GEMEENTERAADZITTING UIT HET LAND. MARCEL DERYNCK POMPIERSFEESTDAG. EEN BEETJE UITLEG LANDBOUWERS l UITZET VERMAKELIJKHEDEN BURGERSTAND VAN SPORTNIEUWS. KERELSZOON, STAD POPERINGHE. VERSLAG DER VAN DINSDAG 11 DECEMBER 1934, om 6 uur 't avonds op het Stadhuis. Op gestelde uur opent de heer Burge meester Lahaye de vergadering. Afwezig Schepen Gombert die zich liet verontschul digen en Raadslid Desmytter. 1. Verslag der laatste zitting. De heer Secretaris Couttenier geeft lezing van dit verslag, hetwelk zonder opmerkingen algemeen goedgekeurd wordt. 2. Advies nopens de goedkeuring der openbare verkooping van Boschtallie en plantsoenen, gehouden door de C.O.O. Schepen Vandooren. De opbrengst der openbare verkooping beliep tot de som van 9380.00 frank. De schatting, door den dienst van Waters en Bosschen gedaan, bedroeg 5959.00 fr. Dus eene meerdere opbrengst van 3421.00 frank. Wij mogen dus voor deze verkooping een (gunstig advies uitbrengen. AJgemeene bijtreding. 3. Opcentiemen voor 1935. Schepen Vandooren. Wij hebben be richt ontvangen van den h. Gouverneur, dat de gemeentelijke opcentiemen dienen ge stemd te worden vóór het einde van het jaar. Dit is grootelijks de reden van de vergade ring van vandaag. Worden de opcentiemen voor 1935, vóór den I Januari aanst. niet gestemd en is de raadsbeslissing tegen dezen datum niet inge diend, dan zou het Beheer der Belastingen er de inning niet van doen wat aan de Ge meente eenen grooten last zou opleggen, die met groote moeilijkheden gepaard gaat. Het Schepencollege stelt voor, de opcen tiemen van het vorige jaar te behouden, het zij 80 op de drie basissen grondbelasting, cedulaire belastingen, belasting op roerende zaken. Voor 1935, zien wij nog de middelen niet in, om de opcentiemen op een minder cijfer te bepalen. Wij hebben ten eerste onze schulden je gens het Gemeentekrediet wegens aangegane leeningen.Daaronder hebben wij vooreerst de gevestigde schulden op langen termijn, die ons als jaardoodingen 162.000 fr. vragen. Daarbij hebben wij nog de leeningen op korten termijn, onlangs aangegaan, wegens achterstellige pensioenen van onderwijzers, achterstellige wedden van leeraars van het Middelbaar Onderwijs, achterstellige schulden aan Crisisfonds en Werkloozenfonds en de Stedelijke bijdrage aan de Werkloozen. Deze schulden, betaalbaar binnen eenen termijn van tien jaren, zullen ons elk jaar rond de 100.000 fr. kosten. •De wedden van de Stadsbedienden beloo- pen tot de som van 145.000 fr., deze der politie tót 107.000 frank. Wij voorzien niet dat de inkomsten zullen verhoogen, op punt van belastingen, daar de Staat beloofd heeft verminderingen toe te passen. Zoo het principaal van den Staat af slag ondergaat, dan volgen de opcentiemen van* de Stetd deZlïlfde daling. 'k Geloof dat dezen uitleg voldoende zal zijn om ons voorstel van 80 opcentiemen te wettigen. H. Brutsaert. Zou de meerdere op brengst der markttaksen en de mindere kos ten voor den reinigingsdienst, geen gewin zijn, voor de Stad, van rond de I 00.000 fr. Schepen Vandooren. lk meen dat men zich een valsch gedacht maakt van de min dere kosten op dit tweede punt. Vroeger, wanneer de Stad zelf den reini gingsdienst uitbaatte, kostte dat ongeveer 55.000 fr., nu is dezen dienst aanbesteed voor 29.000 fr. Om door deze cijfers te be sluiten, dat er voor de Stad, een voordeel zal volgen van nagenoeg 25.000 fr., dan is men mis. De stadswerklieden zullen nog verplicht zijn sommige reinigingswerken uit te voeren die aan den aanbesteder, door zijn contrakt, niet opgelegd worden. Dus bijkomende kos ten van werkuren en vervoerkosten aan de voerlieden te betalen, daar de Stad, noch paard, noch alaam meer zal bezitten. Ten anderen de tijd zal zulks uitwijzen. Voor wat de markttaksen betreft, was er, voor 1934 in het Budget, reeds 100.000 fr. voorzien. Wij zullen dus ver af blijven van hét door Dr Brutsaert voorziene profijt. H. Denys. Wij zouden toch zeker wel aan 50.000 fr. geraken en dit ingezien, zou er misschien middel zijn om eenige punten te zinken. Schepen Vandooren. Daar zie ik voor dit jaar nog geen middel voor, ik herhaal het. H. Brutsaert. Hoeveel brachten de op centiemen op, dit jaar. Schepen Vandooren. Dat kan ik alsnu onmogelijk zeggen, daar de belastingsbiljet ten enkel over korten tijd besteld werden en de ontvangsten zullen aanslepen tot verschei dene maanden in 1935. Ik vraag mij af of wij beter niet zouden beginnen met de straatbelastingen het eerst af te schaffen, zoo er ontlastingen zouden kunnen toegestaan worden. Hi Denys. Ik ben van een ander ge dacht, de wegenistaks betaalt den bezitter, voor dë opcentiemen moet den kleinen in verhouding meer betalen. Schepen Vandooren. Tenzij den eige naar de wegenistaks door den gebruiker doet betalen, wat meermalen gebeurt. Er bestonden altijd opcentiemen, de we- genistaksen kwamen maar later op, toen de gemeenten in geldnood verkeerden en hunne opcentiemen alreeds hoog genoeg vonden. Ik acht dus het princiep der opcentiemen veel gegronder, het slaat op iedereen. H. Brutsaert. Er waren vroeger ge meenten met slechts 10 opcentiemen. Schepen Vandooren. Ja zeker, maar er waren dan ook nog geen Provincies met 45 of 60 opcentiemen. De Sociale Wetten brach ten toen geen zoo overgroote lasten mede. H. Brutsaert. 't Is waar ook. Maar er werden toch eens verminderingen gebracht aan het cijfer der opcentiemen, 'k Geloof dat het rond de kiezingen was. Schepen Vandooren. Wel mogelijk, maar zulks geschiedde in de goede jaren. Hebben wij alsdan slecht gehandeld. H. Brutsaert. Geenszins. Schepen Vandooren. Wie weet hebben wij er alsdan beiden geen profijt uitgetrok ken, want gij stemdet dezen afslag met ons. Schepen Bossaert. Zoo den Staat ont lasting geeft, zoo zullen de opcentiemen ook minderen opbrengst geven aan de Stad. Als men de rekeningen zal opmaken, dan zal men wel zien dat de 80 opcentiemen gewettigd zijn. H. Liétaert. Zoo onzen Schepen van Fi- nanties, zich steunende op cijfers in zijn bezit, beweerd dat er geenen afslag kan ge geven worden, dan ben ik overtuigd dat wij hem met zekerheid mogen gelooven. H. Brutsaert. Dat is wel waar, maar een kleinen afslag, had een schoon gebaar geweest. Schepen Bossaert. Als men op andere gemeenten verklaart hoeveel opcentiemen mén te Poperinghe maar betaald, dan is eenieder grootelijks verwonderd over dit ge ring getal. Wij zijn altijd van de laagste ge- %veest en ik ben overtuigd dat wij het cijfer 80 ir.oc'.cTi t-houd-a. Schepen Vandooren. Moesten wij nu met een batig slot sluiten, het ware zooveel voordeeliger voor het jaar dat volgt. Een afslag van 5 opcentiemen is van te klein be lang laat ons liever 10 afslaan voor 't vol gende jaar, als zulks mogelijk is. Schepen Bossaert. Als wij nu 5 opcen tiemen verminderen en we met een te kort moeten sluiten, dan moeten wij voor 1936 weer eens de opcentiemen verhoogen. Dat ware zeker wel beter vermeden. Schepen Vandooren. Ik vraag het nog- eens, laat ons voor 1935, de opcentiemen behouden van 1934, 't zij 80. Gij weet dat het onderhoud der gemeente lijke steenwegen, weg naar Watou, aanbe steed is voor ongeveer 65.000 fr. en dat de besteeniging van de speelplaats van de Ge meenteschool daaromtrent 35.000 fr. zal kos ten. Dus nog eens 100.000 fr. waarvan, na afhouding der toelagen van Staat en Provin- tie, 65.000 fr. ten laste der Gemeente zal blijven. Voeg daarbij nog verachterde reke ningen van werken, die ten gepasten tijde en op een bepaald oogenblik moesten uitge voerd worden, en waarvan de opbetaling ten achter bleef, uit oorzaak van laattijdige of onvoldoende ter hand gestelde finantieele middelen. Nog eene opmerking Sedert Juni 1933, werden aan de gemeen ten, in zake tusschenkomst in de werkloos heid, nieuwe regelingen door den Staat ge nomen. Poperinghe moet tusschenkomen voor een forfaitaire som van boven 9000 fr. per maand Daarenboven eischt men van de gemeente 5 r/c 'O c/c op de sommen aan de werk loozen uitgekeerd. Wij weten niet hoeveel dit beloopt voor het tweede halfjaar 1933 W anneer zullen wij daarover ingelicht zijn voor gansch het jaar 1934 H. Sansen. 't Zou dan dus beter zijn te doen als verleden jaar. H. Lefebvre. En eenen afslag te ver hopen van 10 opcentiemen voor 1936. De 80 opcentiemen worden door al de tegenwoordige leden goedgekeurd. 4. Straatbelasting voor 1935. Schepen Vandooren.Het schepencollege stelt voor, deze straatbelasting te behouden, berekend op denzelfden voet als de vorige jaren. 25 c/c op de grondbelasting van het jaar voor de onbebouwde eigendommen en 50 r/c op de bebouwde eigendommen. Zooals ge weet, wordt er afslag gegeven aan Kroostrijke Gezinnen en groot Oorlogs- Invalieden. Personen die onder de toepassing vallen van dezen maatregel, schijnen niet goed te weten welke middelen zij dienen aan te nemen. Zij richten zich tot de bureelen van het Stadsbestuur, of aan den Landmeter van het Cadaster, of ook nog tot den Con troleur of Ontvanger der Belastingen. De zaak is nochtans zoo moeilijk niet. Op de keerzijde van hun verwittigingsbiljet, door den Stadsontvanger hun toegezonden, is alles klaar en duidelijk uiteengezet. Dat zij dien tekst eens aandachtig lezen. De stedelijke weekbladen zouden goed werk verrichten, moesten zij eens aan het publiek eenige inlichtingen daarover geven. Daarop wordt dit punt met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. MEDEDEELINGEN. Schepen Vandooren. Er kwam ons on langs een schrijven toe, waarbij de Hoogere Overheid ons aanvroeg eene plaatselijke Commissie aan te stellen, ten einde voorzorg middels te nemen tegen mogelijke luchtaan vallen. Wij hebben beschikt deze commissie sa men te stellen uit leden van den Gemeente raad en eenige vakmannen, zooals den H. Bevelhebber van het Pompierskorps, de HH. Laconte aannemer, Beheyt Henri houthande laar, Ch. Declercq electriekbewerker. H. Brutsaert. Dat ware eene zaak van groote aangelegenheid en zoo gij er geen opmerkingen tegen hebt, wil ik hier, in een der zalen van het Stadhuis, eene voordracht geven over deze zaak. Weinig gemeenten hielden zich, tot nu toe, met de zaak bezig. Eenieder gaat met het voorstel t' akkoord. Schepen Vandooren.De Stad heeft eene nieuwe bascule, laatste model, aangekocht voor het wegen van koeien en zwijnen in de Stadsschaal, dit om voldoening te geven aan landbouwers en kooplieden. Autobusdiensten. Schepen Vandooren. Volgens eene be slissing, in eene voorgaande vergadering ge nomen, heeft het Stadsbestuur eene aanvraag ingediend bij de Nat. Maat. van Buurtspoor wegen, om eenen regelmatigen dienst te zien inrichten tusschen Poperinghe en Veurne, langs Crombeke, Stavele en verder op zelfs tot aan De Panne gedurende de zomermaan den. Deze laatste dienst werd, voordezen, door den H. Wylleman A. uitgebaat en den wensch werd daarbij uitgedrukt aan zelfden persoon, in het vervolg, dezen dienst op nieuw te zien toestaan. De H. Gouverneur, bij zijn schrijven van I december 1.1., liet ons weten dat, volgens inlichtingen die hij van den Minister van Verkeerswezen ontvangen had, de lijn Po- peringhe-De Panne door de Maat. der Buurt spoorwegen zelf, met een dienst van rail- autos, zou geëxploiteerd worden en dit mis schien wel vanaf I Januari 1935. Of zulks zich nu zal verwezenlijken, zal de tijd uitwijzen. Intusschen hebben de uitbaters van niet-gemachtigde autobusdiensten, bevel ontvangen met I Januari aanst. hunnen dienst stop te zetten. De h. Dekimpe, den dienst Yper-Pooeringhe-Rousbrugge en de h. Decrock Elie, den dienst Yper-Poperinghe- Watou, zijn in dit geval. H. Sansen. Men gaat thans rond in de Stad met eene petitie, om die diensten te mogen behouden. Schepen Vandooren. Verleden week werd er te Oostvleteren eene vergadering gehouden met de afgevaardigden der ge meenten gelegen langs de tramlijn Poperin- ghe-Dixmude, alwaar ik afgevaardigd werd door ons Stadsbestuur en die door de H. Jacobs, hoofdingenieur bij de Nat. Maat. van Buurtspoorwegen voorgezeten werd. Het ging hier enkel over den dienst Po- peringhe-Dixmude. De Nat. Maatschappij, langs Crombeke en den gemachtigden auto busdienst van h. Emile Decrock langs West- vleteren, leveren beiden geen winst op. Een er van zou dus moeten verdwijnen. Van den eenen kant hebben wij de tram- dienst. Deze maatschappij werkt reeds met verlies, sedert drie jaren, en volgens hare statuten mag zij de uitbating staken. Zullen de gemeenten zelf de uitbating ervan over nemen De reserve der Maatschappij, welke vele millioenen bedroeg, is totaal uitgeput. Van den anderen kant bevindt zich de heer Emile Decrock, die eene vergunning van autobusdienst van tien jaren bekwam, in het jaar 1932, en die dus nog acht jaren recht van rijden heeft. Zal deze laatste, mits ver goeding, afzien van zijne vergunning Ziedaar hoever den stand van zaken op de vergadering blootgelegd werd. Naar wij vernomen hebben, werd de h. Emile Decrock, Woensdag der verleden week naar Brussel geroepen, 't Schijnt dat de ver goeding, welke men aanbood, hem geenszins voldeed, evenmin dan de uitbating eener nieuwe lijnrichting, waarvan het voorstel hem ook daar gedaan werd. Op de vergadering te Oostvleteren, stelde dc lï. P-ccrjburgemeester van Reninghe, de vraag of, mits tusschenkomst van den Staat, Provintie en Gemeenten, de Nat. Maat. de uitbating niet kon voortzetten. Er worden toelagen gegeven, zoo sprak hij, voor 't aanleggen van wegen en andere open bare diensten van algemeen nut, waarom zou er niet kunnen tusschengekomen worden in deze kwestie, ook van algemeen nut Vele kleine en van elkaar afgelegen gemeenten, langs onze lijn, verdienen toch ook van ze kere gunsten te genieten, onze streek dient niet aan haar lot overgelaten te worden. De h. Jacobs antwoordde daarop dat alle tusschenkomst, door den Staat, categoriek geweigerd werdt en van eene samensmelting van al de Maatschappijen van Belgie, kan er geen sprake zijn. Daarvoor zouden al de ge meenten, die deze Maatschappijen samenstel len, het eens moeten zijn. De lijnen die voor deel opleveren, zouden van dit voorstel niet willen en de slechte kan iedereen gemakke lijk missen. Dus daar ook is de gewenschte oplossing niet te vinden. H. Brutsaert. Wij zijn hier toch nog eenigszins bevoordeeligd. Wij beginnen reeds den dienst, gedeeltelijk met railautos, ge daan zien. Er is dus verbetering, want tn vele plaatsen vindt men nog niet anders dan de stoomtrams. Schepen Vandooren. Het was niet te verwonderen dat het publiek de voorkeur gaf aan autobusdiensten, met gerieflijk materiaal uitgevoerd, en dat men de versleten rijtuigen van den tram zooveel mogelijk van kant liet. Maar wat moeilijk te begrijpen is, het is dat de Maat. der Buurtspoorwegen, zooveel jaren gewacht heeft om hare lijnen van ma teriaal te voorzien, dat geschikt was, om de reizigers voldoening te geven, en dat over eenstemde met den vooruitgang. Als de Maatschappij het inzicht koesterde hare inrichtingen te verbeteren, waarom heeft zij, over twee jaren, nog eene concessie van tien jaren aan den h. Emile Decrock ver leend concessie die haar nog voor acht volle jaren verbind, en haar veel schade be rokkende. Dat vindt men nog al zonderling. Wat de toekomst ons voorbehoudt, dat zullen wij moeten afwachten. Op de verga dering te Oostvleteren, kwam men tot geene oplossing zij diende enkel tot uiteenzetting van den benarden toestand der Nat. Maat. van Buurtspoorwegen. H. Liétaert. In de Poperingenaar van Zondag laatst stond er een brief door Schepen Gombert in de voorgaande raads vergadering afgelezen en betrek hebbende op mijne benoeming als lid van het Bestu rend Bureel der Staatsmiddelbare School. Dit is voor mij een persoonlijk feit. Had den de Heeren Burgemeester en Schepenen ervan kennis dat deze inlassching ging ge schieden H. Burgemeester. Ik heb het artikel niet gelezen. Schepen Vandooren. Ik wel. H. Sansen. Deze brief werd hier toch afgelezen. H. Liétaert. Kreeg Schepen Gombert last van dezen brief, welke hij zelf niet tee- kende, hier in zitting af te lezen Schepen Vandooren. Neen, want vol gens mijne zienswijze, is eene bijeenkomst enkel onder de leden van het schepencollege, geene openbare vergadering als die van den gemeenteraad. H. Liétaert. Ik heb dus de overtuiging dat Schepen Gombert persoonlijk deze brief aan den H. Sansen ter hand bestelde en dat deze er een groot genoegen in vond hem in de Poperingenaar te kunnen opnemen. H. Liétaert. Op vele gemeenten zie ik dat, in de nabijheid der scholen, de aan dacht van autorijders en voerlieden getrok ken wordt op het gevaar waaraan de leer lingen blootgesteld zijn, door het aanhoudend gerij, en zulks door het plaatsen van palen met gepaste vermaningsplaten. Hier in Poperinghe, in de Bruggestraat, Boescheepstraat en op den steenweg naar Abeele, onder meer, bestaat zelfde gevaar- Zou zulken maatregel niet kunnen getroffen worden op ons grondgebied. Schepen Vandooren. Ik stem daarmee ten volle in. Wij zullen daarvoor zorgen binnen korten tijd. De openbare zitting eindigt om 7.30 uur. VELEN VRAGEN ZICH AF hoe zij best hun beschikbaar geld zou den plaatsen. De zekerste en meest rentgevetide geldplaatsing is een spaarboekje te ne men bij de BANK VAN BRUSSEL. NETTO INTREST 3.10 zelfs voor bedragen boven de 20.000 fr. - Terugbetaling op eerste aanvraag. STADSNIEUWS. ZONDAGRUST. Alle Apotheken open tot middag heden Zondag nanoen alleen Apotheek KESTELYN. DAAR ZIJN ER NOG die aan hoofd pijn, Migraine, Rhumatiek en Grippe willen lijden, wij hebben hun nochtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, IEDER AANKOOP VAN 30 FRANK geeft recht op een VIJFTIGSTE DEEL VAN EEN LOT DER KOLONIALE LOTERIJ 5® of 6l' snede. - ENKEL VOOR KLEINHANDEL - 31, Groote Markt, POPERINGHE. W1LLEMS-FONDS. Zondag gaf, de sinds 8 April gestichte afdeeling van het Willems- Fonds haar eerste feest voor een goed ge vulde zaal. De afdeeling van leper was flink vertegenwoordigd. Als feestredenaar trad op Prof. Hegmans, algemeen secretaris van het Willems-Fonds, die na een korte uiteenzet ting over de voornaamste statuten, de afdee ling Poperinge officieel aannam. Alvorens zijn voordracht te beginnen, bracht hij hulde aan de nagedachtenis van Koning Albert I. Met zijn onderwerp Klank en Zang van de Verbondenen aan het Westerfront wist Prof. Hegmans de gansche zaal meer dan 2 uren te boeien en, zijn talrijke oorlogsanek doten uit de streek en liederen op fonoplaten, vielen zeer in den smaak. Het feest werd ge sloten met een dankwoord van den Voorzitter KERSTFEEST. De leden der Liberale Vak- en Ziekenbond, gelieven hun kinderen aan te geven vóór 20 dezer, anders kunnen ze geen deel nemen aan het Kerstfeest, op 25. BERICHT. Van heden af aller hande BOUWSTOFFEN, Kalk, Ciment plaaster, tegels, pannen, witkalk, zand, enz., bij Gustaaf PLANCKE, In den Posthoorn Casselstraat, 25, Poperin ghe, opvolger van het welbekende huis van wijlen Jos. PLANCKE. Gematige prijzen. Zeer trouwe be diening. Zondag laatst vierde ons Stedelijk Pom pierskorps zijn jaarlijkschen feestdag. Om 9 uur trok het Korps, voorafgegaan van trommels en klaroenen naar het Stad huis, alwaar de Stadsoverheid afgehaald en geleid werd naar St Bertinuskerk, waar eene jaarmis gecelebreerd werd ter nagedachtenis der overledene leden. Daarna was er in de kazerne op den koer van het stadhuis schouwing van mannen en van materiaal. De aanwezige ledfen van het gemeentebestuur onderzochten de pompen en de verscheidene werktuigen met veel be langstelling en drukten hunne bewondering uit over hun goed onderhoud. Alsdan werd er bij eenige leden-herber giers, een bezoek gebracht en om I uur wa ren Stadsoverheden en pompiers aan den disch vergaderd in het lokaal West-Vlaan- deren In een prachtig opgesmukte zaal, te mid den van gulhartige broederlijkheid, werd er eere gedaan aan de lekkere spijzen die al daar opgediend waren. De waardin heeft er een handje van om de spijzen ten beste en ten smakelijkste te bereiden, t Smaakte waarlijk naar den trog om nog. Onder de maaltijd werd er door de leden van het Korps aan den Bevelhebber nogmaals hulde gebracht ter gelegenheid van zijn Ju bileum en een prachtig geschenk, zijn welge- lukt portret, werd hem als gedenkenis aan geboden, nadat Onderluitenant Urb. Van- nieuwenhuyze, in naam van het Korps, in een verhevene en welgeplaatste aanspraak de burgerlijke deugden en de ambtelijke werking van den geliefden Jubilaris had doen uitschijnen. De H. Bevelhebber, diep ontroerd, bedank te zijne manschappen over de hem bewezene eer en het aangeboden geschen k. Hij ver klaarde zich zeer gevoelig aan bet schoon gebaar zijner onderhoorigen en voegde erbij enkel zijn plicht te hebben vervuld en op den ingeslagen weg voort te zullen gaan, tot groei en bloei van het Korps, waarover hij fier was het gezag te voeren. Hij bedankte de leden van het Gemeente bestuur, voor de opofferingen welke zij hun getroostten, om, in deze moeilijke tijden het stedelijk Pompierskorps Van een materiaal te voorzien, dat aan ajle hedendaagsche vereischten beantwoord een materiaal waar over het Korps, niet zonder reden fier gaat en den afgunst van andere Korpsen uitlokt. Nu nam Schepen Vandooren het woord om, aan den H. Bevelhebber, in naam van de Stad, zijne beste gelukwenschen over te maken. Hij bedankte de Brandweer over de menigvuldige diensten welke zij aan hunne medeburgers bewezen, diensten die zij wisten te vervullen in vele gevaarlijke omstandig heden en die, jammer genoeg, volgens waar de maar al te dikwijls onderschat worden. Is de kas van stad nog al dikwijls niet goed gespijsd, toch zal er immer genoeg in gevon den worden om ons Pompierskorps op voor- treffelijken voet in stand en eer te behouden. Schepen Gombert kwam alsdan aan de beurt. Hij wist allen lof te brengen aan de leden van het Korps. In een brandramp, on langs voorgevallen, heeft hij kunnen besta- tigen welken moed en zelfopoffering de man nen onzer brandweer aan den dag legden. Zijne toewijding aan het korps, zegde hij, is gewonnen en hij zal al het mogelijke doen om dit steeds in groei en bloei te houden. De beloofde sirène zal er zeker wel komen, verscheidene Brandverzekeringsmaatschappij en brachten reeds hunne toelagen aan en in den loop van den zomer, in geval van brand ramp, zal zij de bevolking ter hulp kunnen oproepen. Deze aanspraken werden met een welver diend applaus begroet, ook vond den H. Be velhebber het opnieuw noodig de Gemeente- overheid te bedanken om hunne toewijding aan het Korps. Onder het drinken van een glas, op de gezondheid van overheden en mannen, als mede het zingen van menig lied, verliep het feest in de beste stemming. 's Maandags was het den avond der vrou wen. Bolling en dansspel vielen hun ten dee- le. Deftig verzet en vlaamsche leute mieken de hoofdartikels van het programma en het was met spijt dat iedereen afscheid nam in de kleine uurtjes. OPENEN VAN HET HUIS ALI- DORE CLABAU, 14, Veurnesteenweg, Poperinghe. LIKEUREN EN FIJNE DRANKEN. Aperitifs en Specialiteiten. Beste Wijnen. 1° Hoedanigheid en Ge nadige Prijzen. BERICHT. METSERS VAK) De metsersbazen, samen met het Syndikaat, hebben beslist van met 1e Januari aanstaande de daguren te re gelen als volgt Metsers 3.75 fr. Dienders 3.00 fr. In evenredigheid zullen de bazen hun loon brengen van 1 fr. op 0.95 fr. Het ware te betalen door den klient aan den baas voor den metser 4.70 fr. per uur voor den diender 3.95 fr. per uur LAATSTE WAARSCHUWING. Jc.arlijksche Telling van Paarden, Au tos en Motos. De belanghebbenden die nog ten achteren zijn, worden drin gend aangemaand hunne aangifte te komen doen uiterlijk tegen 20 Decem ber aanstaande, ten einde niet bloot gesteld te zijn aan rechterlijke vervol gingen. BERICHT VAN ONDERZOEK HET VOOR EN TEGEN NOPENS HET OPNEMEN VAN EEN OPENBAREN WEG. Het Schepenkollegie der stad Poperinghe maakt het publiek kenbaar dat, bij toepas sing van artikel 76 par. 7 van de gemeente wet, een onderzoek is geopend nopens het opnemen van den kleinen aardeweg, die de Westouterstraat verbindt met den Westouter- steenweg. Deze weg, welke gemaakt werd over onheugelijken tijd, toen de pest alhier heerschte, en waarvan de grond is blijven toebehooren aan de aanpalers, zal door de respectieve eigenaars in hunnen eigendom weder heringelijfd worden. De personen, die nopens de opneming van dien weg meenen bezwaar te moeten indie nen, worden verzocht dit schriftelijk te doen met aan te halen redenen, ten bureele yan het Secretariaat der stad, van heden af tqt den twintigsten dezer, om elf uur. datum en uur waarop de mondelingsche opmerkingen of bezwaren zullen ontvangen worden voor de personen welke ongeleerd zijn en niet kunnen schrijven. Op laatstgenoemden datum en uur zal dan ook bet proces-verbaal van sluiting van het onderzoek opgesteld worden, waarna de beslissing nopens het opnemen of blijven behouden van den weg door den ge meenteraad zal genomen worden. Poperinghe, den 3 December 1934. Bij bevel. De Secretaris, De Burgemeester, M. COUTTENIF-R N. LAHAYE. Door rle schuld van schepen Gombert, ach ten wij het noodig hier eens de ware toe dracht, nopens zijne onthouding voor het aanduiden van Raadslid Lietaert, als Bestuur lid der Staatsmiddelbare School, kenbaar te maken. We gingen zoo wat op inlichtingen uit en ziehier hoe de zeer ernstige han delwijze van deze schepen het daglicht zag. In het schepencollege werd deze kandida tuur besproken en voorgesteld. Schepen Gom bert zegde daarop Ik stem voor hem niet (verleden week deden we deze mogelijke oorzaak uiteen). Een lid van het schepencollege antwoord de daarop Ge zult toch niet tegen stem men, onthoudt U dan liever. DIT IS DE ZUIVERE WAARHEID. Dus alleman kan hieruit besluiten dat schepen Gombert niet gevraagd heeft om zich te mogen onthouden. Doch hij heeft de verantwoordelijkheid van zijne daad niet al leen durven dragen en heeft den H. Burge meester en de HH. Schepenen Vandooren en Bossaert, die ter goeder trouw spraken, gebruikt als een soort dekmantel. Wij wisten wel dat hij, Willy, zoo moedig niet was als hij het wel uitschreeuwt. Dat is één. En dan de kwestie der brieven. Ja, brieven. Welnu, we ontvingen er zoo maar drie, en dan nog drie verschillende teksten (moet hij op zijn pupiter gezeten hebben) doch twee ervan waren niet onderteekend, hij zal het zeker (in zijn grooten haast) vergeten hebben, doch zij loochenen hunen oorsprong niet. Waarom nu al die brieven Hadden we iets onjuist in ons blad ge schreven Geen kwestie van. Gansch de bevolking weet genoeg dat schepen Gombert reeds drie maal de meerderheid van zijn groep NIET heeft gevolgd. Kwestie van die brieven, we kunnen de verzekering geven dat ze, samen met veel andere beroemde geschriften, zorgvuldig be waard blijven. Dat is twee. En nu de brief verschenen in de Pope ringenaar van Zondag laatst. Het verwondert ons niet dat onze confra ter er als de kippen bij was om dit afgelezen stuk over te nemen ten ware dat onzen ge meentebelangen het thans zou beproefd hebben om zich in de armen van zijn vroe gere boezemvrienden te werpen. Nu de tijd zal dat nog wel uitwijzen. Rond dezen brief werd er veel gebombar deerd, beste lezers, en daarover kunnen we U wel wat meer kenbaar maken. Na een bewogen bespreking dus, was er overeengekomen, dat het Schepencollege ONS een brief zou sturen als terechtwijziging op een artikel verschenen in ons blad van 2? October 11. Daar het hier een waarheid gold, viel er niets te wijzigen en we namen hem niet op. Nu ter zake. Er werd overeengekomen dat ook Schepen Gombert deze brief zou onder teekenen (de rangplaats is op den brief open gelaten) en hij stemde toe. Daardoor gaf hij dus zijn woord dat hij zou teekenen en hij deed het niet. HIJ HIELD DUS ZIJN WOORD NIET en heeft de goede trouw van zijn medeleden van het schepencollege MIS BRUIKT. Hoe een simpele brief soms wel te pas kan komen en ge ziet dat het geen jaren duurt, eer men kan bewijzen dat schepen Gombert, slechts in sommige omstandigheden zijn woord houdt. Dat is drie. Daar wij nu gevolg hebben gegeven aan een rechtzinnigen, waren uitleg, nopens het tempête dans un verre d'eau zoo hebben we er nu ook eens aan gehouden de zeer ernstige handelwijze van dezen gemeen- tebelanger aan onze lezers kenbaar te maken. De Uitgevers. Indien gij geen gekeurde Plantaard appelen wilt koopen omdat ze te duur kosten, dan kunt gij bij mij verkrijgen: VERNIEUWDE HOLLANDSCHE PLANTAARDAPPELEN 1nabouw - 1e smeet t.t.z. die hier in Belgie slechts éénmaal zijn geplant geweest, aan: Geldersche Muizen of half-vroege, 60 fr. de 100 kilos Industries, 50 fr. de 100 kilos. Steeds bij mij ook te verkrijgen al le soorten van Plantaardappelen recht streeks ingevoerd en voorzien van lood en keurcertificaat. Huis Nestor Liétaert-Vandevoorde, Yperstr., 100, Poperinghe. Tel. 33. DRINKT HET VOLKSBIER ZONDAG 16 DECEMBER 1934. HERBERGKERMISSEN. A la Ville de Nice bij Maurice De neire, Maurice Dewulfstraat. In den Keer van den Ommegang bij Theophile Decorte, Keer van den Ommegang. In het Roosje bij Canaille Vanhee, Crombeke8traat. In den Hazewind bij Marcel Devos, Boeschepestraat. Au Due de Brabant bij Maurice Lermytte-Suffys, Yperstraat. EERSTEN TAP. In den Overdam bij André Papegaai, Boeschepestraat. DOOR DEN UIL TE VERBOLLEN. SCHOON KONIJN VAN 4 KIL. Au Travers bij Romain Grossey, bij genaamd Petrolle, Maurice Dewulfstraat. Ge geven door Leon D'Alleine. Begin om 2 u. SCHOON ZWIJNTJE. In de Stad Dixmude bij Wwe Charles Worm, Veurnestraat. Gegeven door Henri D'Alleine. GROOTE PRIJSKAMP OP DEN RUSSISCHEN BILJART. HóSel d'Anvers bij Cyrille Hosdey, Yperstraat, 4 I JAARLIJKSCHE KAMPIOENBOLLING bij René Cappoen. Loting op Ponderdag 20 December. Bekorting op Zondag 23 De cember. Overslag op Kerstdog 25 December. TENTOONSTELLING VAN DUIVEN HEDEN ZONDAG Van 9 tot I 2 u., A la Cour du Roi bij Maurice Devos, Boeschepestraat, der duiven van Lucien Vandenbroucke, Remi Clabau en Nestor Geldof. Au Casino bij Gustave Silvert, van 9 tot 12 uur, der duiven van Maurice Deama- dryl en Achille Descamps. POPERINGHE, VAN 7 TOT 14 DEC. 1934. GEBOORTEN Jacob Michel, z.v. Maurice en Demey Juliana, Abeelesteenweg. On- raet Hilaire, z.v. Remi en Vandermeersch Martha, Wytschaete. Dufoer Nelly, d v. Victor en Deman Maria, Vlamertinghe. Cardoen Gery, z.v. Jules en Termote Maria, Dickebusch. Pyck Gerard, z.v. Jerome en Haelewyn Rachel, Weatvleteren. OVERLIJDENS De Baene Jerome. 41 j„ echtg. Vaneecke Maria, Gapaardstraat. Benteyn Remi, 70 j., ong., Boeschepestraat. Denys Hieronymus, 53 j., ong., Abeele steenweg. Logie Carolus, 54 j., echtg. Vanborren Anna, Maurice Dewulfstraat. HUWELIJKEN Quaghebeur Gerard, wa genmaker en Carlé Agnès, b.v. Pop. Ar- tois Theophile, aardewerker en Outtier Ma rie, huishoudster b.v. Pop. «DE KUNSTKANARIE» Poperinghe. LOKALE ZANGWEDSTRIJD VAN 9 DEC. KLAS A. - Jonge vogels 1934. Naam Stam Ring 3unt. Pr. Saesen M., Pop., Koning 1393 37 82 Eere Saesen Maur., Pop. 1393 5 82 1 Brabandts Cam., Pop. 1392 42 81 2 Saesen Maur., Pop. 1393 1 80 3 Brabandts Cam., Pop. 1392 21 79 4 Brabandts Cam., Pop. 1 392 51 79 Battheu Remi, Pop. 1399 28 79 Brabandts Cam., Pop. 1392 31 79 Dedrie André, Pop. 1376 32 79 Saesen Maur., Pop. 1 393 15 77 5 Saesen Maur., Pop. 1393 1 7 76 6 Brabandts Cam., Pop. 1392 15 76 Brabandts Cam., Pop. 1392 35 75 7 Dedrie André, Pop. 1376 10 75 Saesen Maur., Pop. 1393 29 75 David Remi, Pop. 1396 27 74 8 Battheu Remi, Pop. 1399 7 73 9 Lysy Henri, Pop. 1414 35 73 Dumon Maur., Watou 2164 16 72 10 Brabandts Cam., Pop. 1392 2 72 David Remi, Pop. 1396 28 72 Desender Rog,, Pop. 2163 1 1 70 11 Demoor, Reninghe 1406 4 70 Dedrie André, Pop. 1376 1 1 70 Dedrie André, Pop. 1376 12 70 Dupont Ch., Pop. 1411 33 69 12 Dupont Ch., Pop. 1411 35 69 Dumon Maur., Watou 2164 13 69 Brabandts Cam., Pop. 1392 52 69 KLAS D. - Oude Vogels. Brabandts Cam., Pop. 84 Eereprijs Debacker Hip., Vlamertinghe 81 1 Prijs Duthoit Val., Pop. 78 2 Prijs David Remi, Pop. 78 2 Prijs Dumon Maurice, Wat OU 78 2 Prijs Desender Roger, Pop. 77 3 Prijs Demayer, Pop. 74 4 Prijs Demayer, Pop. 69 5 Prijs EEN ONDERHOUD MET FEL1C1EN VERVAECKE. Wij waren niet weinig verwonderd toen wij deze week de gezonde tronie van Feli- cien zagen, die in passant eventjes kwam goeden dag zeggen. Reeds op oefening Neen, dat is 't eigenlijk niet, enkel nu en dan een korte wandeling, kwestie van het roest der spieren te doen vallen twee maand lang heb ik volkomen gerust, maar met nieuwjaar leg ik er voor goed de pees op Hoe komt het dat ge dit jaar zoo goed marcheerde Ik weet het zelf niet, ik oefende me niet beter en ook niet slechter dan andere jaren, ik had het geluk na een paar maanden oefe ning de groote forme los te krijgen die ik niet meer los liet ik begon met goed te rij den in de Ronde van Vlaanderen en in Sep tember won ik nog het Criterium van Door- nijk. En de Ronde van Frankrijk In die Ronde heb ik bijzonder goed ge reden, nooit verkeerde ik in moeilijkheden, alhoewel ik in den rit tegen het uurwerk veel afgezien heb dat was voor mij de lastig ste. In de bergen stond ik goed mijn man, maar tegen Vietto was er niet veel te doen die liep weg wanneer hij wilde. Op het platte echter stond hij een heele trap lager. Van de cols vond ik de Galibier de lastigste, ik had daarbij nog het ongeluk daar plat te vallen. In de Ronde heb ik toch wat geluk gehad slechts drie maal viel ik plat, maar het moet toch gezegd worden dat ik mijn materiaal goed verzorgde en alle twee da gen andere tuben legde. Was Magne dan toch zoo sterk Ongelooflijk, die kon juist zoo rap rij den als hij wilde lijk hij dit jaar reed was er niemand, maar dan ook niemand bekwaam hem te kloppen, dat bewees hij vooral wan neer Lapebie, met wien hij niet al te best overeen kwam, op het laatste gedurig tegen hem reed die twee renners hebben nooit tijdens en na de ronde met vriendelijke be trekkingen tegenover elkaar gestaan, het ging zelf zoover dat tijdens het Criterium van Pau ze malkaar te lijf wilden. Is de Ronde van Frankrijk lastiger dan deze van Italië Dat was voor mij hetzelfde. In Italië werd ik tijdens de eerste ritten ziek maar op het laatste herpakte ik me, daar zijn niet zooveel platte ritten, maar ook niet zulke hooge bergen dan in Frankrijk, maar als ge goed rijdt heeft dat allemaal geen vat, bet komt lastig als ge slecht begint te rijden het lastigste voor mij was de gedurige ver plaatsingen die ik moest doen van den eenen velodroom naar den anderen, dagen en nach ten heb ik op de treinen doorgebracht daar heb ik ook een groot deel van mijn forme gelaten. Welke zijn uw toekomstplannen Mijn eerste koers zal waarschijnlijk Mi- laan-San Remo zijn, in Maart. Ik werd ook gevraagd om enkele koersen te betwisten rond Nice, maar ik gevoel er niet veel voor; verder al de klassiekers, heel waarschijnlijk de Ronde van Italië en die van Frankrijk, nu dat ik bewezen heb ook als afzonderlijke mijn man te kunnen staan, waarom zou ik bel beste niet mogen verwachten Ja waarom niet I KERELSZOON. ENKELE NIEUWSJES. De meeste renners hebben reeds terug het stalen paard boven gebaald deze week kregen we het bezoek van Demuysere, De croix, Catteeuw en Oplinus. De twee eerste rijden voor Lucifer en het moet zijn dat Jef er nog altijd de man is, vermits hij het zoo kon gedaan krijgen dat Mielke terug voor zijn ouden baas zal rijden. Catteeuw en Opli nus rijden voor Terreau en betwisten in Ja nuari den Grooten Prijs van Alger in Algerie. Op Zondag 6 Januari grijpt er een groote rolkoers plaats in cje Casino qp Jen Zwartenberg, yvaarvoor al de beste renners van West-Vlaandereq bepaald zijn aange worven, Naar wij uit goede brqn vernemen, werd er bij het Provinciaal Kqmitqit van West-Vlaanderen eene aanvraag gedaan tol het inrichten van het kampioenschap der provincie cyclo-cross men spreekt van niet minder dan 3.000 fr. prijzen en premien. De koers zou doorgaan begin Februari in West- outer.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1934 | | pagina 2