pUR©|, De Ronde van Frankrijkmannen Oe Handel tusschen Belgie en de Vereenigde Staten. Verlenging vai den Leertijd, M Stukloopen TE POPERINGHE. 15 JAAR. NUMMER 32. WEEKBLAD. 25 CENTIEMEN. ZONDAG 11 OOGST 1935. ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGBLAD VOOR POFERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDRS DUPONT Yperstraat, 2,3OPERINGHE. AANKONDIGINGEN KONINKLIJK BESLUIT KRACHTHS DE BIJZONDERE MACHTEN. Stukzitten Zonneslag HEEL POPERINGHE DAVERDE TOEN DE RONDEMANNEN HUN INTREDE DEDEN IN DE STAD. m GAZET TAN POPERIHGHE 1 Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. 2» Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. UitgeverEigenaars Postcheck 48459 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. De tijdingen over den handel tus schen Belgie en de Vereenigde Staten te beginnen met de maand Mei van dit jaarna het handelsverdrag tusschen de twee Staten zijn beter dan men verwachtte. Onze uitvoer in de maand Mei, naar Amerika, bedroeg reeds 77. 1 86.000 fr. tegen 44.434.000 fr. in de maand Mei 1934. De verbetering bedraagt dus 75 in waarde, zij is 105 in omvang. Vergeleken bij onzen gemiddelden maandelijkschen uitvoer in 1934, be reikt de vermeerdering 88 waarde en 90 in omvang. De vergelijking met de vier eerste maanden van 1935 is even aanmoedi gend, want de Belgische zendingen naar de Vereenigde Staten in Mei, ver meerderden met 1 5 tot 20 wanneei vroeger de cijfers van Mei altijd ondei Maart en April stonden. Gewis, de uitbreiding van onzen uit voer is toe te schrijven terzelfder tijd aan de vermindering der tarieven in het verdrag voorzien en aan de munt- ontwaarding. De invloed der twee fak- toren is niet van belang ontjploot. Voor de meeste der 50 tonrubrieken waarvan wij tariefvermindering bekwa men, is er vooruitgang onzer zendin gen aan te stippen. Hij bedraagt 2 mil joen 400.000 frank voor de metaalpro- dukten, voor het ijzer enz. 1.250.00C frank voor de textielvoortbrengselen voornamelijk de jute en vlasgeweefsels De uitvoer der fotograafprodukten wint 2.300.000 fr. en die der scheikundige produkten vermindert met één miljoen. Het stijgen van onze ciment laat ver hopen dat de Amerikaanscbe markt hem geheel gaat openstaan en dat i: van het grootste belang. Ook belang rijk is de aangroei van uitvoer onzex groensels, witloof, konijnenvellen, enz. Voor het geheel wijzen de produk ten waarvoor Amerika tariefverlaginr toestond, op een uitvoervermeerdering van ongeveer 9 miljoen frank. Het ove rige van den aangroei onzer zendinger naar de Vereenigde Staten betreft he. mout (13 miljoen), de kostelijke stee- nen, beenderpoeder, enz. Als tegengewicht hebben de Ameri kanen hun uitvoer naar onze markt kunnen uitbreiden. Van 94 miljoen in Mei 1934, stijgt hij op 125 miljoen in Mei 1935. Die verbetering is dus verre van de 75 vermeerdering aangestipt voor den Belgischen uitvoer. Zij bereikt maar 31 Als men de bijzonderheden van der Amerikaanschen invoer van nabij on derzoekt, vindt men dat de vermeer dering gansch abnormaal is. Hij omvat voor de drie vierden af zonderlijke stukken voor automobiels. De oorzaak daarvan is natuurlijk. Sedert het begin der onderhandelin gen en sedert het afsluiten van bet verdrag hebben de Amerikaansche ver zamelaars geremd, of den invoer aan vaard van afzonderlijke stukken, om nut te kunnen trekken uit de nieuwe verminderde rechten. In Mei 1935 hebben zij plots de noodwendigheden der hersamenstelling van hunne stocks gedekt en de normale noodwendigheden voor hunne markt ir Belgie verbreed. De Amerikaansche zendingen naai ons land zullen dus de aanstaande maand verminderen, op die wijze het voordeel, onder toezicht van handels balans, verscherpende, dat Belgie uit 't traktaat en de devaluatie trekt. Merken wij op dat de invoer der losse automobielstukken, welke zich on getwijfeld in 1935 tot op 75 meer dan in 1934 zal stabiliseeren aan de politiek van remotorisatie van het land en aan het voordeel van ongeveer 5000 frank Belgische produkten en handen arbeid per vergaard rijtuig. Voor het overige is de Amerikaan sche uitvoer naar Belgie, vergeleken met de overeenstemmende maanden van verleden jaar, vermeerderd voor het ruw katoen, de gepelde rijst, de landbouwkoeken, het hout, eetwaren, enz., die Belgie noodzakelijk invoeren moet. Het bilan voor de maand Mei 1935 van onzen handel met de Vereenigde Staten, is dus veel gunstiger, onder op zicht van algemeene ekonomie, dan dit van Mei 1934. Belgie vermeerdert zijn uitvoer van afgewerkte stukken met ze gedeeltelijk te betalen met aankoopen van grondstoffen of bewerkte voort brengselen, die wij, gezien onze ekono- mische struktuur, hier niet vervaardigen kunnen. Het bilan is ons ook zeer voordeelig onder opzicht van handelsbalans. Die balans heeft altijd een deficiet gehad met de Vereenigde Staten 45 a 50 wat veel was. In Mei 1934 was het 48 maar in Mei 1935 is het nog enkel 38 en dit ondanks het anormaal en tijdelijk uitzetten der zendingen uit Amerika, waarover wij gewag gemaakt hebben. Wanneer die invoer normaal zal ge stabiliseerd zijn, hebben wij het recht te verhopen dat de handelsbalans, nu met een deficiet liggend van 38 er nog slechts een zal hebben van 28 tot 30 per honderd. Wij hebben zooveel redenen te meer te verhopen dit gunstig resultaat te be reiken door de werking van de clausis der meest begunstigde natie. Onze handel gaat bevoordeeld wor den door de tarief verminderingen, on langs aan Zweden toegestaan door Amerika. Zeker, het laatst afgesloten akkoord bevat inzonderheid voordee- len voor de bijzonderste Zweedsche produkten, maar het bevat ook verla gingen van de tolrechten voor veel koopwaren, welke ons land naar de Vereenigde Staten en elders zendt. Onze uitvoer zal aldus van 20 tot 40 vermindering der rechten genie ten op de artikels in geslepen glas, op verscheidene soorten ijzer, draden van ijzer of staal, op de stekjes en verschei dene soorten staal. Het verdrag bevat van Amerikaan sche tariefverminderingen op het gra niet en de kassasteenen, op het papier en het karton en op eene gansche reeks landbouw- en mekanieke werktuigen. Voor het geheel loopen deze ver minderingen der rechten op 22 artikels, die Belgie uitvoert en die in den Ame rikaanschen handel een invoer van 1 30 miljoen frank vertegenwoordigen. Het zou verwondering baren, hadden onze voortbrengers geen deel aan dit trafiek. Het is dus niet zonder reden dat mi nister Forthomme, hoofd der Belgische afvaardiging in de Vereenigde Staten, altijd als zijnde het bijzonderste voor deel van het verdrag, geciteerd heeft het afstaan aan Belgie van de onvoor waardelijke clausis der meest begun stigde natie. De huidige politiek van den staats- sekretaris der Vereenigde Staten strekt tot algemeene verlaging en tot alge meene uitbreiding der handelsstroomin- gen, Amerika, evenals Frankrijk, heeft eindelijk begrepen dat het eene grove dwaling is geweest prohibitieve rechten te heffen en zijne toevlucht te nemen tot kontingenteering Het is den han del dooden en dus de welvaart in zijn eigen land. De eerste uitslagen van het akkoord dat Amerika met Belgie af sloot, zijn ons zeer voordeelig zooals de cijfers bewijzen, maar het slagen der pogingen, die het aanwendt om de antarchikische strekking der handels politiek te bestrijden en om er den ommekeer van te bewerken, kan en zal ongetwijfeld in de toekomst nog be langrijker zijn. Het Belgisch Amerikaansch verdrag het eerste gebaar van het regiem Roosevelt op den weg voor het op zeggen van het stelselmatig protectio nisme, die de mededinging der vreem de voortbrengers buiten de groote re publiek hield. Het gouvernement Roo sevelt weet nu dat het wijs en verstan dig werk afgelegd heeft met Ameri kaansche markten aan meest al onze producten open te zetten en met ernsti ge tariefverminderingen in te voeren voor Amerikaansche producten. Frankrijk, dat nu de gebroken potten van zulke hebzuchtige politiek betaald, staat gereed om het voorbeeld van Amerika te volgen. Dan zullen natuur lijk de andere staten moeten volgen. Beter laat dan nooit, maar die politiek heeft millioenen en millioenen frank schade berokkend en de wereld dieper en dieper in de ellende gbracht. G. v. B. Schoolbezoek tot 16 Jaar. afwezigheden van den houder aanstipt. Het Staatsblad kondigt het volgen- De houder van dit boekje moet het de koninklijke besluit af ;edurig bij zich hebben en het vertoo- Art. 1. Onze Minister van Open-ien °P verzoek van ieder «verheids baar Onderwijs mag, na het advies vf->'ersoon' de betrokken bestendige deputatie vi de provincieraad en van de betrokke gemeenteoverheden te hebben ing wonnen, beslissen dat in een of ve schillende bepaalde plaatsen, agglom raties of streken, de jongens en meisjj die voldaan hebben aan den leerpliclj zooals deze bepaald is bij de wet tt regeling van bet lager onderwijs, ve- plicht zijn geschikte cursussen te ve gen in een lagere, technische, vak huishoudschool. Dit schoolbezoek mag echter slech opgelegd worden aan de jonge liedt zoo zij hun studiën niet voortzetten zoo zij niet kunnen bewijzen dat 2 een regelmatige betrekking of een vas bezigheid hebben. Zij zijn verplicht de cursussen, b doeld bij lid 1 van dat artikel, tot h einde van het schooljaar gedurenc hetwelk zij hun zestiende jaar volbrei gen, nauwgezet te volgen. Onderwijs aan de Jonge Werkloozei Art. 2. Vóór den I Augustus va ieder jaar en bij uitzondering in 1931 vóór den 1 September, moeten de be trokken gemeentebesturen, met de me dewerking der schooloverheden, d lijst opmaken der jonge lieden, di krachtens artikel 1 aan den verlengde leerplicht kunnen onderworpen wor den op dien datum, zenden zij de lijs aari het bij artikel 3 voorziene geweste lijk comité voor het geven van onder wijs aan de jonge werkloozen. De comité s voor het geven van on derwijs aan de jonge werkloozen zor gen ervoor dat de krachtens het onder havig besluit in een onderwijsinrichting ingeschreven leerlingen er regelmatig de cursussen van volgen. De agenten der gemeentelijke politie brengen de jongelieden die zij gedu rende de lesuren, op den openbaren weg aantreffen en die geen geldige re den van hun afwezigheid uit de lessen kunnen geven, terug naar de inrichting waar zij ingeschreven zijn. Opgepast voor Nalatigheid. Art. 6. De jongelieden, die niet regelmatig de lessen volgen, d.w.z. die zonder grondige reden, afwezig zijn gedurende meer dan drie halve school dagen per maand, worden aan het ein de van de maand bekend gemaakt aan den kantonnalen opziener van het lager onderwijs, indien zij leerling blijven eener lagere school en aan den voor zitter van het gewestelijk comité in de overige gevallen. De kantonale opziener of de voor zitter van het gewestelijk comité kla gen de verantwoordelijke gezinshoof den aan bij den procureur des Konings. Art. 1 1 van de wet tot regeling var het lager onderwijs, met uitzondering van de laatste alinea, is toepasselijk ojt de gezinshoofden en op de minderjari gen, die zich niet gedragen naar de be palingen van het onderhavig besluit, o van de besluiten die te zijner uitvoering Art. 3. In iedere provincie genomen. Doos 4 en 7frank. In alie Apotheken. artikel I van het onderhavig beslit van toepassing is, stelt Onze Ministr van Openbaar Onderwijs een of vi- schillende gewestelijke comité's in ver het geven van onderwijs aan de jone werkloozen. Elk dier comité's is same- gesteld uit een afgevaardigde van dn Minister van Openbaar Onderwi, voorzitter, uit een vertegenwoordier van het officieel onderwijs en uit en vertegenwoordiger van het vrij ond<- wijs. Op verzoek van deze comité's mg Onze Minister van Openbaar Onde- wijs in een of verschillende gemeente, een plaatselijk comité tot stand bre- gen, bestaande uit een vertegenwoo- diger van het gewestelijk comité, voo- zitter, uit den schepen van openbar onderwijs of zijn afgevaardigde en u onderwijs. Keuze der Ouders. Art. 4. De overeenkomstig vo renstaand artikel ingestelde gewestelij ke en plaatselijke comité's zorgen er voor dat de leerlingen, die aan der verlengden leerplicht onderworpen zijn al naar hun bekwaamheid, kennis er behoeften toegelaten worden tot eer instelling voor lager of vakonderwij of tot gelijk welke andere onderwijs instelling met een technisch of beroeps karakter. De ouders hebben de keuze tusschen de officieele en de vrije in stellingen. Mochten de bestaande instellingen Andere Beschikkingen. Art. 7. Een vergoeding voor reis en verblijfkosten kan verleend worder aan de leden der comité's voor het ge ven van onderwijs aan de jonge werk loozen. Onze Minister van Openbaai Onderwijs stelt er het bedrag van vast, De gewestelijke comité's kunnen ziel voor hun administratieve werkzaamhe den doen bijstaan door een of verschil lende beambten tijdelijk aangeduic door Onzen Minister van Op. Ond. on der de jongelieden, die in t bezit zijl van een diploma van lager onderwijzer, van geaggregeerd leeraar van t middel baar onderwijs van den lageren graad hetzij van een universitair diploma, het zij van een diploma van technisch ol vakonderwijs. Deze beambten worden bezoldigd op den voet van de wette lijke weddenschaal der lagere onder wijzers. Art. 8. De uitgaven, welke, ir 1935, voor den Staat zullen voortvloei en uit de toepassing van onderhavig besluit, zullen geregulariseerd worder door middel van bijkredieten, toe t. voegen aan de begrooting voor het Mi nisterie van Openbaar Onderwijs. Art. 9. De bepalingen van he onderhavig besluit blijven slechts va kracht tot 1 September 1937. Art. 1 0. Onze Minister van Open baar Onderwijs is belast met de uitvce ring van dit besluit. Hij kan namelijk de voorwaarde! ontoereikend worden om al de aan den tspalen, waarvan een betrekking o verlengde leerplicht onderworpen leer- een bezigheid moet beantwoorden on lingen op te nemen, dan hebben de met bet oog op de toepassing an Le comité's tot opdracht de oprichting uil tweede lid van artikel als regelmatig o! te lokken van tijdelijke onderwijsin- vast beschouwd te worden, stellingen, met bijzondere inachtneming van de bedrijvigheden op vakkundig gebied, waarvan de bevordering nuttig is voor de nationale economie. Mochten of de gemeenteoverheden, of het privaat initiatief in gebreke blij ven, dan mag de regeering tot de ope ning beslissen, op kosten van den Staat en al naar de behoeften van het oogen- blik, van tijdelijke scholen. De Minis ter van Openbaar Onderwijs stelt het personeel van deze scholen aan dit personeel wordt slechts tijdelijk aan geworven. Boekje voor het Schoolbezoek. Art. 5. De comité's voor het ge ven van onderwijs aan de jonge werk loozen bezorgen aan ieder der jonge lieden, welke onder toepassing vallen van de besluiten genomen krachtens artikel Ieen boekje voor het school bezoek, waarvan het model wordt vast gesteld door Onzen Minister van Open baar Onderwijs, en waarop het onder wijzend personeel de niet-gewettigde Wij he rinneren ons niet ooit Zooveel geest drift gezien te hebben als bij de aankomst van den overwinnaar der Ronde van Frank rijk, Romain Maes, en zijn getrouwen helper Sylveer. Vervaecke was door ziekte niet in staat de verplaatsing te doen. Het Stadsbestuur had op het laatste oogen- blik schikkingen genomen om de Rondeman nen bij hun aankomst een welverdiende hulde te brengen. Maar wie had het durven denken dat van in den voormiddag zooveel belang- telling zou heerschen en de ovatie die de renners er in ontvangst te nemen hadden vergeten we niet zoo gauw. Het deed ons genoegen dat deze inhuldi ging zonder al te veel geweld afliep. Zeker de renners hebben recht op onze erkentelijkheid en het Poperingsche is er ook niet koud en onverschillig voor geble ven vanaf de Statie tot aan de Markt, één haag van toeschouwers die hun aanmoediging en hun sympathie uitschreeuwden. Daarvoor zijn we de bevolking dankbaar De ontvangst op het Stadhuis als de rede die den Heer Gombert er uitsprak en waarin hij de Rondemannen verwelkomde was sim pel maar hartelijk en daarom des te schooner. Heer Lahaye, Burgemeester, belet, deed zich verontschuldigen door H. Schepen Van- dooren. Met veel gebaren en groote woorden zijn de renners niet veel omdat er doorgaans te veel bluf bij is, te gemaakt om rechtzin nig te kunnen zijn Zóó hebben we t veel liever dan met al dat geweld en al die maniertjes dat komt van de renners zelf. Als ge nu zult weten dat aan de twee ren ners elk een geschenk aangeboden werd en dat ze de schoone daad stelden van de bloe men die ze in ontvangst te nemen hadden aan het gedenkteeken der gesneuvelden neer te leggen, meenen we alles gezegd te hebben omtrent deze viering. Door hoeveel groote steden zal Poperinghe Zondag wel benijd geweest zijn We kennen velodrombestuurders die alle slag van trukken gebruikten om de renners dien dag te krijgen, maar Poperinghe was hen overal een lengte voor, en ze stonden altijd voor renners die vooral wilden eerlijk zijn. Hiermee bedanken wij de renners om hun fair optreden. Het succes der Liefdadigheidskoers in De Lovie was zoo groot dat de inrichting er 1 een beetje onder leed we weten dat er menschen gevonden worden die er genoegen schijnen in te vinden en er een katastroof willen van maken, maar ze vergeten dat de inrichters maar nieuwelingen in het vak zijn, en ware het niet veel loffelijker te verklaren dat de inrichters slachtoffers werden van een overgroot en niet verwacht succes. Van links naar rechts REBRY, ROMAIN MAES, SYLVEER MAES DEMUYSERE. Toen Romain en Sylveer Maes met Gaston Rebry (kandidaat wereldkampioen) onder stormachtige toejuichingen een eereronde af- egden, was er langs heel den omloop geen plaatsje meer dat onbezet bleef. De puntenkoers en de afvalling hadden igenlijk niet veel om het lijf. De 80 km. op ^igen kracht was er dea te schooner om. Hoe dikwijls heeft heel De Lovie niet gedreund /an het getier en het geschreeuw toen Romain Maes in het begin herhaaldelijk op de vlucht sloeg In dat eerste gedeelte kregen wij ook de schoonste jacht de twee Maesen ontsnapten met Rebry onder een orkaan van toejuichin gen. Demuysere ging er eerst achter maar kreeg hen niet, ten slotte was 't Hamerlinck (die F. Vervaecke verving) die met een machtige rush op de leiders vloog. mnrntmBuarnm DE VROUWENARBEID. Men herinnert zich dat het Besluit /an 8 Dec. 1934, de regeering machti- ;ende tot de contingenteering van hei xantal vrouwen die mochten gebezigd vorden in de nijverheid, talrijke pro testen uitlokte vanwege de belaiigheb lende middens. Sindsdien heeft de r'egeering in feite nog geen gebruik gemaakt van de macht die haar door het besluit werd toegekend. Men zou thans een anderen weg op gaan, namelijk het beperken van het bezigen van vrouwen in den handel en de nijverheid, wanneer het werk dat zij er uitvoeren, van aard is om hunne ge zondheid te schaden. Het is met het oog op het onderzoek van dit problema, dat het Staatsblad een koninklijk besluit zal afkondigen en waarbij een kommissie van den vrouwenarbeid wordt ingesteld. ROMAIN MAES OP KOP TIJDENS DE 80 KM. KOERS, Spanning heerschte er ook, even vóór het laatste klassement stond Demuysere op kop met één enkel punt voorsprong op Hamer linck. Binst dat deze renners zich zaten te beloeren liep Ghesquière eerst weg en daar na J. Vervaecke, zoodat Jef toch de over winning kreeg die hij ten volle verdiende omdat hij gansch de koers er hard voor ge werkt had. Met Rebry, die puik in forme steekt, stond hij altijd op het voorplan en ze waren ontegensprekelijk de besten. De sportliefhebbers zullen zich zeker de komst van Hamerlinck niet beklaagd hebben. DEMUYSERE NA ZIJN OVERWINNING. red was veruit de rapste uit de bende. Vervaecke en Decroix zijn nog altijd nij- ilge kampers, terwijl Ghesquière, Deloor en )y~ers hun best deden om de koers aantrek- eiijk te maken. Romain en Sylveer Maes gaven op, echter liet vooraleer ze getoond hadden waartoe ze wel in staat zijn. Niemand gehoord die zich -egen deze opgaven verzette men begreep genoeg dat ze een maand lang echten dwang arbeid hadden verricht en dat ze nog voor lastig werk staan. Na de koers bedankte H. Dr Brutsaert én de renners én de toeschouwers in volgende woorden Aanspraak van Heer Dr Brutsaert. Aan Romain Maes en zijn Makkers, Gij hebt, Vrienden, door uwe prachtige zegepraal in de Ronde van Frankrijk uw volk en uw land vereerd en een hooge faam ver worven. Maar heden stijgt gij nog hooger in de achting van het Vlaamsche Volk omdat gij gulhartig uwe medewerking hebt verleend aan een liefdadigheidsfeest dat, dank aan U, wonderbaar en boven alle verwachtingen ge lukt is. Gij hebt heden bewezen dat gij benevens forsche spieren ook een edel hart bezit. In naam van het Beheer van het Sanato rium en in naam onzer dierbare zieken, on zen besten, onzen hartejijksten dank. Uit het diepste van mijn gemoed stuur ik ook het woord van dank en hulde aan het Inrichtend Komiteit dat geen moeite gespaard heeft om het feest schitterend te doen luk ken en aan onze bevolking die zoo talrijk aan onzen oproep heeft beantwoord. Het feest van beden zal zooals in 1932 bet bezoek van Haar Majesteit Koningin Elisabeth op De Lovie lange jaren in het geheugen van ons volk bewaard blijven. Nog eens, aan allen onzen hartelijkste^'

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1935 | | pagina 1