PUROL SPKUTOL De Kwestie van de Bank van den Arbeid. Vrouwenhanden SPROETEN De Hitleriaansche Korpsen WEEKBLAD 25 CENTIEMEN ZONDAG 1 APRIL 1934. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT DRINK KRONEN PILSNER DE CRISISTAKS. DE KONINKLIJKE VILLA DE KWESTIE VAN DE BEWAPENING. DRINK KRONEN PILSNER DE INDEXGETALLEN. GAZDIENST IEPER HANDELSFOOR van IEPER komen vroeg in het voorjaar. Voorziet U daarom tijdig van een pot Verkrijgbaar in alle Apotheken. 14* JAAR. NUMMER 13. YAH PCPERIHCHE ABONNEMENTEN 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. 30 fr. .0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. tr. De postabonnenten in Belgis, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan on*. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel1.00 (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. In princiep hulp, maar tegen ernstige waarborgen. Zooals het te verwachten was, heeft de ministerraad in verscheidene verga deringen, zich hoofdzakelijk bezig ge houden met de tusschenkomst van den Staat in de heropbeuring van de Bel gische Bank van den Arbeid. De ministers hebben langdurig over de kwestie gehandeld, die door de ver schillende politieke groepeeringen af zonderlijk reeds onderzocht was. Er is besloten geworden een eerste som van 1 0 millioen frank door de zorgen van de Algemeene Spaar- en Lijfrente- kas ter beschikking te doen stellen van de socialistische coöperatieven, die aan vragen tot terugbetaling hebben ge kregen voor een bedrag, dat zij niet meer bezitten. De regeering heeft zich dus bereid verklaard de kleine spaarders te hel pen, wier fondsen in gevaar gebracht werden door de plaatsingen van de spaarkassen geschapen in den schoot van de socialistische coöperatieven en welke fondsen door toedoen van de Bank van den Arbeid in meerdere socialistische nijverheden geïmmobili seerd werden. De hiervoor bedoelde tien millioen frank zouden verdeeld worden in ver houding van het aantal spaarders, van het bedrag der stortingen en van het aantal vragen van terugbetaling. Men had er eerst aan gedacht de winketten van de Algemeene Spaar en Lijfrentekas te gebruiken, om die terugbetalingen te doen. Daarvan is men echter teruggekomen. De terug betalingen zullen rechtstreeks uitge voerd worden door de betrokken so cialistische spaarkassen, zoohaast zij in het bezit zullen zijn van de gelden, voorgeschoten door de Algemeene Spaar- en Lijfrentekas. De leening zal echter niet toegestaan worden, indien de betrokken coöpera tieven de waarborgen, die de Staat noodzakelijk oordeelt, niet willen aan vaarden. Het zijn die waarborgen die door den ministerraad tevens vastge steld werden. Zooals vroeger gezegd werd hadden de coöperatieven eerst in een spontaan gebaar de solidariteit besloten hun ei- gendomstitels als waarborg af te staan aan de Algemeene Spaarkas. Sindsdien is er echter verandering gekomen. Het is natuurlijk te begrijpen, dat de ern stigste waarborgen zouden moeten ge geven worden door de coöperatieven, die het minst door de financieele moei lijkheden getroffen zijn, ten voordeele van de instellingen, die er het ergst onder lijden. Het is die toestand, die thans de leiders der coöperatieven na denken doet. Men verwacht een beslissing in af- zienbaren tijd. Buiten de onroerende waarborgen zullen de coöperatieven moeten belo ven de voorschotten door middel van annuiteiten terug te betalen, en een in trest te betalen gelijk aan den hypo- thecairen intrest van de Algemeene Spaarkas, 't is te zeggen 6 ten honderd. Wat de verhandelingen betreft, die zullen gebeuren door middel van de obligaties van A.N.I.C. (Association Nationale des Industriels et commer- Qants) zal eerst een beslissing geno men worden, indien het onderzoek der socialistische zaken uitwijst, dat ze leef baar zijn. De beslissing van den ministerraad zal aan de Algemeene Spaarkas mede gedeeld worden, wat betreft het voor schot van 10 millioen frank. Vergadering der aandeelhouders van de Bank van den Arbeid Maandag heeft de gewone vergade ring plaats gehad van de aandeelhou ders van de Belgische Bank van den Arbeid. De heer Anseele, voorzitter van den beheerraad, heeft de zitting geopend en haar gelijkvormigheid met de sta tuten, drie weken doen uitstellen. Vooraleer de zitting werd gesloten, werd lezing gegeven van volgende ver klaring De toestand van de Belgische Bank van den Arbeid is niet meer hetgeen hij was, bij de samenstelling van de Balans van het jaar 1933. Het voortduren der economische crisis, die sedert verschillende jaren heerscht, heefi A ia bijzonder moeilijke toestanden geplaatst, die na tuurlijk zekere moeilijkheden mede brengen. Maar deze ongunstige omstandig heden werden nog verergerd, voor wat de Belgische Bank van den Arbeid be treft, door den onvermijdelijken terug slag van de politieke gebeurtenissen in verschillende vreemde landen, nl. in Oostenrijk. De beheerraad heeft het oogen- blik gunstig geoordeeld, om tot een diepe herinrichting over te gaan van de financieele en administratieve inrich ting van de Bank deze zou haar toe laten een stabiliteitstoestand te beko men, die meer in overeenstemming zou zijn met de omstandigheden van het huidig oogenblik. Onderhandelingen werden dus ge durende de laatste dagen gevoerd door zekere onzer beheerders, bij officieele organismen, maar, zonder te wachten dat deze onderhandelingen tot een goed einde zouden geraakt zijn, wer den onbescheidenheden begaan, die aan zekere dagbladen toelieten, de zaak op het politiek terrein te ver schuiven. Deze onderhandelingen zijn nu nog aan gang, en wij verzoeken u vertrou wen te verleenen aan onze mandata rissen. We kunnen nochtans van nu af zeggen, dat de regeering onderzoekt, of zij toelating kan verleenen aan de Spaarkas, om tusschen te komen tegen over de individueele spaarders der sa menwerkende maatschappijen en van de Belgische Bank van den Arbeid, mist de noodige waarborgen in zulk geval vereischt, en mit3 de controol van de heraanwending der fondsen. In deze voorwaarden stellen wij u voor, de vergadering te verzetten naar den 1 6 April, om 1 1 uur. In jhet Ministerie van Financies. In het ministerie van financies had nog een nieuwe vergadering plalats, ter bespreking van de tusschenkomst van de regeering ten gunste van de kleine spaarders, die fondsen in de so cialistische organismen belegden. De heer Jaspar, minister van finan cies zetelde de zitting voor. Zooals hier hooger vermeld, weet men dat deze tusschenkomst een begin van uitvoering heeft gekregen door een eerste voorschot van 1 0 millioen. Nu werd minder over deze voorloo- pig opgeloste zaak gesproken, doch veeleer over de houding, die dient aangenomen tegenover de bank zelf, die nijverheden en ondernemingen pa troneert. Het schijnt niet, dat desaangaande de houding der regeering gewijzigd zij. Men is van oordeel, dat de Bank van den Arbeid moet behandeld worden, zooals alle banken. De dagorde Zondag door de chris ten-democraten gestemd, geeft dezen geest ook weder. Na afloop van de zitting verklaar den officieele personalitieiten Wij kunnen niets zeggen er zal dezen avond een ministerraad zijn na afloop van denwelke een mededeeling zal worden gedaan. Doch allen gaven den indruk, dat alleen iets zou gedaan worden, voor de kleine spaarders. Een belangrijke Ministerraad. De leden der regeering kwamen Maandag avond, rond negen uur, bij een onder voorzitterschap van graaf de Broqueville, eersten minister. De heer Janson, minister van Rechts wezen, woonde de zitting niet bij. Het was een lange zitting, die pas na middernacht ten einde liep. Na afloop werd volgende mededee ling aan de Pers gedaan De regeering, bezorgd om de be langen der kleine spaarders, oordeelt dat zij zich niet kan verzetten tegen een voorschot, door de Spaarkas aan de socialistische Coöperatieven, deze verrichting aan volgende voorwaarden onderworpen zijnde A. - De voorschoten som zal de 1 30 millioen niet overschrijden B. - De terugbetaling der som zal gewaarborgd worden door al de coö peratieven, die haar solidaire verbin tenis zullen leveren op al haar goede ren, en de hypotheek verwezenlijken op de algeheelheid harer onroerende goederen. C. - Deze som zal uitsluitend besteed worden aan de terugbetaling der de positos, door de individueele spaar ders verricht D. - Een streng toezicht zal het ge bruik der aldus bepaalde fondsen re gelen. Hulp voor de redding der kleine spaarders. De ministerraad heeft dus besloten, de gestrande Bank van den Arbeid weer vlot te brengen. Daar zitten echter de volgende con dities aan vast Er zal aan deze Bank niet meer dan I 50 millioen voorgeschoten worden. Voor deze leening zullen alle socia listische coöperatieven haar eigendom men te pand moeten stellen. Het geleende geld zal uitsluitend moeten worden gebruikt voor de te rugbetaling van de beleggingen door individueele spaai^derls. Dus niet voor de terugbetaling der beleggingen, door syndicaten of andere socialisti sche vereenigingen. En dan zal over het gebruik der door haar geleende gelden, de regeering een zeer strenge controol moeten uit oefen. Orn het in korte woorden te zeggen De Bank van den Arbeid is... Staats- kind gemaakt Doch, nu moet de regeering nog vooraf de verzekering krijgen dat de socialistische coöperatieven de ver- eischte panden van waarborg geven. Het schijnt dat er op dat punt bij de socialistische kameraden geen eens gezindheid heerscht en geen solidari teit te vinden is. Het valt ook te onderzoeken of de statuten der coöperatieven de verpan ding van hun eigendommen toelaten. Regeling der geldafhalingen. De socialistische pers schrijft dat de spaarders der coöperatieven den schrik op 't lijf gekregen hebben naar aanlei ding der gebeurtenissen in Oostenrijk en dat eene paniek met de geldafhalin- gen gepaard ging. Te Gent werd eene vergadering ge houden, welke maatregelen moest tref fen voor de afhalingen. De Vooruit verwittigd de spaarders als volgt De volgende schikking voor het af halen van spaargelden werd met al gemeene stemmen aangenomen Afhaling van 100 fr. onmiddellijke uitbetaling. Afhaling van 101 tot 1000 fr. uit betaling met 14 dagen vooropzeg. Afhaling van 1001 tot 5000 fr. met 6 weken vooropzeg. Afhaling van 5001 tot 10.000 frank 4 maanden vooropzeg. Afhaling boven de 10.000 frank, 6 maanden vooropzeg. Deze maatregel werd getroffen om de spaarders tijd te laten tot bezinning te komen en hun ongelijk in zake het afhalen te doen inzien. De Formaliteiten voor de Afhalingen. Naar vernomen wordt, zouden de volgende maatregelen voorgeschreven zijn, voor de geldafhalingen 1- De kleine spaarders moeten persoonlijk de terugbetaling van hun ne spaarcenten eischen, welke zij in de spaarafdeeling der coöperatief be legd hebben. 2. - Voor elke terugbetaling wordt eerst onderzocht of de coöperatief zelf niet over het noodige geld beschikt voor de terugbetaling. 3. - Is dit niet het geval, eerst dan mag de Spaarkas optreden. 4. - Elke terugbetaling moet gevi seerd worden door een afgevaardigde van de Spaarkas. *4 De waarborg der Coöperatieven. Het Verbond der Socialistische Coö peratieven heeft Woensdag te Brussel vergadering gehouden om te beraad slagen over de eischen van de regee ring In pand geving van hun to taal bezit als waarborging der leening van 1 50 millioen Na eene vinnige bespreking werd in princiep de algeheele solidariteits- borgstelling aangenomen. Het bestuur van het verbond heeft machtiging gekregen tot verdere on derhandelingen en tot het treffen van alle nuttige beslissingen. Het Staatsblad van 9 Februari 1.1. bevat al de inlichtingen, welke aan de werkgevers moeten overgemaakt wor den voor de nieuwe toepassing, vanaf 1 Januari 1934. Dus, van 't begin dit jaar moet de nieuwe toepassing in voege komen. Werd het anders toegepast, in Januari en Februari, het moet in Maart hersteld worden. Hoe gebeurt nu de afhouding Ze gebeurt per week, per veertien dagen of per maand, volgens dat de loonbetaling geschiedt. Er moet afgetrokken worden, wie meer verdient dan per week I 4 dag. maand Als jongeling 174 fr. 347 fr. 750 fr. Gehuwd 2 1 2 fr. 424 fr. 9 1 7 fr. Met I kind 231 fr. 462 fr. 1 000 fr. Met 2 kind. 250 fr. 500 fr. 1084 fr. Met 3 kind. 289 fr. 577 fr. 1250 fr. Met 4 kind. 327 fr. 654 fr. 1417 fr. Met 5 kind. 366 fr. 731 fr. 1584 fr. Met 6 kind. 404 fr. 008 fr. 1 750 fr. De wet zegt, dat er moet afgehou den worden op het totaal belastbaar bruto-bedrag der wedden of loonen. Volgens alle andere regulieren, in zake belasting, wil bruto-bedrag zeg gen, het loon dat overblijft na afhou ding voor pensioen. Als het loon dus hooger is dan bo venop gegeven getallen, dan moet er 1.50 afgehouden worden op de winsten, die per jaar beneden de 15.000 fr. zijn, en 2 fr. als het loon boven de 1 5.000 fr. gaat. Deze afhouding moeten per beta ling aangeteekend worden op de be lastingsfiche, welke door den patroon voor eiken werkman of bediende moet gemaakt worden. Op deze fiche komt dus voor, per betaling, het ge wonnen loon, de inkomsten-belasting en nu ook de krisistaks. Op 't einde van het jaar moeten de werklieden alsdan in 't bezit van deze kaart gesteld worden. blijven ondanks allen huishoudelijken arbeid gaaf.zacht en blank door Doos 4-en 7/ifrank.ln alle Apotheken. VAN DE PANNE. Onmiddellijk na den dood van Ko ning Albert, werden maatregelen ge nomen door het comiteit van de verde diging van het Zuid-Westen, om de Koninklijke Villa te De Panne te koo- pen, daar het nu aanschouwd wordt als een geschiedkundig gebouw. Inmiddels ontving bovenvermeld co miteit een schrijven van den heer Mas- kens, Belgisch gezant te Den Haag, en eigenaar van de Koninklijke Villa. In dien brief geeft de heer Maskens de verzekering dat de Villa zal bewaard blijven in denzelfden staat als zij was, bij het laatste verblijf van de Konink lijke Familie. Deze Villa schrijft de eigenaar, is nooit te koop geweest. Kwestie van prijs hoe hoog de som ook moge beloopen komt niet eens in aan merking. Deze Villa werd gebouwd door mijn grootmoeder, geboren Calmeyn, op een stuk grond dat reeds meer dan een eeuw aan onze familie toebehoort. Gedurende mijne kinderjaren bracht ik daar alle Zomers door en gedurende mijn lange verblijven in de vreemde landen kwam ik steeds met voorliefde naar deze plaats terug, waaraan voor mij zooveel herinneringen aan mijn kinderjaren zijn gehecht. Nu ben ik nog meer aan deze Villa gebonden, omdat zij tijdens den we- reldkrijg de verblijfplaats was van on zen dapperen Vorst en van Koningin Elisabeth. Ik bewaar er trouw de ge dachtenis van. Niets werd aan de plaat sen veranderd, waar ongeveer twintig jaar geleden onze Vorst de heldhaftig ste, maar ook de pijnlijkste uren van zijn leven heeft gesleten. Als ik tijdens de maand Augustus te De Panne verblijf, voel ik mij uiterst gelukkig de Villa te laten bewonderen aan de personen die mij dien wensch te kennen geven. Ik begrijp wel dat uw voetstappen werden ingegeven door de reinste va derlandsliefde, toch moet ik u ant woorden, dat de Villa niet te koop is. IN DUITSCHLAND. Beginselen die niet mogen prijs gegeven worden. Het Fransche antwoord op het En- gelsch memorandum, wordt in de Fran sche, Engelsche en Duitsche pers be sproken. Het is de volgende passage die de meeste commentaren heeft uitge lokt Hoe groot Frankrijks verlangen ook is om een billijke ontwapenings conventie te onderteeken, het kan niet begrijpen, noch erkennen, dat de over dreven aanspraken op herbewapening, welke door de eene partij worden voor uitgezet, een reden zouden kunnen vormen om aan de andere landen te vragen toe te stemmen in een bewa peningsvermindering, welke de belan gen van hun veiligheid zouden scha den. Begrijpt de Britsche regeering niet hoe onrechtvaardig zulk een methode is Immers in haar memorandum van 20 Januari, handhaaft de Engelsche regeering wat de luchtbewapening be treft, voorloopig ook het verbod, dat de vredesverdragen aan de ontwapen de staten opleggen, om er een militaire luchtvaart op na te houden. De Fransche regeering kan met die opvatting geheel accoord gaan, maar zij moet alle voorbehoud maken ten aanzien van den eisch der Duitsche regeering, die onverwijld een geregeld leger wenscht van 300.000 man (met dien overeenkomstig leger-materiaal) zonder dat te voren een onderzoek wordt ingesteld naar den huidigen toe stand van het Duitsche leger. De aanvaarding van zulk een her bewapening zou leiden tot een verloo chening en vernietiging v&n de onlwa- penings-beginselen, die zijn neergelegd in het Volkenbondsverdrag en die den grondslag hebben gevormd van de ont wapeningsconferentie Een beslissing van dien aard zou onvermijdelijk ook gevolgen hebben op vloot-gebied. Al leen de algemeene commissie der ont wapeningsconferentie zou, met deel neming van alle belanghebbende sta ten, kunnen zeggen, of deze beginse len moeten worden prijsgegeven. De indruk in Duitschland. De Fransche nota wordt door de Duitsche pers heftig gehekeld. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft Deze nota beteekent een stap achteruit ondanks de indruk dat Frank rijk de deur voor nieuwe onderhande lingen niet wil sluiten. Het Berliner Tageblatt laat zich uit als volgt Het Fransche verzoek om straf maatregelen is nu zeker rechtstreeks te gen Duitschland gericht. Het bemoei lijkt de sluiting van een of andere con ventie niet slechts voor ons maar ook voor de mogendheden die Frankrijk trekken wil in de mazen van een ge meenschappelijk verdrag inzake de strafmaatregelen. Dit verdrag zou be stemd zijn om Europa te houden op het punt waar het verdrag van Ver sailles het geplaatst heeft. Eene daling van tien punten voor het Rijk. Ziehier de indexgetallen, vastge steld op 15 Maart 11. tegenover de getallen der vorige maand. Men zal zien, dat voor het Rijk een daling van tien punten is ingetreden. Februari Maart Het Rijk 687 677 Brussel en omgeving 723 713 Antwerpen en omgeving 723 711 Gent en omgeving 655 645 Luik en omgeving 673 663 Provincie Brabant 690 680 Prov. Antwerpen 705 694 Prov. West-Vlaanderen 691 680 Prov. Oost-Vlaanderen 671 661 Prov. Henegouwen 702 690 Prov. Limburg 690 682 Prov. Luik 671 659 Prov. Luxemburg 680 672 Prov. Namen 685 673 De stabilisatie-index voor het Rijk is thans 86.5 tegenover 87.6 op 15 Februari 11. IN DUITSCHLAND. Wat zij aan het Land kosten. Het blad Social Demokraten van Stockholm, publiceert een artikel waar van zekere elementen ontleend zijn aan de Duitsche revue Der S. A.-Mann en dat merkwaardige getallen bevat, aangaande de onderhoudskosten van de Hitleriaansche legers in Duitschland. De soldij van de manschappen en de onderhoudkosten bedragen 453.000 mark per dag, 't zij 163 millioen 80 duizend mark per jaar. Twintig duizend leden van de storm- afdeelingen en zeven duizend van de beschermingsafdeelingen trekken twee mark per dag. 280.000 manschappen van de stormafdeelingen en 68.000 der beschermingsafdeelingen trekken 50 pfennig. De onderhoudskosten worden geraamd op 60 pfennig per dag en per man. De leiders van alle graden, waarvan de soldij afwisselt tusschen 1.50 mark per dag en 700 mark per maand, ko men in het budget voor, voor een to taal bedrag van 1.371.000 mark per maand, 't zij 1 6 millioen en half mark per jaar. Het onderhoud van de verbonden der Hitier jeugd, wordt door het blad geraamd op 3 en half millioen mark per maand, 't zij 42 millioen mark per jaar. De uitrusting, de reiskosten en het onderhoud der autos, enz., eischen niet minder dan 792 millioen mark per jaar. Om deze getallen te vormen, heeft het Zweedsch blad steun gezocht in de netto-uitgaven, opgegeven door een lagere eenheid een standard uit gaven, die in November 11. 172.000 mark bedroegen. De Social Demokraten komt al dus tot een totaal van 1 milliard 1 1 3 millioen 538 duizend mark per jaar. Indien men, als juist beschouwt, de opbrengst van de verschillende inschrij vingen te zeggen 72 millioen en het getal van 50 millioen door den heer Goebbels opgegeven, als zijnde het overschot van het vorig dienstjaar, dan moet men van het totaal der uitgaven de som van 122 millioen aftrekken. Dan komt men tot de vaststelling, dat het onderhoud der stormafdeelin gen en de beschermingsafdeelingen, verleden jaar 891.538.000 mark aan de schatkist hebben gekost. BEZOEKT ONZEN STAND RIJKSMIDDELBARE SCHOOL (MONDSTRAAT) Het publiek wordt hiermede ter ken nis gebracht dat het kantoor der Recht- streeksche Belastingen, van heden af, opnieuw overgebracht wordt naar de Hondstraat (oud lokaal). De Ontvanger der Belastingen. TREKKING DER LERENING 5 1932. Zaterdag laatst te 10 uur, had de 25e trekking plaats der Leening van 5 1932. (Leening van vertrouwen) Het lot van 5 miljoen frank werd gewonnen door Reeks 231.294. De 33 volgende reeksen zijn uit- keerbaar met 25.000 frank 107089 109486 114914 136281 142098 144265 121154 145758 162940 185778 209380 218877 240737 288988 146445 152044 158448 166354 166367 176117 195601 198636 201629 212838 215304 216904 233077 234007 238229 256173 263985 281034 290630 leder der obligaties, toebehoorende aan voornoemde reeksen, heeft recht op het tiende deel van het uitgekomen lot dezer reeks.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1934 | | pagina 1