Na de droevige Mijnramp van Paturages. SPRUTOL NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT Zomer- r sproeten f- verdwijnen spoedig/ door een pot VERLENGING VAN DEN LEGERDIENST IN FRANKRIJK ONGERUSTHEID IN FRANKRIJK. HET KOLENVRAAGSTUK. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. DRINK KRONEN PILSNER KOLONIALE LOTERIJ IN BELGIE. 14° JAAR. NUMMER 2g. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN ZONDAG 3 JUNI 1934. SAZET VAN FOPERIKGHE ABONNEMENTEN I Jaar, per post16 fr. Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummer*0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooreri. De poitabonnenten in Belgie, die van woomt veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat ben bedient, en niet aan ona. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag noen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooss ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 3.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen ro- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand t* betalen. ZAL DE MIJN WEER ONTGONNEN WORDEN Het onder water zetten der mijn. In de kolenmijn van den Fief de Lambrechies worden de werken voor het volwerpen van den put voortgezet. Er zijn reeds 1.550 karrevrachten ingeworpen. Er worden dagelijks 350 kubieke meter water in de mijn ge voerd van de hooger gelegen verdie pingen, zonder dan nog het water te rekenen dat van buiten de mijn in den put gebracht wordt. Het water mist echter zijn uitwer king omdat het in de aarde dringt en alzoo niet de hoogte bereikt, die ge- wenscht is. Het gaat er vooral om de uitbreiding van den brand tegen te houden. Die uitbreiding zou namelijk een nieuwe ramp kunnen veroorzaken, indien de hoogere verdiepingen moesten bereikt worden door het vuur. De ramp zou zich dan zelfs tot op de oppervlakte kunnen doen gevoelen, verklaarden be voegde werkers. Men denkt dat er ongeveer nog 2 maanden mede zullen gemoeid zijn, om de mijn onder water te zetten daar waar het noodig is, 't is te zeggen en kele meter boven de verdieping van 783 meter. Het is eerst als men die hoogte bereikt dat de brand van het verdiep van 821 meter volledig zal gedoofd zijn. De oorzaken van de ramp. Het mijnkorps van Mons is begon nen met het officieel onderzoek naai de oorzaken van de eerste ramp. Men veronderstelt in het algemeen, dat een instorting plaatsgrijpende kor ten tijd voor de eerste grauwgasont- ploffing, onder zijn druk de plotse linge ontbranding van de kolen of mis schien van het mijnhout voor gevolg heeft gehad, en dat die brand het vuur heeft medegedeeld aan het grauwgas zelf. Binnen korten tijd zal een proefne ming gedaan worden, om te weten hoe ver het staat in den getroffen put, daar men thans een weinig, in den blinde arbeidt. Fransche familieleden van wijlen h. Louis Allard, zijn komen groeten voor den noodlottigen put en hebben er bloemen in geworpen. Zal de mijn opnieuw worden ontgun d In de mijn Fief de Lambrechies waarvan de economische toestand sinds de ontdekking van de laag «Angleuse» aanzienlijk verstevigd was, werkten al leen Belgische arbeiders. Reeds bieden zich velen van hen aan om weer aan het werk te worden gezet, maar het kan tot nog toe niet worden bepaald wanneer er weer in de mijn zal worden gewerkt. Het kan trouwens nog niet met zekerheid worden gezegd of de mijn al of niet zal worden opgegeven, dit zal afhangen van verschillende be langrijke problemen, die nog moeten gesteld worden. De nieuw-ontgonnen laag gaf een uitstekende kwaliteit spe ciale kolen en men rekende er mee ongeveer één millioen ton aan de op pervlakte te brengen. De helden van de mijn. Een bijzonderheid, die thans pas aan het licht komt is de heldhaftigheid van de twee eerste redders na de eerste ontploffing. Zoodra het nieuws hiervan bekend was, daalden deze twee moe dige mannen, ingenieur Georges Blau- wart, 30 jaar oud, en Remi Rolland, gehuwd, leider van de werken, in de mijnschacht, zonder helm, zonder mas ker en zelfs zonder luchtvoorraad, ver gezeld van den hoofd-porion Michel en van den nacht-porion Calliau. Na een eerste onderzoek op de plaats van de ramp, te midden van het vuur, de gekwetsten en de dooden, zijn zij onmiddellijk naar de oppervlakte ge komen om verslag uit te brengen en daalden daarna weer af met ingenieur Van den Heuvel. Zonder voedsel ble ven zij uren lang in de mijn, terwijl zij hun dorst lesschten aan de drink bussen van de dooden, die links en rechts verspreid lagen. Zij zijn het meest van allen verbaasd dat zij er ongedeerd van af gekomen zijn. Zij die bang zijn achteruit Toen de eerste reddingsbrigade was samengesteld, werden de leden daar van op de hoogte gesteld van het ge vaar waaraan zij zich blootstelden. Gij weet waar het om gaat Degenen die bang zijn, achteruit werd hen gezegd. Geen enkele van de moe digen gaf door eenig teeken zijn in nerlijke ontroering te kennen. Deze heldhaftige mannen hebben gewerkt in een atmosfeer waar kooloxyde aanwe zig was in de verhouding 1/1000. Bij de verhouding 2/1000 is de aanwe zigheid van dit gevaarlijke gas doo- dend. Dit was dan vooral gevaarlijk voor de leiders die in deze atmosfeer zonder masker moesten werken, ver mits zij bij herhaling inlichtingen moes ten verstrekken aan de reddingsploeg en dan nog door een kalme waardig heid het voorbeeld geven. De dood van den hoofd-porion vooral is tragisch geweest. Hij kreeg opdracht een schouw te gaan los werken op het gevaarlijkste punt van de mijn. Flij kende het gevaar, maar zonder een aarzeling begaf zich deze held, Armilde Michel, naar de aange geven plaats. Hij was een reus van bijna twee meter lang en stond bekend om zijn groote lichaamskracht en zijn serene energie. Als een vooruitgescho ven schildwacht is hij gestorven op de plaats die hem aangewezen werd. Nog vier paaiden levend in de mijn. Op de plaats van de ramp is een gezworen toezichter van de Vereeni- ging voor Dierenbescherming aanwe zig omdat op de verdieping op 630 meters, nog steeds vier paarden in le ven zijn. AL het mogelijLe wordt ge daan om de dieren te redden en men denkt dan ook dat dit eerlang zal kunnen gebeuren. Nochtans is het uit gesloten dat nieuwe menschenlevens worden blootgesteld. Indien het niet mogelijk zal zijn de dieren levend aan de oppervlakte te brengen, dan zullen zij ter plaats worden afgemaakt. In elk geval krijgen zij op dit oogenblik re gelmatig voedsel. H ulp verleening. Het heele land door wordt de actie ten voordeele van de slachtoffers voort gezet. Van alle kanten komen giften toe. Wij herinneren er onze lezers aan dat alle giften moeten gezonden wor den aan den Hoofdzetel van het Rood Kruis, postcheckrekening 65.66 of aan 't Hulpcomiteit voor de slachtoffers van Lambrechies, postcheckrekening 728.50. ln alle Apotheken. 1 Achttien maand of twee jaar De vraagstukken betreffend het na tionaal verweer komen meer en meer op den voorgrond in de Fransche po litieke middens en vooral in de Kamer. De kwestie van de verlenging van den diensttijd wordt reeds druk besproken. Door sommigen wordt beweerd dat de leiders van den legerstaf het inzicht hebben I 8 maand of 2 jaar militairen dienst voor te stellen, gezien de lichtin gen geringer zijn dan voorheen. Maar schalk Pétain, minister van oorlog, heeft zulks gelogenstraft, maar toch is de politieke wereld erdoor in beroe ring gebracht. De radikaal-socialisten hebben deze kwestie onderzocht, voor wat betreft de klassen van 1935 tot 1939, welke op een tekort in rekruten wijzen. Men is op meeningsverschillen gebotst de eenen houden volstrekt aan den dienst van één jaar, de anderen zouden des noods tot 1 8 maanden gaan, maar al len waren gekant tegen den dienst van twee jaar. M. Berneir stelde voor, de regee ring over hare inzichten te ondervra gen. Frankrijk wil zijn grens verstevigen. De legercommissie van de Fransche Kamer heeft zich met algemeenheid van stemmen uitgesproken ten voor deele van het voorstel der regeering, strekkende tot de nationale verdedi ging. Kolonel Jean Fabry had vooraf verslag uitgebracht over zijn inspectie reis, die hij met verschillende collegas in de grensstreek deed, waar een nieu we verdedigingslijn dient bepaald, ten einde de reeds verwezenlijkte werken te volledigen, voornamelijk door de opening van Montmédy, tusschen Lon- guyon en Margut te stoppen en de grens van Frankrijk en het Saargebied in staat van weerstand te brengen. De credieten, waarover de commis sie zich uit te spreken had, bedroegen 1.175 millioen frank die werkelijk be stemd zijn voor de werken voorgeno men in de grensstreek en die dezen Zomer in aanbesteding zouden kunnen gegeven worden, zoohaast het ont werp door het parlement zal gestemd zijn. De werken zouden dan in den herfst uitgevoerd worden. Anschluss en Oorlogsgevaar Duitschland herbewapent en Frankrijk staat alleen IrV de Fransche Kamer kwam de bespreking voor van de interpellaties over de buitenlandsche politiek der regeering. De heer de Chappedelaine wees op het gevaar van een mogelijken An schluss en verdedigde de politiek der geallieerden. Hij wees op de moeilijk heden die Hitler in Duitschland heeft. Hij beschreef de uitgebreidheid van het Duitsche leger, herinnerde aan de tra gische dagen van 1914 en drukte de vrees uit dat men daar terug naar toe gaat. M. Chasseigne ontwikkelde zijn oor deel over de buitenlandsche politiek der regeering en merkt op dat Frank rijk alleen staat, dat Duitschland her bewapent. Groote Rede van den heer Barthou. Na de verschillende sprekers aan hoord te hebben, hield M. Barthou, minister van buitenlandsche zaken, eene belangrijke rede. Hij zegde o.a. De ontwapeningsconferentie moet tot ontwapening voeren, niet tot ver krachting der verdragen. De onderhan delingen gaan steeds voort. De Vol kenbond is de waarborg voor den we reldvrede. De beloften door Duitschland over hunne houding in de volksstemming in het Saargebied, voldoen Frankrijk niet. Frankrijk blijft getrouw aan zijn geallieerden. Misschien komt het tot een vaste overeenkomst tusschen Italië en Frankrijk en de betrekkingen met Engeland zijn niet gekoeld. De heer Barthou wees op het feit dat de parlementaire commissies, de oud-strijders, de Belgische Kamer, al len gekant zijn tegen de herbewapening van Duitschland. Frankrijk mag niet ontwapenen, ter wijl de naties, die verplichtingen aan de vredesverdragen hebben, zouden herbewapenen. De Fransche regeering, aldus spreker blijft getrouw aan de zaak van den vrede en bijgevolg blijft zij gehecht aan den Volkenbond M. Barthou werd zeer toegejuicht. De vermindering der Loonen uitgesteld Maandagnamiddag had in het kabi net van den Eersten Minister een nieu we bijeenkomst plaats, gewijd aan een onderzoek van het kolenvraagstuk. De bestuurders van de kolenmijnen woonden die vergadering bij, waarop zij tezamen met de heeren Van Isacker minister van Arbeid, en Van Cauwe- laert minister van Nijverheid, het ge heel van het ingewikkelde vraagstuk onderzocht hebben namelijk eener- zijds den economischen kant en ander zijds den socialen kant. Het onderhoud liep over de kwestie van de loonen, die nog steeds niet opgelost is en over die van de oprich ting van een Dienst der Kolen, die daarover door den heer Van Cauwe- laert zelf verstrekt werden. De inrich ting van den kolendienst maakt trou wens het voorwerp uit van een wets voorstel, dat ter Kamer zal neergelegd worden. Eene officieele mededeeling. Na de vergadering werd volgende officieele mededeeling aan de pers verstrekt Op aandringen van de regeering hebben de kolenmijnpatroons aange nomen voorloopig de toepassing van de volgens overeenkomst vastgestelde ver laging der loonen uit te stellen. Zij verklaien zich bereid te onder handelen tot het vinden van een nieu we formuul en de noodige overgangs modaliteiten. De patroons hebben doen uitschijnen hoe ernstig de huidige toe stand is. Sommige kolenmijnen zullen waarschijnlijk verplicht zijn haar vrij heid van handelen te hernemen. De patroons hebben bij de regeering aangedrongen op de hoogdringendheid van een algemeene oplossing van het kolenvraagstuk. In de betrokken middens van arbei ders werd deze voorloopige maatregel met genoegen vernomen. LEENING 5 T. H. 1923 DER VERWOESTE GEWESTEN. De 132e trekking gaf volgenden uitslag Reeksen 247.1 68 nr.2, 378.063 nr.2 winnen elk 100.000 frank. Reeksen 247.807 nr. 187.913 nr.5 winnen elk 50.000 frank. De volgende I 5 reeksen winnen elk een lot van 10.000 frank 87.860 nr. 3; 167.070 nr. 3; 152.640 nr. 5 278.829 nr. 4 167.432 nr. 3 154.230 nr. 4 168.430 nr. 2; 383.353 nr. 2 36.036 nr. 3 269.521 nr. 4; 1 73.585 nr. I 97.21 1 nr. 5 183.835 nr. 4 368.392 nr. 2 155.565 nr. 3 De andere obligaties der series hier boven vermeld zijn uitkeerbaar met 550 frank. De afkondiging van een moratorium van 6 maanden verwacht. De Daily Herald verklaart uit zekere bron te weten, dat de Rijksre- geering, binnenkort een moratorium zou uitvaardigen, ingaande op I Juli aanstaande, voor den duur van een half jaar, met uitzondering van de Dawes- en Young-leeningen. Het blad voegt er aan toe, dat Dr. Schacht zich bijzonder zou inspannen, om in het moratorium die twee uitga ven te begrijpen, alhoewel zij onvoor waardelijk gewaarborgd zijn door Duitschland. Met dit doel zal een 2' Conferentie bijeengeroepen worden, maar de taak van den president der Reichsbank zal vermoedelijk ditmaal zwaarder zijn, vermits het waarschijn lijk is, dat de Britsche, Fransche, Ame- rikaansche, Zwitsersche en Hollandsche regeeringen rechtstreeksch zullen ver tegenwoordigd zijn. De bedoeling der Rijksregeering is, tijdens den duur van het moratorium afzonderlijke besprekingen met de ver tegenwoordigers der schuldeischers van de verschillende landen aan te knoopen Het doel dezer besprekingen zou dan zijn, mits betaling van een deel der intresten van de schuld, handels overeenkomsten af te sluiten, die een grootere afname van Duitsche goede ren of het toestaan van nieuwe credie ten aan het Rijk voorzien, voor het aankoopen van de ruwe stoffen, die onmisbaar zijn voor zijn nijverheid. De landen, waarmede geen handels overeenkomst in dien zin getroffen wordt, zullen zich aan een onbepaalde verlenging van het moratorium mogen verwachten. DE POSTZEGEL LEOPOLD UI. Men zal al het mogelijke doen, op dat de eerste postzegel met de beelte nis van Koning Leopold 111, uitgegeven worde den 4 Augustus 1934, zijnde de 20" verjaardag van het intreden van Belgie, in den oorlog. De Koning heeft den wensch uitge drukt, dat de eerste schijven dezer ze gels eenige centiemen boven de nomi nale waarde zouden verkocht worden, en dat het opgeld aan de invalieden zou gestort worden. De Eerste Schijf zal uitgegeven worden op I Juli 1934. Trekking der Eerste Schijf op 18 October 1934. De Belgische Kamer heeft het wets ontwerp goedgekeurd, den minister van Kolonies machtigend tot het in richten van een Koloniale Loterij. De minister van Kolonies stelde een commissie aan, waarvan deel uitmaken vertegenwoordigers van alle beheeren, waarmede deze Loterij verband zal houden en verder ook van de groote Belgische Banken. Deze commissie heeft een reeks schikkingen opgesteld, die door den minister werden bekrachtigd en die we dus hieronder officieel kunnen over drukken. De verdeeling der Loten. De eerste schijf zal 200 millioen frank bedragen en de uitgifte van 2 millioen briefjes aan drager van 100 frank elk wordt voorzien. Deze twee millioen briefjes zullen verdeeld worden in 20 reeksen, die elk als aanduiding, een verschillende reeks- letter zullen dragen, terwijl de briefjes in elke reeks, van 1 tot 100.000 zullen genummerd worden. Zestig ten honderd van het bedrag der uitgifte zullen voorbehouden wor den voor de prijzen der loterij, volgens het hieronder opgegeven plan 20 loten van één millioen (één lot per reeks) f 20 millioen 20 loten van 250.000 frank (één lot per reeks) 5 millioen 200 loten van 100.000 frank, (10 loten per reeks) 20 millioen 200 loten van 25.000 frank (10 lo ten per reeks) 5 millioen 2000 loten van 5.000 frank (100 loten per reeks) 10 millioen 20.000 loten van 1.000 frank 1 000 loten per reeks) 1 0 millioen 20.000 loten van 200 frank 1 0.000 loten per reeks) 40 millioen 't zij 222.440 loten voor een totaal van 120 millioen. De loten zijn vrij van alle Belgische en koloniale belastingen. Zij zullen, in baar geld, uitbetaald worden aan den drager van het winnend briefje, zonder afhouding en zonder dat bewijs van eenzelvigheid zal worden gevraagd. De meest daadwerkelijke maatregelen zul len genomen worden, opdat de perso naliteit der winners onbekend bbjve, indien zulks hun wensch is. De verkoop der briefjes van de trekking. De briefjes zullen waarschijnlijk te koop worden aangeboden, rond den I Juli aanst. Dit tijdverloop, dat, op eer ste zicht, nog al lang schijnt, is nood zakelijk gemaakt door da zorgen en voorzorgen, die moeten genomen wor den voor den druk en de herziening van de briefjes. De trekking zal, ten laatste, den 1 8 October 1934 plaats hebben, op den 26en verjaardag van de afkondiging van de wet van aanhechting van Con go bij Belgie. Briefjes zullen te koop worden ge steld door 1Het Bestuur der Loterij te Brus sel 2. De tusschenkomst der Bank- en Credietinstellingen 3. Tusschenkomst van de aangeno men wisselagenten van de beurzen van Antwerpen, Brussel. Gent en Luik. De uitbetaling der Loten. De uitbetaling der loten zal gebeuren drie dagen, na de trekking in de vol gende voorwaarden 1. - Loten van 200 frank en van 1.000 frank a) In den zetel der loterij te Brussel b) In al de postbureelen van 't Rijk c) In de Bank van Belgisch Congo, cassier der kolonie I 4, Theresiaansche straat te Brussel. 2. - Loten van 5.000 frank, 25.000 frank, 100.000 frank, 250.000 frank en één millioen In de hoogervermelde Bank van Bel gisch Congo, na voorafgaandelijk visa van het winnend briefje, in den zetel van de Loterij te Brussel. De loten, waarvan de betaling bin nen de zes maanden na den datum der trekking niet zal opgeëischt zijn, zullen ten voordeele van de Loterij verbeurd verklaard worden. De aanduiding der winnende briefjes. Ziehier nu het stelsel, volgens het* welk de winnende briefjes aangeduid zullen worden De cijfers 0,1,2,3,4,5,6,7,8 en 9 zullen, in aanwezigheid van het publiek, in vijf trommels, gelegd worden. Elk der cijfers zal gevat zijn in een houten of metalen bol. De eerste trommel rechts, voor het publiek, zal de cijfers bevatten, die de eenheden zullen aanduiden de tweede de tientallen de derde, de honderd tallen de vierde, de duizendtallen de vijfde, de tienduizendtallen. Er zal tot de achtereenvolgende trek kingen der loten overgegaan worden, als hieronder gezegd, met dezen ver stande, dat voor elke uitneming van een cijfer, aan de trommel een rotatieve beweging zal worden gegeven. 1. - Loten van 200 frank Een cijfer wordt uit de eerste trom mel (trommel der eenheden) gehaald. De 200.000 briefjes waarvan het num mer eindigt met dit cijfer, zullen recht hebben op 200 frank. Bijv. Indien het cijfer 7 wordt ge trokken, hebben alle briefjes, die uit gaan op 7 recht op 200 frank. 2. - Loten van 1.000 frank Nadat het getal, dat getrokken werd weer in de trommel is gelegd, wordt opnieuw een nummer uit dezelfde trommel gehaald, alsook ditmaal één uit de trommel der tientallen. Al de loten die uitgaan op het getal door deze twee cijfers gevormd, winnen elk 1.000 frank. Bijv. Indien het cijfer 4 uit de trommel der eenheden en 0 uit dit der tientallen wordt gehaald, winnen al de briefjes, die uitgaan op 04, een bedrag van 1.000 frank. 3. - Loten van 5.000 frank Nadat de twee getrokkene cijfers, weer in de respectievelijke trommels zijn gebracht, wordt tot een nieuwe trekking overgegaan, ditmaal met de trommels der eenheden, tientallen en honderdtallen. De 2000 briefjes, waar van het nummer uitgaat op het getal door deze drie cijfers gevormd, winnen elk 5.000 frank. Bijv. Indien het cijfer 1 gehaald wordt uit de trommel der eenheden, 3 uit dit der tientallen en 6 uit deze der honderdtallen, zullen alle briefjes, die uitgaan op 631 elk 5.000 frank winnen. 4. - Loten van 25.000 frank 5. - Loten van 100.000 frank Zelfde operatie als hierboven doch telkens met 4 cijfers, zoodat er in elke reeks 10 winners van 25.000 frank en 10 van 100.000 frank zijn. 6. - Loten van 250.000 frank Nadat de getrokken cijfers weer in de respectievlijke trommels zijn ge bracht, wordt tot een nieuwe trekking overgegaan, ditmaal met 5 cijfers, zoo dat in elke reeks nog één lot uitkomt, hetzelfde nummer in al de reeksen. 7. - Loten van één millioen Voor deze loten zijn de prijswinnen de nutnmers, in de verschillende reek sen, niet meer dezelfde. Eerst wordt het nummer aangeduid van de reeks A. Men trekt een cijfer uit de vijf trommels. Het gevormde nummer wint één millioen. Nadat de cijfers weer in de res pectievelijke trommels zijn gebracht, trekt men opnieuw vijf cijfers, om het winnend nummer der reeks B aan te duiden, en zoo tot de reeks T. Daar in elke reeks ook het nummer 100.000 voorkomt, het eenige dat uit zes cijfers bestaat, zal dit winnend worden verklaard, wanneer vijf nullen uit de trommels wordt gehaald. LEENING VAN 'T VERTROUWEN 5 ten honderd 1932. De 27trekking der Leening 5 ten ïonderd 1932 (Leening van Vertrou wen) gaf volgenden uitslag Reeks 1 14.967 wint het lot van fr. 500.000. De 33 volgende reeksen zijn uit- ceerbaar met 25.000 frank 110.022 113.043 114.017 114.233 I 16.032 I 17.876 I 19.1 17 122.694 136.887 139.868 144.964 146.164 152.369 155.418 162.722 168.077 169.455 171.368 175.595 189.131 208.605 212.634 221.086 225.351 228.768 243.586 247.975 256.940 260.446 279.764 293.792 295.484 295.606 Ieder der obligaties welke toebehoo- ren aan een der hierboven vermelde reeksen,heeft recht op 't tiende van he| uitgekomen lot dezer reeks,

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1934 | | pagina 1