lil Reeds één jaar geleden k ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AAN IKON DIGI NGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. Uitgevers-Eigenaars GEBROEDERS DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. WANNEER HET TE WERK STELLEN DER WERKLOOZEN. m&MÊÊ'-:*' den «UITZET» IN HET SAARGEBIED 100737 101097 103407 106942 107821 112066 116192 117112 127275 127426 130383 133892 138868 143099 143155 144477 147707 150094 156444 160308 164930 168136 170136 177932 182173 182767 185077 19417! 195597 196597 205341 206744 213020 215988 217900 219971 222303 223469 230370 235695 243597 249125 254284 256507 258998 261875 266491 266645 288767 290367 292522 294738 304702 305363 314032 317504 318037 320951 325245 326440 328638 348423 357402 362446 373296 384052 385261 387010 390198 394808. 15' JAAR. NUMMER 8. 5VEEKBLAD 25 CENTIEMEN gazet yah 1 Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. 1 (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur- 1 waarders. Voor dikwijls te herhalen re- 1 klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te 1 betalen. 1 De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't po9t- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Postcheck 48459 Telefoon 180 I- Ieder medewerker blijft verantwoordelijk j voor zijne bijdragen. - Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. DAG VAN DROEFHEID. Zondag laatst was reeds een jaar voorbij, sedert het heele Belgische volk uit zijn Zondagochtendrust werd op geschrikt door de onstellende mare De Koning is dood De Koning is verongelukt ...Waarna dan, den heelen dag door in steeds versnellend tempo, de bijzon derheden over dit onheil op ons ver bijsterd volk druppelden. De Belgische rouw werd deze van heel de beschaafde wereld. Er is in de geschiedenis geen voorgaande van een zóó ontzaglijke deelneming in den rouw over één enkelen mensch geweest.Zoo in de breedte als in de diepte. Of deze mensch nu een vorst van de Kunst was, een Vorst van de Wetenschap, of maar een Vorst-zonder-meer. Reeds tijdens zijn leven was Albert van Belgie in de geschiedenis getreden. Zijn gedrag tijdens de geweldigste damp die ooit de Menschheid teisterde, heeft hem tot een legendarische figuur gemaakt. Zonder dat hij zichzelven er rekenschap van gaf en juist daarom. Want zijn ongeëvenaard gezag... het lag vooral in zijn eenvoud. Als ieder werkelijk groot man, was hijzelf de laatste om zich van zijn grootheid re kenschap te geven. ledereen heeft zich uit ganscher har te aangesloten bij iedere hulde aan de zen Koning, die een nederig en plichts getrouw man was en die uit al zijn krachten de Belgische gemeenschap heeft gediend. Deze deugden van Koning Albert hebben zelfs zijn wereldfaam als krijgs man kunnen overschaduwen en dat is maar goed ook. De Koning-Soldaat zelf zou de laatste geweest zijn om boven allen oorlogsroem niet deze van een vredesvorst te verkiezen. Werd ooit in de wereldgeschiedenis een zwaard met meer tegenzin en groo teren moed tevens getrokken en met diepere opluchting onbevlekt weer in zijn scheede geschoven dan het zijne Een jaar is het geleden dat Hij ten grave werd gedragen, en waar en wan neer zag men ooit een lijkplechtigheid die aldus in het brandpunt stond van den wereldrouw In schier elke woning van het land, zaten de menschen stom en stram te luisteren aan hun radio naar t gebim- bam der doodsklokken en het Dies Irae»... van de Sintergoelenkerk te Brussel. En tot zoover de geheimzinnige macht van de ethergolvingen reikt, leef den millioenen op dat moment den laatsten tocht van den held mede, die het compleetst het goede Recht in den Wereldoorlog belichaamde. En toch was ooit een doode zoo weinig werkelijk dood Nog steeds leeft Koning Albert voort in het hart van allen die hem liefhadden en be wonderden. Dit jaar is zoo snel voor- bijgevloden omdat niemand hem fei telijk heeft gemist. Het is iedereen te moede, alsof hij nog steeds leeft en we in den nood van dezen tijd nog steeds bij hem voorlichting, opbeuring, licht voor ons verstand, verkwikking voor ons hart kunnen vinden. Ligt dat hieraan, dat hij zijn zoon tot een zoo volmaakt waardigen op volger heeft kunnen vormen Altijd zeker is, dat Koning Leopold 111 minder een vervanger, dan een re- incarnatie van zijn vader is, een jong lichaam, waarin de geest van den vóór zijn tijd vertrokken vader is gevaren. En dat is wel de grootste hulde, die onze tegenwoordige Vorst zichzelven ooit zal kunnen toewenschen. Het is een groot geluk voor het Bel gische volk in dezen tragischen tijd, zich te kunnen scharen rond een vorst, die van zijn vader zóó volmaakt de kunst leerde om, niet uit de kracht van zijn geërfd gezag, maar bovenal uit de kracht van zijn hooge burger deugden, de eerste burger van een vrij land, en dus de rdinst-aanvechtbare belichaming te zijn van een opperst gezag, waaraan iedere Natie, zoozeer behoefte heeft, in dezen tijd van ver warring en verwildering. En onder de ontelbare weldaden waarom we Zondag de nagedachtenis van Koning Albert te eeren hadden, is zeker wel de voornaamste dat hij zoo voorbeeldig streng en oordeelkundig zijn zoon heeft opgevoed om zooals hijzelf was een Koning te zijn, die het oppergezag in den Staat verwerven en behouden zou, niet door geweld, maar door zuivere en hoog-mensche- lijke verdiensten en aldus de monar chie maken tot den meest democra- tischen van alle regeeringsvormen. Voor het Belgisch volk was de dag van Zondag een dag van rouw, waarin de heele wereld uit ganscher hart heeft gedeeld. In gedachten heeft iedereen een wijle willen vertoeven bij de tragische rots van Marche-les-Dames, die voor alle tijden tot een nationaal bedevaart-oord voor iederen Belg geconsacreerd is, en hoe zouden ieders gedachten dan ook tevens niet gaan tot Koningin Elisabeth die zich met zoo roerende bescheiden heid uit het openbare leven terugge trokken heeft, alsof zij het haar plicht achtte, tezamen met haar koninklijken echtgenoot te verdwijnen en haar plaats af te staan aan de jonge vorstin die even volmaakt gewetensvol haar over levering van eenvoud in de goedheid voortzetten wil als haar zoon de traditie van eenvoud in de majesteit Nooit of nergens was de onbarm- hartig-klinkende kreet van De Koning is dood... Leve de Koning zoozeer gerechtvaardigd als één jaar geleden ten onzent. Koning Albert is gestorven... maar niet dood. A. M. Wanneer gaan de senatoren en de volksvertegenwoordigers nu eens willen begrijpen dat ook zij een offer brengen moeten op het altaar van het vader land Zal er dan geen Kamerlid gevonden worden, om eene vermindering op hun vergoeding voor te stellen van 20, 25 ten honderd Waarom doen de rijke kamerleden dat niet, dezen die zelfs fatsoenlijk door de wereld geraken zonder Kamer- pree Men zegt dat er in de Kamer eene meerderheid zit om zulk schoon voor stel te stemmen. Waarom staat er nie mand recht Het geldt hier het goede voorbeeld te geven aan de kleine men schen. Men heeft de pensioenen, de loonen, de wedden verminderd de winsten van den handel en de nijver heid zijn op niets gesmolten en toch moet iedereen zijn plan weten te trek- Iken om op tijd en stond zijne einde- looze reeks van belastingen en taksen te betalen. Wanneer gaan de Kamer leden er eens aan denken, dat hun heb zucht hun eens noodlottig zal worden Wij betalen ook taksen, durven ze 'antwoorden, maar ze verzwijgen een deel van de waarheid. Zij alleen maken de wetten, en zoo hebben ze het aan boord gelegd, dat zij maar taksen be- talen op de helft van hun 37.000 bal- lekens. Wist ge dat Neen t Is 1 nochtans zoo En de andere helft Dat is eene schadeloosstelling die niet mag belast worden Dat verontwaardigd tweemaal het volk, dat op zijn laatsten cent betalen moet die heeren trekken veel geld om niets te doen, of iets te doen dat niet deugt, en ze draaien den fiskus nog in de doeken op den hoop toe I Wie onder de Kamerleden heeft den moed eene vermindering voor te stel- len ten voordeele der arme staatskas Wie vraagt het volk. D. G, EEN KONINKLIJK BESLUIT. HET OFFICIEEL CYCLO CROSS KAMPIOENSCHAP VAN W.-VLAANDEREN te WESTOUTER REGELING. Een wetsbesluit van I 5 December betrof het te werk stellen van werk- loozen door overheidsbesturen. Het be- hoorde nader te bepalen, onder welke s voorwaarden het Nationaal Crisisfonds V zal kunnen bijdragen tot de kosten van die tewerkstelling. Dit is nu gebeurd door een Koninklijk Besluit, dat in het Staatsblad afgekondigd werd en dat luidt als volgt Art. 1. Geldelijke steun ten be- zware van het Nationaal Crisisfonds, als bedoeld in artikel 7bis van het Kon. Besluit van 15 December 1934, wordt enkel verleend wegens werken, die zon der zulkdanigen steun niet kunnen wor den uitgevoerd en waarvan de uitvoe ring zoodanig ingericht wordt, dat meer handenarbeid dan normaal vereischt is, daaraan wordt besteed. Art. 2. Worden bij voorkeur ge subsidieerd, de werken waartoe meest handenarbeid vereischt is en dezulke die uitgevoerd worden waar meest werkloosheid heerscht. Daarenboven worden de toelagen enkel verleend voor zulke werken,waar toe uitsluitend vaderlandsche handen arbeid, alsook bij voorkeur vaderland sche bouwstoffen en materieel worden gebruikt, behoudens wanneer bijzon dere omstandigheden, aan het werk eigen, zulks verhinderen. Art. 3. Van 1936 af, zullen toe lagen aan den Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg moeten aangevraagd worden vóór den 3 1 October van het jaar, dat voorafgaat aan dit, in den loop waarvan de werken dienen aan gevangen. In 1935 kunnen geen aanvragen om toelagen ten bezware van het Nationaal Crisisfonds, betreffende werken die in dat jaar zijn uit te voeren, nog wor den in aanmerking genomen na 1 Juli. Art. 4. In de aanvrage moeten de redenen zijn vermeld, die het ver- leenen van een toelage wettigen. De aanvrage bevat mede een kostenbere kening, een ontwerp-aannemingsvoor- waarden en een bestek. Art. 5. Ingeval een werk in eigen beheer ondernomen wordt, bevat de aanvrage alsnog de verbintenis, de extra arbeiders, die de uitvoering van het werk vereischt, slechts aan te wer ven, onder werkloozen, aan te wijzen door den bestuurder van den Dienst van arbeidsbemiddeling en werkloos heid, tot wienst ressort de plaats be hoort waar het werk zal worden uit gevoerd. Ook dienen aanvragers zich er toe te verbinden, de arbeiders die zij in dienst hebben, niet zonder gegronde reden te ontslaan, om die te vervangen door werkloozen, hun door den Dienst van arbeidsbemiddeling en werkloos heid aangewezen. Per 1 00-tal van handarbeiders, aan gewone werken werkzaam te stellen, dienen minstens 80 werkloozen gèno- men, te kiezen uit door den bestuurder van den Dienst van arbeidsbemidde ling te verstrekken lijsten. Extra-arbeiders, ter vervanging van arbeidsmachines te werk te stellen, die nen allen uit zulkdanige lijsten geko- Art. 6. Waar het werken geldt, die openbaar aanbesteed worden zijn de bedingen betrekkelijk de wijze van aanwerving van werknemers en het niet-ontslaan van reeds te voren in dienst genomen arbeiders, in vorig ar tikel bedoeld, mede op te nemen onder de aannemingsvoorwaarden. Art. 7. Subsidieering door het Nationaal Crisisfonds mag niet verder reiken dan over een tijdvak van hoog stens één jaar. Een nieuwe toelage kan telkens verleend worden, bij verdeeling van een werk over twee of meer jaren. Art. 8. Het behoort de Minister van Arbeid en Maatschappelijke Voor zorg te beslissen of een toelage ten bezware van het Nationaal Crisisfonds dient verleend en de grondslagen ervan vast te stellen. Art. 9. De bestuurder van den Dienst van Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid verstrekt het toelage-ge nietend overheidsbestuur of diens aan nemer een lijst, bevattende een aantal namen van werkloozen, ingedeeld naar hun beroep, dubbel zoo groot als het getal der benoodigde arbeiders. Het bestuur of diens aannemer dee- len den bestuurder de namen mede JEF DEMUYSERE, na zijn prachtige overwinning. DRINKT 'T ZWIJNLANDS BIER van de arbeiders, die zij wenschen in diénst te nemen, alsmede den datum waarop die in dienst treden moeten. Art. 1 0. De geldelijke steun van het Nationaal Crisisfonds wordt ver leend in Vaste bedragen per 8-urige arbeidsdag, aan door den Dienst van arbeidsbemiddeling en werkloosheid aangewezen werkloozen verschaft. Wanneer de uitvoering van werken zoodanig is ingericht, dat meer handen arbeid dan normaal vereischt is, daar aan wordt besteed, mag de toelage niet hooger zijn dan het bedrag van de daaruit volgende meeruitgave. Art. 1 1Bij het vaststellen van het vaste maximum-bedrag, als in vorig artikel bedoeld, wordt mede gelet op het gemiddeld bedrag van de werkloos heid-tegemoetkomingen, die uitgekeerd worden in de streek waar het werk wordt uitgevoerd. Bedoeld maximum-bedrag wordt voor ieder werk vastgesteld door den minister van arbeid en maatschappe lijke voorzorg, ten deze gediend van advies door den bestuurder van den dienst van arbeidsbemiddeling en werk loosheid en den beheerraad van het Nationaal Crisisfonds. Art. 12. De uitkeering van den geldelijken steun van 't Nationaal Cri sisfonds geschiedt maandelijks voor re kening van de overheidsbesturen of van de instellingen van openbaar nut, aan welke een toelage werd verleend. Het staat dien besturen en instellin gen nochtans vrij te verzoeken, dat uit gekeerd wordt aan den aannemer. Art. 13. De in vorig art. benoem de besturen en instellingen bezorgen den bestuurder van den dienst van ar beidsbemiddeling en werkloosheid maandelijks een geschreven verklaring, houdende opgaaf van het getal arbeids dagen, die verschaft werden aan werk loozen, door die ambtenaren aangewe zen om te worden te werk gesteld. In geval de werken uitgevoerd wor den door een ondernemer, dient de be doelde verklaring door dezen mede on derteekend. Zij wordt besloten met de woorden zijnde de bovenstaande op gave juist en volledig, aldus verklaar ik op mijn eer Van de juistheid der opgave wordt mede getuigd door den verantwoordelijken ambtenaar van het toelage-genietend bestuur. Ten bewijze van de juistheid der opgave, worden daarbij alle stukken gevoegd als daartoe vereischt zijn, be paaldelijk eensluidende verklarende af schriften van de werklieden-pointeer lijsten, alsmede van de opsomming der uitgekeerde arbeidsloongelden. Art. 1 4. De bestuurder van den Dienst van Arbeidsbemiddeling en der Werkloosheid vergewist zich van de juistheid der opgave, bepaalt het uit te keeren bedrag en zendt de stukken door aan den beheerraad van het Na tionaal Crisisfonds, ter fine van uitbe- i taling. DE GROOTE SCHOK VAN ZONDAG LAATST. Bovenaan de ploeg van het Bestuur Jong Poperinghe die het won van het Bestuur der F. C. Poperinghe (onderaan) met 7-0. pleit Art. 1 5. Ambtenaren door den Minister van Arbeid en Maatschappe lijke Voorzorg, den beheerraad van het Nationaal Crisisfonds of den be stuurder van een dienst van arbeids bemiddeling en werkloosheid afgevaar digd, zoomede dezulken, wier eenig opzicht over de werken is opgedragen, mogen te allen tijde, zich op het werk de lijsten doen voorleggen van de door den bestuurder van den dienst van ar beidsbemiddeling en werkloosheid aangewezen werklieden en dezer aan wezigheid controleeren. Art. 1 6. Worden de werken door een ondernemer uitgevoerd, zoo ver bindt die er zich toe, aan het Nationaal Crisisfonds uit eigen-middelen alle on verschuldigde verdragen terug te be talen, dien ten gevolge van vergissing of bedrog zouden uitgekeerd zijn, zelfs dan wanneer het betrekkelijk toelage uitgekeerd werd aan het bestuur of de instelling, die het werk deed uitvoeren. Na de Volksraadpleging. VERPLAATSING DER TOLBARREELEN De Franschen Douanen vertrokken. De Tolgrens verlegd. Sedert Maandag heeft het Saarge- bied opgehouden deel uit te maken van het Fransch tolsysteem en is het begrepen in het Duitsch tolwezen. Om middernacht, hebben de Fran- sche tolbeambten hun post aan de Saar- Duitsche grens verlaten. Op hetzelfde oogenblik, namen Duitsche tolbeamb ten dienst aan de Fransch-Saarsche grens. Aan den tolpost halfweg tusschen Forbach en Sarreguemines, werd deze gebeurtenis van Duitsche zijde met luis ter gevierd. Zoowat duizend nieuws gierigen en evenveel leden van de Hit- leriaansche afdeelingen, met toortsen, klaroenen en trommels, hadden post gevat voor het bureel van het Duitsche tolwezen. Een brigade tolbeambten, met de karabijn op den schouder, stond vóór den post. Een afdeeling Hitleri- aansche jeugd stelde zich tegenover op en te midden der stilte werden rede voeringen uitgesproken. Eerst was het de heer Wapenhasch, afgevaardigde van 't Rijk, die aankon digde, dat het Saargebied voortaan en voor altijd deel uitmaakt van de Duit sche economie. Op een teeken, werden de Duitsche nationale en de Hitleriaansche vlaggen opgetrokken, terwijl de toeschouwers het Deutschland uber alles en het Horst Wessel Lied zongen. Daarna sprak de afgevaardigde der regeering heer Mehling, hooger amb tenaar van het Tolwezen, die den Saar- landers verzoekt in den douaan den besten helper te zien van de Duitsche economie, zoowel van den landbouwer als van den werkman, en ook den bes ten verdediger van de voortbrengst en van de Duitsche munt. Dan wendde spreker zich tot de tol beambten. De heer Mehling zette hen aan hun dienst met toewijding te doen en goede betrekkingen te onderhouden met de t ransche beambten aan den anderen kant der grens. Flij besloot met een driemaal her haalden Sieg heil -groet aan den Fuhrer en deze kreet werd door allen herhaald, waarna de Saarzang werd uitgevoerd. Voor de eerste maal, werd dan de barreel neergelaten, waarna het volk uiteenging. Vijfhonderd Duitsche beambten zijn voor den dienst aan de Fransch-Saar sche grens aangeduid. Van den Franschen kant, werd de grens, aan haar uiterste uiteinde be waakt door een escouade mobiele gar den. Gen enkel incident deed zich voor. Het Fransch-Duitsch accoord te Napels onderteekend. Het accoord betreffende den terug keer van het Saargebied bij Duitsch- land, werd te Napels onderteekend, in tegenwoordigheid van den voorzitter van het Comiteit der III, baron Aloisi. Baron Aloisi heeft de afgevaardig den bedankt, voor den arbeid door hen geleverd. Hij bedankte ook den ver tegenwoordiger van de regeeringscom- missie van het Saargebied Voorzitter Knox. Baron von Hassel, lid der commissie van Financies van den Volkenbond, heeft baron Aloisi warm, om zijne me dewerking bedankt. De gezant van Frankrijk, de heer Chambrun sloot zich bij deze woorden aan. BELGISCHE LEENING MET LOTEN 5 TEN HONDERD 1933. Maandag heeft de 1 6e trekking der Belgische Lotenleening 5 t. h. 1933 plaats gehad. De uitslag Reeks 327450 wint het lot van één miljoen frank. De 70 volgende reeksen zijn uitkeer- baar met 25.000 frank Elke obligatie, behoorend tot een' uitgetrokken reeks heeft recht op een vijfde van het lot toegekend aan de reeks waartoe zij behoort.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1935 | | pagina 1