sultana rozijnen FRATELLI aliotti FRATELLI aliotti REVOLUTIE TE PARIJS. PUROL Gesprongen handen I Vetxxjcix&t e+t> geleverd door Z/./Y VAN PRIMA KWALITEIT Opgepast, 't is Een twintigtal dooden en 500 gekwetsten De regeering Daladier moet ontslag nemen I Jaar, per poat16 fr. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT HET VERMINDEREN DER KOSTPRIJZEN IN DEN LANDBOUW. DE INTERNATIONALE TOESTAND GESPANNEN. WERKELIJKHEID. DRINK KRONEN PILSNER •©©••••©©©©e©©# DE KWESTIE VAN DE OORLOGSSCHULDEN DE HUISHUURWET. VREEMDELINGENTAKS IN BELGIE. 14" JAAR. NUMMER 6. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN ZONDAG 11 FEBRUARI 1934. GAZET YAH ERIHGHE ABONNEMENTEN Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Fostcheck 48459 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Dit vraagstuk dient bijzonder de aandacht te vestigen der landbouwers, nu zij zoo erg lijden onder een krisis zonder weerga. De maatregelen, die er toe helpen den toestand onmiddellijk te verbete ren zijn welkom dit is logisch en ver staanbaar. Niettemin, nevens de gemeenschap pelijke werking, die de landbouwers ontwikkelen door tusschenkomst van hun vereenigingen om de verkoopprij zen hunner producten tot een billijke hoogte te brengen, is toch een aanhou dend individueele werking, onmisbaar tot het verlagen der kostprijzen. Is de beste techniek niet in staat de krisis te keer te gaan, zij kan ze toch verlichten tot in een zekere maat en een goede uitbating zal dan het voor deel hebben de verliezen zooveel mo gelijk te beperken. Het weerstandsvermogen van den landbouwer tegenover de krisis hangt niet alleenlijk af van zijn geldvoorraad, maar ook wel van zijn beroepswaarde. De landbouwers, die gansch op d»? hoogte zijn van hun vak, zullen ge makkelijker de moeilijke tijden door komen dan de andere. Onverpoosd moet men dus streven naar de vermin dering der kostprijzen. Hoe dient het problema aanschouwd ?Ten eerste laat ons niet vergeten dat de kostprijs eener waar vermindert naarmate de algemee- ne onkosten verdeeld worden over een grootere opbrengst. De voortbrengstkosten zijn tweeër lei de eene laten toe de opbrengst te verhoogen zij zijn dus niets dan voor schotten. Mogen daaronder gerang schikt de aankoopen voor landvetten, uitgelezen zaadgoed, de akkerwerken der intensieve kuituur, enz. Deze voor schotten zijn gerechtvaardigd tot zoo lang hun bedrag kleiner is dan de geld waarde der hoogere opbrengst. Het is niet zonder belang deze eerste regelen van landbouweconomie nauw te onderzoeken, in betrekking met de huidige toestanden. Eenerzijds, verge leken aan een normalen toestand,heeft de waarde der producten, die de land bouwers verkoopen meer gedeeald dan de waarde der producten die hij moet aankoopen voor zijn bedrijf. Ten an deren, de marktprijzen zijn zoodanig laag dat het indexcijfer der landbouw producten nagenoeg twee honderd pun ten lager staat dan het algemeen in dexcijfer. Uit die wanverhouding ont staat de huidige toestand. In den loop dezer krisis was zij zeer verschillend van jaar tot jaar. Alzoo, in 1931, was de werking van het eerste indexcijfer overheerschend er was een zeer groot prijsverschil van granen en meststoffen. Sinds, hebben de meststofprijzen zich aangepast aan de toestanden en zij zijn sterk gedaald. Dit kon niet anders de aankoop van landvetten is slechts be langwekkend indien hun gebruik voor deel oplevert voor den landbouw. De inkomprijzen zijn dan gedaald, doch die verbeterde toestand bleef onge merkt omwille een nieuwe daling der verkoopprijzen. Indien de huidige toe standen de krisis niet wijzigen, kunnen wij er toch eenige conclusies uittrekken de voorschotten zijn nu meer gerecht vaardigd dan over twee of drie jaar. In 1933, mocht men wat meer mest stoffen gebruiken dan in 1931, toen hun gebruik schier voordeelig was. Het zelfde mag gezegd wat betreft het ver beterd zaadgoed. Beschikt de landbouwer over het noodige geld om deze raadgevingen te volgen Dit is een ander vraagstuk waarvan de oplossing afhangt van de inrichting van het landbouwcrediet. De kostprijs per 100 Kgr. is des te lager, dat de te verdeelen algemeene onkosten kleiner zijn. Wil men goed koop voortbrengen, dan dienen de on kosten verminderd. Doch, zooals hoo- ger uiteengezet, het zijn niet de «voor schotten» waarop dient gespaard. Het gaat over de andere uitgaven, waarvan sommige niet kunnen verminderd wor den, zooals de belastingen, de pacht en nog enkele anderen. Maar er zijn andere minvaste uitgaven, namelijk de algemeene onkosten die zeer sterk dienen gecontroleerd. De uitgaven aan gespan en dagloonen, die voor d graanteelt, in rekening komen voor een bedrag van 33 a 40 zij hangen af van de behendigheid van den landbou wer om de werkzaamheden goed te i schikken. In dit gebied kan er nog vee yvorden gedaan, en h.-I belangrijk pro blema van het gebruik van machines verdient alle aandacht. Voor de trek kracht mag de landbouwer niet verge ten dat de onderhoudskosten van een overtal van paarden zeer hoog zijn en dat hij in sommige boerderijen met voordeel een tractor zal gebruiken. Het is ook van overwegend belang voor den landbouwer een goed gebruik te maken van den handenarbeid. In menig geval kunnen de uitgaven aan dagloonen merkelijk verlaagd worden door een betere mecanische toerusting. Het past hier de 2 1 e Internationale Tentoonstelling van Landbouwmachie- nen te melden, die zal gehouden wor den in de lokalen van de «Cinquante- naire», te Brussel, van 25 Februari tot 4 Maart I 934. De landbouwers zullen van deze ge legenheid gebruik maken om er zich goed in te lichten wat betreft eene be tere mecanische inrichting der hofstede zij zullen er dan nog veel nuttigs leeren van algemeen belang voor de boerderij benevens de machienen, zijn er nog stands van meststoffen, veevoeder, zaaizaden, enz. Een bezoek aan de tentoonstelling is dus, in zijn geheel genomen, zeer belangwekkend. Aug. DIVE. Doos 4en 7'/afr. In alle Apotheken. De ontwikkeling van den interna tionalen toestand zoowel in Europa als in het Verre-Oosten wordt in de di plomatieke en politieke middens te Washington met een toenemende onge rustheid gevolgd. Het versneld tempo dat de gebeur tenissen schijnen aan te nemen heeft in deze middens ontroering gewekt. De mogelijkheid van een gewapend conflict in het Verre-Oosten, waarvan de Vereenigde-Staten zich niet afzijdig zouden kunnen houden, werd openlijk in overweging genomen in den loop van het debat in de Amerikaansche Camer van Volksvertegenwoordigers, over het vloot-programma dat de Ame rikaansche marine versterken moet met 102 eenheden en haar met een reus achtige luchtmacht begiftigen moet. Zekere welingerichte middens druk ken onverholen de vrees uit dat deze machtsversterking te laat ondernomen werd en zij toonen zich uiterst pessi mist ten opzichte van de wending die de gebeurtenissen in het Verre-Oosten dreigen te nemen. Men geeft er zich overigens reken schap van dat er tusschen den toestand in 't Uiterste-Oosten en den toestand in Europa een nauw verband bestaat. De Washington Star schrijft In de diplomatieke middens te Was hington gelooft men dat het Britsche voorstel om de bewapening van Duitschland toe te laten een resultaat geweest is van de jongste Britsch-Itali- aansche besprekingen en dat dit voor stel datgene behelst dat Mussolini ge vraagd had als prijs voor zijn houding ten opzichte van Japan. Men ziet te Washington zeer goed in dat de internationale toestand tot het uiterste gespannen is en men ge looft er dat in Europa een conflict zou kunnen voordoen nog vóór dat een in het Verre Oosten zal losbreken. Een Europeesch conflict zou in het Verre-Oosen een aanzienlijken terug slag teweegbrengen. Groot-Brittannie is uiterst ongerust over dezen toestand want zijn positie in het Verre Oosten is hachelijker dan ooit. Men gelooft dat de jongste anti-Ja- pansche verklaringen van Mussolini in gegeven geworden zijn door Engeland dat de openbare meening van de we reld tracht te mobiliseeren tegen een oorlogsbedreiging in het Verre-Oosten. ••••«••••O®®®®® LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE Zou 't waar zijn, dat er menschen bestaan, die niet gelooven aan de krisis Wij bedoelen natuurlijk zulke men schen, welke tot de jaren van verstand gekomen zijn, en deel uitmaken van 't genootschap der beschaafde volke ren. Van dergelijke personen kan ik het moeilijk aannemen, dat ze het zouden kunnen loochenen, dat er inderdaad wat uit den haak is in 't wereld huis houden. Laten we dus niet schertsen och, de toestand is ernstig, en zelfs meer dan sommigen 't schijnen te denken. 't Is al schoon en wel van optimis tisch gestemd te wezen, maar 't neemt niets weg van de bestaande werke lijkheden, die beter gediend worden met bezadigheid. Niemand kan ontkennen, dat de sa menleving oprecht kommervolle tijden heeft door te maken, zoodanig dat het heelemaal niet meer te voorzien is, wanneer en hoe die tijden gaan ein digen. Het gaat hier niet meer van over eene voorbijgaande kwaal te spre ken 't past beter van het maar eene erge ziekelijkheid te noemen,veel erger dan iemand ooit had kunnen voorzien, of iemand ooit had kunnen vermoeden. Waarom appels voor citroenen ver- coopen Indien de krisis zich nog be paalde of beter bleef bepalen bij finan- cieele moeilijkheden, dan zou 't kwaad maar betrekkelijk erg wezen. Geld is slechts bijzaak, wordt er soms gezegd, en daar is nog iets van. Maar, 't vertrouwen tusschen de we- derzijdsche natiën, dat te niet gaat de zelfzucht en het eigenbelang, die weer bij de volkeren ontwikkelen ziedaar wat veel verderfelijker is, om dat het de liefde verzwakt en de on derlinge verstandhouding vernietigt, waarmede de volkeren zoo stilaan be gonnen waren een nieuwe wereldorde te stichten. Want, wat blijft er over van al die schoone instellingen en van al die lof- sare schaduwbeelden en wat herinne ringen, waarop de natiën zich nog wel min of meer durven te beroepen, doch eigenlijk er niet meer durven op te Derusten. De krisis is geen inbeelding, maar is een ernstige, zeer ernstige werke- ijkheid D. W. Maatregelen tegen de Landen, die niet betaald hebben. Generaal Johnson heeft een wetsont werp ingediend dat, naar uit Washing ton verluidt, heel wat bijval vond. Dit wetsontwerp houdt verband met de beruchte oorlogsschulden en tracht ie der nieuw octrooi van kredieten aan de landen welke hun schulden niet betaal den, of te laat voldeden, te ontzeggen. Dit wetsontwerp dat trouwens door den Senaat op I 1 Januari werd ge stemd, zou derwijze gewijzigd worden dat het ieder Amerikaansch burger of Amerikaansche maatschappij zou ver boden zijn titels der toekomstige lee ningen of uitgiften van bewuste landen te koopen of te verkoopen. De vroe gere uitgiften houden hiermede geen verband. Deze maatregelen zullen eveneens niet toegepast worden, op hen die hun verplichtingen te kort komen ten op zichte van partikulieren of Amerikaan sche maatschappijen.Verscheidene lan den uit Latijnsch-Amerika bevinden zcih ook in dergelijk geval. De regee ring houdt zich het recht voor, devie zen of titels te koopen of te verkoo pen van de landen, welke hun oorlogs schulden niet hebben betaald in den loop der onderhandelingen welke plaats hadden met het oog op de sta bilisatie van den dollar. Anderzijds zou M. Fieshinger, de- mokraat, een wetsontwerp hebben in gediend dat de verdubbeling der in voerrechten voorziet op de alkoolische dranken, welke ingevoerd worden door landen, die hun oorlogsschulden niet betaald hebben. Verlenging van sommige Buitengewone Bepalingen. In het Staatsblad van Zaterdag 27 Januari is een koninklijk besluit ver schenen tot aanduiding van de steden en gemeenten waarop de wet van 28 December 1933 tot verlenging van sommige buitengewone bepalingen in zake huurovereenkomsten toepasselijk is. Dit besluit luidt als volgt Eenig artikel. Een bijkomende woonverlenging van zes maand is in de voorwaarden van de wet van 31 December 1929 toegstaan aan de huur ders en onderhuurders die, op 3 I De cember 1933,in de gemeenten waarvan de lijst volgt, vaste goederen of gedeel ten van vaste goederen, zooals hierna bepaald, in gebruik hebben 1- Vaste goederen waarvan de jaar- lijksche huurprijs, op 1 Augustus 1 9 1 4, minder bedroeg dan a) 600 frank, in de gemeente met meer dan 100.000 inwoners, volgens de laatste, in het Staatsblad bekendge maakte tinejaarlijksche telling van de bevolking b) 450 frank in de gemeenten met 50.000 tot 100.000 inwoners c) 240 frank in de gemeenten met 25.000 tot 50.000 inwoners. d) 225 frank in de gemeenten met 15.000 tot 25.000 inwoners e) 150 frank in de gemeenten met 5.000 tot 1 5.000 inwoners f) 75 frank in de gemeenten met minder dan 5.000 inwoners. 2. - Gedeelte van vaste goederen waarvan de jaarlijksche huurprijs, op 1 Augustus 19 14,minder bedroeg dan a) 400 frank in de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners b) 300 frank in de gemeenten met 50.000 tot 100.000 inwoners c) 1 60 frank in de gemeenten met 25.000 tot 50.000 inwoners d) 150 frank in de gemeenten met 15.000 tot 25.000 inwoners e) 120 frank in de gemeenten met 5.000 tot 15.000 inwoners f) 75 frank in de gemeenten met minder dan 5.000 inwoners. Provincie West-Vlaanderen. - Avel- gem, Bissegern, Dottenijs, Gullegem, Herseeuw, Heule, leper, Komen, Kor- trijk, Lauwe, Meenen, Meulebeke, Vloorseele, Moeskroen, Ploegsteert, Po- peringe, Sint-Kruis, Wervik, Wevelgem Aan den Eersten Minister werd de volgende vraag gesteld Bij Koninklijk Besluit van 4 April 933 zijn de aan de vreemdelingen af te leveren identiteitskaarten onderwor pen aan een zegelrecht van 80 frank en aan een bijzondere taks van 20 fr. ten voordeele der gemeente. Onder de vreemdelingen aan wie men deze taks oplegt, zijn er, die se dert twintig, dertig, veertig of vijftig jaar en zelfs langer, zonder onderbre king, in Belgie verblijven. Velen wer den hier geboren, huwden Belgische vrouwen en hadden zonen die in het Belgisch leger dienden tijdens den oor log. Sommige hebben tijdens den oor log uitstekende diensten aan het land bewezen. Deze taks is vaak een zeer zware last 100 f4- voor den echtgenoot, daarbij 1 00 frank voor de vrouw, zeg ge 200 frank, te betalen om de twee jaar. Als er kinderen zijn, die den ou derdom van vijftien jaar overschrijden wordt deze taks nog verhoogd. Acht de eerste-minister niet dat er verzachtingen zouden kunnen toege staan worden ten gunste van de be langhebbenden die tot de hiervoren vermelde kategorien behooren Mij dunkt dat er ernstige redenen ten hun nen voordeele pleiten. De minister gaf volgend antwoord De taks van 1 00 frank, welke de vreemdelingen, die in Belgie mogen verblijven, om de twee jaar moeten betalen (kon. besl. van 12 Augustus 1933), bedraagt niet meer dan degene die de Belgen, zelfs na veertig of vijf tig jaar verblijf, in sommige landen vreemde landen moeten betalen. Artikel 1 7 der ministerieele onder richtingen van 3 Oktober 1933, stelt trouwens den burgemeester van de ge meente waar de vreemdeling verblijft in de mogelijkheid hem en gebeurlijk de leden van zijn gezin gedeeltelijk of zelfs heelemaal vrij te stellen van de verschuldigde rechten, wanneer het blijkt dat de vreemdeling de last ervan niet heel noch gedeeltelijk dragen kan» Gevolg van het schandaal Stavisky. M. Daladier, die Dinsdag voor de Kamer ging komen met zijne nieuwe regeering, gevoelde dat hij in minder heid ging gebracht worden en bracht eenige wijzigingen aan zijn ministerie. Eerst werden verscheidene hooge ambtenaren, waaronder de politiepre- fekt van Parijs, M. Chiappe afgezet of verplaatst. Drie ministers MM. Pietri, Fabry en Doussain, keurden deze han delwijze af en gaven hun ontslag. M. Fabry werd reeds uit zijne partij geslo ten, om zijn deelname aan de regeering Deze ontslagnemende ministers wer den aanstands vervangen door M. Marchandeau, van Financies. M. Paul Boncour, van Oorlog. M. Jaubert onderstaatssekretaris van Financies. Een gespannen toestand. Al deze wijzigingen, verplaatsingen en afzettingen brachtten de bevolking van Parijs, in beroering. Verscheidene betoogingen werden Zondag reeds ge houden en voor Dinsdag avond kon digde de groep der Nationale Strij dersunie van Parijs (72.000 leden) een groote betooging aan. Nog andere betoogingen werden ver wacht vanwege de Vuurkruisen de Action Frangaise ter gelegenheid van de zitting der Kamer alsook waar schijnlijk van militanten der Fransche Solidariteit Van een anderen kant zou eene be tooging belegd worden door de extre misten van links. Het was dus mogelijk dat de verscheidene groepen in botsing zouden komen en men een woelige avond moest voorzien. Protest tegen 't ontslag van M.Chiappe 32 deputes voor Parijs en de Seine kwamen bijeen en hebben eenstemmig een protestbrief gezonden aan 't adres van den minister van Binnenlandsche Zaken. Anderzijds hebben verscheidene ge meenteraadsleden van Parijs een tekst aangenomen, waardoor de Parijzenaars tot betoogen worden aangezet om met waardigheid te protesteeren tegen de inbreuk welke op hun vrijheid en onaf hankelijkheid werd gemaakt. Oproep tot de Betoogers. De Action Francaise deelt aan de pers een nota mede, waarin kracht dadig geprotesteerd wordt tegen de maatregelen door de regeering getrof fen en voegt aan dit protest toe Heden Dinsdag avond zullen de Franschen op het sluitingsuur der bu- reelen en werkhuizen bijeenkomen on der de kreten van Weg met de die ven Dit om het ministerie en zijn parlementaire steunpilaren erop te wij zen dat ze genoeg hebben van het ver derfelijk regiem. De regeering Daladier voor de Kamer. Dinsdag kwam de regeering Dala dier voor de Kamer. De vergadering was uiterst woelig en moest verscheide ne malen geschorst worden. Na de regeeringsverklaring heeft M. Daladier de vertrouwenskwestie ge steld en de openbare stemming werd geopend. De Kamer heeft de proceduur, wel ke door de regeering werd gesteld, ge stemd met 283 stemmen tegen 196. Parijs gelijkt in staat van beleg. Dinsdag namiddag doorkruisten ster ke policietroepen de straten van Parijs Langs de bijzonderste lanen dienden de terrassen ontruimd te worden. Over- 1 al zijn er door de betoogers groote plakbrieven aangebracht. I 5.000 agen ten en 10.000 gendarmen waren te been, benevens twee bataljons gendar men te paard en een eskadron repu- blikeinsche wachten. Verder zijn alle troepen te Parijs en in de onmiddellijke omgeving ge consigneerd. Rond 4 uur namiddag wa ren de voornaamste punten der hoofd stad bezet door policieafdeelingen en Parijs scheen in staat van beleg. De eerste botsingen. Gansch den dag van Dinsdag door, verkeerde Parijs in een onheilspellende opgewondenheid. De menigvuldige op roepen tot betoogingen werden in alle middens druk beantwoord. En reeds in den valavond had de policie moeite en last met de samenscholingen van opgewonden mannen. Het ging er wel dra geweldig spannen. Reeds te 6 uur werd op het kruis punt van de boulevards Rivoli en Se- bastopol eene betooging opgesteld. Al dus zijn, vroeger dan men dacht, aan alle kanten in het centrum van Parijs, dat zwart van 't volk zag, de betoo gers in sterke benden komen opdagen. Het duurde niet lang, ondanks de herhaalde charges van policie, mobiele en bereden garde, militairen en brand weer, of de wanordelijkheden hadden een geweldigen omvang genomen, en de stad was hervormd in een uitge strekt slagveld. De weermacht, die alles in het werk stelde om den opmarsch raar het par lementsgebouw aan alle zijden te stui ten, werd bestookt met steenen en ge slagen. Op een bepaald oogenblik zelf dreigden de politieversperringen te be geven. Den Dinsdag nacht, een nacht van bloedige revolutie. Het duurde niet lang of de betoo gers waren in dichte benden meester van de boulevards. Ds massa Tukte in woelige drommen op in de richting van de place de la Concorde. Verscheidene peletons policie te voet trachtten deze opmarsch tegen te hou den, doch zulks bleek alras te vergeefs. Er werd beroep gedaan op de rui terij van de Republikeinsche Wacht. Deze stormde met den blanken sabel in de massa. De paarden sprongen te vierklauw in de menigte en links en rechts vielen sabelhouwen. Uit de mas sa ging een akelig huilkoncert op. Er werd een woest gevecht geleverd in hetwelk de ruierij een oogenblik de bovenhand hield, daar zij erin gelukt was de betoogers in de zijstraten te drijven. Naar de Kamers De betoogers, die uit jalle boule vards van de middenstad oprukten,, hadden het gemunt op de Place de la Concorde, langs waar zij poogden de Kamers te bereiken, alwaar de deputes vergaderden. Het parlement was om singeld door de troepen en de aanpa lende lanen en straten waren door de policie en ruiterij afgezet. De uitgang van de boulevard St. Germain was versperd met een dubbele rij autokami- ons. De mitrailjeuzen stonden opge steld en de pompiers hielden hunne spuitmachienen onder stoom. Niettemin trachtten de betoogers door te dringen. Een ontzaggelijke me nigte was samenstroomd en de botsing met de gewapende macht was geweldig De versperringen werden doorgebro ken en de drang der massa was zoo hevig, dat de politiegordela moesten begeven en de Placs de la Concorde

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1934 | | pagina 1