ÉPt mm De Koning, diep ontroerd, stapt achter den lijkwagen. De laatste reis van de geliefde Belgische Koningin, Teraardbestelling van onze goede Koningin. !1 1 NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT te A4EGHK &C. m jé, TV' m. HV WM L m mm m 15 JAAR. NUMMER 36. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 8 SEPTEMBER 1935. GAZET TAN F0PER1NGHE ABONNEMENTEN I Jaar, per post Congo Frankrijk Amerika Losse Nummers 0.25 fr. 16 fr. 25 fr. 25 fr. 30 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in *t post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Hel rouwende Belgische Volk heelt Koningin ASTRII) ten Grave geleid. V- j V-' -*• f --X- EEN ZICHT OP DEN TREURIGEN LIJKSTOET. De Koningin verlaat voor de laatste maal het Koninklijk Paleis. Dinsdag morgen weerklonk dus op de Paleizenplaats, het eerste teeken dat het wegrukken inluidt van Koningin Astrid uit ons leven. De Koningin, onvergelijkelijke moe der en vrouw met de hoogste kwali teiten, heeft voor de laatste maal dit paleis verlaten, waar wij haar nog zoo dikwijls hoopten te kunnen toejuichen. Het volk heeft de plaats letterlijk ingenomen. Deze menigte die reeds van Maandag avond was toegekomen heeft voor het grootste gedeelte den gan- schen nacht gewaakt. Vanaf 9 uur komen de personalitei ten toe op de Paleizenplaats. pjet is een druk verkeer van auto's gn niénschen in uniform. De lijkwagen staat reeds voor het Koninklijke Paleis. Bovenop het balda kijn staat het Belgische Wapen. De lijkbaar wordt bedekt met een kleed in de Belgische kleuren en een purpe ren kussen, afgezet met hermelijn, wordt erop gelegd, om de koninklijke kroon te dragen. Om 1 0.1 5 uur wordt het lijk gelicht en de duurbare last wordt ojd den groo- ten {ijkwagon gelegd. Het groot e driekleurige lijkkleed wordt over de kigt uitgespreid en de aangeduide persoonlijkheden, die de tippen zullen vasthouden, treden naar voren. De lijkwagen zet zich zwaarwiegend in beweging. Het is een ontzaglijk oogenblik. De tienduizenden voelen op zich'het gewicht van een hoofdmoment in de gegchigdenis drukken, Daar verschijnt de Koning en nooit omringde zoo schrijnend de tragiek van het Noodlot een bloeiende mannenge- stalte. Hij is blootshoofds en den rechter arm draagt hij in een zwarten hand. Een rouwfloers omstrikt zijn rechter arm. Zijn uniform is dit van luitenant- generaal. Zijn gelaat is dat van den mensch die volkomen leeggeweend is. Af en toe verheft hij zijn vermoeide blikken tot de vreeselijke majesteit van de zwarte rollende baar vóór hem en dan ziet men even zijn trekken ver krampen. Op zijn rechterkaak aan den mond hoek draagt hij nog een pleister. Rechts van Hem bevindt zich zijn schoonvader, ook door het leed ge sloopt, links zijn schoonbroer, prins Karei van Zweden, Astrid's broeder die als kind de bruiloft bijwoonde en thans een rijzige jonge officier gewor den is. Dan volgen prins Karei van Belgie, grirjs J^argl van Zw,eden en prins Axel van Denemarken, de prins van Piémont en de hertog van York, En in duizenden blikken wellen weer dikke warme tranen... De Plecihtige Uitvaart. Een plechtige Dienst wordt in de St. Goedelekerk gecelebreerd door den Kardinaal Van Roey, aartsbisschop. In de kerk bevinden zich dap nqg Kpnipgin Elisabeth, prinses van Pié mont (Marie-José), prinses Josephine- Charlotte en al de vreemde prinsessen die rechtstreeks naar de kerk gekomen zijn. Gedurende de rouwplechtigheid, blijft de Koning geknield, het hoofd gebogen, de linkerhand tegen het voor hoofd gedrukt. Soms raakt dp kleine prinses Jose- phing-Charlptte hem even aan den arm pis om haar vader wat trootst te bren gen in zijne oneindige droefheid. De Koning richt dan enkele woor den tot zijn dochtertje, of buigt zich over tot zijn moeder, Konipgin Elisa beth, die snikkend naast hem zit. Bij 't eindigen van den dienst speelt het muziekkorps van de Grenadiers op gedempten toon het Nationaal Lied. Het laatste Afscheid. De kist wordt buitengedragen. Traag wordt zij in de richting van den praal wagen gebracht. De menigte ontbloot eerbiedig en ingetogen het hoofd. De Koning volgt alleen de baar. Een der volgelingen van den stoet schikt het verband van den Koning. De kist wordt op den lijkwagen gezet. Met groote aandacht schijnt de Koning het droe vig ceremonieel, in al zijn bijzonder heden te volgen. Het driekleurig lijk kleed wordt op de kist uitgespreid. De zware wagen gaat weer in gang. Met gebogen hoofd, stapt de Koning op, en achter hem volgt het rijtuig van het hof. In het eerste rijtuig nemen plaats, Prins Karei van Zweden, vader Van de overleden Koningin, Prins Karei Belgie. De lijkwagen rijdt stilaan vprdpr altijd volgt de Koning alleen, De stoet verdwijnt langzaam in den morgen. Het treurende volk blijft ach ter op den langen weg dien onze Ko ningin te vroeg moet afleggen. Het is thans de laatste etape van den weg. En altijd maar voort staat een onbe schrijflijke, ingetogen menschenzee langs den weg. Vóór de kerk varij Laeken, De geestelijkheid van de kerk staat reeds vpor de kerk.Een auto rijdt voor. Twee treurende gestalten stappen uit Koningin Elisabeth en Prinses Marie- José van Piémont. Kort daarop een tweede auto van het Hof. Prinses Josephine-Charlotte en Prins Boudewyn stappen uit men heeft medelijden me£ de. Keninklijke weesjes, Daar nadert de indrukwekkende lijk wagen. En daarachter, gebroken, onkenne lijk, met gebogen hoofd, de Koning. Hij gaat ganse.h alleen, bloothoofds, terwijl de menigte hem een medelij dend gefluister toestuurt. De Lijkwagen houdt stil vóór den ingang. De witte kieedij van den pri maat van Belgie schittert in de zon. De Koning heeft heel den weg lang, den treurigen stoet te voet gevolgd. De soldaten presenteeren de wapens. De vlaggen buigen, groetend neer. De klokken zenden hun bronzen treurende tonen door de lucht. De massa volk ziet dit schouwspel ingetogen en bedrukt na. De lijkkist wordt traag binnenge dragen in de kerk. Het Nationaal Lied weerklinkt, ge dempt, en de zachte tonen van het orgel mengen zich met het geschal der hoorns. In de kerk van Laeken worden de absouten gezongen door Monseigneur Van Roey. Na deze plechtigheid, die slechts van korten duur is, wordt de kist overge bracht naar de Koninklijke Crypte. Alleen de Koning en de leden der Koninklijke Familie volgen de Konin gin tot bij haar laatste rustplaats. Koningin Astrid heeft haar laatste reis volbracht, betreurt door gansch haar volk. 'j Belgische Volk en vooral het Vlaamsche verafgodt zijn Koningen. Onze eerste Koningin Marie-Louise, die te Oostende overleed in 1850, was 't voorwerp van nationale cultus. Men zong op de openbare pleinen rouwlie deren die haar deugden huldigden. In 1 889 stierf de vermoedelijke op volger van Leopold 11 op twintigjarigen ouderdom. Bij den ha^rd yan de eenvoudigste gezinnen werd gedurende een gansche generatie met ingetogen weemoed ge sproken van de deugden van den jon gen prins. Stilaan groeide in de ziel van ons volk de onverzettelijke verknochtheid aan onze Koninklijke F^ngihe, 't Huwelijk yap prins Albrecht, later Albrgchj 1, in 1900, veroorzaakte een ongemengden jubel in 't land en schoone legenden werden om hun ver loving geweven terwijl de minste bij zonderheden van hun dagelijks leven in 't lang en breed, gretig werden voort- verteld, De terugkomst in 1918 over de Vlaamsche Steden van onze vorsten, ging gepaard met hartroerende blijken van gulle verwelkoming. Is hot dan toch waar dat de liefdebanden bij droeve omstandigheden nauwer toege haald worden Onze Koninklijke Familie -en ons kleine land scheen de lijdensbeker tot op den bodem te hebben gedronken en ieder verheugde zich in de schoone toekomst die ons vorstelijk Huis te gemoet ging. In 't Koninklijk paleis woonde een voud en liefde ons Vorstenpaar be haagde zich in de schitterende herle ving onzer letteren, onzer beeldende kunsten en pos nationaal leven. In 't land der stille meren, met reine Sneeuwvelden, duizende fiorden, waar gulheid heerschen, woonde een won- derschoone prinses, van slanke ge daante en sportieveo tred. Haar hart was rein en trouw als de eeuwige sneeuw- op de bergtoppen. Flaar blik helder als 't water der stille meren van haar land.Haar taal melodieus en zacht. Haar gebaar gratievol. Deze prinses geboren om te gebie den, vond haar heil. in te dienen. Koning Albert droeg haar een be wonderende sympathie toe. Astrid Voelde een kinderlijke genegenheid voor haar geliefden man. Ons Vorstelijk huis was dus een uit verkoren familie toen opvolgentlijk drie kleine prinsen Prinses Jose phine, Prins Boudewyn, Prins Albert 't huiselijk geluk kwam vergrooten. De prinses Astrid, uitstekende huis vrouw, was ook een voortreffelijke moeder. De Belgen verheugden zich in den oudertrots onzer Vorsten. Toen met eens een ongehoorde rouw ons kwam treffen door den dood van den meest-geliefden en meest deugd- zamen vorst, Koning Albert. 1 ot overmaat van ongeluk kwamen zwarte dagen aan den einder. Wat rede en beleid niet schenen te kunnen schikken, werd opgelost door den gulhartigen handgroet van een ge liefde Koningin. De gratie, de statigheid van deze verschijning brachten gelatenheid bij de menschen, vertrouwen voor de toe komst. Rond deze hoogst sierlijke verschij ning, sponnen deugd, plichtgevoel, echtelijke trouw en moederliefde, een kroon van reinste rozen, een lichtende liefde waaraan millioenen menschen- kinderen zich koesterden. De wonde was geheeld. In ons aller hart woonde de stille nagedachtenis van onzen Ridder-Koning,die 't zwaard van rechtvaardigheid had gehandteerd. Zijn zacht beeld, omfloersd met een wasem van weemoed berustte in ons, als 'n prikkel tot deugd, eenvoud en plicht. Onze jonge Koning Leopold 111, erfde de wijsheid en 't vernuft van zijn voorzaten Leopold l, raadgever van de mogendheden Leopold II, stichter van ons Kolonisch rijk Albert 1, de heldhaftige. De liefde van ons jong Vorstenpaar voor elkander was spreekwoordelijk. Dit getuigt den hartstochtelijken kus bij t verlovingsbezoek, buiten de pro- tocool om. Dit getuigen de menigvul dige gelegenheden waarin het paar zich steeds te zamen vertoonde, omringd van 'n geluks aureool. 't Volk voelt instinctmatig de ver-

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1935 | | pagina 1