Voor den 13n Januari aanstaande, HUISHUURWETTEN. PRACHTIGE VARIÉTÉ-AVOND NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT het plebisciet zal rustig afloopenmaar dan TEEKENEN DES TIJDS. drinkt 't zwijnlands bier den «UITZET» LANDBOUWKRONIEK. DE BEWEGING DER LOONEN IN BELGIE. EEN NIEUW VREDESPLAN VAN MUSSOLINI. STAD POPERINGHE. 14 JAAR. NUMMER 50. .WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 16 DECEMBER 1934. AZET ABONNEMENTEN I Jaar, per po*t16 (r. Congo25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Lo**e Nummer*0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De poatabonnenten in Belg'e, die van woomt veranderen, moeten dit aangeven in 't po»t- bureel dat hen bedient, en niet aan on». Bij elk achrijvcn naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor rot woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Poatcheck 48459 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag morgen. Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Naamlooze ingezonden artikel* worden in de icheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr. Ronwberichten minimum 3.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notariuen en Deur» waarder*. Voor dikwijl* te herhalen re» klamen, prijzen volgen* overeenkomit. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. IN HET SAARBEKKEN. We kunnen er thans op rekenen, dat de volksstemming in het Saargebiecl op Zondag I 3 Januari a.s. afloopen zal volgens al de regels van het spel, zoo als deze in het tractaat van Versailles werden vastgesteld. De Fransche Republiek, die tot hier toe nog altijd alleen staat om het ge bied te beheeren en ...in bedwang te houden, dat dit tractaat haar voor vijf tien jaar als vergoeding voor haar eiger verwoeste mijnen toegewezen heeft, zal tegen dien grooten dag al haar troepen kunnen terugtrekken, wier aanwezig heid ongetwijfeld een sterk prikkelen den invloed op de ter stembus geroe pen bevolking zou uitoefenen, en het handhaven der orde zal worden over gelaten aan een militaire politie, var den Volkenbond, waarvoor Engeland Italië en Tsjecho-Slowakije manschap pen ter beschikking zullen stellen. Alle gevaar ervoor is dus geweken dat, indien het plebisciet tegen hen uit vallen mocht, de Duitschers zouder kunnen zeggen, dat het geschied is on der den druk der Fransche bajonetten De politiemacht van den Volken bond zal er slechts over te waken heb ben, dat dit plebisciet gebeurt, vrij var Welken druk dan ook. Zij zal iedere manifestatie op straat verhinderen er zeer waarschijnlijk wel alle stemburee- lèn bezetten. En wat de stemoptellint betreft spreekt hef vanzelf dat, zooalt bij elke verkiezing, alle partijen hie. in kwestie niet slechts de Franschei en de Reichs-duitschers, maar ook dt afgevaardigden van een status quo, ei deel aan zullen nemen. Langs dezen kant behoeft dus nie mand voor een verwringing van de po litieke opinie in het Saarland bevreesc meer te zijn. Het is hierbij een bijzonder verheu gend feit, dat deze schikking niet aar het gouvernement van Hitier opge drongen fe moeten worden. Duitsch land heeft verklaard, er volkomen vre de mee te nemen, nadat het reeds tt Rome een accoord met Frankrijk ge troffen heeft, waarin de drie mogelijk heden worden voorzien De meerder heid der Saarbevolking wil naar Frank rijk overgaan. Een andere meerder heid verlangt dat de huidige toestand voortdure. Of het plebisciet valt uit, in het voordeel van den terugkeer bij het Duitsche Rijk. Daar zonder eenigen twijfel de der de oplossing de grootste kansen heeft, zijn het ook de met het oog op deze hypothese getroffen schikkingen, welke het meest de aandacht verdienen. Wat er in het verdrag van Rome bepaald werd betreffende de vrijwa ring van de stoffelijke belangen der Franschen, is gemakkelijker genoeg te verstaan. Als Duitschland erin toegestemd heeft om hqn voor de Saar-mijnen nog 900 millioen mark te betalen, dan be- teekent zulks, dat men er te Berlijn mee accoqrd gaat, dat op de vijftien jaar dat zij deze mijnen geëxploiteerd hebben, de Franschen de schade nog niet hebben ingehaald, die de Duit schers hun door de verwoesting van de mijnen in de departementen van het Noorden en van het Pas-de-Calais heb ben toegebracht, en zooveel hopen We, zullen ze hierdoor misschien al wel geleerd hebben, dat het altijd een ge vaarlijk ding is voor een leger te ver nielen wat het in het Feidesland overweldigd heeft. Verder laat het zich even gemakke lijk begrijpen, dat de Franschen een behoorlijke vergoeding bedongen heb ben voor alles wat zij in het Saarge- bied hebben opgericht en er zouden moeten achterlaten. De eenige vraag die hier nog eeni gen twijfel verdragen kan. is Welke Waarborgen hebben zij te Rome ver kregen voor het geval dat Duitschland ook nu weer eens het spelletje herha len zou, dat het gespeeld heeft, tel kens het een verlichting van zijn oor logslasten had verkregen, telkens zijn tegenpartij het een van haar panden Voor de uitvoering van het vredestrac- taat vóór den gestelden tijd terugge geven had, in de hoop hierdoor den Vrede te dienen 9 Wij willen zeggen Wat zal Frank rijk kunnen doen en tot hoever zal het dan op den bijstand der andere onderteekenaren van het tractaat van Versailles kunnen rekenen oh al ware 't maar op de hulp van die landen welke thans mede de politie over het plebisciet uitoefenen willen wanneer Duitschland met dit verdrag van Rome zou handelen zooals het met het Da wes- en het Young-plan gehandeld heeft Het eenvoudig zou werpen in de reeds boordvolle mand van de «vodjes papier zoodra het weer bezit van het Saarland genomen h'eeft, zooals het deed met de verdragen krachtens de welke het de Rijnlanden terugkreeg en zijn schuldeischers weer eens toeroe pen Als gij nog wat van ons hebben wilt, komt het dan maar halen Het zou voor den vrede van de wereld waarachtig niet zoo kwaad geweest zijn, indien Engeland, Italië en Tsjecho-Slowakije, die zich thans mede voor de regelmatigheid van het plebisciet hebben borg gesteld, ook het accoord van Rome mede hadden ge parafeerd, en hierdoor Duitschland ge waarschuwd, dat, mocht het weer eens probeeren, zich aan de uitvoering er van te onttrekken, zij niet slechts Frankrijk toelaten zouden, de Saar op nieuw te bezetten, maar aan deze be zetting zeiven deelnemen. Dat echter is, zooals we zeiden, nog allemaal het simpele, het voor ieder een dadelijke snapbare in dit accoord. Een boel ingewikkelder der daarente gen, zullen wel de middelen zijn om die bepalingen erin na te leven, welke betrekking hebben op de bescherming van de Saarlanders, die nu reeds door de Nazis met een zwart kruis getee- kend zijn, ingeval van een onvoorwaar- delijken terugkeer van hun provincie bij Hitlerije. Laat de Berlijnsche regeering zich ook al te Rome verbonden hebben om deze menschen niet te doen aanhouden, niet ter dood te doen brengen... hoe veel honderd andere manieren zijn er dan niet om hun het leven onmogelijk te maken, en hoe zullen de Franschen hun bescherming kunnen uitoefenen, an 't oogenblik, dat zijzelven niet meer ter plaatse zijn En veronderstel zelfs dat een socia list, een communist, een Jood, of een andere Saarlander van wie de autori teiten veronderstellen dat hij tegen den terugkeer heeft gestemd, en die dan het slachtoffer van hun wraakpleging is, zich bij... laat ons zeggen bij den Volkenbond zou en vooral durven be klagen, op welke manier stelt dan Frankrijk zich voor, dat zulke vervolg de dan beschermd zou kunnen worden? Laten we tot het uiterste in de op timistische hypothesen gaan en aanne men, dat hij werkelijk zulke bescher ming zou kunnen vinden tegen iederen last, hem van officieele zijde aange daan, hoe zal de Volkenbond de zen gebrandmerkte dan beschermen te gen de wraakneming van zijn nazisti sche medeburgers Bij deze soort Saar-bewoners zal de angst voor den uitslag van de volks stemming wel het verschrikkelijkst zijn. Een van allen vreemden druk bevrijd Vaderland wordt voor hen onver mijdelijk de hel op aarde. N. G. DE INTERNATIONALE POLITIE MACHT. De voorzitter van de Saarcommissie heeft Engeland, Italië, Nederland en Zweden acte gegeven van hun toetre ding, respectievelijk met 1 500, 1 300, 250 en 250 man tot de internationale politiemacht in het Saargebied, ter handhaving der orde tijdens, de a.s. Volksstemming. Hij heeft tevens Engeland verzocht, het hoofd van deze internationale macht aan te duiden. De landen die manschappen ter be schikking stelden werden verzocht hun contingent vóór 26 December in het Saargebied te doen toekomen. Men voorziet dat ongeveer 1 500 manschappen te Saarbrucken zullen gekazerneerd worden terwijl het overi ge gedeelte der troepenmacht over de verschillende andere plaatsen verdeeld zal worden. In de laatste weken hebben we vee gehoord en gezien. De Ministercrisis heeft veel stof doen opwaaien, 't was al devaluatie en inflatie dat de klok sloeg. Men hoorde van contingentee- ringen, boter, boerenbond, kredieten verliezen van zeven a acht honderd millioen, van faillissementen der groot ste maatschappijen van 't land. Tot nogtoe is het alle dagen dezelfde kost dien wij krijgen in onze dagbladen. Bij dit alles schokschouderen de menschen en zeggen wat een stinken de, rotte warboel is dat allemaal en waarop komt dat alles neer Op het geld 't geld is de grootste oorzaak van alle twisten, zoowel onder de klei nen als onder de grooten. Iedereen klampt aan zijn beurs en scheidt er niet graag van af. Uitgenomen den Staat, deze is vrij gevig genoeg, als het maar is om de grooten te helpen. De kleinen, 't is te zeggen bedien den, stieldoeners en kleine fabrikan ten, handelaars, en landbouwers, dezen moeten liet maar weten, ze zullen nooit moeten denken, geholpen te worden, ze mogen verkwijnen in hun zweet. Al de discussies onder Ministers en Vertegenwoordigers van 't volk, zijn maar schijn en dienen maar juist om zand in de oogen te strooien, want, moesten zij het goed meenen met hun volk, ze zouden beginnen met hun zei ven. Het is niet aannemelijk dat zij twee en veertig duizend frank per jaar opstrijken, om 25 tot 30 zittingen in de Kamers bij te wonen, om dan nog den helft van den tijd stommiteiten uit te cramen. Voor die kerels mag het kri- sis zijn, 't is toch de zwoeger die 't zal jetalen. Wanneer maakt het volk daar een einde aan Wanneer zullen er door alle politieke groepeeringen conditiën gesteld worden aan hunne wederzijd- sche kandidaten, want mij dunkt dat er moet begonnen worden met het be gin, 't is 't volk zelf dat de mandata rissen aanstelt, en hun de wetten moet opleggen. D. W. SEIZOENWERKEN IN DECEMBER. Landbouw. December is dikwijls de koudste maand dan zijn de land- souwwerken ook weinig talrijk. Als de grond niet bevroren of met sneeuw jedekt is, kan men de grond omwer- cen voor de hakvruchten, Bij den stal mest zal men ook de noodige fosfoor- zuur en potaschmesten onderwerken. Op de weiden zal men per Ha. een mengsel uitstrooien van 5 a 600 Kgr. Sylviniet-Kainiet in Februari egt men 200 Kgr. ammoniaksulfaat onder, In boomgaarden neemt men de aan gegeven hoeveelheden iets grooter. Op klaver en luzerne strooit men dezelfde hoeveelheden fosfoorzuur en potasch uit als op de weiden- Voor tabak is het aan te bevelen den stalmest onder te werken in De cember, met een mengsel van 800 kgr. Supra en 300 kgr. pota9chsulfaat per Ha. In de Lente volledigt men deze bemesting met potaschsulfaat, supra en ammoniapsulfaat. Deze meststoffen worden ondergeëgd vóór het planten. Veeteelt. Om een hooge melk- gifte te bekomen, zal men de melk koeien warm houden. De warmtegraad moet schommelen tusschen I 5 en 1 7"C Melkerij. Om niet te lang te moe ten boteren tijdens het koude seizoen, zal men den room brengen op 1 5 a 16" C. alvorens hem in botermachine te gieten. Hoenderkweek. De hennen moe ten beschermd worden tegen koude en vochtigheid. Men zal mais voederen met 10 gram arrachidenmeel per kop, van tijd tot tijd geeft men boekweit en koolzaad. Men begunstigt pok het leggen door gekalkte tarwe en gekiem de haver te voederen. Bij het deeg- voeder voegt men houtassche. Om te beletten, dat de kammen zouden be vriezen, wrijft nqen ze in met vaseline of glicérine. Gustaaf Gillekens. De diensten der Nationale Bank had den, eenige jaren geleden, een index der loonen vastgesteld, die toeliet te zien welke sedert de krisis de gemid delde daling was. Die index, alhoewe reeds zeer nuttig, had toch ook nadee- len. De Nationale Bank heeft dan ook gezorgd om hem te verbeteren, met voornamelijk rekening te houden met het getal werklieden over welke de op zoekingen loopen. Zij kan tegenwoordig op een regel matig en overwegend kenteeken wij zen, spruitende uit een uitgebreid on derzoek, dat zij instelde met behulp van een tamelijk groot getal nijveraars. Volgende tabel vat de betalingen samen waarover de opzoekingen lie pen. Index der Belgische Loonen. (1933 100) 1929 Januari 105 1930 Januari I 20 1930 April 122 1931 Januari 1 1 7 1 932 Januari 1 0 7 1933 Januari 101 1933 Juli 99 1934 Januari 99 1934 April 97 1934 Juli (prov.) 94 Het maximum werd dus in April 1930, op index 122, bereikt. 1egen- woordig staan we op 94, algelijk voor- oopige index. In betrek met het maxi mum is de daling 23 '/c Dit cijfer ver tegenwoordigt een middelprijs, maar deze is, nog eens, overwegend 'tis te zeggen dat die daling rekening houdt met het getal werklieden, die veran derlijke verminderingen ondergaan lebben. In de koolputten bijv. is de daling grooter, zooals de opslag grooter was in tijd van voorspoed. Daarentegen is de daling minder groot in de voedings nijverheid en in de electrische uitbatin gen zij bedraagt respectievelijk 1 7 en 15 c/r Deze aanduidingen wijzen aan dat de uurloonen minder gedaald zijn dan de levensduurte, sedert I 929. De koop- cracht van den werkman,die alle dagen werkt, is dus grooter dan in den tijd van voorspoed. De levensduurte is 25 i gedaald, de loonen 23 Sommi ge loonen verminderen weinig, andere veel meer. Die Het meest getroffen werden, zijn de bouwwerklieden. Hun loonen daal den 29 sedert één jaar. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE In de diplomatische middens te Lon den meent men te weten dat Mussolini die de mislukking voorziet van het Lo carno van het Oosten, ontworpen door VI. Barthou, een grootsch plan heeft op gevat om een einde te stellen aan de stijgende onzekerheid in Europa. Dit plan zou omvatten 1Een algemeen pan- Europeesch niet-aanvalsverdrag 2. Een stelsel van politieke raadge vingen tusschen al de naties 3. De inrichting van een net van verzoeningsorganismen, elk samenge steld uit twee naties 4. De noodzakelijkheid der ekono- mische samenwerking tusschen de na ties. Door verzoeningsorganismen zou men het volgende verstaan Indien een geschil oprijst tus schen twee naties, zou een der tweele dige organismen beginnen met tusschen te komen, en indien zulks niet mocht oaten, dan zouden de andere naties op treden. Doch er zouden wel te verstaan eerst rechtstreeksche onderhandelingen plaats hebben tusschen de betrokken partijen, vooraleer sen tusscbenkomst van buiten zou geduld worden. Te Rome zou men overtuigd zijn dat dit plan, bij een mislukking van het Oostelijk Lpcarno, aanneembaar zou zijn voor Frankrijk. Rusland, Duitsch land en Polen. Het zou ook aanneem baar zijn voor de Vereenigde-Staten en Engeland, die er nochtans minder rechtstreeks bij betrokken zijn, om eene uitbreiding van 't Kellogg-verdrag Italië zelf zou hierbij het grootste belang hebben, want eene pan-Engel- sche overeenkomst zou voor dit land daarvan is den vrede te waarborgen en eene vrijwaring zijn tegen het verdrag der vier Balkanstaten, dat men te Ro me beschouwt als gericht tegen zijne De Bond ter Bescherming der Officieele Scholen en de Bond van Oud-Leerlingen der Staatsmiddelbare School, richten op DINSDAG 18 DECEMBER 1934, om 8 uur stipt 's avonds in het PALACE-THEATER Yperstraat, een in, met de kundige medewerking van M. Frederik Van Ackere, I prijs met groote onderscheiding aan het Koninklijk Conservato rium van Gent en Leeraar aan de Rijksmiddelbare School ter stede. De ingansprijzen zijn vastgesteld op 6 en 4 frank. Kaarten zijn op voorhand te bekomen bij M. Cyrille Andries, Bruggestraat, 5. belangen aan de Middellandsche Zee. We zijn echter nog zoo verre niet, want Frankrijk en Italië zijn nog verre van verzoend. Het Fransch-Russiscih accoord. De Russische volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Litwinof, heeft in een onderhoud met het soviet-tele- graaf-agentschap een nadere toelichting gegeven op de Fransche-Russische over eenkomst van 5 December. Litwinof zeide, dat het eenige doel te erkennen, dat het op het oogenblik onmogelijk is meer doeltreffende waar borgen te verkrijgen, dan die, welke opgenomen zouden worden in het Oos telijk Locarno-Verdrag. Dit blijkt spe ciaal uit de verplichtingen, die de beide regeeringen op zich hebben genomen, zich niet te leenen voor onderhandelin gen over het een of andere accoord, dat zou moeten dienen tot vervanging van het verdrag. Het Fransch-Russisch accoord, ver volgde Litwinof, sluit natuurlijk niet de mogelijkheid van andere accoorden ui.t indien het verdrag niet tot stand komt, dergelijke overeenkomsten zullen ech ter tegen niemand gericht zijn, behalve tegen een staat, die tot den aanval overgaat. De tekst van het accoord zal waar schijnlijk spoedig geheel door beide re geeringen gepubliceerd worden. De verschillende besluitwetten be treffende de verbreking, de verminde ring en de verlenging van zekere huis- pachten, vergen eene korte en klare uiteenzetting, die wij hier aan onze le zers aanbieden. Aldus zal iedereen er trachten zijn profijt uit te trekken. Nadere inlichtingen zullen altijd ver strekt worden op het Secretariaat van den Ziekenbond of van het Syndicaat. Men moet eerst onderzoeken of het iuis dat men pacht en bewoont, valt in de catégorie der huizen waarvoor men eene vermindering van pacht kan aanvragen. Daarvoor vrage men zich af Is mijn luis blijven bestaan gedurende den oorlog, of werd het vernield en herop gebouwd, ofwel werd het enkel ge jouwd na den oorlog Bestond het huis voor den oorlog en is het blijven bestaan, dan mag de ïuidige huurprijs niet meer bedragen dan 7 maal de huurprijs van voor den oorlog, op voorwaarde dat de voor- oorlogsche jaarpachtprijs de volgende cijfers niet overtrof 225 fr. in de gemeenten met I 5.000 tot 25.000 inwoners 1 50 fr. in de gemeenten met 5.000 tot 1 5.000 inwoners 75 fr. in de gemeenten met minder dan 5.000 inwoners. Indien in dezelfde omstandigheden men enkel een gedeelte van een huis jewoond, dan komen de volgende pachten in acht 1 50 fr. in de gemeenten met 1 5.000 tot 25.000 inwoners; 120 fr. in de gemeenten met 5.000 tot I 5.000 inwoners 75 fr. in de gemeenten met minder dan 5.000 inwoners. Werd het huis vernield en heropge- jouwd, of enkel gebouwd na den oor- og dan mag de huidige huishuur niet meer bedragen dan de 5/4 van het cadastraal inkomen op voorwaarde dat dit cadastraal inkomen niet meer be drage dan 1 350 fr. in de gemeenten met 1 5000 tot 25.000 inwoners 900 fr. in de gemeenten met 5.000 tot I 5.000 inwoners. Neemt men in dezelfde voorwaarden enkel een gedeelte van een huis in huur dan worden de volgende cadastrale minimums in acht genomen 900 fr. in de gemeenten met 1 5000 tot 25.000 inwoners 720 fr. in de gemeenten met 5.000 tot I 5.000 inwoners 450 fr. in de gemeenten met minder dan 5.000 inwoners. Het spreekt van zelf dat in het Yper- sche vooral deze laatste twee gevallen van toepassing zijn, vermits al de hui zen bijna vernield werden door oor logsfeiten. Om het cadastrale inkomen te ken nen kan men 2ich wenden tot den Ont vanger der Belastingen. Het voorleggen van de belastings- brieven waarop het cadastraal inkomen vermeld is, geld als voldoende bewijs. Indien men slechts een gedeelte van een huis bewoont, en er geen afzonder lijk cadastraal inkomen werd vastge steld, zal dit inkomen geschat worden volgens het totaal cadastraal inkomen van het gansche goed, en in verhouding met de betaalde huur. Wat moet men doen om de vermin dering te bekomen 1 Een verzoekschrift opmaken aan de*rHeer Vrederechter van het Canton waarin het goed gelegen is 2). Met dit verzoekschrift zich be-= geven naar de Griffie van het Vrede gerecht, waar de griffier een ontvangst bewijs zal afleveren 3). Binnen de acht dagen na de af gifte roept de Vrederechter den huis baas en den huurder voor hem en hij tracht eene minnelijke regeling te be werken. Hij doet proces-verbaal op-, maken van de beslissing. Indien er een akkoord tot stand komt, is dat accoord zooveel als een vonnis en kan uitge voerd worden. Indien geen accoord, moet men dag vaarden in de gewone vormen. Men doet best in dat geval, een advocaat te raadplegen. Er moeten geen zegels geplakt wor- den op het verzoekschrift. Indien men nu niet valt in de cate gorie dergenen die eene vermindering kunnen aanvragen, is er dan niets te doen om te ontsnappen aan een zware en lange huispacht Toch wel, men kan, als de eigenaar weigert vrijwillig de pacht te vermin deren, de pacht verbreken, zonder ge houden te zijn schadevergoeding te betalen. Men zal dan waarschijnlijk aan betere voorwaarden een ander huis kunnen vinden vermits de pachtprijzen dalen tengevolge de hoogervermelde maatregelen. Men moet om verbreking te beko men, den eigenaar verwittigen bij aan bevolen brief of bij deurwaardersex ploot dat men zinnens is van het huis te verlaten, vóór 31 Januari 1935. De eigenaar moet binnen de 1 5 da gen daaropvolgende, de redens laten kennen waarvoor hij zich tegen de ver breking verzet, insgelijks bij aanbevo len brief of bij deurwaarder exploot. De huurder moet dan binnen de I 5 dagen de griffier van het vredegerecht verzoeken den eigenaar voor de Recht bank te roepen. Er wordt proces-verbaal opgemaakt van de verschijning. Indien geen verzoening wordt be reikt, moet de huurder dagvaarden voor de rechtbank in de igewone vor men. io Men kan ook, indien men van een lage pacht geniet, verlenging van pacht eischen tot den dag van de maand Januari 1936 waarop de huur werd gesloten, op voorwaarde te doen te hebben met een huis dat behoort tot de categorieën hooger aangewezen.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1934 | | pagina 1