sulttiiiui N] zijn woon genomen I Wïnfer^tfn PUROL Aan de Bevolking HERDENKING VAN KONING ALBERT NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT NA HET ACCOORD VAN LONDEN. Gesprongen handen,ruwe huid 0P HET LEUREN. OUDERDOMSPENSIOEN. 935. IS* JAAR. NUMMER 7. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN ZONDAG 17 FEBRUARI 1935. GAZET VAK POPE EGDE ABONNEMENTEN 1 Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in "t post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Lleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. HOE ZAL HITLER'S HOUDING THANS ZIJN Indien Hitiers plechtige betuigingen van vredelievendheid niet diep-grondig gemeend geweest zouden zijn, dan moet hij zich op 't oogenblik in een alles behalve behaaglijke positie be vinden. Dan moet hij zich bij de tong ge grepen voelen en in een hoek gedre ven. Dan moet hij zich bij de tong Na zijn victorie in het Saargebied heeft hij nadrukkelijker dan ooit tevo ren verklaard, dat Duitschland met heel de wereld in vrede verlangt te leven wanneer het zich maar eenmaal ten- volle gelijkberechtigd voelt en in het bijzonder dan ontlast ziet van die be paling in het verdrag van Versailles waardoor zijn bewapening wordt be perkt gehouden. Thans zeggen Frankrijk en Enge land hem klaar en duidelijk Wij er kennen Duitschland als onze gelijke wij staan u het recht toe oni u te be wapenen zoo sterk als gij wilt een recht trouwens dat gij reeds genomen hebt, zonder op onze instemming te wachten maar nu vragen wij u, dat gij het uzelven zoo moeilijk en ge vaarvol maken zoudt om ons aan te vallen, als wij 't onszelven moeilijk en gevaarvol willen maken om U aan te vallen. Want hierop komt het heele voor stel van Londen, betreffende het ge zamenlijk verweer tegen een onver- hoedschen aanval door een enkelen van uit de lucht, neer De bedoeling is dat al de toetre denden tot het nieuwste Fransch-En- gelsch accoord zichzelven als het ware assureeren zouden tegen den lust waar door ieder hunner wel eens zou kunnen worden bekropen om een lucht-offen- sief tegen een buurman te riskeeren. Vantevoren hebben zij er dan voor gezorgd dat de schrik voor een geza- menlijken tegen-aanval van al hun me de-onderteekenaars, dien lust dan bij hun vechthanen zou bekoelen. Wanneer we al de vragen, waarvoor het accoord van Londen thans de Duit sche regeering stelt, in een enkele sa mentrekken willen, dan moet deze luiden Verklaar thans en bewijs thans, dat |ij vppr goed van alle weerwraakplan- nen afziet. Met woorden heeft Hitier de revan che-gedachte reeds losgelaten, maar deze verzaking onderwierp hij nog aan groote voorwaarden. Thans worden de ze voorwaarden ingewilligd en logi scherwijze van hem verlangd, dat hij de revanchegedachte ook daadwerke lijk loslate. Vooreerst dan al door dat wapen uit de handen te leggen,hetwelk Duitsch land, bij onverhoedsch gebruik, het grootste voordeel verzekeren kan, en waardoor het zich op t oogenblik ook. het meest laat duchten het bombar dementsvliegtuig namelijk. En dadelijk al zien we de klassieke Deutsche... UNtreue aan den dag tre den. Inderdaad is het eerste bezwaar dat, in haar officieuze persnota, de regee ring van Hitier tegen het Londensche accoord opwerpt, een prachtig staaltje van casuistiek Zij doet namelijk opmerken, dat in dit accoord over Duitschland wordt gesproken, alsof dit Rijk een krijgs- luchtvloot zou bezitten, terwijl het er volgens het tot hiertoe nog altijd geldende tractaat van Versailles er geene bezitten mag Of ge geen Duitscher moet zijn om het uit te vinden Want, kort en klaar gesproken, be- teekent dit bezwaar dan toch Wij Duitschers, zeggen niet dat wij geen oorlogsluchtvloot hebben, maar gij, ge allieerden, moet gelooven dat wij er geene hebben, zoolang het verdrag van kracht is dat gij ons hebt opgelegd, en volgens dit geloof en zelfs tegen alle beter weten in, moet gij u dan ook tegenover ons blijven gedragen Wat Hitler met deze loensche sub tiliteit beoogt, is duidelijk genoeg Hij wil dat Frankrijk en Engeland de hoofdelementen van hun voorstel aan hem van plaats doen wisselen. Nu hebben ze gezegd Als gij, Duitschers, met ons eerlijk medewerken wilt tot handhaving van den vrede, mede het accoord onderteekent, waardoor wij allen ons verbinden tot hulpverleening tegen eenen onzer, die een anderen on-uitgedaagd van uit de lucht over vallen zou, dan ontheffen wij u van de bepaling van het verdrag van Ver sailles, die uw herbewapening verbiedt en erkennen u dus als onze volmaakt- gelijke. Maar Hitier wil blijkbaar dat ze zeg gen Wij scheuren uit het verdrag van Versailles het verbod betreffende uw bewapening weg wij erkennen uw volkomen rechtsgelijkheid, en verzoe ken U dan, aan ons accoord tot ver zekering van den wereldvrede toe te treden. Op zoo n manier, dat het Duitsch land nog altijd vrij zou blijven staan om, na van het tractaat van Ver sailles ontlast te zijn en door zijn te genpartijen van 1914-1918 plechtig te hebben doen erkennen, dat het zich zoo sterk mag bewapenen als het goed vindt, tot deze tegenpartijen te zeg gen En nu kunt gij ons gestolen wor den Precies op dezelfde manier als de Duitschers hebben gedaan, telkens men hun een stuk van hun schuld had kwijt gescholden of vóór den tijd een pand teruggegeven, in de hoop, dat zij dan milder gestemd zouden worden en hun revanche-plannen loslaten. En we mogen er ons dan ook aan verwachten, dat Hitler, in zijn ant woord op de voorstellen van Londen dat voor binnen eene week misschien aangekondigd wordt, wel een conditie in dezen aard zal stellen Eerst en vooral ons volle recht op herbewapening erkennen, u alle mid delen uit de handen nemen die gij u zei ven in het verdrag van Versailles voorbehouden hadt, om ons deze her bewapening te beletten of er ons om te straffen, en dan... uw voorstellen be treffende den lucht-oorlog en andere herhalen. Kort en goed U op genade of on genade aan ons overleveren. Wanneer de regeering te Berlijn wer kelijk deze proceduur probeeren wil, dan is er niets verwonderlijks aan, dat zij in haar officieuze nota een lang tijdperk van diplomatische gesprek ken in het vooruitzicht stelt. Zooveel is dus alvast zeker dat de Duitsche regeering niet bezield is door den oprechten goeden wil om den vre de te dienen. Terwijl het toch voor geen enkelen sterveling met gezond verstand nog twijfel lijden kan, dat Frankrijk, En geland en Italië het Duitsche Rijk tot het behoud van den vrede te verkrij gen, schemert doorheen de eerste reac tie van Duitsche zijde op zooveel goed willigheid direct reeds duidelijk het in zicht om zich aan deze medewerking te onttrekken. Terwijl Frankrijk, Engeland en Ita lië zonneklaarblijkend vóór en boven alles den vrede willen dienen, zal Duitschland bij de komende onderhan delingen, alle listen in het werk stellen om zichzelven de kans niet te laten ont nemen, tot het uitlokken van een nieu wen oorlog. Wij zeggen nog niet direct, dat Duitschland dezen nieuwen oorlog wil, maar het is voor ons reeds volmaakt duidelijk, dat het zichzelven dezen oor log niet onmogelijk wenscht te maken. Om het accoord van Londen mede te kunnen onderteekenen, zou het af te zien hebben van zijn wraakzucht, en dat is de allerzwaarste der offers die men op 't oogenblik aan het Duit sche volk kan vragen. N. G. DRINKT 'T ZWIJNLANDS BIER DEN UITZET DOOS 4en 7/* FRANK.IN ALLE APOTHEKEN BESLUITWET Zooals we vroeger reeds hebben aangekondigd, heeft de regeering eene ernstige regeling getroffen inzake leur- handel. Hier geven we eene uiteenzet ting van het desbetreffend wetsbesluit. Wat is Leurhandel I Elke handel die bestaat in he rondventen van deur tot deur met rechtstreeks aanbod van de te koop- gestelde waar, zelfs wanneer het aan bod slechts gericht is tot bepaalde ca- tegorien van personen. 2. Elke handel op den openbaren weg hiermee is bedoeld het markt kramen. Wat voorziet nu het wetsbesluit no pens De personen die leuren Om te mogen leuren moeten zij ingeschreven zijn in een speciaal regis ter, en moeten zij drager zijn van een speciale kaart van leurhandelaar. 2. De kaart van leurhandelaar wordt niet afgeleverd en het leuren is dus verboden aan de personen die zich op kennelijke wijze overgegeven heb ben of nog overgeven aan de ontucht aan diegenen die een gevaar kunnen zijn voor de openbare veiligheid aan diegenen die grootelijks tekortkomen aan hun fiscale verplichtingen ook nog aan de vreemdelingen die niet, sinds ten minste één jaar, toelating ver kregen hebben om hun woonplaats in Belgie te vestigen. Met welke waren mag er nog geleurd worden 1Het leuren op den openbaren weg, of van deur tot deur is alleen toegelaten met ongemanufactureerde eetwaren 2. Met brood, bieren, limonaden en tafelwater, tabak, sigaren en sigaretten^ brandstoffen, bloemen, dagbladen en tijdschriften, en met kleine kramerij- waren (dus bijv. garen en lint in t Fransch menues merceries). 3. Het leuren is nog toegelaten aan de ambachtslieden die rondreizende, de voortbrengselen van hun ambacht verkoopen, zooals de mandenmakers, de ketellappers, de houtsnijders 4. Van belang is het nog op te merken dat iedere leurhandelaar ver plicht is de herkomst van zijn koop waar aan te duiden, en zich te leenen tot elk onderzoek dat in dit verband door de bevoegde aangestelden zou ingericht worden. Dus er mag alleen geleurd worden van deur tot deur met bovengenoemde artikelen. De Koning kan echter nog andere toelatingen verlëenen voor som mige deelen of plaatsen van het land. (De marktkramers mogen alle arti kelen verkoopen op de markt. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE Waar en wanneer mag geleurd worden 1Een koninklijk besluit zal bepa len op welke uren het rondventen van deur tot deur verboden is. 2. De provincie- en bijzonder de ge meentebesturen behouden onvermin derd hun recht, om den leurhandel, in opzicht van plaats en van tijd, te re gelen. Dus zullen de gemeentelijke voorschriften voort van kracht kunnen blijven. 3. De Koning en ook de arrondis sementscommissarissen en burgemees ters zullen de macht bezitten, om den leurhandel in bepaalde artikelen toe te laten indien hiermede de normale me dedinging of het belang der verbrui kers niet geschaad wordt. Wat voorziet het besluit nopens de kaart en het erkenningsteeken 1Om te mogen leuren, moet men ingeschreven zijn in een speciaal re gister en als gevolg hiervan, een spe ciale kaart bezitten. De inschrijving moet genomen worden bij den Arron dissementscommissaris en deze hoog- ambtenaar moet de kaart afleveren. 2. De formaliteiten die moeten ver vuld worden om die kaart te kunnen bekomen, zullen bij Koninklijk Besluit nog vastgesteld worden. Hetzelfde is voorzien wat betreft de vergoeding die zal moeten gestort worden. 3. De kaart is individueel en per soonlijk, zoodat niemand anders dan de persoon wien ze toegekend werd, deze zal mogen gebruiken. 4. De kaart moet elk jaar vernieuwd worden. Elk jaar, met den laatsten der maand Februari, zal de geldigheid der in omloop zijnde kaarten, vervallen. staan, mag de kaart altijd ingetrokke worden, hetzij door de rechtbank, het zij door den minister. 6. Leurders die handelen voor een lastgever, moeten evengoed als de an dere leurders, die kaart bezitten. 7. De kaart moeten de leurders altijd op zich hebben. Zij moet altijd kun nen vertoond worden op vraag der aangestelde beambten. Deze zijn de ambtenaren en agenten der gemeente lijke politie de rijkswacht de in specteurs en adjunct-inspecteurs van de fabricatie en den handel der eet waren de inspecteurs en controleurs van de administratie van den binnen landschen handel. Deze aangestelden kunnen proces-verbaal opmaken. 8. Te zamen met de kaart van leur handelaar zal een erkenningsteeken af geleverd worden. Dit erkenningsteeken moet altijd op zichtbare wijze gedra gen worden. Vallen alle leurders onder dit Besluit Toch niet, er zijn enkele uitzonde ringen voorzien nl. de leurhandelaars in vee en paarden in vruchten van den akker in voortbrengselen van het vee en van het neerhof in de voort brengselen van binnenlandsch karakter van jacht en vischvangst doch al leen maar als de verkoop van die pro ducten gedaan wordt door den voort brenger, den fokker, den visscher of door den jager, of door hun lastheb ber. Ook is de leurhandel op een welda digheidsfeest, of op een door den Mi nister erkende tentoonstelling aan de bepalingen van dit besluit onttrokken. Van wanneer is dit Wetsbesluit toepasselijk Vanaf 30 Januari 1935, doch aan gezien de noodige uitvoeringsmaatre gelen nog niet genomen werden, zal dit onmogelijk zijn. Voorloopig moet er dus nog gewacht worden. WIJZIGING AAN DE WET OP HET Het Staatsblad kondigt een Kon. Besluit af, waardoor wijzigingen wor den gebracht aan de wet op het ouder domspensioen. In de eerste plaats heeft dit besluit voor doel om voortaan te voorkomen, dat personen, die met eigen bestaans middelen in hun levensonderhoud voor zien, een rentetoeslag zouden ontvan gen. Wij laten hierna eenige van de voor naamste bepalingen van dit Kon. Besl. volgen Drie-Maandelijksche Uitbetaling. De kostelooze ouderdomsrentetoe slag wordt per maand verworven en uitbetaald per vierden, om de drie maand, bij 't begin van de verjarings- maand van de gerechtigde of van de 3e, 6e of 9e maand die volgt. Het drie- maandelijksche vierde behelst de ter mijnen van de maand van den verval dag en van de twee voorafgaande maanden. De eerste betaalbare termijnen van den kosteloozen ouderdomsrentetoe slag zijn deze die betrekkingen hebben op de maand welke volgt op het ver strijken van den burgerlijken trimester, tijdens dewelke de aanvraag werd in gediend. Het dienstjaar waarop de uitgave wordt aangerekend, die uit de bepaling van de pensioenentermijnen voortvloeit wordt door middel van den datum van eiken vervaldag vastgesteld. Geen kostelooze toeslag meer voor begoede lieden. Al de inkomsten van den aanvrager en van zijn echtgenoot, van welken aard en oorsprong zij ook mogen zijn, komen in aanmerking voor het vast stellen van het recht op den kosteloo zen rentetoeslag. Er wordt echter geen rekening .ge houden met 1De bedrijfsinkomsten van de loontrekkenden, zoo hand- als geestes- arbeiders en, in voorkomend geval, die van hun echtgenoot Tot een bedrag van 3000 frank 's jaars, indien de aanvrager gehuwd is Tot een bedrag van 2000 frank 's jaars, indien de aanvrager nog niet ge huwd, weduwnaar of uit den echt ge scheiden is. Tot een bedrag van 1500 frank 's jaars, indien de toestand van den aan vrager overeenkomstig de bepalingen Een jaar geleden werd het droevig nieuws door al de uitzendingen posten der wereld geseind. Koning Albert I was plotselings van zijn Troon gerukt. Eene misgreep, een ongelukkige val kostte hem het leven, t Was een pijnlijke verrassing voor zijn gansche volk, een onherstelbaar verlies voor de heele wereld. Ten einde de nagedachtenis van den grooten Vorst te verheer lijken werden het land door, Komiteiten ineengestoken en plannen opgemaakt. De Oud-Strijders, onder den vorm van het algemeen Oud-Strijders Verbond van Belgie, een bijzonderen blijk van genegenheid en er kentelijkheid willende betoonen aan hunnen betreurden Opper-Be- velhebber, besloten een Gedenkteeken in de IJzervlakte op te richten. Een herdenkingsdag aan Koning Albert werd voorbehouden. Dien dag zouden in alle hoeken van 't land de Medaille en 't Vaandje van Koning Albert verkocht worden. Het Arrondissement IJper zou aan zijn plicht niet te kort blijven. Zooals in alle arrondissementen van 't land werd er een Oud-Strij- derskomiteit samengesteld en alle maatregelen werden genomen om van dien dag, ZONDAG 17 FEBRUARI, een herdenkingsdag te maken. In alle kerken zal een Mis ter nagedachtenis van den Betreurden Koning, gezongen worden. Elk Oud-Strijder zal het als plicht aan zien dien eeredienst bij te wonen. Bloemen zullen aan den voet der Gedenkteekens der Gesneuvelden neergelegd worden. Groepen meisjes zullen de straten doorkruisen en de medaillie van Koning Albert aanbieden. Huisbezoeken zullen gedaan worden. De prijs is vastgesteld op één frank per medaillie en 5 frank per vlagje. Het Komiteit doet een oproep tot de bevolking, dien dag hun milden steun te verleenen, de taak van de offervaardige juffers te vergemakkelijken de gedenkenis zelf te vragen. Dien dag moet ieder burger drager zijn van de Koning Albert Medaillie, ieder auto, moto, velo, van het Koning Albert Vaandje. Namens de Oud-Strijders van het Arrondissement Het Uitvoerend Komiteit De oorzitter, De Onder-Voorzitter, Isai Gruwez (Vr N.V.I.) Georges Vanhecke (Vr N.S.B. LJper) De Secretaris, Charles De Dulle (Vr Broederbond 3e De Leden H.H. De Schatbewaarder, Ernest I we ins d'Eeckhoutte en 23e) (Vr de Oorlogsvrijwilligers) Allard, Kanton Poperinghe Théry, Kanton Wervik Comijn, Kanton Zonnebeke-Passchendaele Vandenberghe Kanton Rousbrugge Deprince, Kanton Westnieuwkerke-Meessen. 5. Wanneer er ernstige redenen be- van artikel 8 wordt geregeld 2. De bedrijfsinkomsten van de bui ten dienstverband staande arbeiders en voorkomend geval, die van hun chtgenoot Tot een bedrag van 2000 frank 's jaars, indien de aanvrager gehuwd is Tot een bedrag van 1 500 frank "s jaars, indien de aanvrager nog niet ge huwd, weduwnaar of uit den echt ge scheiden is Tot een bedrag van 1000 frank 's jaars, indien de toestand van den aan vrager overeenkomstig de bepalingen van artikel 8 wordt geregeld Wordt de toeslag aangevraagd door de echtgenoote van een verzekerde die den leeftijd van 65 jaar niet heeft be reikt, zoo wordt de buiten rekenings stelling als bedoeld onder het le en 2e enkel toegepast op de bedrijfsinkom sten van de belanghebbende en slechts ten beloope van 50 t. h. Het besluit treedt in werking met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari Het artikel, krachtens hetwelk zonder een voorafgaand onderzoek naar hun persoonlijke bestaansmidde len een kostelooze toeslag kon worden verleend aan loontrekkende handarbei ders, die in de laatste tien jaar voor den pensioengerechtigden leeftijd van 65 jaar de bij de wet vereischte stor tingen hadden gedaan, wordt inge trokken. Voor de landbouwers wordt een stelsel ingevoerd, waardoor het moge lijk zal zijn de gezamenlijke voordeelen welke de landbouwer uit de door hem in bedrijf genomen gronden trekt, for faitair te ramen op vier maal de huur waarde, zooals die is aangegeven in de tabellen van het ministerie van finan cien tot berekening van de landbouw- winsten. Bij artikel I 1 wordt voorge steld de cijfers der inkomsten boven welke de afstammeling worden be schouwd bemiddeld te zijn, met een vierde te verminderen, wanneer meer dere afstammelingen die echteloos, we duwnaars of uit den echt gescheiden zijn, samenwonen met dengene, die op den kosteloozen toeslag is gerechtigd. Wij roepen de aandacht in op de volgende wijziging De weduwen, die weduwrente ont vangen, bij het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd zullen ge beurlijk het bedrag van de weduwrente zien aftrekken van het te ontvangen ouderdomspensioen. Het Kadastraal Inkomen. Het kadastraal inkomen van den ge bouwden eigendom, voor zoover het huis door den aanvrager of zijne echt genoote betrokken is, dat deze geen eigenaars zijn of medeeigenaars van een ander of bedoeld onroerend goed niet wordt verhuurd Hoogstens ten beloope van 1 000 fr. in de gemeente van minder dan 5000 inwoners 1500 fr. in de gemeente van 5000 tot en zonder 30.000 inwoners 2000 fr. in de gemeenten van 30.000 inwoners en meer. De intresten van hypothecaire lee ningen aan den aanvrager bij het ver werven of het opbouwen van zijn huis toegestaan, worden van bovenvermel de buitenrekeningstelling van het ka dastraal inkomen afgetrokken. Zulks wordt echter, slechts gedaan in zoover het huis minstens tien jaaT voor den datum van de indiening der aanvraag om den kosteloozen ouder domsrentetoeslag was gekocht of op gebouwd. Afstand van Goederen. Wanneer de aanvrager of zijn echt genoote in den loop van de tien jaar die aan het jaar waarin hij zijn aan vraag om den toeslag deed, voorafge gaan, om niet of onder bezwarende voorwaarden, roerende of onroerende goederen heeft overgedragen, wordt 't inkomen dier goederen op forfaitaire wijze tegen 6 t. h. van hun verkoops- waarde op 't oogenblik der overdracht berekend. Nochtans, wanneer de aanvrager of zijn echtgenoote, op onverschillig welk tijdstip, roerende of onroerende goede ren heeft overgedragen, op voorwaarde dat concessionaris in zijn onderhoud voorziet, wordt de forfaitaire waarde van bedoeld onderhoud in rekening gebracht en tegen 10 t.h. van de wer kelijke waarde der goederen op het oogenblik der overdracht bereeknd. De onderhoudsrente der kinderen. Hier worden de bepalingen der wet gehandhaafd, doch verbeterd voor de groote gezinnen. Indien de afstammeling gehuwd is, worden zijne door de wet vastgestelde inkomsten met 2 tienden voor zijne

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1935 | | pagina 1