Staan we nu voor een Oorlog... en welken Oorlog Achtbare Medeburgers, Na den Dood van Koninain Astrid. 1 den «UITZET» UIT HET LAND. R. DEWICKERE-LIETAERT, BESTE KOLEN STAD POPERINGHE. BURGERSTAND VAN AAN DE BEVOLKING STAATSMIDDELBARE SCHOOL - MESSJESAFDEELING UITZET LANDBOUWKRONIEK. NA DE CONFERENTIE VAN PARIJS. EN VALT METEEN DE VOLKENBOND UITEEN OVERLIJDEN VAN H. REMI TALLY GEMEENTERAADSLID DER STAD. Wanneer het geweten werd, dat de onderhandelingen te Parijs, zooniet af gebroken, dan toch onderbroken wer den, om, langs diplomatischen weg, voortgezet te worden, waren het beide hierboven gestelde vragen, die elkeen wel voor den geest zullen zijn geko men. Hoe schaarsch de details ook al, bij het eerste uur waren, stond toch voor iedereen vast, dat het antwoord, dat baron Alóisi, namens den Duce, den heer Laval gebracht had, omtrent de voorstellen, die door Frankrijk en .En geland werden gedaan, een bepaald weigerend antwoord was geweest. Op het huidige oogenblik zelf, is na tuurlijk de juiste en nauwkeurige toe dracht van de heele onderhandeling nog niet gekend. Toch meent men te weten, dat de ingenieuze formuul, die door den heer Laval was uitgevonden erin bestond, den Negus te verplichten een beroep te doen op den Volkenbond om zijn land, op een geciviliseerde en moderne wijze, uit te rusten. Pro forma zou de Volkenbond dan een drietal landen hebben aange steld, die dan juist Engeland, Frankrijk en Italië zouden geweest zijn, om het boeltje in Ethiopië op te knappen, en, anderzouds zouden Engeland en Frank rijk aan Italië beloofd hebben, datj zij beide, zich de kwestie zoo weinig mo gelijk zouden aantrekken, en dat Italië betrekkelijk vrij spel zou hebben. Al vast zou het naar Ethiopië, zoo veel volk mogen zenden, als het zou willen, om daar te koloniseeren. Maar al dat volk ,al waren het drie of vier honderd duizend man, zouden dit was dan een eisch van Engeland nooit soldaat mogen zijn. In andere woorden, en van uit Britsch standpunt bezien kan men het misschien begrijpen, zonder het goed te keuren, zouden de Italianen daar misschien een half millioen van hun overtollige bevolking hebben mogen heen sturen al die menschen uitrus ten met machines, gereedschap en geld, enorme kapitalen in het land beleggen, maar zouden niets hebben mogen doen om dat half millioen menschen en al de belegde kapitalen te beschermen. De openbare macht zou in handen van den Negus, d. i., volgens Italië, in wildeman's handen, zijn gebleven. Men kan ervan denken, dat Musso lini, vooraleer brutaal Neeji te zeg gen, hadde kunnen wachten, nog wat palaberen, eerst eens hooren of de Kei zer van Ethiopië zelf zulk voorstel zou willen aannemen, enz., maar wij den ken er persoonlijk van, dat dit toch niets aan de zaken zou veranderd heb ben. Mussolini kon, wanneer men de noodwendigheden van Italië onder oo- gen ziet, deze voorstellen, in dien vorm niet aannemen en, in dit geval, is het misschien nog best, dat hij zijn non possumus» dadelijk en categoriek heeft uitgesproken. Het schijnt wel, dat de heer Laval en de Fransche diplomatie niet erg ver legen zitten, met deze weigering en het al vast niet beschouwen, als een on vriendelijke daad van Italië, tegenover Frankrijk, wiens minister-president de ontwerper van de formuul is geweest. En dit wijst er wellicht op, dat deze formuul niet alleen van den heer Laval was, of beter gezegd, dat de clausule van verbod van militairen steun aan de kolonisten er alleen, op aandringen van den heer Eden, werd bijgevoegd. Inderdaad neemt, om zoo te zeggen de heele Fransche pers, werkelijk het Italiaansche standpunt in. Alle bladen drukken erop, dat En geland, hier aan Italië dat wil verbie den, wat het, dcor al de eeuwen door en tot het onmiddellijk vooroorlogsche steeds zelf heeft gedaan. Natuurlijk zeggen de Engelschen, dat wanneer zij dit deden, zij optraden, tegenover half-wilde stammen, die men werkelijk als ondergeschikt kon be schouwen, en die het noodig hadden beschaafd te worden maar niemand is nu nog zoo simpel van geest, om ook maar in het minst te gelooven, dat be schaving de hoofdgedachte zou zijn- geweest van het veroveringswerk der groote koloniseerende staten. Wat nu Ethiopië betreft, beweren de Britten verder, dit land kan als dusda nig niet meer worden beschouwd, ver mits het lid is van den Volkenbond, en dus een gelijkberechtigde natie, met alle Europeesche volken. Dat kan heel mooi klinken, doch nu moet men nadenken, in welke omstan digheden zulke toetredingen tot den Volkenbond werden aanvaard. Wanneer de Volkenbond, door de 'vredesverdragen werd gesticht, dan zou hij, dank zij den steun van de groote Noord-Amerikaansche Republiek en van de voornaamste Europeesche Mo gendheden, werkelijk een allesbelovend organisme hebben kunnen worden. Doch, na zeer weinige maanden, bleek het al, dat de parlementaire lichamen van de Vereenigde Staten geenszins zinnens waren, den heer Wilson op zijn idealistisch terrein te volgen en zij wei- gerden toetreding tot den Volkenbond. Dan laat het zich best begrijpen, dat Engeland en Frankrijk, op dat oogen blik, alles hebben gedaan, om zooveel staten mogelijk tot het organisme van Genève te doen toetreden, al waren het dan ook half-beschaafde landen als Ethiopië. Doch het is geenszins over tuigend, die kaart uit te spelen, om een eventueel conflict dat men dan ook al ten strengste kan afkeuren te as simileeren met welken oorlog in Europa ook. De clausule, die Engeland dan ook in het voorstel Laval deed inlasschen is er een van allerminst idealistischen aard. Het wil alleen, voor Engeland, het gevaar afdrijven, dat zou kunnen ontstaan, wanneer Italië de Noord-Zuid verbinding tusschen de Kaapkolonie en Egypte, die Engeland, juist dank zij zijn veroveringen van Duitsche kolo nies eindelijk tot stand heeft weten te brengen, in een absoluten zin, zou af sluiten. En om nu tot de twee vragen terug te komen, die we hooger stelden, moe ten we wel bekennen, dat de gevaren van een oorlog,van den oorlog a vast tusschen Italië en Ethiopië met den dag grooter worden. Al de gezaghebbende organen der verschillend betrokken landen schijnen nog weinig hoop over te houden, dat de Volkenbond zelf, den 4 September de zaak zal kunnen regelen. Men heeft reeds kunnen zien, dat daar, waar met de onthouding van Ita lie, besloten werd den Volkenbonds raad op dien datum in buitengewone zitting bijeen te roepen, voor dit spe ciaal geval, de Italiaansch-Ethiopische kwestie nu, als punt 22 voorkomt op het agenda van den gewonen zittijd zoodat men steeds tijd schijnt te willen winnen. De vraag is nu maar, of Mussolini de gelegenheid, dat het gunstig seizoen is aangebroken, niet onmiddellijk zal te baat nemen, en zal willen wachten tot de eventueele palabers van Genève zouden geëindigd zijn. Voor wat ons, in 't particulier, be treft, zullen we liefst niet het standpunt van Engeland innemen en zullen we best doen, deze kwestie, als een zuiver koloniale kwestie te bechouwen, en maar hopen, dat de meeste Europee sche landen het ook zoo zullen verstaan en niet van de gelegenheid zullen ge bruik maken om, ook op ons Vasteland onrust te stoken. Doch symtomisch kan men het be schouwen, dat de Duitsche pers, die zich tot hiertoe voorzichtigheidshalve zoo weinig mogelijk, met het conflict had bezig gehouden, nu allerlei vragen stelt, met betrekking tot den kolonialen nood, waarin ook Duitschland verkeert en tot de wijze, waarop de Volken bond, en de groote mogendheden dus de Duitsche aangelegenheden behandelen. Tot hiertoe spreekt men er nog niet speciaal over den Auschluss doch we mogen er ons aan verwachten, dat het niet lang meer zal duren,of Duitsch land zal ook deze kwestie oprakelen opdat ze rijp zou zijn, op het oogen blik, wanneer Mussolini werkelijk al zijn krachten, in Afrika, zal hebben geconcentreerd. Als dan de Britsche houding niet minstens tienmaal strenger nog zal zijn tegen Duitschland, als ze nu tegenover Italië is, dan wordt het gevaar groot, dat verschillende Europeesche landen, op Europeeschen bodem, in een uitge breid Europeesch conflict, vermengd geraken. Hopen we, dat, in zulk geval, onze huidige versterkingen, onze huidige le germacht zal van aard zijn, om den mogelijken vijand, respect af te dwin gen en hem de goesting af te nemen, om bij ons binnen te vallen. D. N. G. DRINKT 'T ZWIJNLANDS BIER Dinsdag morgen overleed alhier de heer Rerrii Tally, gemeenteraadslid, in den ouder dom van 60 jaar. Een onverbiddelijke kwaal had hem se dert enkelen tijd te bed gekluisterd en onmee- doogend sleepte zij hem ten grave, Tot gemeenteraadslid verkozen bij de kie zingen van 24 April 1921, en aangesteld ter zitting van den gemeenteraad op 4 Juni 1921, zetelde hij sindsdien onafgebroken op de ban ken der meerderheid, waar hij met al den ijver dien hij bezat, medewerkte aan het goede beheer onzer stadsbelangen. Remi was een rechtschapen man in den vollen zin des woords, en zijn nagedachten zal steeds in eer blijven bij al zijne stadsge- nooten. Zijn plechtige teraardebestelling heeft he den Zaterdag morgen plaats, ia 9 /i uur in de parochiekerk van St Jan. STADSNIEUWS. ZONDAGRUST. Alle Apotheken open tot middag heden Zondag nanoen alleen Apotheek NOTREDAME, Gr. Markt. NIEUWS NIEUWS VEURNESTRAAT, 3, POPERINGHE laat het geacht publiek weten dat bij VANAF 1 SEPTEMBER zal verkoopen, alle soorten van aan uiterst voordeelige prijzen en van allerbeste hoedanigheid. Ten huize besteld vanaf 50 kilos. Dank bij voorbaat. R. Dewickere-Liétaert. Tel. 238. DAAR ZIJN ER NOG die aan hoofd- pijn, Migraine, Rhumatiek en Grippe willen lijden, wij hebben hun nochtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 7.00 en 12.00 fr. WiLLEMS-FONDS.Slechts enkele maan den in werking, boekte onze bibliotheek een succes dat vele andere ons zouden benijden. De 98 ingeschreven lezers deden zooiets van 1 100 ontleeningen. Die onverwachte bijval beeft er ons toe gedwongen de bibliotheek meer uitbreiding te geven. Er werden nieuwe boekenkasten bijgetimmerd, en onze sympa thieke bibliothecaris, de heer A. Berthels, werkte onverpoosd voort om als t ware een model-bibliotheek tot stand te brengen, zoo wel wat de inrichting als de boekenkeus zou betreffen. Stapels nieuwe boeken werden aangekocht en het Algemeen Bestuur te Gent zond een nieuwe kist met 50 uitgelezen Ne derlandsche werken. Zoo kunnen we onze trouwe lezers vergasten op een 500-tal van de beste boeken, rijk aan verscheidenheid wat onderwerpen en schrijvers betreft. Er zijn Nederlandsche (Streuvels, Conscience Hans, Ern. Claes, Gezelle, M. Sabbe, enz.) Fransche (A. Dumas, V. Hugo, Ch. Mérou- vel, Zévaco, P. Bourget, P. Bertnay, enz.) Engelsche (R. Southey, Wells, enz.). Daarbij kwam nog een prachtige gedrukte catalogus tot stand, die ter beschikking zal zijn van de bezoekers der bibliotheek. Wie van lectuur houdt zal naar de 'oibliotneek van het Wil lems-Fonds, lokaal Ons Huis komen en hij zal er ongetwijfeld zijn gading vinden. Ie dereen is er welkom De bibliotheek wordt terug geopend Donderdag 5 September, van 18 tot 19 uur. In bet vervolg zal de biblio theek toegankelijk zijn 's Zondags van 10.30 tot 11.30 u.; 's Donderdags van 18 tot 19 u Geschenken van boeken zijn steeds welkom en we danken de vriendelijke gevers dan ook hartelijk bij voorbaat. Het Bestuur. WERKLOOSHEID. De stand der werk loosheid in onze stad, was deze week als volgt Zaterdag, 191; Maandag, 193; Dins dag, 182; Woensdag, 183; Donderdag, 180 Vrijdag, 179. WERKLOOZEN EN PLUK. Een om zendbrief van den Dienst voor Arbeidsbe middeling en Werkloosheid van Brugge, legt het plukken van hoppe op aan de volledige werkloozen der gemeenten waar deze vrucht gekweekt wordt. Hoppeplukkers worden niet als seizoenarbeiders beschouwd en de gebrui kelijke carentietijd moet op hen niet worden toegepast. Na den pluktijd moet een bewij ingediend worden, geteekend door den wexk gever. AAN DE WERKLOOZEN VAN DE LIBE RALE VAKBONDEN. De werkloozen zijn verzocht tegen heden Zaterdag middag hun controolkaart in te dienen ten huize van Al. Dallequin. De uitbetaling heeft plaats heden Zaterdag avond om 8 uur. Ten einde alle moeilijkheden te vermijden worden de werkloozen verzocht zich bij de uitbetaling te voorzien van de noodige bewijzen. De Secretaris L. Carron. DIEFSTAL. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn onbekenden in de serren van M. Maurice Lesap, Westouterstraat, gedron gen, en hebben er een 75-tal kilos druiven gestolen. Een streng onderzoek is geopend BURENTWIST. Maandag avond ont stond ruzie onder eenige buren in de Hond straat. Het ging er nogal hevig en de politie moest tusschenkomen. Proces-verbaal werd opgemaakt. PRU1MENLIEFHEBBERS. Enkele jon gelingen zagen pruimen hangen in den hof van Michel Masselus, gelegen in de Renin ghelststraat. Het water kwam hen in den mond en ze zouden er enkele plukken. Ze werden gesnapt en kregen proces-verbaal. HOPPEPLUKKERS. De boeren worden verzocht de lijsten der vreemde plukkers te komen afhalen op het poïitiebureel en deze zoohaast mogelijk terug in te dienen, inge vuld volgens de eenzelvigheidskaart. LOO. Tentoonstelling-Prijskamp. Op Dinsdag 3 September, om 1 0 uur, belangrijke tentoonstelling-prijskamp voor hoornvee van het rood vlaamsclie ras, ingeschreven in het stamboek. Lancjbouwers-liefhebbers houdt de zen dag vrij om dezen nuttigen prijskamp bij te wonen. Ruim 1 50 dieren van de beste kweekers zijn jngeschreyen. N1EUWPOORT. Moedige redding. - Mej. Debock, 3 7 jaar, ziekenverpleegster te Brussel, nam alhier, een bad, toen zij plots ongesteld werd. M. Achille Schacht sprong beslist in het water en slaagde erin de jonge vrouw, die reeds het bewustzijn had verloren, op het droge te brengen. De kunstmatige ademhaling werd toegepast en men kon het slachtoffer tot bezinning terugbrengen. WEVELGHEM. Aanrijding. Langs de groote baan Meenen-Kortrijk, werd d. wielrijder Marceau, uit Moorseele, Zondag avond, aan het gehucht Posthoornhoek, door den autovoerder C., uit Lauwe, omver gereden. De wielrijder stuikte ten gronde en bekwam eene groote wonde aan het hoofd en werd gekwetst jn het aangezicht. Met ge broken schouder werd hij opgenomen en ter plaats door een geneesheer verzorgd. De po litie stelde een onderzoek in. INGELMUNSTER. Bloedig Verkeerson* geluk. Woensdag voormiddag te I u. 20 kwam de genaamde Deloof Pierre, 27 jaar» wonende te St Kruis-bij-Brugge, met zijn auto-kamion geladen met tegels van Kortrijk huiswaarts gereden. Op 50 meter van de vaartbrug kruiste hij een wagen bespannen met 2 paarden. Almeteens kwam van achter den wagen een wielrijder te voorschijn. De autogeleider deed het mogelijke om hem te mijden. Toch werd de fietser gevat door het voorwiel van de autokamion en erg gekwetst aan het linkerbeen. Men droeg hem binnen in een herberg. De politiekommissaris stapte ter plaats af en opende een onderzoek. Een geneesheer uit Iseghem diende het slachtoffer de eerste zorgen toe en deed hem naar een kliniek overbrengen. Het slachtoffer is de genaamde Dejonghe Cyriel, 52 jaar, hande laar te Iseghem. Nog niet bekomen van den zwaren slag welke ons Land trof en innig griefde door het ontzettend ongeval welke de tragische dood van onzen welbeminden Vorst Koning ALBERT medesleepte, moet het Stadsbestuur U op heden de droevige en vreeselijke tijding mede- deelen van het haastig afsterven van Hare Majesteit de Koningin ASTRID, welke gisteren rond 10 ure 's morgens bij de Stad Luzern (Zwitserland) overleden is, ten gevolge van een auto-ongeval. Het Land is in verslagenheid gedompeld. Het neemt deel aan het grenseloos leed van den Koning en schaart zich trouw rond Hem. De alombetreurde afgestorvene Koningin was een voorbeeld van liefde voor Haar Volk en voor Haar Huisgezin. Zij was de arme en noodlijdende huisgezinnen genegen en Hare liefdadige instellingen zijn door gansch het land verspreid. Zij was geliefkoosd en bemind door de gansche bevolking van Belgie en in den vreemde. Belgie verliest in Haar eene grootsche Koningin, wier naam en werken altoos in de geheugenis van het Volk zullen blijven geprent. Tot bewijs van deelneming aan de smart en den algemeenen Rouw welke zich over gansch ons land uitstrekt, noodigen wij al onze mede burgers uit om op den dag der Plechtige Teraardbestelling van de diepbetreurde afgestorvene, Hare Majesteit Koningin Astrid, de vlag gen half-top aan hunne woningen te hijschen. Poperinghe, den 30 Augustus 1935. Bij Bevel De Secretaris, De Burgemeester en Schepenen, M. COUTTENIER. Nestor LAHAYE. De Koning te Brussel terug. Ook het stoffelijk overschot van Koningin Astrid. Donderdag avond is een speciale trein vertrokken uit Lucern, met be stemming van Brussel. Op dezen trein had plaats genomen Koning Leopold III en zijn gevolg. Verder was een bij zondere wagon aangehecht, waarop de lijkkist, met het stoffelijk overschot van Koningin Astrid, werd geplaatst. Vrijdag morgen kwam deze trein te Brussel toe. In de statie van de Leo- poldwijk hield de trein een korte stonde stil. Koning Leopold stapte hier uit en bereikte onmiddellijk per auto het Pa leis. De trein reed verder voort naar de Noordstatie. Hier wachtten talrijke per sonaliteiten de trein af en groetten het stoffelijk overschot der Koningin. De lijkkist werd van den wagon af gedragen tot op een auto-corbillard, die deze naar het Koninklijk Paleis over bracht. De stoet werd begeleid door twee schadrons van het eerste regiment Gidsen, die de eer bewezen. Langsheen den doortocht stonden de troepen van het garnizoen opgesteld. F„en ontelbare jnenigte was op heel den doortocht Samengestroomd om het stoffelijk over schot der geliefde Koningin te groeten. Het publiek defileert voor het stoffelijk overschot. Vrijdag namiddag, vanaf 4 u. 30 werd het publiek toegelaten in het pa leis van Brussel, waar een ongehoorde menigte zich verdringt, om voor het stoffelijk overschot der Koningin te de- fileeren. De lijkplechtigheden vastgesteld op Dinsdag. De lijkplechtigheden van Koningin Astrid zullen plaats hebben op Dins dag 3 September. Zij zullen met den zelfden luister doorgaan als bij deze van wijlen Koning Albert. De stoet zal denzelfden weg volgen. Koningin Elisabeth naar Brussel. Koningin Elisabeth, die het droeve nieuws vernam terwijl ze te Napels bij haar dochter, Prinses Marie-José ver bleef, zal Zaterdag te Brussel aanko men in gezelschap van Prinses Marie- José van Piémont. De Regeering van Koning Leopold en Koningin Astrid. Na den rampspoedigen dood van Koning Albert, op 17 Februari 1934 te Marche-les-Dames, bevond het toen malig kroonprinselijk paar zich even eens in Zwitserland, waar thans Konin gin Astrid den dood gevonden heeft In allerijl moesten de prinsen terug komen om op een oogenblik, dat nie mand er zich aan verwachtte, de regee ring van het land in handen te nemen Op 23 Februari betrad Koning Leo pold III den Belgischen troon. Op de plechtige zitting in het parlement was Koningin Astrid aanwezig, evenals de prinsjes Baudouin en Josephine-Char lotte. Op 7 Juni werd het Koninklijk gezin verblijd met de geboorte van Prins Al- bert, en denzelfden dag trad de re geering de Broqueville af. Op 28 December vertrok van uit Brussel een vliegtuig dat in twee dagen de hoofdstad van de Belgische Kolonie zou bereiken, de naam van dit vliegtuig was Koningin Astrid en de Konin gin toonde, aan de zijde van haar ge maal, de grootste belangstelling voor dezen stap, die de regelmatige luchtlijn Belgie-Congo slechts korten tijd voor afging. Koningin Elisabeth trok zich beschei den uit het openbaar leven terug, en Koningin Astrid nam van haar waar dige en geliefde voorgangster het werk over, dat Koning Albert eens betitelde met den naam van het Ministerie der Goedheid Koningin Astrid plaatste zich weldra aan het hoofd van het Werk van de Koningin dat op haar initiatief werd gesticht. Drie Koningskinderen. Koning Leopold en Koningin Astrid hebben drie kinderen, die thans 8, 5 en 1 jaar oud zijn. Prinses Joséphine-Charlotte, geboren den 1 1 October 1927. Prins Boudewijn, den kroonprins geboren den 7 September 1930. Prins Albert, geboren den 7 Juni 1934. Deze naam werd gegeven in herinnering aan onzen betreurden Vorst, Albert I, die slechts een viertal maanden vroeger, zoo tragisch te Mar che-les-Dames, om het leven kwam. POPERINGHE, VAN 23 TOT 30 AUG. 1935. GEBOORTEN Vrammout Joel, z.v. Henri en Delannoy Agnes, Reninghelst. Gesqui- ère Paula, d.v. Gaston en Verbrugge Martha, Ouderdomsteenweg. Dubois Henri, z.v. Louis en Lenoir Martha, Houthem-Yper. D'Amour Robert, z.v. André en Verhaeghe Yvonne, Santbergen. OVERLIJDENS Tally Remi, 60 j., echtg. Creus Maria, Yperstraat. D'emol Lucie, 53 j., echtg. Vanhamme Henri, Abeele-Wa- tousteenweg. HUWELIJKEN De croix Maurits, fabriek werker van Zonnebeke en Delanghe Simon- ne, z.b. van Pop. HUWELIJKSBELOFTEN Devacht Mar cel, landwerker en Huyghe Magdalena, fa briekwerkster, b.v. Pop. Milleville Valere, bakker van Pop. en Descamps Gabrielle, landbouwster van Wervick. van POPERINGHE en OMSTREKEN INKOOP OUDE ZILVERMUNTEN AAN DE HOOGSTE PRIJZEN. SCHOOLJAAR 1935-1936. GROOTE MARKT, 1, POPERINGHE. A. VOORBEREIDENDE AFDEELING Zes Studiejaren. (Kinderen yanaf hyn zesde jaar). B. MIDDELBARE AFDEELING 1e Studiejaar der midd. afd. of 6e van de nieuwe humaniora van het atheneum 2e Studiejaar der midd. afd. of 5e van de nieuwe humaniora van het atheneum 3' Studiejaar der midd. afd. of 4e van de nieuwe humaniora van het atheneum en EINDDIPLOMA DER MIDDELBARE SCHOOL. 4e Studiejaar der middelbare afdeeling. EINDDIPLOMA. De Meisjes worden in de Staatsmiddelbare School toegelaten vanaf hun Zesde Jaar. Eene EETZAAL is ingericht voor de leerlingen der omliggende gemeenten. BRUIKLEEN VAN BOEKEN De schoolboeken worden aan de leerlingen in leen gegeven, door den Oud-Leerlingenbond, mits het betalen eener kleine bijdrage 4 laagste klassen, 1 0 fr. - 5° en 6e studiejaren, 1 5 fr. - Middelbare Afd. 25 fr. Toelatingsexamen en Aanvangslessen 16 SEPTEMBER te 8 Va uur- Heropening der Kostelooze BEWAARSCHOOL voor Kinders van 3 tot Q Jaar 2 SEPTEMBER te 8 Va Murr Inlichtingen en inschrijvingen bij den Heer Bestuurder (Bureel der School) Groote Markt, IPoperinghe. De Burgemeester en De Bestuurder, Voorzitter van het Bestuurscollege, Edg. WULLUS. NESTOR LAHAYE. U kunt eiken dag uitwisselen bij KAMIEL BOSSAERT, «CAFE DES ALLIES» Yperstraat, 3, (rechtover de post) POPERINGHE. Komt op verzoek thuis afhalen. Briefport wordt vergoed. Beleefd aanbevolen, H. FRANKFORT, 84b, Kapellestraat, OOSTENDE. LOONBOEKJES VOOR DE THUISARBEIDERS. Verplicht sedert 12 Augustus. Bij de wet van 10 Februari 1934, houdende reglementeering van het thuiswerk op het gebied van loonen en hygiene, worden de bedrijfsleiders er toe verplicht aan de thuisarbeiders een loonboekje over te maken. Bij het Koninklijk Besluit van 1 5 Juli 1935 dat onlangs in het Staatsblad is verschenen, werd het model van dit boekje bepaald. Dit is sedert 1 2 Augustus verplicht. De bedrijfsleiders zijn er slechts toe gehouden een loonboekje over te ma ken aan de handarbeiders, die krach tens n dienstkontrakt thuis werkzaam zijn. Vermelde verplichting is hun geenszins opgelegd ten opzichte van de buiten dienstverband staande ar beiders, door een bestek of voorwaar den verbonden. In het algemeen is 't uiterst gemakkelijk een onderscheid te maken of er een dienstkontrakt bestaat ofwel of de partijen door een bestek of voorwaarden verbonden zijn, in an dere woorden of er sprake is van een arbeider die voor een werkgever tegen een en door deze te betalen bepaald loon werkt, ofwel of er sprake is van een buiten dienstverband staanden ar beider, die Voor een klant een werk uitvoert en die zelf den prijs er van vaststelt. In bijna alle gevallen zal het bij de feitelijke omstandigheden mo gelijk worden gemaakt de aangelegen heid zonder de minste aarzeling op te lossen. Het bij het Koninklijk. Besluit van 15 Juli 1935 voorgeschreven loon boekje vervangt terzelfdertijd dat, waarvan sprake in 't Koninklijk Besluit van 1 1 September 1933, tot inrichting van de kontrool op de werkloosheid van thuisarbeiders. DRINKT HET VOLKSBIER STAD POPERINGHE. ZONDAG 1 SEPTEMBER 1935. LUISTERRIJKE GAMBOLLING In den Transvaal bij Julien Lermyte, Bruggestraat, 175 fr. prijzen. Voorwaaiden als naar gewoonte. Begin om 2 /i uur stipt. Mogen we nog boomgaarden aanleggen Als we de statistieken nagaan van den invoer van vreemd fruit, dan stel len wc vast dat we met onze 73.000 Hectaren boomgaarden, nog niet ge noeg fruit voortbrengen om aan de vraag te voldoen. We mogen dus nog boomgaarden aanleggen. Om gemakkelijk te kunnen verkoo pen zullen we volgende zorgen in acht nemen de keuze der variëteiten, de bemesting der boomen, het verluchten der kroon, de bestrijding van insecten en ziekten, een goede verpakking en sorteering van het fruit voor den ver koop. Bij het kiezen der variëteiten zullen we nagaan welke soorten best gedijen in de boomgaarden van de streek. Hier volgen enkele goede variëteiten i Keizer Alexander, op goede gron den Jacque Lebel, Transparente de Croncels, Borovitsky, Reinette de Landsberg, Rambour d'hiver, Reinnet- bantsche Belle Fleur, en Belle de Bos koop. De stammen moeten een hoogte heb ben van minstens 2 m. en een omtrek van 12 cm. op één meter boven den grond. De kroon bestaande uit 4 a 5 takken moet 2 a 3 jaar oud zijn. De boomen moeten voorzien zijn van talrijke welvertakte wortelen. We mogen geen stammen kiezen met ruwe schors bedekt met mos of aangetast door ziekten. Zeer belangrijk voor de opbrengst is de bemesting vooral tijdens de plan ting later zal men alle jaren bemes ten om de noodige voedende elemen ten terug in den grond te brengen. Bij dgn aanleg van een boomgaard zullen we per Ha. onderwerken 70.000 kgr. stalmest en een mengsel van 1 000 kg. Supra en 12000 a 1500 kgr. Sylviniet Kainiet. Deze bemesting wordt volle- digd in de Lente door 500 kgr. amrno- niaksulfaat onder te rijven per Ha. Gustaaf Gillekens,

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1935 | | pagina 2