Ce Volksraadpleging in Duitschiand. sultana rozijnen FRxVrELLI aliotti FRATELLI aliotti Ruwe handen geleverd door ZIJN VAN PRIMA KWALITEIT Opgepast, 't is NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT HET SPAARBOEKJE VOOR DE KINDEREN DER OUD-STRIJDERS Doos 4en7/2frank KAN 'T PR08LEMA DER ONBEWAAKTE OVERWEGEN OPGELOST WORDEN WAT IS RADIUM DUITSCHLAND'S BEWAPENING. DRINK KRONEN PILSNER BESTRIJDING DER KRISIS. 13" JAAR. NUMMER 47. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 19 NOVEMBER 1933. j®fe ABONNEMENTEN I Jaar, per post16 fr. Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnentan in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat ken bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. MEER DAN 90 VOOR DE HITLER-REGEERING. Over Hitier kan heden niets anders gezegd worden dan bijvoorbeeld over den worstelaar Constant Le Marin of Laurent Gerstmans zou te zeggen, in dien hij een tegenstander hadde ge vloerd wien men eerst handen en voe ten zou hebben gebonden. Dan wanneer bij de Verkiezingen van den 5 Maart 1.1. nog tien verschil lende candidatenlijsten werden inge diend, hadden de stemgerechtigden thans te... kiezen tusschen slechts één enkele lijst deze van Hitier. Dien 5 Maart ook kwamen er maar 39.655.029 kiezers op, van wie er slechts 17.277.189 hun stem op de nationaal-socialisten uitbrachten, die op de 648 mandaten voor den Rijksdag er dan ook slechts 288, of niet de meer derheid, veroverden. Het zal dus wel iets meer dan een mirakel zijn dat, na slechts een half jaar, de Hitlerianen meer dan 90 van de stemmen verworven hebben, zoowel in het plebisciet als voor den Rijksdag. Op de vraag, of zij de politiek dei- huidige regeering bijtreden, hebben inderdaad, van de 43.464.647 opge komen kiezers er 40.618.647 of 93.4 ja geantwoord en op de eenige lijst van de nationaal-socialisten hebben van de 43.075.077 kiezers er 39 mil joen 655.288 of 92 hun stem uit gebracht. Tenslotte mag Hitier zeggen, dat op iedere honderd Duitschers er slechts een groote zes hem niet gevolgd zijn, hetzij door neen te stemmen, hetzij door hun briefje ongeldig te maken. Wanneer thans ruim 90 van het Duitsche volk solidair met Hitier heb ben verklaard, dan mag zonder eenig gewetensbezwaar het Duitsche volk in zijn geheel verantwoordelijk gesteld worden voor alles waardoor Hitier voortaan het vertrouwen van de we reld wettigen zal en voor alle maat regelen die tot handhaving van den vrede in Europa tegen Duitschiand noodig zullen zijn. De proclamatie, waardoor Hinden burg nu den eigen volke en de heele menschheid zal doen weten, dat het Duitsche volk als één blok achter zijn regeering staat om van de wereld zijn nationale eer en zijn volle bewe gingsvrijheid terug te eischen, zal na tuurlijk lang vantevoren al opgesteld en gedrukt zijn geweest, en wat zij be vatten zal, dat kan dus voor geen enkel mensch van binnen of buiten het Reich nog een verrassing of een openbaring wezen. Er zal meer dan waarschijnlijk ook instaan, dat de Duitsche regeering alle voorstellen in overweging zal nemen, die haar gedaan zouden kunnen wor den, met het oog op de algemeene ont wapening, maar dan zullen Duitsch- lands gewezen vijanden goed en voor zichtig doen, aan deze regeering het zelfde antwoord te geven dat Erzber- ger in den wagon te Rhétondes van Foch te hooren kreeg, toen hij daar ook meende te mogen komen verne men, naar de voorstellen, die de geal lieerden aan Duitschiand te doen had den om den oorlog te doen ophouden Wij hebben geen voorstellen te doen, antwoordde Foch ijskoud. Oberndorff begreep Erzbergers fla ter en verbeterde Wij komen om de voorwaarden Aan den h. Minister van Landsver dediging werd door Kamerlid Butaye, volgende vraag gesteld Mag ik den heer minister eerbiedig vragen of het spaarboekje van 100 fr. voor de kinderen van oud-strijders, door de laatste besluit-wetten werd afgeschaft Het gemeentebestuur van Watou bijv. weigerde aanvragen aan te ne men. De h. minister, gaf volgend ant woord Luidens artikel 1 1 van het konink lijk besluit van 1 1 Augustus 1933 ge troffen ter voldoening aan de wet van 17 Mei 1933, waarbij er aan de regee- ling bijzondere rn:./..t .vordt verleend, der Entente te vernemen. En als Hitier nu weer voorstellen zegt, dan dient de Entente, die her boren is, hem ook weer met voor waarden te antwoorden. Hoe de Rijksdag er vroeger uitzag. De verdeeling der 648 zetels was in den vorigen Rijksdag als volgt Nationaal-socialisten 288 Sociaal-democraten 120 Communisten 82 Centrum 73 Beiersche volkspartij 2 Strijdfront zwart-wit-rood 53 Christen sociale volksdienst 4 Duitsche staatspartij 5 Duitsche boerenpartij 2 Krachtens de gelijkschakeling wer den de mandaten der communisten on geldig verklaard, terwijl op grond van de verordening van 7 Juli hetzelfde geschiedde met de mandaten der so ciaal-democraten en van de Duitsche staatspartij. De Verkiezing van Zondag. Thans bevatte de lijst der N.S.D.A. P. de namen van 685 personen. Behalve zijn stembiljet, moest de Duitsche staatsburger Zondag ook zijn goed- of afkeuring te kennen geven over de algemeene politiek der rijks- regeering. Daartoe werd de volksstemming ge houden,waarbij eenvoudig geantwoord behoeft te worden met ja of neen. De deelname aan de verkiezingen overtreft overal veruit deze der vorige verkiezingen. Men weet dat in Duitsch iand de deelname aan de kiezing niet verplichtend is. In de straten van Berlijn heerschte een bijzondere drukte. Bijna iedereen droeg het kenteeken dat gegeven werd aan diegenen, die aan hun kiesplichten voldeden. De deelname voor den Rijksdag is aanzienlijk en bereikt dikwijls 100 t.h. Voor de volksraadpleging bereikt men 99 tot 100 De Uitslagen. Voor den Rijksdag Uitgebrachte stemmen 43.007.577 Voor de Regeeringslijst 39.655.288 De andere stemmen waren ongeldig. De Volksraadpleging Uitgebrachte stemmen 43.464.420 Ja» (93.4 40.618.147 Neen» (4.7 2.055.363 Ongeldige brieven (1.9 790.910 Hoe de nieuwe Reichstag zal samengesteld zijn. De Reichstag zal 661 volksverte genwoordigers tellen. Meer dan 100 nieuwe Reichstagleden zijn ambtenaars van de hitleristische partij, welke al- zoo een grooten invloed in het parle ment zal uitoefenen. Zes en dertig hun ner zijn ministers, goeverneurs en Staatssecretarissen 65 anderen hebben een openbare bediening te vervullen. Onder de 90 gekozen landbouwers en boeren, zijn er verscheidene groote grondbezitters en aristokraten. Men telts slechts 25 arbeiders en 25 bedien den, hetgeen heel weinig is voor eene beweging, welke zich officieel Duitsch nationaal-socialistische partij heeten doet. is artikel 3 der wet van 1 Juni 1919, waarbij er aan de geboren of r.og ter wereld te komen wettige kinderen van militairen die den veldtocht heb ben medegemaakt, eene som van 100 frank op een spaarboekje werd toege kend, niet meer toepasselijk op de na 30 Juni 1933 geboren kinderen. Evenwel is die beperking, luidens artikel 1 2 van voormeld koninklijk be sluit, niet toepasselijk op de kinderen der groote oorlogsverminkten en -in validen die het voordeel der wet van 13 Mei 1929 genieten. Op 6976 overwegen, in Belgie be staande, zijn er 4418 onbewaakte, waarvan 2600 aan de banen geplaatst en de andere aan voet- of veldwegen. Dat maakt voor de Nationale Spoor wegmaatschappij eene besparing van 2600 bureelwachters en voor het land een jaarlijksch verlies van vele men- schenlevens. Dat is voorzeker een uit slag men heeft het voldoende gezien in den afgeloopen Zomer, wanneer de doodelijke ongelukken talrijk waren, veroorzaakt door deze overwegen,ware poorten, die voor den dood wagewijd openstaan. Maar wie zijn de verant woordelijken De maatschappij) de gemeenten, of de gebruikers der we gen Allen en iedereen. We zullen dat uitleggen. Voetgangers, wielrijders, motocy- clisten, automobilisten en over 't alge meen al de rijtuigvoerders zijn al te dikwijls verstrooid en onvoorzichtig. Zij vergeten dat de spoorweg een voor name weg is vergeleken bij de baan, die hem doorsnijdt en dat bijgevolg niemand er gebruik mag van maken zonder de noodige voorzorgen geno men te hebben en overigens door de reglementen voorzien verbod ook een rijtuig voor te steken op een onbe- waakten overweg en dezen met meer dan tien kilometers per uur te over schrijden gebod op 50 meters van de spoorlijn te blijven staan, zoogauw men een trein gewaar wordt. Dat hij, die nooit deze voorschriften overtreden reeft, den eersten steen werpe naar iet Bestuur, zal men opwerpen. Goed, maar wil dat zeggen dat er aan het bestuur niets kan verweten worden Integendeel. Wat doet de Nationale Maatschap pij van den Spoorweg om de ongeluk- een te vermijden Drie dingen. Zij rekent op de waakzaamheid der straat gebruikers en zij heeft ongelijk men comt het te zien, want een levend sein is meer afdoende dan twintig be sluiten en zes en dertig duizend stil- standpalen. Zij rekent vervolgens op de ge meenten, die gehouden zijn de niet be waakte overwegen aan te duiden door palen waarop een driehoekig schild, iet beeld dragende eener lokomotief. Zij rekent eindelijk op zich zelve, maar zij stelt veel te veel vertrouwen in het eindsucces van initiatief. Om de doodsoverwegen aan te duiden, bepaalt de maatschappij zich lij het volgende 1. - Vier palen van 1.75 meter hoog en 15 centimeter breed, geverfd in iet blauw en in het wit en staande 2 meter en half van de eerste riggel i dus als men er met den neus bij staat) en aan de vier hoeken der baan 2. - Indien dit dubbel paar staken op 100 meter afstand niet zichtbaar is, herhaald men het op een hon derd meter van den overgang 3. - Op 1 5 centimeter van diezelfde riggel, aan eiken kant der lijn en langs de baan, staat een witte paal met op schrift Attention - Let op, en eindi gend op een Sint Andrieskruis 4. - In eenige streken spiegels om te zien welk voordeel deze medebren gen. En 't is al Maar dit bosch hout is onvoldoende, det groot getal vaste seinen is onvol doende, eerst en vooral, omdat er te veel staan, hoe paradoscaal dit ook moge wezen, en ten tweede, krachtens iet princiep der proefondervindelijke psychologie, die ons leert dat het oog aeter de hinderpalen waarneemt, met onderbreking en niet standvastig, bij middel van uitgaande en opvlammen de lichten. Waarom dan geen dubbel of driedubbel spel van palen gezet met afwisselende lichten, op nuttigen af stand van de niet bewaakte overwe gen, zonder nadeel aan de huidige sei nen, als men er toch aan houdt. Deze tuigen weijken met essence, verslinden er weinig en missen, om zoo te zeggen, zelden. Zij gaven uitmun tende uitslagen in Zweden waar hun gebruik reeds algemeen is. Er bestaan er ook in Terkamerbosch en 36 Belgi sche overwegen zijn er van voorzien. Men zegt toch dat, sedert drie jaar dat ze werken, er niettemin vijftien nieuwe ongelukken plaats gehad hebben in de streken waar ze bestaan. Er uit aflei den dat deze manier van aanduicLng slecht is en moet verlaten worefcn ware eene dwaling begaan. Dus moet men besluiten dat, hoe meer men over de oplossing van het problema spreekt, hoe meer die oplos sing achteruitgaat. Men wacht misschien op eene nieuwe bloedige reeks, zooals we er dit jaar eene zagen, om een ein de te stellen aan dé proeven gedaan op goed kome het uit, vooraleer een be sluit te nemen Na aan de lastenbetalers eenige hon derden duizenden franks, zooniet eeni ge millioenen, en eenige tientallen men- schenlevens gekost te hebben, wordt er geen korting gemaakt. Sommigen be weren dat de Spoorwegmaatschappij voor de kosten terugdeinst. Dat ware nog wat schoons In afwachting dat de oplossing er comt, kan men toch iets doen de gordijn van boomen, struiken, aankon digingsplanken, enz., doen verdwijnen zoodat men den trein van verre kan zien afkomen. v. B. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE Radium wordt getrokken uit urani umerts, gezien de twee metalen altijd samen aangetroffen worden radium is ten anderen slechts een stadium van iet uranium dat over milliarden jaren grondige veranderingen ondergaat. Flet erts, tot kleine stukjes gemalen, wordt naar de fabriek gevoerd in klei ne zakjes. Men heeft ongeveer 400 ton erts noodig om I gram radium te fa- Driceeren. Bij die 400 ton erts voegt men 800.000 liters water, 100 ton ko en en 200 ton verschillende scheikun dige produkten zulks maakt in 't ge- ïeel 1500 ton of de lading van 150 wagons, waaruit men een stukje radi um trekt, dat omtrent de grootte heeft van een klein erwtje Het erts wordt eerst en vooral in verschillende molens tot fijn poeder ge plet, waarna de verschillende chimische produkten er op inwerken. Zulks ge- aeurt in overgroote kuipen. Het vocht dat men nadien in deze kuipen vindt wordt zorgvuldig door filters gegoten, waarna het honderden malen gecrista- iseerd wordt. Zoo kan men na 3 maanden allerlei aewerkingen, na 't overblijvende vocht door een uiterste filter gegoten te heb- aen, een klein schitterend graantje be tomen dat voor den fabrikant als het eenige edele geldt, getrokken uit de 400.000 kilogrammen erts, die voor enkelen tijd de groote zalen der fabriek in beslag namen. Radium wordt nu meest gebruikt in de therapeutie, vooral sedert mijnheer en mevrouw Curie over de zaak bij zondere studies gemaakt hebben. Ra dium zendt drie soorten stralingen uit, welke men indeelt in alpha-, bèta- en gammastralen. Deze laatste zijn veruit de sterkste een plaat lood van I 0 cm. dikte kan hunne werking niet heele- maal beletten. Zij bezitten de eigen schap levende cellen, die in hunne na- aijheid gebracht worden, te dooden. Welnu de kanker bestaat in een abnor male ontwikkeling van| zekere zieke cellen, ten koste van andere gezonde. De gammastralen dooden de nabije cellen, die als parasieten optreden, en daarin ligt de basis der hedendaagsche aehandeling van kankerlijders. Men plaatst een heel kleine hoeveel heid radio-actieve lichamen eenige mili- of centigrammen in de nabij heid der zieke weefsels of zelfs er bin nen in. Deze lichamen bevinden zich in capillaire buisjes, die zelf in platina- naalden zijn ondergebracht. Het ge beurt dikwijls dat op een en zelfde zieke 1 50 gr. radium worden in 't werk gesteld, verdeeld over een twintigtal zulke naalden, wat een kapitaal van ongeveer 200.000 frank vertegen woordigt. Men gebruikt ook voor 't zelfde doel zekere radiumgassen of radon. Radon is het radioactief gas dat voortgebracht wordt door een radium-zout in oplos sing. Een gram radium-bromuur, dat Zl gr- radium bevat, geeft in 2 dagen tijd een halve kubieke millimeter gas, t.t.z. een bel ter groote van een spel denkop. Iedere bij den zieke gebruikte naald bevat 1/100 a 1/1000 kubieke millimeter gas deze kleine hoeveel heid volstaat om het noodige uitwerk sel te hebben op de naburige weefsels van 't menschelijk lichaam. Dergelijke behandeling duurt van 1 tot I 0 dagen. In verband met het incident, dat zich in de commissie van Buitenland- sche Zaken der Kamer voordeed, en tijdens hetwelk de heer de Dorlodot, uitpakte met een document, dat indruk maakte op de aanwezigen, en dat be trekking had op de herbewapening van Duitschiand, kunnen we zeggen, dat de beschuldigingen door den heer de Dorlodot voorgebracht, steunden op hetgeen generaal Morgan tweemaal in de Times heeft herhaald, aan gaande de herbewapening van Duitsch- and. Hij zegde, dat wanneer Frankrijk en ingeland ertoe zullen besluiten, den uitslag van het onderzoek van het in- tergeallieerd comiteit bekend te ma ten, elkeen klaar en duidelijk zal zien, dat Duitschiand de toelating der geal- ieerden niet afgewacht heeft, om zich opnieuw tot de tanden te wapenen. De heer Hymans, zonder den inhoud van het document tegen te spreken, zegde dat het document geheim was, en hij vroeg zich derhalve af, hoe de ïeer de Dorlodot het in zijn bezit had gekregen. Hij zegde, dat in elk geval de kwestie niet zou besproken mogen worden, op gevaar voor internationale verwikkelingen. Dit belette de heer de Dorlodot niet, onze buitenlandsche politiek ernstig te rekelen. Er is een werkelijke tegenstrijdig heid, zoo zegde hij, tusschen hetgeen de heer Hymans ons officieel zegt en de verslagen van de Conferentie der Gezanten. Ik meen, dat het Parlement door de Uitvoerende Macht misleid is geworden en het is de Uitvoerende Vlacht, die ongelijk heeft. De Belgische politiek, in navolging van de Fransche Briandistische poli tiek, vervolgt een hersenschim. En on danks de internationale failliet van de ze politiek, gaat Belgie toch voort op dit terrein. Dit is des te erger, daar de minister van Buitenlandsche Zaken, die zich in ons Land, evenals in Frankrijk hebben opgevolgd, allerlei verslagen hebben gekregen, die hun bewezen, dat zij op een verkeerd, pad waren. Wij hebben ongelijk gehad vertrou wen in Duitschiand te stellen, zulks is nu klaar als de dag. Wij moeten der- ïalve ten spoedigste onze gevaarlijke illusies laten varen. Het uur heeft ge slagen, dat een andere politiek zich opdringt. Noteer, zoo besloot de heer de Dor lodot, dat ik geen waaghals ben en geen waaghalzerij in politiek voorsta. Toen toonde de heer de Dorlodot het fameuze document. Het is een vo- luum van 5 I 4 pagina, gedrukt te Pa rijs in 192 7. Dit verslag is alleen be stemd voor de geallieerde regeeringen. Het geeft uitleg over de werkzaamhe den en vaststellingen der intergealli- eerde commissie, die gelast was het Verdrag van Versailles inzake ontwa pening te doen eerbiedigen. Welnu deze commissie, waarvan de werkzaamheden in 1927 reeds ophiel den, wijst op de moeilijkheden, die zij toen reeds had, om haar controol uit te oefenen. Zij onderlijnt de oppositie van Duitschiand en citeert al de vor men van geheime bewapening, die Duitschiand toen reeds aanwendde, vanaf de geheime depots, tot de fa brieken van scheikundige producten, langs de politie om. Het verslag besloot formeel, dat Duitschiand in 1927 reeds ver was van het stadium van ontwapening door het verdrag van Versailles voorgeschreven, en dat het formeel de bepalingen van het 5e deel van het verdrag van Ver sailles had overtreden. Briand wierp al deze en zulke ver slagen de mand in, zoo is het laatste woord van den, heer de Dorlodot. Maar ik oordeel, dat wij niet zoo maar amen moeten zeggen, maar dat we moeten reageeren. N. G. DE KRISIS IN DEN POSTCHECKDIENST. De krisis doet zich ook voelen in Posterijen. Vijftig bedienden uit den postcheckdienst zullen, wegens gebrek aan werk aldaar, verdeeld worden over verscheidene ministerieele dien sten, vooral in Arbeid en Nijverheid, waar precies de diensten voor de werk loosheid nieuw personeel vragen. De Vermindering der Prijzen. Is het niet waar, dat, als wanneer men het verbruik wil vermeerderen, men de prijzen moet verminderen Hoe kan dat Ten eerste moeten de tusschenper- sonen en winkels zich tevreden stellen met een kleinere winst. Is het niet beter 0 paar schoenen te verkoopen per dag met 20 fr. winst, dan 2 paar met 50 fr. winst Maar er is meer. Ook de lasten van den Staat, pro vincie en gemeente staan veel te hoog, en dat alles valt natuurlijk terug op den verkoopprijs. Voegen we erbij dat meest al de producten reeds zwaar be ast zijn door den Staat en dat de weeldeoverdracht en factuurzegels nog den prijs der koopwaren komen ver meerderen. Dat is niet alles.De electriciteit is ook te duur zoodat de winkeliers, die iet wat ordentelijk hunne winkels willen verlichten, hooge sommen te betalen ïebben aan electriciteit. Ook werden nieuwe taksen gelegd op de essence era iet vervoer, hetgeen nogmaals terecht comt op een vermeerdering der prij zen van de vervoerde producten. Al deze taksen en belastingen te samen genomen,doen den verkoopprijs van de producten verdubbelen en dat is niet overdreven als wij dat schrijven. Dus, om den verkoopprijs te ver minderen, moeten de belastingen en de taksen verminderen. Dat schijnt de regeering te hebben aegrepen, want ze heeft verklaard, dat de lasten zullen verminderd worden. Wij durven verhopen dat er weldra verbetering zal komen langs dien kant, maar totnogtoe hebben wij daarvan niets kunnen bespeuren Het is nochtans de eenige manier om een einde te stellen aan de ma- aise zooals men in Nederland zegt, die ons land en ons volk te neder drukt. Eindelijk bestaat er nog een middel om de krisis te helpen bestrijden en dat is meer nationale produkten verbrui ken. Wij zijn geen protectionnisten maar frïgenover de schandelijke beschermings maatregelen, genomen door bijna al de andere landen, moeten wij niet het slachtoffer worden van onze goedzak kigheid. De burgers moeten in die tijden van krisis vaderlandsliefde genoeg hebben om zooveel mogelijke inlandsche pro ducten te gebruiken ten einde eigen produktie te helpen recht houden. Onze nijverheid verdient overigens doorgaans gesteund te worden, omdat de Belgische voortbrengers over 't al gemeen even goed kunnen voortbren gen als de vreemde en zij hebben meestal geen concurrentie te duchten. Als iedereen zijn plicht verstaat zal er beterschap komen en zal iedereen er profijt kunnen uittrekken.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 1