwakkel, den kwartelkoning, de jacht met den drijfhond en voor alle om 't even welk jacht in open veld, behalve de beperkingen van artikel 5 en de groote jacht c) Na 31 Januari 1934, voor de hinden de boschhanen, het hazelhoen en de fazant hanen, het opstellen van eenden-hinderlagen en de sneppenjacht in de bosschen, bij klop jacht of met den staanden hond d) Na 28 Februari 1934, voor de blok eenden, mannetjes en wijfjes, en voor alle andere jacht op het waterwild, uitgezonderd de eenden anders dan blokeenden, de talin gen, ganzen, kievitten, goud plevieren, wa tersnippen, dovers, blauwe reigers, aalschol vers, meerkoeten en waterhennen waarvan het schieten tot en met 10 April toegelaten blijft e) Na 30 April 1934, voor de groote jacht met koppel jachthonden en zonder vuur wapens. Art. 5. De jacht met het geweer op het konijn, met of zonder fret, bij klopjachten of met den staanden hond, in de bosschen alsook in de duinen, de teenbosschen, brem vlakten en heiden, en deze door middel van beurzen en fretten, zijn gansch het jaar toe gelaten. Bij toepassing van artikel 7ter der wet van 4 April 1900, en ten einde het verdel gen te begunstigen van het konijn, dat zich ongemden vermenigvuldigd 'Jheeft, worden de beëedigde wachters der titelhouders van het jachtrecht gemachtigd het konijn te ver delgen met het geweer, zelfs bij loerjacht 's avonds en 's morgens, zonder een jacht wapensvergunning te bezitten, tot en met 20 Augustus 1934, op gansch de uitgestrekt heid van de eigendommen met welker be waking zij belast zijn. Ingevolge de talrijke klachten, zoowel van wege de landbouwers en de boschagenten a' vanwege de gemeenten en openbare inrich tingen, eigenaarsters van bosschen, worden er, bij toepassing van artikel 7ter der wet van 4 April 1900, ambtshalve maatregelen genomen tot verdelging der konijnen, indien de titularissen van het jachtrecht niet onmid dellijk overgaan tot een ernstige en doel treffende verdelging van die schadelijke knaagdieren, met al de middelen welke de wet ter hunner beschikking stelt. Onderha vige verwittiging geldt als algemeene aan maning voor de toepassing van die maat regelen van ambtswege. Bij afwijking van voorgaand artikel 4b mogen de titularissen van jachtrecht, die bewijzen een jachtwapensvergunning te be zitten, blijven de konijnen schieten in het open veld, tot 20 Augustus 1934, op de per ceelen die bosschen en wouden vereenigen welke niet goed afgesloten zijn en konijnen bevatten. Art. 6. De jacht op het everzwijn is gansch het jaar toegelaten, maar het benut tigen van den opjagingshond en van de kef fers is slechts toegelaten na 3 I Maart en tot de algemeene opening, wanneer zij gemuil band zijn. Art. 7. a) Op het tijdstip, wanneer het alleen toegelaten is den fazanthaan te schie ten, mogen de fazanten slechts vervoerd, te koop geboden, verkocht en gekocht worden indien minstens hun kop nog met de pluimen bedekt is. Art. 8 Bij toepassing van artikel 2 der wet op de jacht, is de loerjacht op de snip pen toegelaten van I October tot en met I 5 November 1933, en van I Maart tot en met 10 April 1934. Deze loerjacht is enkel toegelaten des avonds, gedurende vijftien minuten na zoni ondergang, in de bosschen van ten minst. 20 hectaren en aan de eigenaars of recht hebbenden van een gebied van deze grootte daar waar die loerjacht plaats heeft. Art. 9. Bij sneeuw is het verboden in 't open veld te jagen, welke ook de hoeveel heid sneeuw zij die den grond bedekt de jacht blijft echter toegelaten in de bosschen duinen, teenbosschen en brem, alsook op het waterwild langs den zeeoever, in de moe rassen, op de stroomen en rivieren. Art. 10. De gouverneurs der provinciën zijn belast met de uitvoering van dit besluit. HOOGER ONDERWIJS MIDDENJURY 2 ZITTIJD 1933. De afgevaardigde van de Regeering zal in het Provinciaal Bestuur te Brug ge, Bureel 12, van Vrijdag 1 tot en met Zaterdag 9 September 1933, den Zondag uitgezonderd, van 9 tot 1 2 u. de kandidaten opschrijven die, met iet oog op het bekomen van een wet- telijken academischen graad, zich, ge durende den tweeden zittijd 1933, vóór de door de Regeering ingestelde Vliddenjury wenschen aan te melden. POPERINGHE, VAN 18 TOT 25 AUG. 1933. GEBOORTEN 316. Depoorter Jacques, z.v. Camille en Plovie Magdalena, Waasten. 317. Dedecker Paula, d.v. Gaston en Stubbe Maria, Elverdinghe. 3 18. De Baene Isabella, d.v. Joseph en Boone Anna. Boc- schepesteenweg. 319. Minne Antoinette, d.v. Antoine en Lebbe Yvonne, Dickehusch. 320. Vandenbroucke Martha, d.v. Alois en Baillieul Madeleine. Winnezeele. 321. Butaye Hugo, z.v. Remi en Riem Rachel, Les Moeres (Fr.) 322. Dewancker Ro ger, z.v. Maurice en Lobelle Julia, St. Six- tusstraat. 323. Caenen Marie, d.v. Albert en Six Simona, Priesterstraat. OVERL1JDENS 14 7. Pannekoucke Se- verinus, 69 j., wed. Vanspranghe Emma. Komstraat. 149. Decroix Reine, 81 j., wed. Vercaigne Emile, Abeelesteenweg. 150. Richard Corneel, 3 maanden, Pollink- hove. 151. De Coker Martha, 29 j., echtg. Dehouck Gaston, Maur. De Wulfstraat. 152. Wulleman Eugenia, 73 j., echtg. Pattin Julianus, Bruggestraat. HUWELIJKEN 50. Louf Henri, daglooner van Oostvleteren en Devinck Maria, fabriek werkster van Pop. 51. Debeir Lucien, brouwersgast en Lefever Maria, fabriekwerk ster, b.v. Pop. 52. Alderweireldt Joseph, autogeleider van Proven en Papegaey Jean ne, dienstmeid van Pop. 53. Vankemmel Gerard, tabakbewerker en D'Alleine Alice, fabriekwerkster, b.v. Pop. BELOFTEN 84. Goussey René, stoel- vlechter van Pop. en Declercq Julia, huish. van Reninghelst. Kind valt uit den Trein. De echtelingen Nognera de Silva van Reims, waren naar Luxemburg ver trokken, om er bij hunne ouders eenige dagen te gaan doorbrengen met hun driejarig knaapje André. Het arme ventje viel 's nachts om 2 uur uit den trein op de sporen tusschen de staties van La Moinly en Chauvency. Het kind werd met eene schedelbreuk op genomen en bezweek bijna terstond. Halsrechtingen met den Bijl. Op den koer van de gevangenis te Weimar hebben twee halsrechtingen met den bijl plaats gehad. Het waren twee mannen die in de maand Novem ber 1932 eene vrouw vermoord had den om haar te bestelen. Eene derde halsrechting op zelfde wijze geschied de op den koer der gevangenis van Francfort-aan-de-Mein. De veroordeel de had in September 1932 een brief- drager-geldomhaler vermoord en uit geplunderd Geweldige brand in Spanje. Te Cordova heeft een geweldigen brand gewoed die zes domeinen in asch legde. Een groot getal kurkeiken en olijfboomen zijn mede de prooi der vlammen geworden. De schade wordt geraamd op ruim 700.000 pesetas.Men vermoedt dat er kwaadwilligheid in het spel is en de politie is reeds over gegaan tot de aanhouding van twee verdachte personen. De Fransche Schippers in staking. De Fransche schippers zijn in sta king gegaan. Overal groepeeren zij hun schepen en leggen deze in versperring op de vaarten, ten einde alle scheep vaart te beletten. Zoo telt op sommige plaatsen op de Seine, de Oise, de Deu- le, en andere vaarten, meer dan 60 schepen bijeen, aldus alle doortocht belettende. Bliksem in een Regenput. Tijdens een geweldig onweder dat dezer dagen over Zuid- en West-En- geland woedde, deed zich een zonder ling verschijnsel voor. De bliksem sloeg namelijk in een regenput, en deed het water borrelend koken. Tien duizend kilometers te voet. De Chinees Phan Temm is te Brus sel aangekomen na meer dan 10.000 kilometer te voet te hebben afgelegd. Hij vertrok uit zijn geboortestad in 1931, doorkruiste opvolgentlijk gansch China, Indo-China, Siam, Indie, Per- zie, Turkije, de Balkans, Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk, om ten slotte in Belgie aan te landen. Tijdens zijne lange reis had hij met verscheidene wilde dieren, slangen en bandieten af te rekenen. LIBERALE VAKBOND. De le den-grensarbeiders, welke hunne fron- talier-kaart niet terugkrijgen, kunnen zich wenden tot de Secretaris van den Vakbond. Ze moeten hun nummerr matricule medebrengen. De Secretaris L. CARRON. ZONDAG 27 AUGUSTUS 1933. GROOTE SCHIETING aan de pers van Sint Sebastiaan bij de Statie. Oppervogel, I 50 fr. ieder zijdvogel, 75 fr. ieder kalle, 35 fr. Boven de 80 schut ters AL primes van 25 fr. Inleg 25 fr. Terug 20 fr. Inschrijving in Sint Sebastiaan rechtover de pers tot 2 uur. Begin om 2 u. stipt. Einde rond 6.30 uur. Gewone voor waarden GROOTE GAAIBOLLING ter herberg Het Zwijnland bij Ferdinand Temperville. Begin om 2 uur. Gewone voor waarden. ZONDAG 3 SEPTEMBER 1933 LUISTERRIJKE GAAIBOLLING in overdekte tra. ten lokale der maatschap pij «De Vlaamsche Leeuwbij Julien Ler- myte, Bruggestraat. Oppervogel, 75 fr ie der zijdvogel, 35 fr. ieder kalle, 15 fr. In- achrijving in het lokaal. Begin om 2.30 uur.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 2