Een Vodje papier meer FR ATELLI Aliottl FR ATELLI Aliottl NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT DE AFGUNST. EEN GEVAARLIJK MODE ARTIKEL OPZIENBARENDE ONTHULLINGEN HEEREN BAKKERS DE INDEXGETALLEN. AFNEMING DER CRISIS. OORLOGSPENSIOENEN DE NIEUWE RECTOR DER HOOGESCHOOL TE GENT. DRINK KRONEN PILSNER 13* JAAR. NUMMER 40. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 1 OCTOBER 1933. ABONNEMENTEN I Jaar, per post16 fr. Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers .0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnentsn in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat ken bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. EEN PROEFTIJD VAN VIER JAAR. Een Fransch-Engelsch-Italiaansch-Amerikaansch Accoord Men zal het moeten begrijpen dat het bericht over het nieuwste ontwape- ningsaccoord, tusschen Frankrijk, En geland, Italië en de Vereenigde Staten gesloten, hier met meer scepticisme dan wel blijdschap meegedeeld wordt. Alle internationale overeenkomsten tractaten, pacten, blijken slechts zoo lang eenige waarde te hebben als ze niet behoeven te worden toegepast. Zoogauw echter één der partijen er een beroep op doet ten nadeele van een andere, worden ze... vodjes pa pier, naar 't voor alle tijden onver woestbare voorbeeld van het tractaat van 1839 dat Belgie's onafhankelijk heid waarborgde Aan 't hoeveelste pact zijn we nu al, sedert bet einde van den we reld-oorlog We zijn er den tel bij kwijtgeraaki. Er is schier geen cobinatie van staten meer uit te denken, welke niet in eenig verdrag werd vastgelegd. Bestaat er zelfs nog niet een accoord van Rapallo tusschen Duitschland en Soviet-Rusland.terwijl de regeering te Berlijn thans aanspraak maakt op het recht om Duitschlands Oostelijke grens zoo sterk te bewapenen als Frankrijk het met zijn Oostelijke grens doet Werd er niet eens of hebben we dat maar gedroomd een inter nationaal verdrag gesloten, waarin ie dere staat die tot een aanvallenden oorlog zou overgaan, vantevoren als een misdadiger werd gebrandmerkt En... de Volkenbond zelf Voor zoo weinig keeren als hij werkelijk ais scheidsrechter heeft durven optreden, heeft hij telkens de partij, die nij in 't ongelijk stellen moest, zien dreigen met ontslag, en deze bedreiging zelfs ten uitvoer zien leggen Dan gedroeg de verongelijkte staat zich als een kwa jongen die zijn knikkers opraapt en niet meer meedoet zoogauw hij het bij zijn kameraadjes niet meer ha len kan. Laat ons maar even denken aan het gedrag van Japan, toen het in zijn conflict met China te Genève ongelijk had gekregen. De Volkenbond is een organisme waarvan elk lid zich wel wenscht te bemoeien met de aangelegenheden van de anderen, maar niet duldt dat de anderen zich bemoeien met de zijne. En, ja, laat ons nog even het arme accoordje van Ouchy onder de kleine Noordelijke Staten rememoreeren, en waaruit zich nog, vóór dat de eerste proef ermee genomen werd, de Hol landers terugtrokken, zoohaast zij vree zen konden dat alle bepalingen en we derzij dfcche verplichtingen erin geen honderd procent profijt voor hen zou den zijn Van alle in de jongste jaren geslo ten accoorden tot waarborging van den vrede is er echter geen dat zoo bela chelijk doelloos voorkomt als het fa meuze «pact» van Locarno... het levenswerk van Briand, Stresemann en een anderen onbekenden. De twee eersten zijn ter ziele ge gaan laat ons wenschen dat tenminste de derde nog in leven zij, opdat één van de drie dan toch nog de volkomen wegsmelting beleve van de ijscreem- taart die ze daar met zooveel kinder lijk idealisme als gemis aan volkspsy chologie hadden opgebouwd. Dit pact van Locarno wordt thans onderworpen aan de proef welke er definitief het leven zal aan kosten. En dan is het Engeland dat er den doodsteek aan toebrengt. Bij de jongste besprekingen te Pa rijs moet Frankrijk nog een beroep gedaan hebben op dit pact om in te gaan tegen de kazerneering van Duit- sche troepen op het gebied, dat vol gens artikels 42 en 43 van het verdrag van Versailles volkomen gedemilitari seerd moet blijven. Inderdaad luidt het allereerste arti kel van het verdrag van Locarno, dat de vijf onderteekenaren dus ook Duitschland-zelf overeengekomen zijn dat deze bepaling van het tractaat Van Locarno dient te worden nage leefd en bestendigd. En wat antwoordt de Britsche regee ring thans op Frankrijks beroep op deze overeenkomst Dat het zeer goed mogelijk is dat de Duitschers Je 0.- demilitariseerde zone bewapenen en dus en het vre- destractaat en het accoord van Locar no schenden, maar... dat zij niet ge neigd is om zich hiertegen te verzetten. En te Rome schijnt men er precies op dezelfde manier over te denken. Heeft Frankrijk dan niet het volste recht om, op zijn beurt, het Locarno- pact 'als een vodje papier in de snip- permand te gooien Wat beteekent trouwens ieder ver drag zonder sancties, zonder van te voren door al de onderteekenende partijen aangenomen bedreigingen te gen hem die de overeenkomst schen den zou, en dus met zekerheid voor den trouweloozen onderteekenaar, dat hij op ieder, door hem uitgekozen mo ment zonder eenig gevaar zijn hand- teekening zal kunnen verloochenen Werd, bij gebrek aan zulke sancties en aan den vasten wil" om ze ook ten uitvoer te leggen bij de onderteekena ren van het jongste vierlandenpact Frankrijk, Engeland, Italië, Duitsch land dit document al niet tot een vodje papier ook gedegradeerd, nog vóór dat de inkt erop goed en wel droog was En... wat is er van het nieuwe vier landenpact nu weer meer te verwach ten, als er even weinig van eenige sanctie tegen den verbreker sprake in is Volgens dit nieuwe accoord zou on der de gewezen geallieerden in den oorlog, het militair statu-quo voor een termijn van vier jaren worden behou den. Dat wil zeggen zou de bewa peningswedloop tusschen de leden der Entente ophouden. Zouden, in de eer ste plaats reeds, Frankrijk en Italië de verbintenis aangaan, om gedurende vier jaar hun bewapening te verhoogen. De proef, met dit accoord te nemen zou dan zijn Of Duitschland, eenmaal dat het aldus aan de uitbreiding der bewapening van zijn tegenpartijen een einde gesteld zou zien, ophouden zou met zijn comedie om den bedreigde te spelen en dus ook ophouden met de oorlogshetze onder zijn eigen volk. En om te toonen dat zij absoluut niets vijandigs tegen Duitschland in 't schild voeren, zouden de onderteeke naars van het nieuwste pact alzoo Frankrijk, Engeland, Italië en de Ver eenigde Staten den Duitschers wil len toestaan, hun verdedigingswapens te versterken alsmede de getalsterkte van hun leger. Zouden dan, na den proeftijd van vier jaar, rust, kalmte en wederzijdsche vertrouwen teruggekeerd zijn en de Duitschers getoond hebben, dat zij het op geen oorlog meer wenschen te laten aankomen, dan zou het vraag stuk der algemeene ontwapening op nieuw ter hand worden genomen. En... zoo schijnt dit nieuwe vier landenpact vooral een middeltje voor de groote mogendheden om zich voor- loopig uit het straatje-zonder-eind te redden,waarin ze met hun zoo grootsch opgezette Ontwapeningsconferentie nu versukkeld zijn. N. G. Daar zijn menschen, die het niet goed kunnen zetten, dat het anderen, die tot nog toe in gelijke omstandig heden leefden als zij zelf, beter gaat in de wereld dan hen zelf, ook al zij het ook lang niet slecht. De vriend schap, eens zoo hecht, begint te ver slappen en allengs ontstaat een verwij dering, die recht niet altijd te wijlen is aan de meer bevoorrechten. Alle andere gevoelens worden verdrongen door dit eene afgunst Het is een leelijk gebrek, de afgunst en toch, hoe dikwijls komt ze voor Hoeveel mannen zijn afgunstig op hun broer, hoeveel vrouwen op hun zuster, die het verder in de wereld gebracht heeft dan zij Niet zoozeer wat geestelijke ontwik keling betreft, neen, dan gaat het dik wijls nog wel als de eene broer pro fessor wordt en de andere maar ge woon onderwijzer blijft, och, dat is niet zoo spoedig een leden tot verwij dering, maar als de eene rijk wordt en de ander het met een in verhouding kleine wedde moet doen, dan wordt dit voor den laatste vaak een reden voor afgunst op den zoogenaamd gelukkiger broer. Of als van twee zusters de eene trouwt met iemand van bescheiden middelen en de andere met iemand in zeer goeden staat, zoodat ze hoedjes en kleeren kan koopen naar hartelust, terwijl de andere oude kleeren moet vermaken om weer iets nieuws te hebben, ook dan ziet men veelal de afgunst opkomen. Of het huwelijk van de rijke zuster als zoodanig wel gelukkig is, daar wordt niet op gelet ze kan koopen wat ze wil, dat alleen wordt gezien en vaak is het de oorzaak dat ook het eigen huwelijksgeluk er onder gaat lijden, omdat het afgunstige vrouwtje niet meer tevreden is met haar eigen smaakvolle, maar beschei den omgeving, waarvoor de man steeds hard heeft gewerkt. Die afgunst is een leelijk gebrek, dat we helaas maar al te veel aantreffen en daarom is het de zaak voor iedere moeder aanleg daartoe in haar kinde ren van den aanvang af te onder drukken. Uw kinderen zijn niet afgunstig *t Is mogelijk en dan mag u geluk gewenscht worden. Maar ziet ge dat wel goed in Als uwe beide kinderen ieder een appel van u krijgen, kijkt dan de een nooit of die van den ander ook grooter is, en wil hij dan niet dien grooteren hebben Nu ja, maar daar zijn ze kinderen voor Neen, geen «nu ja» door dien grooteren appel, dat grootere stuk koek die dikkeren boterham van den een, wordt, als dit niet van den aanvang af wordt tegengegaan, bij den anderen, de kiem gelegd voor den afgunst, die hem in zijn latere leven alle levens vreugd zal ontnemen, want altijd zul len er menschen zijn om te benijden, menschen die het beter hebben dan wij, Er moet er dan ook voor gezorgd worden, dat onze kinderen blij zijn als ze iets krijgen, blij en dankbaar om het ding zelf, zonder er op te letten wat anderen krijgen. En is het kind werkelijk dankbaar, dan zal het, alleen al daardoor, ook niet afgunstig zijn, omdat de dankbaarheid als zoodanig reeds een bron van vreugde is. Maar helaas, met de dankbaarheid is 't tegenwoordig ook al zoo best niet met gesteld. De kinderen nemen alles aan alsof het een recht is wat zij er op hebben, alsof bet vanzelf spreekt dat zij krijgen wat zij wenschen en dan behoeven ze immers niet dankbaar te zijn en kunnen ze ook niet begrijpen, waarom anderen meer krijgen dan zij. En dat is wel een heel menschelijke karaktertrek ze zien wel wie meer, rnaar niet wie minder krijgt Laat zulke kinderen kennis krijgen met armere kinderen, neem ze mee naar gezinnen waar het dochtertje met blij stralende oogjes, dankbaar 't oude popje aanneemt dat uw kindje niet meer aankijkt, omdat 't een vinger ver loren heeft, of een schoentje kwijt is. Laat ze zien, hoe anderen tevreden moeten wezen en het ook werkelijk zijn, met veel minder dan ze zelf krij gen en de afgunst in hen zal plaats maken voor mildere gevoelens. T. A. Dees jaar hebben we nogal veel zon gehad en zoowel in de stad als op het strand zag men menschen wandelen met een bril op den neus van groene of bruine glazen. Het moet, zoo het schijnt dienen om het oog te bescher men tegen het al te hevig zonnelicht. Of de oogen er nu zelfs baat bij vinden zoo verwend te worden aan het half duister, laten wij hier nog buiten kwestie. Een Engelsch geneesheer komt de aandacht te vestigen op een veel groo ter gevaar. Deze brillen zijn gemaakt uit cellu loid, een zeer ontvlambaar goedje de minste onvoorzichtigheid van een rooker kan een verschrikkelijk onge luk veroorzaken. Ongelukkigen welke hun cigaret al te dicht bij hun bril brengen, werden met blindheid gesla gen door het plots in brand schieten van het celluloid. Wanneer dit zich voordoet heeft men gewoonlijk den tijd niet meer het brandend tuig af te rukken en het noodlottig gevolg is dat men voor altijd het zicht verliest. Het is bijgevolg een al te gevaarlijk laat het ons maar bekennen mode artikel Is Duitschland zinnens Frankrijk aan te vallen langs Zwitserland Onthullingen van een Poolsch blad. Een Poolsch blad zou in internatio nale kringen veel opschudding hebben verwekt, doof het opzienbarend nieuws dat door den Duitschen minister van Reichswehr, een groot offensiefplan werd ontworpen. Volgens dit plan zouden de Duit schers, in geval van vijandelijkheden, die zich eiken dag kunnen voordoen, Frankrijk niet meer langs Belgie, doch langs Zwitserland aanvallen om aldus te vermijden dat Engeland oogenblik- kelijk in het gedrang zou worden ge bracht. In staat om op één nacht de Zwitsersche munitiefabrieken, langs de Duitsche grens gelegen, te verwoesten, zou het leger de valleien van het Noor den bezetten en zich vervolgens naar het Juragebergte begeven waar de Fransche versterkingen slechts lichten weerstand kunnen bieden. Ten Zuiden van Belfort aan gene zijde van de ver sterkingen van den Rijn, zou het Duit sche leger Frankrijk binnenrukken.Een vleugel van het leger zou anderzijds de verlenging der Jura volgen en zich naar het meer van L.eman begeven. Genève zou het voornaamste mikpunt worden. Eens deze stad ingenomen, zou de weg naar Lyon vrij zijn. De weerstand van het Fransch leger zou aldus langs den Rijn verzwakt zijn en elke beweging aan de overzijde der Alpen verlamd. Het verkeer met Algerie zou onderbro ken worden, hetgeen een prachtigen troef beteekent in de Duitsche kaart Men meent te Berlijn dat in dergelijke voorwaarden Italië niet aarzelen zou aan den aanval deel te nemen. Parijs zou langs den Zuid-Westkant worden ingenomen. Geen schending van Belgie meer In de Engelsche en Fransche pers worden in verband met dit plan, nieu we ophelderingen verstrekt De inval der Duitschers langs Zwitserland is niet uit de lucht gegre pen en wordt op ernstige getuigenis sen gesteund. Het feit dat de Fran- schen versterkingen oprichten te Noor den van Longuyon tot aan de Zwit sersche grens, verplichtte de Reichs wehr hun vroegere plannen te wijzi gen. Op het eerste gevoel is men ge neigd te veronderstellen dat Belgie den eersten schok van een inval zou heb ben te doorstaan. Sinds 1914 is de toestand echter veranderd. De Duit schers hebben bun beste uitgangspun ten tot een inval verloren. Belgie ver sterkt zijn Oostergrens tot aan de Fran sche versterkingsgrens. Flet zou den Duitschers moeilijk vallen deze grens te overschrijden. Anderzijds zou een nieuwe schen ding van Belgie voor Duitschland het gevolg hebben, dat Engeland onmid dellijk zou optreden. Ditmaal willen de Duitschers eerst en vooral beletten dat de openbare meening te Londen ten hunnen nadeele zou beïnvloed worden. Het Zwitsersch Leger van geen belang Het is dus gemakkelijk te verklaren hoe de generale staf de Reichswehr bijzonder een aanval langs Zwitserland bestudeert. Trouwens werd deze weg in de geschiedenis der Europeesche oorlogen reeds aangewezen. In 1814 immers trokken de Oosten rijkers van generaal Scharzenberg, bin nen Frankrijk langs denzelfden weg. Te Berlijn verwacht men niet veel van den weerstand van het Zwitsersch le ger. Ziehier waarom 1. het heeft geen voldoende oefening en tekort aan mo derne technische middelen. 2. Schier al de wapen- en munitiefabrieken lig gen tegen de Duitsche grens en kunnen dus in één nacht verwoest worden. 3. Zoo het Zwitsersch leger zich aan geen volledige nederlaag wil blootstellen, is het verplicht zich bij den eersten aan val terug te trekken in de bergen van Midden Zwitserland, waar het dus van Frankrijk zou afgescheiden zijn. 4. De vrouwen en kinderen der soldaten van de kantons uit het Noorden, zouden als gijzelaars in de handen der Duit schers blijven. Naar aanleiding van een schrijven van professor Banse, een der leeraars aan het gesticht voor Krijgskundige Wetenschappen waarin deze verklaar de dat Duitschland den oorlog moet VRAAGT UWEN LEVERANCIER SULTANA ROZIJNEN VAN UW BROOD ZAL ER DOOR VERBETEREN VERKRIJGBAAR IN ALLE KWALITEITEN. LET VOORAL OP DEN NAAM VERGIST U NIET voorbereiden, beweren sommige Zwit sersche militaire overheden dat zij goe de redenen hebben om te gelooven dat in geval van oorlog, Duitschland zijn aanval door het Noord-West gedeelte van Zwitserland zou leiden, en niet over Belgie en Luxemburg. Zij verklaren dat het offensief in de richting van Genève, den Duitschers spoedig en gemakkelijk zou toelaten de stad Lyon en de wapenfabrieken van Le Creusot en St. Etienne te ver overen. Zit er Waarheid in de Onthullingen In sommige politieke kringen staat men sceptisch tegen al deze ophelde ringen. Men beweert dat Frankrijk r.it vree3 voor het Duitsch offensiefplan, dat in den grond wel een schijn van waarheid kan hebben, gelegenheid zal vinden om zijn Oostergrens te verster ken tot aan Italië, dat het als zijn gevaarlijksten vijand beschouwt. Men acht het verder zonderling, dat dit of fensiefplan nu juist kenbaar gemaakt wordt, daar men nu aan het begin der ontwapeningsconferentie staat. Verder wordt bet feit, als zou een Poolsch blad dit offensief het eerst heb ben opgehelderd, in verband gebracht met het jongste bezoek van den Pool- sclien minister van Buitenlandsche Za ken te Parijs. Algemeene stijging met enkele punten Het ministerie deelt de volgende in dexgetallen mede, opgemaakt op 15 Sept., en die wij vergelijken met de getallen der vorige maand. Sept. Aug. Voor het Rijk 701 698 Brussel en agglomeratie 733 730 Antwerpen en agglomer. 739 735 Gent en agglomeratie 678 672 Luik en agglomeratie 688 686 Provincie Brabant 703 700 Provincie Antwerpen 718 716 Prov. West-Vlaanderen 707 706 Prov. Oost-Vlaanderen 688 686 Prov. Henegouwen 717 712 Prov. Luik 682 679 Prov. Limburg 707 700 Prov. Luxemburg 685 683 Prov. Namen 700 698 De stabilisatie-index bedraagt voor het Rijk 89.4 tegenover 89.1 in de maand Augustus lllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllirr Enkele verheugende Vaststellingen. Het laatste Bulletijn der Nationale Bank haalt enkele verheugende vast stellingen aan, waaruit men kan op maken, dat de crisis, welke meer dan drie jaar onze nationale nijverheid ver lamt, schijnt af te nemen. De groote Belgische ondernemingen van scheikundige produkten, werken met een lichte winst. De Belgische Schoenennijverheid weerstaat krachtdadig aan de vreemde konkurrentie en levert beter werk aan lagere prijzen. De gumminijverheid slaagt er eveneens in de vreemde me dedinging onmogelijk te maken, door betere waar te leveren aan geringere prijzen. De Staalnijverheid, voor zoo ver de voortgebrachte hoeveelheden kunnen volstaan, is er ook toe geko men te werken aan de huidige ver koopprijzen. Over 't algemeen heeft de Belgische nijverheid zich kunnen aanpassen aan de huidige verkoopvoorwaarden. Voor wat onzen uitvoer betreft, is er sedert de maand April reeds veel verbetering gekomen. China, Japan, verscheidene landen van Amerika, en Spanje en Roumenie hebben voor ons hunne markten heropend. Zekere Belgische fabrikanten hebben reeds terug hun plaats ingenomen op de Engelsche en Canadeesche markten Schikkingen genomen door de Nationale Kas. De toepassing van het koninklijk besluit van I I Augustus laatst, ter wij ziging van het stelsel der militaire pen sioenen, brengt voor de Nationale Kas der Oorlogspensioenen veel werk mee, waarmee men niet klaar kan zijn te gen den I October, datum van den vervaldag. Ten einde elke verdaging in bet uitbetalen der pensioenen te vermijden en op dezen termijn toch de afhouding te doen, welke gelast wordt door bedoeld koninklijk besluit voor de derde en vierde kwartalen van 1933, heeft de Natonale Kas de volgende schikkingen genomen 1. De vierde termijn van 1933 der invaliditeitspensioenen verleend aan de officiers buiten aktieven dienst zal een voorloopige afhouding van 20 t. h. ondergaan 2. Deze afhouding zal 10 t. h. zijn voor al de andere kategories inva- lieden (voor gemak van werken is deze afhouding berekend op de bruto som toegekend aan den invalied,, renten voor frontstrepen en nationale orden inbegrepen) 3. Voor de invalieden in aktie ven dienst, heeft de Nationale Kas voorloopig de toegekende verhoog" gen voor het eerste en het tweede afgeschaft. De Nationale Kas gedane afhoudingen nader regeien en aan de belanghebbenden de sommen terugsturen welke te veel geind werden. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE De heer Dr. J. Albert Bessemans. De benoeming van Dr J. Albert Bessemanö, tot rector der Genèache Hoogeschool, ter vervanging van sena tor Vermeylen, verscheen in het Staats blad van Zondag. De regeering heeft eenparig deze beslissing goedgekeurd welke genomen werd door M. Lippens minister van Openbaar Onderwijs. Dr Bessemans is geboren te St. Trui- den den 16 Februari 1888. Hij verliet de Hoogeschool van Leuven in 1912 als doctor in geneeskunde, heelkunde en vroedkunde. Laureaat van den in- teruniversitairen prijskamp voor reis beurzen, werd hij vervolgens bestuur der der gezondheidsdiensten van Lim burg benoemd. Binst den oorlog was hij kapitein-doctor en bewees groote diensten als heelmeester. In 1924 werd Dr Bessemans profes sor van geneeskunde te Gent en in 1928 was hij deken der faculteit van geneeskunde. Hij is thans lid van tal rijke wetenschappelijke genootschap pen en hij heeft verscheidene werken geschreven betreffend zijn opzoekingen op gebied van hygiene en microbiologie vooral inzake aanstekelijke ziekten, se rums en vrijwaring tegen ziekten. Ook is hij in Belgie een der eersten geweest om de inenting tegen typhus aan te bevelen en toe te passen, als mede tegen de kroep. Dr Bessemans was verslaggever op het 23e kongres van syphilographie van Quebec. De nieuwe rector van Gent is drager van talrijke Belgische en vreem de eereteeken8. De Akademie van ge neeskunde van Parijs kende hem on langs een prijs toe.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 1