Ons Belgisch Vorstenhuis opnieuw zwaar getroffen. Koningin Astrid bij een Auto- Ongeval in Zwitserland gedood Ben optimisme dat op getallen steunt. Hoe liet Ongeluk gebeurde AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT NIEUWS- EN NOTARIEEL ZONDAG 1 SEPTEMBER 1935. P0PERI8GHE Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 Ir. leder medewerker blijft verantwoordelijk I (minimum 3.00 fr.) voor zijne bijdragen. Bijdragen in te I Rouwberichten minimum 5.00 Ir. zenden tegen Donderdag middag. I Bijzonder Tarief voor Notarisaen en Deur. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. I waardera. Voor dikwijla te herhalen re- I klamen, prijzen volgena overeenkomat. Naamlooze ingezonden artikels worden in I Alle aankondigingen zijn op voorhand te de scheurmand gegooid. betalen. EN EEN EENDRACHT DIE NOODZAKELIJK BIJFT. De heer Van Zeeland is, Zaterdag 11., te Namen een groote redevoering gaan houden. Hij was omringd door drie verjongde schoonmama's, wier aanwezigheid dan bewijzen moest, dat de woorden van den eersten minister volledig beaamd werden door de ver tegenwoordigers van de drie partijen, die mede aan de regeeringstafel aan zitten. De noodzakelijkheid van zulke mi- nisterieele uiteenzetting deed zich, i* de jongste dagen, erg gevoelen. Geen dag ging indeydaad meer voor hij, of, in het eene oi andere blad, pok wel eens bladen, waarvan de heer van Zeeland en zijn ministerieele ploeg tpt hiertoe het minst te klagen hadden gehad, verscheen een artikel, dat het goede beleid der regeering in twijfel trok, Jn algemeenen zin, kon men vast stellen, dat velen, die bij het samen- Stellen der regeering het goevernement vol optimisme hadden begroet, omda. het bestond uit jongeren, op wier jeugo juist men veel bouwen mocht, stilaan ontgoocheld geraakten over den schijn baar tragen vooruitgang van de herop leving van 's Lands financies en eco nomie. Aan dit afbreken deden we niet mee pm de eenvoudige rgden, dat we var het begin af, de overtuiging hadden dat de jeugd en het enthousiasme de! ministers, niets veranderen konden aar. het feit dat zij, evenals hun ouderen voor een zeer verwarden toestand ston den, en dat zij, het heil van het lanc -betrachten langs een anderen weg, toch zelf een geruimen tijd zouden noodig hebben, vooraleer te weten of zij hoop mochten hebben, dat bun pogingen met meer succes zouden bekroond wor den, dan die der vorige regeeringen. Wij houden het er nog steeds voor, dat het nu nog steeds onmogelijk is te oordeelen over wat de regeering van Zeeland ons ten slotte zal hebben ge bracht. Dg Geschiedenis zal oordeelen. Doch die zal slechts oordeelen, nadat nog heel wat andere feiten zullen zijn ge beurd, die de taak van den heer van Zeeland, 't zij zuilen in den weg staan, 't zij zullen vergemakkelijken. Die feiten hangen geenszins van hem noch van zijn medewerkers af, zelfs nipt allpen van hgt vertrouwen van hun mpdehprgers- Het welgelukken van de nieuwe politiek zal ook, grootendeels, afhangen van hetgeen er in het buiten land gebeurt. Het is inderdaad een feit, dat hoe uitstekend de in Belgie gevoerde poli tiek ook moge zijn, zij ten slotte, toch schipbreuk zou lijden, indien de slech te economische toestand in de wereld, werkelijk al te lang, bleef voortduren. Maar dit belet niet, dat de getallen die de heer van Zeeland aanhaalde, want de drie kwart van zijn redevoe ring bestond uit getallen, wel van aard waren, om den indruk te wekken, dat, indien in het buitenland de toe stand er zoo mocht uitzien, zpoals ten pnzent, er groote kans bestaat, dat we naar een betere, meer harmonische sa menleving gaan, De heer van Zeeland herhaalde niet meer, hetgeen de minister van Open bare Werken reeds enkele dagen gele den bad verteld, over het gebruik der 3 milliard en half, die door de devalu atie en de herschatting van den goud voorraad van de Nationale Bank opge bracht werden, Hij drukte er nochtans op, dat de conversie, nu als afgeloopen mag be schouwd worden ,in dezen zin dat de kwade gevolgen van de omzetting vol ledig tegengewerkt zijn, en dat de re geering de rente nu niet meer moet ondersteunen, integendeel, met voor deel reeds terug verkoopen kan. Hij haalde, als voorbeeld van den goeden weerslag van de (conversie op den huurprijs van het geld, aan dat en kele weken geleden reeds, e,en gropte nijverheidsonderneming prin gelukte, voor 20 millioen obligaties te plaatsen tegen 5 aan de coteepng v.ay 95, en zij. daaryqop slpchts pen nffnimpm vay tijd nopdig had- fien ander voorbeeld had betrekking op twee zeer groote hypotheek-maat schappijen, die bezig zijn met de con versie harer eigen obligaties van 5 /i f/j. op 4 Het schijnt verder ook, dat de stor tingen op de Spaarkas, die gedurende enkele maanden minder bedroegen dan de afhalingen, nu opnieuw, in ruime mate, het vertrouwen van de massa kleine spaarders bewijzen. Dit, voor wat de financieele zijde van het vraagstuk aangaat. Voor wat de economische betreft, wees de eerste minister erop, hoe de prijzen in het groot, in ons land, sedert de devaluatie met 20 zijn gestegen terwijl, zelfs volgens het laatste index getal, de kleinhandelsprijzen slechts 6 Zï naar omhoog zijn gegaan. Al konden we, ingevolge onze ac- coorden met andere landen, en om te genmaatregelen te voorkomeri.niet vol ledig profijt trekken uit de mogelijk heid, die we hebben, om goedkooper op de buitenlandsche markt, te leveren, dan blijft het toch een feit, dat onze uitvoer licht gestegen is. En wanneer we constateeren, dat de hoeveelheden waren, door de nijver heid geleverd, dus minstens even groot zijn als vroeger, doch met een veel grootere winstmarge alvast voor den uitvoer, en een gelijke marge, voor wat het binnenlandsch verbruik betreft, dan kunnen we het verheugend verschijnsel aanstippen, dat de nijverheid grootere winsten maakt, zoodat het gevaar voor sluiting van vele fabrieken nu ook ge weken is, terwijl andere ondernemingen die nog leefbaar waren, nu, met ver sterkt personeel, kunnen werken. Dit legt dan, eenerzijds, het afne men van de werkloosheid uit, ander zijds, ook het ruimer binnenkomen van de belastingen. In de twee laatste maanden over schrijden deze inkomsten nl. de voor uitzichten, zoodat men, van nu af, reeds hopen mag, dat het budgetair deficiet van het lóopend jaar, minder zal bedragen, dan eerst werd voorzien. Voor toekomend jaar dan, moet zoo als men weet, dit evenwicht, in elk ge val, welk ook de toestand zij, niet en kel op papier, doch ook in feite beko- men worden. Voor wat de werkloosheid betreft, is er een kleine schaduwzijde, nl. dat de allerjongste statistieken uitwijzen, dat de verhindering van de werkloos heid, die elke maand grooter was ge worden, niet meer voortgaat. Er zijn, in de laatste weken, meer werkloozen, al is het ook niet veel, dan de vorige. Maar de regeering hoopt juist, door groote werken, in dezen toestand te zullen verhelpen. Groote werken zouden, volgens den heer van Zeeland overigens, in alge meenen zin, juist in slechte tijden moe ten uitgevoerd worden. De apologie van de zeven vette koei en en de zeven magere, blijkt eindelijk eens tot een ministerieel brein tg zijn doorgedrongen. We hebben, in Belgie, een eersten minister, die er aan denkt, wanneer werkelijk een gouden tijd mocht terugkeeren, niet alles op te doen aan werken, welke niet altijd wer ken van algemeen nut zijn geweest, maar die zou willen potten om, in tijden van crisis en werkloosheid, groote werken uit te voeren. Er hoeft niet aan getwijfeld, dat de Kamers, zulk een eersten minister, in tijden van voorspoed, best missen zou den. Wat er ook van zij, besloot de heer van Zeeland zijn rede, met een lyrisch beroep op de samenwerking van allen en met een antwoord,op hetgeen wordt verteld, over een mogelijke, nieuwe devaluatie. Niemand zul gir, ayp dat er inderdaad pu, yigt de minste reden vogr zulke tweede operatie bestaat. Elkeen gelooft dan ook den eersten minister, wanneer hij verklaart dat er niemand aan denkt. Alleen, ep dat is spijtig gaf de heer van Zeeland, in zijn uiteen zetting, geenszins het bewijs, dat hij, zooals zijn voorgangers, niet eens tot zplke operatie zoy kynnep gedrongen worden, indien hij nigj voorzichtig om springt, met de 3 en half milliard, die hij, in tegenstelling met vroegere re geeringen, het voordeel heeft te bezit ten, maar waarvan het de kunst zal zijn, ze te behouden. M. ABONNEMENTEN I jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't poat- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. DE HEER VAN ZEELAND HEEFT HET WOORD der van een geheel volk moeten wor den. Welke vorstin ter wereld heeft zich beter op de hoogte van haar taak ge toond in dezen droeven tijd van werk loosheid en crisis. Het lot van den kleinen man was hare bezorgdheid het Koningin-Astrid Fonds is er getuige van. Oh Het is gemakkelijk te glimla chen om het vorstinnenmedelijden met de slachtoffers der crisis het is gemak kelijk te beweren dat de machtigen der aarde het lijden en t leed cler tegen woordige ongelukkige sociale toestan den over de wereld gebracht hebben en dat het dus hun plicht is te zorgen voor werk en brood Maar Vorsten en Vorstinnen als Leopold en Astrid zijn menschen van onzen tijd en zij zijn onschuldig aan de wantoestanden der twintigste eeuw. En daarom is de hulde die wij aan Koningin Astrid brengen om haar le nigen van den socialen nood heelemaal onvermengd. Zij was een goede Koningin. Zij was een goede vrouw het hui selijk geluk van het jonge paar was geen zinledig woord geluk in trouw en eenvoud het tegenbeeld van hof- intrigues waarvan we zoo dikwijls in geschiedenisboeken hebben gelezen. Zij was een goede moeder haar kinderen vormden haar wonne en haar trots we zouden haast durven zeggen; dat ze haar moederlijken trots plaat ste boven dat soort vorstelijke waar digheid waarvan het beeld ons uit het verleden is toegekomen want het was zoo moederlijk en zoo weinig vorstelijk haar in de lanen van de Brusselsche parken te zien wandelen, zelf het kin derwagentje voorstekend... Nu we rouwen om het al te vroeg tijdig ontrukt zijn van de edele vorstin, en heel de wereld met ons treurt, be tuigen we hier de uitdrukking van aan hankelijkheid aan ons Vorstenhuis. Midden de nieuwe ramp die ons treft blijft ons de zekerheid dat de vele deugden, waarvan Koningin Astrid het toonbeeld was, overgegaan zijn op den erfprins en in hem zullen voortleven. Koningin Astrid, uw beeld zal ons bijblijven. 15» JAAR. NUMMER 35. ONS VORSTENPAAR. De Koningin bezag eene landskaart... De Koning boog zich om na te zien... De Koning en de Koningin der Belgen kwamen van de Dolomiten, waar zij, als naar gewoonte, hun verlof hadden doorgebracht. Sedert korten tijd hadden zij de villa betrokken welke Koning Albert had aangekocht, op de boorden van het meer, in de omgeving van Kussnachl. Donderdag, in den vroegen morgen, had de Koning aan de Koningin voorgesteld een wandeling te maken per auto, in de omgeving. Het weder was grijs en regenachtig. Volgens de eerste verklaringen welke de Koning aan zijn omgeving kon doen, bezag, op zeker ppgpnhlik, de Koningin eene landskaart der streek. De Koning dacht ppk er een oogslag te moeten op werpen en boog zich. De onoplettendheid duurde gen sekond. Meer echter was er niet noodig, opdat het voertuig, waarvan het rechtervoorwiel denkt men, van de baan was af geweken, een boom zou, raken eu ertegen te pletter sloeg. De Koningin <?n de Koning werden beiden uit het voertuig geslingerd. De Koningin, welke met het hoofd tegen den boom was gestuikt, bekwam een doodplijkp wande. Ondertu.sschen zette het voertuig zijn loop voort en stuikte tegen een tweeden boom, waarna het een buiteling miek en in het meer plofte. Op dit oogenblik bevond de stuurman, die achteraan in het rijtuig was gezeten, daar de Koning zelf het stuur hield, zich nog in het voertuig toen het in het water plofte. Hij bekwam echter geen letsel. De Koningin en de Koning werden gevonden op den kant der baan door een volgende auto. De Koning was slechts licht gekneusd. Als een donderslag in een heider- blauwen hemel is Donderdag laatst de droeve mare over ons land gekomen k Koningin Astrid is het slachtoffer ge worden van een a,ytogeluk De wondg dm de dood van Koning AJhgrt in alle harten geslagen had was pauwehjks met een teer vliesje over trokken en daar komt het stomme, bit tere noodlot opnieuw slaan, onmeedo^-i gend en afgrijselijk. Koninklijke pei-snnen zijn geen uit- zondvilhig aan den algemeenen regel ze tellen vrienden en vijanden. Maar wat vorstin Astrid betrpfh WO geloeven niet dat er eep epkel Vlaming of Waal was, wplke pok zijn politieke overtui ging wezp, dip haar niet een plaatsje in zijn hart had ingeruimd. Het was als een sprookje, haast te schoon om waar te zijn Er waren twee koningskinderen, j£fj hadden malkander zoo lief, Zij konden bijeen niet komen Het water was veel te diep... Over het water woonde ze, in het hooge Noorden dat ons uit de geschie denis toespreekt^ het land der Vikings en der Noormannen, het land der Ger- maansche Eddaliederen. Es de jonge prins ging dat konings kind halen het sprookje werd werke lijkheid. Want Astrid en was geen prinses uit het droomland, maar een menschen- kind van het beste edelste geslacht. Pas waren de vreugdetonen van de blijde intrede en van de gelukkige moe derschap bestorven of ze werd geroe pen de trouwe steun en stut te worden van haar verweesden echtgenoot en ook zij zou nu als Koningin een moe-

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1935 | | pagina 1