onze Weiysve Herzien wonen 15" JAAR. NUMMER 38. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 22 SEPTEMBER 1935. ABONNEMENTEN Ü2NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN. GEBROEDERS DUPONT DE LESSEN DER GESCHIEDENIS. VAN DICTATUUR TOT DEMOCRATIE EN OMGEKEERD. AANKONDIGINGEN GEEF MIJ 'N UITZET! WEER VECHTEN BER8CHT-LEURHANDEL VERSLAG GEMEENTERAADZITTING HGHE 1 Jaar, per post 16 fr. 25 fr. 25 fr. Amerika 30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 De geschiedenis der volken leert ons I vriend Ephialte, vijand der aristocra- -l i- k v/\^ktr.*irrfcTür\ O lo X T /V I rrt 1 TV dat iedere soort van regeering gewoon lijk maar zoolang duurt, tot misbruiken die er mede gepaard gaan, en grootere uitbreiding met den tijd nemen, haar zoo onpopulair maken, dat zij door een anderen regeeringsvorm vervangen wordt. En zoo gaat het van dictatuur tot democratie en demagogie om naar de dictatuur terug te keeren. In het regeeringsstelsel is doorheen de eeuwen al weinig nieuws in voege gebracht en veel van hetgeen wij nieuw achten heeft reeds onder een anderen naam veel vroeger in andere landen bestaan. De Grieken bezaten reeds een Grondwet door den beroemden wet gever Solon opgesteld en in voege ge bracht. Hij verdeelde de burgers in vier klassen de drie eersten bestonden uit grondeigenaars en de vierde benoemde tegelijk met de drie andere de rechters dewelke door de burgers geoordeeld werden op het einde van hun mandaat. Dat was een uitstekende maatregel die onze wetgevers helaas niet in onze constitutie opgenomen hebben en zoo komt het dat ministers, volksvertegen woordigers, senators, burgemeesters, schepenen en raadsleden thans niet verantwoordelijk zijn voor hun slecht beheer. De volksvertegenwoordigers werden gekozen onder de vier klassen. Deze Kamer besliste over oorlog, vrede, en alle belangrijke binnen- en buitenland sche zaken. Solon wilde dat al de burgers van Athene het recht van stemmen en oor- deelen zouden bezitten. De rechters voor crimineele zaken werden gekozen per trekking onder dc burgers van meer dan 30 jaar en zij vormden een hof van beroep voor de burgerlijke zaken. Het waren dus geen rechters opge leid in den warboel en den doolhof dei juridictie en proceduur waardoor het feit zelf, op den achtergrond verwezen wordt. De aristocraten van dien tijd be- meesterden de macht op de Pisistradi- des met het doel hun oude privilegiën te herwinnen maar het volk door Clis- thénes geleid hernam het bewind en de voordeelen, die de aristocraten nog hadden door de constitutie van Solon, werden hun ontnomen 5 10 jaar vooi onze tegenwoordige tijdrekening. Er werden dan tien klassen van bur gers gevormd en aan fabricanten en vaklieden werden burgerrechten ver leend. De benoeming tot senator of volks vertegenwoordiger geschiedde voor taan per trekking hetgeen een nieuwe vermindering van invloed der aristo craten voor gevolg had. Het hoofd der natie, de archonte polemarque moest voortaan zijn macht deelen met tien strategen (ministers) die ieder jaar gekozen wer den. Clisthénes voerde het referendum in door aan de partijen toe te laten een beroep op het volk te doen om binnen- landsche geschilllen te vermijden. Aldus legde Clisténes de grondsla gen van een zuiver democratische re geering die vaster in den zadel kwam door... de overwinningen van Mara thon en Salamine, die het buitenland sche ontzag voor Athene vergrootten. Het is aan Aristides te wijten dat aan alle burgers zonder onderscheid van klas, rijkdom of rang, al de open bare ambten opengesteld werden. En die grondwet duurde tot het tijd perk van Ephialte en Periclès (461 jaar voor onze tijdrekening). De proclamatie van de rechten en de plichten van het volk, uitgevaardigd door dezen regeerder gedurende den oorlog van den Peoponèse, is waardig van de proclamatie van de rechten van den mpnsch onder de eerste Fransche republiek. Hoe het rechtswezen ingericht werd. ten, was het rechtswezen als volgt in gericht Er waren zes duizend juryle den in tien afdeelingen verdeeld en die bevoegdheid hadden alle misdrijven en burgerlijke zaken te oordeelen. Deze instelling droeg den naam van hélicé Een vergoeding voor deze rechtefs werd ingesteld, de archonten oordeel den niet meer maar deden nog het werk van onderzoeksrechter en zij waakten op de uitvoering der vonnis sen. Boeten mochten zij maar toepas sen tot een bedrag van 50 drachmen. De macht der beroepsrechters was dus zeer beperkt. De attributies van het toenmalig Aeropage, de hoogste rechtbank, wer den ingekrompen tot haar bevoegdheid onder Solon enkel vonnissen over vrijwilligen moord. Het waken over de uitvoering der wetten werd haar ont nomen en dit toezicht toevertrouwd aan een commissie van zeven verant woordelijke leden, jaarlijks gekozen. Deze commissie zetelde in de Kamer en Senaat en bezat de macht zich te verzetten tegen iederen maatregel of wet, welke zij oordeelden niet in 't belang van het algemeen te wezen. Zou het thans niet van pas komen onze Kamer, Senaat, Provincieraden en gemeenteraden onder zulke voogdij te stellen om hen het verkeerde van zekere beslissingen te doen inzien, voor het te laat is Geen grondwet-herzieningen, noch inbreuken. Een andere uitstekende regeling was, dat het Parlement niet geheel baas was van de wetgeving en niet naar hartelust de grondwettelijke bepalingen en de wetten kon maken of veranderen naar goeddunken, want buiten de commissie der zeven nomophylaques waren er nog twee organismen de nomo- thesie en de graphe paranomon die beletten dat de vastheid der wetten zou in gevaar gebracht worden zonder dat evenwel de vooruitgang zou belet worden. In dien tijd zouden de aanhangers van het verwoesten der waarde van den frank, zelfs als zij over een makke kudde kamer- en senaatleden beschikt hadden, met de drie wakende commis sies af te rekenen gehad hebben en van plotse gedirigeerde economie zou niets tot stand gekomen zijn. Verandering van wet, het is te zeg gen afschaffing van een oude en haar vervanging door een nieuwe, werd aan een referendum onderworpen.Zij werd aangeplakt met uitlegging welke de oorzaken en voordeelen der verande ring waren. De nomothetes deden voor zich den voorsteller van de nieu we wet verschijnen, die dan de na- deelen der oude wet moest doen ken nen, terwijl andere burgers het recht hadden als verdedigers van de oude wet op te treden. Na dit «proces» oordeelden de «no mothetes» of de wet in voege moest gesteld, of verworpen worden. In het eerste geval was de voorstel ler gedurende een jaar verantwoorde lijk voor zijn wet. Voor de «helicé» aangeklaagd belette zulks zelfs de stem ming der wet. Wat zouden onze wetgevers aarzelen een wetsvoorstel in te dienen of er den tekst van te veranderen indien zij of hun beurs het minst in het gedrang zou kunnen komen En aan den stortvloed van nieuwe wetten zou spoedig een einde gesteld worden. De «graphe paranomon» had voor opdracht de slechte gevolgen eener ge stemde wetsverandering te bestrijden. Deze drie instellingen waren dus uit stekend verzonnen om te beletten dat het volk of het parlement te lichtzinnig de wetgeving zou veranderen en aldus het politiek, sociaal of handelsleven in de war zenden. En dat gebeurde in den tijd van het geen Pericles met recht noemde het tijdperk van de regeering van het volk door het volk Het was nog geen de- Athène regeerde toen over een tien tal millioen menschen. De senatoren en de rechters kregen slechts kleine vergoedingen in den be ginne maar al etende kwam de hon ger... Het dopgeld werd ook ingevoerd in het begin was het slechts een ge schenk van eenig geld om naar den schouwburg te gaan omdat Pericles wenschte dat iedereen van de meester stukken zou kunnen genieten. Later werd regelmatig geld uit de Staats kas aan het volk uitgedeeld voor de voeding. De soldij aan de krijgers die reeds in voege was werd hooger gesteld (A- thene nam op zich de verdediging der verbondene stammen die daarvoor las ten opbrachten). Wat het democratisch Athene ten onder bracht was de vijandschap van Sparta, het goud uit Perzie en de oli garchieën eenige families die de pracht van de afgeschafte koningen overgenomen hadden en die opstanden deden ontstaan om terug het beheer in handen te krijgen. De verdwijning van Pericles en Aris- tide en hun vervanging door de kleine staatslieden, gaven gelegenheid aan het volk dat geen wijze raadsmannen kan missen zichzelf met de leiding van het land te bemoeien. Het gevolg van deze uitbreiding der democratische macht was oorlog, die geschillen on der de bevolking tot stand bracht, den handel en nijverheid te niet deden en het land ruineerden. Volksredenaars vleiden zooals thans de massa, die er naar luisterde, zoodat het den krijg verkoos omdat de rijken alleen er de kosten van droegen. De zen werden vervolgd omdat zij vre desgezind waren. Van hun kant trachtten de rijken de grondwet te vernietigen en zij riepen de hulp van den vreemde in. Rond het jaar 41 1 voor onze ia?s^.« telling had er een reactie plaats en werd de soldij afgeschaft, terwijl aan een groot aantal armen het recht, aan de algemeene vergadering deel te ne men, ontnomen werd. Maar weldra werd de democrati sche grondwet weer in voege gesteld met al haar overdaden. Eerst na den val van Athene werd men redelijker maar weer verschenen de politieke bab belaars die het volk vleiden en mislei den en die ten slotte aan de democra tie zulke fouten deden bedrijven dat het laatste verbond met andere volken verbroken werd. Niettemin toonden de Atheners nog in verschillende omstandigheden dat zij de voorbeelden van moed en vader landsliefde van hun voorouders niet vergeten hadden maar te vergeefs, he laas. Het einde van de Atheensche de mocratie was de veldslag in de streek van Cheronee waar (338 voor J. C.) de burgers eerst na wonderen van dap perheid voor het vaderland te redden, bepaald het onderspit moesten delven in een gevecht tegen de troepen van Philippos II van Macedonië, die weldra door Alexander den Groote zou opge volgd worden en welke spoedig The bes zou verwoesten om de Grieken het revolutiemaken af te leeren. Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Het kan ook gebeuren dat de aan vrager geen patent heeft, en dat hij er zelfs geene moet hebben, want in bovengemelde gevallen is de leurkaart verplichtend, alsdan de leuderspatent niet geeischt of misschien niet verschul digd is, ofdat de aanvrager als aange stelde geen dubbel bezit, alsdan hij wel andere fiscale verplichtingen te ver vullen heeft. In dit geval moet de aanvrager eene verklaring voorleggen, waarbij de heer Ontvanger der Belastingen verklaart, dat hij aan zijne fiscale verplichtingen regelmatig voldaan heeft. Dit getuig schrift moet tegengeteekend worden, door den heer Kontroleur der Belas tingen. De belanghebbenden worden uitge- noodigd zich onmiddellijk in regel te stellen, ten einde niet verontrust te worden. WAT RIEP MENSKE MAES IN DE LOVIE Belangrijk Bericht aan groenten- fruit en melkverkoopers. Ten tijde van Periclès en van zijn magogie zooals het later werd. 1. - Groenten en fruitverkoopers. De groenten- en fruitverkoopers moe ten voorzien zijn van eene leurkaart en een herkenningsteeken, indien de groenten en het fruit die zij medene- men, niet van eigen kweek zijn. 2. Melk- en karnemelkverkoopers. Indien de melk door dèn verkooper ingekocht wordt, dan moet deze ver kooper ook voorzien zijn van eene leurkaart en herkenningsteeken. Welke stukken moeten de aanvra gers voorleggen tot 't bekomen dezer kaart en dit herkenningsteeken Zij moeten hunne aanvraag doen ten stadhuize, en voorzien zijn van 1 een bewijs dat zij voldaan hebben aan hunne belastingen onderteekend door den h. Ontvanger der Belastingen en tegengeteekend door den h. Toezie ner der Belastingen, 2) het bewijs van betaling der leur derspatent, sprekende op naam van den aanvrager. 3) Een dubbel van de leurderspatent indien het een aangestelde geldt. Het is amper 1 7 jaar geleden heel ,de wereld had vier jaar op stelten ge staan, was ontredderd, was de vier lan ge jaren een moordhol geweest. Millioenen waren gesneuveld en mil- lioenen liepen rond als wrakken. En bijna alle menschen waren verarmd. Het bilan van vier jaren menschelijke dwaasheid. Het is amper 1 7 jaar ge leden en weer dreigt het lugubere spel te herbeginnen. Eigenlijk moeten wij bekennen al die 1 7 jaren geen oogenblik zonder oorlog geweest te zijn. Economische oorlog, oorlog van toltarieven, klas senstrijden. En buiten dit alles steeds en immer de bedreiging van den vree- selijksten der oorlogen deze van het slagveld. Want geen enkel oogenblik is het werkelijk vrede geweest. De ech te oorlog, de verschrikkelijkste, deze van de kanonnen, de mitrailleuzen, de stik- en gazbommen, bleef intusschen echter dan toch maar alleen een be dreiging. Een papieren huisje te Genève hield hem min of meer in bedwang:. Nu echter is hij op komst. Denk eens na, enkel 1 7 jaar dat hij afwezig bleef. Waarom hij losbreken gaat, is ons genoeg verteld geworden. De eene par tij heeft wat en de andere partij zou ditzelfde ook gaarne hebben. Maar de eene partij staat het niet gaarne af, waarom de andere partij het dan maar zal komen halen, met de wapens. Een voudig dit. Niets meer. En nu gaat men er om vechten. Duizenden treinen en honderden booten vervoeren al het oorlogsmateri aal, 't menschenmateriaal inclus. En men jubelt als ging men naar een vroo- lijk feest. Net als in 1914. De menschen hebben niets geleerd, zullen nooit iets leeren. En in de woestijnen poetsen andere krijgslustigen hunne wapens, beloven te strijden tot den laatsten druppel bloed. Het moet snel gaan. Daarom beloopt het aangebrachte menschenma teriaal tot het millioen. Een millioen, jonge, gezonde mannen, met heel een leven van geluk en liefde nog als toe komst. Morgen misschien niet meer dan een reusachtige hoop ontzielde lij ken. Het geeft niet. De oorlogsroes roept, het land wil het. Neen, een, twee menschen. Meer niet. Voldoende om een millioen de dood in te jagen. Eigenlijk vreeselijk en ook, onbegrijpelijk. De moeders, al die duizenden, zij hebben ook moeders. Van die moeders verneemt men niets. Zij staan hun kroost af menschenmateriaal, hunne kinderen. Menschenmateriaal, meer niet. Mogelijk, maar men voedt geen kinderen, leidt ze niet op voor het slag veld, voor de dood. Wel voor het leven Wat een oorlog aan stille, verborgene rampen meebrengt, is nooit geweten. Evenmin wat droefheid en wanhoop hij in de gezinnen brengt. 1914 heeft het geleerd. De les is al vergeten. De menschen gaan dus opnieuw nu vechten. Twee landen een beschaafd en een half beschaafd. Zoo ten minste meWt men het ons. Twee landen. Mis schien zijn het er weldra meer want niets is zoo aanstekelijk als oorlogs neurose. Tot het laatste oogenblik zullen lui, die den kop koel houden, de catastroof nog trachten te verhinderen. Daartoe beschikken zij alleen over woorden. En woorden kunnen geen vechtlusti- gen scheiden. Alleen de schrik. Maar wie een leger van een millioen achter zich heeft en gansch het reusachtig ar senaal eener moderne bewapening kent geen schrik. Gevochten zal er dus wor den. Onnoodig zich nog illusies te ma ken. Meteen zal dus blijken dat al wat in I 7 jaar moeizaam opgebouwd werd om te beletten dat de menschen op nieuw elkander gingen verscheuren, waardeloos is. Dat geen enkel lichaam internationaal noch nationaal, geen en kele bond de vrede door bemiddeling in de wereld kan houden, dat oorlog eene fataliteit is die steeds en altijd geregeld als een besmetting de mensch- heid zal komen teisteren. De menschheid wil vrede, de leiders niet. Op een wenk dier leiders treedt iedereen in het gelid, zet de wereld in vuur en bloed, vandaag nog even goed als voor eeuwen. Ons individueele leven is veiliger geworden, maar wij verdelgen thans in massa. Dat is de eenige vooruitgang die wij bereikt hebben. Dus, morgen opnieuw het woord aan de kanonnen. En alle verdragen en de overeenkomsten opnieuw vodjes pa pier. De geschiedenis is een eeuwige herhaling 1914 herleeft. Het wordt weer oorlog en de lijken van duizende jonge menschen gaan weer den grond bezaaien verminkten en wrakken zijn op komst. De verschrikkelijke tragedie herbegint. Verdwaalde menschheid Mocht men het nog kunnen verhoeden G. V. B. STAD POPERINGHE. VAN ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1935, OM 7 UUR 'S AVONDS. 2ing. Hieruit blijkt dat de h. Omer Lebbe, als plaatsvervanger dient aangewezen te wor den, in de plaats van wijlen h. Remi Tally, Algemeen goedgekeurd. De h. Omer Lebbe treed de zaal binnen en legt, in handen van den h. Burgemeester, den grondwettelijken eed af. Daarop neemt hij plaats aan de raadstafel. De h. Burgemeester, alsook de aanwezige raadsleden, wenschen hem welkom in hun midden. 3. Begrooting der Kerkfabriek van St Bertinus voor het dienstjaar 1936. Deze bedraagt in ontvangsten en uitgaven de som van 31.781.30 fr. Gunstig advies met algemeene stemmen. 4. Begrooting der Kerkfabriek van O. L. Vrouw voor het dienstjaar 1936. De ontvangsten en de uitgaven beloopen tot de som van 20.809.68 fr. Gunstig advies, mits onthouding van Raads lid Maurice Devos, lid van den Kerkraad. 5. Bemachtiging aan de Kerkfabriek van O. L. Vrouw, om een perceel land uit ter hand te mogen verpachten. Er is hier spraak van eene partij land, groot 44 aren, gelegen te Poperinghe Sie K nr 261, vroeger in pacht gehouden door Ch. Merlevede. Deze laatste ziet vrijwillig af van zijnen pacht ten voordeele van Henri Cap- pelaere, aanpalende gebruiker, die den prijs van I 000 fr. de Ha. aanbied. Om reden van bijzonderen aard, spruitende uit het gebrek aan eenen wettelijken uitweg, wordt er af gezien van eene openbare verpachting. De verpachting uit ter hand, wordt met algemee ne stemmen goedgekeurd, min de onthouding van Raadslid Devos, lid van den Kerkraad. 6. Goedkeuring der openbare verpach ting eener partij land ten verzoeke der Kerk fabriek van St Bertinus. Het geldt hier eene openbare verpachting van 40 a. 50 ca. Land te Poperinghe, Sie K nr. I 164. Er werd maar een aanbod gedaan, dit van Pinson Prosper, landgebruiker alhier, mits de som van 535 fr. De vorige pachter betaalde 325 fr. 's jaars. Algemeene goedkeuring. 7. Goedkeuring van het proces-verbaal van nazicht der Kas van den Gemeente-Ont vanger. De ontvangsten beloopen 2.564.016.58 De uitgaven beloopen 2.550.821.67 De Heer Burgemeester Lahaye opent de zitting op het gesteld uur. Afwezig Raadslid Desmytter E. Een tiental toehoorders bevin den zich in de raadszaal. Vooraleer de besprekingen te beginnen, rengt de Heer Burgemeester eene ontroerde hulde aan de nagedachtenis van onze diep- betreurde Koningin Astrid. Hij getuigt van de oprechte deelneming van onze Stad in den Nationalen Rouw en van de innige ver kleefdheid der bevolking aan de Koninklijke Familie en aan het Vorstenhuis. Schepen Vandooren in naam der meerder heid en Heer Dr. Brutsaert in naam der min derheid, sluiten zich bij deze rede aan. Daarna brengt de Heer Burgemeester eene laatste hulde aan het afgestorven Raadslid, Heer Remi Tally, die gedurende vele jaren zijn mandaat van Gemeenteraadslid tot een ieders voldoening waarnam en de intresten van Stad behertigde, in de volle mate zijner middelen. Schepen Vandooren en Dr Brutsaert slui ten zich, in naam van hun groep, aan, bij de woorden van den H. Burgemeester. Daarna gaat men over tot de bespreking van het dagorde. 1. Goedkeuring van het verslag der laatste zitting. De heer Secretaris Couttenier geeft lezing n het proces-verbaal der laatste zitting, hetwelk, zonder belangrijke opmerkingen, goedgekeurd wordt. H. Lefebvre. In eene vorige zitting, sprak ik over onregelmatigheden die geschie den in het berekenen der gemeentelijke bij drage aan de werkloozen voor de maand Mei 1933 toegestaan. Sommige syndikaten gaven meer dan an dere. Men beloofde mij de zaak te onder zoeken, hoever staan wij nu Schepen Vandooren. Niettegenstaande ons schrijven naar Yper, kregen wij geen antwoord over deze zaak. H. Lefebvre. In Yper kreeg ik sommi ge inlichtingen. Indien men hier op het tadhuis de fichen wilde nazien, zou men bestatigen dat er missingen begaan werden door zekere syndikaten. Schepen Vandooren. Dat is een groot werk om die fichen na te zien. Schepen Bossaert. Kan dat onderzoek niet gedaan worden door 't Tusschengemeen- telijk Fonds van Yper, H. Lefebvre. Daar is veel personeel weg, dit fonds is in likwidatie. Schepen Vandooren. Jamaar als de re keningen in Yper niet meer zijn, ze moeten zich toch elders bevinden, misschien wel in een ander tusschengemeentelijk Fonds. D rekeningen der boekhouding moeten toch,mij dunkt, bij het Rekenhof nagezien worden. H. Lefebvre. De dubbels moeten hier zijn. Wij hebben de Staten opgemaakt zoo- als bet zijn moet. Schepen Vandooren. In alle geval, zijn de staten te Yper niet meer, zij moeten te vinden zijn bij het organisme dat de werkin gen van het TusscHengfemeentelijk Fonds van Yper voortzet. H. Brutsaert. Zulks is natuurlijk. Schepen Vandooren. Ik zal aan dl zaak trachten een oplossing te geven. 2. Onderzoek der geloofsbrieven van den opvolgenden plaatsvervanger van de lijst tot dewelke wijlen heer Remi Tally toebe hoorde. Aanstelling van het nieuw ge meenteraadslid en zijne eedaflegging. De h. Secretaris geeft lezing van het pro ces-verbaal der laatste gemeenteraadsverkie In kas op 30 Juni 1.1. 13.194.91 Op eene vraag van Raadslid Denys wordt er verklaard dat de betwiste sommen door den Ontvanger in de Stadskas gestort wer den. Algemeene goedkeuring. 8. Goedkeuring van het proces-verbaal van nazicht der Kas van den Ontvanger der C. O. O. De ontvangsten beloopen 44*2.392.93 De uitgaven beloopen 357.626.83 In kas op 10 September 1.1. 84.766.10 Goedgekeurd mits onthouding van Schepen Gombert. 9. Verkoop van den grond, welke vroe ger den Stêeput uitmiek. Schepen Gombert. Dea(e grond ligt langs de Brijkedreef, t is een oude waterput die volledig met vuilnissen en afval gevuld is. H. Brutsaert. Is er vraag voor dien grond Schepen Vandooren. Ja, hij is 7 a. 20 ca. groot en zou publiek kunnen te koop gesteld worden, de aanvraag daartoe zou aan de bevoegde overheid dienen voorgelegd te worden, na onderzoek van commodo en in- commodo. Algemeene bijtreding. 10. Toelating te geven door den ge meenteraad om een der lokalen der Staats- Middelbare school te laten gebruiken voor het inrichten van eene bewaarschool. De h. Secretaris geeft lezing van volgenden brief Brussel, 17 Mei 1935. Mijne Heeren, Ik verneem dat het gemeentebestuur de toelating zou geweigerd hebben aan het Co mité van de Bewaarschool, over een lokaal te beschikken in de gebouwen van het Rijks middelbaar Onderwijs. Ik dring ten zeerste aan opdat gij deze zaak opnieuw zoudt voorleggen aan den Ge meenteraad. Indien gij uwe weigering moest staande houden, zou ik verplicht zijn u te verzoeken onmiddellijk eene gemeentelijke bewaar school te openen, daar meer dan 30 leerlin gen aanwezig zijn in de froebelklasse. Mag ik u verzoeken mij zoodra mogelijk uwe beslissing diensaangaande te doen ken nen. Hoogachtend, De Minister, (get.) Fr. BOVESSE. H. Sansen. Dat is geen werk van ge- meentebelangers, dat is liberaal,antikatholiek. H. Liétaiert. t Is toch de vrijheid dat wij voorstaan. H. Denys. Gij zendt zelf allen uwe kin- ders naar die school niet. Schepen Gombert. Dat is omdat wij iedereen vrij laten. Schepen Vandooren. De handteekens der ouders die de school aanvragen, zijn in voldoende getal. Wij vervoegen ons dus enkel aan de wet en aan den brief van den heer Minister. H. Brutsaert. De minderheid zal, om dezelfde redens reeds vroeger bekend ge maakt, tegenstemmen. Ter stemming wordt de aanvraag goed gekeurd met 7 stemmen tegen 5. (Meerder heid tegen minderheid.) 11. Bemachtiging te geven aan de Na tionale Maatschappij van Buurtspoorwegen tot het uitbaten van autobuslijnen Dixmude- Ghyverinchove, Crombeke, Westvleteren, Po peringhe en Ghyverinchove, Veurne, De Panne. Goedgekeurd.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1935 | | pagina 1