sultana rozijnen fratellï aliotti fratelli aliotti PUROLi Viervoudige Halsrechting te Bethune in Frankrijk. esprongen handen geleverd door De kwestie der afgedankte ambtenaren. f VevzjCLctvt, pesveeséft 14 JAAR. NUMMER 3. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN ZONDAG 21 JANUARI 1934. ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. AANKONDIGINGEN GEBROEDERS DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. IETS UIT DE OUDE DOOS DAT GRUWELIJKE HERINNERINGEN IN ONS GEWEST ZAL IN 'T LEVEN ROEPEN. DE MISDADEN VAN DE BENDE VAN HAZEBROUCK. De kapitein der bende. Weldra meer dan vijftig leden. Enkele misdaden door de bende gepleegd. Een naamlooze brief. Het vonnis. De terechtstelling bleef lang uit. De onthoofding. Een dramatisch incident. DRINK KRONEN PILSNER JAPAN-RUSLAND. OUDERDOMSPENSIOEN. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE IN 'T CINEMABËDRIJF. Z1JJS VAN PRIMA KWALITEIT Opgepast, 't is De eerste zitting der kommissie. DE POLITIEK IN EUROPA. Wat Mussolini erover denkt. DRINK KRONEN PILSNER NAGELBIJTERTJES. YAH POPERIHGHE I Jaar, per poat16 fr. Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers0.25 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't poat- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Postcheck 48459 Telefoon 180 Per Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. regel1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen ro- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Vijf en twintig jaar is het geleden, dat de heer Deibier met de guillotine naar het Noorden van Frankrijk trok, naar Béthune namelijk, waar de te rechtstelling plaats had van den leider der Bende van Hazebrouck alhier beter gekend onder den naam van de Bende Pollet Als men de geschiedenis van de bende van Hazebrouck terug overblikt. staat men versteld, dat zoo iets nog in de twintigste eeuw heeft kunnen be staan De werkelijkheid is hier erger, dan de fantasierijkste romanschrijver ooit in een avonturenverhaal zou durven bij eenbrengen. De leider van de bende was zekere Abel Pollet, geboren in 1873 uit een eerbare familie. Op 1 I-jarigen leeftijd brak hij de laden van een kruideniers winkel open. Na een straf van drie maanden was hij weer vrij. Enkelen tijd later deed hij tezamen met zijn broeder August aan smokkelhandel aan de grens, die hij goed had leeren kennen door zijn werk bij een veehan delaar. In 1901 pleegde hij zijn eersten moord op een 80-jarigen pachter voor een som van 73 frank! Hij maakte toen reeds deel uit van een dievenbende en werd na deze heldendaad zooals waarschijnlijk de schurken dit moeten betiteld hebben, kapitein van de bende. De bende nam spoedig groote uit breiding. Er waren weldra medeplich tigen te Hazebrouck, Pradelle, Stra- zeele, Merville-St. Venant, Caestre, Thiennes, Cercus, Belle, La Gorgue, Steenbecque en in gansch het Noorden van het departement Pas de Calais. Tezamen met de leurders, die aan de dievenbende zegden, waar er goeden buit te halen viel, was de bende weldra meer dan 50 man sterk Een der leden was een Belg, die Pol let in verbinding bracht met de leiders van een Belgische dievenbende en in juni 1905 versmolten de twee vereeni- gingen tot ééne, waarover Abel Pollet het bewind bleef voeren. Het is ons onmogelijk zelfs maar de lijst op te geven van de misdaden der bende, want er werden er gedurende den tijd van haar bestaan niet minder dan 1 1 8 gepleegd 1 De bandieten gingen ongeveer te werk als de beruchte bokkenrijders Zij bedreigden hun slachtoffert? met den dood, mishandelden hen om hun te doen zeggen waar hun geld stak, of vermoorden ze, om op hun rust het huis te kunnen doorzoeken. Te Crombeke werden de echtgenoo- ten Logie vermoord. In een andere ge meente werd een 90-jarige vrouw zoo erg mishandeld dat de ongelukkige er veertien dagen later van overleed. Ein delijk te Violaines gingen de gebroe ders Pollet, Abel en August en Vro- mant als beesten te werk. De echtelin gen Lecocq en hun dochter werden er door den laatstgenoemde neergeslagen door slagen met een stoofdeksel. Au gust Pollet hielp daarbij. Abel Pollet had niets gedaan dan geld gestolen, maar moest op eisch van zijn mede plichtigen ook de eigenaars der woning nog slagen toebrengen. De twee man nen wilden niet alleen gemoord hebben Na dien moord kwam een naamloo ze brief bij het parket toe. Het was een lid der bende, die zulke nauwkeurige aanduidingen gaf, dat er onmiddellijk ingegrepen werd. In 1906 zaten ver schillende leden der bende achter slot en grendel. Het onderzoek duurde meer dan twee jaren en het was eerst in Juni 1 908 dat het onderzoek gesloten werd en dat het proces begon voor het Assisen hof van St. Omer. Men kan zich allicht voorstellen welk een opluchting in de streek de aanhou ding van de bende gebracht had. De menschen bleven dan ook gretig uit dien naar het oo^f „blik, .vuarop de bandieten voor hun rechters verschij nen zouden. De belangstelling was buitengemeen groot. Op het einde van het proces kregen de juryleden niet minder dan 998 vragen te beantwoorden. De be raadslaging duurde dan ook zeer lang. Eindelijk luidde het vonnis Abel Pol let, August Pollet, Canut Vromant en Deroo werden ter dood veroordeeld. Vijf betichten werden vrijgesproken en achttien andere werden tot verschil lende straffen verwezen. Dit vonnis, begroet door gejuich mogen we zeg gen, werd uitgesproken op 29 Juni 1908. De vier ter dood veroordeelden zou den nog lang in onzekerheid blijven over hun lot. Opgesloten te Bethune verhoopten zij nog, dat de afschaffing van de doodstraf, in Frankrijk, waarop juist toentertijd sterk aangedrongen werd te hunnen voordeele zou uitval len. In Januari I 909 werd door president Fallières, voor deze onmenschelijke bandieten, geen genade verleend. Zij zouden onthoofd worden. En toen de bewoners van Bethune dit vernamen, flakkerde nogmaals de haat op, die door de maandenlange afwachting wat geluwd was. Er werd gezongen en gedanst, rond de gevan genis van Bethune, waar dichtbij de terechtstelling zou plaats hebben. Om 3 uur 's morgens, op den dag der terechtstelling, kwamen de stukken van het schavot te Bethune toe. De leer Deibier en zijn helpers richtten de guillotine op een half uur tijd op, en toen de valbijl beproefd werd, huil de de menigte, die trots alle troepen, gendarmen en politie toch tot in de na- aijheid doorgedrongen was, reeds, als of de voorwerpen van haar haat er reeds onderstaken. Bij de verwerping der genade, was er tevens aangeduid, dat de vier ban dieten in de volgende orde zouden onthoofd worden eerst Deroo, dan Vromant, August Pollet en de leider Abel Pollet de laatste. Deroo en Vromant waren, toen men hun bij het ontwaken het nieuws me dedeelde, sterk ontroerd. Zij waren aschgrauw van schrik toen men hen naar de guillotine leidde. Om kwart over zeven viel het eerste hoofd, dit van Deroo, in de mand. Het doffe ge luid van het vallen der bijl werd ge volgd door een uitbarsting van geroep, onder de menigte, die zooveel jaren geschrikt en gebeefd had voor de ke rels die nu hun tol aan het gerecht be taalden. Vromant moest met geweld op de plank gebracht worden. Weldra viel ook zijn hoofd. Door een terugwerking van de spieren sprong zijn lichaam en kele centimeters omhoog na de ont hoofding en viel vanzelf in de mand. Nieuw geroep weerklonk. August Pollet was al niet moediger dan zijn voorgangers. Ook hij moest door de beulen met het hoofd in de opening gesleept worden. Een doffe slag, gejuich onder de toeschouwers. Het was alleen de kapitein Abel Pol let, die van eerstaf het vonnis gerecht vaardigd had gevonden, die met vasten tred het schavot besteeg. Hij wilde spreken, maar zijn stem ging verloren onder het lawaai der nieuwsgierigen. Toen zijn hoofd in de mand gevallen was, huilde de massa het ergst van al. Aan den voet van het schavot had den de lijkbidders, 't is te zeggen de Leden van het Genootschap der Lief- dadigen, een instelling van in den Spaanschen tijd, met driepuntige hoe den en zwarte rouwmantels, postgevat. Hun rol is over de gehalsrechten te weeklagen en hun lijken te begraven. Te Bethune zagen zij er echter niet als lijkbidders uit. DitvTvas wel te begrij pen, daar de terechtgestelden zulke monsters waren. Terwijl de menigte liedjes zong spe ciaal gemaakt voor de gelegenheid, werden de lijken weggevoerd, het scha vot afgebroken, de steenen gekuischt van het bloed. De lichamen en de hoofden der ge halsrechten werden naar de Universi teit gebracht. Daar had een dramatisch incident plaats. In de omgeving werkte een broeder van Deroo, een eerlijk werkman. Toen hij hoorde dat ook het lijk van zijn broer naar de ontleedzaal der Hooge- school gebracht was, drong hij daar binnen en riep tot het hoofd van zijn broeder Gij hebt de gansche familie onteerd Hij wilde op het afgesneden hoofd toespringen, maar viel toen in bezwij ming. De ongelukkige werd wegge voerd. Na de viervoudige halsrechting te Bethune, herademde de streek eerst voor goed. Langzaam geraakten dan ook de misdaden der bende in het ver geetboek, waaruit wij ze nu even op gehaald hebben bij de verjaring van die ophefmakende viervoudige ont hoofding. In het Oosten wordt de toestand met den dag dreigender De verhou dingen tusschen Rusland en Japan kunnen elk oogenblik in een grooten oorlog ontaarden. Beiden maken zich tot dien oorlog gereed. Alzoo heeft de Russische regeering in de laatste vijf jaren schier uitslui- telijk bezorgd geweest om de herin richting van het leger. En het is nu zoover gekomen, dat het Russisch le ger thans het machtigste van gansch de wereld is. Het telt niet min dan 95 voetvolkdivisies en 1 3 ruiterijdivisïes. De getalsterkte op vredesvoet bedraagt 1 millioen 250.000 man, 2.200 vlie gers, 1.500 tanks en een technisch en scheikundig materieel van eersten rang. Ook Japan heeft een zeer sterk le ger en veel oorlogsmaterieel. Daarbij heeft de Japansche dictator, generaal Araki, gezegd, dat zijn land een ter sterkte van het Russisch en een vloot ter sterkte van de Amerikaansche noo- dig heeft. Tot voor korten tijd rekenden de Japanners op de oorlogsvrees van de Russen, om hun veroveringsplannen door te zetten. Achtereenvolgens kon den zij aldus Mandsjoerije en Jehol in palmen, want Rusland vreesde dat een oorlog zijn vijfjaren-plan zou doen mislukken. Nu echter schijnt Rusland van inzicht veranderd te zijn, want met koortsige haast heeft het niet-aanvalsverdragen gesloten met Polen, Roemenie, Turkije, Perzie, Afghanistan, Letland, Estland en Italië dit om aan den West- en Zuidkant afdoende gedekt te zijn, en heelemaal de handen vrij te hebben het heeft vriendschappelijke betrek kingen aangeknoopt met Frankrijk en Engeland. Anderzijds hebben de twee aartsvijanden van Japan, Rusland en de Vereenigde Staten elkaar de hand gereikt. Japan is ook druk bezig steun te zoeken, en doet vooreerst de onmoge lijkste toegevingen aan China, om dien gevaarlijken vijand toch maar braaf te houden. Waar gaat dat eindigen Niemand weet het, al zijn er die beweren dat een Russisch-Japansche oorlog in de nabije toekomst onvermijdelijk is. In elk geval de Russen slapen er niet op, en hebben 10 voetvolkdivisies en verscheidene honderden vliegers naar de Mandchoerische grens gestuurd. Zij zijn ook van plan er verscheidene bom- bardementssmaldeelen te vestigen, ten einde bereid te zijn tot den onmiddel- lijken aanval, in geval van oorlog met Japan. De spanning, welke voor 't oogenblik tusschen Rusland en Japan heerscht, wekt groeiende bezorgdheid en onrust, omdat een gewapend geschil tusschen deze beide landen zeer erge gevolgen zou hebben voor de gansche wereld. Het spreekt immers van zelf dat een dergelijke oorlog niet zou beperkt blij ven tusschen deze twee landen. Om te beletten dat Japan gansch het Verre Oosten zou overheerschen, zal Amerika ingrijpen en hiermede zou aan het geschil een gansche nieuwe strek king gegeven worden, want dan zullen de naties, die landelijke of ekonomische belangen te verdedigen hebben in de Oostelijke helft van Azie, de gebeur tenissen niet gadeslaan als toeschou wers, doch eveneens optreden om hun bedreigde belangen te verdedigen. De heer volksvertegenwoordiger De- bunne, stelde op 20 December, vol gende vraag aan den heer minister van Sociale Voorzorg en Volksgezondheid. Zou de heer minister mij willen zeg gen a) Het getal dossiers (zaak ouder domspensioenen) waarvan het onder zoek, voorzien door de koninklijke be sluiten van 31 Mei en 14 Juli 1933, op I 5 December nog niet geëindigd was b) Het getal ouderlingen welke in 1933 65 jaar oud zijn geworden en op 1 4 December 11. het ouderdomspen sioen hebben ontvangen Waarop de heer minister volgend antwoord gaf De herziening der dossiers, betref fende de bejaarde lieden aan wie de uitbetaling sinds I Juli 1933 werd ge schorst, 't zij ongeveer 120.000, is ge ëindigd voor wat betreft de beslissin gen te treffen door de controleurs. De herziening der andere dossiers, 't zij ongeveer 200.000, zal naar alle waarschijnlijkheid in den loop van Fe bruari 1934 geëindigd zijn. In den loop van het jaar 1933 wer den 20.583 toeslagboekjes opgemaakt en verzonden aan de belanghebbenden. Zij betreffen gedeeltelijk nieuwe pen sioengerechtigden voor 1932, maar vooral voor 1 933. Vele getrouwe cinemabezoekers, en dan vooral nog de -bezoeksters, droo- men er van star te worden, hunne namen op overgroote plakbrieven ge drukt te zien, ofwel deze zelfde na men in goud-verlichte letters te zien prijken boven de deuren der meest beroemde cinemas in de nieuwe en de oude wereld. Statistiekers hebben eens nagegaan hoeveel kansen een meisje heeft om het zoover te brengen en aldus kwam men tot de ontdekking dat op 137.416 kandidaten, slechts 1 uitverkorene is. Dit cijfer zal wellicht veel meisjes af schrikken alhoewel toch nog altijd door velen dezer droomen zullen gemaakt worden, want vrouwelijke ijdelheid kent moeilijk grenzen. Bij de zelfde gelegenheid werd ook bekend gemaakt, dat in 't verloopen jaar 78.000 ontwerpen van filmen on derzocht werden in Amerika alleen, waarvan slechts 550 tot werkelijke fil men werden omgewerkt. Hier werd vooral opgemerkt, dat de personen, die hunne ontwerpen door de jury trachten te doen goedkeuren, niet heel kieskeurig zijn en dat velen hun toe vlucht nemen tot plagiaat of woorden diefstal. De statistiekers zijn ook verder ge gaan in hunne berekeningen, en vonden dat in Amerika ieder week 60.000.000 menschen de 120.000 verschillende ci nemas bezoeken. Ieder Amerikaan ziet aldus gemiddeld jaarlijks 26 verschil lende filmen. Hier in Europa, zal dit gemiddelde wel wat lager zijn, alhoewel in de laat ste jaren de liefhebberij voor de cine ma heel wat is aangegroeid. In Amerika is dit cijfer nu aan 't zakken, wat toe geschreven wordt aan de krisis. Ook in Europa doet de krisis zich reeds op cinemagebied gevoelen. Laat ons ook nog melden dat de vijf voornaamste studios van Holly wood jaarlijks twee millioen electrische eenheden verbruiken, wat zou gelijk staan met de verlichting van 30.000 huizen. Daaruit kan nog eens afgeleid worden hoeveel menschen in het film bedrijf een bestaan vinden. In den Iaatsten tijd is de politiek zich in de filmnijverheid gaan mengen, maar vooral op internationaal gebied. Te Berlijn kwam de kat op de koord en kwam het tot een botsing tusschen de groote Amerikaansche maatschap pijen en de Hitleriaansche Regeering. Deze laatste zou namelijk willen dat de filmmaatschappijen slechts nationa listische films maken. De Amerikanen hebben geweigerd daarop in te gaan, en de bestuurders der Amerikaansche maatschappijen zouden zelfs gedreigd hebben hunne instellingen te Berlijn te sluiten, wat voor gevolg zou hebben dat 50.000 menschen zonder werk vallen. Laat ons hopen dat het zoover niet zal komen. Het Staatsblad kondigt het Kon. Besluit af tot instelling eener commissie die geroepen is de voorstellen te her zien welke gedaan werden door de commissie belast met de herziening van de op zekere Staatsagenten toegepaste sancties, naar aanleiding van tijdens den oorlog gepleegde feiten. Dit besluit luidt als volgt Artikel 1Er is eene commissie van drie leden ingesteld, welke opdracht heeft de voorstellen te herzien gedaan door de commissie belast met de her ziening van de op zekere Staatsagen ten toegepaste sancties, naar aanleiding van tijdens den oorlog gepleegde fei ten. Art. 2. Zijn van de herzieningproce dure uitgesloten 1de gevallen van de agenten welke de op 26 September 1932 ingestelde commissie gemeend heeft, niet in aan merking te kunnen nemen 2. het geval van de agenten die, op onmogelijk betwistbare wijze erkend werden als hebbende gehandeld vol gens de onderrichtingen welke, tijdens den oorlog, door de regeering werden gegeven. Art. 3. De commissie doet zich den volledigen bundel van ieder der be trokken agenten overhandigen zij hoort deze zij roept de getuigen en de personen op die vragen om gehoord te worden en waarvan het verhoor haar nuttig blijkt voor het onderzoek der zaak zij gaat tot alle noodzakelijke navorschingen over. De belanghebben den kunnen zich door een advokaat doen bijstaan. Art. 4. De commisie richt, aangaan de elke zaak, tot den Eersten Minister, een met redenen omkleed advies dat, terzelfdertijd als het besluit, door den Moniteur zal bekend gemaakt wor den. Art. 5. Zijn benoemd Tot voorzitter van de commissie de heer Goddyn, eerste-voorzitter van het Hof van verbreking Tot leden de heeren Van de Kelder voorzitter van het Militair Gerechtshof, Soenen, raadsheer bij het hof van ver breking Tot plaatsvervangend lid de heer van Durme substituut procureur des Konings, is belast met het ambt van het secretariaat. De kommissie aangesteld voor het onderzoek inzake de afgestelde beamb ten, kwam reeds bijeen in het kabinet van den heer Goddyn, voorzitter van het Verbrekingshof. De grondslagen van de te volgen rechtspleging werden vastgesteld. De kommissie zal dagelijks een zit ting houden in een zaal van het huis aan de Minimenstraat, waar het Krijgs- gerecht zetelt. Het publiek zal er geen toegang hebben, maar alle getuigen door de belanghebbende opgeroepen zullen gedagvaard worden. De dagen waarop de zaken zullen opgeroepen worden zullen in het Staatsblad ver schijnen, opdat de personen die wen- schen te getuigen bij tijd de kommissie zouden waarschuwen. De kommissie zal zeer uitgebreide en gemotiveerde uitspraken vellen die insgelijks in het Staatsblad zullen ver schijnen. De drie magistraten die de kommis sie uitmaken, zijn van Vlaamsche af komst. De h. Goddyn, o.a. is Brugge ling en de h. Soenen, Tielthenaar. De h. Van de Kelder, die te Vilvoorde ge boren is, heeft een gedeelte van zijn rechterlijke loopbaan te Antwerpen doorgebracht. Nu heeft de Italiaansche Duce zijne zienswijze laten kennen omtrent den politieken toestand in Europa. Omtrent de kwestie der ontwape ning heeft Mussolini verklaard, dat de Conferentie van Geneve, zooals ze werd ingezet, geen oplossing meer kan brengen. Hij is dus voorstander van een gedeeltelijke herbewapening van Duitschland, hetgeen zal toelaten aan Frankrijk en andere landen niet te moe ten ontwapenen. Daaruit moeten wij besluiten dat Duitschland herbewapenen zal, met of zonder toestemming om reden, zoo be weert Duitschland, dat de andere lan den niets gedaan hebben om te ont wapenen sedert den oorlog. Natuurlijk volgens Duitschland zou ieder land moeten ontwapenen zonder voorwaarden. Voor hetgeen de hervormingen van den Volkenbond betreft, heeft Musso lini de volgende voorstellen gedaan 1Het Pakt van den Volkenbond moet afgescheiden worden van de na- oorlogsche verdragen. 2. De kwestie der sancties moet wegvallen. De Volkenbond is niet uit gerust om strafmaatregelen te treffen. 3. Het artikel 10 zou gewijzigd worden ten einde gemakkelijker tot de herziening der internationale grenssta- tuten te komen. Hier ligt volgens onze meening de knoop van heel het Europeesch vraag stuk. Of Mussolini zal lukken zijne zienswijze op te dringen aan landen gelijk Polen, Tcheco-Slowakije, Roe menie, Yougo-Slavie en Frankrijk is een andere kwestie. Mussolini heeft hieromtrent heden een diplomatisch onderhoud met den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken en de zienswijze van Engeland zal buiten elke twijfel van overwegend belang zijn. Wat er ook van zij, moeten wij den moed hebben te bekennen, dat de te genwoordige toestand in Europa zeer angstwekkend is. Doos 4en 7/afr. In alle Apotheken.] Wat kan moeder zich ergeren aan een kleinen nagelbijter Maar als we het kind, dat deze ei genschap heeft, eens nauwkeurig na gaan, zullen we al spoedig bemerken, dat het heelemaal niet in zijn bedoe ling ligt, om ondeugend te zijn. Het nagelbijten is meestal een uiting van zenuwachtigheid, wat o.a. het geval kan zijn als het kind over iets piekert, of met moeilijk huiswerk heeft te kam pen. De vingers van de kinderen met gal insmeeren of dreigen met straf, helpt niet. Beter is het, op het eergevoel te werken en 't kind schijnbaar onopzet telijk het nadeel van te korte nagels te laten ondervinden, bijv. door hem te vragen een touwtje uit den knoop te halen, of een klein zakmesje te ope nen. Niet zelden ook leert het kind de slechte gewoonte vanzelf af als het wat ouder wordt, want uit het feit, dat er inderdaad veel meer nagelbijtende kin deren dan volwassenen zijn, zou men mogen afleiden, dat het met de jaren wel overgaat.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1934 | | pagina 1