Een werkelijke Chantage van het Duitsche Rijk. PUROL eroPi Kct vevmcht en ge n eest X Een schitterend Pompiersfeest te Poperinghe. GROOTE BETOOGING 14 JAAR. NUMMER 36. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 9 SEPTEMBER 1934. ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. Uitgevers-Eigenaars GEBROEDERS DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. AANKONDIGINGEN in het land der beroepsbankroetiers zal europa het zich laten welgevallen WELKE NATIONALITEIT voor de kinders, gedurende den oorlog in frankrijk geboren van belgische ouders h. felicien blanckaert, drinkt 't zwijnlands bier den «UITZET» VAN NAPOLEON III TOT HITLER. H. ALBERT MASSCHELEIN, H. URBAIN VANNIEUWENHUYZE, Het Kunststuk aangeboden door de Ford Motor Cie, van Antwerpen. ZONDAG 16 SEPTEMBER 1934 TE ROESELAERE OFFICIEEL ONDERWIJS. LEENING 4 T. H. 1921 VAN DE VERWOESTE GEWESTEN. PQPER1HGHE I Jaar, per post16 (r. Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers0.25 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Postcheck 48459 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag morgen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Per regel 1.00 fr, (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Pas hebben we een eerste rede van den minister van Economische Zaken in Duitschland en bestuurder van de Rijksbank, Dr Schacht kunnen overwe gen, of deze gezaghebbende persona liteit van het III" Rijk, sprak een nieu we rede uit, die zoo mogelijk nog sen- sationeeler was dan de eerste. Eens te meer sensationeel door de kwade trouw en het gemis aan elk be grip van eerlijkheid, waarvan zij blijk gaf. Deze tweede rede van Dr Schacht is gemakkelijk te resumeeren. Hij eischte, dat Engeland, en overi gens alje andere schuldeischers van Duitschland, hun schulden, zooniet vol ledig zouden kwijtschelden, dan toch in een zeer aanzienlijke mate zouden verminderen, terwijl ze, daarbij dan nog een moratorium zouden toekennen, dat van de betaling van het overschot ook nog een zeer problematiek iets maken zou. En daar hij voorzag, dat, de vreem de schuldeischers dit voorstel zoo maar niet zouden aanvaarden, voegde hij erbij, dat, mochten dezen er niet op ingaan, Duitschland wel weten zou wat het te doen had. En hij dreigde ermede, dat de opper heerschappij van HitSler en de gedwee heid van de Duitsche onderdanen zou den aangewend worden, om het gan- sche volk te verplichten, zich zoodanig te organiseeren, dat het, voor altijd, vrij zou zijn van den invoer van welke producten ook. De bedoeling van Dr Schacht is dui delijk De financieele wereld, speciaal in Engeland, de vrees op het lijf jagen en de Britsche financiers, handelaars en nijveraars, daardoor zoo doen rede neeren We hebben Duitschland cre- dieten toegestaan. We zijn niet meer zeker, dat we ze terugkrijgen. Maar indien we werkelijk niet toegeven, be dreigt men ons met,, nooit meer Brit sche producten af te nemen. Is het dan niet beter, dat we een kruis maken over de helft onzer credietmassa De gezonde rede zou hierop doen antwoorden Neen Want van kerels, die er zulke practijken op na houden, zijn we toch nooit zeker meer, of die nieuwe uitgevoerde waren ooit betaald zullen worden. En afin een gestadigen uitvoer, die nooit betaald wordt, heb ben we toch ook niets. Maar de gezonde rede is niet alles in de wereld. En het is namelijk een feit, dat de meeste banken, die ]t zij rechtstreeks, t zij door bemiddeling van hun cliën ten, geld aan Duitschland geleend heb ben, deze credieten nog altijd als een goed hebben in hun balansen op geschreven houden. Verschillende Londensche banken en talrijke Britsche firma's zouden inder daad in failliet moeten verklaard wor den en tot liquidatie gedoemd, indien men plotselings uit hun balansrekening de Duitsche schuldvorderingen moest schrappen. Nu willen de beheerders van al deze ondernemingen natuurlijk zulke liqui datie en failliet-verklaring vermijden. Daarom willen ze het openlijk bank roet verklaren van Duitschland belet ten, met de hoop, dat ze, stilaan, door winsten elders verwezenlijkt, de aan moratorium-onderworpen gelden, in kleine delgingsfracties uit hun belangen zullen kunnen verwijderen. En daar de in Duitschland belegde bedragen aanzienlijk zijn en dus ook talrijk de huizen, die aan deze beleg gingen medehielpen, kan de invloed ervan, op de Britsche politieke opinie, niet onderschat worden. Wat waar is voor Engeland, is in min of meerdere mate ook waar voor de andere landen, die naar Duitschland uitvoerden, bijzonder nog voor een land, als de Vereenigde Staten, die meer naar Duitschland uitvoeren, dan dit land hun afneemt. Vandaar de paniekstemming, die in de laatste dagen in verschillende mid dens heerschte. Is die paniekstemming voor het schorsen vanwege Duitschland van el- ken vreemden invoer gewettigd Misschien wel voor wat betreft een zeker aantal bank- en handelsinstellin gen in den vrcomde. Mm moet natuur lijk, in eerste plaats, afrekenen met de speciale kudde-mentaliteit van het Duitsche volk, dat zich juist in een regiem bevindt, dat dezen kudde-geest nog bevordert. En dan schijnt het geen onmogelijk iets, dat Duitschland zich zou inrichten naar het voorbeeld van het Russisch Soviet-regiem, in zijn beginjaren. Hit- Ier en Dr Schacht rekenen er blijkbaar op, dat enkele uitvoertakken schei kundige producten en electriciteits-toe- stellen, waarvan dit Land voor zich bijna een monopolium wist te verwer ven, voldoende zullen zijn, om dien invoer te compenseeren, die absoluut toch noodig zou blijken. Voor 't overige, meenen zij, dat het Land de ersatz-methode tot het uiterste zal kunnen doordrijven, om zich aldus volledig onafhankelijk te maken van het buitenland. Of de Duitschers er individueel goed bij zullen varen, of niet, is een zaak, die den buitenlander natuurlijk minder Dekommert, doch het blijft een feit, dat 't plotseling uitvallen van Duitsch- and uit de algemeene wereldeconomie, bijzonder in dezen tijd van crisis, en- cele onaangename repercussies zou lebben op de nijverheid en den handel in de andere Europeesche en overzee- scbe landen. En daarom, al kan het den vreem deling weinig schelen, of de Duitschers een simili-Soviet-regiem willen beproe ven of niet, kan niemand daaren tegen onverschillig blijven, tegenover een tactiek, die enkel voor doel heeft, door de grootste en best georganiseer de onbeschaamdheid door heel de we reld wanorde te stichten. De vraag is alleen, wat kunnen de vreemde landen, indien Duitschland zich werkelijk bankroet laat verklaren en zich daarna achter een algemeen verbod van invoer verschuilt, aanvan gen. Vermits elkeen het eens is, om een oorlog als middel van regeling van con flicten uit te sluiten, valt er natuurlijk ïeel weinig bepaalds tegen Duitsch- and te doen. Maar wat kan en moet gedaan wor den, is een samenwerking zoeken, om de inzichten van Duitschland te ver- jdelen. En in dit opzicht, mogen wij Belgen ons, op het oogenblik, verheugen in het feit, dat de reis van den heer Jaspar, onzen minister van Buitenlandsche Za- cen, naar Parijs, juist met het uitspre- cen der rede van Dr Schacht samen viel. Alhoewel er tot op heden nog wei nig over de besprekingen van den heer Jaspar voortverteld werd, mogen we wel zeker zijn, dat hij, met zijn vreem de collega's, de gevolgen van de even- tueele Duitsche politiek heeft over wogen. En vermits men zegt, dat de heer Jaspar een heel plan van economische samenwerking op zak had, kan men veronderstellen, dat nu voornamelijk die deelen ervan zullen verder onder zocht worden, die van aard zouden zijn, om in Frankrijk en in Belgie bij te dragen, tot Het vinden van nieuwe uitvoerbronnen juist voor die nijverhe den, waarvoor het wegvallen van Duitschland, als land van invoer, nood lottig zou kunnen zijn. Daarom zal het niet bij dit eene ge sprek tusschen de vertegenwoordigers van beide landen mogen blijven, ter wijl deze ook uitgebreid zullen moeten worden, tot alle landen, die tot nu toe naar Duitschland uitvoerden. Enkel een absolute samenweiLing van allen, zou een compensatie kunnen zijn voor het onberekenbaar verlies, dat onvermijdelijk het bankroet van Duitschland voor de wereld zou zijn. M. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snij wonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Door Kamerlid Missiaen werd vol gende vraag aan den heer minister ge steld Op dezen oogenblik ontvangen t?l van jongelingen berichten hen aanma nende zich in regel te stellen voor hun nationaliteit. De berichten zijn zeer te genstrijdig de eene met de andere. Zou de heer minister willen zeggen 1Wat is de nationaliteit van kinde ren, gedurende den oorlog in Frankrijk geboren van Belgische ouders die in voornoemd land als vluchtelingen ge herbergd werden 2. Zijn er door die kinderen forma liteiten te vervullen om een vaste na tionaliteit te krijgen 3. Wat moeten ze doen om de natio naliteit te verwerven 4. Wat moeten ze doen om de Fran- sche nationaliteit te verwerven De heer minister gaf daarop volgend antwoord IIs Belg, het wettig kind geboren, zelfs in een vreemd land, uit een vader die op het oogenblik van de geboorte Belg was (samengeordende wetten over de nationaliteit art. I, le). Volgens de Fransche wetgeving kan een kind in Frankrijk uit een Belgischen vader geboren, terzelfdertijd als de Belgische, de Fransche nationaliteit bezitten. In dit geval dient de tusschen Belgie en Frankrijk gesloten overeenkomst van I 2 September 1 928 toegepast tot rege ling van de konflikten in zake militaire rekruteering. 2. Neen. 3. Niets. 4. Indien zij de Fransche nationali teit van rechtswege niet verkregen heb ben, mogen zij vóór de Fransche over heden een verklaring van vaderlands keuze onderteekenen. Kapitein-Bevelhebber. Hij trad in het Pompierskorps als Onder-Luitenant in 1909 werd dienst doend Bevelhebber in 1927 en Bevel hebber in 1932. Hij vierde Zondag laatst ook zijn 2 5-Jarig Officiersschap. leiding van M. Deridder, zijn prachtig Concert. Het was een echt Kunstcon cert Bestuurder en Muzikanten be haalden er dan ook een schitterend succes. Na Ypriana besteeg het muziek van den Katholieken Kring het kiosk om er de feeks concerten te sluiten met een niet min prachtige op voering onder de leiding van m. k. Heylbrouck. Hun succes was niet min der en ook verdiend. Ten slotte gaven ons The 3 Do nalds een openluchtvertooning van oefeningen op den draad, gespannen op 1 2 mfeter hoogte. Deze oefeningen, gepaard met een welaangepast vuur werk, sloten op waardige wijze dezen schoonen dag van feest, waarvan onze Brandweermannen de groote helden waren, en die voor alle stieldoeners een groot profijt heeft meegebracht. Het was oprecht een bijzonderen schoonen dag Hitler heeft zich dus laten plebisci- teeren, evenals Napoleon III in zijnen tijd. Toen Napoleon in Frankrijk voor de Volksstemming kwam ten einde zijn politiek te verrechtvaardigen, sprak hij de beruchte woorden uit L' Empire c'est la Paix. Welnu, Napoleon III is buiten twijfel een Fransche keizer, die een heelen hoop oorlogen op 't geweten heeft. Eenige ondernemingen schenen geluk kig, anderen waren rampzalig, onder meer de oorlog van 1870. Hitier gebruikt nagenoeg dezelfde middelen, juist vóór de volksstemming liet hij bij een radio-rede, te Hamburg uitgesproken, aan de Duitsche kiezers kennen dat hij, Hitier, een besliste voorstander is van den Vrede. Wij weten wat die schoone woorden te beteekenen hebben. Hitler had de zorg genomen al de machten van het land in zijn persoon te verwezenlijken, en men mag zeggen dat geen enkel staatshoofd, want Hitier is niet alleen regeeringshoofd, maar te vens staatshoofd, over dergelijke macht beschikt. Voor niemand is het een geheim, dat Hitler ten slotte een instrument is van de Reichswehr, en dat het allereerste objectief van de Reichsfuhrer, een ver sterking is van het leger en van de mi litaire macht. Hitier heeft zekere wederwaardighe den ontmoet met zekere oversten der militie-troepen die in een bloedbad omkwamen maar dat belet niet, dat de hervorming van de militaire macht als eerste bekrachtiging dient te worden aanschouwd. Frankrijk is dan ook ongerust en het heeft met allerhaast besloten tot een verdere uitbreiding van de versterkin gen aan de Noordergrens. Ook Engeland neemt militaire maat regelen en laat zijn luchtvloot ernstig versterken. Wanneer er dus, op internationaal gebied, onrust bestaat, is zulks in de eerste plaats te wijten aan de doenwijze van Hitier. En, indien er nogmaals verwikkelin gen moesten uitbreken in Westelijk Eu ropa, moet Hitier hiervan als de groot ste plichtige gehouden v/orden. Onder-Luitenant. Onder-Luitenant. Na wekenlange voorbereiding kwam eindelijk, voor onze Pompiers, de groote dag. Zaterdag avond, was alles klaar en, om 6 Zl uur, bulderde het kanon en weergalmden de klaroenen over de stad. De feesten waren ingezet. 's Zondags morgen, te 5 Zl uur, weergalmden opnieuw de klaroenen en het kanon bulderde. Het regende stil- lekens doch een goed uurtje later dan kipte de zon en een schoone dag werd geboren, welke het feest den meesten luister zou bijzetten. Elkeen in stad was vroeg te been en tegen 1 0 uur dromde het van het volk op de Groote Markt, waar te 10 Zl uur de demonstraties van de vuuruitdoovingen door de huizen S.A. B.M.I. en Minimax zouden aanvangen en den meesten bijval genoten. Onderwijl vergaderde, op het Stad huis, het bestuur van den West-Vlaam- schen Pompiersbond, om te 1 I uur, stoetsgewijze en uitgeleid door ons stedelijk Korps in groot tenue, prach tige bloemenkransen te gaan neerleg gen aan den voet van het Standbeeld, tot hulde aan de overleden Pompiers. Ondertusschen geraakte het 2 Zl uur en de stoet vormde zich reeds in de Veurnestraat, vanwaar hij om 3 uur vertrok om langsheen de bevlagde straten van stad op te stappen. Het was een prachtige stoet waarin niet min dan zestig verschillende korpsen stapten, waarvan zelfs enkele uit Noord-Frankrijk. Toen de stoet terug op de groote Markt aankwam defileerden de ver schillende korpsen voor de aan den voet van het stadhuis opgestelde Over heden en Korpsoversten. Het was een prachtig overzicht van dleze talrijke korpsen, waarvan de kranige en koene houding der manschappen, bewijs ga ven van tucht, moed en opoffering. Daarna kwamen de oefeningen aan de beurt. Opvolgentlijk kwamen niet min dan twaalf verschillende korpsen 'ons een bewijs geven van hun kunde in zake blusch- en reddingswerken. Hier hunne wederzijdsche verdiensten opsommen, valt niet in onze bevoegd heid, alleen kunnen we zeggen dat elk zijn best deed, en in de maat zijner middelen prachtwerk leverde. Poperinghe sloot deze reeks oefenin- Te 1 1 Za uur had, op het 3tadhuis, de algemeene Zomervergadering voor den West-Vlaamschen Pompiersbond plaats, terwijl op het kiosk der groote Markt, het muziek der Koninklijke Philharmonie een schitterend Con cert gaf onder de kundige leiding van M. Moreau, waarvan de flinke uitvoe ring het meeste succes verwierf bij de talrijke toehoorders. Een feestmaal werd opgediend in de feestzaal van het Palace-Hotel en de talrijke dischgenooten deden er de meeste eer aan de lekkere opge diende spijzen. gen met een prachtig geslaagd thema. Onze pompiers toonden ons dat zij, onder de bevoegde leiding van Kom- mandant Blanckaert en Luitenanten Masschelein en Vannieuwenhuyze.goed gedrild zijn en in staat de grootste brandrampen met den meesten spoed en hardnekkigheid aan te vallen. De moeder speelde goed haar rol en de mannen deden het alsof het een ware ramp gold. Herhaaldelijk handgeklap begroette deze prachtige oefeningen en toen de laatste aftocht werd geblazen, begon de Harmonie Ypriana onder de Dit kunstwerk werd veroverd door het Pompierskorps van Poperinghe. OM 3 UUR TEN VOORDEELE VAN HET Hieronder volgt de trekking van 1 10" trekking van de Leening 4 der Ver woeste Gewesten 1921, die Zaterdag laatst te Brussel plaats had Reeks 88.788 n. 1 I uitkeerbaar met 250.000 frank. Reeks 88.788 n. 3 uitkeerbaar met 100.000 frank. Reeks 88.788 n. 6 uitkeerbaar met 50.000 frank. Reeks 115.359 n.9 uitkeerbaar met 50.000 frank. Reeks 88.788 n.9 uitkeerbaar met 50.000 frank. De andere nummers van de boven vermelde reeksen evenals deze van de Reeksen 186.344 107.245 en 9.020 zijn terugbetaalbaar met 250 frank.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1934 | | pagina 1