Koning Alexander van Joego-Slavie en Minister Bsrthou vermoord. Ontzettende Aanslag te Marseille WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 14 OCTOBER 1934. ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. AANKONDIGINGEN DE BESPARINGEN WAAR GAAN WE NAARTOE drinkt 't zwijnlands BIER den «UITZET» DE STAATSWEDDEN. IN DUITSCHLAND. UITTREKSEL 14 JJAR. NUMMER 41. GAZET VAN POPERINGHE I Jaar, per poat16 fr. Congo25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika30 fr. Loaae Nummera0.25 fr. De poatabonnenten in Belg'e, die van woonat veranderen, moeten dit aangeven in 't poet bureel dat hen bedient, en niet aan ona. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor »nt- woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Poatcheck 48459 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in ta zenden tegen Donderdag morgen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noan. Naamlooze ingezonden artikels worden de scheurmand gegooid. I Per regel1.00 fr, (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 3.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. EEN BEZOEK AAN FRANKRIJK. Sinds langen tijd was koning Alexan der van Joegoslavië zinnens een be zoek te brengen aan Frankrijk. Dit be zoek, dat Dinsdag laatst moest door gaan, is op een vreeselijke wijze geëin digd: de Koning is neergeschoten de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken M. Barthou is gedood, een ge neraal is zwaar gewond... Het vreeselijk nieuws dat onmiddel lijk verspreid werd, heeft over de heele wereld een heftige ontroering veroor zaakt. Vooral in Frankrijk was de pa niek groot, daar men in dat land groo- te toebereidselen gemaakt had om den Koning te verwelkomen. De aankomst van den Vorst. De aankomst te Marseille, had zeer plechtig plaats,te midden van een groot machtsvertoon. Koning Alexander, die zich aan boord van de Doubrovnik bevond, werd met hetzelfde ceremoni eel ontvangen als de Fransche staats hoofden, die terugkeeren van een reis in Noord-Afrika. Het ontschepen had plaats op de Quai des Beiges, in de oude haven van Marseille. Deze kaai was 's namiddags voor alle verkeer verboden en de troe pen van Marseille, de koloniale infan terie en de Senegaleesche schutters wa ren opgeroepen om de militaire eer te bewijzen. De heeren Barthou en Pietri, minis ters, evenals talrijke andere persona liteiten, waren te Marsèille om den Koning te begroeten bij zijn aankomst. De aanslag op den Koninklijken Stoet. Na het aan wal stappen van Koning Alexander en de begroeting door de officieele personaliteiten werd een stoet gevormd. De officieele vertegenwoordigers van de Fransche regeering, de overheden van het leger en talrijke andere voor aanstaande personaliteiten namen in de autos plaats die den wagen waarin de Koning Alexander had plaats genomen, zouden volgen. De Vorst zelf was met den heer Bar thou en generaal Georges, militair be velhebber van de streek, in een auto gestapt. De toejuichingen, die van eerst af opgestegen waren, werden nog vertien voudigd toen de stoet op de Canebière kwam. Gansch den doortocht, waar langs de optocht komen moest, was ingenomen door een geestdriftige me nigte, die onophoudelijk riep Leve de Koning Leve Barthou Het eerste rijtuig was vooruitgereden op de Place de la Bourse, toen plotse ling het vreeselijk drama plaats had. Het was tien minuten over vier uur. Men zag een kerel als een bliksem voor- uitvliegen, naar de auto snellen en voor aleer iemand den tijd had tusschen te komen, van op korten afstand verschil lende schoten lossen. Op de luidruchtige geestdriftige toe juichingen, volgde ineens een indruk wekkende stilte. Een paniekstemming ontstond dan onder de menigte. De eerewacht snelde toe, de kolonel die naast de auto van den Koning reed, sloeg met zijn sabel op den dader, de autovoerder trachtte dien te overmees teren. De slachtoffers van den aanslag. Na de eerste verwarring door de Wreedheid van den aanslag, ontstond onder die geestdriftige menigte van daareven een oneindige toorn. Zij snel de vooruit op den moordenaar toe. De agenten moesten chargeeren, om de menigte op afstand te houden, want anders was er geen middel om hulp te brengen aan de slachtoffers. Eerst werd het gerucht verspreid dat de Koning niet gewond was en dat en kei een hoogere officier erge verwon dingen opgeloopen had. Toen men echter de auto naderde zag men daarin koning Alexander bleek achterover liggen met bloed op de lip pen. De twee personen, die bij hem plaats genomen hadden, waren ook gewond De heer Barthou was aan den linker arni gekwetst door een kogel generaa Georges verloor overvloedig bloed KONING ALEXANDER. Koning Alexander overleden. Men onderzocht dan de wonden van den Koning. Toen stelde men vast, dat de ongelukkige souverein door twee kogels getroffen was, één in den buik en één in de hartstreek. Terwijl men de heeren Barthou en Georges naar een kliniek overbracht, vervoerde men den Koning naar de prefectuur van politie. Koning Alexan der werd daar met de grootste omzich tigheid uit de auto genomen en op een divan in het kabinet van den prefect neergelegd. Trots alle zorgen echter, bezweek de Coning aan de zware wonden, die door de revolverkogels veroorzaakt waren. Rond den stervenden Koning hadden zeer ontroerende tooneelen plaats in iet kabinet van den prefect. De officieele personen van zijn om geving volgden diep geschokt den doodstrijd van hun vorst. Toen eindelijk alles voorbij was, en mevrouw Jounannaud, echtgenoote van den prefect van politie, de oogen van den Vorst gesloten had, bedwongen de hoogere officieren en minister Pietri van het Zeewezen hun ontroering niet anger en weenden. Het was een aangrijpend oogenblik. Koning Alexander. Koning Alexander van Joegoslavië werd te Cettigné geboren den 4 De cember 1888. Tengevolge van den af stand der rechten op de troonsopvol ging van zijn broeder Joris, geboren in 1887,werd hij troonopvolger den 1 5 Vlaart 1909. Den 16 Oogst 1921 werd lij tot Koning gekroond. In 1922 huw de Hij met prinses Maria van Rumenie. Koning Alexander laat drie kinderen achter den Kroonprins Peter, gebo ren den 6 September 1924 te Belgrado rins Tomislav, geboren den 19 Janua ri 1928 en Prins André geboren den 29 Juni 1929. Minister Barthou ook overleden. De heer Barthou, minister van Bui tenlandsche Zaken, was dus eveneens door een kogel geraakt. Men meende eerst, dat de revolver kogel, die den Franschen minister had geraakt, slechts zijn linkerarm gebroken had en dat een eenvoudige heelkundige bewerking den minister buiten gevaar zou brengen. Dit was echter niet het geval. De heer Barthou, die in den laatsten tijd zulk een vooraanstaande rol in de we reldpolitiek vervulde, is eveneens aan zijne wonden bezweken. De heer Louis Barthou werd den 23 Oogst I 862 geboren in de Basses -Py- rénées. Hij deed schitterende studies en werd reeds kamerlid op 27-jarigen ouderdom. Hij werd meermalen mi nister en zelfs minister-president van Frankrijk. De toestand van Generaa! Georges Generaal Georges was onmiddellijk door geneesheeren voorloopig verzorgc en werd dan in allerijl naar het Hotel- Dieu overgebracht, daar de geneeshee ren een onmiddellijke heelkundige be werking noodig oordeelden. De operatie heeft onmiddellijk plaats gehad, maar de toestand van den ge neraal blijft trots dit feit nog zeer zorg wekkend. Nog andere gekwetsten. Verschillende van d' omstaanders op iet oogenblik van den aanslag wer den ook nog gewond. Onder hen zijn twee agenten en vier burgers, waarvan twee vrouwen. Eene vrouw en een agent zijn reeds overleden. De moordenaar van den Koning. Wij zegden dat de moordenaar van Coning Alexander zoohaast als de vor stelijke auto op de Place de la Bourse aankwam, vooruitgesprongen was. Het was een sterkgebouwde kerel. Hij liep tot het rijtuig en van op kor ten afstand loste hij verschillende scho ten in den auto. Na zijn aanslag op den Koning poog de de moordenaar zelfmoord te plegen door zich een kogel in den mond te jagen. De politieagenten lieten hem er echter den tijd niet toe, en schoten den woesteling neer. Hij werd in het lokaal der Beurs binnengebracht, in wanhopi- gen toestand. Enkele oogenblikken na zijn aankomst aldaar overleed hij. Het is zekere Petrus Kalemen, 35 jaar oud, afkomstig uit Zagreb.Hij was ïandelaar van beroep. In zijn zakken werd een paspoort gevonden, afgele verd te Zagreb op 20 Mei 1934. Men stelde uit dien pas ook vast, dat de oegoslaaf op 28 September, dus pas enkele dagen geleden langs Vallorbe in Frankrijk gekomen is. Er werd nochtans vastgesteld dat dit paspoort valsch of alleszins toch ver- valscht is. Anderzijds is men, bij het onderzoek van het lijk, tot een uiterst jelangrijke ontdekking gekomen. Op den linker arm droeg Kalemen een zon derlinge tatoeëering eene kroon van 5 tot 6 centimeter diameter met te mid den een doodskop op twee gekruiste cnoken. Er onder de beginletters van de volgende woorden De vrijheid of de dood Een Joegoslavisch dag- aladschrijver die ter plaats was, gaf "ïierover naderen uitleg, het is het zin nebeeld en het wachtwoord der Mace donische comitadjis. staan gekend als goede vrienden van den Koning en die uitblinken door hun hooge ontwikkeling en hun groote gees- tesvaardigheid. Koning Peter 1 als Troonopvolger. De kroonprins, die thans I I jaar oud is en voor het oogenblik in Engeland verblijft, werd Dinsdag avond nog te Belgrado door den Ministerraad tot Koning uitgeroepen onder den naam van Peter I. Zijne broertjes l omislav en André bevinden zich te Belgrado. De opvolging van M. Barthou. In afwachting dat een bepaalde op lossing aan de opvolging van den heer Barthou, als minister van Buitenland sche Zaken, gegeven worde, heeft de heer Doumergue, minister-president be sloten de leiding van het kabinet tij delijk op zich te nemen. Als de vermoedelijke opvolger van M.Barthou, wordt M.Herriot genoemd. IN HET LEGER. De moordenaar in bezit van een valsch paspoort. Uit een eerste onderzoek te Zagreb is gebleken dat op 30 Mei 1934 geen nkel visa verleend werd aan een per soon die Petrus Kalemen heette. An derzijds verklaart de policie dat geen enkel Joegoslavisch paspoort werd af geleverd aan een persoon die dezen naam droeg. Hieruit blijkt, ofwel dat de stempels die op het paspoort voor- comen, valsch zijn, ofwel dat de echte stempels in 't geniep gebezigd werden. De naam Kalemen is van Hongaar- schen oorsprong. Men vindt hem noch tans ook bij de Kroaten en Zagorias, t is te zeggen de bewoners der gebie den die :Jich langs d.e Hongaarfcche grens of in de bergen rond Zagreb be vinden. Tot nogtoe kon van de Joegoslavi sche policie geen enkele aanduiding jekomen worden over de eenzelvigheid van den moordenaar. Er is slechts een Calemen gekend te Zagreb, namelijk een gewezen volksvertegenwoordiger der Raditch-partij, en die niets ge meens heeft met den moordenaar. Het wapen van den moordenaar. Het pistool dat door den moorde naar gebezigd werd is van een gansch nieuw model en heeft veel gelijkenis met een kleine mitrailjeus. Het wapen werd door den dienst der Veiligheid onderzocht het was voorzien van dub- jele laders, welke twintig kogels be vatten. De moordenaar was bovendien nog in het bezit van verscheidene an dere laders hij beschikte aldus min stens over een honderdtal patronen. Het Testament van Koning Alexander. Aanstelling van den regentieraad Onder verzegelden omslag had de Koning te Beid zijn testament den 5 Januari 1934 opgemaakt. Volgens den wil van den Koning uitgedrukt, zou de regentiemacht ver leend worden aan 1. Z.K.H. Prins Paul Karageorgevitc 2. Den heer Radenko Stankovitch, senator en minister van Openbaar On derwijs 3. Dr Ivo Petrovitch, ban van het Banovine van de Save. Het testament is heelemaal eigen handig door den Koning geschreven. Iedereen heeft den indruk, dat de personaliteit van Prins Paul in den re gentieraad heelemaal overwegend zal zijn, wat absoluut overeenstemt met den monarchistischen geest. Dr Petrovitch en Dr. Stankovitch, Tijdens de zitting van den Liberalen Landsraad, gaf de beer Devèze een uit eenzetting over de besparingen, die door de regeering verwezenlijkt wor den. In verband met de besparingen in zijn departement vernemen we, dat de voornaamste besnoeiingen op het ge woon budget van Landsverdediging, zullen omvatten 1- Afschaffing der speciale vergoe dingen aan militairen, die meer dan 8 maanden dienst verrichten en aan som mige terug binnengeroepenen. 2. - Het aannemen van nieuwe voor waarden van dienstneming en her dienstneming, doch derwijze, dat de toestand van gehuwden niet veranderd wordt, 3. - Afschaffing van sommige dien sten in de kazerne, waarbij gewone soldaten de niet-soldaten zullen ver vangen. 4. - Vermindering van sommige diensttermijnen en binnenroepingen, enz. Enkele uitsparingen werden afgewe zen, o.m. die welke de Landsverdei- ging konden schaden en het afschaffen der ordonnancen van ruiterij-officieren, dit om de zorgen voor de paarden niet aan de kazerne toe te vertrouwen, waar het zooveel mannen van de wapenoe feningen zou weghouden, dat deze er gevoelig onder lijden zouden. WAT DE AMERIKAANSCHE BANKIERS VAN PRESIDENT ROOSEVELT VERLANGEN. Dat hij geen nieuwe proefneir ingen met den dollar zal doen. In de Amerikaansche bankierskrin gen is men van meening dat de Ame rikaansche zakenwereld, om opnieuw in de richting van het herstel te gera ken, niets anders noodig heeft, dan een definitieve verklaring van President Roosevelt, waarin op ondubbelzinnige wijze wordt gezegd dat geen nieuwe proefnemingen met den dollar zullen plaats hebben. De bankiers wijzen er op, dat een inflatie alleen kan intreden, indien de prijzen voor gereede goederen zouden stijgen. Daar echter, zoolang de grondstof- prijzen dalen de prijzen voor de afge werkte producten niet kunnen stijgen, gelooft men in bankierskringen, dat de inflatie thans definitief van het pro gramma is afgevoerd. De bankiers zijn van meening, dat het voornaamste regeeringsprincipe is geweest, het streven naar hoogere prij zen, in het bijzonder voor landbouw producten. Echter, zoo zeggen de ban kiers, de stijging der goederenprijzen heeft de kosten van het levensonder houd verhoogd en dit heeft de aan hangers van de nieuwe richting schrik aangejaagd. De jongste daling op de markt voor regeeringsfondsen heeft een einde ge maakt aan de inflationistische neigin gen. Het welgelukken van den stratos feertocht van Cosyns en Van der Eist is met algemeene vreugde vernomen geworden. De gewone man ziet er ech ter niet veel meer in dan een waag halzerij, een strijd om het rekord van hoogstijgen. Zulke ondernemingen zijn evenwel studietochten waarvan de uitslagen ge heel ons hedendaagsch leven kunnen beinvloeden. De voorganger van Max Cc|jynB, Mr. Picard heeft reeds verklaard dat, indien de krachten der stratosfeer kon den benuttigd worden, heel ons be drijfsleven zou veranderen. Die krach ten zouden gaz en stroom vervangen en de voortbrengst verhonderd-, ver duizend voudigen. Wij staan met verbazing geslagen als wij denken aan de verwezenlijking van deze nieuwe techniek. Doch deze zal voor de menschheid een weldaad of een oorzaak van vernietiging zijn, vol gens zij bestuurd wordt door den goe den of slechten geest. En aldus dringt zich aan onzen geest een ander gedacht op Wat kan ons al die stoffelijke vooruitgang schelen als van een ande re kant de beschaving van het mensch- dom achteruitgaat. Zijn er faktoren in de wereld die de beschaving bedreigen Eilaas ja Een bedreiging voor de beschaving ware eerst en vooral een oorlog, die afschuwelijk wreed zou zijn door het misbruik dat de mensch maken zou van den technischen vooruitgang. Men denke maar aan de hedendaag- sche verdragende kanonnen, van ko gels die door betonnen muren dringen. Men denke aan de vernielingsmachie- nen, door electrische drijfkracht be wogen en die op enkele uren tijds eene stad als Brussel vernietigen kunnen. Dan spreken wij nog niet van het al lerwreedste den aanval van uit de lucht met stikgassen en ziektekiemen. Zulk een oorlog zou de vernietiging van een groot deel van het menschdom voor gevolg hebben en ware dus een achteruitgang voor de beschaving. Daarom is de wettige eisch der heele jeschaafde wereld Vrede door ont wapening. Een tweede gevaar voor de bescha ving is de overrompeling der wereld door 't bolchevisme. De Soviets droo- men er van. En zij hebben aanhangers in alle landen. Denk eens goed hoe de wereld er dan zou uitzien. Geen grenzen meer, geen rijken meer, maar algeheele ge lijkheid in de slavernij, onder de dwin gelandij van eenige tyrannen, die grij pen naar de bezittingen van 't leven, de eer van het menschdom. In zoo'n heilstaat is er geen familie leven, geen vrijheid, geen welstand meer De wereldmacht in handen dier dwingelanden ware de ondergang der hedendaagsche beschaving. Een derde gevaar bestaat in de al gemeene misnoegdheid, veroorzaakt door werkloosheid, armoede en gebrek. Hebt gij er al aan gedacht hoe ver schrikkelijk het zou zijn, moesten de miljoenen werkloozen, door den slech ten geest gedreven, in botsing komen met de bezittende klas Dit ware het begin van de over- heersching van 't kommunisme over de wereld. Daarom juichen we de maatregelen toe die in Amerika door Roosevelt en in vele andere landen worden genomen om de werkloosheid te verminderen den handel en de nijverheid te doen bloeien, het bankwezen te hervormen, het krediet weer vlot te krijgen en de ellende te lenigen. Dat is niet alleen menschlievendheid dat is de beschaving van het mensch dom beschermen die door de algemee ne verbittering wordt bedreigd. En vermits wij bij den beginnen spraken van nieuwe uitvindingen en technischen vooruitgang, moet onze huidige samenleving zoo aangepast worden, dat ook de werkende klas kunne deelen in de weldaden der tech niek, door een vermindering der werk uren, door de verbetering der arbeids voorwaarden,door de verzekering voor het arbeidersgezin van een mensch- waardig bestaan. Aldus zou de stoffelijke vooruitgang een bron worden van weldaden, niet voor eenige bevoorrechten, maar van iedereen, aldus ook zou zij meewerken, niet om te vernietigen, maar om op te jouwen, te beschaven, beter en geluk kiger te maken. Men weet dat er spraak is van een vermindering der wedden door den Staat uitbetaald. Men overweegt nochtans in de mi- nisterieele middens een middel, om zoo weinig mogelijk aan de wedde te moe ten raken, maar om toch besparingen uit te voeren. Een der ernstige overwogen midde- en is, alle staatsagenten, die den ou derdom van 60 jaar bereikt hebben, op pensioen te stellen en den dienst te doen vervullen, tot betere tijden, door de agenten, die den onmiddellijken ageren graad hebben en die ad inte rim zouden optreden. Zij zouden geen lotsverbetering ondergaan, doch ook niets verliezen. Dit zou dan toelaten aan de lagere sporten van de hiërarchieke ladder, daar waar er drie of vier gewone kler- cen zouden opgeschoven zijn, één of twee jongere krachten aan te werven, wat zou toelaten deze krachten aan de werkloosheid te ontrukken. Het voordeel van dit stelsel is, uit te winnen op de wedden der gepension- neerde ouderen, die in 't algemeen de grootste wedden hebben en nieuwe be dienden in dienst te kunnen stellen, terwijl hét globaal aantal beambten toch zou verminderen. Anderzijds is er ook ernstig spraak iet bedrag der pensioenen, ook tot een bepaald maximum te beperken. Zoo zou niemand, die een staatspen sioen trekt, meer dan 50.000 frank pensioen kunnen trekken. Deze voorstellen schijnen in een vol genden ministerraad te moeten worden aesproken. Wat voert de Duitsche Rijksweer in het Schild Het bijzonderste nieuws van Zater dagochtend is ongetwijfeld datgene ge geven door de Echo de Paris die namelijk het volgende schrijft Men neemt te weten dat het hoog commando der Duitsche Rijksweer dringend vraagt dat de Hitleriaansche regeering officieel de militaire voor schriften van het verdrag van Versail- es zou verwerpen. Men vertelt dat generaal von Blom berg den I October had aangeduid als den uitersten datum waarop het mas ker moest afgeworpen worden. De heer von Neurath weerstond na mens het diplomatisch belang, maar de partij is slechts uitgesteld. Deze be weringen komen uit een ernstige bron. De Oeuvre publiceert nauwkeu rig hetzelfde bericht. uit het Maandblad «De Zaken-Vriend» uitgegeven in Nederland. Controle is bij mij overbodig ik kan de afnemers volkomen vertrouwen, zij zijn eerlijk als goud. Hoeveel menschen zijn er niet de dupe geworden van dergelijke verkeer de inzichten Zeker, vertrouwen is noodig als men geen vertrouwen heeft in zijn af nemers, kan men zijn zaken beter slui ten. En toch is controle een gebiedende eisch. Wie 5 jaar geleden eerlijk was, kan thans veel veranderd zijn. Wanneer men niet acht blijft slaan op uitstaande credieten en de zaken mis loopen, dan is de hoofdschuldige in den regel de patroon, die niet voor controle gezorgd heeft. Te beklagen is de organisatie die geen controle achter zich heeft. De abonnementen Doorloopende Klanten Controle (D.K.C.geven con trole op uitstaande credieten, waardoor de bedrijfsresultaten gunstiger zijn. N.V. VAN DER GRAAF Cie Handelsinformatie-bureaux Zelfregeeringsstraat, 24, BRUSSEL-ZUID.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1934 | | pagina 1