Afrika bet Land van den Het Filial van F. C. Poperinghe «lal Zondag laatst het Elllal van S. Yper met 2-1 versloeg. Het Ilaliaanseli-Elhiopisch Geschil. 15« JAAR.NUMMER 42. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 20 OCTOBER 1935. ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN Uitgevers-Eigenaars GEBROEDERS DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. Afrika is een land van oorlog e; slachtingen. Het is ook een land vo van beloften voor hen, die moed er durf bezitten en die daarvan gebruik weten te maken. En de tijd is wellicht niet ver meer, dat de blanke veroveraars alle moeite zul len moeten doen, om hun klein bestaan te bewaren. Het Afrika van heden een land vol beloften. Het is dus niet te verwonderen, dat Afrika, een geweldig concurrentieter- rein is, niet alleen tusschen blanken en Japanners, maar ook tusschen de in landers onderling. In een stevige Ford rijdt de neger door heele gebieden, waar nog nooit een blanke een voet heeft gezet, en hij brengt daar zijn waar aan den man. AANKONDIGINGEN DE OMZETTING VAN DE STAATSRENTEN. De omruiling geschiedt aan de win ketten van de Nationale Bank van Bel gie, hetzij in den zetel van deze In richting te Brussel, hetzij in hare bij huizen of in het even welk harer agent schappen buiten de hoofdstad. De hou ders die zulks verkiezen kunnen echter hun bankier of hun gewonen wissel agent verzoeken de omruiling voor "hun rekening te doen. ROND DEN OORLOG. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE LAN DBOUWKRONI EK. Seizoenwerken in October. LANDBOUW: Degrondbereiding voor de bezaaiing is wat achteruit gebleven ter oorzake van de laatste regenvlagen. Over 't algemeen be vinden zij zich in goeden staat om het zaad te ontvangen. Om goede opbrengsten te beko men, moeten we ook goed bemesten. Per Ha. zullen we een mensel on derwerken van öooèSoo kg. Sylvi- niet-Kaniet 'en Soo kg. Supra. Voor bet zaaien egt men 130 kg ammoniaksultaat onder. De overige stikstof wordt toegediend in Maart. De waarde van het zaad heeft ook grooten i n vloed op de opbrenst. On der de roode tarwe bevelen we aan: Prins Leopold. Instituut van Gem- bloers en Teverson. Voer de witte: Double stand up. De rogge wordt op dezelfde wijze bemest. In October worden de suikerbee- ten geöosgt. Om niet te veel aarde mee weg te voeren legt men desui- kerbeeten in bermen en men laat er de kettingegge overgaan door twee paarden bespannen. De voedermaïs, die niet groen kan vervoederd worden, zal men in kuilen eveneens de beetbladeren die best gemengeld worden met pulp. HOENDERTEELT: Tijdens het ruiven der hennen moet men ze krachtig voedsélgeven; hetgepluim- te vraagt veel eiwit. Men doet ook solfer in het. beslag en vsrvoebert koolbladeren- Oude hennen van meer dan drie jaar, en zélfs deze die twee jaar ge legd hebben zal men verwijderen. Men zal zorgen dat het beloop goed droog blijft, want niets is nadeeli- ger voor het leggen dan natte poo- ten. Aan konijnen die op droog voe der staan zal men drank bijgeven.. Gustaaf Gillekens. DE HEER WEYLER, GOUVERNEUR VAN OOST-VLAANDEREN OVERLEDEN. HET BIER VAN DEN DAG IS UITZET DE FINANCIEELE DWANGMAATREGELEN DOOR DE VOLKENBOND AANGENOMEN. DE TEKST DER FINANCIEELE SANCTIES. m IHGHE 1 Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Postcheck 48459 Telefoon 180 HET ZWARTE WERELDDEEL ONTWAAKT Het heeft lang als een voorwend sel van Italië gegolden dat Abessinic een onbeschaafd land is en dat Italië het recht heeft dit volk te beschaven. In onderstaande belangwekkende be schrijving, geeft de redacteur van het Amerikaansche blad To day een uiteenzetting over de ontwaking van het Zwarte Werelddeel, waar voor de Europeanen nog goede za ken zijn te doen. En dat heeft Mus solini begrepen. Er liggen groote grijze vlakten, do; en dood er is nog geen water genoeg om een vogel in het leven te houden En met dat al ziet men onder den Equator bergen met eeuwige sneeuw onmetelijke stroomen, heerlijke water vallen. Afrika is een geweldig land dat zes Europeesche natie's en twee zelfstan dige regeeringen onder elkander ver deelen. Het is een land, waarvan het bezit voortdurend in oorlogen wordt uitgemaakt. En zoo n oorlog zou thans zeer wreed kunnen worden. AUTO'S, KLEEREN, DIAMANTEN, THEE... Gij zult verwonderd staan, geachte lezer, wanneer gij deze eigenaardige samenstelling ziet. Zij wil U slechts doen beseffen, welk een waarde het land heeft, welke rijk dommen het bevat. Veronderstelt nu even, dat wij op den hoek van een straat staan. Er komt een auto voorbij. De banden zijn ge maakt van caoutchouc... uit Afrika. Het chroom van de lampen en radiator en portierknoppen... komt uit Afrika. Daar halen wij, Europeanen, de kost bare metalen. De auto is van binner. bekleed. De katoen komt uit Egypte, Soedan of de Congo. De uitvoer uit het Zwarte Werelddeel concurreert reeds sterk tegen de Amerikaansche markt. Uit Amerika ontvangen wij ons leer, fruit, vleesch, suiker, lood, zink, enz. Maar voor Europa is het niet hetzelfde vanwaar dat gehaald wordt. Uit de ko loniën in Afrika kunnen deze produc ten even gemakkelijk worden gewon nen. Daarom lonkt Mussolini ook naar het land van den Negus Abbessinie. Wanneer wij in Europa een lunch room binnen gaan, dan offreert men ons chocolade, die van Afrikaansche cacao is gemaakt. Het kopje koffie of zelfs de thee is afkomstig uit Kenia, Tanganyka of Niassa. De suiker werd in Natal of Portugeesch Oost-Afrika gehaald. En wij zouden ook wijn ui! Zuid-Afrika kunnen bestellen. Onze stoelen had men evengoed met Zuid- Afrikaansch linnen kunnen beklee- den Meer prozaïsch maar niet minder waardevol zijn de fosfaten, die onze landbouwers uit Afrika ontvangen. Goud en platina levert dit zwarte we relddeel al eveneens ongeveèr 38 procent van de geheele wereldproduc tie. EEN REUSACHTIGE BEVOLKING Bedenk eens, geachte lezer, dat Afri ka een bevolking telt van 1 80 millioen negers, terwijl het ongekende en on uitputtelijke rijkdommen bezit.Het valt daarom ook niet te verwonderen, dat zoovele staten reeds beslag hebben ge legd op een aardig gedeelte van dat land en dat Mussolini ook gaarne een stuk in zijn bezit zou hebben. Evenmin valt het te verwonderen, dat Japan, dat reeds alle markten in de beschaafde werelddeelen met zijn goedkoope producten overstroomd, thans ook een blik op het Afrikaansche werelddeel heeft geworpen, om in de soeks en magazijnen zijn producten te kunnen opslaan. Eigenlijk mogen wij Afrika niet meer het zwarte werelddeel noemen.Men vindt er weliswaar wilde dieren, ge vaarlijke moerassen en de tsé-tsé-vlieg, maar ook moderne hotels, spoorwegen, luchtlijnen en theaters. Dagbladen en periodieken worden overal uitgegeven, de regeeringen rich ten universiteiten op. De slavenjachten zijn verboden en daarvoor in de plaats leeren de inlanders lezen en schrijven. HET LAND ONTWIKKELT ZICH SNEL Dat bovenstaande een uitgemaakte waarheid is lijdt geen twijfel. Hoe i het met de vergevorderde tegenwoor dige techniek anders mogelijk Pemba een klein plaatsje in Noord Rhodesia, is een aardig voorbeeld var. de ontwikkeling van een negerdorp Dertig jaar geleden lag hier reeds eer, spoorlijn. Twee simpele hutten aan weerszij den van dezen, spoorweg, vormden hei station Pemba. Een gedeelte van het station was in gericht tot winkel, waarin een handige Griek zaken dreef. Hij ruilde spiegel tjes, zout, graan enz. tegen inlandsche produkten als ivoor en huiden. Van tijd tot tijd kwam een blanke met een ossewagen die al deze inland sche goederen weer opkocht. In dien tijd was Pemba een zeer rustig plaatsje. Op zekeren dag ver kocht de Griek zijn winkeltje en ging rustig in zijn vaderland rentenieren... Er kwamen twee andere Grieken.Zij kochten het bescheiden winkeltje. Nog niet lang geleden bevond ik mij in Pem ba en sprak ik een van de eigenaars. Hij was zeer tevreden, want terwijl hij voor een jaar twee duizend zakken graan verkocht, kon hij er thans ge makkelijk tien duizend aan den man brengen. De inlanders hadden bakke rijen opgericht De ontwikkeling van de inlanders heeft ook nog tengevolge, dat behalve e moderniseering van het dagelijksche leven, ook de inlanders smaak gaan krijgen van Europeesche producten. De dames kunnen thans met de trein of autobus gemakkelijk naar een dicht bij gelegen plaats rijden om daar be drukte katoentjes of restantjes te koo- pen, goedkoope brillanten en parels aan te schaffen en de inlandsche dame wandelt van het station naar huis onder een lux-Europeesche parasol. De neger draagt thans een polshor loge, schrijft met potlood of vulpen houder, rijdt op de fiets, rookt sigaren, waseht zich met zeep en wandelt in fijne leeren schoenen. Chinda, opperhoofd van Kaboelam- wanda, kocht niet lang geleden een auto voor 40 ossen. En de dag is niet ver meer dat de begoede negers in een colbertje in een luxe auto het onmete- ijke Afrika zullen doorkruisen. Negérs, bedienen locomotieven, wer ken in electrische centralen en hangars en garages. Zij bekleeden leidende functies in de mijnexploitaties. Negers zijn als stenograaf of typist in Rijksdienst. Negers exploiteeren bi oscopen of zijn directeur van postkan toren. Japan weet in dit land met zijn 180 millioen inwoners nog goede za ken te maken, zeer goede zaken zelfs. En andere landen beconcurreeren hem. Alleen de Vereenigde Staten zijn na genoeg niet vertegenwoordigd. Tenslotte nog dit Waarom werpt Mussolini zoo 'n be- geerige blikken op Abbessinie Dit eveneens rijke land, telt I 0 millioen inwoners en heeft nog weinig behoef ten. Maar dit land, dat vroeger voor de Europeanen afgesloten was, is thans voor hen open. En geleidelijk gaat de bevolking zich voor de Westersche beschaving interes seeren. En dan zijn er zaken te doen Bo vendien is het land nog op tallooze wij ze te exploiteeren en daarvoor kan men talrijke Italianen gebruiken, die thans in Italië overcompleet zijn. Geen wonder dat andere landen Italië die vette kluif niet gunnen Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Per Naamlooze ingezonden artikels worden de scheurmand gegooid. tegel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen 're- klamen, prijzen volgeris overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. De aflevering van de nieuwe obliga ties van de 4 pet geunifieerde schuld 2e reeks, begon op Donderdag I 7 Oct Zooals het Staatsblad het aankon digde, werd er vanaf Donderdag ,1 7 October overgegaan tot de afleverihg van de obligaties der 4 p.c. geunifieerde Schuld, 2 reeks, waarop de geconver teerde effecten van de volgende lee ningen recht geven 6 p.c. Consolidatie 1921. 6 p.c. Nationale Vereeniging van Nijveraars en Handelaars. 6 p.c. Nationale Maatschappij vóór Goedkoope Woningen. 6 p.c. Lloyd Royal Beige. Afgestempelde obligaties van de verschillende leeningen in dollars. 1 Wij geven hierna, ten behoeve van de talrijke lezers, wien de zaak aantre langt, eenige practische aanduidingen nopens deze verrichting. Vooreerst, waar moet men zich voor deze omruiling wenden Op welken voet zal de omruiling geschieden De belanghebbenden, wanneer zij zich bij de Nationale Bank aanbieden, zullen terstond voor een bedrag gelijk aan het kapitaal van hun oude effecten, verhoogd met de bonificatie, waarop zij krachtens het conversiebesluit retht hebben, obligaties van de 4 p.c. geüni ficeerde Schuld, 2e reeks, ontvangtrrtr^ Vermits deze bonificatie 5 p.c. var Van links naar rechts Minne A„ De marey A., Lefever A., Deheegher K., Dewulf R., Dupont P., Ghesquiere A., Deheeghei J., Hauspie A., Lamaire Ren Deschryver A. het vroeger kapitaal bedraagt voor de obligaties 6 p.o. Consolidatie 1921, p.c. Nationale Vereeniging van Nij veraars en Handelaars, en 6 p.c. Lloyd Royal Beige, zal de houder, die bij voorbeeld 1 0.000 fr. in obligaties van een dezer categorien aflevert, in ruil 0.500 frank aan geünificeerde Schuld e reeks, ontvangen. Wat betreft dé afgestempelde obli gaties van de leeningen in dollars, deze zullen op den volgenden voet worden omgeruild 1000 dollars van de 6 p.c. leening 925-1955 geven recht op 3 7.50000 fr. geunifieerde Schuld 1 000 dollars van de 6 /i p.c. lee ning 1924-1949 of van de 7 p.c. Sta- bilisatieleening geven recht op 39.000 frank geunifieerde Schuld 1000 dollars van de 7 p.c. leening 925-1955 geven recht op 40.000 fr. geunifieerde Schuld. Aangezien de kleinste coupure in ge- unificeerde Schuld 500 frank is, wat zal er gebeuren indien het af te leveren kapitaal geen 500 frank bereikt of geen meervoud dezer som is Voor de omruiling van de vroegere coupures beneden 500 frank en voor de vereffening van bonificaties die recht geven op een saldo beneden 500 frank werden er deeleffecten van 250, 100, 25 en 5 frank gecreëerd. Deze effecten zijn niet van coupons voorzien. De houder, wien zulke deeleffecten zullen worden afgeleverd, zal, naar keuze en aan de winketten zelf waaraan de 'omruilingsverrichtingen geschieden ofwel, tegen speciën, de nog noodige deeleffecten aankoopen om een obli gatie van 500 fr. te bekomen, ofwel, de deeleffecten, die hij zal hebben bekomen, verkoopen. De aan- of de verkoop dezer effec ten zal geschieden zonder makelaars loon, noch taks, op de basis van den beurskoers van s daags te voren, ver meerderd met de van 1 Augustus 1935 opgeloopen intresten. De omruiling werd opgevat met het verlangen het publiek alle mogelijk ge mak te verleenen, rekening houdende met den omvang van de verrichting en de verscheidenheid van de om te ruilen effecten. De houders van de vroegere obliga- tiën hebben er blijkbaar alle belang bij hun effecten zoohaast mogelijk ter omruiling aan te bieden. Met ingang van Maandag 2 1 Octo ber zullen inderdaad, voor wat betreft de geünificeerde Schuld, 2(' Reeks, de oude effecten niet meer ter beurze wor den gekwoteerd, en zullen alleen de nieuwe van goede levering zijn. DE TOESTAND DER BESCHAVING IN ABESSYNIE, Onlangs hadden wij de gelegenheid een cinematographische reportage bij te wonen over Abessynie en over de zeden dier volksstammen, die in berg achtige en dorre streken wonen. De eportage werd onlangs gedaan door eenen Zwitserschen reiziger en wij heb- en alle redenen om te gelooven, dat niets overdreven werd. Welnu, wij kunnen uit het zicht van die film het onmiddellijk gevolg trek ken, dat wij hier staan tegenover een volk dat op verre na niet beschaafd is. -Wij gaan zelfs verder, en wij durven beweren, dat onze negerstammen in Congo reeds veel meer van de bescha ving afweten dan deze van Abessynie. Eenige uitzonderingen kunnen mis schien gemaakt worden voor zekere belangrijke centra. Er werd dus tegenover Abessynie eene dubbele fout begaan. Het was ten eerste absoluut verkeerd dergelijken staat in den Volkenbond op te nemen. Hoe het gebeurd is kunnen wij niet begrijpen, maar het is bijna om ermede te lachen, dat die wildemansstaat in den Volkenbond werd opgenomen vooraleer Duitschland het recht ver kreeg ervan deel uit te maken. Een andere fout bestaat hierin, dat men aan die onbeschaafe volksstam men moderne wapens heeft verschaft en zelfs moderne stijdmethodes heeft aangeleerd, en aan dit werk heeft een Belgische officieele militaire zending medegewerkt. Wij kunnen natuurlijk aan Italië geen gelijk geven van nu met de grootste brutaliteit tegen dit volk op te treden en van tegen de Abessyniers, die toch ten slotte ook menscben zijn, stikkende gassen en vliegbommen te gebruiken. Maar wij staan nu voor dit geval, dat elke beschavingsbetrachting in Abessynie onmogelijk zal geworden zijn zonder het geweld te gebruiken. Wij zijn dan ook van meening dat de Volkenbond, die een groote fout heeft begaan, tot plicht heeft deze fout te Herstellen. Het is eene collectieve actie van pacificatie die dient te wor den ingezet in Abessynie. In elk geval zouden de landen van Europa zich moeten onthouden van militaire in structeurs en van wapens en munitie naar Ethiopië te sturen, zoolang de pacificatie niet is voltooid. Indien men anders handelt zal men eene nieuwe fout begaan en men zal wellicht aanleiding geven tot een der gruwelijkste oorlogen, die de geschie denis ooit heeft gekend Dat ieder weldenkend mensch eens koelbloedig nadenke en wellicht zal men het met ons eens zijn, dat het tijd geworden is van redelijke beslissingen te nemen in deze kwestie. Het is al te gemakkelijk van zijn handen te willen wasschen zooals de Romeinsche pro consul het eens deed en van al de ver antwoordelijkheid van zijn schouders te willen werpen. Wij staan hier voor een vraagstuk dat heel de beschaafde wereld aanbelangt. Wij willen hieromtrent onbewimpeld ons gedacht laten kennen. Dat de Vol kenbond zijne verantwoordelijkheid neme en een einde stelle aan die ramp zalige toestand, ledereen zal er alle belang bij vinden. D. L. De heer Karei Weyler, gouverneur van Oost-Vlaandere'n, is Maandag mor gen te Gent overleden. Al wist iedereen, dat in den laatsten tijd, de gezondheidstoestand van den heer Weyler veel te wenschen over liet, toch zal dit bericht nog velen verrassen. Hij werd in Antwerpen geboren den 30 December 1870. Hij was dus 65 jaar oud. I °en hij op vrij jeugdigen leeftijd, den graad van doctor in de rechten had verworven, liet hij zich inschrijven bij de Antwerpsche balie. In 1907 zonden de Antwerpsche li beralen hem, voor de eerste maal, naar den gemeenteraad, en hij bleef van deze vergadering deel uitmaken tot hij als gouverneur van Oost-Vlaanderen werd benoemd. Den 5 Oogst 1918, werd hij lid van het liberale schepen college van Antwerpen en hij bleef schepen van Onderwijs tot wanneer, den 22 Juli 1921, de liberalen weiger- den samen met katholieken en socialis ten een college te vormen. Den 12 December 1921 werd de heer Weyler aangeduid als provinciaal senator. Dit bleef hij tot in 1929. Toen werd hij opnieuw door de liberalen voorgesteld als provinciaal senator, maar de katholieken maakten door hun onderduimsche coalitie met de fronters zijn verkiezing onmogelijk. Onmiddellijk daarna echter werd de heer Weyler, op voorstel van de toen malige regeering Jaspar, benoemd tot gouverneur van Oost-Vlaanderen. Politieke vrienden en vijanden zul len zijn heengaan betreuren, om zijn zin voor rechtvaardigheid en zijn wijs beleid. Wat er door den Volkenbond wordt verboden. Ziehier den officieelen tekst van het voorstel, dat Maandag door het comi- teit der 18 gestemd werd, voor de vergemakkelijking der uitvoering van de verplichtingen, die op hen rusten ingevolge de bepalingen van art. 16 van het pact, door de Statenleden, past het, van nu af de noodige maatregelen te treffen, om de volgende financieele verrichtingen te beletten 1Alle leeningen, rechtstreeksche of onrechtstreeksche, aan de Italiaansche regeering en alle inschrijvingen op lee ningen in Italië of elders uitgegeven, rechtstreeksch of onrechtstreeksch door de Italiaansche regeering 2. Alle credieten, op banken of an dere, bestemd, rechtstreeks of onrecht streeks voor de Italiaansche regeering, evenals de uitvoering door voorschot ten, of andere wijzen, van alle con tracten voor leeningen, rechtstreeks of onrechtstreeks aan de Italiaansche re geering toegestaan 3. Alle leeningen rechtstreeks of on rechtstreeks bestemd tot openbare ge meenschappen of personen gevestigd op Italiaansch grondgebied, evenals elke inschrijving op zulke leeningen in Italië of elders uitgegeven 4. Alle bankcredieten of andere be stemd rechtstreeks of onrechtstreeks voor openbare collectiviteiten of per sonen gevestigd op Italiaansch grond gebied evenzeer als de latere uitvoering door voorschotten of andere middelen van contracten tot leening, rechtstreeks of onrechtstreeks in hun voordeel uit gebracht 5. Elke uitgifte van aandeelen of an dere oproepen tot kapitalen ten profij- te van openbare collectiviteiten of per sonen gevestigd op Italiaansch grond gebied evenals de inschrijvingen op aandeelen of beroepen op kapitalen gedaan in Italië of elders. De regeeringen verbieden de ver richtingen van de alinea's 1 en 5, zij wezen rechtstreeks of door tusschen-

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1935 | | pagina 1