s u l t a n a iu) z s j n e n FRATELLI aliotti FRATELLI aliotti GESPRONGEN HANDEN geleverd door WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT DE GEKKE WARBOEL IN VLAANDEREN DE VERKIEZINGEN DUITSCHLAND. IN Doos 4en7/£ frank. DE KWESTIE VAN DE OORLOGSSCHULDEN DRINK KRONEN PILSNER ZIJ IS VAN PRIMA KWALITEIT Opgepast, 't is LANDSVERDEDIGING. DRINK KRONEN PILSNER 13 JAAR. NUMMER 46. ZONDAG 12 NOVEMBER 1933. GAZET YAK ABONNEMENTEN 1 Jaar, per post16 fr. Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnentcn in Belgie, die van woonst s - veranderen, moeten dit aangeven in "t post- A bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberich(en minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. De geschiedenis leert ons, dat wel licht geen volk, dat eenzelfde taal spreekt, zoo weinig geschikt is orn op zichzelf een natie t>, een staat te vormen als het Vlaamsche. De Vlamingen hebben altijd een vreemde macht noodig gehad om bij elkaar gehouden te kunnen worden. Voor 't minst dat deze dominatie ver slapte, verbrokkelden zij tot groepjes en hoopjes die dan direct van leer gin gen trekken tegen elkaar, streek tegen streek, stad tegen stad, dorp tegen dorp straat tegen straat... terwijl elke van die hoopjes en die groepjes dan nog door godsdienstige en wijsgeerige ge schillen en door beroepsnaijver en broodnijd tot in het oneindige werd verdeeld. In het oude Vlaanderen vormde Gent de meest homogene burcht. Nu nog is Gent een eiland in het Vlaam sche land. En toch werd er zelden met zoo razenden haat gevochten als tus- schen de Gentsche wevers en vollers op de Vrijdagmarkt. Nochtans heeft al die woeste ver deeldheid, deze incomptabilité d'hu- meur onder de Vlamingen hun nooit kunnen beletten om laat ons met een woord van de Nederlandsche Ko ningin-moeder zeggen groot te wezen in alles waarin een klein volk groot kan zijn De vraag zou hier zonder veel risico gesteld kunnen worden, of al deze on derlinge naijver niet aan het scheppen de vermogen, aan den ondernemings geest van de Vlamingen ten goede is gekomen, of hij niet de gist was van hun gqest, de voortdurende prikkel voor hun daden. Of de kathedralen en belforten niet vooral onder den druk van dezen onderlingen naijver, dezen drang in alle Vlaamsche steden om den buurman te overbluffen, ten hemel ge rezen zijn. En met hoeveel recht zou dan niet de zoo vaak geminachte es prit de clocher gezegend kunnen wor den De heele geschiedenis door, hebben de Vlamingen hun tijd doorgebracht met vechten onder elkaar. Men moet maar eens lezen in de nieuwe geschie denis van Antwerpen, hoe in de der tiende en de veertiende eeuw, de Vla mingen van over 't woitere, er vloten van zeeroovers op nahielden, die op de Schelde de schippers aanrandden en uitplunderden welke naar Antwerpen opvoeren, en hoe de Antwerpenaren, als ze dan eens zulk een piraat te pak ken kregen, zijn hoofd op een piek tentoonstelden aan den oever van den stroom, opdat men aan den overkant naar hartelust zou kunnen zien, wat voor een gezicht het dan wel trok. Alles wat de Vlamingen door eigen krachten rechtgezet hadden, dat heb ben ze nadien zeiven weer omverge haald. Nooit heeft een volk met één taal zoozeer het schouwspel van den toren van Babel opgeleverd. En van hetgeen zij tot stand brachten, bleef gewoonlijk dan maar iets over, wan neer menschen met rustigen geest en practisch overleg, maar die zich van alle specifiek Vlaamsche passies be vrijd hadden, in de flamingantische literatuur heeten zulke menschen door gaans frankiljons er zich over ontfermd en het uit hun elkaar krab bende en stompende handen genomen hadden. Op zulke redders kon nu hun jongste groote schepping het Vlaamsche Nationalisme de Frontpartij na tuurlijk nooit rekenen er is geen band van buiten dankbaar, die deze groe peering binden kan, en het was dus volstrekt onvermijdelijk dat zij het lot onderging van een komeet, die aan den hemel verschijnt, een tijdlang met haar flikkerenden staart praalt en dan jam merlijk uiteenspat tot een ontelbaar heid van gruizelementen. Het eenige wat een tijdlang de band geweest is waardoor het Vlaamsche nationalisme bijeengehouden werd was haat. Doch haat is een vuur dat moei lijk uitslaat, doch vooral naar binnen smeult en het lag dan ook in den onaf- Wendbaren aard der dingen, dat deze haat al zeer gauw het Vlaamsche na tionalisme zelf zou verteren. Op 't oogenblik levert het kamp der vijanden van den Belgischen staat, het spectakel op van strijdende negers in den pikdonkeren nacht, ledereen yecht er tegen alleman. Er bestaat geen strekking meer on der de Vlaanderaars s> en Diet- schers die op zichzelf niet nog in zoo veel schakeeringen is gescheiden als het uithangbord van een verfwinkel. De Dinasos-zelven, die een moment konden meenen, dat zij tot aan de ui terste konsekwentie waren gegaan en voor geen overtroeving meer te vree zen hadden, hebben reeds een file con currentie gevonden bij het Vlaamsch Nationaal Verbond Van Severen en Staf Declercq loopen om het hardst de dorpen in West-Vlaanderen af om er hun leiders aan te stellen en hun vaandel te planten, en nooit werd te gen den gemeenschappelijken vijand Belgie en tegen de franskiljons zelfs de scheld- en verwenschingsport met méér brio en virtuositeit beoefend dan thans tusschen deze redders van Vlaanderen tegen elkaar Daartusschen staan nu weer twee soorten van scheidsrechters, van ver zoeners, van bemiddelaars op Zij voor wie alle strijdende partijen vuile boter en vuile visch zijn, en die het Vlaamsche volk aanzetten om al de belhamels en twistzoekers opzij te schuiven en zich te vereenigen tot één enkel front, met slechts dit negatieve doel Belgie kapot. En zij die wel hetzelfde doel nage streefd willen blijven zien, maar voor wie al de belhamels brave menschen zijn, die alleen maar tot verzoening ge- Dracht moeten worden. Tot de eerste behoort Rosa DeGuch- tenaere, de gele maagd van Vlaan deren die in haar blaadje De Nieu we Voorpost over heel den nationa- istischen warboel haar zweep doet dikklakken als over een bende vech tende jachthonden. Tot de tweede £dmond Van Dieren, die in De Schel de schrijft dat, moest het toeval hem- zelven, Staf Declercq, Joris Van Se veren en... Herman Vos in een trein- coupé tezamen brengen, zij elkaar niet in het haar zouden vliegen, maar blij verrast elkaar de hand zouden druk ten en onder het broederlijk rooken van eikaars sigaren en sigaretten vrien delijk en gezellig van gedachten wis selen Rosa De Guchtenaere ziet Van Die ren liever nog niet in dit reisgezelschap Vooreerst is het niet zeker dat hij rookt, maar zij zou allicht aan Herman Vos een sigaar kunnen presenteeren uit het kastje dat zij hem in het laatste Dlaadje van haar Nieuwe Voorpost voorhoudt, waarin wij bijvoorbeeld te ezen krijgen, dat heel de schuld aan de verbrokkeling der Vlaamsche Na tionalisten aan zijn trouwelooze poli tiek te wijten is en dat hij, wel verre van uit eigen gewetensdrang de «Schel de verlaten te hebben, er op 1 No vember ontslagen werd als hoofdre dacteur van dit blad aan de deur ge zet als een broodschrijver zegt Rosa De Guchtenaere, op bevel van den Hollander, professor Gerretson De Schelde heeft op deze ont hulling niet gereageerd. N. G. HET VERTROUWEN IN DE FRANSCHE REGEERING GESTEMD Duitschland heeft geen schuld aan den oorlog Tijdens een kiesredevoering te Wei- mar uitgesproken, zegde Hitier onder meer Wij kunnen niet genoeg aan de wereld herhalen dat de bevestiging der Duitsche schuld aan den oorlog leu genachtig is en dat deze slechts getee- kend werd tegen de eigen overtuiging der onderteekenaars. Wachten wij ons, tot een leugen van dien aard onze toevlucht te nemen, uit vrees voor het tegenwoordige. Op I 2 November zult gij niet alleen te beslissen hebben over uw eer, doch wij zullen ook moeten uitspraak doen of wij onze plaats als natie met gelijke rechten willen hernemen, ofwel eraan verzaken en de gevolgen van onze han delwijze op ons nemen. Geen nat.-socialistische propa ganda in den vreemde Wij bedreigen niemand riep Goebbels uit tijdens een meeting te Stuttgart. Wij denken er geenszins aan na- tionaal-socialistische propaganda te voe ren in den vreemde. Wij willen slechts vrede. Op 1 2 November zullen wij aan de wereld haar gevaarlijkste wapen ont nemen de bevestiging dat er een op positie bestaat tusschen het Duitsche volk en zijn regeering. Sprekend over de vrijheid van ge dachte, verklaarde Goebbels verder De vrijheid van het volk overvleu gelt de vrijheid van gedachte. De mate hiervan hangt af van de te vervullen taak. Wij behoeven wapens om den vrede te bewaren Wij, Duitsche soldaten, zullen Ad. ditler, volgen, den kanselier die kracht dadiger dan gelijk welk ander Staats man, zijn vredeswil heeft te kennen gegeven verklaarde generaal von Blomberg, minister der Reichswehr. Wij, Duitsche soldaten, hebben beter dan wie ook, de gruwelen ge kend van den oorlog, en wij weten dat een nieuwe oorlog, een strijd zou zijn tusschen de volken. Doch onze vredes wil geeft ons het recht te eischen dat men aan de Duitsche soldaten de wa pens geve zonder dewelke zij den vre de niet zouden kunnen handhaven, de wapens welke zij noodig hebben om hun vaderland te verdedigen. De tekst der vertrouwensmotie door de regeering aangenomen en voorge bracht door den heer Yvon Delbos, luidde als volgt De Kamer, die de verklaringen der regeering goedkeurt, drukt haar vertrouwen uit en gaat over tot de dagorde Men gaat daarop tot de stemming over en daaruit blijkt dan dat de Ka mer haar vertrouwen aan de regeering schenkt, met 307 stemmen tegen 34. Ziehier hoe gestemd werd Er na men 341 leden aan de stemming deel, zoodat dus de volstrekte meerderheid I 7 1 stemmen was. Hebben voor de regeering gestemd 1 5 1 radicalen en radicaal-socialisten 39 radicalen van links 28 Fransche socialisten en republikeinsche socialis ten 1 1 volksgezinde democraten 20 onafhankelijken van links 29 republi keinen van links (waaronder de heer Flandin) 3 onafhankelijken 3 onaf hankelijken der economische, sociale en boerenactie I I leden der onafhan kelijke linkerzijde I 5 leden die tot geen enkele groep behooren I lid van de republiekeinsche federatie en 1 socialist. Stemden tegen 10 communisten 1 4 leden der republiekeinsche federa tie 2 leden van de werkliedeneen heid 2 leden van de onafhankelijke linkerzijde en I 6 onafhankelijken. Al de andere afgevaardigden ont hielden zich. DE HEELKUNDE VERLIEST VOORTDUREND TERREIN. Indrukken von professor Hutel. Professor Humer Hutel, beroemd heelmeester van het St. Rochus-gast- huis te Boedapest, werd op rustgeld gesteld. Daarmede verdwijnt uit de praktijk van het gasthuiswezen een der vernuftigste heelmeesters, die in den tijd toen men nog met carbol, su blimaat en andere ontsmettingsmidde len werkte, voor het steriel opereeren stelling nam. Hij was de eerste die het wasschen van het operatieveld ver bood, voerde het gebruik van garen handschoenen in, en gebruikte als eerste jodiumtinctuur voor sterilisatie. Hutel was ook de eerste die de ope ratiezaal van zijn particulier laborato rium tot aan de zoldering in rood liet uitvoeren, ten einde het bloed minder zichtbaar te maken dan in de gebrui kelijke sneeuwwitte zalen. Ten slotte was hij ook de eerste die den eisch stelde en verwezenlijkte, dat de ge opereerde zoo snel mogelijk het bed moest verlaten. Hij heeft 40.000 men schen geopereerd. Bij zijn afscheid zei hij tot de jour nalisten De heelkunde verliest ge durig terrein. Zij kan op het oogen blik nog slechts helpen bij het verwij deren van een gezwel, van in het or ganisme ontstane steenen, bij het bij eenbrengen van een slecht gebroken been en enkel andere gevallen. In het gebied, dat thans nog aan de heelkun de behoort zullen geneesmiddelen en Róntgn heerschen. De heelmeester heeft reeds reusachtige gebieden ver loren en dit verlies zal nog grooter worden. Om slechts bij kanker te blijven zoodra men zijn geneesmogelijkheid zal hebben ontdekt en men zal daarin slagen, want 40.000 menschen werken aan de oplossing van het kankergeheim zal het mes opnieuw terrein verlie zen. Met den kanker zal het gaan als met de halsklieren, die men vroeger alle opensneed en die men thans nau welijks meer opereert. Ook galsteen-, suiker-, Basedow- en tuberculose-ziek- ten zullen den internist toebehooren. De groote omwenteling voltrekt zich slechts langzaam, maar zij schrijdt voort. Tot slot zou ik willen verklaren, dat ik tegen het dooden van ongenees lijke zieken ben, zooals men hier en daar wenschte, want niemand is zoo oud dat hij op grond van de statistie ken niet zou mogen hopen nog een jaar te leven, en niemand is zoo ziek, dat hij geen kans heeft nog een dag langer op de wereld te vertoeven. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE Na de mislukking der onderhandelin gen te Washington. De besprekingen in bet Witte Huis over de Britsche oorlogsschuld aan de Vereenigde Staten hebben niet tot overeenstemming geleid. De publicatie van een officieel bericht waarin het ein de der besprekingen wordt aangekon digd, wordt verwacht. In welingelichte kringen is men van oordeel, dat het resultaat veeleer moet worden be schouwd als een afbreken der onder handelingen, dan als een voorloopig uitblijven van een accoord. Vernomen wordt, dat Engeland had voorgesteld, 25 te betalen ter al- geheele vereffening, en dat Amerika geweigerd heeft, dit aanbod ook slechts een oogenblik in overweging te nemen. De heer Leith Ross, zoo wordt ver klaard, bood daarop aan, dat Engeland formeele betalingen zou doen, afwisse lend tusschen 1 2 en 20 millioen pond sterling, ten einde op die wijze aan zijn verplichtingen gedurende een reeks van jaren te voldoen. De hoop op een vergelijk in zake deze formeele beta lingen is echter eveneens verminderd. Het stelsel van betalingen ineengestort. In Amerikaansche regeeringskringen wordt verwacht, dat Engeland op 15 December opnieuw een kleine betaling zal verrichten, doch onder hen, die goed op de hoogte zijn van de menta liteit der congresleden, neemt meer en meer de opvatting toe, dat Engeland beter zou doen om op 1 5 December heelemaal geen betaling te verrichten. Alleen op deze wijze zoo zegt men, zal men het Congres ervan kunnen overtuigen, dat het stelsel van betalin gen inderdaad is ineengestort en dat de eenige weg, die voor Amerika open blijft, is een geheel nieuwe regeling tot stand te brengen. Bij het Amerikaansch ministerie van financies ziet men ten volle in, dat het bedrag van twee mil liard pond sterling, dat de Vereenigde Staten hoopt te innen van zijn schul denaars, nimmer zal kunnen worden verkregen. In het gunstige geval zal een kwart van dit bedrag betaald kunnen wor den. Hoewel president Roosevelt vol komen hiervan op de hoogte is, zal hij te doen hebben met een Congres, welks stemming niet al te gunstig zal zijn in verband met de geringe vorderingen van het herstelprogramma. De positie van president Roosevelt is uiterst moei lijk, want, indien hij een regeling zou treffen en deze door het Congres zou worden verworpen, zou de toestand nog erger zijn dan hij thans reeds is, terwijl het aan den anderen kant dui delijk is, dat, hoe eerder een regeling voor de Vereenigde Staten zou kunnen bereikt wordt, deze des te gunstiger zijn. De begrooting van Landsverdedi ging zal eerst in de Kamer worden behandeld. Voor 1934 voorziet zij credieten ten beloope van 869 milli oen 355.000 frank tegen 893 millioen 495.000 frank voor 1933. Er is dus bezuiniging met ruim 24 millioen,waar van 1 5 Ya millioen op het personeel. Die begrooting voorziet ook een be paling, waarbij de nationale fabriek voor oorlogswapens toelating krijgt haar inrichtingen te Brugge uit te brei den en haar toerusting te verbeteren. Aldus zal haar voortbrengingsvermo- gen in overeenstemming worden ge bracht met de mobilisatiebehoeften in zake infanteriemunitie. Verder komt er ook een bepaling in voor, waarbij de regeering machtiging bekomt om te voorzien in de dagelijk- sche legerbehoeften in 1936 tot 1940; wat dit betreft wordt echter nog geen crediet uitgetrokken het eerste zal pas in 1935 worden aangevraagd. Een andere bepaling stelt de regee ring in de mogelijkheid ook om in vre destijd maatregelen te nemen inzake de bescherming van de burgerlijke be volking tegen luchtaanvallen in geval van oorlog. Overtredingen van de maatregelen, die zullen uitgevaardigd worden, kunnen gestraft worden met ten hoogste zes maanden gevangenis en duizend frank boete. Deze begrooting bevat ook een cre diet van 22 millioen voor de samen stelling van grenseenheden. Dit crediet zal het volgend jaar moeten verhoogd worden, want dan zullen die eenheden hun volle effectief bereiken. Zij zullen omvatten 2.200 gegradeerden en manschappen. IN DE HEROVERDE GEBIEDEN. DE DINASOS STRIJKEN OP De Vooruit drukt eene mede- deeling over van Die Neue Weltbuh- ne betreffende de Hitleriaansche pro paganda in de vreemde Landen. «Van April tot Augustus 1933, heeft de N.S.O.A.P. (Hitleriaansche Partij) aan de Hollandsche Nationaal- Socialisten hulpen en tegemoetkomin gen verleend ter somme van 1.200.000 mark of ongeveer 9.600.000 Belgische franks. Verders hebben 850.000 marken ol ongeveer 6.800.000 Belgische franks gediend tot het steunen der verdee- lingspropaganda der Nationale minder heid in Belgie. En 1.300.000 mark of 10.400.000 Belgische franks werden naar Zwitserland gezonden om voor de Nationaal-Socialisten hunne revolution- naire propaganda te dienen Men verzekert dat de Dinasos tegen Vooruit een klacht hebben inge diend en 500.000 frank schadever goeding vragen voor smaad enz... Zou dit een middel zijn om hunne inkomsten af te ronden welke, zegt men, reeds veel gehypothekeerd zijn HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DE UITGAVEN VAN HET STAATSBLAD. De abonnementsprijzen der uitgaven betreffende de Wetgevende Kamers, zullen voor den zittijd 1933-1934 als volgt worden vastgesteld Parlementaire Annalen (Kamer en Senaat) fr. 100. Beknopt Verslag fr. 16. Vragen en Antwoorden fr. 16. De kwijtschriften voor de oud abon- nenten zijn in omloop. De nieuwe inschrijvingen moeten ge nomen en betaald worden in het post kantoor, waardoor de gemeente, die de abonnent bewoont, bediend wordt. De vragen tot inschrijvingen op die uit gaven, moeten voor de opening, die Dinsdag I 4 dezer plaats heeft, gedaan worden. De regeering heeft het onderwijzend personeel in de kantons Eupen-Mal- medy-Sint Vith medegedeeld, dat het lidmaatschap van den Heimatbund of van een andere gelijksoortige organi satie, voortaan als onvereenigbaar zal worden beschouwd met het ambt van leeraar of onderwijzer. Ook zal het toe zicht op de vreemdelingen en nl. op de aldaar verblijvende Duitsche onder danen worden verscherpt en zullen alle van politieke actie verdachte buiten landers, zonder verwijl, worden uitge wezen. DE TALEN IN HET GERECHT. Zooals hij het aankondigde, in zijn rede tijdens het Kamerdebat, heeft de heer Janson, minister van Rechtswezen, verschillende amenderneWten neerge legd op het ontwerp betreffende de ta len in het gerecht. Het eerste amendement heeft be trekking op de vrijheid van de advo caten, die^eeds ingeschreven zijn, om zich te bedienen van de taal, die zij verkiezen voor hun pleidooien.! Het amendement Janson stelt voor, de vrij heid uit te breiden tot al de advocaten die zich zullen laten inschrijven tot 1938, d.i. tot allen, die nu reeds hun hoogere studies hebben begonnen en voor wie het misschien moeilijk zou zijn, om nog grondig de tweede taal te leeren. Een tweede argument heeft betrek king op de gemeenten aan de taalgrens en zou aan de rechters in deze kantons toelaten, indien zij de taal der minder heid niet kennen, de zaak te verzenden naar het naastbijgelegen kanton van andere taal. Een derde amendement stelt voor, dat voor wat de Brusselsche agglome ratie betreft, de gedaagde het recht zou hebben, om de taal aan te duiden, waarin de zaak zal worden behandeld. Een vierde amendement stelt voor dat, zoowel in Wallonië als in Vlaan deren, de taal, die deze der streek niet is, zou mogen gekozen worden, wan neer beide partijen in het geding hier omtrent 't akkoord zijn. Een laatste amendement, betrek king hebbend op de taalkennis der magistraten stelt voor, dat in het Ver brekingshof, ofwel de eerste voorzitter ofwel de voorzitter, eenerzijds, en of wel de procureur generaal, ofwel de eerste advocaat generaal anderzijds;, beide talen zal moeten machtig zijn. Voor wat de Beroepshoven van Luik en Gent betreft, zullen twee leden ten minste van het parket generaal de twee talen moeten kennen. DE WEDDEN DER BEDIENDEN. De betaling der bediendenwedden is, natuurlijk, zooals alle ander schul den, waaromtrent geen andersluidend accoord getroffen werd, betaalbaar op het einde der maand, waarin de be diende voor zijn patroon heeft ge werkt. Daaromtrent zal wel voor nie mand eenige twijfel bestaan. Dit belet niet dat, door de crisis, zekere huizen zich soms gedwongen zien, deze betaling uit te stellen. De minister van Arbeid en Nijver heid heeft nu een wetsontwerp doen opmaken, dat op het bureel der Kamer zal neergelegd worden, en volgens het welk een patroon, die de wedden zij ner bedienden nog niet zou betaald hebben, één maand na den vervaldag, niet enkel verplicht zal worden tot on middellijke betaling, maar verder ook boetstraffelijk zal vervolgd worden.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 1