Hoe Vredeswil naar Oorlog leidde! SPUROL sultana rozijnen FRATELLI aliotti FRATELLI aliotti 11 gesprongen handen geleverd door ZIJN VAN PRIMA KWALITEIT Opgepast, 't is DRINK KRONEN PILSNER WEEKBLAD 25 CENTIEMEN ZONDAG 4 FEBRUARI lt34. 1 Jaar, per post NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT BEWAPENINGSWEDIJVER. DE GRILLEN DER NATIONALE LOTERIJ. DE KWESTIE VAN DE HYPOTHEKEN. lr> allo Apotheken, HET KOLENVRAAGSTUK. DE WERKLOOZENSTEUN. HALSBREKERSTOEREN IN DE LUCHT. DE INDEXGETALLEN. WAT AL NIET UITGEREKEND WORDT 8 8 2 8 14 JAAR. NUMMER 5. PERING ABONNEMENTEN 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. Losse Nummers .0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag naen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegeoid. AANKONDIGINGEN Per regel1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 3.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herbalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. De nieuwste voorstellen van Frank rijk aan Duitschlanrl, de ontwapening betreffende, mogen nog zoo onvoor zichtig toegevend schijnen, in Duitsch- land worden ze nog onaannemelijk geacht. Dat de Franschen hun luchtmacht al dadelijk tot op de helft willen ver minderen, is voor de Duitschers nog geen overtuigend bewijs, dat het hun met deze voorstellen ernst zou zijn. Wat vooral de Duitsche pers doet protesteeren, is het voorstel in het Fransche memorandum om aan het Reich een bestendig leger van... slechts 200.000 man toe te kennen. Het is duidelijk, dat men aan gene zijnde van den Rijn slechts dan vol daan zal zijn, wanneer men volle vrij heid zal gekregen of... genomen heb ben om zooveel soldaten te maken als rr»en wil. Men doet er thans alsof men de vree» voor een weerwraakoorlog in Frankrijk belachelijk vindt. De Kol- nische Zeitung bijv. legt uit, dat. in geval van zulk een oorlog, Duitschland slechts... 100.000 man te been zou kunnen brengen, tegenover de twaalf millioen van de vreemde legers die zich zeker tegen het Reich zouden ver binden. En dan maakt het Keulsche blad vergelijkingen tusschen de huidige be wapening van zijn land en deze van Frankrijk, die het Reich voorstellen als een weerloos lam tegenover een heele menagerie vol tijgers. Het is zeker dat indien het wantrou wen onder de mogendheden zoo voort duurt en de ontwapeningsconferentie doet mislukken, wij weer naar een wed loop van bewapeningen gaan, zooals zoo rond 1 904 deze begonnen is, welke nauwelijks tien jaar later dan zou leiden tot de afgrijselijkste katastroof van alle tijden. Wij mogen eraan denken dat toen ook Duitschland de rol van gangmaker in dezen wedloop speelde, terwijl het evenals nu, iedereen van zijn vrede lievendheid, op voorwaarde van ge lijkberechtiging wilde overtuigen. Voor alwie de geschiedenis van de eerste veertien jaren dezer eeuw met de grootste zorg voor objectiviteit be- studeeren wil, moet blijken dat de we reldoorlog zijn eersten oorsprong vond in den vredeswil van Engeland en van Frankrijk. In 1903 was er, vooral onder den invloed van Koning Edward VII, die van zijn Fransche sympathieën nooit een geheim had gemaakt, tusschen zijn land en de Republiek wederzijds een streven ontstaan naar overeenstemming op het koloniaal gebied. Bang geworden voor een oorlog met Groot-Brittannie, had Frankrijk kolo nel Marchand moeten terugroepen, die de Fransche macht in Centraal-Afrika had willen uitbreiden tot aan de bron nen van den Nijl en reeds tot aan Fa- choda doorgedrongen was, en een der eerste wenschen, die na zijn troonsbe klimming de zoon en opvolger van Vic toria aan zijn regeering uitdrukte, was, dat zij naar middelen uitzien zou om deze schrijnende wonde in Frankrijks nationalen trots te heelen. In den Franschen minister Delcassé trof men hiervoor een gemakkelijk aan te spreken diplomaat. Het op te lossen vraagstuk was Wat aan Frankrijk te bieden als tegenprestatie voor 't geval het van zijn aanspraken op Egypte vooral met het oog op zijn belangen in het Suez-kanaal afzien zou 7 En als oplossing werd dan gevonden Ma rokko. Hiervoor moest nog wel met Spanje gepraat worden, maar dat bleek niet zoo moeilijk te zijn en een accoord met dö'regeering te Madrid over de verdee Jing van het protectoraat in Marokko werd vrij spoedig getroffen. Maar... zeer tot ongenoegen van Duitschland, dat, na door zijn over winning op de Franschen in 1870 zijn eenheid verwezenlijkt te hebben, door grootheidswaanzin werd aangetast en den honger naar wereldmacht in zich voelde ontwaken. Natuurlijk niet heelemaal ten on rechte vreesde men te Berlijn dat een /soliede vrede tusschen de historische rivalen op zee, Frankrijk en Engeland, aan Duitschland alle kans ontnemen zou om nog aan een brok van waarde te geraken in i! e Af An.v.ï3che en Oce anische gebieden die nog als kolonies in beslag te nemen zouden zijn, en om voor heel de wereld duidelijk te ma ken, dat Hij er ook nog was en dat het niet opging, over Marokko te beslissen, zonder Duitschland daarbij te kennen, voer de Keizer op den Panther naar Agadir en zette zijn gelaarsden en ge spoorden voet in het Marokkaansche zand, alsof hij er Duitschland's stem pel op drukte. Dit symbolisch gebaar werd gevolgd door den eisch, dat het Marokkaansche vraagstuk aan een internationale con ferentie zou worden onderworpen, die te Algesiras in Spanje plaats vinden zou, en in Frankrijk heeft men toen misschien groot ongelijk gehad om, altijd uit schrik voor een oorlog, zoo gemakkelijk op dit ultimatum in te gaan. De Keizer kreeg op de conferentie te Algesiras z'n zin nog wel niet, maar deze eerste proefneming met de poli tiek van de ijzeren vuist op tafel, had hem dan toch de overtuiging gegeven, dat hij des te gemakkelijker en te snel ler de wereldmacht verkrijgen zou, naarmate hij zich sterker zou wapenen. En dan vooral ter zee. Van dien tijd dagteekent zijn histo risch woord Onze toekomst ligt op de zee Hij werd letterlijk opgevre ten door zijn lust om een vloot te com- mandeeren, zoo formidabel als deze welke hem zijn neef Edward zoo dik wijls te Cowes had getoond en vooral onder zijn onophoudelijken aandrang was het, dat de Rijksdag de vlootwet ten stemde, die den aanbouw in een stormtempo geboden van slagschepen en kruisers die in alle opzichten het nieuwste en het grootste van de Brit- sche zeemacht moesten ovetreffen. Toen sloeg stilaan de schrik om de Engelsche harten. Terwijl men zich op de Britsche eilanden immer ongenaak baar had gewaand en de vloot hoofd zakelijk beschouwd als het middel tot bescherming van de verbindingswegen tusschen het moederland en de kolo nies, ging men thans gelooven aan de mogelijkheid van een Duitsche landing. Aan deze hypothese werd niet wei nig kracht bijgezet door een tooneel- stuk dat An Englishman at home ïeette en meer dan een jaar lang te onden werd opgevoerd, en dat speel de in Het tijdperk van een toekomst oorlog, waarbij vreemde legers den ouden Britschen bodem zouden over weldigen. Het was in dien tijd, dat admiraal Fisher voor den dag kwam met zijn voorstel om heele vloten van verouder de parade-kruisers die de eskaders in de verre oceanen vormden tot op een uiterste minimum terug te brengen en alle krachten ter zee samen te trekken rond het vaderland. Ter bescherming van de Engelsche kusten speciaal tegen Duitschlands zoo snel-wassende vloot, weinige, maar formidabele slagschepen te bouwen, geweldige maar gemakke lijk te verplaatsen forten die dan de Dreadnoughts werden genoemd. Maar wat was het effect van de eer ste pogingen reeds in die richting Dat in 1906, tegen de drie Engelsche Dreadnoughts Duitschland er ook al drie had gesteld, en dat het met den aanbouw van deze monsters voortging in een tempo hetwelk mocht doen be rekenen dat het er in 1 9 1 4 al zestien zou hebben en dat in 1920 de Duit sche vloot de sterkste van de wereld zou zijn Wat werd er in die jaren van Engel sche zijde niet beproefd om dezen dol len en voor beide volken uitputtenden wedloop stop te zetten Lord Haldane, de Britsche minister van nationale verdediging, trok zelf op Keizer Wilhelm af om dezen aan het verstand te brengen, dat voor een we reldrijk als Engeland een groote vloot absoluut onmisbaar was, m^ar voor Duitschland nooit een bedreiging kon beteekenen, vermits Engeland toch over geen leger beschikte om op Duit- schen bodem te landen, terwijl de Ln- gelschen een zoo ontzaglijke Duitsche zeemacht niet anders beschouwen kon den dan als een bedreiging tot hen, wanneer Duitschland toch niet zulk een machtige vloot noodig had voor de verbinding met zijn kolonies en het over het meest geduchte landleger van de wereld beschikte. Op dit argument dal hem bij ver Hoe eene dienstmeid van haar neef 'n halven miljonair maakte. Mevr. Eugenie Leverd, keukenmeid bij rijke menschen te Passy, leeft se dert een vijftiental dagen in groeien- den angst, waarvan de aankoop van een biljet der Nationale Loterij de oor zaak is. Mevr. Leverd had dit biljet gekocht samen met den kamerknecht van haar meester, alsook eene waschvrouw die iederen dag komt werken en den ver loofde van deze laatste een braven winkelknecht. Men kan zich de ontroering van die Mevr. Leverd voorstellen, wanneer ze den 6 Januari laatst vaststelde dat ze het briefje verloren had. Vruchteloos doorzocht ze al haar kleederen en la den, tot ze tot de slotsom kwam dat ze 't misschien door onoplettendheid, met andere papieren had verbrand. Nu had ze nog slechts één hoop dat het nummer van het verloren biljet niet zou uitkomen voor het kleinste lot bij de trekking van 9 Januari. Het geschiede evenwel anders. Den 7 Januari ontving Mevr. Leverd een brief van een neef woonachtig in de Seine et Oise. In dezen brief dankte de neef zijn «goede tante» om bij haar nieuwjaars- wenschen een biljet der loterij te heb ben gevoegd. Wat een schoone ver rassing, schreef hij verder, voor Jean ne (zijn vrouw) en mij, gezien ge in uw brief niet eens van het loterijbriefje rad gesproken. Arme Mevr. Leverd Onbewust had ze het biljet in den brief voor haar neef geschoven, want nooit had zij, arme keukenmeid als ze was, eraan ge dacht aan haar neef een vorstelijk ge schenk van 100 frank te geven. Wat ging ze nu doen Bij haar neef loopen om te zeggen Het is een vergissing dat ik u dat genoegen gedaan heb Ze had er den moed niet toe en wachtte den avond van 9 Januari af, bij zich zelf zeggend Tenslotte zijn er veel meer verlie zers dan winners Doch het beruste biljet won, en nog al een mooi sommetje van 500.000 fr. Den Woensdag reed Mevr. Leverd met den eersten trein tot bij haar neef. Ze trof hem, overgelukkig aan, doch hij wilde er niet van hooren het biljet terug te geven. Ge hebt mij het biljet gezonden aan mij het geld. Ten andere ik ben geen ondankbare en zal u een mooi geschenk geven. Wilt ge 'n lederen clubzetel of een radiotoestel Er bleef de arme Mevr. Leverd nu niets anders meer over dan haar on geluk aan haar deelgenooten in het lot te gaan vertellen. Bij haar terugkeer trof ze het trio samen aan, reeds plan nen smedend wat ze met hun 125.000 frank, die elk hunner toekwam, zouden doen. De uitleg die Mevr. Leverd hun gaf schonk geen voldoening. Ze hebben een advokaat, M. Ch. Denis, ermede belast langs gerechterlijken weg, den neef te verplichten het biljet terug te geven. Met spanning wordt naar den uitslag van dit conflikt uitgezien. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE schillende gelegenheden ook door zijn neef Edward zou herhaald worden antwoordde de Keizer steeds... zooals Hitier thans op alle ontwapeningsvoor stellen antwoordt dat Duitschland te gen niemand iets kwaads in het schild voerde, maar dat hij vrij wilde zijn om zich zoo sterk te bewapenen als het dat goedvond, en toen Haldane zich voor hem eens had laten ontvallen.dat «voor het heil der wereld, Duitschland op houden moest met de zoo angstwek kende uitbreiding van zijn vloot ant woordde hij verbolgen Spreekt gij van «moeten», wilt gij me dwingen, welnu... dan zul len we ervoor vechten. Dat is een kwes tie van nationale eer en waardigheid voor Duitschland Te Doorn zal deze eenmaal gekroon de gek er nog dikwijls moeten over pie keren, waar deze nationale eer en waardigheid zijn ontzaglijke Hoch- seeflotte gebracht hebben Op de Britsche kusten, jawel, maar dan als gevangenen en tenslotte als zelfmoordenaars. N. G. De Bijzondere Commissie der Ka mer, gelast met het onderzoek van de verschillende ontwerpen,die betrekking hebben op de wijzigingen aan het hy potheekstelsel, heeft reeds verschillen de vergaderingen gehouden. De heer Michaux diende een nieuw voorstel in, dat in zijn bijzonderste ar tikels het volgende zegt 1- De persoon, die voor I Decem ber 1933 een hypotheek heeft aange gaan, mag uitstel vragen voor de afbe taling der hoofdsom 2. - Hij mag ook de herziening en de vermindering van den intrest vra gen 3. - De rechter oordeelt in welke voorwaarden er den aanvrager op die beide punten voldoening moet ver leend worden. Daartoe neemt hij den toestand van schuldenaar en schuld- eischer in aanmerking en onderzoekt alle elementen van beoordeeling, zoo als het inkomen, de fiscale aanslagen, enz. Op deze gronden beslist hij in welke mate de intrest moet verminderd worden, doch de verminderde intrest mag nooit lager zijn dan het discompto bedrag van de Nationale Bank, ver hoogd met I per cent. De verminde ring zal van kracht zijn vanaf 1 Januari 1934, op welken datum ook de rechter uitspraak zal gedaan hebben. Er zal echter nooit vermindering verleend worden, indien de aanvrager eerst niet zijn schuldeischer voor den vrederech ter in verzoening heeft gedaagd. De schuldeischer kan beroep aantee- kenen voor de rechtbank van eersten aanleg. In elk geval kan de hypotheek- schuldige niet verplicht worden zijn huis te koop te stellen, indien hij de afbetaling der hypotheek niet kan doen, dan na door den schuldeischer in verzoening voor den vrederechter geroepen geweest te zijn. Deze wet zou drie jaar van kracht zijn. Dinsdag namiddag werd door de Kamerkommissie het voorstel Michaux over het hypotheekstelsel onderzocht, waarvan wij de tekst hierboven geven. Er werd aangenomen dat de hypo theekintresten mogen herleid worden °P 6 Zi percent en dat de hypotheek nemer uitstel van afbetaling der hoofd som mag aanvragen. JBWI De studie over het steenkolenvraag- stuk wordt bedrijvig voortgezet. In afwachting dat de onderhande lingen met Duitschland zullen hervat worden en dat men tot een overeen komst gerake, zal de vreemde steen kool vrij onze grenzen mogen binnen gevoerd worden, doch men moet 10 frank taks per ton betalen. Deze taks wordt tot dusver ten bate van den Staat geïnd. Het beheer der mijnen heeft inlich tingen verstrekt over de voortbrengst der Belgische steenkolen in December laatstleden en gedurende gansch het jaar 1933. Hieruit vloeit voort dat gansch de voortbrengst van 2.166.000 ton kon afgezet worden en dat men hierbij nog 1 50.000 ton van de stocks heeft kun nen afnemen. De afzet van de maand December was aldus 2.316.000 ton, cijfer dat merkelijk het totaal bereikt van dit der maand October(2.323.000 ton). De maand October was trouwens de rekordmaand van deze vier laatste jaren. Voor gansch het jaar 1933 bereikte de voortbrengst van onze mijnen 25.278.000 ton tegen 21.413.000 ton in 1932. Deze voortbrengst vertegen woordigt 95 procent der maximum voortbrengst, welke in 1927 werd ver wezenlijkt (27.530.000 ton). De dagelijksche opbrengst per on- dergrondschen arbeider heeft in De cember een gemiddelde bereikt van 5.216 kgr. In de Kempen bedroeg dit gemiddelde 7.854 kgr. Het ministerie van Arbeid en Maat schappelijke Voorzorg heeft wijzigin gen voorbereid aan het regiem van den werkloozensteun. Deze wijzigingen zul len niet, zooals eenigen meenden, een meerderuitgave van meer dan 30 mil lioen medebrengen, doch eerder een besparing van 8 tot 10 millioen. De voorgenomen wijzigingen komen hierop neer De werkloozenkassen waarborgen de uitkeering van steungelden enkel gedu rende een statutair vastgesteld tijdperk. Dit statutair tijdperk gaat voor sommi ge kassen van 1 October tot 31 Maart en van I April tot 30 September voor de andere van 1 Januari tot 31 De cember. Bij den aanvang van elke periode zijn echter telkens drie dagen voorzien voor dewelke geen steungeld wordt toegekend dit zijn de zoogenaamde carentiedagen Het huidig stelsel valt uit ten na- deele van de aangeslotenen bij de kas sen waarvan het statutair tijdperk uit twee periodes van zes maanden be staat. Immers, deze kennen tweemaal drie carentiedagen, waar dan nog een feestdag bijkomt, die voor de kassen met een jaartijdperk niet als een ca- rentiedag in aanmerking komt. De minister verhelpt aan die on rechtvaardigheid door voortaan voor alle kassen het statutair tijdperk te la ten aanvangen op 1 October met tel kens twee periodes van zes maanden. Een overgangsperiode is natuurlijk voorzien. In elk geval is het doel ervan de overgang naar het nieuw Tegiem te laten plaats grijpen, zoodat er niemand onder te lijden heeft, Een maal het statutair tijdperk voor bij, staakt de werkloozenkas haar uit- keeringen deze worden dan overge nomen door het crisisfonds. Daar de tusschenkomst van dit fonds niet zoo gauw zal plaats grijpen als nu, zal ook daar een bezuiniging uit voortvloeien voor den Staat. Het nieuw regiem zal eveneens mis bruiken voorkomen, die zich thans voordoen bij het overgaan door som mige werkloozen van de eene kas naar de andere. De 26-jarige luchtloods Raymond Shillingford was te Brooklands (Enge land) sedert een 10-tal minuten aller hande halsbrekerstoeren in de lucht aan het uitvoeren, toen hij de kontrool van zijn machien verloor en deze plots neer plofte. Men vond den loods dood in zijn verbrijzeld toestel. De ongelukkige had eerst gediend in de militaire lucht vloot en was gekend in de luchtvaart kringen als een bekwaam en onver schrokken loods. Hieronder geven de index-getallen voor de maand Januari 1934. Overal is een lichte daling vast te stellen in vergelijking met de index-getallen voor de maand December. Jan. Dec. Voor het Rijk 695 700 Brussel en omgeving 733 736 Antwerpen en omgeving 733 737 Gent en omgeving 665 668 Luik en omgeving 684 689 Provincie Brabant 697 704 Provincie Antwerpen 712 717 Prov. West-Vlaanderen 698 703 Prov. Oost-Vlaanderen 678 681 Prov. Henegouwen 711 716 Prov. Luik 679 683 Prov. Limburg 694 704 Prov. Luxemburg 688 693 Prov. Namen 695 701 Het stabilisatie index-getal voor het Rijk is 88.5. Een nieuwe oorlog in 1937 7 Hij is er weer, de boeman met de oorlogsvoorspelling, de bangmaker die men elke 5 jaar ergens in de wereld ontmoet. Eerst heeft hij den nieuwen oorlog aangekondigd voor het jaar 1923, toen voor 1929. En nu doet hij zeer geheimzinnig en komt met het jaar 1937 voor den dag. Hij verbluft nu de menschen, die niet zoo scherp toeluisteren en neemt zichzelf in het ootje met hetgeen hij argelooze en bijgeloovige menschen voorrekent. Zijn blad papier is zwart van de cijfers, die hij erop schrijft, om tot nieuwe berekeningen te komen, die natuurlijk altijd kloppen. Maar zie zelf hoe hij het doet Van den Zoeloekafferoorlog tot 1937 Kijk maar eens hier, waarde on- geloovige vriend, wanneer de aanstaan de oorlog zal uitbreken. Hier zijn be wijzen, wereldwetten, die ge niet opzij kunt zetten. Let maar eens op Hier... daar heb ik bijvoorbeeld het begin van den grooten Kafferoorlog in 1 880. Hij duurde één jaar. Dat eene jaar voeg ik er dus bij en dan wordt dat te zamen 1881. Schrijf ik het getal nu eenmaal horizontaal en een maal loodrecht, dan ziet het er zoo uit: 1881 1 dus samen 1 899 En dat was de aanvang van den Boerenoorlog De getallentoovenaar haalt diep adem en gaat dan onvervaard voort Nu dan... 1899, drie jaar oorlogs- duur, maakt 1902. Met 1902 gaan wij op dezelfde wijze te werk 41» mqt 1881Dus 1902 1 9 0 dus samen 1914 I Begin van den wereldoorlog t Is dat niet verbluffend Op dezen weg moeten wij verder ga»n 1914 en vier jaar Oorlog 1918 I 9 1 dut samen 1937 1 Bewijs mij nu eens het tegendeel, wel 7 Eene fout gemaakt T Halt roept de scepticus uit, al lemaal onzin want de Kafferoorlog begon in 1879 I Gij begaat daar eene gewilde vervalsching van de geschie denis Stil, man. ge zegt 1879. Goed, we blijven naar dezelfde methode rekenen. Dan krijgen we 1897. Dat was het uit breken van den Turksch - Griekschen oorlog. En als men nu... Ga weg, boerenbedrieger, er zijn zooveel oorlogen, veld- en zeeslagen en andere rampen op aarde en in de wereldgeschiedenis, dat ge met uw ma nier van rekenen altijd wel een oorlog of tenminste een zeer belangrijke we reldgebeurtenis kunt verkrijgen, als ge dat wilt. Toen ging de man van de waar schijnlijkheidsberekening heen, vol spijt, dat hij ons met zijn voorspellin gen niet overtuigd had, 't is te zeggen, niet beet had gehad.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1934 | | pagina 1