sultana rozijnen FRATELLI aliotti FRATELLI aliotti gesprongen handen SPUROL geleverd door ZIJN VAN PRIMA KWALITEIT, Opgepast, 't is NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT BELASTINGSTELSEL PENSIOENOUDERDOM FRANSCH MINISTERIE DRINK KRONEN PILSNER DE INDEXGETALLEN. 13 JAAR. NUMMER 50. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 10 DECEMBER 1933. ABONNEMENTEN 1 Jaar, per post16 fr. Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. Per De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. AANKONDIGINGEN regel1.00 ff. Uitgevers-Eigena ra Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. lauuat—a Hitler, die meester is in Duitschland, en er meer te zeggen heeft dan het ooit aan Bismarck, den ijzeren kan selier gegund was, heeft zich met veel beslag teruggetrokken uit den Volken bond. Het gebeurde juist op het oo- genblik dat er een klaar en duidelijk ontwapening ging voorgelegd worden, waardoor elk land zich verbinden moest om geleidelijk zijne bewape ning en om zijne oorlogsuitrusting t verminderen. Hitler, die integendeel op oorlogs- avonturen uit is, en, het gansche Duit- sche volk op militaire wijze weder be gint te drillen, heeft de zaak natuur lijk kwalijk opgenomen. Hij had ge hoopt de toelating der Conferentie van Genève te verkrijgen om zijne plannen uit te voeren hij was mis. En ziende dat de kans tegen hem uit draaide en dat hij de afgevaardigden der andere landen niet bedotten kon, is hij in een opwelling van kwade luim, uit den Volkenbond weggeloo- pen. Duitschland staat nu geheel afge zonderd onder de volkeren, en ver wekt iedereens wantrouwen. Overal wil men zich tegen het dreigend gevaar beschutten en met een zekere angst worden de gebeurtenissen gadegesla gen. Op zijn hoede zijn is het wachtwoord. Voor ons, Belgen, rijst er nu een gewichtige vraag op is er met al dat geharrewar iets veranderd in het in ternationaal statuut van Belgie Zijn onze veiligheid en onze onafhankelijk heid nu minder stevig gewaarborgd Vijf en zeventig jaar lang, zijn wij, zooals iedereen weet, tegen allen aan val en oorlog beschermd geweest in rechte en in feite door ons statuut van eeuwige onzijdigheid dat or.s in 1839 te Londen opgelegd en door de toen malige vijf groote mogendheden ge waarborgd werd. In 1914 echter ver loochende de meineedige Keizer Wil helm II zijn eerewoord en tegen alle recht deed hij zijn troepen over onze grens opmarcheeren. Die trouwloos heid had voor gevolg dat Engeland, toen, den oorlog aan Duitschland ver klaarde. Na den oorlog werd er op eene dub bele wijze gezorgd voor Belgie's vrij heid en Veiligheid. Eerst en vooral werden wij door de internationale over eenkomst van den Volkenbond be schermd tegen ALLEN vreemden aan val, van waaij hij moge komen en daarbij, werd Duitschland, dat een eerste maal in 1914 zijn misdadigen aanslag tegen ons gepleegd had, ver plicht zich schier volkomen te ontwa penen. Aan ons Belgen, scheen het daarmede niet voldoende en uit vrije keuze hebben wij een derden waarborg bijgevoegd, namelijk het akkoord met de militaire overheden van Frankrijk, die bij een gebeurlijken Duitschen aanval, zich met onze eigene legerover sten moeten verstaan en met hen sa menwerken. -o-o-o- Sindsdien was Duitschland zelf in den Volkenbond getreden, en weldra kwamen de beruchte traktaten van Lo carno tot stand. Voor hetgeen ons land aangaat mag men ze eenigszins verge lijken met de traktaten van 1839, ver mits de groote mogendheden Enge land, Duitschland, Frankrijk en Italië nogmaals onze vrijheid en de on schendbaarheid van onze na-oorlog- sche grenzen volkomen waarborgden. Tusschen beide is er nochtans een groot verschil' in 1839 werd immers de ONZIJDIGHEID aan Belgie opge drongen, terwijl de traktaten van Lo carno ze integendeel als afgeschaft be schouwen. -o-o-o- Hoe staan de zaken, nu Duitschland uit den Volkenbond weggeloopen is Het antwoord is licht te begrijpen. Binnen twee jaar, die eerst moeten voorbij zijn, vooraleer Duitschland uit den Volkenbond weggelaten wordt, verliest Belgie den Duitschen waarborg die ons door denzelfden Volkenbond verzekerd was. Wij verliezen ook dien Duitschen waarborg, zooals hij ons door de traktaten van Locarno was toegezegd. Of wij daar eigenlijk veel bij verliezen, is een andere kwestie maar in rechte is het zoo want het Locarnoverdrag bepaalt zelf dat het slechts geldig wordt, als Duitschland in den Volkenbond binnengetreden is. In rechte zul..binnen twee jaar, slechts maar drie mogendheden meer hebben om onze onafhankelijk heid en de onschendbaarheid onzer grenzen te waarborgen Engeland, Italië en Frankrijk. Wij veronderstellen hier wel te verstaan, dat zij het trak taat van Locarno niet zullen aanzien als vervallen en waardeloos, om reden van het heengaan der Duitschers. En hier moeten wij met voldoening aan stippen hoe Engeland nog voor korte dagen, verklaard heeft dat het altijd eere zou doen aan zijn handteeken, bijzonderlijk voor wat Belgie betreft, -o-o-o- Wij lieten hooger opmerken dat de traktaten van 1 839 ons vijf-en-zeventig jaar gevrijwaard hebben van allen oor log en allen vijandelijken inval.!n 1 870 bij den Franschen Duitschen oorlog, toen Bismarck de almachtige kanselier was in Duitschland, heeft het voorwaar weinig gescheeld, en dat onze grenzen geeerbiedigd bleven, ging schier als een soort mirakel door. Vroeger had de Fransche Keizer Napoleon III ge loerd op Belgie, dat hij gaarne bij het Fransche grondgebied zou ingelijfd hebben het lukte hem echter niet, om dat Engeland er zou tusschengekomen zijn. Om de gruwelen van den oorlog te kennen, hebben wij moeten wachten tot 1914, toen Duitschland zijn eere woord verbrak. En seffens verklaarde Engeland, dat zijn plicht getrouw bleef, den oorlog aan den meineedigen Duit schen Keizer, Wilhelm II. Zoo zou het nog gebeuren, indien een uitheemsche bandiet onze grenzen durfde bedreigen. Ditmaal hebben wij niemendalle te vreezen vanwege de Fransche Repu bliek, die zich tevreden houdt met het geen zij heeft en na den oorlog weder- gewonnen heeft. En dank zij de mili taire overeenkomst die tusschen ons en de Fransche overheid gesloten werd, is het zeker dat de verdediging van onze gouwen beter voorzien en voor bereid is dan in 1914. Een langen tijd hebben wij dan vruchteloos naar de Fransche hulp uitgezien zoo zou het niet meer voorvallen, indien Duitsch land nog eens bandieten-aanval tegen ons wilde beproeven. Duitschland met den roekeloozen Hitier aan het hoofd, is, in de omstan digheden, de eenige vijand waarvan wij iets van dien aard te duchten heb ben. Het is wel om niet op 't onver wachts overrompeld te worden dat men de forten van de Maas wederom in orde heeft gebracht en dat men nu onze grenzen zelf schikt te versterken. De slotsom is dat onze onafhanke lijkheid nu ten minste even goed ge waarborgd is als in 1914, zij is het zelfs beter, want wij hebben meer ze kerheid dat Engeland onverwijld de wapens nemen zou, en dat Frankrijk ons, zonder dralen ter hulpe zou snel len. Ons eigen Belgisch leger is overi gens sterker dan in 1914, en zou even dapper zijn plicht vervullen. -o-o-o- Als wij over militaire zaken schrij ven, denken wij altijd aan den kreet, die in 1 9 1 8 op het einde van den oor log, toen de Duitsc'ne vijand in allerijl naar zijn eigen land moest weder vluchten, uit alle borsten opsteeg Weg met den oorlog Oorlog aan den oorlog. Die kreet is ook de onze en alle middelen moeten in het werk gesteld worden om de oorlogsramp te behoe den en alle vechtersbazen met of tegen dank te doen gerust blijven. De oor log verafschuwen wij, en indien wij nog ooit ten strijde trekken dan is het juist gelijk in 1914, enkel en alleen om ons te verdedigen en om een vreemden bandiet te beletten in ons land binnen te breken en hier nog eens te beginnen branden, plunderen en moorden. Om den oorlog echter tegen te hou den is het volstrekt noodig, Duitsch land, dat naar een weerwraak hun kert,en gedurig door Hitier opgezweept wordt, in zijne bewapening en zijne oorlogsvoorbereidselen te verhinderen. Er valt te kiezen. Ofwel zal Duitsch land, door de krachtdadige houding der vorige bondgenooten gedwongen worden het vredestraktaat na te leven en zijne bewapeningen te sluiten, of wel, vooraleer er twintig jaar verloo- pen zijn,zullen wij wederom een oorlog zien woeden, die dan nog akeliger en gruwelijker zal zijn dan in 1914. Dat men toch van zulke ramp ge spaard blijve G. v. B. VOOR DE VEREENVOUDIGING van ons De bijzondere commissie aangesteld. De minister van Financies heeft Maandag morgen, de commissie van samenordening en vereenvoudiging van onze belastingwetten aangesteld. Hij heeft er op gedrukt dat de com missie haar raadplegingen zou inrich ten en vermenigvuldigen, zoodat alle beroepsgroepeeringen haar wenschen zouden kunnen doen gelden. Het is dank zij een eerlijk en aandachtig con tact met de belastingbetalers zelf, zegde de minister, dat gij best u rekenschap zult kunnen geven van de gebreken van het fiscaal stelsel. Hij heeft de commissie eveneens uit genoodigd, om zich in betrekking te stellen met de agenten der buitendiens ten, die de stof madeleven, door het dagelijks in betrekking staan met de belastingschuldigen. De heer Jaspar, heeft tot de leiders der belastingbeheeren een warmen op roep gericht, opdat zij hun medewer king zouden toezeggen hij heeft hul de gebracht aan hun bevoegdheid en aan hun toewijding en vroeg hun sa menwerking ten voordeele der commis sie. De minister van Financies heeft de aandacht ingeroepen op de zware taak, die aan de commissie is toegewezen, Vooreerst moet, zoo zegde hij, een sa- menordeningswerk worden verwezen lijkt, ten einde een klaar beeld te heb ben van de stof en in een methodi- schen en organischen zin de verspreide schikkingen onzer wetgeving groepee- ren. Daarna zal het werk beginnen der eigenlijke vereenvoudiging, waarbij het initiatief en het wijs beleid van de com missieleden een groot veld zal vinden voor de hervormingen, die zij snel zul- en kunnen bewerkstelligen. De minister van Financies heeft aan gedrongen opdat eerst, de betrachting van de commissie zou zijn op de bela tingen, die van dagelijksche toepassing zijn en die dagelijks het beheer in moeilijkheden stelt tegenover de belas tingbetalers en bijzonder dus de wetter, op de inkomsten en deze met het ze gel gelijkgesteld. Hij heeft bijzonder haar aandacht ingeroepen op de formulieren, die moe ten dienen voor de inkomstenverkla ringen voor 1934. De minister van Financies heeft aan de commissie alle vrijheid gelaten, om laar studies in te richten en aldus een goede werkverdeeling te bekomen. Hij heeft erop gedrukt, opdat men zich onmiddellijk aan het werk stelle met zooveel mogelijk de discussies in iet comiteit te beperken. Bij het einde zijner uiteenzetting, leeft de minister een beroep gedaan op allen, opdat het verslag niet enkel tiaar zou zijn op den uitersten datum van 6 maanden, voorzien door het Be sluit van instelling, maar wel binnen 3 maanden. Gij zult willen bewijzen, zoo besloot de heer Jaspar, dat het scepticisme, waarmede de instelling uwer commissie werd vernomen, ongegrond is en hij uitte den wensch, dat binnenkort de commissie ertoe gerake het Land een liscale wetgeving te bezorgen, die dui delijker zal zijn, beter samengeordend en beter in het bereik van allen, zoodat de zoo ondankbare taak en van den aelastingbetaler en van den belasting ontvanger gemakkelijker zou worden gemaakt. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE VALSCHE STUKKEN VAN TWINTIG FRANK. DER GENDARMEN. In de omgeving van de Noordstatie te Brussel werden in verschillende han delsinrichtingen valsche stukken van 20 frank uitgewisseld. De stukken zijn grof nagemaakt met behulp van lood en tin. Zij zijn don- ker-grijs en dragen het jaartal 1932. De zijkant van de stukken schijnt met gewoon soldeermaterieel platge streken en de letters op dien boord Belgie-Belgique zijn slordig aange bracht. De eene letter is namelijk groo- ter dan de andere. De politie zoekt de uitgevers op. In de Kamerkommissie voor de be grooting der Rijkswacht, werd er een vinnige bespreking gevoerd over de pensioenouderdom der gendarmen. De verslaggever, M. Houssiaux, behandelt dit vraagstuk in zijn verslag op de vol gende wijze Doordat de rijkswachters, na 20 jaren dienst, op pensioen mogen ge steld worden, zijn er velen van hen die op veertigjarigen ouderdom deze gunst aanvragen. Gewoonlijk maken zij ge wag van hunnen gezondheidstoestand, doch, zoodra zij hun pensioen beko men hebben, stellen zij hunne kandi datuur voor andere openbare ambten zooals politiekommissaris, veldwach ter, gemeentesecretaris of ontvanger, enz. Zeer dikwijls genieten zij aldus tegelijkertijd een militair pensioen, een invaliditeitspensioen, eene rente we gens chevrons en eereteekens en eene wedde. In onzen tijd van krisis en van werkloosheid, lijken de op rust gestelde rijkswachters zich door deze cumulatie in een zeer bevoorrechten toestand te bevinden, welke aanleiding geeft tot scherpe kritiek. Daarom hebben som mige leden van de kommissie de ge dachte geuit, de ouderdomsgrens van 50 tot 55 jaar te verschuiven, ofwel den toegang van nieuwe openbare be trekkingen aan de gepensionneerde rijkswachters te ontzeggen. De verslag gever die als opdracht had, het advies van het Ministerie van Landsverdedi ging in te winnen, heeft volgend ant woord ontvangen Bij Koninklijk besluit van 2 Janu ari 1924, werd de maximum-ouder dom, voor de oppensioenstelling van de militairen van lageren rang, bepaald op 50 jaar. Om te bekomen dat de aanspraak op een ouderdomspensioen verschoven worde tot op het oogenblik dat de be- anghebbenden den ouderdom van 55 jaar zullen bereiken, ware het noodig, dat eene wettelijke regeling getroffen worde om het huidige regiem te wij zigen. Doch de volgende overwegingen pleiten ten voordeele van het behoud van het statu quo Daar de rijkswachtdienst dikwijls nogal moeilijk valt, moeten de elemen ten die er deel van uitmaken de on misbare lichamelijke geschiktheid be zitten om bij machte te zijn bijstand te verleenen aan eiken persoon die hulp inroept, in een oogenblik van gevaar, in snelheid en lenigheid te kunnen wed- ij .eren met de misdadigers, tot hun ne aanhouding te kunnen overgaan, de opstandelingen te kunnen overmees teren, daarbij, zoo mogelijk, alle bloe dige beteugeling vermijden. Deze dienst kan niet vergeleken wor den met dien van om 't even welke andere beambten. Onverminderd de voorwaarde van sterke lichaamsbouw vereischt om bij de rijkswacht ingelijfd te worden, is het noodig dat deze lichamelijke ge steltenis behouden blijve. Hoe jonger de elementen, des te beter aan deze voorwaarde kan worden voldaan. Er dient, anderzijds, op gewezen, dat de aanspraak op een ouderdoms pensioen, na 20 jaren dienst, welke be staat voor de militairen van lageren graad dan dien van officieren, onder officieren, brigadiers en rijkswachters, dit recht bestaat voor alle lagere mili tairen van het leger. Luidens art. 35 van het besluit-wet van 30 Jan. 1815, maakt de rijkswacht hiervan echter deel uit. Indien men, bijgevolg, dit recht moest ontnemen aan de onder officieren, brigadiers en rijkswachters, zouden zij achteruitgesteld worden te genover de onderofficieren, korporaals en soldaten van het leger. Dergelijke maatregel ware niet te rechtvaardigen. Ten slotte zou het niet overeenstem men met het belang van den dienst en die reden is nog van grooter gewicht voor de rijkswacht dan voor wie ook dat men, eenigzins tegen hunnen wil, lieden in actieven dienst zou be houden, die er naar verlangen de mili taire loopbaan zoodra mogelijk vaar wel te zeggen. Bijgevolg stelt de verslaggever voor aan het statuut der gendarmen niets te veranderen. HET NIEUW VOOR DE KAMERS. Stemming van Vertrouwen. M.C.CRautemps, minister-voorzitter, heeft Zaterdag in de Kamer de regee- ringsverklaring voorgelezen. Het stuk is zeer kort, en legt in de eerste plaats den nadruk op de noodzakelijke finan cieele hervormingen.Stellig mag Frank rijk vertrouwen hebben in de toekomst, aar de huidige toestand vergt eene groote inspanning. De finantieele sta biliteit is ten andere de beste waarborg voor Frankrijks veiligheid. Er is ten tweede ook de politieke krisis. De her- ïaalde regeeringskrisissen hebben de tegenstanders van het parlementair stelsel aanleiding gegeven, om het stel sel zelf te bekampen. Daarop is het aeste antwoord de financieele her vorming en het begrootingsevenwicht verzekeren. De regeering vraagt dan ook den voorrang voor dit dringend vraagstuk, en dient dadelijk een ont werp van hervormingen in, waarvan zij haar bestaan afhankelijk maakt. 3eroep wordt gedaan op alle republi- ceinen, die er bewust van zijn, dat ge zonde financies de beste waarborg zijn voor de vrije demokratie. Bij het openen der vergadering wa ren meer dan 400 deputes aanwezig. Zooals er besloten werd in den laatst gehouden kabinetsraad, vroeg M.Chau- temps dat de ondervragingen, betref- ende de algemeene regeeringspolitiek zouden uitgesteld worden tot ïia de be spreking van de financieele vraagstuk- cen. Daarop deelde M. C. Chautemps mede, dat hij aan zijn verzoek tot uitstel van de ondervragingen de ver- trouwensmotie bindt. De Kamer drukte haar vertrouwen in de regeering uit met 39 I stemmen tegen 1 9. Wat de spoedproceduur betreft voor de behandeling van het financieel her stelprogramma, zij werd aanvaard met 569 stemmen tegen 1 1, op een totaal van 580 stemmen. HET FINANCIEEL HERSTELPLAN. Het financieel herstelplan van de "ransche regeering is voornamelijk ge vestigd op den grondslag, eenerzijds van een scherper toezicht op de be- astingverrichtingen en een strenge be teugeling van de misbruiken. Er zal ook een herziening plaats hebben van jelastingsontslagingen, en aan de fis cale wetgeving zal rjog aanzienlijke uitbreiding gegeven worden. Ander zijds neemt de Fransche regeering haar toevlucht tot bestuurlijke hervormingen en een inkrimping van de ambtenaren- vergoedingen, waardoor, mede docr al- erhande bezuinigingen, de heffingen op de ambtenarensalarissen tot een mi nimum zouden kunnen herleid worden. De regeering doet uitschijnen dat dralen de vastheid der munt en de toe- comst van het land in gevaar kan bren gen. De bestuurlijke hervorming moet den Staat toelaten voor 300 miljoen sesparingen te doen. Men moet 275 miljoen winnen op de weddeverlaging der ambtenaars. De herziening der vergoedingen moet 600 miljoen doen aezuinigen. Men verwacht 50 miljoen bezuiniging op de diensten en men re cent dat de scherper fiskale kontrool 999 miljoen in de Staatskas zal bren gen. Voorts raamt men dat het toe zicht op de algemeene belasting der nkomsten ook 700 miljoen zal ople veren. Anderzijds is er nog sprake van bijzondere fiskale schikkingen ten be drage van 1.482 miljoen en er wordt gesproken van een taks op de uitvoer vergunningen welke niet minder dan 225 miljoen zou moeten opleveren. Er is voorts nog sprake van uitzon derlijke hulpbronnen voor den Staat. Die hulpbronnen worden geschat op 1.528 miljoen, waarvan 700 miljoen op te brengen door de loterij, 628 mil joen door het slaan van zilver- en nik- kelmunt, en 200 miljoen door de in ning van schuldvorderingen. In het geheel doelen de financieele ontwerpen op een bedrag van 6 mil jard 21 Zz miljoen frank. AAN ONZE ABONNENTEN. In den loop der eerstkomende dagen zal het Postbeheer de abonnementkwitancies voor 1934 aanbieden. We verhopen bij al onze lezers een goed onthaal, en verzoe ken hen wel te willen hun huisgenooten ver wittigen, opdat de kwitantie bij de eerste aan bieding zou worden betaald. De abonnenten uit het buitenland gelieven ons het bedrag per Internationaal Postman» daat te willen doen geworden. Aan deze die zich wenschen te abonneeren voor 1934 wordt het blad hen van nu af reeds kosteloos toegezonden. Wij deelen hieronder de indexge tallen mede, opgemaakt door het mi nisterie van Arbeid en Maatschappelij ke Voorzorg, op datum van 1 5 No vember, met daarnaast de overeen komstige getallen der vorige maand. Voor het Rijk Brussel en omliggende Antwerpen en omliggende Gent en omliggende Luik en omliggende Provincie Brabant Provincie Antwerpen Prov. West-Vlaanderen Prov. Oost-Vlaanderen Provincie Henegouw Provincie Luik Provincie Limburg Provincie Luxemburg Provincie Namen blijft hetzelfde als in de vorige twee maanden, namelijk 89.4. l o alle ApoTh eken. Nov. Oct. 702 701 736 733 737 738 672 675 692 692 707 704 718 719 705 705 684 687 718 718 683 683 708 705 694 689 701 701 r het Rijk ITALIË ZOU NIET UIT DEN VOLKENBOND TREDEN. Mussolini voor een snel resultaat der Ontwapeningsconferentie. Uit de besprekingen, die de alge meene secretaris van den Volkenbond, de heer Avenol, te Rome met Mussolini heeft gevoerd, blijkt dat Italië niet van zin is uit den Volkenbond te treden en ook niet zal voorstellen het statuut te hervormen. Mussolini is vooral be zorgd over de toekomst der ontwape ningsconferentie. Hij wenscht, dat deze snel tot een resultaat zal leiden en voor dat doel achtte hij den Volkenbond een geschikt instrument, dat alleen uit geschakeld zou worden als 't doeltref fend of gevaarlijk mocht blijven. De heer Avenol zal zich thans naar Engeland begeven, op uitnoodiging van Britsche parlementsleden. Daarna zal hij waarschijnlijk de traditie voorzet ten en ook in andere hoofdsteden van Europa besprekingen voeren. Volgens een bericht uit Rome wordt daar ontkend, dat tusschen Mussolini en den Britschen gezant een spoedige bijeenroeping der vier groote mogend heden is besproken. Eveneens wordt gelogenstraft dat weldra een conferen tie van zeven zal worden gehouden.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1933 | | pagina 1