jij Uit bet leven van twee Koninginnen. ^Hjgr De 'hefyLschz Jwidfiasta, verzacht depijn\ geneest de wond\ m 15' JAAR, NUMMER 9. .WEEKBLAD 25 CENTIEMEN 25 CENTIEMEN ZONDAG 3 MAART 1935. ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. AANKONDIGINGEN Uitgevers-Eigenaars GEBROEDERS DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. SPOORWEGEN BETOOGING TE BRUSSEL. IN DUITSCHLAND. «UITZET» 1933 2.330 1934 701 .470 47 Begin nog heden met DEN LEURHANDEL. OPGEPAST -w DE WERKLOOSHEID LANDBOUWKRONIEK. GAZET POPERIEGHE 1 Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat Ken bedient, en niet aan ons. 5 Postckeck 48459 Telfefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. 1 Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. R. C. DE IVUWE I - F. C. POPERINGHE I KONINGIN ELISABETH. In zijn laatsten brief uit Brussel in de Métropole wijdt P. De Lants heere een belangrijk gedeelte Koningin Elisabeth. Dit is zoo belangwekkend dat wtj het gedeeltelijk voor onze lezers over nemen. Het is naar Koningin Elisabeth, zoo schrijft hij, dat de gedachten van alle Belgen gaan in deze dagen van konink lijken rouw. Trouwens steeds was zij in de gedachten der Belgen sedert den verschrikkelijken nacht van Marche-le: Dames, steeds was er een roerende be langstelling voor haar, werd haar smart gedeeld, nam men deel aan haar treur nis, en evenals zij hielden de Belgen de nagedachtenis in eere van den groo ten Vorst, die zooveel luister aan d< dynastie heeft bijgezet. Men weet, dat de Vorstin, die ontroostbaar is, zich vrijwillig en geheel blijft afzonderen in haar vertrekken van het kasteel van Laeken, in de huiselijke omgeving tus schen de herinneringen die de Groote aflijvige haar heeft nagelaten. Onlangs heeft zij eenige dagen deze afzondering verbroken om hare schoon zuster, prinses Josephine te ontvangen, die, alvorens in het klooster te treden, eene week bij haar heeft doorgebracht. Koning Albert was steeds erg gehecht aan prinses Josephine en haar bezoek was voor de bedroefde weduwe, die zoo gewoon was vroeger aan een koortsachtig werkzaam leven, gewijd aan haar echtgenoot en aan de vele goede werken, 't welke zij zich ter harte trok, een verstrooiing. Koning Leopold, die een groote toe wijding voor haar koestert, slaat geen dag over om haar te komen bezoeken. En regelmatig ontvangt zij Dr Nolf, waarvoor de Koning groote hoogach ting koesterde. Maar tot nu toe schijnt zij niet meer opnieuw contact te willen nemen met het openbaar leven. Niette min gaat zij voort groote belangstelling te koesteren voor wat er in het land plaats grijpt, en zij besteedt alle aan dacht aan de ellende waarop men haar opmerkzaam maakt en die zij kan ver lichten of verzachten om dan op de bescheidendste wijze in te grijpen, als of het haar niet aangenaam is dat de aandacht op haar getrokken wordt. Een keer heeft zij haar afzondering verbroken om zich naar de Fief de Lambrechies te begeven, waar zij de gezinnen ging troosten, die een vader of een zoon beweenden wiens lichaam onkenbaar verminkt was bovengehaald uit de mijn. Maar er was niets bekend gemaakt van deze reis en na hare reis te hebben volbracht, is zij weergekeerd naar Laeken, dat zij slechts heeft verla ten om eenige weken te gaan doorbren gen in Napels bij haar dochter, prinses van Piémont. Tot nu toe schijnt zij zich nog niet te bekommeren over de inrichting van haar nieuw leven, maar men zegt dat zij zich persoonlijk bezig houdt met de inrichting van de crypte van Laeken met het oog op de herdenkingsplech tigheid, waar zij met haar kinderen naar toe heeft gegaan en waar men haar, als de rouwtijd verstreken is, en zij zich niet meer zoo verwijderd zal houden van het openbaar leven, zal weerzien in een van haar vroegere werkzaamheden. Dezen vurig verbei den dag verwachtend, kan men slechts den grootsten eerbied hebben voor een smart, die zich uit, door het zich van alles verwijderd houden, die rond Koningin Elisabeth een atmosfeer van eerbiedige sympathie heeft geschapen. op KONINGIN ASTRID. Een medewerker van de Daily JVlail gaf een beschrijving over het leven yan Kpningin Astrid en haar kin- f leren. I lij zond de copij naar de Kpnin gin vooraleer ze te publiceeren. Hij ontving ze terug met de opmerking Een charmant verhaal van het leven van mijn kinderen. Wij laten hier het artikel volgen. Op hetzelfde oogenblik, dat milli- oenen moeders bezig zijn haar doch tertjes aan te manen zich te haasten om niet te laat op school te komen, al dus het artikel, wijdt Koningin Astricl zich in haar paleis aan diezelfde taak. Prinses Josephine Charlotte, het ze venjarig dochtertje van Koning Leo pold III en Koningin Astrid gaat thans op school als elk ander kind. Haar school is in het koninklijk paleis van Brussel gelegen (zij zelf woont in Lae ken) en haar vier klasgenooten zijn kinderen van vooraanstaande Belgische families. Uit het gewone corps zijn een aantal onderwijzeressen gekozen op wie toezicht wordt uitgeoefend door een hoofd-onderwijzeres en een inspecteur. Het lesrooster is gelijk aan dat van alle lagere scholen van Belgie. De prin ses moet op tijd aanwezig zijn, want anders krijgt ze een strafpunt. Konin gin Astrid zorgt er persoonlijk voor, dat alles in orde is voor het vertrek van het scholiertje. Het ontbijt moet kalm opgegeten worden, de kleeren worden gekozen naar gelang van het weer, de pennen, potlooden, schriften en boe ken ingepakt. Het prinsesje gaat graag naar de school, die werd opgericht ingevolge de aanwijzingen van haar vader.Koning Leopold is namelijk van meening, dat de tijden voorbij zijn, dat koningskin deren afzonderlijk van anderen moe ten worden opgevoed. Hij ziet in, dat zijn kinderen, willen zij op waardige wijze hun toekomstige plichten waar nemen, moeten leeren zich vrij te be wegen. Zij moeten begrip krijgen van het leven van het volk en kunnen dat slechts door een democratische voeding. Hoewel het aantal leerlingen van het klasje beperkt is, wordt gezorgd voor persoonlijken wedijver om de eerste plaats. Aan Fransch, Vlaamsch en Mu ziek wordt groote aandacht gewijd. Er heerscht strenge orde in de klas. Des te grooter is daarom de vreugde in het vrije halfuurtje. Dan rent Jose phine-Charlotte, met haar wapperende haren, voor haar klasgenooten den tuin in en weerklinkt haar vroolijke kinder lach boven alles uit. Na de school moet het prinsesje haar broertje, den vierjarigen kroonprins Boudewijn, vertellen, wat zij op school heeft meegemaakt en hij is verlangend ook spoedig bij de grooten te worden gerekend. Gekibbeld wordt er zelden, doch nooit als de Koning er bij is, want die maakt er vlug en streng een einde aan. Wat prins Boudewijn voor alles is verboden en dat is wel aan de oude poppen van zijn zusje te komen. Met de nieuwe mag hij desnoods nog spe len, maar de oude, waarvan de meeste door haar moeder zijn gekleed, zijn heilig. In een opzicht zijn de twee kinderen het altijd eens en dat is in de liefde voor den kleinen Albert, die thans acht maanden oud is. Prins Albert houdt zeker het wereldrecord-vliegen voor de kindertjes van zijn leeftijd. Hij was pas zeven weken oud, toen hij door zijn ouders werd meegenomen op een vliegtocht naar Malmo en daarna heeft hij dikwijls gevlogen van Brussel naar de Belgische kust. Op een bepaald uur moeten de kin deren naar bed en zij mogen nog zoo pruilen, het helpt allemaal niets. Om uur des morgens moeten zij opstaan en dan is het voortmaken, want om 7. I 5 uur begint de gymnastiekles, die tot 8 uur duurt en waarbij natuurlijk de Zweedsche methode wordt gevolgd. Klokslag acht volgt het bad en dan is voldoende eetlust voor het ontbijt. De Koningin is er ten zeerste op ge steld, dat die eerste maaltijd werkelijk in familie wordt gehouden. Op een ta feltje wordt het maal door een bedien de naar pinnen gerold, hij trekt zich cjan terug, de deuren worden gesloten en de moeder is alleen met haar kin deren. Zoo geeft Koningin Astrid zich ten volle aan haar gezin en als zij een paar dagen afwezig moet zijn, aldus besluit het artikel, dan kan men van een waar drama spreken. DE BELGISCHE Het zakken der ontvangsten Zooals men weet heeft onze Natio nale Maatschappij van Spoorwegen voor 1934 een uitbatingsdeficiet van 45 miljoen vastgesteld. De laatste maanden waren de slechtste de ont vangsten beantwoordden niet aan de vooruitzichten en bleven onder de cij fers van het jaar 1933. Bij t uitbatingsdeficiet moet men de finantieele lasten van t jaar voegen: de intresten der jongste leeningen en van verscheidene fondsen. Het geheele defi- ciet bereikt ten minste I 50 miljoen. De ontvangsten van 1934 wijzen op een achteruitgang, dat den omvang van den val der laatste jaren niet meer be reikt. Sedert I 929 zijn de ontvangsten 38 gedaald de uitgaven vermin deren 26 de diepte van den afslag is natuurlijk onverwacht het is op vallend dat de uitgaven in die maat zijn kunnen verminderen. Maar alles wel ingezién, heeft de besparing nog geen voldoende uitslagen gegeven. Uitslagen der uitbating van het spoor. (In miljoen franks) DE VERBODEN Ontv. Uitg. Uitslag 929 3.550 3.070 winst 480 1933 2.330 2.343 verlies 13 1934 2.216 2.261 verlies 45 Het dalen der ontvangsten is in ze kere mate toe te schrijven aan de toe gestemde verminderingen. Indien de al- gemeene tarieven niet verlaagd werden, hebben speciale tarieven zekere ver voerkosten verlaagd. Wat de reizigers betreft, zijn de speciale veranderingen, als de week-end, de nieuwe abonne menten, op hetzelfde resultaat uitge komen. Merken wij nochtans op, dat deze opmerkingen niet gelden voor de vergelijking met 't jaar I 929, want een laatste verhooging had plaats gehad in het begin I 930. Het zijn de koopwaren die 't meest achteruitgegaan zijn voor wat betreft de ontvangsten, indien men ziet naar 1929. De val is 44 t is te zeggen, omtrent de helft die der ontvangsten van den dienst der reizigers bedraagt maar 19 Merken wij echter op, dat de val 28 bereikt, indien men naar het jaar 1930 ziet, waarvan het trafiek aanzienlijk was ter gelegenheid der tentoonstelling van het eeuwfeest. Ver geleken bij 1933, hebben de reizigers de grootste teleurstelling teweegge bracht. Alles rustig verloopen. Zooals men weet, werd de socialis tische betooging van Zondag laatst ver boden door den dienstdoenden burge meester van Brussel, den heer Coelst, die ook gesteund was door de regeering Men kon zich verwachten aan inci denten in de hoofdstad. Alles is daai nochtans rustig verloopen. De politie maatregelen waren met tact genomen, zoodat het aan het publiek niet opviel, dat deze Zondag een bijzondere dag was. Alleen dan zij, die in de omge ving van de neutrale zone kwamen, zagen daar gendarmen patrouilleeren. De gansche Zondag is in de vol maaktste rust voorbijgegaan. HET LEGER In het Binnenland. Over het land had men ook de voor zorgsmaaüregelen uitgebreid, 't is te zeggen dat de groote banen die naai Brussel doorvoeren, overal bewaakt werden door gendarmen. De autobussen, auto's en andere voertuigen werden tegengehouden en de eenzelvigheidspapieren der in zitten den nagezien, terwijl ook inlichtingen werden genomen over het doel der s. Slachtoffers van den plicht. Het aflasten van de betooging, die de socialisten wilden inrichten, heeft het werk niet verminderd van gendar men en politiemannen, die sedert Za terdagnamiddag inderdaad instonden voor de goed orde. Ernstige bescher mingsmaatregelen werden genomen voor het geval, dat betoogers toch, on danks het verbod, naar Brussel zouden hebben willen komen. Op heel het provinciaal grondgebied waren de toegangswegen militair be waakt. Zwarte en witte helmen werden overal aangetroffen. DRINKT 'T DEN ZWIJNLANDS BIER Ontvangsten van het spoor. (in millioenen fr. Reizigers Koopwaren Verscheidene Totaal 741 1.537 52 2.218 De vermindering der ontvangsten, van den dienst der reizigers, spruit grootendeels voort uit de krisis. Men bemerkt een zekere deklasseering, door het in dienst brengen der rijtuigen in metaal. Het getal reizigers van eerste klas vermindert van jaar tot jaar dit der reizigers tweede klas neemt ook af. 't Een jaar door 't andere is het meer dan 10 f geslonken. Het getal reizi gers van derde klas handhaaft zich het meest, maar het heeft toch 4 i ver loren in 1 934. En nog verbazender de tonnemaat der vervoerde waren is niet vermin derd integendeel, zij heeft een lichte neiging tot vermeerderen. Het vermin deren der ontvangsten komt dus voor namelijk voort uit den afslag der ta7 rieven. Er is misschien ook een zekere deklasseering van het vervoer geweest die de gemiddelde ontvangst per ver voerde ton verminderd heeft. 1TUBE 6 EN 10 FRANK. INALLE APOTHEKEN.") DE REGELING VAN Een mededetjling van het Ministerie van Economische Zaken. Het Ministerie van Economische Za ken deelt het volgende mee Het Beheer van den Binnenland- schen Handel van het Ministerie van Economische Zaken verwittigt al de belanghebbenden dat de Koninklijke en Ministerieele Besluiten bestemd om de uitvoering en de toepassing van het Koninklijk Besluit van l 3 Januari l 935 die den leurhandel regelen, slechts vol ledig van kracht zullen zijn op I Mei aanstaande. Bijgevolg wordt het dragen van de kaart en het merkteeken slechts werke lijk verplichtend vanaf den l Mei I935 De aanvragen voor het bekomen van de kaart en het merkteeken van leurdei zullen moeten gezonden worden naar het gemeentebestuur van de woonplaats of bij gebrek aan deze, van het ver- bi ijf van de verkrijgers vóór den l 5 Maart van dit jaar. Indien het gaat om verkrijgers van andere dan de Belgische nationaliteit zal het Beheer van den Binnenland- schen Handel en voor het geval de ver krijgers van Belgische nationaliteit zijn, zal de arrondissementscommissaris, de kaarten en de merkteekens afleveren in den loop van de tweede helft van de maand Maart en de maand April. De formaliteiten door de verkrijgers te vervullen, zijn de volgende een schriftelijke aanvraag doen tyj h§t ge meentebestuur en aan dff pestuur Be door h^t besluit yoorgeschreven docu menten voorleggen. In dit opzicht wordt geen onderscheid gemaakt yooi de Belgen en de vreemdelingen. Behalve in geval van bijzonderen oproep moeten de verkrijgers zich dus noch persoonlijk noch schriftelijk wen den tot het beheer van den Binnen- landschen Handel of de Arrondisse mentscommissarissen. De Duitschers hebben een machtig leger. Het is thans geen geheim meer dat de militaire uitgaven in Duitschland aanzienlijk gestegen zijn sinds er Hitier aan het bewind kwam. De som, welke officieel door het Reich in het jaar I 934 werd besteed aan militaire uitgaven, bedroeg l .688.000.000 mark. In ver gelijking met deze van 1932 werd de begrooting van oorlog voor 1934 ver meerderd met 700 miljoen mark, hetzij 70 per honderd. De uitgaven inzake onderhoud van het ministerie van Oor log, werden meer dan verdrievoudigd de begrooting van luchtvaart vermenig vuldigd door 5, deze van de Reichs- wehr klom van 456,7 miljoen tot 654,6 miljoen. Enkel de afdeeling pensioenen voor oud-militairen werd verminderd van 86 op 80 miljoen. In 1934 werden op het Duitsche mi nisterie van Oorlog volgende cijfers vastgesteld in verband met de getal sterkte van 't Duitsche leger 1Reichswehr Officieel mag haar getalsterkte maar I 00.000 bedragen, maar in werkelijkheid beloopt ze tot 300.000 man 2. Reichsvloot 15.000 man 3. Schutzpolizei 150.000 man 4. S. A. het cijfer drie miljoen werd verminderd op 750.000 man 5. Hulppolizei der S.A. 45.000 man 6. Stahlhelm, eerste en tweede reser- veleger der S.A. 400.000 man 7. S. S. 200.000 man 8. Arbeitsdienst 290.000 man 9. Bahnhofschutz 30.000 man I 0. Resefvesoldaten der Reichswehr 65.000 man 11. Hitlerjeugd 1.500.000 man. Zond er deze Hitlerjeugd, die men nog voor militaire jeugdverbonden kan houden, beschikt het Reich over een leger van minimum 2.245.000 man schappen. Terloops dient gezegd dat de beruchte Arbeitsdienst op de hoog te werd gebracht van het geniewerk. Bovendien oefent men er zich in het graven van loopgrachten, het opwer pen van dammen, het aanleggen van platforms, enz. Drie uren per dag oe fenen de leden van de Arbeitsdienst zich verder in schieten, blusschen, tur nen, afweren van luchtbombardemen ten, enz. Verder worden de leden der A. opgeleid volgens de plannen der Reichswehr. Een bijzondere zorg wordt besteed aan de gemotoriseerde afdee- lingen. Aan iedere brigade werden trouwens luchtvaarteskaders gevoegd, en Gasbataillons De generale staf der S. A. werd van Munchen naar Ber lijn overgebracht onder rechtstreeks toezicht der Reichswehr. Het plan van het Reichswehrministierium is in ge val van oorlog onmiddellijk te kunnen beschikken over een leger van 3 mil joen soldaten en ruim 2 miljoen reser vekrachten. Wij herinneren onzen lezers dat het sedert 1 Maart niet meer toegelaten is per rijwiel te rijden met een taksplaat van verleden jaar. Opgepast voor de boeten. DE PLAAG VAN IN DUITSCHLAND. WAT HET BELGISCH LEGER VERBRUIKT. De minister van Landsverdediging, heeft in antwoord op eene vraag van een kamerlid de volgende gegevens verstrekt nopens aankoopen gedaan ten behoeve van het leger Inlandsche haver 1 1.720 tQn in 1933, 13.460 ton in 1934, buitenland- sche haver 12.955 ton in 1933, en 4725 ton in 19/34. Inlandsch hoor 12.380 ton in 1933 9.730 ton in 1934 buitenl^ndsch hooi 5850 ton rn 19 5 4. Tarwesttroo 10.435' ton in 1933, en 8.^ 10) tpn in 1934. Haverstroo 9.29$ t©n in 1933 en 8.640 ^on ift (934, Bayrpzen vleesch 3.875 ton in 1933 en 3.605 ton in (934, Versch vleesch 5 3,5 ton in 1934. Maïgarine 225 tem in 1933 en 290 ton in 1934, Aardappelen 14.807 ton in 1933 en 16.456 ton in 1934. Behalve het bevrozen vleesch, een gedeelte van de haver en het hooi, werd alles in het binnenland besteld, Sedert November 1 miljoen werkloozen meer. De Reichsminister van financies heeft krachtens een bijzondere wet, de toelating gekregen om zich financieele hulpbronnen aan te schaffen met be roep te doen op het krediet, in de mate welke door Hitier zal bepaald worden. Dit nu is het begin van een nieuwe financieele politiek der nationaal-soci- alistische regeering. De genomen maatregel is bestemd om aan de begrooting het noodige in komen te verzekeren voor het financi- eeren van het programma voor arbeids- verschaffing. Ook voor Duitschland is de werkloosheid een vreeselijke plaag. Sedert de maand November 1 934 tot 1 5 Februari laatst is het getal werk loozen nagenoeg met I miljoen geste gen. De toestand dreigt nog erger te worden. Deze toeneming van werkloosheid is voor een deel toe te schrijven aan het feit, dat het programma voor arbeids- verschaffing zoodanig veel geld heeft gekost, dat men zich gedwongen ge zien heeft te remmen. Het komt er dus op aan nieuwe hulpbronnen te vinden. Het zal de moeite waard zijn na te gaan hoe de Duitschers, die over geld beschikken, den oproep van hun heer en meester, den Fuhrer en Reichskan- selier Hitier, zullen beantwoorden. Doos4en 7"/, frank. In all* Apolhak.n. Om schoone gazon te hebben op de Voetbalterreinen. In vele gemeenten bestaat er een voetbalclub en derhalve ook een voet balterrein om dit geliefkoosd sport te beoefenen. Voor dit sport, heeft men liefst een goed gesloten graszode ongelukkig lijk verdwijnt het gras meestal op de plaatsen waar de spelers meest loopen. Om de terreinen te bezaaien bestaan er verscheidene grasmengsels, die alle even ondoelmatig blijken. Daarom ra den we aan het terrein te bestrooien met zaden of wortelstokken van hond stand deze grassoort schiet gemakke lijk terug op ze groeit op harde bo dems waar geen ander gras tiert. Deze onkruidplant woekert ook ffr onze akkers, waar het zeer moeilijk is ze te verdelgen elk stukje wortelstok met oog wordt een nieuwe plant, die haar sterke pezen in alle richtingen uit zendt. Door middel van een maaima- chiene (tondeuse) houdt men dit gras op gepaste hoogte. In den Zjomer, als er niet gespeeld wordt, kan men het jonge gras lat^rt afweiden door het vee. Evenals de andere grassen paoet honda-tand flink bemest worden. Bij een goede hoeveelheid stalmest zullen we nog onderwerken per Ha. 800 kgr. Supra en 1000 kgr. Sylviniet-Kainiet vóór het zaaien egt men nog 600 K,gr. ammoniaksulfaat onder. Men zaait in April en gebruikt 150 a I 75 kgr. zaad per Ha. Kan men geen zaad vinden dan kan men stukken wortelstokken verzamelen in Oogst op 't oogenblik dat de graan akkers onstoppeld worden deze op- dergrondsche stengels snijdt men in stukken van 5 a 6 cm. lengte en mem strooit ze uit in September. Daarofi,. worden ze lichtjes ondergewerkt. Gustaaf Gillekens.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1935 | | pagina 1